PL226306B1 - Sposób i układ do monitorowania i sterowania procesem mycia w przepływie - Google Patents

Sposób i układ do monitorowania i sterowania procesem mycia w przepływie

Info

Publication number
PL226306B1
PL226306B1 PL407123A PL40712314A PL226306B1 PL 226306 B1 PL226306 B1 PL 226306B1 PL 407123 A PL407123 A PL 407123A PL 40712314 A PL40712314 A PL 40712314A PL 226306 B1 PL226306 B1 PL 226306B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
washing
turbidity
monitoring
liquids
washing process
Prior art date
Application number
PL407123A
Other languages
English (en)
Other versions
PL407123A1 (pl
Inventor
Joanna Piepiórka-Stepuk
Sylwia Honorata Mierzejewska
Original Assignee
Politechnika Koszalińska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Koszalińska filed Critical Politechnika Koszalińska
Priority to PL407123A priority Critical patent/PL226306B1/pl
Publication of PL407123A1 publication Critical patent/PL407123A1/pl
Publication of PL226306B1 publication Critical patent/PL226306B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do monitorowania i sterowania procesem mycia w przepływie, w szczególności urządzeń produkcyjnych, wykorzystywanych do przetwórstwa żywności. Pomiar służy monitorowaniu kinetyki procesu mycia, sterowaniu programem mycia i stanowi dodatkowe kryterium kontroli procesu mycia.
Znany sposób mycia polega na tym, że monitoruje się zmiany przewodności elektrycznej cieczy myjącej i jej pH. Na podstawie tych pomiarów śledzi się przebieg mycia, ocenia skuteczność wypłukiwania roztworów myjących z instalacji oraz identyfikuje przepływające ciecze. Pomiary te pozwalają wnioskować o poprawności przebiegu procesu mycia, właściwym stężeniu roztworów myjących, jak również o stopniu wypłukania związków chemicznych z instalacji w kolejnych etapach mycia. Pomiary te nie odzwierciedlają jednak kinetyki procesu mycia oraz ilości wymywanych zanieczyszczeń z instalacji, w wyniku czego, czas procesu mycia przyjmowany jest intuicyjnie. Podnosi to koszty procesu mycia związane z nakładami energii elektrycznej oraz zużyciem wody.
Znany układ instalacji produkcyjnych do mycia w obiegu zamkniętym (Clean in Place - CIP), zawiera zbiorniki na ciecze myjące w postaci wody do płukania wstępnego i międzyoperacyjnego oraz chemiczne roztwory myjące, wyposażone w czujniki pomiaru temperatury i poziomu cieczy myjących, pompę i rurociągi zasilające, zawory odcinające wlotowe i wylotowe oraz rurociągi powrotne roztworów myjących i popłuczyn wyposażone w mierniki w postaci pH-metru i konduktometru, które służą do sterowania tym procesem. W układzie tym proces mycia monitoruje się pod względem zmian przewodności elektrycznej cieczy myjącej i jej pH. Na podstawie tych pomiarów ocenia się skuteczność wypłukiwania roztworów myjących z instalacji oraz identyfikuje przepływające ciecze. Pomiary te pozwalają wnioskować o rodzaju przepływających cieczy myjących oraz ich właściwym stężeniu.
Według wynalazku, istota sposobu monitorowania i sterowania procesem mycia, polega na tym, że przez cały czas mycia, za pomocą optycznego przyrządu do pomiaru światła rozproszonego, umiejscowionego na rurociągu powrotnym cieczy myjących, mierzy się mętność cieczy myjących, przy czym proces mycia przerywa się w momencie ustabilizowania się mętności na określonym poziomie. Korzystny sposób według wynalazku polega na tym, że na podstawie pomiaru mętności cieczy myjących i popłuczyn tworzy się charakterystyki ich zmiany, wyszczególniając na nich fazę wymywania zanieczyszczeń słabo związanych z mytą powierzchnią (faza I), następnie fazę intensywnego mycia (faza II) oraz fazę domywania (III). Stanowi to podstawę automatycznego sterowania etapami mycia i dozowania kolejnych roztworów myjących.
Według wynalazku, układ do monitorowania i sterowania procesem mycia, ma na rurociągu powrotnym w zamkniętym układzie mycia, umieszczony optyczny przyrząd do pomiaru światła rozproszonego, korzystnie nefelometr, mierzący mętność popłuczyn. Jest on podłączony do karty pomiarowej, zintegrowanej z kontrolerem programów mycia i urządzeniem monitorująco-sterującym.
Rozwiązanie według wynalazku, poprzez pomiar mętności cieczy myjącej w trakcie procesu mycia, daje informację o ilości wymywanych z instalacji produkcyjnej zanieczyszczeń fizycznych, czyli o uzyskaniu określonego poziomu czystości fizycznej. Uzyskane w trakcie pomiaru charakterystyki mętności, obrazują kinetykę procesu mycia, wyszczególniając kolejne fazy mycia. Na tej podstawie możliwe jest podjęcie decyzji o zakończeniu etapu w programie mycia, tzn. płukania wstępnego, mycia ze środkiem chemicznym, lub zakończeniu całego procesu mycia instalacji produkcyjnej. Charakterystyki mętności stanowią podstawę sterowania czasem programu mycia danej instalacji produkcyjnej.
Przykład realizacji wynalazku przedstawiono na rysunkach, na których fig. 1 pokazuje układ instalacyjny stacji do mycia w przepływie, fig. 2 - układ instalacyjny zmywarki komorowej, a fig. 3 obrazuje kinetykę procesu mycia.
Przykład 1
Podczas realizacji sposobu mycia w przepływie urządzenia produkcyjnego, za pomocą nefelometru, umieszczonego na rurociągu powrotnym cieczy myjących, dokonuje się w sposób ciągły pomiaru ich mętności. Pomiar realizowany jest w jednostkach NTU (Nefelometryczna Jednostka Mętności Wody - Nephelometric Turbidity Unit) lub EBC (Europejska Jednostka Piwowarska - European
Brevery Convention). Sygnał napięciowy lub prądowy, za pomocą karty pomiarowej, przetwarzany jest na sygnał analogowy przekazywany do komputera PC, gdzie jest zbierany i rejestrowany. Zebrane wyniki pomiarowe są wizualizowane w środowisku programowym, wspomagającym tworzenie wirtualnych instrumentów pomiarowych, np. LabViev. Na podstawie pomiaru tworzy się charakterystykę zmian mętności (fig. 3), na której wyznacza się fazy procesu mycia. Wyróżnia się następujące fazy
PL 226 306 B1 mycia: faza wymywania zanieczyszczeń słabo związanych z mytą powierzchnią określona czasem tI, faza intensywnego mycia określona czasem tII oraz faza domywania określona czasem tIII.
Uzyskiwana w trakcie pomiaru charakterystyka zmiany mętności, określająca czas poszczególnych faz mycia, stanowi podstawę sterowania całym programem mycia instalacji produkcyjnej oraz jego etapami. Umożliwia to skrócenie czasu i pozyskanie oszczędności, wynikających z przestoju produkcji i ze zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego.
Zintegrowanie przyrządu optycznego z układem sterowania umożliwia automatyczne sterowanie czasem mycia w kolejnych etapach procesu, poprzez przełączanie zaworów w momencie uzyskania mętności na założonym poziomie. Poziom ustala się indywidualnie dla danego układu poddawanego myciu lub poprzez wprowadzenie wartości ΔΜ w granicach 5-10 jednostek NTU, co oznacza, że jeśli mętność nie zmienia się w tym zakresie, to układ samoistnie zakończy proces mycia. Końcowe wartości można traktować jako wyznacznik ilości usuniętych zanieczyszczeń na poziomie zakończenia II fazy mycia. Na ich podstawie określa się stopnień wymywania osadów z instalacji.
Przykład 2
Instalacja stacji mycia w przepływie (Clean in Place - CIP), składa się ze zbiorników 1 na popłuczyny, wodę i chemiczne roztwory myjące, połączonych przewodami rurowymi 3 i 11 wyposażonymi w zawory odcinające 2, 4, 7, 10, 15, 16 z urządzeniami produkcyjnymi 8 poddawanymi procesowi mycia w przepływie, co tworzy tzw. tory mycia 9. Ciecze myjące, przygotowywane w zbiornikach stacji mycia, są przepompowywane za pomocą pompy 6 i transportowane przewodami rurowymi 3 do mytych obiektów 8. Rurociąg powrotny 11, zawracający ciecze z mytego obiektu 8 do zbiorników 1 przez zawór 15 lub do kanału zlewowego 5 przez zawór 16, wyposażony jest w pH-metr 12 i miernik konduktacji 13, a ponadto doposażony jest w przyrząd optyczny 14 w postaci nefelometru, do monitorowania zmiany mętności cieczy myjących. Przyrząd ten musi być odporny na ciecze agresywne oraz zamontowany w taki sposób, aby rurociąg był całkowicie wypełniony, gdyż powietrze lub bąbelki powietrza mogą powodować nieprawidłowy pomiar. Nefelometr realizuje pomiar zmian mętności cieczy myjących metodą kierunkowego światła rozproszonego. Niezależnie od ilości torów mycia 9, nefelometr umiejscowiony jest na rurociągu powrotnym 11 cieczy myjących, najlepiej przed lub na rurociągu wznoszącym. Urządzenia pomiarowe, w postaci pH-metru 12, konduktometru 13 oraz przyrządu optycznego 14 podłączone są do karty pomiarowej 17, zintegrowanej z kontrolerem programów mycia i komputerem, jako centralnym urządzeniem monitorująco-sterującym 18. Układ wyposażony w przyrząd optyczny 14 w postaci nefelometru realizuje automatyczny system monitorowania oraz sterowania procesem mycia.
Przykład 3
Instalacja zmywarki komorowej albo tunelowej ma komorę mycia 19 wyposażoną w układ dysz natryskowych. Ciecze myjące, w postaci czystej wody wodociągowej lub chemicznych roztworów myjących, z punktu zasilania 20 są przepompowywane za pomocą pompy 22 i transportowane rurociągami wyposażonymi w zawory zasilające 21 do mytych obiektów, znajdujących się w komorze mycia 19 wyposażonej w układ dysz natryskowych 23. Wykorzystane ciecze ściekają do filtra 24, gdzie są wstępnie oczyszczane z zanieczyszczeń dużych, po czym przepływają przez przyrząd optyczny 25 w postaci nefelometru, monitorującego zmiany mętności cieczy myjących. Przyrząd optyczny 25 podłączony jest do urządzenia kontrolno-monitorującego 26, zintegrowanego z kontrolerem programów mycia oraz zaworami odcinającymi 27, 28, wyprowadzającymi ciecze myjące z komory mycia do kanału zlewowego 31 lub zawracającymi je rurociągiem 30 do ponownego wykorzystania, za pomocą pompy zwrotnej 29. Układ realizuje automatyczny system monitorowania oraz sterowania procesem mycia.

Claims (3)

1. Sposób monitorowania i sterowania procesem mycia w przepływie, znamienny tym, że w trakcie procesu mycia urządzeń produkcyjnych, przez cały czas, za pomocą przyrządu optycznego do pomiaru światła rozproszonego, umiejscowionego na rurociągu powrotnym cieczy myjących, monitoruje się mętność cieczy myjących, przy czym proces mycia przerywa się w momencie ustabilizowania się poziomu mętności na stałym poziomie.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na podstawie pomiaru mętności cieczy myjących tworzy się charakterystykę zmiany mętności, wyszczególniającą fazę wymywania zanieczyszczeń fizycznych słabo związanych z mytą powierzchnią (I), następnie fazę inten4
PL 226 306 B1 sywnego mycia (II) oraz fazę domywania (III), i na tej podstawie automatycznie albo półautomatycznie steruje się czasem etapu albo programu mycia.
3. Układ do monitorowania i sterowania procesem mycia, zawierający zbiorniki na roztwory myjące, pompę i rurociągi zasilające, zawory odcinające wlotowe i wylotowe, oraz rurociąg powrotny roztworów myjących i popłuczyn z miernikami w postaci pH-metru i konduktometru, znamienny tym, że na rurociągu powrotnym (11, 30) w zamkniętym układzie mycia znajduje się przyrząd optyczny (14, 25) do pomiaru światła rozproszonego, korzystnie nefelometr, mierzący mętność popłuczyn, połączony z urządzeniem monitorująco-sterującym (18, 26).
PL407123A 2014-02-10 2014-02-10 Sposób i układ do monitorowania i sterowania procesem mycia w przepływie PL226306B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL407123A PL226306B1 (pl) 2014-02-10 2014-02-10 Sposób i układ do monitorowania i sterowania procesem mycia w przepływie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL407123A PL226306B1 (pl) 2014-02-10 2014-02-10 Sposób i układ do monitorowania i sterowania procesem mycia w przepływie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL407123A1 PL407123A1 (pl) 2015-08-17
PL226306B1 true PL226306B1 (pl) 2017-07-31

Family

ID=53786655

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL407123A PL226306B1 (pl) 2014-02-10 2014-02-10 Sposób i układ do monitorowania i sterowania procesem mycia w przepływie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226306B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL407123A1 (pl) 2015-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2625236C2 (ru) Способ мониторинга работы системы обработки жидкого пищевого продукта
DK2500475T3 (en) Method and device for automatic flushing of wires
FI110237B (fi) Menetelmä ja järjestelmä juomien jakelulinjan pesemiseksi sekä järjestelmässä käytettävä tunnistinyksikkö
CN206008495U (zh) 一种反渗透膜清洗检测一体化设备
US20110197920A1 (en) Monitoring and Recording Device for Clean-In-Place System
US8475603B2 (en) Self-sanitizing automated condensate drain cleaner and related method of use
KR101638098B1 (ko) It기반 상수도관 자동 플러싱장치
US20110094544A1 (en) Warewash machine with soil detection
US10315235B2 (en) CIP wash comparison and simulation
KR20120034928A (ko) 상수관로 수질 측정 및 대응시스템
US20120298146A1 (en) Warewash machine with soil detection
KR20100021389A (ko) 수질오염 모니터링을 위한 수질오염 자동측정장치의 자동 세정장치
CN112890729A (zh) 水垢检测方法、适用于该水垢检测方法的水箱及包含该水箱的设备
JPWO2018179494A1 (ja) 水質測定装置
RU2669476C1 (ru) Устройство и способ выдачи промывного раствора для подачи его в промывочное устройство, устройство для мойки автомобилей
CN205200055U (zh) 在线监测电导率的全自动玻璃器皿清洗机
CN103884817A (zh) 电站锅炉化学清洗动态模拟试验装置及制作和试验方法
KR101707282B1 (ko) 다용도 제수밸브를 이용한 비굴착형 부단수 측정장치
PL226306B1 (pl) Sposób i układ do monitorowania i sterowania procesem mycia w przepływie
CN203324140U (zh) 原油加剂改性效果检测装置
CN111771111B (zh) 出口点定位
JP2016205781A (ja) 水処理管理装置及び水処理管理方法
AU2012244628A1 (en) Metering system for corrosion inhibitors in a water-hydraulic hydraulic system
JP6684132B2 (ja) 自動水道水検査装置
CN213455585U (zh) 水质在线自动监控装置