PL225968B1 - Ruchomy podest wiszacy, zwlaszcza do prac gorniczych - Google Patents

Ruchomy podest wiszacy, zwlaszcza do prac gorniczych

Info

Publication number
PL225968B1
PL225968B1 PL411056A PL41105615A PL225968B1 PL 225968 B1 PL225968 B1 PL 225968B1 PL 411056 A PL411056 A PL 411056A PL 41105615 A PL41105615 A PL 41105615A PL 225968 B1 PL225968 B1 PL 225968B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
platform
frame
hook
floor
hanging
Prior art date
Application number
PL411056A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411056A1 (pl
Inventor
Tadeusz Jurkiewicz
Krzysztof Klasik
Original Assignee
Tadeusz Jurkiewicz
Krzysztof Klasik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tadeusz Jurkiewicz, Krzysztof Klasik filed Critical Tadeusz Jurkiewicz
Priority to PL411056A priority Critical patent/PL225968B1/pl
Publication of PL411056A1 publication Critical patent/PL411056A1/pl
Publication of PL225968B1 publication Critical patent/PL225968B1/pl

Links

Landscapes

  • Handcart (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest ruchomy podest wiszący, zwłaszcza do prac górniczych, umożliwiający pracę i przemieszczanie się osób i materiałów wewnątrz szybów, wyrobisk, a także zsuwni lub zbiorników, szczególnie eksploatowanych pod ziemią.
Z polskiego opisu patentowego nr 161 957 pt. „Pomost wiszący”, znane jest rozwiązanie konstrukcyjne zapewniające montaż i demontaż rurociągów wewnątrz górniczego szybu kablowo — rurowego. Pomost wiszący ma dwa podesty - górny i dolny, połączone ze sobą drabiną. Konstrukcję pomostu stanowią słupy, do których jest zamocowane zawiesie, zbudowane z lin i dwucięgłowego zawiesia linowego. Znane rozwiązanie jest przydatne w pracach konserwacyjnych i montażowych rurociągów, ma jednak wadę polegającą na złej stabilizacji konstrukcji pomostu przy uskokach i pochyl eniach rurociągów, w których są prowadzone roboty. Także niedogodnością jest brak możliwości sterowania pomostem roboczym przez obsługę, z poziomu podestów, a także możliwości hamowania w razie awarii, potrzeby postoju lub blokady urządzenia, na wymaganej wysokości.
Również z polskiego opisu patentowego nr 168 643 pt. „Jedno - lub wielopoziomowy pomost wiszący i sposób przygotowania, zwłaszcza wielopoziomowego pomostu wiszącego do obsługi szybu pionowego”, znane jest rozwiązanie, w którym rama podestu, korzystnie o konstrukcji skrzynkowej, całkowicie spawanej, zawiera korzystnie trzy dźwigary nośne, uformowane pod kątem, o równych ramionach, skierowanych do środka. Ramiona pomostu są połączone belką usztywniającą, przechodzącą przez słupy nośne. Końcówki sąsiadujących dźwigarów nośnych o konstrukcji skrzynkowej są zaopatrzone od góry w podłużne wycięcie, na przegubowe zamocowanie elementów uchylnych na sworzniach zainstalowanych w ramach dźwigarów nośnych. Konstrukcja wielopoziomowego pomostu wiszącego pozwala na zminimalizowanie objętościowo gabarytów pomostu, instalowanego w otworze szybu lub rurociągu, jednak jej wadą jest duże skomplikowanie i uciążliwy montaż i demontaż w trudnych warunkach kopalnianych.
Sposób przygotowania do eksploatacji pomostu według znanego rozwiązania polega na tym, że zmontowany pomost wiszący, podwieszony na zawiesiu wielocięgnowym opuszcza się do szybu na zawiesiu kablowym lub linie własnej pomostu wiszącego, przy czym pomost wiszący z zawiesia k ablowego przepina się na linę własną, na określonej głębokości w szybie. Następnie rozchyla się elementy uchylne i barierki najpierw na dolnym podeście, zakładając prowadnice kabłąkowe, a potem na wyższych poziomach. Elementy uchylne na poszczególnych poziomach zabezpiecza się sworzniami. Jednak, podobnie jak w przypadku innych znanych rozwiązań, niedogodnością jest brak możliwości sterowania pomostem wiszącym przez pracowników obsługujących, a także możliwości hamowania w razie awarii, potrzeby postoju lub blokady urządzenia na wysokości wynikającej z jego eksploatacji.
Celem wynalazku jest uniknięcie wad i niedogodności znanych rozwiązań i opracowanie konstrukcji sterowanego, ruchomego podestu, który umożliwia wykonywanie prac montażowych, naprawczych lub konserwacyjnych, a także transport materiałów i narzędzi w podziemnych szybach, koryt arzach i zbiornikach.
Cel ten uzyskano konstruując ruchomy podest wiszący, zwłaszcza do prac górniczych, który ma konstrukcję nośną w postaci kształtowej ramy, przemieszczającej się po nachylonym w stosunku do niej pod kątem a 15°-60° podłożu, przy czym rama jest połączona uchylnie i rozłącznie, również pod kątem a z podłogą podestu. Rama ma w swej górnej części urządzenie w postaci chwytacza i uchwyt liny nośnej z układem uruchamiającym chwytacz, posiada barierki boczne i czołowe, natomiast po bokach rama jest zaopatrzona w rolki prowadzące, a od spodu w koła jezdne. Korzystnie optymalny kąt pochylenia podłogi podestu, względem ramy wynosi a = 45° i jest regulowany długością i wysuwem teleskopowych podpór. Rama ruchomego podestu wiszącego ma w części dolnej poprzeczne żebra, pełniące rolę drabinki, umożliwiającej przejście załogi obsługującej podest. Konstrukcja chwytacza, w który jest wyposażony podest zawiera korpus, wewnątrz którego jest umieszczona sprężyna rozpierająca siłowniki, na końcach których są umocowane klocki hamulcowe. Zwolnienie sprężyny jest realizowane układem uruchamiającym chwytacz, natomiast powrót siłowników do pozycji wyjściowej zapewnia ręczna pompa hydrauliczna, uruchamiana dźwignią. Chwytacz posiada przycisk, którego naciśnięcie powoduje unieruchomienie podestu w dowolnie wybranym miejscu podłoża, korzystnie kanału roboczego.
Podłoga ruchomego podestu wiszącego ma konstrukcję ramową i jest pokryta perforowaną, antypoślizgową blachą, w której jest zamontowany uchylny właz.
PL 225 968 B1
Ruchomy podest wiszący, zwłaszcza do prac górniczych według wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, którego fig. 1 jest widokiem perspektywicznym całego urządzenia, a fig. 2 to widok z góry na podłogę podestu z częściowym przekrojem przez mechanizm chwyt acza z klockami hamulcowymi.
Ruchomy podest wiszący jest zbudowany z kształtowej ramy 1, połączonej uchylnie i rozłącznie z podłogą 4 i posiadającej w swej górnej części urządzenie w postaci chwytacza 2, przed którym z przodu jest umocowany uchwyt 3 liny nośnej 9 z układem 11 uruchamiającym chwytacz 2. Rama 1 ma w dolnej części poprzeczne żebra, pełniące rolę drabinki. Podłoga 4 podestu jest wychylona względem ramy 1 o kąt a = 45° i jest względem niej rozparta teleskopowymi podporami 5, które są wysuwne, przez co można zmniejszyć lub zwiększyć kąt wychylenia. Konstrukcja podłogi 4 jest ramowa, pokryta perforowaną, antypoślizgową blachą, w której jest zamontowany uchylny właz 10, a na obrzeżach posiada barierki 8, boczne i czołowe. Rama 1 podestu ma po bokach cztery rolki prowadzące 6, a od spodu cztery koła jezdne 7.
Chwytacz 2 ruchomego podestu wiszącego ma korpus wewnątrz którego jest umieszczona sprężyna 13, rozpierająca siłowniki 12, które na końcach są zaopatrzone w klocki hamulcowe 14. Układ 11 uruchamiający chwytacz 2 (po zerwaniu liny nośnej 9), powoduje zwolnienie sprężyny 13, a powrót siłowników 12 realizowany jest przez ręczną pompę hydrauliczną 15, z dźwignią. Działanie pompy hydraulicznej 15 zastępuje śruba trapezowa 17, która mechanicznie, powoduje ściskanie sprężyny 13 i przesuw klocków hamulcowych 14. Ruchomy podest ma jednocześnie na korpusie chwytacza 2 przycisk 16, który również umożliwia zatrzymanie konstrukcji podestu, w dowolnie wybranym miejscu, niezależnie od stanu z liny nośnej 9.
Zespół chwytacza, ruchomego podestu wiszącego - który pełni w konstrukcji podestu rolę hamulca bezpieczeństwa, działa w sposób następujący:
W przypadku zerwania liny nośnej 9, następuje zadziałanie układu 11 uruchamiającego chwytacz 2, powodując zwolnienie sprężyny 13, która wywierając nacisk na siłowniki 12, wyposażone w klocki hamulcowe 14, wywołuje siłę tarcia na wewnętrznych ścianach kanału, lub wyrobiska górn iczego, w którym porusza się ruchomy podest wiszący, co umożliwia bezpieczne zatrzymanie podestu.
Odblokowanie chwytacza 2 następuje poprzez zadziałanie ręcznej pompy hydraulicznej 15, na sprężynę 13 tłoczyska i powrót siłowników 12 do pozycji wyjściowej.
W przypadku awarii ręcznej pompy hydraulicznej 15, do ściśnięcia sprężyny 13 siłowników 12, wykorzystuje się śrubę trapezową 17, za pomocą specjalnego klucza dołączonego do zestawu.
Dla podniesienia komfortu pracy obsługi ruchomego podestu wiszącego (stabilizacji podestu w miejscu pracy), w dowolnie wybranym miejscu w kanale lub wyrobisku górniczym, wymaganym potrzebą wykonywania prac, zaleca się użycie przycisku 16, który powoduje zadziałanie chwytacza 2 - tak samo jak w przypadku zerwania liny 9. Czynności odblokowujące chwytacz 2, wykonuje się tak jak wskazano w poprzednim fragmencie opisu. Zastosowanie konstrukcji ruchomego podestu wiszącego według wynalazku, zapewnia bezpieczną pracę w trudnych warunkach kopalnianych, dając możliwość nie tylko swobodnego przemieszczania obsługi i wykonywania prac naprawczych lub konserwacyjnych wewnątrz kanałów lub wyrobisk kopalnianych, ale także transportu materiałów i narzędzi potrzebnych do wykonywania tych prac. Podest jest urządzeniem bezpiecznym, bo ma możliwość zatrzymania i ponownego uruchomienia konstrukcji mimo awarii liny nośnej, a konstrukcja podłogi podestu zawierająca uchylny właz daje możliwość opuszczenia urządzenia przez załogę i ewakuacji w przypadkach awaryjnych.
PL 225 968 B1
OZNACZENIA RYSUNKOWE (Ruchomy podest wiszący, zwłaszcza do prac górniczych)
- rama
- chwytacz
- uchwyt liny nośnej
- podłoga podestu
- teleskopowe podpory podłogi
- rolki prowadzące
- koła jezdne
- barierki
- lina nośna
- właz
- układ uruchamiający chwytacz
- siłownik
- sprężyna
- klocek hamulcowy
- ręczna pompa hydrauliczna, z dźwignią
- przycisk uruchamiający chwytacz
- śruba trapezowa a - kąt pochylenia podłogi (4) względem ramy (1)

Claims (6)

1. Ruchomy podest wiszący, zwłaszcza do prac górniczych zbudowany z części nośnej, zawierającej pomost roboczy i zawieszonej na zawiesiu linowym, znamienny tym, że jego konstrukcję nośną stanowi kształtowa rama (1) przemieszczająca się po nachylonym w stosunku do niej pod kątem a = 15°-60° podłożu, połączona uchylnie i rozłącznie, również pod kątem (a) z podłogą (4) podestu, przy czym rama (1) ma w swej górnej części urządzenie w postaci chwytacza (2) i uchwyt (3) liny nośnej (9), z układem (11) uruchamiającym chwytacz (2), a także barierki (8) boczne i czołowe, natomiast po bokach rama (1) jest zaopatrzona w rolki prowadzące (6), a od spodu w koła jezdne (7).
2. Ruchomy podest wiszący według zastrz. 1, znamienny tym, że korzystnie kąt pochylenia jego podłogi (4) względem ramy (1), wynosi a = 45° i jest regulowany długością i wysuwem teleskopowych podpór (5).
3. Ruchomy podest wiszący według zastrz. 1, znamienny tym, że jego rama (1) ma w części dolnej poprzeczne żebra, pełniące rolę drabinki, umożliwiającej przejście załogi obsługującej podest.
4. Ruchomy podest wiszący według zastrz. 1, znamienny tym, że konstrukcja chwytacza (2) zawiera korpus, wewnątrz którego jest umieszczona sprężyna (13), rozpierająca siłowniki (12) na końcach których są zamocowane klocki hamulcowe (14). przy czym zwolnienie sprężyny (13) jest realizowane układem (11) uruchamiającym chwytacz (2), natomiast powrót siłowników (12) do pozycji wyjściowej zapewnia ręczna pompa hydrauliczna (15), z dźwignią.
5. Ruchomy podest wiszący według zastrz. 1, znamienny tym, że jego chwytacz (2) posiada przycisk (16), którego naciśnięcie powoduje unieruchomienie podestu w dowolnie wybranym miejscu podłoża, korzystnie kanału roboczego.
6. Ruchomy podest wiszący według zastrz. 1, znamienny tym, że jego podłoga (4) ma konstrukcję ramową i korzystnie jest pokryta perforowaną, antypoślizgową blachą, w której jest zamont owany uchylny właz (10).
PL411056A 2015-01-26 2015-01-26 Ruchomy podest wiszacy, zwlaszcza do prac gorniczych PL225968B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411056A PL225968B1 (pl) 2015-01-26 2015-01-26 Ruchomy podest wiszacy, zwlaszcza do prac gorniczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411056A PL225968B1 (pl) 2015-01-26 2015-01-26 Ruchomy podest wiszacy, zwlaszcza do prac gorniczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411056A1 PL411056A1 (pl) 2015-11-09
PL225968B1 true PL225968B1 (pl) 2017-06-30

Family

ID=54364866

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411056A PL225968B1 (pl) 2015-01-26 2015-01-26 Ruchomy podest wiszacy, zwlaszcza do prac gorniczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225968B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL411056A1 (pl) 2015-11-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2636621T3 (es) Procedimiento de instalación para un ascensor
KR101024455B1 (ko) 빌딩 섹터에 사용하기 위한 가이드 슈 및 클라이밍 시스템
US10633874B2 (en) Climbing equipment and climbing method for the construction of a building
US3826335A (en) Personnel/load carrying system
KR102175318B1 (ko) 드릴링 머신
ES2863587T3 (es) Dispositivo de trepado para bajar una barandilla de trepado y procedimiento para bajar una barandilla de trepado
ES2924390T3 (es) Procedimiento y dispositivo para bajar un elemento de encofrado o de protección
JP3178279U (ja) スライドダウン装置
PL225968B1 (pl) Ruchomy podest wiszacy, zwlaszcza do prac gorniczych
CN207346964U (zh) 一种用于混合运输巷道的倾斜井巷中自动乘人平台
US8322489B1 (en) Aerial rescue device
US2426591A (en) Mucking machine
CS202032B2 (en) Facility for driving the entries with multi-purpose platform
US2232890A (en) Derrick elevator
PL117436B1 (en) Walking unit for removing rock rubble from mine gangwaysla plotnykh gornykh porod iz shtrekov shakhty
RU2398969C1 (ru) Механизированная крепь для крутых пластов
CA2941636C (en) Self-rescue system for large machines
US3092261A (en) Crane boom safety apparatus
KR101599698B1 (ko) 터널 작업 플랫폼
PL114247B1 (en) Walking roof support trestle
JP6368726B2 (ja) ベルトコンベア昇降装置
CZ74296A3 (en) Scaffold frame with hydraulic adjustment of height
US767244A (en) Sidewalk-elevator.
US9624740B2 (en) Hydraulic pipe handling apparatus
RU2447288C1 (ru) Механизированная крепь для крутых пластов