PL225700B1 - Sposób transportu i pozycjonowania opakowań i urządzenie do transportu i pozycjonowania opakowań - Google Patents

Sposób transportu i pozycjonowania opakowań i urządzenie do transportu i pozycjonowania opakowań

Info

Publication number
PL225700B1
PL225700B1 PL402450A PL40245013A PL225700B1 PL 225700 B1 PL225700 B1 PL 225700B1 PL 402450 A PL402450 A PL 402450A PL 40245013 A PL40245013 A PL 40245013A PL 225700 B1 PL225700 B1 PL 225700B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyors
side conveyors
positioning
conveyor
packages
Prior art date
Application number
PL402450A
Other languages
English (en)
Other versions
PL402450A1 (pl
Inventor
Arkadiusz Dolecki
Marian Gemza
Original Assignee
Arkadiusz Dolecki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arkadiusz Dolecki filed Critical Arkadiusz Dolecki
Priority to PL402450A priority Critical patent/PL225700B1/pl
Publication of PL402450A1 publication Critical patent/PL402450A1/pl
Publication of PL225700B1 publication Critical patent/PL225700B1/pl

Links

Landscapes

  • Attitude Control For Articles On Conveyors (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do transportu i pozycjonowania opakowań lub innych artykułów przeznaczone do współpracy z urządzeniami napełniającymi lub etykietującymi opakowania o różnych gabarytach.
Znane ze stanu techniki urządzenia do transportu i pozycjonowania współpracujące np. z urządzeniami napełniającymi, wymagały przy zmianie gabarytów opakowania zmiany oprzyrządowania. Urządzenia takie składają się zazwyczaj z przenośnika poziomego, który prowadzi produkt oraz odpowiedniego układu napędowego.
Z polskiego opisu patentowego PL 186656 znane jest urządzenie do ciągłego doprowadzania opakowań kartonowych do stanowiska ładowania maszyny pakującej, która umożliwia dostawę kartonów różnych rodzajów i różnej wielkości. Zespół przenośników zabierakowych urządzenia składa się z dwóch równoległych przenośników zabierakowych, napędzanych za pomocą łańcuchów płytkowych, tworzących zamknięte obwody, przy czym obydwa przenośniki zabierakowe są połączone z płytami prowadniczymi, nachylonymi do dołu w kierunku stanowiska ładowania.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji urządzenia do transportu i pozycjonowania art ykułów lub opakowań o różnych gabarytach i określonej podziałce, współpracujące z urządzeniami do pakowania znakowania lub podobnego zakresu usług.
Urządzenie do transportu i pozycjonowania zawierające konstrukcję nośną, przenośnik oraz układ napędowy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że jest wyposażone w dwa współpracujące z sobą przenośniki boczne, z zabierakami, przy czym co najmniej jeden przenośnik posiada napęd. Korzystnie, przenośniki boczne są przemieszczane względem siebie.
Również korzystnie jest, że przenośniki boczne, są pionowo przemieszczane względem przenośnika poziomego.
Wskazane jest wykonanie zabieraków wymiennych, o kształcie dopasowanym do przenoszonego artykułu.
Korzystnie, przenośniki boczne wyposażone są w ruchome taśmy, w których uformowane są zabieraki.
Zabieraki mogą być wykonane jako sztywne lub elastyczne.
Korzystnie zabieraki sztywne są profilowane.
Wskazane jest, gdy konstrukcja nośna składa się z ramy nośnej, na której umieszczona jest rama ruchoma, prowadzona pionowo na prowadnicach, z własnym napędem zaś na ramie osadzone są dwie belki prowadzone na prowadnicach poziomych i przesuwane względem siebie z własnym napędem, przy czym na belkach zamocowano dwa przenośniki boczne pionowe nałożone na koła napinające i osadzone na wspornikach napinających oraz koła napędowe.
Zaleca się, aby dwie belki prowadzone na prowadnicach poziomych były przesuwane względem siebie.
Korzystnie, dwa przenośniki boczne pionowe są napędzane.
Sposób transportu i pozycjonowania opakowań, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że przenośniki boczne dostosowywane są do określonego gabarytu transportowanego opakowania przez skalowanie obszaru powstałego przez ustawienie się taśmociągów i zabieraków, a skalowanie odb ywa się względem osi obszaru trzymania opakowania, przy czym w trakcie dopasowywania przenośn ików bocznych napędy przenośników obracają się w tym samym kierunku, zaś podczas transportu opakowań napędy przenośników obracają się w przeciwnych kierunkach współbieżnie.
Korzystnie, transportowane opakowanie utrzymywane jest w co najmniej dwóch punktach.
Podstawową zaletą rozwiązania jest wyeliminowanie konieczności posiadania różnego oprzyrządowania, w zależności od wielkości opakowań jak również przestojów maszyny pakującej przy przezbrajaniu jej, w przypadku zmiany wielkości opakowań. Urządzenie według wynalazku może przenieść produkt o różnych średnicach, różnych gabarytach, w nastawionych, stałych odległościach (podziałka) co najmniej dwóch punktów np. napełniania, znakowania, malowania, grawerowania i podobnego rodzaju usług.
Urządzenie można dostosować do każdego gabarytu opakowania lub produktu. Przenośniki podnoszą się, rozsuwają względem siebie, oraz przestawiają liniowo łopatki. Tym samym element trzymany jest co najmniej w 2 punktach. Odległości osi powstałych obszarów pozostają niezmienne podczas dopasowywania się urządzenia do innego produktu o innych gabarytach. Urządzenia boczne zaopatrzone są w chwytaki, które mogą być wymienne, skręcane, klejone, mocowane do powierzchni
PL 225 700 B1 zewnętrznej przenośnika. Chwytaki mogą być elastyczne lub sztywne, grube lub cienkie, wysokie lub niskie, z wycięciami lub bez, grzebieniowe lub pełne. Przenośniki mogą pracować z różnymi prędk ościami, mogą przyspieszać, zwalniać lub zatrzymywać się.
Dopasowywanie się urządzenia pozycjonującego do określonego gabarytu produktu transportowanego odbywa się przez skalowanie (powiększanie, pomniejszanie) obszaru powstałego przez odpowiednie ustawienie się przenośników i zabieraków. Skalowanie odbywa się względem osi obszaru trzymania produktu.
Przedmiot wynalazku w nieograniczającym go przykładzie wykonania jest odtworzony na rysu nku, na którym:
fig. 1 - przedstawia przenośnik pozycjonujący w widoku z czoła; fig. 2 - przedstawia przenośnik pozycjonujący w widoku z góry; fig. 3 - przedstawia przenośnik pozycjonujący w widoku z boku.
Przenośnik pozycjonujący zawiera ramę nośną 1 przenośnik poziomy 22, oraz dwa przenośniki boczne 3P i 3L wyposażone w układy napędowe. Na ramie nośnej 1 umieszczona jest rama ruchoma 2, prowadzona pionowo na prowadnicach 5 i podnoszona śrubami trapezowymi 6, które posiadają własny napęd 4. Na ramie 2 osadzone są dwie belki 11P i 11L prowadzone na prowadnicach poziomych 8 osadzone we wspornikach 7 i przesuwane względem siebie śrubami rzymskimi 9 z własnym napędem 10. Na belkach 11P i 11L zamocowane są dwa przenośniki boczne pionowe 3P i 3L z serwonapędami 12P i 12L równoległe względem siebie z ruchomymi taśmami bez końca 19P i 19L nałożonymi na koła napędowe 15P i 15L i osadzone odpowiednio na wspornikach napinających 16P i 16L oraz koła napinające 17P i 17L. Koła napędowe 15P i 15L osadzone na wałkach 14P i 14L umieszczonych odpowiednio w oprawie 13P i 13L przechodzącymi przez belkę nośną 11P i 11L i osadzonymi w serwonapędach 12P i 12L. Koła napinające 17P i 17L taśmę przenośnika osadzone są odpowiednio na wspornikach napinających lewym i prawym 16P i 16L. Dodatkowo wprowadzone napinacze 18P oraz 18L, likwidują luz taśm przenośnika. W ruchomych taśmach 19P i 19L prowadzonych odpowiednio prowadnicami 21P i 21L osadzone są łopatki 20, które mogą być wymienne, skręcane, klejone, mocowane prostopadle do powierzchni zewnętrznej przenośnika. Łopatki 20 mogą być elastyczne lub sztywne, grube lub cienkie, wysokie lub niskie, z wycięciami lub bez, grzebieniowe lub pełne, i innych kształtach. Kształt ich jest dopasowywany do przenoszonego opakowania. Rama nośna 1 wyposażona jest w stopy 23. Między przenośniki pionowe 3P i 3L wprowadzane jest opakowanie, czy produkt, który przenoszony jest (przesuwany) na zadane odległości i w określone miejsca. Specyfika przenośników bocznych polega na tym, że mogą one przenieść produkt o różnych średnicach, różnych gabarytach, ale w stałych odległościach między sobą. Taśmy przenośników dostosowują się do każdego gabarytu. Przenośniki podnoszą się, rozsuwają względem siebie, oraz przestawiają liniowo łopatki. Tym samym element trzymany jest w czterech punktach. Przenośniki boczne częściami skierowanymi do siebie (powierzchniami) przesuwają się w tym samym kierunku przesuwając tym samym element znajdujący się pomiędzy nimi. Przesuwanie - przemieszczanie może odbywać się na różne odległości po linii prostej lub po lekkich łukach i krzywiznach. Przenośniki mogą pracować z różnymi prędkościami, mogą przyspieszać, zwalniać lub zatrzymywać się. Napęd stanowią silniki pneumatyczne, hydrauliczne lub elektryczne.

Claims (12)

1. Urządzenie do transportu i pozycjonowania zawierający konstrukcję nośną, przenośnik oraz układ napędowy, znamienne tym, że jest wyposażone w dwa współpracujące z sobą przenośniki boczne (3P) i (3L), z zabierakami (20), przy czym co najmniej jeden przenośnik (3) posiada napęd (12).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przenośniki boczne (3P) i (3L) są przemieszczanych względem siebie.
3. Urządzenie według zastrz. 1 lub 2, znamienne tym, że przenośniki boczne (3P) i (3L), są pionowo przemieszczane względem przenośnika poziomego (4).
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zabieraki (20) są wymienne, o kształcie dopasowanym do przenoszonego artykułu.
5. Urządzenie według zastrz. 1 lub 2 lub 3, znamienne tym, że przenośniki boczne (3P) i (3L) wyposażone są w ruchome taśmy (6P) i (6L), w których uformowane są zabieraki (20).
PL 225 700 B1
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zabieraki (20) są sztywne lub elastyczne.
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że sztywne zabieraki (20) są profilowane.
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że konstrukcja nośna składa się z ramy nośnej (1), na której umieszczona jest rama ruchoma (2), prowadzona pionowo na prowadnicach (5), z własnym napędem (7) zaś na ramie (2) osadzone są dwie belki (11P) i (11L) prowadzone na prowadnicach poziomych (8) i przesuwane względem siebie z własnym napędem (10), przy czym na belkach (11P) i (11L) zamocowano dwa przenośniki boczne pionowe (3P) i (3L) nałożone na koła napinające (17P) i (17L) i osadzone na wspornikach napinacza (16P) i (16L) oraz koła napędowe (15P) i (15L).
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że dwie belki (11P) i (11L) prowadzone na prowadnicach poziomych (8) są przesuwane względem siebie.
10. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że dwa przenośniki boczne pionowe (3P) i (3L) są napędzane.
11. Sposób transportu i pozycjonowania opakowań, znamienny tym, że przenośniki boczne dostosowywane są do określonego gabarytu transportowanego opakowania przez skalowanie obszaru powstałego przez ustawienie się taśmociągów i zabieraków, a skalowanie odbywa się względem osi obszaru trzymania opakowania, przy czym w trakcie dopasowywania przenośników bocznych napędy przenośników obracają się w tym samym kierunku, zaś podczas transportu opakowań napędy przenośników obracają się w przeciwnych kierunkach współbieżnie.
12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że transportowane opakowanie utrzymywane jest w co najmniej dwóch punktach.
PL402450A 2013-01-16 2013-01-16 Sposób transportu i pozycjonowania opakowań i urządzenie do transportu i pozycjonowania opakowań PL225700B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402450A PL225700B1 (pl) 2013-01-16 2013-01-16 Sposób transportu i pozycjonowania opakowań i urządzenie do transportu i pozycjonowania opakowań

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402450A PL225700B1 (pl) 2013-01-16 2013-01-16 Sposób transportu i pozycjonowania opakowań i urządzenie do transportu i pozycjonowania opakowań

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL402450A1 PL402450A1 (pl) 2014-07-21
PL225700B1 true PL225700B1 (pl) 2017-05-31

Family

ID=51179293

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL402450A PL225700B1 (pl) 2013-01-16 2013-01-16 Sposób transportu i pozycjonowania opakowań i urządzenie do transportu i pozycjonowania opakowań

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225700B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3915908A3 (en) 2020-05-04 2022-04-06 Tkmatik Sp.z.o.o. A clamping device for transporting and positioning packagings and a method for transporting and positioning packagings on conveyors

Also Published As

Publication number Publication date
PL402450A1 (pl) 2014-07-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6634487B2 (en) Conveying apparatus for forming and loading groups of containers
US5129507A (en) Roller conveyor
CN205346016U (zh) 一种包装工件输送装置
EP1357031A2 (en) Apparatus for banding groups of palletised products
PL225700B1 (pl) Sposób transportu i pozycjonowania opakowań i urządzenie do transportu i pozycjonowania opakowań
JP6109509B2 (ja) 物品整列供給装置
CN202609453U (zh) 转弯输送装置
JP4784416B2 (ja) 板状体整列設備
KR20130120949A (ko) 트리퍼 장치
JP2011189420A (ja) パレット搬送装置及びパレット搬送方法
CN106697802A (zh) 一种立体车库皮带式车辆输送装置
KR102117795B1 (ko) 폴딩 패키지들을 턴오버하기 위한 모듈 및 그러한 모듈을 포함하는 폴딩 패키지 생산 라인
CN215623111U (zh) 一种包装生产线用上料输送机构
JP2024504460A (ja) (平坦な)物品を取り扱う方法及び装置
KR930024133A (ko) 판상(板狀)부재의 운반장치
CN111170054B (zh) 拉幅机装置以及使用了该拉幅机装置的热处理装置
US11802006B2 (en) Pallet centering device
ES2963815T3 (es) Dispositivo de transporte para troquelados de cajas plegables
US9615494B2 (en) Substrate conveyance mechanism and component mounting device
DE602005020243D1 (de) Vorrichtung zum Verpacken von Produkten mit einer wärmeschrumpfbaren Folie
JP5669415B2 (ja) 搬送装置
NL8402357A (nl) Transportband.
CN218318911U (zh) 一种转运设备
CN210553250U (zh) 复合机生产线用自动对中进料输送机
ATE396126T1 (de) Vorrichtung zum hängenden transport von flächigen werkstücken