PL225492B1 - Sposób sterowania silnikiem prądu stałego - Google Patents

Sposób sterowania silnikiem prądu stałego

Info

Publication number
PL225492B1
PL225492B1 PL411601A PL41160115A PL225492B1 PL 225492 B1 PL225492 B1 PL 225492B1 PL 411601 A PL411601 A PL 411601A PL 41160115 A PL41160115 A PL 41160115A PL 225492 B1 PL225492 B1 PL 225492B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
signal
input
fed
motor
voltage
Prior art date
Application number
PL411601A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411601A1 (pl
Inventor
Adam Kozień
Original Assignee
Przemysłowy Inst Automatyki I Pomiarów Piap
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemysłowy Inst Automatyki I Pomiarów Piap filed Critical Przemysłowy Inst Automatyki I Pomiarów Piap
Priority to PL411601A priority Critical patent/PL225492B1/pl
Publication of PL411601A1 publication Critical patent/PL411601A1/pl
Publication of PL225492B1 publication Critical patent/PL225492B1/pl

Links

Landscapes

  • Control Of Direct Current Motors (AREA)

Abstract

Sposób polega na zasilaniu silnika (2) za pośrednictwem mostka typu H napięciem o przebiegu prostokątnym o szerokości impulsu modulowanej w pętli sprzężenia zwrotnego, stosownie do sygnału z potencjometrycznego czujnika położenia (3) elementu wykonawczego silnika (2) przy użyciu regulatora proporcjonalno - całkującego. Regulatorem jest wzmacniacz pomiarowy (1), w którym wzmocnienie reguluje się przy użyciu elementu kompensacyjnego (Zc) łączącego wyjście tego wzmacniacza (1) z jego wejściem sprzężenia zwrotnego. Napięcie odniesienia podaje się na wejście nieodwracające wzmacniacza pomiarowego (1), zaś na wejście odwracające tego wzmacniacza (1) podaje się sygnał napięciowy ze styku (4) czujnika położenia (3) silnika (2). Na wejście napięcia referencyjnego wzmacniacza pomiarowego (1) podaje się stałe napięcie przesunięcia (Uo). Sygnał wyjściowy ze wzmacniacza pomiarowego (1) podaje się na wejście odwracające pierwszego wzmacniacza różnicy sygnałów (5) i na wejście nieodwracające drugiego wzmacniacza różnicy sygnałów (6), zaś na pozostałe wejścia obu tych wzmacniaczy (5 i 6) podaje się napięcie przesunięcia (Uo). Sygnały wyjściowe z obu tych wzmacniaczy (5 i 6) podaje się na wejścia multipleksera (7). Sygnał wyjściowy multipleksera (7) skaluje się w układzie skalującym (9), skąd podaje się go na wejście modulatora szerokości impulsów (10), zawierającego zintegrowany generator sygnału prostokątnego. Sygnał z modulatora szerokości impulsów (10) podaje się na pierwsze wejście scalonego sterownika silnika (11) odpowiedzialne za cykliczne przełączanie tranzystorów mocy w mostku typu H, z którego zasila się silnik (2), przy czym sygnał wyjściowy ze wzmacniacza pomiarowego (1) podaje się także na wejście sygnałowe komparatora (8), na wejście napięcia progowego komparatora (8) podaje się stałe napięcie przesunięcia (Uo), zaś sygnał wyjściowy z komparatora podaje się na wejście sterujące multiplesera (7) oraz na drugie wejście scalonego sterownika silnika (11), odpowiadające za kierunek przepływu prądu w mostku typu H.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób sterowania elementem wykonawczym silnika prądu stałego, zwłaszcza silnika liniowego, mający zastosowanie w serwomechanizmach.
Znane są i stosowane sposoby sterowania silnikiem prądu stałego realizowane przy pomocy pętli sprzężenia zwrotnego, w których sygnał z czujnika położenia elementu wykonawczego silnika wykorzystywany jest do modyfikowania napięcia zasilającego sterowany silnik za pośrednictwem mostka typu H, upraszczającego sterowanie kierunkiem ruchu tego silnika. Najczęściej silnik zasilany jest prostokątnym sygnałem napięciowym o modulowanej szerokości impulsu (PWM).
Przykład rozwiązania realizującego taki sposób sterowania ujawniono w opisie patentowym numer US 5 705 907. W rozwiązaniu tym stosuje się czujnik położenia elementu wykonawczego w postaci potencjometru, którego styk ruchomy sprzężony jest z wałem sterowanego silnika. Sygnał z tego potencjometru, zależny od położenia wału silnika kieruje się do mikrokontrolera, który steruje blokiem zasilania silnika. Sygnał sterujący, który wysyła się do bloku zasilania jest wynikiem realizacji programu uruchomionego na mikrokontrolerze. Do zasilania silnika stosuje się blok zasilania, który zawiera cztery tranzystory mocy w układzie mostka typu H.
Celem wynalazku było opracowanie nowego sposobu sterowania położeniem elementu wyk onawczego dowolnego silnika prądu stałego.
Cel taki spełnia sposób według wynalazku polegający na zasilaniu sterowanego silnika za pośrednictwem mostka typu H napięciem o przebiegu prostokątnym o szerokości impulsu modulowanej w pętli sprzężenia zwrotnego stosownie do sygnału z potencjometrycznego czujnika położenia elementu wykonawczego silnika przy użyciu regulatora proporcjonalno-całkującego. Sposób charakteryzuje się tym. że stosuje się regulator proporcjonalno-całkujący w postaci wzmacniacza pomiarowego, w którym wzmocnienie reguluje się przy użyciu elementu kompensacyjnego łączącego wyjście wzmacniacza pomiarowego z jego wejściem sprzężenia zwrotnego. Napięcie odniesienia podaje się na wejście nieodwracające wzmacniacza pomiarowego, a na wejście odwracające wzmacniacza pomiarowego podaje się sygnał napięciowy ze styku ruchomego potencjometrycznego czujnika położenia elementu wykonawczego silnika. Na wejście napięcia referencyjnego wzmacniacza pomiarowego podaje się stałe napięcie przesunięcia. Sygnał wyjściowy ze wzmacniacza pomiarowego podaje się na wejście odwracające pierwszego wzmacniacza różnicy sygnałów i na wejście nieodwracające drugiego wzmacniacza różnicy sygnałów. Na pozostałe wejścia obu wzmacniaczy różnicy sygnałów podaje się napięcie przesunięcia. Sygnały wyjściowe z obu wzmacniaczy różnicy sygnałów podaje się na wejścia multipleksera. Sygnał wyjściowy multipleksera skaluje się w układzie skalującym, skąd podaje się go na wejście modulatora szerokości impulsów, zawierającego zintegrowany generator sygnału prostokątnego. Sygnał z modulatora szerokości impulsów podaje się na pierwsze wejście scalonego sterownika silnika, odpowiedzialne za cykliczne przełączanie tranzystorów mocy w mostku typu H, z którego zasila się sterowany silnik. Sygnał wyjściowy ze wzmacniacza pomiarowego podaje się także na wejście sygnałowe komparatora, a na wejście napięcia progowego komparatora podaje się stałe napięcie przesunięcia. Sygnał wyjściowy z komparatora podaje się na wejście sterujące multipleksera oraz na drugie wejście scalonego sterownika silnika odpowiadające za kierunek przepływu prądu w mostku typu H.
Wynalazek umożliwia precyzyjne sterowanie pozycyjne zarówno tradycyjnym obrotowym silnikiem prądu stałego jak i silnikiem liniowym typu VCM (Voice Coil Motor), przy wykorzystaniu tylko jednego napięcia zasilania i powszechnie dostępnych scalonych sterowników silników prądu stałego. Układ realizujący sposób według wynalazku ma budowę modułową, przy czym poszczególne moduły to łatwo dostępne na rynku układy scalone. Rozwiązanie takie daje oszczędność miejsca, a jednocześnie zapewnia elastyczność w doborze komponentów, zależnych na przykład od mocy sterowanego silnika.
Przykładowy układ realizujący sposób według wynalazku został uwidoczniony na rysunku, przy czym fig. 1 przedstawia schemat ideowy tego układu, zaś fig. 2 przedstawia schemat ideowy przykładowego regulatora proporcjonalno-całkującego wchodzącego w skład takiego układu.
Sposób według wynalazku realizuje regulację w pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego. Za regulację położenia odpowiada regulator proporcjonalno-całkujący zrealizowany przy użyciu wzmacniacza pomiarowego 1 (ang.: instrumentation amplifier). Regulator zawiera element kompensujący Zc łączący wyjście wzmacniacza 1 z jego zaciskiem sprzężenia zwrotnego. Wejście napięcia referencyjnego wzmacniacza 1 połączone jest ze źródłem stałego napięcia przesunięcia Uo. Aby ustawić żądaną poPL 225 492 B1 zycję wirnika lub cewki silnika 2, należy podać na wejście układu napięciowy sygnał odniesienia Uref odpowiadający żądanej pozycji elementu wykonawczego silnika 2. Sygnał napięciowy Uref o maksymalnej dopuszczalnej wartości Up porównywany jest z sygnałem zwrotnym pętli sprzężenia zwrotnego Ufb pochodzącym z potencjometru 3 zasilanego napięciem o wartości Up, którego styk ruchomy 4 sprzężony jest z wirnikiem lub cewką silnika 2. Różnica wartości tych sygnałów, stanowiąca uchyb, podawana jest na wejście regulatora. Regulator dodaje do wzmocnionego sygnału uchybu (sygnału sterowania Us) stałe dodatnie napięcie przesunięcia Uo, przez co dla zerowego uchybu, na wyjściu regulatora występuje napięcie Uo. Sygnał sterowania Us przesunięty o napięcie Uo podawany jest na wejście odwracające pierwszego wzmacniacza różnicy sygnałów 5 i na wejście nieodwracające drugiego 6 wzmacniacza różnicy sygnałów (ang.: difference amplifier), pracujących w przeciwfazie i ze wzmocnieniem k = 1. Na pozostałe wejścia obu wzmacniaczy różnicy sygnałów 5 i 6 podawane jest stałe napięcie przesunięcia Uo. Taki układ powoduje, że od sygnału podawanego na wejścia wzmacniaczy 5 i 6 odejmowane jest dodane wcześniej napięcie przesunięcia Uo. Jeżeli suma sygnałów Us i Uo jest większa od Uo, na wyjściu wzmacniacza 6 pojawia się sygnał Us, a na wyjściu wzmacniacza 5 pojawia się sygnał zerowy, gdyż ze względu na użycie (pojedynczego) źródła dodatniego napięcia zasilania nie jest możliwe wygenerowanie ujemnych sygnałów. Jeżeli natomiast wartość sumy sygnałów Us i Uo jest mniejsza od Uo, na wyjściu wzmacniacza 6 pojawia się sygnał zerowy, a na wyjściu wzmacniacza 5 pojawia się odwrócony w fazie sygnał Us, stanowiący jego wartość bezwzględną. Sygnały wyjściowe ze wzmacniaczy 5 i 6 trafiają na wejścia multipleksera 7. Przy takiej polaryzacji zasilania silnika 2, że dla zwiększającego się napięcia referencyjnego silnik wysterowywany jest w takim kierunku, że wartość sygnału z potencjometru 3 rośnie (sygnał Uref jest zgodny w fazie z sygnałem Ufb) możliwe jest poprawne ustalenie pożądanego kierunku ruchu wirnika lub cewki na podstawie znaku różnicy wartości Uref i Ufb, a zatem na podstawie stwierdzenia, czy wartość sumy sygnałów Us i Uo jest większa od Uo. To zadanie realizuje komparator 8, na którego wejście sygnałowe podawany jest sygnał Us + Uo z wyjścia wzmacniacza pomiarowego 1, a napięcie progowe ustawione jest poziomie Uo. Na wyjściu komparatora 8 powstaje sygnał binarny określający pożądany kierunek ruchu wirnika lub cewki silnika 2, tak aby ruch ten zmierzał w kierunku pozycji zadanej. Sygnał z komparatora 8 podawany jest na wejście sterujące multipleksera 7, sygnał wyjściowy z multipleksera 7, po przeskalowaniu go w układzie skalującym 9 podawany jest na wejście modulatora szerokości impulsu 10 (PWM) zawierającego zintegrowany generator sygnału prostokątnego. Wypełnienie sygnału generowanego przez modulator 10 jest wprost proporcjonalne do podanego na jego wejście napięcia modulującego. Układ skalujący 9 dopasowuje poziomy napięć pomiędzy wyjściem wzmacniaczy 5 i 6 a wejściem modulatora 10 odpowiednio tłumiąc sygnał lub go wzmacniając. Sygnał PWM wraz z sygnałem kierunku pochodzącym od komparatora 8 trafiają na wejścia scalonego sterownika silnika 11 zawierającego mostek typu H (ang.: H-Bridge), do którego podłączony jest sterowany silnik 2. Te dwa sygnały definiują wymagane parametry wejściowe sterownika 11 powodując odpowiednie wysterowanie wirnika lub cewki silnika 2 w celu doprowadzenia do pozycji zadanej.
Regulator proporcjonalno-całkujący może zostać zrealizowany według schematu z fig. 2. Na schemacie tym A1, A2 i A3 oznaczają wzmacniacze operacyjne, R1, R2, R3 i Rg, to rezystory łączące poszczególne wzmacniacze operacyjne w klasyczny układ wzmacniacza pomiarowego, gdy zastąpić kondensatory Cc1 zwarciem, a kondensatory Cc2 rozwarciem. Na wejście napięcia referencyjnego wzmacniacza pomiarowego podane jest napięcie przesunięcia Uo. Modyfikacją w stosunku do klasycznego układu wzmacniacza pomiarowego jest dodanie kondensatorów Cc1 i Cc2, czyli zastosowanie elementu o impedancji zespolonej Zc w miejsce rezystora R3 w układzie klasycznego wzmacniacza pomiarowego. Element Zc to równoległe połączenie kondensatora Cc2 z połączeniem szeregowym rezystora R3 i kondensatora Cc1. Dzięki zastosowaniu elementu Zc możliwe jest kształtowanie transmitancji pętli sprzężenia zwrotnego. Modyfikując wartości elementów Cc1, Cc2 i R3 można uzyskać wymagane właściwości dynamiczne układu regulacji. Funkcjonalność wzmacniacza pomiarowego z rysunku 2 można uzyskać korzystając ze zintegrowanych scalonych wzmacniaczy pomiarowych dostępnych na rynku. Układy te wymagają tylko jednego elementu Zc, który łączy wyjście scalonego wzmacniacza pomiarowego z jego wejściem sprzężenia zwrotnego. Stosowanie tylko jednego elementu Zc znacznie poprawia parametry pracy wzmacniacza pomiarowego, gdyż eliminuje to problem rozrzutu produkcyjnego wartości rezystorów i kondensatorów tworzących element Zc.

Claims (1)

  1. Sposób sterowania silnikiem prądu stałego, polegający na zasilaniu go za pośrednictwem mostka typu H napięciem o przebiegu prostokątnym o szerokości impulsu modulowanej w pętli sprzężenia zwrotnego stosownie do sygnału z potencjometrycznego czujnika położenia elementu wykonawczego silnika przy użyciu regulatora proporcjonalno-całkującego, znamienny tym, że stosuje się regulator proporcjonalno-całkujący w postaci wzmacniacza pomiarowego (1), w którym wzmocnienie reguluje się przy użyciu elementu kompensacyjnego (Zc) łączącego wyjście wzmacniacza pomiarowego (1) z jego wejściem sprzężenia zwrotnego, napięcie odniesienia (Uref) podaje się na wejście nieodwracające wzmacniacza pomiarowego (1), na wejście odwracające wzmacniacza pomiarowego (1) podaje się sygnał napięciowy ze styku ruchomego (4) potencjometrycznego czujnika położenia (3) elementu wykonawczego silnika (2), na wejście napięcia referencyjnego wzmacniacza pomiarowego (1) podaje się stałe napięcie przesunięcia (Uo), sygnał wyjściowy ze wzmacniacza pomiarowego (1) podaje się na wejście odwracające pierwszego wzmacniacza różnicy sygnałów (5) i na wejście nieodwracające drugiego wzmacniacza różnicy sygnałów (6), na pozostałe wejścia obu wzmacniaczy różnicy sygnałów (5) i (6) podaje się napięcie przesunięcia (Uo), sygnały wyjściowe z obu wzmacniaczy różnicy sygnałów (5) i (6) podaje się na wejścia multipleksera (7), sygnał wyjściowy multipleksera (7) skaluje się w układzie skalującym (9), skąd następnie podaje się go na wejście m odulatora szerokości impulsów (10), zawierającego zintegrowany generator sygnału prostokątnego, sygnał z modulatora szerokości impulsów (10) podaje się na pierwsze wejście scalonego sterownika silnika (11) odpowiedzialne za cykliczne przełączanie tranzystorów mocy w mostku typu H, z którego zasila się sterowany silnik (2), przy czym sygnał wyjściowy ze wzmacniacza pomiarowego (1) podaje się także na wejście sygnałowe komparatora (8), na wejście napięcia progowego komparatora (8) podaje się stałe napięcie przesunięcia (Uo), zaś sygnał wyjściowy z komparatora podaje się na wejście sterujące multipleksera (7) oraz na drugie wejście scalonego sterownika silnika (11) odpowiadające za kierunek przepływu prądu w mostku typu H.
PL411601A 2015-03-15 2015-03-15 Sposób sterowania silnikiem prądu stałego PL225492B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411601A PL225492B1 (pl) 2015-03-15 2015-03-15 Sposób sterowania silnikiem prądu stałego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411601A PL225492B1 (pl) 2015-03-15 2015-03-15 Sposób sterowania silnikiem prądu stałego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411601A1 PL411601A1 (pl) 2016-09-26
PL225492B1 true PL225492B1 (pl) 2017-04-28

Family

ID=56942388

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411601A PL225492B1 (pl) 2015-03-15 2015-03-15 Sposób sterowania silnikiem prądu stałego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225492B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109343337A (zh) * 2018-10-24 2019-02-15 温州大学 一种用于直流降压变换器的多目标分数阶pid控制方法

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109343337A (zh) * 2018-10-24 2019-02-15 温州大学 一种用于直流降压变换器的多目标分数阶pid控制方法
CN109343337B (zh) * 2018-10-24 2021-06-25 温州大学 一种用于直流降压变换器的多目标分数阶pid控制方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL411601A1 (pl) 2016-09-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7541760B2 (en) Method capable of controlling brushless DC motor
Walekar et al. Speed control of BLDC motor using PI & Fuzzy approach: a comparative study
DE102015106890A1 (de) Steuerung zum Treiben eines Schrittmotors
KR101232528B1 (ko) 모터 구동 장치
EP1695437B1 (de) Ansteuerung eines bürstenlosen gleichstrommotors
US4306181A (en) Drive circuitry for electric motor
Joshi et al. Modeling, simulation and implementation of brushed dc motor speed control using optical incremental encoder feedback
CN203872088U (zh) 马达驱动装置
PL225492B1 (pl) Sposób sterowania silnikiem prądu stałego
CN113454904B (zh) 带有功率反馈回路的电机控制器
EP1531544B1 (de) Verfahren zum Betreiben eines durch Pulsweitenmodulation gesteuerten Elektromotors
PL225491B1 (pl) Układ sterowania silnikiem prądu stałego
Kamdar et al. Sensorless speed control of high speed brushed DC motor by model identification and validation
JP4784139B2 (ja) スイッチングレギュレータおよび電源システム
JP5277671B2 (ja) モータ駆動装置
DE102005050591B4 (de) Wechselstrom-Servotreiber
DE1301398B (de) Selbstabgleichende Kompensationseinrichtung, insbesondere fuer Kompensographen
CN104320037A (zh) 一种电机的多环路功率驱动方法及装置
Picatoste et al. Current control strategy for electric motor drives using long cables
WO2013189609A2 (de) Synchronmaschine und verfahren zum betrieb einer synchronmaschine
US10873283B2 (en) Actuator driving device
RU2011286C1 (ru) Электропривод постоянного тока
US20130163123A1 (en) Feed-forward compensation of linear-pulse width modulator hybrid power supply
JPS6137873B2 (pl)
JP2012001183A (ja) 電動パワーステアリング装置