PL225398B1 - Opakowanie amortyzujące uderzenia - Google Patents

Opakowanie amortyzujące uderzenia

Info

Publication number
PL225398B1
PL225398B1 PL410275A PL41027514A PL225398B1 PL 225398 B1 PL225398 B1 PL 225398B1 PL 410275 A PL410275 A PL 410275A PL 41027514 A PL41027514 A PL 41027514A PL 225398 B1 PL225398 B1 PL 225398B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wheels
larger
frames
impact
friction
Prior art date
Application number
PL410275A
Other languages
English (en)
Other versions
PL410275A1 (pl
Inventor
Jan Holnicki-Szulc
Arkadiusz Mróz
Rami Faraj
Original Assignee
Adaptronica Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Inst Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Adaptronica Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Inst Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk filed Critical Adaptronica Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL410275A priority Critical patent/PL225398B1/pl
Publication of PL410275A1 publication Critical patent/PL410275A1/pl
Publication of PL225398B1 publication Critical patent/PL225398B1/pl

Links

Landscapes

  • Buffer Packaging (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest opakowanie amortyzujące uderzenia.
Własnością opakowania amortyzującego uderzenia jest możliwość przejęcia energii kinetycznej udaru, przez elementy znajdujące się między warstwami lub w jednej z warstw opakowania, i rozproszenia jej przez wciągnięcie dużego obszaru konstrukcji opakowania w proces dyssypacji energii, co stwarza możliwość skutecznego wytrącenia energii udaru i ochrony towaru przed zniszczeniem.
Znane jest z opublikowanego opisu JP2012046197 opakowanie posiadające górny i dolny korpus z papieru w postaci skrzynki oraz trójwymiarową ramkę z metalu, wewnątrz której jest niecka utworzona z elastycznych taśm nośnych. Niecka stanowi przestrzeń dla ładunku. Nad metalową ramą jest płyta amortyzująca, wykonana z papieru, zaś wokół metalowej ramki jest amortyzator w formie przestrzennej struktury, amortyzujący wstrząsy obwodowe.
Wynalazek charakteryzuje się tym, że w ściankach opakowania, pomiędzy warstwami ścianek lub w jednej z warstw ścianek, znajdują się układy mobilne składające się z pierwszych zębatek, połączonych z narożami metalowych ramek, i drugich zębatek połączonych w przypadku sześciennego opakowania ze środkami mniejszych boków ramek. Zębatki są sprzęgnięte z zespołem mniejszych kół zębatych, które są złączone współosiowo z większymi kołami zębatymi wzajemnie zazębionymi i rozstawionymi na okręgu lub elipsie. Zespół małych kół zębatych i dużych kół zębatych jest sprzęgnięty z układem wodzikowym złożonym z korb połączonych przegubami, usytuowanymi w osiach małych kół zębatych i dużych kół zębatych. Każda korba ma dwa podłużne pierwsze otwory, w których umieszczone są przesuwnie po dwa bolce, znajdujące się równocześnie w drugich otworach wykonanych w małych kołach zębatych i dużych kołach zębatych. Na pierwszych zębatkach zamocowanych w narożach ramek osadzone są bolce, na ostrza których wciśnięte są nacięte kołki.
Korzystnie większe koła zębate mają na końcach zębów występy prostopadłe do płaszczyzny większych kół zębatych.
W korzystnym wariancie wynalazku wewnątrz ścianek znajdują się zespoły współosiowo zespolonych mniejszych kół ciernych i większych kół ciernych. Większe koła cierne stykają się ze sobą i są zaopatrzone na obwodzie w występy prostopadłe do płaszczyzny większych kół ciernych. W narożach ramek osadzone są pierwsze listwy cierne, a w połowie długości boków ramek znajdują się drugie listwy cierne, umieszczone pomiędzy brzegami mniejszych kół ciernych.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunkach, na których Fig. 1 przedstawia układ mobilny wewnątrz ścianki opakowania, Fig. 2 - zespolone koła zębate w widoku bocznym w powiększonej skali, Fig. 3 - widok czołowy większego koła zębatego, Fig. 4 - fragment układu mobilnego według wariantu z listwami ciernymi i kołami ciernymi, Fig. 5 widok większego koła ciernego w powiększonej skali, Fig. 6 - kinematykę układu mobilnego w przypadku udaru przyłożonego w wierzchołku opakowania, Fig. 7 - kinematykę układu mobilnego dla udaru na krawędzi ścianki, a Fig. 8 - powiększony widok kołka wraz z bolcem.
Sześcienne opakowanie składa się z kartonowych, warstwowych ścianek. Każda ścianka wyposażona jest w wewnętrzny układ mobilny 2, znajdujący się pomiędzy dwiema warstwami opakowania. Krawędzie każdej ścianki są wzmocnione ramką 3, wykonaną z drutu. W narożach ramki 3 i w połowie długości jej boków znajdują się płaskie zębatki 4 i 5 wyposażone dwustronnie w zęby, rozmieszczone asymetrycznie, stanowiące elementy układu mobilnego 2. Szerokość zębatek 4 i 5 jest taka, aby było możliwe zazębienie każdej z zębatek 4 lub 5 z dwoma mniejszymi kołami 6 zębatymi. Kolejną część układu mobilnego 2 stanowi zespół współosiowych, zespolonych kół 6 i 7 zębatych, znajdujących się wewnątrz każdej ścianki, przy czym większe koła 7 zębate są wzajemnie zazębione i posiadają na wierzchołkach zębów występy 8, prostopadłe do płaszczyzny kół 7. Zespół kół 6 i 7, rozmieszczony na okręgu, jest dodatkowo sprzęgnięty z układem wodzikowym złożonym z korb 9, połączonych przegubami 10. Każda korba 9 ma dwa podłużne otwory 11, w których umieszczone są przesuwnie po dwa bolce 12. Koła zębate 6 i 7 posiadają drugie otwory 13 takie, że bolce 12 znajdują się jednocześnie wewnątrz otworów 11 w korbach 9 i drugich otworów 13 wykonanych w kołach zębatych 6 i 7. Na pierwszych zębatkach 4 zamocowanych w narożach ramek 3 osadzone są bolce 14, na ostrza których wciśnięte są nacięte kołki 15.
Wariantowo, układ mobilny wbudowany w każdą ze ścianek opakowania składa się z mniejszych zespołów współosiowych i zespolonych parami mniejszych kół 16 ciernych i większych kół 17 ciernych, przy czym większe koła 17 cierne, stykające się ze sobą, są zaopatrzone na obwodzie w występy 18. W narożach ścianek osadzone są pierwsze listwy 19 cierne, a w połowie długości boPL 225 398 B1 ków ścianek zamocowane są drugie listwy 20 cierne, które mniejszych stykają się z obrzeżami małych kół 16 ciernych.
Opisywane opakowanie podnosi tolerancję udarową towarów dla udaru przyłożonego w wierzchołku opakowania, poprzez uruchomienie systemu, spowodowane odkształceniem ścianek, poprzez pierwsze zębatki 4 napędzające mniejsze większymi koła 6 zębate połączone z wzajemnie zazębionymi dużymi większymi kołami 7 zębatymi, które obracając się rozpraszają energię poprzez wżynanie się występów 8 w warstwy ścianki opakowania. W przypadku udaru przyłożonego na krawędzi opakowania, inicjatorem dyssypacji energii są drugie zębatki 5, działające analogicznie jak pierwsze zębatki 4. Energia udaru jest przenoszona poprzez drugie zębatki 5 na napędzane przez nie mniejsze większe koła 6 zębate, a tym samym na zespolone z nimi większe koła 7 zębate, rozpraszające energię poprzez niszczenie ścianki opakowania występami 8. Ruch kół 6 i 7 zębatych z otworami 13 wymusza przesuwanie się, a tym samym wżynanie w warstwę ścianki opakowania, bolców 12 wzdłuż otworów 11 w korbach 9. W ostatnim przypadku udaru tj. uderzenia opakowania „na płasko”, gdy obciążenie przyłożone jest prostopadle do ścianek przewidziano rozproszenie energii poprzez pogłębianie nacięcia kołków 15 osadzonych na bolcach 14.
W wariancie z kołami 16 i 17 ciernymi układy poruszają się analogicznie. Jedyną zmianą jest dodatkowy efekt dyssypacji energii poprzez tarcie. Układ ten ma mniejszy próg nieczułości na obciążenie, tzn. dyssypacja energii zachodzi nawet dla znikomych odkształceń ścianek i ramek 3.
Specyfika opisanego opakowania jest wystarczająca do znacznej poprawy tolerancji ładunku na udar w większości rzeczywistych przypadków związanych z uderzeniami transportowanych ładunków w opakowaniach tego typu.

Claims (4)

1. Opakowanie amortyzujące uderzenia posiadające pełne, podatne ścianki, zaopatrzone na obrzeżu w ramki, znamienne tym, że w jego ściankach lub pomiędzy warstwami ścianek znajdują się układy mobilne (2) składające się z pierwszych zębatek (4), połączonych z narożami ramek (3) i drugich zębatek (5) połączonych ze środkami boków ramek (3), sprzęgniętych z zespołem mniejszych kół (6) zębatych, które są złączone współosiowo z większymi kołami (7) zębatymi wzajemnie zazębionymi i rozstawionymi na okręgu lub elipsie, a ponadto zespół kół (6) i (7) zębatych jest sprzęgnięty z układem wodzikowym złożonym z korb (9), połączonych przegubami (10), usytuowanymi w osiach kół (6) i (7) zębatych, przy czym każda korba (9) ma dwa podłużne pierwsze otwory (11), w których umieszczone są przesuwnie po dwa bolce (12), znajdujące się równocześnie w drugich otworach (13) wykonanych w kołach (6) i (7) zębatych, a ponadto na zębatkach (4) zamocowanych w narożach ramek (3) osadzone są bolce (14), na ostrza których wciśnięte są nacięte kołki (15).
2. Opakowanie amortyzujące uderzenia według zastrz. 1, znamienne tym, że większe koła (7) zębate mają na końcach zębów występy (8), prostopadłe do płaszczyzny większych kół (7) zębatych.
3. Opakowanie amortyzujące uderzenia według zastrz. 1, znamienne tym, że układ mobilny (2) składa się z pierwszych listew (19) ciernych, połączonych z narożami ramek (3) i drugich listew (20) ciernych połączonych ze środkami boków ramek (3), sprzęgniętych z zespołem mniejszych kół (16) ciernych, które są złączone współosiowo z większymi kołami (17) ciernymi stykającymi się ze sobą.
4. Opakowanie amortyzujące uderzenia według zastrz. 3, znamienne tym, że większe koła (17) cierne mają na obwodzie występy (18), prostopadłe do płaszczyzny większych kół (17) ciernych.
PL410275A 2014-11-27 2014-11-27 Opakowanie amortyzujące uderzenia PL225398B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410275A PL225398B1 (pl) 2014-11-27 2014-11-27 Opakowanie amortyzujące uderzenia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410275A PL225398B1 (pl) 2014-11-27 2014-11-27 Opakowanie amortyzujące uderzenia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL410275A1 PL410275A1 (pl) 2016-06-06
PL225398B1 true PL225398B1 (pl) 2017-04-28

Family

ID=56086898

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL410275A PL225398B1 (pl) 2014-11-27 2014-11-27 Opakowanie amortyzujące uderzenia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL225398B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114542661B (zh) * 2022-02-28 2022-12-02 华中科技大学 一种约束转动自由度运动的调谐质量阻尼器

Also Published As

Publication number Publication date
PL410275A1 (pl) 2016-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2793289A3 (en) Battery module
HRP20221219T1 (hr) Struktura baterije i zaštitni uređaj
DE102010033806A1 (de) Batteriepack
RU2016104406A (ru) Кожух аккумуляторной батареи транспортного средства и способ его обеспечения
CL2013000473A1 (es) 473-13 una bandeja de un vehiculo que comprende u na estructura y una base de bandeja que tiene una superficie portadora para la contencion de carga, la cual comprende una pluralidad de zonas, al menos una de las zonas comprende un panel y una estructura para recibir el panel; y una capota de una bandeja.
PL225398B1 (pl) Opakowanie amortyzujące uderzenia
PE20140434A1 (es) Transportador de cadena y rastras
GB2511424A (en) Vehicle floor
JP6301964B2 (ja) 補強部付きの走行装置用バックビーム
JP2017076581A5 (pl)
EP3106350B1 (en) Modular container assembly for receiving items in the luggage compartment of a motor car
CN203067633U (zh) 一种防撞吸能结构
CL2014002966A1 (es) Instalacion de transporte con una cinta transportadora, que comprende una placa de cubierta en el lado de soporte y una placa de cubierta en el lado de la circulacion, donde entre la placa de cubierta en el lado de soporte y la placa de cubierta en el lado de la circulacion se encuentra al menos otra capa.
JP2017093124A (ja) ワイヤハーネス保護材
TWM491658U (zh) 緩衝墊及具緩衝墊的面板堆疊組合
CN103381987B (zh) 一种抗冲击跌落吸能单元板
CN205470383U (zh) 一种零部件装箱用双边立体u型组合瓦楞纸隔离装置
US9373872B2 (en) Protective battery cell plates
TWI652417B (zh) Buffer anti-collision device and method of manufacturing the same
JP2016210437A (ja) 仕切体及びこれを用いた箱体
RU2016137594A (ru) Каталитическое устройство, элементарная ячейка для каталитического устройства и подсобный инструмент для перемещения упомянутой элементарные ячейки
JP2019092858A5 (pl)
TWI660892B (zh) 包裝結構
ES2612432T3 (es) Expulsor de recortes de láminas de cartón, para troqueladoras planas o prensa de autoplatina
JP2007204071A (ja) 緩衝部材および梱包部材