PL224868B1 - System kolei na poduszce powietrznej, zwłaszcza pasażerskiej - Google Patents

System kolei na poduszce powietrznej, zwłaszcza pasażerskiej

Info

Publication number
PL224868B1
PL224868B1 PL397869A PL39786912A PL224868B1 PL 224868 B1 PL224868 B1 PL 224868B1 PL 397869 A PL397869 A PL 397869A PL 39786912 A PL39786912 A PL 39786912A PL 224868 B1 PL224868 B1 PL 224868B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wagon
existing
rails
cushion
profile
Prior art date
Application number
PL397869A
Other languages
English (en)
Other versions
PL397869A1 (pl
Inventor
Wacław Mączka
Original Assignee
Wacław Mączka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wacław Mączka filed Critical Wacław Mączka
Priority to PL397869A priority Critical patent/PL224868B1/pl
Publication of PL397869A1 publication Critical patent/PL397869A1/pl
Publication of PL224868B1 publication Critical patent/PL224868B1/pl

Links

Landscapes

  • Railway Tracks (AREA)
  • Control Of Vehicles With Linear Motors And Vehicles That Are Magnetically Levitated (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest system kolei na poduszce powietrznej, zwłaszcza pasażerskiej.
Dotychczas w stanie techniki znane są projekty wagonów unoszących się na poduszce powietrznej. Według autora A. Moldenhawera „Poduszkowce” wyd. 1966 - Wydawnictwa Komunikacji i Łączności jest podane, że w 1961 r. jedna z brytyjskich firm zaproponowała rozwiązanie transportu między śródmieściami dużych miast W. Brytanii za pomocą poduszkowców. Stwierdzono, że poduszkowce poruszające się po torze betonowym na wysokości 1,5 cm z prędkością 500 km/h były najszybszymi i najtańszymi środkami komunikacji na odcinku 300 do 400 km. Zaproponowano budowę dużych wagonów w kształcie kadłuba samolotu i zdolności przewozu 500 pasażerów lub 50 ton ładunku po pasach betonowych. Siłę ciągu wagonu dawałoby śmigło lotnicze.
Inną koncepcję wagonów przedstawił koncern Ford a jego propozycją była budowa kolei szynowej z dobrą statecznością. Wagony poruszałyby się z prędkością od 300 do 800 km/h na cieniutkiej warstwie sprężonego do kilku atmosfer powietrza o grubości filmu od 1 do 2 mm co pozwalałoby na małe obciążenie mocy na jednostkę ciężaru wagonu z pasażerami.
Aktualnie w Europie i świecie nie realizuje się projektów budowy kolei na poduszce powietrznej.
Niemcy aktualnie prowadzą doświadczenia na kolei z poduszką magnetyczną, w której siłę ciągu wagonu i jego nośność zapewnia elektryczny silnik liniowy.
Z polskiego opisu patentowego Nr 185885 znany jest wentylator do samolotów skróconego startu i lądowania lub do poduszkowca. Jest to urządzenie dwuwirnikowe poprzecznego przepływu wyporowo-dynamicznego z cyrkulacją do tworzenia poduszki powietrznej i uzyskiwania siły ciągu wagonu.
Celem wynalazku jest rozwiązanie problemu wykorzystania istniejącego torowiska kolei po m odernizacji, dostosowując je do systemu kolei na poduszce powietrznej.
lstota systemu kolei na poduszce powietrznej, zwłaszcza pasażerskiej z istniejącym torowiskiem polega na tym, że do końców podkładów przymocowane są sztywno prowadnice o profilu ceowym wzdłuż szyn istniejących na odcinkach linii kolejowej bez zwrotnic, tak aby półki ceowników prowadnic o profilu ceowym skierowane były do szyn istniejących. Dolna powierzchnia górnej półki każdego ceownika prowadnicy o profilu ceowym jest ograniczeniem poprzez rolki ułożyskowane na dolnych końcach podwójnych haków w maksymalnej wysokości hmax pomiarowej poduszki powietrznej, przy czym jeden podwójny hak znajduje się między dwoma kołami wózka wagonu. Koła wózka z zestawem osiowym wagonu mają kołnierze oporowe o powiększonych średnicach do wartości podwojonej sumy hmax + ARmin, gdzie ARmin jest zapasem stateczności. Każdy podwójny hak na górnym końcu zamocowany jest obrotowo na sworzniach o osi ułożonej wzdłuż linii szyn istniejących i osadzony jest w okuciu sztywno przymocowanym do konstrukcji nośnej wagonu, przy czym podwójne haki z rolkami są odchylane obrotowo nad szynami istniejącymi bezkolizyjnie. Przestrzeń między po dłogą wagonu a szynami istniejącymi i prowadnicami o profilu ceowym z podłożem podzielona jest krzyżowo na cztery prostokątne komory a zewnętrzne i wspólne ich boki są uszczelnione z podłożem i prowadnicami o profilu ceowym torowiska, układem szczotek. W każdej komorze wzdłuż wagonu jest zamontowany jeden wentylator poduszki wielosekcyjny z owiewką, przy której znajduje się zbieżnorozbieżna dysza dławiąca, natomiast wspólne boki czterech komór prostokątnych wyposażone są w nastawialne obrotowo szczotki na zawiasach, w bok i do tyłu nad płaszczyzną bieżni szyn istniejących i prowadnic o profilu ceowym. Nad górną półką każdej prowadnicy o profilu ceowym znajduje się czujnik przymocowany do podwójnego haka. Do każdego podwójnego haka przymocowany jest czujnik tak, aby płaszczyzna zagięcia podkowy elektromagnesu znajdowała się w strefie grubości górnej półki prowadnicy o profilu ceowym. Każda z czterech komór poduszki ma przyporządkowany blok sterujący, zaś wejście do każdego bloku połączone jest z czujnikami każdej komory przewodami ele ktrycznymi. Czujnik Halla jest połączony przewodem elektrycznym z blokiem pierwszym natomiast wyjścia z każdego z czterech bloków połączone są przewodami elektrycznymi z hydraulicznymi elektromechanicznymi siłownikami żaluzji w ten sposób, aby każda żaluzja była sterowana oddzielnie przez jeden z czterech bloków. Górne osłony wentylatorów poduszki zaopatrzone są w nastawiane żaluzje z hydraulicznymi elektromechanicznymi siłownikami serwomechanizmów. Do środnika jednej prowadnicy o profilu ceowym, po stronie szyny istniejącej przymocowana jest listwa niemagnetyczna z wtopionymi pionowo stosami magnesów sztabkowych z podziałką, tak aby jednoimiennie ich bieguny były na zewnątrz listwy do współdziałania z przeciwnym biegunem magnesu sztabkowego czujnika Halla, który jest przymocowany do podwójnego haka.
PL 224 868 B1
Korzystnym skutkiem stosowania wynalazku jest wykorzystanie istniejących torowisk linii kolejowych po ich niekosztownej modernizacji i bardzo dobra stateczność wagonów, zwłaszcza w kierunku poprzecznym do linii torów. Kolej na poduszce powietrznej może konkurować z koleją magnetyczną pod względem kosztów budowy i eksploatacji torowisk, które muszą być bardzo dokładnie wykonanie od podstaw. Kolejnym korzystnym skutkiem stosowania wynalazku jest to, że po zmodernizowanych torach może przejechać pociąg bez poduszki powietrznej lub z poduszką wyłączoną np. pociąg do operacji odśnieżania torów. Innym korzystnym skutkiem jest znaczne odciążenie konstrukcji torów, wiaduktów, mostów kolejowych ze znacznym zmniejszeniem ich dynamiki drgań podczas przejazdu pociągu z dużą prędkością i komfort podróżowania pasażerów.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia rzut poziomy wzdłuż linii toru zmodernizowanego torowiska i zestaw osiowy kół wagonu, fig. 1a - powiększony rzut szczegółu A ograniczenia maksymalnej wysokości pomiarowej poduszki, fig. 1b - rzut poziomy w kierunku B na ograniczenia maksymalnej wysokości poduszki, fig. 1c - rzut poziomy w kierunku C na koła wagonu, fig. 2 - przekrój poprzeczny A-A wagonu, fig. 3 - przekrój wzdłużny wagonu z wyrwaniami, fig. 4 - rzut poziomy czujnika C1 do pomiaru wysokości pomiarowej poduszki, fig. 5 - rzut poziomy czujnika C2 do pomiaru prędkości zmian wysokości pomiarowej w czasie, fig. 5a - rzut pionowy czujnika C2 i wycinek prowadnicy o profilu ceowym, fig. 6 - schemat działania czujnika CH Halla do pomiaru prędkości wagonu, fig. 7 - schemat blokowy układu automatycznej regulacji ciśnienia poduszki powietrznej.
Budowa systemu kolei na poduszce jest następująca: do końców 6 istniejącego torowiska przymocowane są sztywno prowadnice 4 o profilu ceowym wzdłuż szyn i istniejących na odcinkach linii kolejowej bez zwrotnic tak aby półki ceowników skierowane były do szyn 1. Dolna powierzchnia górnej półki każdej prowadnicy 4 o profilu ceowym jest ograniczeniem poprzez rolki 8 ułożyskowane na dolnych końcach podwójnych haków 7 maksymalnej wysokości hmax pomiarowej poduszki powietrznej, przy czym jeden podwójny hak 7 znajduje się między dwoma kołami 2 wózka wagonu. Każdy podwójny hak 7 na górnym końcu zamontowany jest obrotowo na sworzniach 9 o osi ułożonej wzdłuż linii szyn i istniejących i osadzony w okuciu sztywno przymocowanym do konstrukcji nośnej 11 wagonu. Podwójne haki 7 z rolkami 8 są odchylane obrotowo nad szynami 1 istniejącymi bezkolizyjnie po łuku o promieniu r. Koła 2 wagonu mają kołnierze 3 oporowe o powiększonych średnicach do wartości podwojonej sumy hmax + ARmin, gdzie ARmin jest minimalnym zapasem stateczności. Przestrzeń między podłogą wagonu a szynami 1 istniejącymi i prowadnicami 4 o profilu ceowym z podłożem 19 podzielona jest krzyżowo na cztery prostokątne komory I, II, III, IV, a zewnętrzne i wspólne ich boki są uszczelnione z podłożem 19 i prowadnicami 4 o profilu ceowym torowiska, układem szczotek 18. W każdej komorze I, Η, III, IV, wzdłuż wagonu jest wmontowany jeden wentylator 12 poduszki wielosekcyjny z owiewką 15, przy której znajduje się zbieżno-rozbieżna dysza dławiąca. Górne osłony wentylatorów 12 poduszki zaopatrzone są w nastawialne żaluzje 16 z hydraulicznymi elektromechanicznymi siłownikami 22 serwomechanizmów. Wspólne boki czterech komór prostokątnych wyposażone są w nastawialne obrotowo szczotki 18 na zawiasach w bok i do tyłu nad płaszczyzną bieżni szyn 1 istniejących. Do każdego podwójnego haka 7 przymocowany jest czujnik C2 tak, aby płaszczyzna zagięcia podkowy jego elektromagnesu znajdowała się w strefie grubości górnej półki prowadnicy 4 o profilu ceowym, zaś nad tą półką znajduje się czujnik C1 przymocowany do podwójnego haka 7. Do środnika jednej prowadnicy 4 o profilu ceowym po stronie szyny 1 istniejącej przymocowana jest listwa 10 niemagnetyczna z wtopionymi pionowo stosami magnesów 10a sztabkowych z podziałką t, tak aby jednoimienne ich bieguny były na zewnątrz listwy 10 niemagnetycznej do współdziałania z przeciwnym biegunem magnesu 10b czujnika Ch Halla, który jest przymocowany do podwójnego haka 7. Każdy zestaw 5 osiowy z kołami 2 ułożyskowany jest w konstrukcji wózków 11a, która jest połączona z konstrukcją 11 nośną wagonu poprzez układ resorów. W każdej ściance 24 poprzecznej wagonu jest wykonany przy każdym wentylatorze 12 poduszki otwór 20 łączący przestrzeń cyrkulacji powietrza z przestrzenią domkniętą nad każdym wózkiem wagonu. Wentylatory 12 poduszki są napędzane bliźniaczymi silnikami 23 elektrycznymi. Siła ciągu do uzyskiwania prędkości Vp wagonu jest wytwarzana przez wentylator 25 ciągu z ułożyskowanym wirnikiem łopatkowym w ściankach 30 pionowych, połączonych płatem 26 i przytwierdzonych do dachu konstrukcji 11 wagonu pod przewodem 29 trakcji elektrycznej. Z wirnikiem łopatkowym wentylatora 25 ciągu współpracuje dwupołożeniowa kierownica 27, której walcowa powierzchnia wklęsła z powierzchnią walcową wirnika łopatkowego wentylatora 25 ciągu tworzy spiralną rozbieżną dyszę w kierunku prędkości obrotowej ω. Z wirnikiem łopatkowym wentylatora 25 ciągu i wentylatora 12 poduszki powietrznej współpracuje wirnik wrębowy 13 osłonięty
PL 224 868 B1 od wnętrza wentylatora 12 poduszki i 25 ciągu osłoną 14. Kierownica 27 odwracania ciągu z położenia N - jazda naprzód, do położenia W - jazda wstecz, jest nastawialna obrotowo na sworzniach 28 osadzonych w ściankach 30. Wentylator 25 ciągu jest napędzany silnikiem elektrycznym. Konstrukcja podwozia i nośna wagonu ma zmniejszoną masę w stosunku do masy klasycznego wagonu kolejowego, przypadającej na jednostkę nośności użytkowej wagonu, po to, aby obciążenie mocy na jednostkę nośności poduszki było możliwie małe. W każdym wagonie jest komputer pokładowy z czter ema niezależnymi blokami f, f, III', IV' sterującymi ciśnieniem w każdej komorze poduszki powietrznej wagonu na podstawie sygnałów elektrycznych z czujników C i C2 przetworzonych przez bloki f, If, Uf, IV' sterujące ciśnieniem poduszki powietrznej na sygnały do siłowników 22 żaluzji 16, których okna ssące połączone są kanałami z oknami 17 bocznymi każdej komory wagonu.
Powstawanie siły nośnej poduszki i stateczność: Po przyłożeniu momentu obrotowego do wirnika łopatkowego każdego wentylatora 12 poduszki pojawia się w płaszczyźnie jego obrotów cyrkulacja powietrza z dławieniem i jego wypływem przez nieszczelność układu szczotek 18 uszczelniających i zasysaniem ubytku powietrza w strefie żaluzji 16 połączonej kanałem z oknem 17 ssącym ściany bocznej wagonu. W strefie żaluzji 16 jest najniższe ciśnienie powietrza, zaś najwyższe jest pod wirnikiem łopatkowym wentylatora 12 poduszki i owiewką 15 dzięki dławieniu w obwodzie cyrkulacji. Główna część siły nośnej poduszki pochodzi od reakcji łożysk każdego wirnika łopatkowego, działających na konstrukcję 11 nośną wagonu i różnicy ciśnień działających na owiewkę 15, przymocowaną do konstrukcji 11 nośnej. Pozostała część siły nośnej powstaje w przymkniętej przestrzeni wózków wagonowych, oddzielonych od przestrzeni cyrkulacji ściankami 24 a każda z otworem 20 na przepływ ubytku powietrza przez nieszczelność od wirnika łopatkowego do przestrzeni z wózkiem wagonu. Każdy wagon w ruchu ma dodatkowo trzy stopnie swobody: zmiana wysokości h środka ciężkości, przechylenie w osi podłużnej i pochylenie w osi poprzecznej. Przesunięcie poprzeczne występuje jedynie w zakresie luzu między szynami 1 istniejącymi a kołnierzami 3 oporowymi zestawu 5 osiowego kół 2 wagonu, co daje bardzo dobrą stateczność wagonu. Skręt wagonu w osi pionowej jest również w zakresie tego luzu.
Działanie czujników układu automatycznej regulacji ciśnienia w poduszce powietrznej jest n astępujące: czujnik C wysokości h pomiarowej poduszki jest transformatorem, którego uzwojenie pierwotne zasilane jest prądem przemiennym a w uzwojeniach wtórnych znajdujących się na biegunach elektromagnetycznych transformatora indukuje się prąd A elektryczny o zmiennej wartości natężenia pod wpływem zmiany wysokości h szczeliny magnetycznej jak w spawarce transformatorowej. Czujnik C2 różniczkujący, rejestrujący pochodną dh/dT, gdzie τ - czas bieżący, jest elektromagnesem zasilanym prądem stałym, zaś w uzwojeniach jego biegunów indukuje się prąd A elektryczny pod wpływem zmiany pola magnetycznego przez wahania w płaszczyźnie prostopadłej do linii sił tego pola, górnej półki prowadnicy 4 o profilu ceowym jak struna gitary elektrycznej nad przetwornikiem jej drgań. Czujnik Ch Halla zawiera prostopadłościenną płytkę 10c półprzewodnika z arsenku indu. Jeżeli płytka 10C znajduje się w polu magnetycznym magnesu stałego i jest zasilana prądem w płaszczyźnie prostopadłej do linii sił pola magnetycznego to pojawi się różnica potencjałów Vh i prąd Ih w trzeciej płaszczyźnie - tzw. efekt Halla, prostopadłej do obu poprzednich. Czujnik Ch podaje impulsy elektryczne do bloku I sterującego, który liczy ich ilość w jednostce czasu i ze znanej wartości podziałki t między magnesami 10a sztabkowymi listwy 10 oblicza prędkość Vp wagonu z fotelami 21 dla pasażerów. Działanie układu automatycznej regulacji wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej.
Obroty wirnika łopatkowego każdego wentylatora 12 i położenie środkowe jego żaluzji 16 jest tak dobrane aby równowaga ciężaru wagonu i siły nośnej jego poduszki ustaliła się przy wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej równej h = hmax/2. Jeżeli przy tej wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej z czujnika C2 różniczkującego danej komory, płynie do jej bloku sygnał φ elektryczny, czyli na początku wzrostu wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej, blok tej komory wysyła sygnał φ do siłownika 22 serwomechanizmu, żaluzje przymykają się i spada ciśnienie w tej komorze. Wówczas wartość wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej ustala się. Jeżeli przy tej samej wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej z czujnika C2 płynie sygnał φ do bloku, czyli na początku spadku wartości wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej blok tej komory wysyła sygnał φ do siłownika serwomechanizmu, okna żaluzji 16 poszerzają się i rośnie ciśnienie w komorze a wartość wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej ustala się. Czujnik C2 różniczkujący jest przydatny przy krótkich okresach wahań wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej ich małej amplitudzie. Oprócz opisanych wyżej stanów wystąpi zanik sygnału z czujnika C2 danej komory przy długich okresach wahań wartości wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej i wówczas regulacja wartości wysokości h pomiarowej poduszki dokonuje się na podstawie sygnału z czujnika C.. Gdy rośnie prąd A jego uzwoPL 224 868 B1 jenia wtórnego następuje spadek wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej i wówczas blok, danej komory wysyła sygnał © do siłownika 22 serwomechanizmu, który poszerza okna żaluzji 16 zwiększając ciśnienie poduszki w tej komorze i wartość wysokości h pomiarowej poduszki powietrznej rośnie. Natomiast gdy prąd A w uzwojeniu wtórnym czujnika C danej komory maleje, rośnie wysokość h pomiarowej poduszki powietrznej i z bloku tej komory płynie sygnał φ do jej siłownika 22, który przymyka okno żaluzji 16 zmniejszając ciśnienie w komorze i wysokość h pomiarowej poduszki powietrznej maleje.
Jazda wagonu na poduszce powietrznej odbywa się następująco: Bezpieczna jazda wagonu na poduszce powietrznej według wynalazku jest możliwa tylko na odcinkach linii kolejowej bez zwrotnic i rozgałęzień torów. Na odcinkach ze zwrotnicami wentylatory 12 poduszki są wyłączone i wagon ląduje kołami 2 na szyny 1 istniejące. Wówczas każdy podwójny hak 7 z położenia roboczego jest automatycznie obrócony po łuku o promieniu r nad płaszczyzną bieżni szyn 1 istniejących bezkolizyjnie. Odwracanie siły ciągu wagonu dokonuje się przez obrót wokół osi 28 kierownicy 27 z położenia N - jazda naprzód, do położenia W - jazda wstecz, ze zmianą kierunku obrotów wentylatora 25 ciągu na przeciwne. Hamowanie wagonu może być dokonane przez odwrócenie ciągu z lądowaniem kołami wag onu na szyny 1 istniejące i hamowanie cierne kół 2. Pociąg poduszkowy może się składać z ciągu wagonów połączonych jak w klasycznym pociągu i może mieć napęd elektryczny z linii trakcji lub napęd z generatora elektrycznego lokomotywy spalinowej. Z centralnej kabiny maszynistów jest kontrolowana praca poszczególnych komór poduszkowych, ich urządzeń i bloków sterujących każdego wagonu.

Claims (8)

1. System kolei na poduszce powietrznej, zwłaszcza pasażerskiej z istniejącym torowiskiem, znamienny tym, że do końców podkładów (6) przymocowane są sztywno prowadnice (4) o profilu ceowym wzdłuż szyn (1) istniejących na odcinkach linii kolejowej bez zwrotnic, tak aby półki ceowników prowadnic (4) o profilu ceowym skierowane były do szyn (1) istniejących.
2. System według zastrz. 1 , znamienny tym, że dolna powierzchnia górnej półki każdego ceownika prowadnicy (4) o profilu ceowym jest ograniczeniem poprzez rolki (8) ułożyskowane na dolnych końcach podwójnych haków (7) w maksymalnej wysokości (hmax) pomiarowej poduszki powietrznej, przy czym jeden podwójny hak (7) znajduje się między dwoma kołami (2) wózka wagonu, zaś koła (2) z zestawem (5) osiowym wagonu mają kołnierze (3) oporowe o powiększonych średnicach do wartości podwojonej sumy hmax + ARmin, gdzie ARmin jest zapasem stateczności.
3. System według zastrz. 1, 2, znamienny tym, że każdy podwójny hak (7) na górnym końcu zamocowany jest obrotowo na sworzniach (9) o osi ułożonej wzdłuż linii szyn (1) istniejących i osadzony jest w okuciu sztywno przymocowanym do konstrukcji nośnej (11) wagonu, przy czym podwójne haki (7) z rolkami (8) są odchylane obrotowo nad szynami (1) istniejącymi bezkolizyjnie.
4. System według zastrz. 1, 2, znamienny tym, że przestrzeń między podłogą wagonu a szynami (1) istniejącymi i prowadnicami (4) o profilu ceowym z podłożem (1 9) podzielona jest krzyżowo na cztery prostokątne komory a zewnętrzne i wspólne ich boki są uszczelnione z podłożem (19) i prowadnicami (4) o profilu ceowym torowiska, układem szczotek (18), zaś w każdej komorze wzdłuż wagonu jest zamontowany jeden wentylator (12) poduszki wielosekcyjny z owiewką (15), przy której znajduje się zbieżno-rozbieżna dysza dławiąca, natomiast wspólne boki czterech komór prostokątnych wyposażone są w nastawialne obrotowo szczotki (18) na zawiasach, w bok i do tyłu nad płaszczyzną bieżni szyn (1) istniejących i prowadnic (4) o profilu ceowym.
5. System według zastrz. 1, 2, znamienny tym, że nad górną półką każdej prowadnicy (4) o profilu ceowym znajduje się czujnik (C1) przymocowany do podwójnego haka (7), natomiast do każdego podwójnego haka (7) przymocowany jest czujnik (C2) tak, aby płaszczyzna zagięcia podkowy elektromagnesu znajdowała się w strefie grubości górnej półki prowadnicy (4) o profilu ceowym.
6. System według zastrz. 5, znamienny tym, że każda komora (I), (II), (III), (IV) poduszki ma przyporządkowany blok sterujący, zaś wejście do każdego bloku połączone jest z czujnikami (C1) każdej komory przewodami elektrycznymi, zaś czujnik (CH) Halla jest połączony przewodem elektrycznym z blokiem (I'), natomiast wyjścia z każdego bloku (I'), (II'), (III'), (IV') połączone są przewodami elektrycznymi z hydraulicznymi elektromechanicznymi siłownikami (22) żaluzji (16) w ten sposób, aby każda żaluzja (16) była sterowana oddzielnie przez jeden z bloków (I'), (II'), (III'), (IV').
PL 224 868 B1
7. System według zastrz. 6, znamienny tym, że górne osłony wentylatorów (12) poduszki zaopatrzone są w nastawialne żaluzje (16) z hydraulicznymi elektromechanicznymi siłownikami (22) serwomechanizmów.
8. System według zastrz. 1,6, znamienny tym, że do środnika jednej prowadnicy (4) o profilu ceowym, po stronie szyny (1) istniejącej przymocowana jest listwa (10) niemagnetyczna z wtopionymi pionowo stosami magnesów (10a) sztabkowych z podziałką (t), tak aby jednoimiennie ich bieguny były na zewnątrz listwy (10) do współdziałania z przeciwnym biegunem magnesu (10b) sztabkowego czujnika (CH) Halla, który jest przymocowany do podwójnego haka (1).
PL397869A 2012-01-23 2012-01-23 System kolei na poduszce powietrznej, zwłaszcza pasażerskiej PL224868B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397869A PL224868B1 (pl) 2012-01-23 2012-01-23 System kolei na poduszce powietrznej, zwłaszcza pasażerskiej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397869A PL224868B1 (pl) 2012-01-23 2012-01-23 System kolei na poduszce powietrznej, zwłaszcza pasażerskiej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL397869A1 PL397869A1 (pl) 2013-08-05
PL224868B1 true PL224868B1 (pl) 2017-02-28

Family

ID=48904138

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL397869A PL224868B1 (pl) 2012-01-23 2012-01-23 System kolei na poduszce powietrznej, zwłaszcza pasażerskiej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224868B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL397869A1 (pl) 2013-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4075948A (en) Rapid transit system
DE60220990T2 (de) Einschienensystem
US7243604B2 (en) Hidden-rail and dual-attraction balancing compensation type permanent magnetic levitation train and railway system
DE69932847T2 (de) Einschienenbahnsystem
EP3558780B1 (en) Elevated transportation system
US20040250724A1 (en) Multipurpose vehicle for various types of travel ways
CN110315992B (zh) 一种轨道交通系统
US20080223666A1 (en) Traction Arrangements
JP4544545B1 (ja) 単線及び直線路及び大深度トンネル高速地下電気鉄道
CN102427984A (zh) 用于悬挂交通工具的轨道和转向架
US3630153A (en) Vehicle-enclosed railway transportation system
WO2020243999A1 (zh) 永磁磁悬浮管轨运输系统
JPS6012372A (ja) 車輌用空気推進装置
CN110316212B (zh) 一种轨道车辆的转向架
RU2752040C1 (ru) Устройство магнитной системы левитации для повышения грузоподъёмности
PL224868B1 (pl) System kolei na poduszce powietrznej, zwłaszcza pasażerskiej
CN212499914U (zh) 超导磁浮内置悬挂式空轨交通系统
CN101407220A (zh) 多轨道空中飞车组合技术
CN210390796U (zh) 一种用于悬挂式磁浮列车的层叠式电磁悬浮系统
CN110182060B (zh) 一种用于悬挂式磁浮列车的层叠式电磁永磁混合悬浮系统
CN210390797U (zh) 一种用于悬挂式磁浮列车的层叠式电磁永磁混合悬浮系统
CN210437021U (zh) 一种悬挂式磁浮列车的分离式三轨悬浮与驱动系统
CN110182058A (zh) 一种基于倒u形悬浮轨的独轨制悬挂式磁悬浮列车系统
CN110182062A (zh) 一种用于悬挂式磁浮列车的分离式单轨悬浮与驱动系统
CN111762206A (zh) 超导磁浮内置悬挂式空轨交通系统