PL224842B1 - Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej - Google Patents

Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej

Info

Publication number
PL224842B1
PL224842B1 PL411329A PL41132915A PL224842B1 PL 224842 B1 PL224842 B1 PL 224842B1 PL 411329 A PL411329 A PL 411329A PL 41132915 A PL41132915 A PL 41132915A PL 224842 B1 PL224842 B1 PL 224842B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cylinder
processing
screw
symmetry
regular
Prior art date
Application number
PL411329A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411329A1 (pl
Inventor
Emil Sasimowski
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL411329A priority Critical patent/PL224842B1/pl
Publication of PL411329A1 publication Critical patent/PL411329A1/pl
Publication of PL224842B1 publication Critical patent/PL224842B1/pl

Links

Landscapes

  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej z aktywnym przetwórczo segmentem ścinająco-mieszającym do tworzyw polimerowych.
Układ uplastyczniający jest zespołem elementów konstrukcyjnych tworzących obszar, w którym zachodzi proces uplastyczniania tworzywa przetwarzanego, stanowi on integralną część składową maszyny przetwórczej-wytłaczarki. Układ uplastyczniający spełnia następujące funkcje podstawowe: nagrzewanie, sprężanie, mieszanie i transportowanie tworzywa przetwarzanego. Wzdłuż układu uplastyczniającego wyróżnia się następujące podstawowe strefy, odznaczające się odrębnością zach odzących w nich zjawisk: strefę zasypu I, zasilania II i przemiany III, oraz strefę dozowania IV. Aktywacja układu uplastyczniającego poprzez segment ścinająco-mieszający powinna zachodzić w strefie dozowania gdzie tworzywo znajduje się w stanie plastycznym lub ciekłym.
Rodzaje układów uplastyczniających, wymagania jakie powinien spełniać układ uplastyczniający, a także teoria procesu uplastyczniania tworzyw została przedstawiona w książce R. Sikory pod tytułem „Przetwórstwo tworzyw wielkocząsteczkowych”, wydana przez Wydawnictwo Edukacyjne w Warszawie w 1993 r. strony 11 + 32; 35 + 58, jak również w pracy zbiorowej pod redakcją R. Sikory pod tytułem „Przetwórstwo tworzyw polimerowych. Podstawy logiczne, formalne i terminologiczne”, wydanej przez Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej w Lublinie w 2006 r. strony 61 + 68 oraz 205 + 208. Funkcje układu uplastyczniającego, rodzaje rozwiązań konstrukcyjnych ślimakowego układu uplastyczniającego zostały również przedstawione w książce J. Staśka p.t. „Wytłaczanie tworzyw polimerowych, zagadnienia wybrane” wydanej przez Uniwersytet Technologiczno- Przyrodniczy w Bydgoszczy w 2007 r. strony 7 + 31 oraz 108 + 126. Podstawy procesu uplastyczniania oraz budowę i charakterystykę ślimakowych układów uplastyczniających jak również podstawy ich projektowania przedstawiono w książce White J.L., Potente H. pod tytułem „Screw extrusion” wydanej przez Hanser Publisher w Monachium w 2003 r. strony 13 + 37, 63 + 226. Podstawy procesu uplastyczniania oraz rodzaje układów uplastyczniających zostały także przedstawione w książce Ch. Rauwendaala pod tytułem „Polimer Extrusion” wydanej przez wydawnictwo Hanser Publisher w Monachium w 2014 r. strony 11 + 42, 255 + 411.
Z opisu patentowego polskiego nr 100919 znany jest układ uplastyczniający wyposażony w ślimak z elementami ścinająco-mieszającymi w postaci rowków prostoliniowych które w połowie swojej długości są nieprzelotowe, rowki są umieszczone na powierzchni dwóch stykających się wierzchołkami stożków obrotowych ściętych stanowiących elementy ślimaka. W tym układzie uplastyczniającym ślimak z elementami ścinająco-mieszającymi znajduje się w cylindrze o walcowej jednolitej geometrycznie powierzchni wewnętrznej.
W opisie patentowym polskim nr 185728 zaprezentowano cylinder układu uplastyczniającego wytłaczarki do tworzyw polimerowych zbudowany z co najmniej dwóch składowych elementów konstrukcyjnych stałych i elementu obrotowego, przylegających czołowo do siebie, o osiach wzdłużnych tworzących ściśle jedną wspólną prostą. Element obrotowy znajduje się pomiędzy elementami stałymi i jest oddalony od początku cylindra, czyli od miejsca w którym znajduje się zasobnik tworzywa o co najmniej dwie średnice wewnętrzne cylindra i oddalony od końca cylindra, czyli od głowicy wytłaczarskiej również o co najmniej dwie średnice wewnętrzne. Powierzchnia wewnętrzna elementu obrotowego jest walcowa, jednolita geometrycznie lub walcowa nie jednolita geometrycznie, korzystnie mająca rowki liniowe bądź śrubowe.
Znany jest według opisu patentowego amerykańskiego nr 4695165 układ uplastyczniający w którym zastosowano elementy intensywnego mieszania i ścinania w postaci zagłębień o kształcie rombu umieszczonych na walcowej części ślimaka, współdziałających z zagłębieniami o takim samym kształcie umieszczonymi na powierzchni wewnętrznej nieruchomego segmentu cylindra składanego.
W opisie patentowym amerykańskim nr 4419014 przedstawiono podobne rozwiązanie z elementami intensywnego mieszania i ścinania w postaci zagłębień półkulistych umieszczonych zarówno na walcowej części ślimaka jak i powierzchni wewnętrznej nieruchomego segmentu cylindra składanego.
Z opisu patentowego europejskiego nr 0624124 znany jest układ uplastyczniający w którym zastosowano elementy wielokątne w układzie dwuślimakowym współbieżnym, gdzie elementy te pełniące funkcję ugniatającą umieszczone są na współpracujących ze sobą ślimakach.
Istotą układu uplastyczniającego wytłaczarki jednoślimakowej do tworzyw polimerowych posiadającego w strefie dozowania aktywny przetwórczo segment ścinająco-mieszający o długości L wynoszącej od 1 do 8 krotnej średnicy zewnętrznej ślimaka przetwórczego, utworzony przez współdziałająPL 224 842 B1 ce ze sobą korzystnie, element obrotowy cylindra, który wykonuje obroty w jedną lub drugą stronę zmienne co do wartości, oraz jednocześnie element geometryczny stanowiący konstrukcyjną część składową ślimaka przetwórczego jest to, że otwór przelotowy w elemencie obrotowym cylindra ma kształt graniastosłupa prawidłowego o podstawach w kształcie wielokątów foremnych, których osie symetrii przecinają się w jednym punkcie z wzdłużną osią symetrii elementów nieruchomych cylindra przetwórczego oraz, że ślimak przetwórczy w części z elementem obrotowym ma element geometryczny w kształcie graniastosłupa prawidłowego o podstawach w kształcie wielokątów foremnych, których osie symetrii przecinają się w jednym punkcie z wzdłużną osią symetrii ślimaka przetwórczego. Wierzchołki wielokątów foremnych stanowiących przekroje poprzeczne otworu wykonanego w elemencie obrotowym cylindra oraz elementu geometrycznego są zaokrąglone.
Główną zaletą układu uplastyczniającego wytłaczarki jednoślimakowej z aktywnym przetwórczo segmentem ścinająco-mieszającym według wynalazku, jest efektywna możliwość zmiany charakterystyki procesu uplastyczniania tworzywa poprzez zmianę prędkości obrotowej lub kierunku obrotów elementu obrotowego cylindra. Rozwiązanie konstrukcyjne powoduje intensyfikację procesu ścinania i mieszania oraz nagrzewania przetwarzanego tworzywa.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny układu uplastyczniającego wytłaczarki jednoślimakowej, a fig. 2 przekrój A-A poprzeczny układu uplastyczniającego wytłaczarki jednoślimakowej.
Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej z aktywnym przetwórczo segmentem ścinająco-mieszającym o długości L wynoszącej od 1 do 8 krotnej średnicy zewnętrznej ślimaka, składa się w strefie dozowania z cylindra zbudowanego ze współosiowych elementów 4 oraz 5 nieruchomych cylindra przetwórczego, umieszczonego między nimi przylegającego czołowo elementu 1 obrotowego cylindra, ślimaka 3 przetwórczego umieszczonego wewnątrz cylindra oraz elementu 6 łączącoustalającego. Element obrotowy cylindra posiada koło zębate 7 napędowe oraz ułożyskowanie z łożysk 8 tocznych. W elemencie 1 obrotowym cylindra jest wykonany otwór przelotowy w kształcie graniastosłupa prawidłowego, którego podstawy mają kształt sześciokąta foremnego. Sześciokąt ten ma zaokrąglone wierzchołki a jego osie symetrii przecinają się w jednym punkcie z wzdłużną osią symetrii elementów 4 i 5 nieruchomych cylindra przetwórczego. Ślimak 3 przetwórczy w części z elementem 1 obrotowym ma element 2 geometryczny w kształcie graniastosłupa prawidłowego o podstawach w kształcie sześciokąta foremnego, którego osie symetrii przecinają się w jednym punkcie z wzdłużną osią symetrii elementów 4 i 5 nieruchomych cylindra przetwórczego oraz którego wierzchołki są zaokrąglone. Krawędzie otworów elementów 4 i 5 nieruchomych cylindra przetwórczego od strony elementu 1 obrotowego są sfazowane w ten sposób aby umożliwić swobodny przepływ tworzywa.
Aktywny segment ścinająco-mieszający zwiększa udział ścinania w przepływie tworzywa w wyniku powstającego lokalnie, w obrębie segmentu, przepływu liniowego szczelinowego, pomiędzy krawędziami bocznymi elementu geometrycznego stanowiącego konstrukcyjną część składową ślimaka przetwórczego, a powierzchniami wewnętrznymi otworu wykonanego w elemencie obrotowym cylindra. Polepszenie mieszania tworzywa następuje w wyniku powstającego lokalnie przepływu obrotowego komorowego w obszarach ograniczonych przez powierzchnie wewnętrzne otworu wykonanego w elemencie obrotowym cylindra i powierzchnie zewnętrzne elementu geometrycznego ślimaka.

Claims (4)

1. Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej do tworzyw polimerowych, posiadający w strefie dozowania aktywny przetwórczo segment ścinająco-mieszający o długości L wynoszącej od 1 do 8 krotnej średnicy zewnętrznej ślimaka przetwórczego, utworzony przez współdziałające ze sobą korzystnie, element (1) obrotowy cylindra, który wykonuje obroty w jedną lub drugą stronę zmienne co do wartości, oraz jednocześnie element (2) geometryczny stanowiący konstrukcyjną część składową ślimaka (3) przetwórczego, znamienny tym, że otwór przelotowy w elemencie (1) obrotowym cylindra ma kształt graniastosłupa prawidłowego o podstawach w kształcie wielokątów foremnych, których osie symetrii przecinają się w jednym punkcie z wzdłużną osią symetrii elementów (4) i (5) nieruchomych cylindra przetwórczego.
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że ślimak (3) przetwórczy w części z elementem (1) obrotowym ma element (2) geometryczny w kształcie graniastosłupa prawidłowego o podstawach
PL 224 842 B1 w kształcie wielokątów foremnych, których osie symetrii przecinają się w jednym punkcie z wzdłużną osią symetrii ślimaka (3) przetwórczego.
3. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wielokątami foremnymi są sześciokąty foremne.
4. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wierzchołki wielokątów foremnych stanowiących przekroje poprzeczne otworu wykonanego w elemencie (1) obrotowym cylindra oraz elementu (2) geometrycznego są zaokrąglone.
PL411329A 2015-02-20 2015-02-20 Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej PL224842B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411329A PL224842B1 (pl) 2015-02-20 2015-02-20 Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411329A PL224842B1 (pl) 2015-02-20 2015-02-20 Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411329A1 PL411329A1 (pl) 2016-02-29
PL224842B1 true PL224842B1 (pl) 2017-02-28

Family

ID=55361208

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411329A PL224842B1 (pl) 2015-02-20 2015-02-20 Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224842B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL427532A1 (pl) * 2018-10-24 2019-08-12 Politechnika Lubelska Układ uplastyczniający
PL427533A1 (pl) * 2018-10-24 2019-08-12 Politechnika Lubelska Cylinder uplastyczniający

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL427532A1 (pl) * 2018-10-24 2019-08-12 Politechnika Lubelska Układ uplastyczniający
PL427533A1 (pl) * 2018-10-24 2019-08-12 Politechnika Lubelska Cylinder uplastyczniający

Also Published As

Publication number Publication date
PL411329A1 (pl) 2016-02-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8132957B2 (en) Kneading disc segment and twin-screw extruder
DE3820320C2 (pl)
KR102182256B1 (ko) 압출기용 스크루 및 압출기 및 압출 방법
JP5631296B2 (ja) 混練用セグメント
US9764496B2 (en) Mixing section for a plastic extrusion screw
BR112014028953B1 (pt) extrusora multi-eixos
US4131368A (en) Scrolls for extruding machines
PL224842B1 (pl) Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej
PL225804B1 (pl) Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej
PL225805B1 (pl) Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej
PL225775B1 (pl) Układ uplastyczniający wytłaczarki jednoślimakowej
JP4187531B2 (ja) スクリュー要素
EP3493969B1 (de) Mischvorrichtung im schneckenvorraum eines doppelschneckenextruders sowie deren verwendung
DE2813585A1 (de) Extruder fuer kunststoff
DE19950917A1 (de) Doppelschneckenextruder mit neuen Schneckenelementen
EP0641640B1 (de) Schneckenelement für eine Schneckenmaschine
KR20180120740A (ko) 스크루식 압출기
JP3659685B2 (ja) 熱可塑性樹脂混練押出機
US8998481B2 (en) Double screw extruder
DE19938499A1 (de) Plastifiziereinheit und Verfahren zum Plastifizieren von thermisch erweichbaren Materialien
DE1729364C3 (de) Extruderschnecke für Einschneckenextruder zum Verarbeiten von Thermoplasten
DE102016012386A1 (de) Schnecken-Plastifiziermaschine und Verfahren zum Betreiben einer Schnecken-Plastifiziermaschine
PL235886B1 (pl) Układ uplastyczniający
PL235998B1 (pl) Obrotowy segment układu uplastyczniającego wytłaczarki jednoślimakowej
EP2535165B1 (de) Doppelschneckenextruder mit wellenförmigem Steg