PL224405B1 - Sposób łączenia przewodów oponowych - Google Patents

Sposób łączenia przewodów oponowych

Info

Publication number
PL224405B1
PL224405B1 PL397906A PL39790612A PL224405B1 PL 224405 B1 PL224405 B1 PL 224405B1 PL 397906 A PL397906 A PL 397906A PL 39790612 A PL39790612 A PL 39790612A PL 224405 B1 PL224405 B1 PL 224405B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bundles
sheath
conductor
shear
wires
Prior art date
Application number
PL397906A
Other languages
English (en)
Other versions
PL397906A1 (pl
Inventor
Gabriela Sławik
Czesław Walczak
Piotr Bednarowicz
Original Assignee
Przedsiębiorstwo Górnicze Produkcyjno Usługowe I Handlowe Sakop Spółka Z Ograniczo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przedsiębiorstwo Górnicze Produkcyjno Usługowe I Handlowe Sakop Spółka Z Ograniczo filed Critical Przedsiębiorstwo Górnicze Produkcyjno Usługowe I Handlowe Sakop Spółka Z Ograniczo
Priority to PL397906A priority Critical patent/PL224405B1/pl
Publication of PL397906A1 publication Critical patent/PL397906A1/pl
Publication of PL224405B1 publication Critical patent/PL224405B1/pl

Links

Landscapes

  • Insulated Conductors (AREA)
  • Tires In General (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób łączenia przewodu oponowego wleczonego z ekranem ogólnym metalicznym wykonanym w postaci oplotu z linek stalowych i miedzianych.
Przewody oponowe z ekranem ogólnym metalicznym wykonanym w postaci oplotu z linek metalowo-miedzianych można łączyć w warunkach warsztatowych za pomocą technologii lutu twardego poszczególnych linek lub bezpośrednio w podziemiach kopalń w skrzynkach łączeniowych przeciwwybuchowych z osłoną ognioszczelną.
Znany jest z polskiego zgłoszenia wynalazku o numerze P. 288 734 sposób łączenia wysokonapięciowych kabli elektroenergetycznych ekranowanych polegający na owijaniu pozbawionych osłony izolacyjnej, połączonych ze sobą końcówek żył roboczych dwóch odcinków kabla, warstwami taśmy z gumy półprzewodzącej posmarowanymi wraz z powierzchnią skosowych wycięć izolacji żyły kompozytem elektroizolacyjnym, a następnie nawijaniu posmarowanych powierzchniowo tym kompozytem elektroizolacyjnym 30 warstw taśmy ftalowo-karbomidowej z zakładką 30%. Powierzchnia tak obudowanej izolacji żyły jest owinięta warstwami taśmy z gumy półprzewodzącej, na którą są nawinięte warstwy dzianiny poliestrowej smarowane tym kompozytem elektroizolacyjnym. Na odtworzony ekran żyły powrotnej nałożona jest podkładka z taśmy miedzianej objęta oplotem z drutu miedzianego, na którą jest nawiniętych pięć warstw taśmy poliestrowej smarowanej obficie kompozytem elektroizolacyjnym. Tak wykonane izolowane złącze obu odcinków jest dodatkowo ochronione rurą termokurczliwą zachodzącą na jego oponę zewnętrzną i obkurczoną termicznie. Takie połączenia są możliwe do wykonania w warsztatach lub na powierzchni zakładu górniczego.
Znane są sposoby wykonywania napraw i połączeń kabli, w tym przewodów z ekranem ogólnym metalicznym, ujawnione w publikacji pt.: „Linie kablowe w podziemnych zakładach górniczych”, aut. Winicjusz Boron, wyd. przez Centrum Elektryfikacji i Modernizacji Górnictwa „EMAG” - Rozprawy i monografie, Katowice 2006 r., str. 214-221, gdzie opisane są znane sposoby odtwarzania ekranów indywidualnych i ogólnych, w tym przewodów oponowych, polegające na stosowaniu do tego celu: taśmy w postaci siatek (oplotów) miedzianych, plecionek miedzianych lub taśm miedzianych.
Znane są także z dotychczasowych „Instrukcji łączenia przewodów oponowych” wydanych przez SAKOP Sp. z o.o. sposoby łączenia żył roboczych i sterowniczych, sposoby łączenia ekranu ogólnego metalicznego i ekranu indywidualnego żyły roboczej oraz ekranu indywidualnego żyły sterowniczej, a także sposoby odtwarzania osłony zewnętrznej.
Znany jest sposób łączenia przewodu oponowego, który polega na obcięciu końców przewodu przygotowywanego do łączenia przewodu oponowego i nałożeniu na jeden z końców przewodu ręk awa z plecionki miedzianej w celu odtworzenia w następnych etapach ekranu przewodu oponowego. Następnie po usunięciu opony zewnętrznej usuwa się powłokę izolacyjną przewodu, izolację z żył roboczych oraz ekran indywidualny z gumy półprzewodzącej i łączy się żyły uprzednio przygotowanych przewodów złączkami z śrubami zrywalnymi, po czym nawija się jedną warstwę taśmy półprzewodzącej oraz odtwarza się izolację na połączonych żyłach roboczych poprzez nawinięcie warstwowo taśmy izolacyjnej. Po usunięciu folii przekładkowej odtwarza się ekran żyły roboczej za pomocą taśmy półprzewodzącej. Następnie, obcina się żyły sterownicze i odgina na zewnątrz ekran metaliczny, po czym zdejmuje z żyły sterowniczej jej izolację i łączy żyły sterownicze złączkami z izolacją poliamidową. Następnie, kształtuje się ekrany metaliczne, tak aby zachodziły wzajemnie na siebie i nawija na nie taśmę z siatki miedzianej, którą stabilizuje się sprężyną zaciskową, po czym nakłada się jedną warstwę taśmy półprzewodzącej na ekran i kolejno nakłada się na połączone żyły robocze i sterown icze taśmę oponową w celu odtworzenia izolacji indywidualnej. Z kolei w celu odtworzenia ekranu ogólnego metalicznego w postaci oplotu z siatki metalowej w miejsce ekranu ogólnego nasuwa się nałożony uprzednio rękaw z plecionki miedzianej, tak by zachodził na ekrany końcówek łączonych przewodów, gdzie mocuje się je ściskając sprężynami o stałej sile nacisku. Na tak odtworzony ekran ogólny nakłada się zewnętrzną powłokę izolacyjną w postaci powłoki z samoprzylepnych taśm izolacyjnych lub powłokę taśmowo-żywiczną albo powłokę w postaci mufy wypełnianej zalewami chem outwardzalnymi.
Znany jest z opisu patentowego US nr 3 592 958 sposób łączenia kabli morskich z pancerzem zewnętrznym, który polega na galwanicznym łączeniu poszczególnych grubych prętów pancerza i izolacji tych połączeń za pomocą tulei izolacyjnych lub łączenia za pomocą zgniatanych tulei zaciskowych. Połączenie ekranu ogólnego złączkami prasowanymi według rozwiązania technicznego wykorzystanego w tym wynalazku nie jest możliwe w przewodzie oponowym według zgłoszonego
PL 224 405 B1 wynalazku ze względu na brak miejsca dla wprowadzenia szczęk narzędzia prasującego. Stosując tego typu znane rozwiązanie techniczne zrealizowano by połączenie mechaniczne, ale wystąpiły by znaczne luzy, które z kolei nie spełniły by warunku wytrzymałości mechanicznej przewodu wleczonego na rozciąganie oraz nie umożliwiły by wykonanie połączenia obwoju ogólnego ek ranu metalicznego przewodu oponowego zapewniających ochronę przeciwporażeniową w pomieszczeniach „b” i „c” zagrożonych wybuchem metanu w specyficznych sieciach kopalniany zasilanych z transformatorów z izolowanym punktem zerowym.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu łączenia przewodu oponowego wleczonego, a szczególnie ekranu ogólnego metalicznego w postaci oplotu z linek stalowo miedzianych, który gwarantowałby zachowanie przez to połączenie funkcji wytrzymałościowych przewodu wleczonego oraz funkcji ekranujących zapewniających ochronę przeciwporażeniową w pomieszczeniach „b” i „c” zagrożonych wybuchem metanu w specyficznych sieciach kopalniany zasilanych z transformatorów z izolowanym punktem zerowym. Ponadto nowy sposób wykonywania połączenia ma umożliwiać jego wykonanie w miejscu jego zainstalowania, szczególnie w podziemnych wyrobiskach górniczych.
Istotą wynalazku jest sposób łączenia przewodu oponowego wleczonego z ekranem ogólnym metalicznym w postaci oplotu z linek stalowych i miedzianych, który polega na tym, że obwój ogólnego ekranu metalicznego przewodu oponowego dzieli się na 6 do 14 wiązek lewego obwoju i prawego obwoju, a następnie łączy się je w obrębie dwóch skrajnych sektorów złączkami mechanicznymi, przelotowymi złączkami z śrubami zrywalnymi, przy czym wiązki lewego obwoju i prawego obwoju umieszcza się na zakładkę z naddatkiem w otworze przelotowej złączki z śrubami zrywalnymi, po czym dokręca się śruby, aż do momentu ich zerwania, a następnie odcina się ich nadmiar wystający poza otwór przelotowej złączki z śrubami zrywalnymi. Ponadto, każdą z łączonych wiązek lewego obwoju oraz wiązek prawego obwoju w otworze przelotowej złączki z śrubami zrywalnymi dobiera się tak, by zostały uformowane z tych samych linek pochodzących z rozciętego uprzednio obwoju. Z kolei połączenia wiązek lewego obwoju z wiązkami prawego obwoju w przelotowych złączkach z śrubami zrywalnymi rozkłada się równomiernie w dwóch skrajnych sektorach na obwodzie połączenia przewodu oponowego na odcinku, którego wymiar ma od 100 do 200 mm przyjmując za bazę odniesienia krawędź odciętej opony zewnętrznej. Poza tym ilość połączeń wiązek lewego obwoju z wiązkami prawego obwoju w przelotowych złączkach z śrubami zrywalnymi i długość odcinka w poszczególnych skrajnych sektorach jest tak dobrana, by średnica zewnętrzna w tych sektorach w żadnym miejscu nie przekraczała największej średnicy połączenia przewodu oponowego.
Sposób połączenia ekranu ogólnego metalicznego wykonanego w postaci oplotu z linek stalowych i miedzianych według wynalazku umożliwia uzyskanie pierwotnych parametrów wytrzymałościowych przewodu wleczonego na rozciąganie z zachowaniem właściwości ekranujących zapewniających ochronę przeciwporażeniową w pomieszczeniach „b” i „c” zagrożonych wybuchem metanu w specyficznych sieciach kopalniany zasilanych z transformatorów z izolowanym punktem zerowym. Przedmiotowe połączenie umożliwia jego wykonanie w miejscu jego zainstalowania, przykładowo w podziemnych wyrobiskach górniczych, co ma szczególne znaczenie szczególnie w zminimalizowaniu czasu usuwania awarii i zapewnieniu ciągłości pracy urządzeń zasilanych tymi przewodami. Wynalazek pozwala na uzyskanie korzyści ekonomicznych wynikających ze zminimalizowania przerw w pracy urządzeń zasilanych tymi przewodami oraz wpływa na bezpieczeństwo załóg górniczych pracujących w wyrobiskach wyposażonych w urządzenia elektryczne.
Kluczowe znaczenie, oprócz odpowiedniego zastosowania złączek śrubowych ze zrywanymi łbami, ma odpowiednie odtworzenie ekranu ogólnego na odcinku połączenia (L18) poprzez dobranie w odpowiedniej ilości połączeń wiązek lewego obwoju z wiązkami prawego obwoju w przelotowych złączkach z śrubami zrywalnymi tak by długość odcinka (L18) w poszczególnych skrajnych sektorach (A) i (B) w żadnym miejscu nie przekraczała największej średnicy (P) połączenia przewodu oponowego. Także istotne jest, żeby każda z łączonych wiązek lewego obwoju oraz wiązek prawego obwoju w otworze przelotowej złączki były złożone z tych samych linek pochodzących z rozciętego uprzednio obwoju. Takie odtworzenie ekranu ogólnego uzyskane na podstawie wielu doświadczeń i badań umożliwiło zachowanie warunku wytrzymałości mechanicznej ekranu metalicznego przewodu oponowego i jednocześnie kryteriów zapewniających ochronę przeciwporażeniową w pomieszczeniach „b” i „c” zagrożonych wybuchem metanu, chronionych zabezpieczeniami zwarciowymi i centra lnymi upływowymi zabezpieczeniami przeznaczonymi do ochrony przed niebezpiecznymi skutkami uszkodzenia izolacji doziemnej w trójfazowych sieciach elektroenergetycznych o izolowanym punkcie zerowym, zwłaszcza w sieciach zakładów górniczych.
PL 224 405 B1
Sposób według wynalazku w przykładach realizacji jest bliżej objaśniony w oparciu o rysunek, na którym fig. 1 przedstawia nasunięty rękaw z plecionki miedzianej na końcówkę przewodu oponowego, fig. 2 przedstawia przewód oponowy z usuniętą oponą zewnętrzną i rozplatanym obwojem, fig. 3 przedstawia przewód oponowy z usuniętą powłoką izolacyjną przewodu z rozplecionym obwojem, fig. 4 przedstawia przewód oponowy z naniesionymi wymiarami żył roboczych, fig. 5 przedstawia przewód oponowy z naniesionym wymiarem ekranu indywidualnego żyły roboczej, fig. 6 przedstawia przewód oponowy z naniesionym wymiarem końcówki żyły roboczej, fig. 7 przedstawia przewód oponowy z połączonymi żyłami roboczymi, fig. 7.1 przedstawia połączenie żyły roboczej złączką z śrubami zrywalnymi z wewnętrzną przegrodą w przekroju, fig. 7.2 przedstawia połączenie żyły roboczej złączką z śrubami zrywalnymi z wewnętrzną przegrodą w widoku przestrzennym, fig. 8 przedstawia przewód oponowy z połączonymi żyłami roboczymi z nawiniętą warstwą taśmy półprzewodzącej, fig. 9 przedstawia przewód oponowy z połączonymi żyłami roboczymi i nawiniętą warstwą taśmy izolacyjnej, fig. 10 przedstawia przewód oponowy z połączonymi żyłami roboczymi i nawiniętą warstwą taśmy półprzewodzącej, fig. 11 przedstawia przewód oponowy z naniesionymi wymiarami miejsc cięcia żył sterowniczych, fig. 11a przedstawia szczegół „A” z fig. 11, fig. 12.1 przedstawia żyłę sterowniczą z rozplecionym ekranem indywidualnym oraz naniesionym wymiarem długości żyły sterowniczej, fig. 12.2 przedstawia żyłę sterowniczą z rozplecionym ekranem indywidualnym oraz z naniesionym wymiarem długości izolacji żyły sterowniczej i długości końcówki przeznaczonej do odcięcia, fig. 12.3 przedstawia żyłę sterowniczą z rozplecionym ekranem indywidualnym oraz naniesionym wymiarem długości żyły sterowniczej, fig. 12.4 przedstawia połączenie żył sterowniczych złączką poliamidową, fig. 12.5 przedstawia ukształtowanie rozplecionych ekranów metalicznych żył sterowniczych na połączeniu żył sterowniczych, fig. 12.6 przedstawia czynność nawijania taśmy z siatki miedzianej na połączeniu żył sterowniczych z nakładanym ekranem metalicznym, fig. 12.7 przedstawia czynność zakładania sprężyny na taśmę z siatki miedzianej, fig. 12.8 przedstawia połączenie żyły sterowniczej z nawiniętą warstwą taśmy półprzewodzącej, fig. 13 przedstawia połączenie przewodu oponowego z odtworzoną powłoką izolacyjną przewodu oponowego, fig. 14 przedstawia przewód oponowy z odtworzoną jego powłoką izolacyjną z rozplecionym przykładowym obwojem podzielonym na wiązkę lewego obwoju i prawego obwoju, fig. 15 przedstawia przewód oponowy z odtworzoną jego powłoką izolacyjną oraz przykładem połączenia jednej wiązki obwojów przelotową złączką z śrubami zrywalnymi, fig. 16 przedstawia przewód oponowy z odtworzoną jego powłoką izolacyjną oraz z odtworzonym na tej izolacji ekranem ogólnym metalicznym w postaci połączonych złączkami poszczególnych wiązek obwoju w skrajnych sektorach, fig. 16.1 przedstawia etap umieszczenia poszczególnych końcówek obojów wiązek lewych obwojów i wiązek prawych obwojów na zakładkę w przelotowych złączkach z śrubami zrywalnymi w przekroju, fig. 16.2 przedstawia etap dokręcania śruby kluczem w przelotowej złączce z śrubami zrywalnymi w widoku perspektywicznym, fig. 16.3 przedstawia etap odcinania obcinaczami nadmiaru linek z wiązek lewego obwoju i z prawego obwoju, fig. 17 przedstawia etap umieszczenia poszczególnych końców obojów wiązek lewych obwojów i wiązek prawych obwojów na zakładkę w przelotowych złączkach z śrubami zrywalnymi w widoku perspektywicznym, fig. 18 przedstawia przelotową złączkę z śrubami zrywalnymi w przekroju wzdłużnym, fig. 18a przedstawia widok przelotowej złączki z śrubami zrywalnymi od strony czoła tulei zaznaczony na fig. 18, fig. 19 przedstawia przewód oponowy z odtworzoną jego powłoką izolacyjną oraz z odtworzonym na tej izolacji ekranem ogólnym metalicznym w postaci połączonych złączkami poszczególnych wiązek obwoju z nasuniętym rękawem z plecionki miedzianej, fig. 20 przedstawia przewód oponowy z warstwą taśmy nawierzchniowej GLF z naniesionymi wymiarami zakładki tej taśmy na oponie zewnętrznej, fig. 21 przedstawia przewód oponowy z warstwą taśmy nawierzchniowej NABIP z naniesionymi wymiarami zakładki tej taśmy na oponę zewnętrzną, fig. 22 przedstawia mufę skorupową odtwarzającą powłokę zewnętrzną, fig. 23 przedstawia przewód oponowy z warstwą siatki polipropylenowej odtwarzającej zewnętrzną powłokę taśmowo-żywiczną, fig. 24 przedstawia przewód oponowy z fig. 23 z założonym zaworem wlewowym i zaworami odpowietrzającymi, fig. 25 przedstawia przewód oponowy z fig. 24 z założonym zaworem wlewowym i zaworami odpowietrzającymi i nałożoną warstwą taśmy uszczelniającej, fig. 26 przedstawia przewód oponowy z fig. 25 z założonym zaworem wlewowym i zaworami odpowietrzającymi oraz nałożoną warstwą taśmy nawierzchniowej oraz rękawem wlewowym zalewy chemoutwardzalnej.
P r z y k ł a d 1
Sposób łączenia przewodu oponowego połączeniem taśmowym polega na obcięciu końców przewidzianego do łączenia przewodu oponowego 1 celem usunięcia ewentualnych zniekształceń lub
PL 224 405 B1 niewidocznych uszkodzeń na odcinkach ok. 100 mm przy użyciu piłki ręcznej do metalu lub obcinarki zębatkowej. Następnie, nakłada się na jedną z końcówek przewodu 1 rękaw z plecionki miedzianej 2 w celu odtworzenia w następnych etapach łączenia ekranu ogólnego przewodu oponowego (fig. 1). Następnie, usuwa się warstwę opony zewnętrznej 1a na długości L| = 650 mm i odwija obwój 4 ogólnego ekranu metalicznego wykonany z drutów stalowych i miedzianych (fig. 2) i kolejno usuwa powłokę izolacyjną przewodu 3 na długości L2 = 50 mm mierzonej od krawędzi opony zewnętrznej 1a (fig. 3), po czym obcina się kolejno żyły robocze 5 na długości L5 = 150 mm, L4 = 240 mm oraz L3 = 330 mm mierzonej od krawędzi opony zewnętrznej 1a (fig. 4) i usuwa ekran indywidualny żył roboczych 5a z gumy półprzewodzącej na długości L6 = 1/2 złączki + 60 mm. Następnie, usuwa się z żył roboczych 5 izolację żyły roboczej 5b na długości L7 = 1/2 złączki z śrubami zrywalnymi z wewnętrzną przegrodą 7 (fig. 5, fig. 6) i łączy się przewody żyły roboczej 5c ww złączkami przez dokręcenie kluczem 7d śrub 7c do momentu ich zerwania (fig. 7, fig. 7.1, fig. 7.2). Po usunięciu folii przekładkowej niewidocznej na rysunkach nawija się jedną warstwę taśmy półprzewodzącej 8 na długości złączki z 50% zakładką i naciągiem powodującym wydłużenie o 100% (fig. 8). Następnie, w celu odtworzenia izolacji na połączonych żyłach roboczych 5 nawija się sześć warstw (dla przewodów o napięciu znamionowym powyżej 1 kV) lub trzy warstwy (dla przewodów o napięciu znamionowym do 1 kV) taśmy izolacyjnej 8a na długości złączki z śrubami zrywalnymi z wewnętrzną przegrodą 7 pokrywając izolację żył roboczych 5b na długości 50 mm z zachowaniem odległości 5 mm od krawędzi ekranu indywidualnego żyły roboczej 5a. Taśmę izolacyjną 8a nawija się z zakładką 50% i z naciągiem powodującym wydłużenie jej o 100% (fig. 9), po czym usuwa się niewidoczną na rysunkach folię przekładkową i odtwarza ekran indywidualny żyły roboczej 5a na wykonanej izolacji połączenia poprzez nawinięcie jednej warstwy taśmy półprzewodzącej 8b nawijanej z zakładką 50% i naciągiem powodującym wydłużenie jej o 100%. Warstwa taśmy półprzewodzącej 8b pokrywa ekran indywidualny żyły roboczej 5a na długości 10 mm (fig. 10). Następnie, obcina się żyły sterownicze 6 z zachowaniem wymiarów L8 = 390 mm, L9 = 270 mm i L10 = 150 mm uwzględniając nadmiar Lu = 30 mm (fig. 11, fig. 11a) i kolejno zdejmuje się na długości L12 = 70 mm ekran niemetaliczny 6a oraz odgina na zewnątrz rozpleciony ekran metaliczny 6b (fig. 12.1). Następnie, obcina się nadmiar L14 = 30 mm żyły sterowniczej 6 (fig. 12.2), zdejmuje z żyły sterowniczej 6 izolację żyły sterowniczej 6c na długości L15 = 7 mm (fig. 12.3) i zaprasowuje złączki 6e z izolacją poliamidową na końcówkach przewodu żył sterowniczych 6d (fig. 12.4). Następnie, kształtuje się rozplecione ekrany metaliczne żył sterowniczych 6b, tak aby zachodziły wzajemnie na siebie (fig. 12.5), nawija się na nich taśmę z siatki miedzianej 6f (fig. 12.6), którą stabilizuje się sprężyną 6g o stałej sile docisku (fig. 12.7), po czym nakłada się jedną warstwę taśmy półprzewodzącej 8 na ekran metaliczny żyły sterowniczej 6b tak, aby zachodziła na długości L16 = 10 mm po obu stronach na ekran niemetaliczny żyły sterowniczej 6a (fig. 12.8). Następnie, nakłada się na połączone żyły robocze 5 i żyły sterownicze 6 taśmę oponową 9 w ilości odpowiadającej grubości powłoki izolacyjnej przewodu 3. Ostatnimi dwoma warstwami taśmy oponowej 9 pokrywa się powłokę izolacyjną przewodu 3 na długości L17 = 30 mm i zabezpiecza przed odwinięciem obwojem z taśmy oponowej 9 kilkoma zwojami taśmy pomocniczej 10 (fig. 13). Rozplecione obwoje 4 ogólnego ekranu metalicznego dzieli się na dziesięć równych przynależnych i odpowiednio oznaczonych wiązek lewego obwoju 4a i prawego obwoju 4b (fig. 14). Następnie, łączy się kolejno poszczególne końce obojów wiązek lewych obwojów 4a z przynależnymi wiązkami prawych obwojów 4b poprzez umieszczenie ich na zakładkę w przelotowych złączkach z śrubami zrywalnymi 11, po czym dokręca się śruby 7c kluczem 7d aż do ich zerwania, a następnie odcina się obcinaczami 16 nadmiar linek z wiązek lewego obwoju 4a i z prawego obwoju 4b (fig. 16.1, fig. 16.2, fig. 16.3, fig. 17, fig. 18), przy czym, każda z łączonych wiązek lewego obwoju 4a oraz prawego obwoju 4b są wiązkami, które zostały uformowane z tych samych drutów obwoju 4 przed jego przecięciem. Przelotowe złączki z śrubami zrywalnymi 11 rozmieszcza się równomiernie w dwóch skrajnych sektorach A i B na obwodzie połączenia na odcinku L18 = 150 mm, tak aby nie pogrubiały połączenia (fig. 16). Na połączone obwoje 4 nasuwa się rękaw z plecionki miedzianej 2 (fig. 19), który stabilizuje się sprężynami 6g o stałej sile docisku. Następnie, nakłada się dwie warstwy taśmy nawierzchniowej 12 nakładanej z 50% zakładką, przy czym taśma nawierzchniowa GLF 12 powinna zachodzić na oponę zewnętrzną 1a na długości minimum 2D, gdzie D jest średnicą zewnętrzną przewodu oponowego 1 (fig. 20), po czym, nawija się na połączenie co najmniej dwie warstwy taśmy nawierzchniowej NABIP 13 z 50% zakładką. Warstwy taśmy nawierzchniowej NABIP 13 pokrywają taśmę nawierzchniową GLF 12 oraz zachodzą na oponę zewnętrzną 1a na długości równej średnicy D przewodu oponowego 1 (fig. 21).
PL 224 405 B1
P r z y k ł a d 2
Sposób łączenia przewodu oponowego mufą polega na obcięciu końców przewidzianego do łączenia przewodu oponowego 1 celem usunięcia ewentualnych zniekształceń lub niewidocznych uszkodzeń na odcinkach ok. 100 mm przy użyciu piłki ręcznej do metalu lub obcinarki zębatkowej. Następnie nakłada się na jedną z końcówek przewodu 1 rękaw z plecionki miedzianej 2 w celu odtworzenia w następnych etapach łączenia ekranu ogólnego (fig. 1). Następnie, usuwa się warstwę opony zewnętrznej 1a na długości L1 = 650 mm i odwija obwój 4 ogólnego ekranu metalicznego wykonany z drutów stalowych i miedzianych (fig. 2) i kolejno usuwa powłokę izolacyjną przewodu 3 na długości L2 = 50 mm mierzonej od krawędzi opony zewnętrznej 1a (fig. 3), po czym obcina się kolejno żyły robocze 5 na długości L5 = 150 mm, L4 = 240 mm oraz L3 = 330 mm mierzonej od krawędzi opony zewnętrznej 1a (fig. 4) i usuwa ekran indywidualny żył roboczych 5a z gumy półprzewodzącej na długości L6 = 1/2 złączki + 60 mm. Następnie, usuwa się z żył roboczych 5 izolację żyły roboczej 5b na długości L7 = 1/2 złączki z śrubami zrywalnymi z wewnętrzną przegrodą 7 (fig. 5, fig. 6) i łączy się przewody żyły roboczej 5c ww złączkami przez dokręcenie kluczem 7d śrub 7c do momentu ich zerwania (fig. 7, fig. 7.1, fig. 7.2). Po usunięciu folii przekładkowej niewidocznej na rysunkach nawija się jedną warstwę taśmy półprzewodzącej 8 na długości złączki z 50% zakładką i naciągiem powodującym wydłużenie o 100% (fig. 8). Następnie, w celu odtworzenia izolacji na połączonych żyłach roboczych 5 nawija się sześć warstw (dla przewodów o napięciu znamionowym powyżej 1 kV) lub trzy warstwy (dla przewodów o napięciu znamionowym do 1 kV) taśmy izolacyjnej 8a na długości złączki z śrubami zrywalnymi z wewnętrzną przegrodą 7 pokrywając izolację żył roboczych 5b na długości 50 m z zachowaniem odległość 5 mm od krawędzi ekranu indywidualnego żyły roboczej 5a. Taśmę izolacyjną 8a nawija się z zakładką 50% i z naciągiem powodującym wydłużenie jej o 100% (fig. 9), po czym usuwa się niewidoczną na rysunkach folię przekładkową i odtwarza ekran indywidualny żyły roboczej 5a na wykonanej izolacji połączenia za pomocą jednej warstwy taśmy półprzewodzącej 8b nawijanej z zakładką 50% i naciągiem powodującym wydłużenie jej o 100%. Warstwa taśmy półprzewodzącej 8b pokrywa ekran indywidualny żyły roboczej 5a na długości 10 mm (fig. 10). Następnie, obcina się żyły sterownicze 6 z zachowaniem wymiarów L8 = 390 mm, L9 = 270 mm i L10 = 150 mm uwzględniając nadmiar L11 = 30 mm (fig. 11, fig. 11a) i kolejno zdejmuje na długości L12 = 70 mm ekran niemetaliczny 6a oraz odgina na zewnątrz rozpleciony ekran metaliczny 6b (fig. 12.1). Następnie, obcina się nadmiar L14 = 30 mm żyły sterowniczej 6 (fig. 12.2), zdejmuje z żyły sterowniczej 6 izolację żyły sterowniczej 6c na długości L15 = 7 mm (fig. 12.3) i zaprasowuje złączki 6e z izolacją poliamidową na końcówkach przewodu żył sterowniczych 6d (fig. 12.4). Następnie, kształtuje się rozplecione ekrany metaliczne żył roboczych 6b, tak aby zachodziły wzajemnie na siebie (fig. 12.5), nawija się na nich taśmę z siatki miedzianej 6f (fig. 12.6), którą stabilizuje się sprężyną 6g o stałej sile docisku (fig. 12.7), po czym nakłada się jedną warstwę taśmy półprzewodzącej 8 na ekran metaliczny żyły sterowniczej 6b tak, aby zachodziła na długości L16 = 10 mm po obu stronach na ekran niemetaliczny żyły sterowniczej 6a (fig. 12.8). Następnie, nakłada się na połączone żyły robocze 5 i żyły sterownicze 6 taśmę oponową 9 w ilości odpowiadającej grubości powłoki izolacyjnej przewodu 3. Ostatnimi dwoma warstwami taśmy oponowej 9 pokrywa się powłokę izolacyjną przewodu 3 na długości L17 = 30 mm i zabezpiecza przed odwinięciem obwojem z taśmy oponowej 9 kilkoma zwojami taśmy pomocniczej 10 (fig. 13). Rozplecione obwoje 4 ogólnego ekranu metalicznego dzieli się na dziesięć równych przynależnych i odpowiednio oznaczonych wiązek lewego obwoju 4a i prawego obwoju 4b (fig. 14). Następnie, łączy się kolejno poszczególne końce obwojów wiązek lewych obwojów 4a z przynależnymi wiązkami prawych obwojów 4b przez umieszczenie ich na zakładkę w przelotowych złączkach z śrubami zrywalnymi 11, po czym dokręca się śruby 7c kluczem 7d aż do ich zerwania, a następnie odcina się obcinaczami 16 nadmiar linek z wiązek lewego obwoju 4a i z prawego obwoju 4b (fig. 16.1, fig. 16.2, fig. 16.3, fig. 17, fig. 18). W tym sposobie łączenia końcówki przelotowej złączki śrubowej 11 wraz z fragmentami wiązki lewego i prawego obwoju 4a i 4b uszczelnia się masą uszczelniająco-wypełniającą 17, w celu zabezpieczenia przez wnikaniem do środka połączenia zalewy chemoutwardzalnej, którą wypełnia się mufę skorupową 14. Każda z łączonych wiązek lewego obwoju 4a oraz prawego obwoju 4b są wiązkami, które zostały uformowane z tych samych linek obwoju 4 przed jego przecięciem. Przelotowe złączki z śrubami zrywalnymi 11 rozmieszcza się równomiernie w dwóch skrajnych sektorach A i B na obwodzie połączenia na odcinku L18 =150 mm, tak aby nie pogrubiały połączenia (fig. 16). Na połączone obwoje 4 nasuwa się rękaw z plecionki miedzianej 2 (fig. 19), który stabilizuje się sprężynami 6g o stałej sile docisku. W tym przykładzie dodatkowo końcówki zamocowanego na połączeniu rękawa PLC 2 uszczelnia się przy pomocy masy uszczelniającoPL 224 405 B1 wypełniającej, by zabezpieczyć połączenie przez wnikaniem do środka połączenia zalewy chemoutwardzalnej, którą wypełnia się mufę skorupową 14. Następnie, przycina się końce mufy skorupowej 14 tak, aby odpowiadały średnicy zewnętrznej przewodu oponowego 1, po czym nakłada się na połączenie przewodów oponowych 1 dwudzielną mufę skorupową 14, którą zamyka się, następnie uszczelnia się połączenie mufy skorupowej 14 z przewodami oponowymi 1 przy użyciu masy uszczelniająco-wypełniającej i taśmy samoprzylepnej. Następnie, zalewa się wnętrze mufy skorupowej 14 dwuskładnikową żywicą poliuretanową, aż do momentu jej wypełnienia, po czym zakłada się korek gumowy na otwór wlewowy (fig. 22).
P r z y k ł a d 3
Sposób łączenia przewodu oponowego połączeniem taśmowo-żywicznym polega na obcięciu końców przewidzianego do łączenia przewodu oponowego 1 celem usunięcia ewentualnych zniekształceń lub niewidocznych uszkodzeń na odcinkach ok. 100 mm przy użyciu piłki ręcznej do metalu lub obcinarki zębatkowej. Następnie, nakłada się na jedną z końcówek przewodu 1 rękaw z plecionki miedzianej w celu odtworzenia w następnych etapach łączenia ogólnego (fig. 1). Następnie, usuwa się warstwę opony zewnętrznej 1a na długości L| = 650 mm i odwija obwój 4 ogólnego ekranu metalicznego wykonany z linek stalowych i miedzianych (fig. 2) i kolejno usuwa powłokę izolacyjną przewodu 3 na długości L2 = 50 mm mierzonej od krawędzi opony zewnętrznej 1a (fig. 3), po czym obcina się kolejno żyły robocze 5 na długości L5 = 150 mm, L4 = 240 mm oraz L3 = 330 mm mierzonej od krawędzi opony zewnętrznej 1a (fig. 4) i usuwa ekran indywidualny żył roboczych 5a z gumy półprzewodzącej na długości L6 = 1/2 złączki + 60 mm. Następnie, usuwa się z żył roboczych 5 izolację żyły roboczej 5b na długości L7 = 1/2 złączki z śrubami zrywalnymi z wewnętrzną przegrodą 7 (fig. 5, fig. 6) i łączy się przewody żyły roboczej 5c ww złączkami przez dokręcenie kluczem 7d śrub 7c do momentu ich zerwania (fig. 7, fig. 7.1, fig. 7.2). Po usunięciu folii przekładkowej niewidocznej na rysunkach nawija się jedną warstwę taśmy półprzewodzącej 8 na długości złączki z 50% zakładką i naciągiem powodującym wydłużenie o 100% (fig. 8). Następnie, w celu odtworzenia izolacji na połączonych żyłach roboczych 5 nawija się sześć warstw (dla przewodów o napięciu znamionowym powyżej 1 kV) lub trzy warstwy (dla przewodów o napięciu znamionowym do 1 kV) taśmy izolacyjnej 8a na długości złączki z śrubami zrywalnymi z wewnętrzną przegrodą 7 pokrywając izolację żył roboczych 5b na długości 50 mm z zachowaniem odległość 5 mm od krawędzi ekranu indywidualnego żyły roboczej 5a. Taśmę izolacyjną 8a nawija się z zakładką 50% i z naciągiem powodującym wydłużenie jej o 100% (fig. 9), po czym usuwa się niewidoczną na rysunkach folię przekładkową i odtwarza ekran indywid ualny żyły roboczej 5a na wykonanej izolacji połączenia za pomocą jednej warstwy taśmy półprzewodzącej 8b nawijanej z zakładką 50% i naciągiem powodującym wydłużenie jej o 100%. Warstwa taśmy półprzewodzącej 8b pokrywa ekran indywidualny żyły roboczej 5a na długości 10 mm (fig. 10). Następnie, obcina się żyły sterownicze 6 z zachowaniem wymiarów L8 = 390 mm, L9 = 270 mm i L10 = 150 mm uwzględniając nadmiar Lu = 30 mm (fig. 11, fig. 11a) i kolejno zdejmuje na długości L12 = 70 mm ekran niemetaliczny 6a oraz odgina na zewnątrz rozpleciony ekran metaliczny 6b (fig. 12.1). Następnie, obcina się nadmiar Lu = 30 mm żyły sterowniczej 6 (fig. 12.2), zdejmuje z żyły sterowniczej 6 izolację żyły sterowniczej 6c na długości L15 = 7 mm (fig. 12.3) i zaprasowuje złączki 6e z izolacją poliamidową na końcówkach przewodu żył sterowniczych 6d (fig. 12.4). Następnie, kształtuje się rozplecione ekrany metaliczne żył roboczych 6b, tak aby zachodziły wzajemnie na siebie (fig. 12.5), nawija się na nich taśmę z siatki miedzianej 6f (fig. 12.6), którą stabilizuje się sprężyną 6g o stałej sile docisku (fig. 12.7), po czym nakłada się jedną warstwę taśmy półprzewodzącej 8 na ekran metaliczny żyły sterowniczej 6b tak, aby zachodziła na długości L16 = 10 mm po obu stronach na ekran niemetaliczny żyły sterowniczej 6a (fig. 12.8). Następnie, nakłada się na połączone żyły robocze 5 i żyły sterownicze 6 taśmę oponową 9 w ilości odpowiadającej grubości powłoki izolacyjnej przewodu 3. Ostatnimi dwoma warstwami taśmy oponowej 9 pokrywa się powłokę izolacyjną przewodu 3 na długości L17 = 30 mm i zabezpiecza przed odwinięciem obwojem z taśmy oponowej 9 kilkoma zwojami taśmy pomocniczej 10 (fig. 13). Rozplecione obwoje 4 ogólnego ekranu metalicznego dzieli się na dziesięć równych przynależnych i odpowiednio oznaczonych wiązek lewego obwoju 4a i prawego obwoju 4b (fig. 14). Następnie, łączy się kolejno poszczególne końce obojów wiązek lewych obwojów 4a z przynależnymi wiązkami prawych obwojów 4b przez umieszczenie ich na zakładkę w przelotowych złączkach z śrubami zrywalnymi 11, po czym dokręca się śruby 7c kluczem 7d aż do ich zerwania, a następnie odcina się obcinaczami 16 nadmiar linek z wiązek lewego obwoju 4a i z prawego obwoju 4b. (fig. 16.1, fig. 16.2, fig. 16.3, fig. 17, fig. 18). W tym sposobie połączenia końcówki przelotowej złączki śrubowej 11 wraz z fragmentami wiązki lewego i prawego obwoju 4a i 4b uszczelnia się masą
PL 224 405 B1 uszczelniająco-wypełniającą 17, w celu zabezpieczenia przez wnikaniem do środka połączenia zalewy poliuretanowej, którą wypełnia się mufę skorupową 14. Każda z łączonych wiązek lewego obwoju 4a oraz prawego obwoju 4b są wiązkami, które zostały uformowane z tych samych linek obwoju 4 przed jego przecięciem. Przelotowe złączki z śrubami zrywalnymi 11 rozmieszcza się równomiernie w dwóch skrajnych sektorach A i B na obwodzie połączenia na odcinku L18 = 150 mm, tak aby nie pogrubiały połączenia (fig. 16). Na połączone obwoje 4 nasuwa się rękaw z plecionki miedzianej 2 (fig. 19), który stabilizuje się sprężynami 6g o stałej sile docisku. Dodatkowo, końcówki zamocowanego na połączeniu rękawa z plecionki miedzianej 2 uszczelnia się przy pomocy masy uszczelniająco-wypełniającej, by zabezpieczyć połączenia przez wnikaniem do środka połączenia zalewy chemoutwardzalnej. N astępnie, na wykonane połączenie nakłada się dwie warstwy siatki polipropylenowej 15a nakładanej z 50% zakładką między krawędziami opon zewnętrznych 1a połączonych żył roboczych 5 i żył sterowniczych 6, a końce zawija się taśmą pomocniczą 15b (fig. 23). Kolejno mocuję się za pomocą taśmy izolacyjnej samoprzylepnej zawór wlewowy 15d na środku połączenia oraz na brzegach zawory odpowietrzające 15c i nawija się na połączenie co najmniej dwie warstwy taśmy uszczelniającej 15e z 50% zakładką (fig. 24), przy czym warstwy taśmy uszczelniającej 15e pokrywają opony zewnętrzne łączonych przewodów na długości L19 = 50 mm (fig. 25). Kolejno nakłada się dodatkowe warstwy taśmy uszczelniającej 15e w miejscach założonych zaworów odpowietrzających 15c i zaworu wlewowego 15d, a całość owija dwoma warstwami taśmy nawierzchniowej z 50% zakładką. Warstwy taśmy nawierzchniowej pokrywa się taśmą uszczelniającą 15e, która zachodzi na oponę zewnętrzną 1a na długości D, gdzie D jest średnicą zewnętrzną przewodu. Następnie, montuje się rękaw wlewowy 15f na wlocie zaworu wlewowego 15d i otwiera zawory odpowietrzające 15c, po czym wypełnia się rękaw wlewowy 15f zalewą chemoutwardzalną. Wtryskiwanie zalewy prowadzi się do momentu, gdy zalewa wypływająca z zaworów odpowietrzających 15c nie będzie zawierała pęcherzyków powietrza. Po zakończeniu wtryskiwania zalewy zamyka się zawory odpowietrzające 15c i usuwa rękaw wlewowy 15f z wlotu zaworu wlewowego 15d.
Sposób według wynalazku ma zastosowanie w górnictwie podziemnym oraz w innych gałęziach przemysłu, w których stosowane są przewody oponowe wleczone z ekranem ogólnym metalicznym w postaci oplotu z linek metalowo miedzianych, które zapewniając ochronę przeciwporażeniową szczególnie w pomieszczeniach „b” i „c” zagrożonych wybuchem metanu.

Claims (3)

1. Sposób łączenia przewodu oponowego polegający na przygotowaniu łączonych przewodów poprzez ich przecięcie na dwie części, następnie odcięcia się końcówki opony zewnętrznej i rozplata linki oboju ogólnego ekranu metalicznego, po czym obcina się żyły robocze i sterownicze i odwija lub usuwa ekrany indywidualne tych żył oraz pozbawia się końcówki tych przewodów izolacji, następnie łączy się złączkami żyły robocze i sterownicze, po czym przystępuje się do odtwarzania izolacji łączonych żył roboczych i sterowniczych oraz odtwarzania ekranów indywidualnych łączonych żył, a następnie do odtwarzania ich powłok izolacyjnych oraz odtwarzania ekranu ogólnego, po czym w ostatnim etapie nakłada się na połączenie powłokę zewnętrzną, znamienny tym, że obwój (4) ogólnego ekranu metalicznego przewodu oponowego (1) dzieli się na 6 do 14 wiązek lewego obwoju (4a) i prawego obwoju (4b), następnie łączy się je w obrębie dwóch skrajnych sektorów (A) i (B) złączkami mechanicznymi przelotowymi złączkami z śrubami zrywalnymi (11), z tym, że połączenia wiązek lewego obwoju (4a) z wiązkami prawego obwoju (4b) w przelotowych złączkach z śrubami zrywalnymi (11) rozkłada się równomiernie w dwóch skrajnych sektorach (A) i (B) na obwodzie połączenia przewodu oponowego (1) na odcinku (L18), którego wymiar ma od 100 do 200 mm przyjmując za bazę odniesienia krawędź odciętej opony zewnętrznej (1a), ponadto ilość połączeń wiązek lewego obwoju (4a) z wiązkami prawego obwoju (4b) w przelotowych złączkach z śrubami zrywalnymi (11) i długość odcinka (L18) w poszczególnych skrajnych sektorach (A) i (B) jest tak dobrana, by średnica zewnętrzna w tych sektorach w żadnym miejscu nie przekraczała największej średnicy (P) połączenia przewodu oponowego (1).
2. Sposób łączenia według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że każda z łączonych wiązek lewego obwoju (4a) oraz wiązek prawego obwoju (4b) w otworze przelotowej złączki z śrubami zrywalnymi (11) dobiera się tak, by zostały uformowane z tych samych linek pochodzących z rozciętego uprzednio obwoju (4).
PL 224 405 B1
3. Sposób łączenia według zastrz. 1, znamienny tym, że wiązki lewego obwoju (4a) i prawego obwoju (4b) umieszcza się na zakładkę z naddatkiem w otworze przelotowej złączki z śrubami zrywa lnymi (11), po czym dokręca się śruby (7c), aż do momentu ich zerwania, a następnie odcina się nadmiar linek wystających poza otwór przelotowej złączki z śrubami zrywalnymi (11).
PL397906A 2012-01-25 2012-01-25 Sposób łączenia przewodów oponowych PL224405B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397906A PL224405B1 (pl) 2012-01-25 2012-01-25 Sposób łączenia przewodów oponowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL397906A PL224405B1 (pl) 2012-01-25 2012-01-25 Sposób łączenia przewodów oponowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL397906A1 PL397906A1 (pl) 2013-08-05
PL224405B1 true PL224405B1 (pl) 2016-12-30

Family

ID=48904164

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL397906A PL224405B1 (pl) 2012-01-25 2012-01-25 Sposób łączenia przewodów oponowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL224405B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL397906A1 (pl) 2013-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN203367959U (zh) 电缆中间接头
CN105706186B (zh) 制造电力电缆的工艺和相关的电力电缆
CN104145388A (zh) 包括电力电缆的两段的接头及接合电力电缆的两段的方法
EP3879652A1 (en) Power cable joint system
CN109167327B (zh) 一种焊机专用一体式电缆及其制造方法
US11594349B2 (en) Power cable joint system
CN203813397U (zh) 中压电力电缆中间接头纵向阻水装置
PL224405B1 (pl) Sposób łączenia przewodów oponowych
CN206685191U (zh) 一种带有预制分支结构的铠装电力电缆
KR20200063432A (ko) 직접활선용 자기융착 직선절연 슬리브커버 구조체
CN105655964A (zh) 一种用于水下电缆连接的灌胶式绝缘密封对接方法
KR101594996B1 (ko) 특고압용 절연 3심 케이블
RU202014U1 (ru) Кабель судовой герметизированный с резиновой изоляцией и оболочкой
JP7256060B2 (ja) リッツ線の分岐接続部及び分岐接続方法
CN210957761U (zh) 一种新型防水阻燃冷缩中间绝缘接头
CN110729696A (zh) 一种海底电缆用强接地中间接头及其安装方法
KR20200101857A (ko) 전력케이블의 중간접속구조
US4504695A (en) Power cable joint
GB2293497A (en) Repairing cable installations
CN112054446B (zh) 一种电缆终端尾管与护层的连接结构及连接结构的制作方法
CN209912522U (zh) 一种隔离型特种分支电缆
EA007171B1 (ru) МУФТА ДЛЯ СОЕДИНЕНИЯ СИЛОВЫХ КАБЕЛЕЙ НАПРЯЖЕНИЕМ ДО 10 кВ
CN213584212U (zh) 一种交联电缆绕包式直通接头
CN210722561U (zh) 一种超强抗拉抗扭电力电缆
CN212659957U (zh) 一种超高压电缆直通接头