PL223516B1 - Mechanizm ryglowy - Google Patents

Mechanizm ryglowy

Info

Publication number
PL223516B1
PL223516B1 PL403026A PL40302613A PL223516B1 PL 223516 B1 PL223516 B1 PL 223516B1 PL 403026 A PL403026 A PL 403026A PL 40302613 A PL40302613 A PL 40302613A PL 223516 B1 PL223516 B1 PL 223516B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bolt
cassette
lever
lock
bolts
Prior art date
Application number
PL403026A
Other languages
English (en)
Other versions
PL403026A1 (pl
Inventor
Jarosław Gładki
Wiktor Wandzel
Original Assignee
Lockpol Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lockpol Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Lockpol Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL403026A priority Critical patent/PL223516B1/pl
Publication of PL403026A1 publication Critical patent/PL403026A1/pl
Publication of PL223516B1 publication Critical patent/PL223516B1/pl

Links

Landscapes

  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Patch Boards (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest wpuszczany mechanizm ryglowy do blokowania biernych skrzydeł drzwi.
W drzwiach dwuskrzydłowych jedno ze skrzydeł zawsze jest rzadziej otwierane, prawie zawsze jest zamknięte, a otwiera się tylko wtedy, gdy jest potrzebne szersze przejście np. dla wniesienia ładunków. Takie skrzydło jest nazywane skrzydłem biernym. Jest ono blokowane w ościeżnicy za pomocą rygli (bolców) wysuwanych do góry i do dołu. Mechanizm ryglowy jest schowany w grubości skrzydła, czyli jest wpuszczony w drzwi, a na zewnątrz wystają tylko rygle (bolce), z kolei dźwignia do sterowania ruchem rygli umieszczona jest w kasecie na czole drzwi. Dźwignia jest osadzona obr otowo na sworzniu osadzonym w kasecie, innym sworzniem jest obrotowo połączona z wewnętrznym końcem rygla. W innych mechanizmach ruch rygli jest wykonywany za pomocą zasuwek umieszczonych w kasetach na czole drzwi. Najczęściej rygiel górny ma swoją własną dźwignię zamontowaną w górnej kasecie w pobliżu górnej krawędzi skrzydła, a dolny ma dźwignię zamontowaną w dolnej kasecie w pobliżu dolnej krawędzi skrzydła. Wyciągając dźwignię z odpowiedniej kasety powoduje się wsunięcie rygla do góry lub do dołu, tym samym zwolnienie blokady skrzydła biernego, wsunięcie dźwigni do kasety powoduje wysunięcie rygli i zablokowanie skrzydła w ościeżnicy. Obok konstrukcji z osobną dźwignią do górnego i dolnego rygla znane są mechanizmy, które mają jedną, środkową dźwignię do obsługi obu rygli. Z polskiego opisu patentowego nr 210838 znany jest zamek ryglowy z mechanizmem ryglowym, w którym sworzeń jest osadzony obrotowo w ścianie obudowy mechanizmu i na jednym końcu posiada łącznik, który łączy górny i dolny rygle. Z drugiej strony sworzeń p osiada dźwignię do obracania łącznika, a tym samym do unoszenia górnego rygla i opuszczania dolnego. Jest to najprostszy mechanizm ryglowy, w którym jedną dźwignią steruje się ruchem obu rygli - górnego i dolnego. W opisie mechanizm jest nieosłonięty, ale z powodzeniem można go umieścić we wnętrzu grubszych drzwi. W innej wersji, przedstawionej w opisie polskiego wynalazku PL 172 649, pokazany jest mechanizm ryglowy z kółkiem zębatym i dwoma listwami zębatymi, zazębionymi z kółkiem po dwu stronach obwodu kółka zębatego. Obrót kółka zębatego powoduje wysuw listew zębatych i połączonych z nim rygli, przesuwających się w obudowie umieszczonej w grubości skrzydła drzwi. Do zamykania drzwi ze skrzydłem biernym służy zamek z poziomą zasuwką (częścią zamka uruchamianą kluczem) i zapadką zamka (częścią zamka uruchamianą klamką), zamocowany (wpuszczony) w czynnym skrzydle drzwi. Zapadka zamka wsuwa się w otwór w blasze zaczepowej, która jest zamocowana w czole krawędzi pionowej w skrzydle biernym drzwi, lub też współpracuje z elektrozaczepem umieszczonym w kasecie przymocowanej do blachy zaczepowej. W drugi otwór w blasze zaczepowej wsuwa się pozioma zasuwka.
Według wynalazku mechanizm ryglowy, umieszczony jest w kasecie z blachą czołową, którą mechanizm jest mocowany do czoła krawędzi skrzydła biernego drzwi, przy czym w blasze czołowej kasety z mechanizmem ryglowym do jednoczesnego uruchamiania rygla górnego i rygla dolnego bie rnego skrzydła drzwi znajdują się otwory do współpracy z zapadką zamka i z poziomą zasuwką zamka, zamocowanego w czynnym skrzydle drzwi. Napędowy koniec dźwigni umieszczonego w kasecie mechanizmu ryglowego znajduje się w otworze w blasze czołowej, przeznaczonym do współpracy z poziomą zasuwką zamka.
Dźwignia mechanizmu ryglowego posiada przemieszczające się w stosunku do kasety mechanizmu dwa chwilowe środki obrotu, z których jeden stanowi pierwszy sworzeń ryglowy, którym wewnętrzny koniec dźwigni jest obrotowo połączony z wewnętrznym końcem pierwszego rygla, a drugi chwilowy punkt obrotu dźwigni stanowi sworzeń środkowy, którym dźwignia jest obrotowo połączona z łącznikiem. Jeden z końców łącznika jest osadzony w sworzniu środkowym a drugi koniec łącznika jest obrotowo drugim sworzniem ryglowym połączony z końcem wewnętrznym drugiego rygla. Pręty rygli umieszczone są w łączących ściany kasety prowadnicach góra-dół w kasecie mechanizmu w ten sposób, że sworznie ryglowe i sworzeń środkowy w położeniu z wysuniętymi ryglami ustawione są w jednej linii z prowadnicami.
W innej wersji w miejscu otworu przeznaczonego do współpracy z zapadką zamka znajduje się język elektrozaczepu, przy czym elektrozaczep umieszczony jest w kasecie mechanizmu ryglowego.
Mechanizm ryglowy według wynalazku cechuje prosta budowa, a w skrzydle drzwi wykonuje się tylko jeden otwór do wpuszczenia kasety z mechanizmem, bo zastosowany mechanizm ryglowy zastępuje dwa oddzielnie dotychczas stosowane górny oraz dolny. Mocowanie zamka wraz z mechanizmem ryglowym odbywa się przy użyciu jednej blachy czołowej, w której znajdują się otwory
PL 223 516 B1 do współpracy z zapadką zamka i zasuwką poziomą zamka, zamocowanego jak zwykle w takim układzie w skrzydle czynnym drzwi. Tak wykonana blacha czołowa pełni tutaj rolę blachy zaczepowej. W innej wersji zamiast otworu do współpracy z zapadką zamka w tej samej kasecie, w której umieszczony jest mechanizm ryglowy, znajduje się elektrozaczep, którego język współpracuje z zapadką zamka.
Przedmiot wynalazku pokazano na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku aksonom etrycznym umieszczony w kasecie mechanizm ryglowy z elektrozaczepem, fig. 2 przedstawia również w widoku aksonometrycznym tę samą kasetę z blachą czołową z dwoma otworami na zapadkę zamka i poziomą zasuwkę, fig. 3 przedstawia mechanizm po zdjęciu bocznych ścian, fig. 4 przedstawia w widoku z boku mechanizm ryglowy w położeniu zablokowanym (oba rygle wysunięte), umieszczony w kasecie pozbawionej bocznych ścian, fig. 5 obrazuje pierwszą fazę wsuwania rygli w widoku z boku, a fig. 6 przedstawia mechanizm ryglowy z wsuniętymi obydwoma ryglami.
Jak pokazano na fig. 1-6, w kasecie 1, pomiędzy bocznymi ścianami 2 i 3 umieszczony jest mechanizm ryglowy. Ściany boczne 2 i 3 są połączone od przodu blachą czołową 4, z otworem 5 dla zapadki zamka i otworem 6 dla zasuwki poziomej zamka, który jest zamontowany w czynnym skrzydle drzwi. W otworze 6 na równi z płaszczyzną blachy czołowej 4 znajduje się koniec napędowy 7 dźwigni 8. Wewnętrzny koniec 9 dźwigni 8 jest obrotowo połączony sworzniem 10 z prętem dolnego rygla 11. Środkowym sworzniem 12 dźwignia 8 jest połączona poprzez łącznik 13 z prętem górnego rygla 14. Łącznik 13 połączony jest obrotowo z ryglem 14 za pomocą sworznia 15. Pręty rygla dolnego 11 i rygla górnego 14 umieszczone są w prowadnicach 16, 16' i 16'', które służą też do połączenia ścian bocznych 2 i 3 w części wewnętrznej kasety 1. Na prętach rygla dolnego 11 i rygla górnego 14 zamocowane są zderzaki dolny 11' i górny 14', które służą do połączenia tych prętów z przedłużkami prętów rygli. Kasetę 1 z mechanizmem ryglowym umieszcza się w wybraniu w drzwiach w znany sposób, gdzie blacha czołowa 4 kasety 1 znajduje się w jednej płaszczyźnie z czołową krawędzią biernego skrzydła drzwi - kasetę 1 wpuszcza się w otwór w czole krawędzi drzwi. W przykładzie wykonania pokazanym na fig. 1 w kasecie 1 umieszczony jest elektrozaczep 17 do współpracy z zapadką zamka. Całość tworzy zwartą konstrukcję, którą umieszcza się w jednym wybraniu w drzwiach.
Działanie mechanizmu jest następujące: w przedstawionej na fig. 4 pozycji rygiel dolny 11 i rygiel górny 14 są wysunięte, skrzydło drzwi jest zablokowane w ościeżnicy - sworznie ryglowe 10 i 15 oraz sworzeń środkowy 12 są w jednej linii z prętami rygli 11 i 14.
Na fig. 5 przedstawiono pierwszą fazę odblokowywania drzwi, gdzie po pociągnięciu za koniec napędowy 7 dźwigni 8 następuje jej obrót wokół chwilowego środka obrotu, którym jest sworzeń 10 dolnego rygla 11, wtedy łącznik 13 pociąga w dół górny rygiel 14 aż do chwili, gdy zderzak 14'' rygla górnego 14 oprze się o górną prowadnicę 16 - dźwignia 8 w tej fazie działa jako dźwignia jednostronna. Górny rygiel 14 przesuwa się w dół w prowadnicach górnej 16 i środkowej 16''. Rozpoczyna się obrót dźwigni 8 wokół drugiego chwilowego punktu obrotu, którym teraz jest sworzeń środkowy 12, wtedy wewnętrzny koniec 9 dźwigni 8 podciąga do góry dolny rygiel 11 aż do momentu, w którym dolny zderzak 11'' oprze się o dolną prowadnicę 16' - w tej fazie dźwignia 8 działa, jako dźwignia dwustronna. Dolny rygiel 11 przesuwa się pionowo w dolnej prowadnicy 16' i skrzydło bierne jest odblokowane - mechanizm ryglowy w tej pozycji jest pokazany na fig. 6.
Możliwe jest takie działanie mechanizmu, w którym następuje jednoczesne wsuwanie obu rygli 11 i 14 lub kolejność wsuwania rygli 11 i 14 jest odwrotna, czyli najpierw jest wsuwany dolny rygiel 11 a następnie górny rygiel 14.
Blokowanie skrzydła drzwi przebiega w odwrotnej kolejności po wywarciu nacisku na napędowy koniec 7 dźwigni 8 w kierunku przeciwnym. Tutaj również możliwe jest jednoczesne wysuwanie rygli 11 i 14 lub najpierw jednego i potem drugiego. Pomimo, że jedna dźwignia obsługuje dwa rygle, siły w układzie nie zwiększają się i nie ma potrzeby zwiększania wytrzymałości części mechanizmu w stosunku do znanych mechanizmów pojedynczych.
Otwieranie i zamykanie drzwi odbywa się w sposób typowy dla drzwi dwuskrzydłowych, tzn. zapadkę zamka wsuwa się lub wysuwa się z otworu 5 w blasze czołowej 4 przez naciśnięcie klamki (lub wyzębia się z elektrozaczepu 17), a zasuwkę poziomą wsuwa się lub wysuwa z otworu 6 w blasze czołowej 4 przez obrót klucza.

Claims (3)

1. Mechanizm ryglowy, umieszczony w kasecie z blachą czołową, którą mechanizm jest moc owany do czoła krawędzi skrzydła biernego drzwi, znamienny tym, że w blasze czołowej (4) kasety (1) z mechanizmem ryglowym do jednoczesnego uruchamiania rygla górnego i rygla dolnego biernego skrzydła drzwi znajdują się otwory (5) i (6) do współpracy z zapadką zamka i z poziomą zasuwką zamka, zamocowanego w czynnym skrzydle drzwi, przy czym napędowy koniec (7) dźwigni (8) umieszczonego w kasecie (1) mechanizmu ryglowego znajduje się w otworze (5) w blasze czołowej (4), przeznaczonym do współpracy z poziomą zasuwką zamka.
2. Mechanizm ryglowy według zastrz. 1, znamienny tym, że dźwignia (8) mechanizmu ryglowego posiada przemieszczające się w stosunku do kasety mechanizmu dwa chwilowe środki obrotu, z których jeden stanowi pierwszy sworzeń ryglowy (10), którym wewnętrzny koniec dźwigni (8) jest obrotowo połączony z wewnętrznym końcem pierwszego rygla (11), a drugi chwilowy punkt obrotu dźwigni (8) stanowi sworzeń środkowy (12), którym dźwignia (8) jest obrotowo połączona z łącznikiem (13), przy czym jeden z końców łącznika (13) jest osadzony w sworzniu środkowym (12) a drugi koniec łącznika (13) jest obrotowo drugim sworzniem ryglowym (15) połączony z końcem wewnętrznym drugiego rygla (4), przy czym pręty (11) i (14) rygli umieszczone są w łączących ściany (2) i (3) kasety (1) prowadnicach góra-dół (16), (16') i (16) w kasecie (1) mechanizmu w ten sposób, że sworznie ryglowe (11) i (15) i sworzeń środkowy (12) w położeniu z wysuniętymi ryglami ustawione są w jednej linii z prowadnicami (16), (16') i (16'').
3. Mechanizm ryglowy według zastrz. 1, znamienny tym, że w miejscu otworu (5) przeznaczonego do współpracy z zapadką zamka znajduje się język elektrozaczepu (17), przy czym elektrozaczep (17) umieszczony jest w kasecie (1) mechanizmu ryglowego.
PL403026A 2013-03-06 2013-03-06 Mechanizm ryglowy PL223516B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403026A PL223516B1 (pl) 2013-03-06 2013-03-06 Mechanizm ryglowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403026A PL223516B1 (pl) 2013-03-06 2013-03-06 Mechanizm ryglowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL403026A1 PL403026A1 (pl) 2014-09-15
PL223516B1 true PL223516B1 (pl) 2016-10-31

Family

ID=51519236

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL403026A PL223516B1 (pl) 2013-03-06 2013-03-06 Mechanizm ryglowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223516B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL442016A1 (pl) * 2022-08-15 2024-02-19 Rol-Tech-Mar Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Mechanizm ryglowy

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL442016A1 (pl) * 2022-08-15 2024-02-19 Rol-Tech-Mar Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Mechanizm ryglowy

Also Published As

Publication number Publication date
PL403026A1 (pl) 2014-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11268298B2 (en) Electric door strike having a dead latch release platform actuated by a spring latch keeper and a spring latch lifter feature
US7878034B2 (en) Locking arrangement for a hinged panel
US8850744B2 (en) Hardware for a hinged light panel
RU2509855C2 (ru) Верхняя система запирания пассивной дверной створки двустворчатой двери
RU2508436C2 (ru) Нижний замок нерабочего дверного полотна двупольной двери
CN104956018A (zh) 紧急锁
US4446798A (en) Safe bolt mechanism
KR200452304Y1 (ko) 고정후크가 마련된 도어록 장치
CN105283617B (zh) 电磁开门装置
KR200448028Y1 (ko) 도어용 보조 잠금장치
PL223516B1 (pl) Mechanizm ryglowy
GB2415461A (en) Espagnolette locking device with at least one pair of locking pins on each side of a drive mechanism each pair cooperating with a respective striker
US20080256992A1 (en) Two Point Lock for Doors and Windows
US20070075551A1 (en) Anti-panic control device for doors
CN103912179A (zh) 一种保险柜前后门互锁机构
KR101304840B1 (ko) 도어잠금장치의 액츄에이터 및 이를 구비한 도어잠금장치
US11959310B2 (en) Strike assembly for door locking mechanism, and method of operation
RU2596945C2 (ru) Отпирающее устройство эвакуационного выхода со скользящей защелкой
EP2781675A1 (en) Strike plate of a lock
KR101890318B1 (ko) 스윙형 래치볼트 조립체
US20130219793A1 (en) Door locking assemblies and arrangements
KR100894176B1 (ko) 보조잠금기가 구비된 건물용 출입문개폐장치
EP4006276A1 (en) Sliding gate
KR101195925B1 (ko) 도어 보조 잠금장치
JP4166006B2 (ja) 収納家具の鎖錠装置