PL223171B1 - Zamknięcie dla odwróconego pojemnika - Google Patents

Zamknięcie dla odwróconego pojemnika

Info

Publication number
PL223171B1
PL223171B1 PL401169A PL40116910A PL223171B1 PL 223171 B1 PL223171 B1 PL 223171B1 PL 401169 A PL401169 A PL 401169A PL 40116910 A PL40116910 A PL 40116910A PL 223171 B1 PL223171 B1 PL 223171B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
closure
base
lid
container
recess
Prior art date
Application number
PL401169A
Other languages
English (en)
Other versions
PL401169A1 (pl
Inventor
Timothy M. Mazurkiewicz
Stacy L. Beilke
Anne F. Stecker
John Wisniewski
Original Assignee
Aptargroup Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aptargroup Inc filed Critical Aptargroup Inc
Priority to PL401169A priority Critical patent/PL223171B1/pl
Publication of PL401169A1 publication Critical patent/PL401169A1/pl
Publication of PL223171B1 publication Critical patent/PL223171B1/pl

Links

Landscapes

  • Closures For Containers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy zamknięcia pojemnika, które to zamknięcie posiada wieczko, które może być otwierane w celu uzyskania dostępu do zawartości pojemnika.
Zamknięcia są zwykle stosowane do ułatwienia utrzymania w zamknięciu i umożliwienia dostępu do produktu przechowywanego w pojemniku. Istnieje wiele rozmaitych rodzajów typowych zamknięć do pojemników. Jeden typ zamknięcia według stanu techniki obejmuje korpus lub podstawę mocowaną do górnej powierzchni pojemnika. Podstawa definiuje otwór do wnętrza pojemnika. Zamknięcie posiada również wieczko, które jest umocowane zawiasowo na podstawie, i które może być podnoszone do góry w celu odsłonięcia otworu podstawy zamknięcia.
Stwierdzono, że niektóre zamknięcia formowane z materiału termoplastycznego są bardziej kosztowne ze względu na większą ilość materiału z tworzywa sztucznego. Ponadto, niektóre zamknięcia wymagają większej liczby, lub bardziej złożonych elementów zatrzaskowych służących do be zpiecznego zatrzaskiwania wieczka na podstawie zamknięcia.
Typowa podstawa zamknięcia i wieczko są przystosowane do wzajemnego spinania w położeniu, w którym wieczko znajduje się w pozycji zamkniętej na podstawie zamknięcia. Jeden spośród takich typowych systemów zatrzaskiwania obejmuje bocznie rozciągające się na zewnątrz zgrubienie zatrzaskowe znajdujące się na części podstawy zamknięcia, i bocznie rozciągające się do wewnątrz zgrubienie zatrzaskowe znajdujące się na części zamknięcia wieczka, dzięki czemu gdy wieczko znajduje się w pozycji zamykania co najmniej częściowo zachodzi na część podstawy zamknięcia, zgrubienie zatrzaskowe wieczka leży poniżej zgrubienia zatrzaskowego podstawy zamknięcia i tworzy opór przeciwstawiający się otwieraniu wieczka.
Zazwyczaj zamknięte wieczko musi być na początku poddane, skierowanej ku górze sile przykładanej przez użytkownika po to, by wywołać wystarczające zniekształcenie elastyczne lub odkształcenie wieczka zamknięcia i/lub podstawy zamknięcia w obszarze zgrubień zatrzaskowych wieczka i podstawy zamknięcia, aby pozwolić na ruch w górę zgrubienia zatrzaskowego wieczka i jego uwolnienie od zgrubienia zatrzaskowego podstawy zamknięcia. Następnie potrzebna jest już tylko niewie lka siła podnosząca w celu kontynuowania przesuwania wieczka dalej w kierunku do góry, do pozycji całkowitego otwarcia (lub wystarczającego otwarcia).
Producent produktu może sprzedawać go w zestawie składającym się z pojemnika, w którym przechowywany jest produkt, i na którym zainstalowane jest zamknięcie. Twórca niniejszego wynalazku zauważył, że w przypadku niektórych zestawów pojemnik/zamknięcie, mogą być one poddawane niezamierzonym, nieumyślnym i przypadkowym zderzeniom lub zetknięciom z konstrukcjami zewnętrznymi lub sąsiadującymi produktami, i takie zderzenia lub zetknięcia mogą prowadzić do przezwyciężenia oporu zatrzasku i odchylenia zamkniętego wieczka.
Zauważono, że takie zderzenia lub zetknięcia, powodujące otwieranie wieczka lub utratę wiec zka, mogą występować podczas przenoszenia lub transportowania zestawu przez producenta produktu (szczególnie gdy wiele identycznych zestawów, umieszczanych razem w kartonowym pudełku transportowym lub w innym urządzeniu do transportowania, jest poddawanych wytrząsaniu, obijaniu się, itp. podczas przewozu). Nieumyślne zderzenia występujące podczas transportu mogą skutkować tym, że jedno lub więcej wieczek ulegnie otwarciu lub częściowemu otwarciu, lub utracie.
Niektóre zestawy pojemnik/zamknięcie mogą być przechowywane przez użytkownika w orientacji „odwróconej”. W takim odwróconym położeniu, pojemnik opiera się na zamknięciu, które znajduje się na dnie. Podczas umieszczania zestawu w orientacji odwróconej, jak również podczas przechowywania w takim ułożeniu, zamknięcie może być poddawane działaniu sił, które mogą prowadzić do niezamierzonego otwarcia wieczka, lub do utraty wieczka.
Kolejny problem może pojawić się, gdy użytkownik otwiera wieczko i następnie dozuje lub usuwa część produktu z pojemnika. Małe ilości produktu mogą wypływać wtedy na powierzchnię podstawy zamknięcia, kapać na nią, lub w inny sposób się z nią kontaktować. Z czasem mogą one gromadzić w postaci niepożądanych resztek. Użytkownik może mieć trudności z prostym usuwaniem takich resztek z podstawy zamknięcia.
Szczególnym problemem technicznym, który wiąże się ze stosowaniem rozwiązania znanego z publikacji US 20070267451 jest ryzyko samoczynnego otwierania wieczka. W zgłoszeniu patentowym US 20070289936 proponuje się (patrz fig. 1 z cytowanego dokumentu), aby w celu zapobieżenia samoczynnemu otwarciu się wieczka jego przedni koniec został umieszczony ku przodowi dolnej części nachylonej powierzchni przedniej podstawy.
PL 223 171 B1
Nieoczekiwanie ustalono jak dostarczyć ulepszone zamknięcie zawierające konstrukcje, które minimalizują, o ile całkowicie nie eliminują, jeden lub więcej spośród omówionych powyżej problemów.
W szczególności zaproponowano, w świetle znanego stanu techniki, rozwiązanie problemu niepożądanego samoczynnego otwierania się wieczka.
Zgodnie z jednym aspektem, niniejszy wynalazek zapewnia ulepszone zamknięcie do przym ocowania do pojemnika lub utworzenia w postaci jednolitej części tego pojemnika, które posiada otwór do wnętrza pojemnika, gdzie może być przechowywany produkt. Przedmiotem wynalazku jest zamknięcie dla pojemnika z otworem w kierunku wnętrza pojemnika do przechowywania produktu, zawierające podstawę wyposażoną w co najmniej jeden otwór dozujący, która to podstawa jest częścią oddzielną od pojemnika albo stanowi zintegrowaną z tymże pojemnikiem część monolityczną, wiec zko, konstrukcję łącznikową łączącą wieczko z podstawą, umożliwiającą zamykanie i otwieranie otworu dozującego, przy czym podstawa posiada obrzeże boczne rozciągające się do krawędzi dolnej oraz posiada wgłębienie, które rozciąga się w podstawie od konstrukcji łącznikowej do przedniego obszaru podstawy, jak również posiada powierzchnię przednią umieszczoną na przednim obszarze podstawy i nachyloną w kierunku jej krawędzi dolnej, oraz posiada otwór dozujący umiejscowiony w powierzchni wgłębienia pomiędzy konstrukcją łącznikową a nachyloną powierzchnią przednią, a także dwie oddalone od siebie części brzegowe otaczające krawędziowo wgłębienie i rozciągające się pomiędzy konstrukcją łącznikową a nachyloną powierzchnią przednią, przy czym każda część brzegowa posiada powierzchnię podtrzymującą do podtrzymywania zamknięcia w orientacji odwróconej, natomiast wieczko posiada część tylną zamocowaną do konstrukcji łącznikowej, część przednią zawierającą powierzchnię podnoszenia, i w pozycji zamkniętej jest umieszczone bocznie we wgłębieniu pomiędzy dwiema częściami brzegowymi, charakteryzujące się tym, że cała górna powierzchnia wieczka, w jego pozycji zamkniętej, jest usytuowana poniżej powierzchni podtrzymujących każdej z dwóch części brzegowych, natomiast część przednia wieczka jest cofnięta względem dolnego końca nachylonej powierzchni przedniej podstawy.
Korzystnie, powierzchnia podnoszenia i konstrukcja łącznikowa są usytuowane naprzeciw siebie o 180°.
Korzystnie, każda część brzegowa jest połączona z wgłębieniem obszarem o zakrzywionej powierzchni.
Korzystnie, każda z części brzegowych przylega do konstrukcji łącznikowej.
Korzystnie, powierzchnia podnoszenia rozciąga się nad nachyloną powierzchnią przednią podstawy.
Korzystnie, każda z części brzegowych jest zakończona pionową powierzchnią przylegającą do konstrukcji łącznikowej.
Zalety i cechy szczególne niniejszego wynalazku zostały dodatkowo omówione poniżej w szczegółowym opisie wynalazku i zastrzeżeniach patentowych.
Na załączonych figurach stanowiących część niniejszego zgłoszenia, w których zastosow ano te same oznaczenia rysunkowe do ozn aczenia tych samych części,
FIG. 1 przedstawia rzut aksonometryczny jednowymiarowy realizacji zamknięcia według n iniejszego wynalazku w postaci oddzielnego zamknięcia, które zostało zainstalowane na pojemn iku, i zamknięcie jest pokazane w stanie zamkniętym,
FIG. 2 przedstawia fragmentarycznie rzut pionowy z boku zamknięcia i pojemnika pokazanego na FIG. 1, lecz na FIG. 2 zamknięcie i pojemnik są przedstawione w orientacji odwróconej,
FIG. 3 przedstawia rzut podobny do przedstawionego na FIG. 2, lecz na FIG. 3, zamknięcie i pojemnik zostały obrócone o 90 stopni tak, by pokazać przód zamknięcia,
FIG. 4 przedstawia powiększony rzut aksonometryczny jednowymiarowy podobny do przedst awionego na FIG. 1, lecz na FIG. 4 pokazano zamknięcie przed jego zainstalowaniem na pojemniku,
FIG. 5 przedstawia rzut aksonometryczny jednowymiarowy zamknięcia ukazanego na FIG. 4, lecz na FIG. 5 pokazano tył zamknięcia,
FIG. 6 przedstawia rzut aksonometryczny jednowymiarowy podobny do przedstawionego na FIG. 4, lecz na FIG. 6, zamknięcie jest pokazane z otwartym wieczkiem (konfiguracja, którą mogłoby mieć zamknięcie, gdyby było wykonane z materiału termoplastycznego i zostało wyjęte z formy bez zamykania wieczka),
FIG. 7 przedstawia rzut aksonometryczny jednowymiarowy podobny do przedstawionego na FIG. 6, lecz na FIG. 7 pokazano tył zamknięcia,
FIG. 8 przedstawia rzut pionowy z przodu zamknięcia, które jest pokazane na FIG. 4,
PL 223 171 B1
FIG. 9 przedstawia rzut przekroju poprzecznego poprowadzonego wzdłuż płaszczyzny 9-9 pokazanej na FIG. 8,
FIG. 10 przedstawia powiększony rzut przekroju poprzecznego poprowadzonego wzdłuż płaszczyzny 10-10 pokazanej na FIG. 8,
FIG. 11 przedstawia powiększony rzut przekroju poprzecznego poprowadzonego wzdłuż płaszczyzny 11 -11 pokazanej na FIG. 8,
FIG. 12 przedstawia powiększony rzut przekroju poprzecznego części zamknięcia wewnątrz kreskowano-punktowej linii rzutu 12-12 pokazanej na FIG. 10,
FIG. 13 przedstawia rzut pionowy z tyłu zamknięcia, a
FIG. 14 przedstawia rzut główny poziomy z dołu zamknięcia.
Mimo, że niniejszy wynalazek może zostać zrealizowany w wielu różnych postaciach, załączone figury rysunku ilustrują tylko jedną specyficzną postać jako przykład wynalazku, który jak się obecnie uważa stanowi najlepszą realizację wynalazku. W niniejszym zgłoszeniu opisano jedną zilustrowaną realizację, a także przedstawiono rozmaite alternatywne realizacje lub warianty. Wynalazek nie powinien być jednak ograniczany do opisanych realizacji, a jego zakres ochrony został zdefiniowany w zastrzeżeniach patentowych. Dla dogodniejszego opisu zilustrowana realizacja zamknięcia, która obejmuje aspekty niniejszego wynalazku, jest opisana w różnych ułożeniach, a terminy takie jak górna, dolna, pozioma, itp., są stosowane w odniesieniu do tych ułożeń. Jednakże powinno być jasne, że zamknięcie może być wytwarzane, przechowywane i stosowane w innych ułożeniach niż opisane.
Zamknięcie według wynalazku nadaje się do stosowania z rozmaitymi zwykłymi lub specjalnymi pojemnikami, posiadającymi różne konstrukcje, których szczegóły, chociaż nie zostały zilustrowane ani opisane, powinny być oczywiste dla specjalisty w dziedzinie takich pojemników. W odniesieniu do realizacji według wynalazku tu opisanych, pojemnik, jako taki nie stanowi części niniejszego wynalazku, i dlatego też nie powinien ograniczać zakresu wynalazku.
Przykładowo, realizacja zamknięcia według niniejszego wynalazku ma postać zamknięcia dozującego zilustrowanego na FIG. 1-14, i została oznaczona ogólnie na niektórych figurach numerem odniesienia 30. W zilustrowanej realizacji zamknięcie dozujące 30 jest dostarczone w postaci oddzielnie wytwarzanego artykułu, elementu składowego lub jednostki do usuwalnego, lub nie usuwalnego, zainstalowania (np. zamocowania) na uprzednio wytworzonym pojemniku 32 (FIG. 1-3), który posiada otwór prowadzący do wnętrza pojemnika. Jednakże należy zdawać sobie sprawę z tego, że w pe wnych zastosowaniach (niezilustrowanych) pożądane może być utworzenie zamknięcia 30 (lub co najmniej podstawowej części zamknięcia 30) w postaci jednolitej części, lub przedłużenia pojemnika, w którym taka jednolita część lub przedłużenie stanowi konstrukcję końcową pojemnika jako takiego.
Pojemnik 32 posiada zwykle konwencjonalny wylot (niewidoczny), który zapewnia dostęp do wnętrza pojemnika i do produktu w nim zawartego. Produktem może być, na przykład, materiał płynny, taki jak ciekły produkt spożywczy w formie roztworu, śmietanki lub pasty, lub produkt nieżywnościowy, który może być wylany lub wyciśnięty na zewnątrz. Produktem mogą być także kawałki materiału (np., produkty spożywcze, takie jak orzechy, cukierki, sucharki, ciasteczka, itp. lub produkty nieżywnościowe zawierające rozmaite cząstki, granulki, itp.), które można wyjąć ręką z pojemnika lub wygarnąć z pojemnika, lub czerpać z pojemnika. Produkt może także stanowić materiał płynny, który może być wylewany, jak również wygarniany, lub czerpany, taki jak kawa mielona, cukier lub inny materiał, taki jak proszki, zawiesiny, itp. Takie materiały mogą być sprzedawane na przykład jako produkt żywn ościowy, produkt higieny osobistej, produkt przemysłowy, produkt chemii gospodarczej lub produkt innego typu. Takie materiały mogą być do stosowania wewnętrznego lub zewnętrznego przez ludzi lub zwierzęta, lub do innych zastosowań (np. w działalności obejmujących medycynę, produkcję, konserwację przemysłową lub domową, budownictwo, rolnictwo, itp.).
Pojemnik 32 typowo może zawierać szyjkę (niewidoczna) lub inną odpowiednią konstrukcję, która definiuje wylot lub otwór pojemnika i która ma konfigurację przekroju poprzecznego, z zastosowaniem której zamknięcie 30 jest przystosowane do przyłączenia. Główna część korpusu pojemnika 32 może mieć inną konfiguracją przekroju poprzecznego, która różni się od konfiguracji przekroju poprzecznego szyjki lub wylotu pojemnika. Pojemnik 32 może, w innym przypadku, mieć zasadniczo jednolity kształt wzdłuż jego całej długości lub wysokości bez żadnej części szyjki posiadającej zmniejszone wymiary lub różny przekrój poprzeczny. Pojemnikiem 32 może być sztywny pojemnik posiadający ogólnie sztywną lub elastyczną ścianę lub ściany, który może być chwytany przez użytkownika. Jednakże realizacja zamknięcia 30 zilustrowana na FIG. 1-14 jest szczególnie odpowiednia do zastosowania z pojemnikiem 32, który ma zasadniczo elastyczną ścianę, która może być ściskana
PL 223 171 B1 lub odchylana bocznie do wewnątrz przez użytkownika w celu zwiększenia wewnętrznego ciśnienia w pojemniku 32, tak by wycisnąć z niego produkt.
Taka elastyczna ściana pojemnika zazwyczaj posiada wystarczającą swoistą sprężystość zwrotną, dzięki czemu po usunięciu sił ściskających ściana taka powraca do jej normalnego kształtu spoczynkowego. Taki ściskalny pojemnik jest korzystny w wielu zastosowaniach, lecz może nie być k onieczny lub korzystny w innych aplikacjach. Na przykład, w pewnych zastosowaniach pożądane może być użycie zasadniczo sztywnego pojemnika, a zwiększanie ciśnienia we wnętrzu pojemnika w wybranych momentach przeprowadza się przy użyciu tłoka lub innego systemu sprężającego, lub obniża się zewnętrzne ciśnienie otaczające tak, by zasysać materiał poprzez otwarte zamknięcie. Z drugiej strony, jeśli zamknięcie ma odpowiednio duży otwór dozujący, to wówczas zamknięcie może być stosowane na sztywnym pojemniku, którego zawartość może być dostępna poprzez otwarte zamknięcie w wyniku wylewania lub wygarniania zawartości na zewnątrz.
Jak można zobaczyć na FIG. 5, zamknięcie 30 zawiera korpus lub podstawę 34 i wieczko 36 połączone z korpusem lub podstawą 34 za pomocą konstrukcji łącznikowej 40. W całym opisie terminy „korpus” i „podstawa” są stosowane zamiennie. Korpus lub podstawa 34 obejmuje zewnętrzne obrzeże boczne 46 (FIG. 10) posiadające krawędź dolną 47, i zawiera wewnętrzny kołnierz 48 (FIG. 10), który posiada konwencjonalny gwint wewnętrzny 50 do sprzęgania z odpowiednim współpracującym gwintem zewnętrznym (niepokazany), znajdującym się na pojemniku 32, tak aby przymocować podstawę 34 zamknięcia do pojemnika 32. Alternatywnie może być stosowany system połączenia zatrzaskowego ze zgrubieniem (nieprzedstawiony). W innej opcjonalnej konstrukcji (niezilustrowanej) wewnętrzny kołnierz 48 może zostać zupełnie pominięty, a zewnętrzne obrzeże boczne 46 może być odpowiednio skonfigurowane i posiadać wymiary odpowiednie do zamocowania bezpośrednio na i z przyłączeniem do pojemnika 32. Podstawa 34 może być także trwale przymocowana do pojemnika 32 z wykorzystaniem łączenia indukcyjnego, łączenia ultradźwiękowego, klejenia lub podobnego łączenia, w zależności od materiałów stosowanych do wytwarzania pojemnika 32 i podstawy 34.
W zilustrowanej realizacji podstawa 34, wieczko 36 i konstrukcja łącznikowa 40 są uformowane w postaci jednolitej konstrukcji z odpowiedniego materiału termoplastycznego, takiego jak polipropylen lub podobny. Zamiast niego mogą być też stosowane inne materiały.
W innych możliwych realizacjach (niezilustrowanych) zamknięcie 30 może stanowić konstrukcję, która jest całkowicie oddzielna od pojemnika. Zamiast tego pojemnik 32 może być wykonany z końcową konstrukcją dozującą, która zawiera zamknięcie 30 jako jednolitą część pojemnika 32. W takim alternatywnym rozwiązaniu zilustrowane zamknięcie 30 może być tak zmodyfikowane, by podstawa 34 była utworzona w postaci przedłużenia pojemnika 32 jako takiego, a taka przedłużająca część definiująca podstawę 34 może wówczas stanowić element konstrukcyjny, którego funkcją jest uzyskanie komunikacji z wnętrzem pojemnika i współpraca z wieczkiem 36.
W każdym z omówionych powyżej alternatywnych rozwiązań (tj. albo w oddzielnym zamknięciu 30 lub w zamknięciu posiadającym podstawę zamknięcia, która jest uformowana jako przedłużenie pojemnika 32) pojemnik może posiadać początkowo otwarty dolny koniec przeciwległy do końca, na którym umiejscowione jest zamknięcie 30, i taki początkowo otwarty dolny koniec może być stosowany do napełniania pojemnika produktem (po jego odwróceniu). Po napełnieniu produktem odwróconego pojemnika, poprzez dolny koniec, otwarty dolny koniec pojemnika może zostać zamknięty z wykorzystaniem odpowiednich środków, takich jak zamknięcie, które może być przymocowane do dolnego końca pojemnika (np. poprzez połączenie gwintowane, połączenie zatrzaskowe, połączenie przez klejenie, połączenie przez wiązanie termiczne, itp.). Alternatywnie, taki otwarty dolny koniec pojemnika może zostać zamknięty w stanie odkształconym (np. z zastosowaniem odpowiedniego procesu przykładania ciepła i siły, w przypadku, gdy część dolnego końca pojemnika jest wykonana z materiału termoplastycznego lub innego materiału, który mógłby być właściwy do takiego procesu).
Wnętrze podstawy 34 może także zawierać specjalne lub konwencjonalne elementy uszczelniające, ażeby zapewnić ulepszone uszczelnienie pomiędzy podstawą 34 i pojemnikiem 32. W zilustrowanym korpusie gwintowanym 34 nie wykorzystano takiego ulepszonego elementu uszczelniającego.
W przypadku FIG. 5 i 7 wieczko 36 posiada górną część pokrywy 52 otoczoną przez obrzeżną ścianę lub kołnierz 56. Górna część pokrywy 52 i kołnierz 56 są przyłączone do konstrukcji łącznik owej 40. W szczególności, konstrukcją łącznikową 40 może być dowolna konwencjonalna ko nstrukcja znana w dziedzinie zamknięć, lub może nią być dowolna odpowiednia konstrukcja specjalna. Szczegóły budowy konstrukcji łącznikowej 40 nie stanowią części niniejszego wynalazku. Szczególna konstrukcja łącznikowa 40 w zilustrowanej realizacji zamknięcia 30 składa się z jednego typu konwencjo6
PL 223 171 B1 nalnej konstrukcji łącznikowej typu zatrzaskowego. W odniesieniu do FIG. 5, 7, i 13 konstrukcja łąc znikowa 40 może być wytwarzana z odpowiedniego materiału termoplastycznego, tak aby zawierała dwa oddalone od siebie rozbieżne elementy lub membrany 58, które są zdefiniowane pomiędzy zawiasami błonowymi górnym i dolnym 59 tak, aby elementy 57 łączyły kołnierz 56 z podstawą 34, i środkowy zawias błonowy 61, który łączy górną część pokrywy 52 z obrzeżem bocznym 46 podstawy. Opisana powyżej zatrzaskowa konstrukcja łącznikowa 40 pozwala na przesuwanie wieczka 36 pomiędzy położeniem otwartym i zamkniętym, ponieważ elementy lub membrany 58 odkształcają się elastycznie, gdy wieczko 36 obraca się wokół zawiasu 61, przy czym membrany 58 przesuwają się poprzez położenie punktu zwrotnego, w którym każda membrana 58 jest maksymalnie odkształcona. Z każdej strony położenia punktu zwrotnego odkształcenie membran 58 jest co najmniej częściowo zmniejszone, i wieczko 36 w ten sposób przyjmuje stabilne położenie na końcu zakresu przesunięcia z tej strony położenia punktu zwrotnego. W efekcie, gdy wieczko 36 znajduje się w pozycji zamkniętej (FIG. 4 i 5) jest ono w niej utrzymywane samoistnie. Z drugiej strony, gdy wieczko 36 jest otwarte (FIG. 6 i 7) to jest ono utrzymywane samoistnie w tym położeniu, aby umożliwić dozowanie zawartości bez konieczności używania palców do trzymania wieczka 36 z boku.
Konstrukcją łącznikową 40 nie musi być zawias zatrzaskowy. Zamiast tego może to być dowolny inny typ konstrukcji łącznikowej, taki jak prosty zawias bez działania zatrzaskowego, prosty pasek lub przywiązanie, itp.
W odniesieniu do FIG. 6 podstawa 34 zawiera wgłębienie 70, które rozciąga się w podstawie 34 od konstrukcji łącznikowej 40 do przedniego obszaru podstawy 34. Przedni obszar podstawy 34 obejmuje nachyloną powierzchnię przednią 72 (FIG. 6), która nachyla się w kierunku krawędzi dolnej 47.
Podstawa 34 definiuje otwór dozujący 74 (FIG. 6) we wgłębieniu 70, pomiędzy konstrukcją łącznikową 40 a nachyloną powierzchnią przednią 72.
Podstawa 34 posiada dwie oddalone od siebie części brzegowe 80 (FIG. 6). Jedna z części brzegowych 80 jest umieszczona na jednym boku wgłębienia podstawy 70 pomiędzy konstrukcją łącznikową 40 i nachyloną powierzchnią przednią 72, natomiast druga część brzegowa 80 jest umieszczona na drugim boku wgłębienia 70 pomiędzy konstrukcją łącznikową 40 i nachyloną powierzchnią przednią 72. Każda część brzegowa 80 posiada powierzchnię podtrzymującą 82 (FIG. 6) do podtrzymywania zamknięcia 30 w czasie jego instalowania na pojemniku 32, a zamknięcie 30 i pojemnik 32 znajdują się w orientacji odwróconej (FIG. 2 i 3).
Jak można zobaczyć na FIG. 6, dolny obszar każdej części brzegowej 80 łączy się z wgłębieniem 70 wzdłuż zakrzywionej powierzchni, która zapewnia wolną od szczelin i zakamarków konfigurację minimalizującą gromadzenia brudu i/lub resztek produktu, który może wpływać lub skapywać do zamknięcia 30 w obszarze wgłębienia 70 podczas dozowania produktu przez otwarte zamknięcie. Jednocześnie taka gładka konfiguracja może być łatwo czyszczona.
W takiej realizacji każda z dwóch części brzegowych 80 rozciąga się od miejsca z przodu otworu dozującego 74 do miejsca znajdującego się w pewnej odległości z tyłu za otworem dozującym 74. Części brzegowe 80 kończą się na przedzie podstawy 34 w skierowanej w dół konfiguracji, która łączy się z dolną częścią nachylonej powierzchni przedniej 72, jak można zobaczyć na FIG. 6 i 7.
W realizacji zilustrowanej na FIG. 6 dwie części brzegowe 80 kończą się w tylnym obszarze zamknięcia 30 na każdym boku konstrukcji łącznikowej 40. Każda z części brzegowych 80 z tyłu zamknięcia 30 kończy się powierzchnią pionową 83 (FIG. 7 i 13), rozciągającą się do góry od wgłębienia 70 przylegającego do konstrukcji łącznikowej membrany 58. Jednakże w alternatywnej realizacji (niezilustrowanej), dwie części brzegowe 80 znajdujące się z tyłu zamknięcia 30 mogą albo op adać do wgłębienia 70 (w podobny sposób jak części brzegowe 80 opadają z przodu zamknięcia), lub rozciągać się w nieprzerwanie wznoszącej się konfiguracji wokół części tylnej zamknięcia 30, tak by części brzegowe 80 mogły definiować pojedynczą konstrukcję o kształcie litery C (patrząc z góry).
Jak można zobaczyć na FIG. 4, przedni koniec wieczka 36 definiuje powierzchnię podnoszenia 86. Jak można zobaczyć na FIG. 7, powierzchnia podnoszenia 86 rozciąga się od przodu do tyłu wieczka 36 i zakrzywia się, aby połączyć się z obrzeżną ścianą lub kołnierzem 56 z boku wieczka 36. Powierzchnia podnoszenia 86 pełni funkcję powierzchni, na którą użytkownik może przykładać siłę w celu podniesienia wieczka 36 od położenia zamkniętego (FIG. 1) do położenia otwartego (FIG. 6 i 7).
Gdy wieczko 36 znajduje się w pozycji zamkniętej, jest ono umiejscowione we wgłębieniu 70.
Gdy zamknięcie 30 jest instalowane na pojemniku 32 w orientacji pionowej z zamknięciem 30 na górnej powierzchni pojemnika 32, wieczko 36 jest umieszczone tak, by zaistniały następujące warunki:
PL 223 171 B1
- górna powierzchnia wieczka 36 znajduje się poniżej powierzchni podtrzymującej 82 każdej z dwóch oddalonych od siebie części brzegowych 80 (patrz FIG. 10),
- przedni koniec wieczka jest umieszczony ku tyłowi dolnego końca nachylonej powierzchni przedniej 72 (patrz FIG. 10),
- przedni koniec powierzchni podnoszenia rozciąga się do przodu nad częścią nachylonej powierzchni przedniej podstawy,
- główna część wieczka 36 (tj. główna część na jego długości) jest umieszczona pomiędzy dwoma oddalonymi od siebie częściami brzegowymi 80.
Taka konfiguracja wieczka 36 w stosunku do podstawy 34, gdy wieczko 36 jest zamknięte, służy do definiowania, między innymi, gniazdowego położenia wieczka 36 w stosunku do części brz egowych powierzchni podtrzymujących 82. Różnica w wysokości położenia górnej powierzchni wieczka 36 w porównaniu z górną powierzchnią części brzegowych powierzchni podtrzymujących 82 może być stosunkowo mała. Na przykład, na FIG. 8 górna powierzchnia wieczka 36 wydaje się znajdować niemal tak wysoko jak powierzchnie podtrzymujące 82. Jednakże w widoku powiększonym, przedstawionym na FIG. 10, bardziej widoczna jest niewielka różnica we wzniesieniu pomiędzy wyższym położeniem obrzeży powierzchni podtrzymujących 82 i dolnym położeniem górnej powierzchni wieczka 36. W jednej korzystnej realizacji górna powierzchnia wieczka 36 znajduje się około 0,25 mm poniżej górnej powierzchni obrzeży powierzchni podtrzymujących 82.
Zgodnie z jednym aspektem realizacji zamknięcia, zilustrowanego na FIG. 1-14, wieczko 36 jest wystarczająco zagnieżdżone tak, by nie stykało się lub łączyło z płaską powierzchnią (np. półki lub lady), na której zamknięcie 30 i pojemnik 32 są umieszczane w orientacji odwróconej. Zapewnia to, że zestaw swoim ciężarem spoczywa na powierzchniach podtrzymujących 82, a nie na wieczku 36. Pozwala to uniknąć poddawania wieczka zbędnym naciskom i minimalizuje prawdopodobieństwo oddziaływania na wieczko, gdy zestaw jest używany w pozycji odwróconej.
Ponadto, dwie oddalone od siebie części brzegowe 80 podstawy 34 zabezpieczają wieczko 36 na każdym boku. Dodatkowo, jako że przód wieczka 36 jest umieszczony ku tyłowi dolnego końca nachylonej powierzchni przedniej 72, powierzchnia podnoszenia 86 jest do pewnego stopnia zabezpieczana przed nieumyślnymi uderzeniami, które mogą prowadzić do poniesienia lub utraty wieczka 36.
Wieczko 36 jest stosunkowo małe w porównaniu do podstawy 34, tak że większa część wieczka 36 znajduje się we wgłębieniu 70 (FIG. 4). Małe wieczko 36 wymaga mniejszych ilości materiału do jego wykonania w ten sposób prowadząc do oszczędności w kosztach produkcji.
Dodatkowo, mały rozmiar wieczka 36 w stosunku do podstawy 34 pozwala na wykorzystywanie prostego systemu zatrzaskowego. W jednej z możliwych realizacji, wynalazek pozwala na takie skonfigurowanie zamknięcia, by zawierało, jeśli jest to pożądane, taki prosty system zatrzaskowy. Wielokrotne i/lub złożone systemy zatrzaskiwania nie są wymagane. W szczególności, spód wieczka 36 może być przystosowany do zatrzaskiwania z podstawą 34 w otworze dozującym 74, jak opisano poniżej bardziej szczegółowo.
W odniesieniu do FIG. 7 wieczko 36 zawiera element centralny 90 wystający na zewnątrz od wewnętrznej powierzchni górnej części pokrywy 52, a pierścieniowa kryza lub kołnierz 92 wystaje na zewnątrz od górnej części pokrywy 52, w zależności współśrodkowej z elementem centralnym 90. Jak można zobaczyć na FIG. 6 i 7, strona zewnętrzna kołnierza 92 definiuje promieniowo rozciągające się zatrzaskowe zgrubienie 94. Jak można zobaczyć na FIG. 7 i 12, otwór dozujący 74 jest zdefiniowany na wewnętrznej części dziobka 96 wystającego ku górze z podstawy 34 we wgłębieniu 70. Bardziej dokładnie, dziobek 96 definiuje rozciągający się bocznie do wewnątrz kołnierz ze ścięciem 98 (FIG. 12), który także posiada ogólnie pionową, cylindryczną powierzchnię definiującą otwór dozujący 74. Gdy wieczko 36 jest zamknięte kołnierz 92 jest umieszczony w otworze dozującym 74 (FIG. 12), a zatrzaskowe zgrubienie 94 sprzęga początkowo ściętą powierzchnię kołnierza dziobka 96 podczas wpychania wieczka 36 w dół do jego położenia zamkniętego. Elastycznie odkształcalny kołnierz 92, zatrzaskowe zgrubienie 94 i/lub dziobek 96 są przystosowane do realizacji ruchu zatrzaskowego zgrubienia 94 w dół do jego najniższego położenia, gdy wieczko 36 zostaje całkowicie zamknięte, przy czym zatrzaskowe zgrubienie 94 jest umieszczone nieco poniżej kołnierza ze ścięciem 98.
W celu otwarcia wieczka 36 musi być ono poddane działaniu skierowanej ku górze siły (np. p ochodzącej od celowego nacisku palcem na powierzchnię podnoszenia 86 (FIG. 10)). Siła podnosząca musi mieć wystarczającą wielkość, aby przesunąć zatrzaskowe zgrubienie 94 do góry za kołnierz ze ścięciem 98 (który to ruch jest możliwy dzięki tymczasowemu, elastycznemu odkształceniu części wieczka 36 i/lub dziobka 96 w obszarze otworu dozującego 74).
PL 223 171 B1
Zamiast tego można wykorzystując zatrzaskowe zgrubienie 94 i kołnierz ze ścięciem 98, skonfigurować inne systemy zatrzaskiwania. Na przykład, jeden lub więcej elementów (niezilustrowanych) może być umieszczonych we wgłębieniu 70 na jednym lub obydwu stronach wieczka 36, tak że wystają one do góry sąsiadując z zamkniętym wieczkiem 36. Liniowe zgrubienia zatrzaskowe mogą być umieszczone na zewnętrznej stronie powierzchni obrzeżnej ściany lub kołnierza 56 i na sąsiadujących elementach zatrzaskowych.
W odniesieniu do dziobka 96 zilustrowanego na FIG. 12 jest on przystosowany do umieszczania w nim, opcjonalnie, uruchamianego ciśnieniem zaworu szczelinowego 100, który może być utrz ymywany w miejscu przylegającym do otworu dozującego 74 z odpowiednim zatrzaskowym elementem ustalającym 102 zaworu, przy czym taki element ustalający 102 może być utrzymywany w połączeniu zatrzaskowym z wewnętrznym pierścieniowym zgrubieniem zatrzaskowym 104, znajdującym się na wewnętrznej części dziobka 96. W ten sposób element ustalający 102 zaciska obrzeże zaworu 100 na dziobku 96 przy otworze dozującym 74 w taki sposób, że szczelina lub szczeliny zaworu są wyrówn ane z otworem dozującym 74. Takim konwencjonalnym zaworem, który może być stosowany z zamknięciem 30 jest zawór przedstawiony i opisany w opisie patentowym o nr US 7117654, w którym to opisie zawór ten został oznaczony numerem 60. Element centralny 90 działa, gdy wieczko 36 jest zamknięte, jako element zapobiegający otwieraniu zaworu 100 w wyniku zwiększonego nacisku wywieranego na jego wnętrze, spowodowanego upuszczeniem lub ściśnięciem zestawu.
Jeśli jest to pożądane kołnierz zatrzaskowego zgrubienia 94 może być zmodyfikowany w celu zdefiniowania jednego lub więcej pionowych szczelinowych kanałów odpowietrzających (niezilustrowanych), które umożliwiają wejście powietrza, po ponownym zamknięciu wieczka 36 i zaworu 100, do pojemnika po wydzieleniu z niego pewnej ilości ciekłego produktu, tak by wyrównać ciśnienie wewnątrz pojemnika z ciśnieniem na zewnątrz. Taki kanał lub kanały odpowietrzające (niezilustrowane) mogą także pełnić inną funkcję podczas montowania zamknięcia 30.
Po ukształtowaniu materiału termoplastycznego do postaci otwartego zamknięcia, po wyjęciu zamknięcia 30 z formy i zamknięciu wieczka 36, wytwórca instaluje zawór 100 w zamknięciu 30 od strony jego otwartego dolnego końca.
Jest to możliwe przez wciśnięcie elementu ustalającego 102 i zaworu 100 do wewnątrz poprzez część dolną zamknięcia 30. W przypadku, gdyby nie było kanałów odpowietrzających zdefiniowanych w kołnierzu zatrzaskowego zgrubienia 94, powietrze mogłoby być ściskane pomiędzy zaworem 100 a zamkniętym otworem dozującym 74 podstawy 34 pod zamkniętym wieczkiem 36, i takie sprężone powietrze mogłoby przeszkadzać we właściwym osadzaniu zaworu 100 w podstawie 34 w zależności od tolerancji rozmaitych części zamknięcia i szybkości procesu jego montażu.
Zaproponowany kanał lub kanały odpowietrzające mogłyby umożliwić przepływ powietrza (które jest ściskane przez przesuwający się do wewnątrz zawór 100 podczas procesu instalowania) do góry, poprzez kanały odpowietrzającego obszaru znajdującego się nad dziobkiem 96, z którego to miejsca powietrze może przedostawać się na zewnątrz poprzez prześwity wokół połączenia zawiasowego 60 i membran 58, tak by zapobiec zwiększaniu się ciśnienia wewnątrz zamknięcia 30 do poziomu, który mógłby hamować właściwe osadzanie i instalowanie zaworu 100.
Zamknięcie 30 według niniejszego wynalazku może być stosowane z zaworem lub bez, a szczegółowa konstrukcja i działanie takiego zaworu nie stanowi części niniejszego wynalazku.
Kształt wieczka 36 może zostać zmodyfikowany w stosunku do szczególnie interesującego pod względem estetycznym kształtu zilustrowanego na FIG. 1-14. Przykładowo wieczko 36 może mieć inną estetycznie interesującą konstrukcję, np. o kształcie owalnym, kolistym, niskiej kopuły, lub dowolnym innym. Także kształt podstawy 34 może być inny. Na przykład, zamiast estetycznie interesującego kształtu podstawy 34 zilustrowanego na FIG. 1-14 podstawa może posiadać kształt owalny i/lub większe wgłębienie. Także odległość od przodu do tyłu podstawy może być mniejsza niż szerokość, a także wysokość podstawy może być zwiększona lub zmniejszona.
Na podstawie powyższego szczegółowego opisu oraz załączonych rysunków powinno być jasne, że możliwe jest otrzymanie licznych odmian i modyfikacji bez odchodzenia od istoty niniejszego wynalazku.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zamknięcie (30) dla pojemnika (32) z otworem w kierunku wnętrza pojemnika do przechowywania produktu, zawierające podstawę (34) wyposażoną w co najmniej jeden otwór dozujący, która to podstawa jest częścią oddzielną od pojemnika (32) albo stanowi zintegrowaną z tymże pojemnikiem część monolityczną, wieczko (36), konstrukcję łącznikową (40) łączącą wieczko (36) z podstawą (34), umożliwiającą zamykanie i otwieranie otworu dozującego, przy czym podstawa (34) posiada obrz eże boczne (46) rozciągające się do krawędzi dolnej (47) oraz posiada wgłębienie (70), które rozciąga się w podstawie (34) od konstrukcji łącznikowej (40) do przedniego obszaru podstawy, jak również posiada powierzchnię przednią (72) umieszczoną na przednim obszarze podstawy i nachyloną w kierunku jej krawędzi dolnej (47), oraz posiada otwór dozujący (74) umiejscowiony w powierzchni wgłębienia (70) pomiędzy konstrukcją łącznikową (40) a nachyloną powierzchnią przednią (72), a także dwie oddalone od siebie części brzegowe (80) otaczające krawędziowo wgłębienie (70) i ro zciągające się pomiędzy konstrukcją łącznikową (40) a nachyloną powierzchnią przednią (72), przy czym każda część brzegowa (80) posiada powierzchnię podtrzymującą (82) do podtrzymywania zamknięcia (30) w orientacji odwróconej, natomiast wieczko (36) posiada część tylną zamocowaną do konstrukcji łącznikowej (40), część przednią zawierającą powierzchnię podnoszenia (86), i w pozycji zamkniętej jest umieszczone bocznie we wgłębieniu (70) pomiędzy dwiema częściami brzegowymi (80), znamienne tym, że cała górna powierzchnia wieczka (36), w jego pozycji zamkniętej, jest usytuowana poniżej powierzchni podtrzymujących (82) każdej z dwóch części brzegowych (80), natomiast część przednia wieczka (36) jest cofnięta względem dolnego końca nachylonej powierzchni przedniej (72) podstawy (34).
  2. 2. Zamknięcie według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia podnoszenia (86) i konstrukcja łącznikowa (40) są usytuowane naprzeciw siebie o 180°.
  3. 3. Zamknięcie według zastrz. 1, znamienne tym, że każda część brzegowa (80) jest połączona z wgłębieniem (70) obszarem o zakrzywionej powierzchni.
  4. 4. Zamknięcie według zastrz. 1, znamienne tym, że każda z części brzegowych (80) przylega do konstrukcji łącznikowej (40).
  5. 5. Zamknięcie według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia podnoszenia (86) rozciąga się nad nachyloną powierzchnią przednią (72) podstawy (34).
  6. 6. Zamknięcie według zastrz. 1, znamienne tym, że każda z części brzegowych (80) jest zakończona pionową powierzchnią (83) przylegającą do konstrukcji łącznikowej (40).
PL401169A 2010-04-13 2010-04-13 Zamknięcie dla odwróconego pojemnika PL223171B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401169A PL223171B1 (pl) 2010-04-13 2010-04-13 Zamknięcie dla odwróconego pojemnika

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401169A PL223171B1 (pl) 2010-04-13 2010-04-13 Zamknięcie dla odwróconego pojemnika

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL401169A1 PL401169A1 (pl) 2013-05-27
PL223171B1 true PL223171B1 (pl) 2016-10-31

Family

ID=48522814

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL401169A PL223171B1 (pl) 2010-04-13 2010-04-13 Zamknięcie dla odwróconego pojemnika

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223171B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL401169A1 (pl) 2013-05-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2010351066B2 (en) Closure for an inverted container
EP2844610B1 (en) Container closure for vented pouring through an elongate aperture
EP2254804B1 (en) Closure having a drip minimizing lid
US7530478B2 (en) Closure with one or more lids
US20060191933A1 (en) Closure system with improved sealing of lid
MX2009001308A (es) Cierre con proteccion de tapa.
US20150090743A1 (en) Container Closure For Vented Pouring Through A Curved Aperture
US20070278254A1 (en) Dispensing closure with selectable large or small dispensing openings
US9315304B2 (en) Closure with sliding seal member
WO2015069257A1 (en) Closure with hinged lid
CN112955021A (zh) 用于具有改进的保持特征的容器的封闭件
PL223171B1 (pl) Zamknięcie dla odwróconego pojemnika
US20100193522A1 (en) Closure with shipping latch
ITMI20110122U1 (it) Chiusura per contenitore capovolto.
ITMI20110614A1 (it) Chiusura per contenitore capovolto.
ES1074129U (es) Cierre para un recipiente invertido.