PL223075B1 - Sposób i układ do odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego, zwłaszcza pierwotnego - Google Patents

Sposób i układ do odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego, zwłaszcza pierwotnego

Info

Publication number
PL223075B1
PL223075B1 PL403779A PL40377913A PL223075B1 PL 223075 B1 PL223075 B1 PL 223075B1 PL 403779 A PL403779 A PL 403779A PL 40377913 A PL40377913 A PL 40377913A PL 223075 B1 PL223075 B1 PL 223075B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cell
energy
output
current
input
Prior art date
Application number
PL403779A
Other languages
English (en)
Other versions
PL403779A1 (pl
Inventor
Janusz Grzegorski
Józef Skotniczny
Original Assignee
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority to PL403779A priority Critical patent/PL223075B1/pl
Publication of PL403779A1 publication Critical patent/PL403779A1/pl
Publication of PL223075B1 publication Critical patent/PL223075B1/pl

Links

Landscapes

  • Charge And Discharge Circuits For Batteries Or The Like (AREA)
  • Secondary Cells (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego, zwłaszcza pierwotnego. Wynalazek dotyczy ogniw, głównie używanych, o obniżonych parametrach elektrycznych, takich jak napięcie między elektrodami lub wydajność prądowa, uniemożliwiających dalszą eksploatację w zasilanym urządzeniu. Odnosi się do ogniw pierwotnych, określanych też, jako baterie, oraz wtórnych, czyli akumulatorów, a służących do zasilania odbiorników w postaci urządzeń takich jak telefony komórkowe, odtwarzacze, tablety, aparaty fotograficzne, latarki. Pierwotne ogniwa elektrochemiczne, mają zazwyczaj bardzo krótki żywot i szybko trafiają do kosza, a wraz z nimi uwalniane z nich substancje toksyczne lub żrące. Ponadto tracona jest bezpo wrotnie resztka energii zgromadzonej w nich w procesie produkcji i niewykorzystana do końca przez zasilane z nich urządzenie.
Znany z opisu patentowego PL 176546 sposób odzyskiwania surowców ze wstępnie sortowanego zgromadzonego zużytego materiału, zwłaszcza z rozdrobnionych baterii elektrochemicznych i akumulatorów polega na tym, że materiał przeznaczony do odzyskiwania surowców zostaje najpierw przerabiany mechanicznie i podzielony, co najmniej na frakcję zgrubną i drobną, które oddzielone od siebie są przerabiane dalej. Odzyskiwane tworzywa zostają w przeróbce chemicznej na mokro stopniowo wyługowywane z frakcji drobnej za pomocą pierwszego i drugiego rozpuszczalnika, a następnie jeden po drugim pojedynczo odzyskiwane z obydwóch roztworów.
W celu zminimalizowania niepożądanych strat energii modyfikuje się konstrukcję ogniw pierwotnych, aby podwyższyć gęstość energii w nich zgromadzonej oraz dla wypłaszczenia charakterystyki ich rozładowania bądź też w celu zastąpienia dotychczasowych ogniw pierwotnych ogniwami wtórnymi. Znany jest polski opis patentowy 198722, wynalazku, w którym kwasowe odwracalne ogniwo cynkowo-manganowe posiadające cynkową anodę ewentualnie z dodatkiem przewodzącego węgla, katodę, której substancją elektroaktywną jest MnO2 z dodatkiem przewodzącego węgla, separator oddzielający anodę od katody oraz kwasowy elektrolit, charakteryzuje się tym, że kolektor prądu, a także nośnik substancji elektroaktywnej zarówno anody, jak i katody stanowi usieciowany węgiel szklisty.
Systemy nadzorujące parametry zasilania w nowoczesnych odbiornikach energii monitorują stan zasilających ogniw i w przypadku obniżenia się otrzymywanego z nich napięcia zasilającego bądź wymaganej wydajności prądowej, wskazują na konieczność ich ładowania, gdy do zasilania zastosowano akumulatory czyli ogniwa wtórne lub wymiany na nowe, w przypadku zasilania z ogniw pierwotnych. Niektóre z wymagających, jeśli chodzi o parametry zasilających je ogniw pierwotnych, odbiorników wskazują na konieczność wymiany zasilających je baterii mimo, że pozostała w nich jes zcze energia jest niekiedy nawet większa od jednej trzeciej jej wartości początkowej. Biorąc pod uwagę fakt, że nakłady energii przy produkcji ogniw pierwotnych przekraczają dziesięciokrotnie ilość energii czerpanej z tych ogniw relatywnie tracona jest zatem dużo większa energia niż ta pozostała w wyek sploatowanym ogniwie.
Znane są układy rozładowujące ogniwa wtórne, stosowane w specjalistycznych ładowarkach, które posiadają oprócz tradycyjnego trybu ładowania ogniwa wtórnego również tryby: rozładowania, odświeżania i analizy, formowania oraz cykliczny. W każdym z tych wymienionych trybów pracy jest realizowane przez układ nadzorujący ładowarki rozładowanie ogniwa wtórnego, a energia otrzymyw ana z tego tytułu jest tracona przez wydzielanie ciepła do otoczenia. Dla każdego z wymienionych tr ybów możliwe jest ustalenie indywidualnej wartości prądu rozładowania ogniwa. Zaprogramowana wartość prądu rozładowania jest utrzymywana na stałym poziomie w czasie całego cyklu rozładowania ogniwa. Proces rozładowania, a właściwie głównie moment jego zakończenia, jest ustalany zgodnie z zaleceniami producentów ogniw wtórnych. Ładowanie ogniwa wtórnego odbywa się energią dostarczoną z zewnątrz, w tym wypadku z zasilającej sieci energetycznej.
Znany jest również układ ładowarki urządzeń mobilnych, w której energia jest czerpana z pojedynczego ogniwa pierwotnego i za pomocą przetwornicy podwyższającej DC/DC przekazywana do ładowanego ogniwa wtórnego. Poprawna praca takiego urządzenia jest jednak uwarunkowana wydajnością prądową zasilającego ogniwa pierwotnego i jest przerywana w przypadku zmniejszenia tej wydajności poniżej ustalonego progu, pomimo tego, że nie została pobrana cała energia zawarta w zasilającym ogniwie. Ilość niewykorzystanej i pozostałej w ogniwie energii jest tym większa im przy większej wartości prądu następuje proces tego ładowania.
Celem wynalazku jest sposób i układ do odzyskiwania energii ogniw pierwotnych dostępny bezpośrednio dla użytkownika urządzeń zasilanych tymi ogniwami.
PL 223 075 B1
Istotą sposobu, według wynalazku, jest to, że ogniwo elektrochemiczne o obniżonych parametrach elektrycznych rozładowuje się, a resztkową energią z tego ogniwa ładuje się, przy pomocy przetwornicy DC/DC, zasobnik energii. Zasobnikiem tym może być ogniwo wtórne lub super kondensator. Ogniwo rozładowuje się prądem rozładowywania przerywanym o wypełnieniu równym lub mniejszym od 0,5. Natężenie prądu rozładowywania ogniwa przyjmuje się w mA liczbowo równe lub mniejsze od 1/20 nominalnego ładunku ogniwa pierwotnego, wyrażony w mAh.
Korzystne jest jeśli wypełnienie prądu rozładowywania zmniejsza się ze zmniejszającym się, podczas procesu rozładowania napięciem pomiędzy elektrodami ogniwa.
Korzystnie ogniwo, pierwotne, rozładowuje się do momentu, gdy napięcie między jego elektrodami jest większe lub równe 0,25 V.
Wyraźnie korzystne jest, gdy resztkową energią ogniwa pierwotnego ładuje się zasobnik energii elektrycznej ładowarki akumulatorów do urządzeń powszechnego użytku. Możliwe jest to w przypadku znanych ładowarek, posiadających funkcję rozładowywania. Wówczas energię resztkową ogniwa pierwotnego magazynuje się we wspólnym zasobniku w ładowarce.
Sposób odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa wtórnego rozładowywanego w ładowarce, charakteryzuje się tym, że uzyskiwaną podczas tego procesu energią ładuje się, przy pomocy przetwornicy DC/DC, zasobnik energii w ładowarce. W procesie ładowania tego ogniwa wykorzystuje się w pierwszej kolejności energię zgromadzoną w tym zasobniku energii, a po jej wykorzystaniu ogniwo wtórne ładuje się energią z zewnętrznego źródła.
Istotą układu do odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego o obniżonych parametrach elektrycznych jest to, że zaciski wejściowe układu połączone są z wejściem przetwornicy podwyższającej DC/DC, której wyjście połączone jest z wejściem zasobnika energii. Ponadto na wejście przetwornicy podwyższającej DC/DC włączony jest blok pomiaru napięcia i prądu rozładowania. Na wejście zasobnika włączony jest blok pomiaru napięcia i prądu ładowania zasobnika, a na wyjście zasobnika włączony jest blok pomiaru napięcia i prądu rozładowania zasobnika. Wyjścia wszystkich bloków pomiaru włączone są na wejścia bloku sterowania. Blok sterowania połączony jest i steruje przetwornicą podwyższającą DC/DC. Wyjście zasobnika jest wyjściem układu.
Korzystne jest gdy dodatkowo wyjście zasobnika połączone jest z wejściem przetwornicy zasilania odbiornika. Przetwornica zasilania odbiornika połączona jest z blokiem sterowania, natomiast wyjściem przetwornicy zasilania odbiornika jest zaciskiem wyjściowym do odbiornika czyli urządzenia zewnętrznego.
W rozwiązaniu według wynalazku odzyskuje się energię z ogniwa elektrochemicznego, o obn iżonych parametrach elektrycznych, takich jak napięcie między elektrodami lub wydajność prądowa, uniemożliwiających dalszą eksploatację w zasilanym dotąd przez nie urządzeniu. Ogniwo to rozładowuje się pobierając energię do zasobnika za pośrednictwem przetwornicy podwyższającej DC/DC. W czasie tego procesu, za pomocą bloku pomiaru napięcia i prądu rozładowania, kontroluje się chwilowe wartości napięcia na elektrodach rozładowywanego ogniwa i chwilowe wartości pobieranego z niego prądu. Blok sterowania odbiera informacje z bloku pomiaru i steruje pracą przetwornicy podwyższającej DC/DC, tak aby zapewnić przerywany prąd rozładowania o wypełnieniu początkowym równym lub mniejszym od 0,5 i zmniejszanie się wypełnienia. Natężenie prądu rozładowania przyjm uje się w mA liczbowo równe lub mniejsze od 1/20 nominalnego ładunku ogniwa pierwotnego, wyrażonego w mAh.
Pobieraną energią ładuje się zasobnik, w którym magazynuje się tę energię w celu późniejszego wykorzystania do zasilenia zewnętrznego odbiornika.
W czasie ładowania zasobnika, za pomocą bloku pomiaru napięcia i prądu ładowania zasobnika, kontroluje się chwilowe wartości napięcia i chwilowe wartości prądu ładowania. Blok sterowania odbiera informacje z tego bloku pomiaru i steruje pracą przetwornicy podwyższającej DC/DC.
Podczas zasilania energią z zasobnika, zewnętrznego odbiornika, za pośrednictwem przetwornicy zasilania odbiornika, blok sterowania kontroluje chwilowe wartości prądów i napięć, aby nie przekroczyć wartości dopuszczalnych dla zasobnika. Kontrola ta odbywa się za pomocą bloku pomiaru napięcia i prądu rozładowania zasobnika.
Kontroli poddaje się również sumaryczną wartość energii przekazywanej do zasobnika i odbieranej z niego, tak aby nie przekroczyć parametrów dopuszczalnych dla tego zasobnika. Blok sterowania steruje też pracą przetwornicy zasilania odbiornika uwzględniając dostępność energii z zasobnika i parametry zasilania odbiornika, którym są urządzenia zewnętrzne.
PL 223 075 B1
Zaproponowany sposób polegający na odzyskiwaniu bezpowrotnie traconej dotąd resztkowej energii pozostającej w wyeksploatowanych ogniwach pierwotnych oraz energii z rozładowywanych ogniw wtórnych przyczynia się do zmniejszenia degradacji środowiska naturalnego człowieka.
Sposób odzyskiwania energii objaśniono, a układ, w przykładowym rozwiązaniu, pokazano na rysunku, na którym fig. 1 jest schematem blokowym układu podstawowego, a fig. 2 układu poszerzonego.
W sposobie, według wynalazku, energię odzyskiwano z pierwotnego ogniwa elektrochemicznego 1 o pojemności nominalnej 2550 mAh, o obniżonych parametrach elektrycznych. Ogniwo to rozł adowywano i resztkową energię składowano, przy pomocy przetwornicy podwyższającej DC/DC 3 w zasobniku 6. Zasobnikiem tym było ogniwo wtórne. Ogniwo rozładowywano prądem rozładowywania przerywanym o natężeniu 100 mA i wypełnieniu początkowo równym 0,5. Wypełnienie prądu ro zładowywania oraz wartość jego natężenia były zmniejszane podczas procesu rozładowania. Ogniwo rozładowywano do uzyskania napięcia między jego elektrodami wynoszącego 0,25 V.
W innym przykładzie resztkową energią ogniwa pierwotnego ładowany był zasobnik energii elektrycznej umieszczony w ładowarce akumulatorów, posiadającej funkcję rozładowywania. Energia resztkowa z ogniwa pierwotnego magazynowana była we wspólnym zasobniku w ładowarce.
W układzie podstawowym pierwotne ogniwo elektrochemiczne 1, z którego odzyskiwana jest energia podłączone jest do zacisków wejściowych układu. W samym układzie do tych zacisków dołączone jest wejście przetwornicy podwyższającej DC/DC 3, której wyjście połączone jest z wejściem zasobnika 6. Ponadto na wejście przetwornicy podwyższającej DC/DC 3 włączony jest miernik napięcia i prądu rozładowania 2. Na wejście zasobnika 6 i włączony jest blok pomiaru napięcia i prądu ładowania zasobnika 5, a na wyjście zasobnika 6 włączony jest blok pomiaru napięcia i prądu rozład owania zasobnika 7. Wyjścia wszystkich bloków pomiaru włączone są na wejścia bloku sterowania 4. Blok sterowania 4 połączony jest i steruje przetwornicą podwyższającą DC/DC 3. Wyjście zasobnika 6 jest wyjściem układu.
W układzie poszerzonym, pokazanym na fig. 2 wyjście zasobnika 6 połączone jest z wejściem przetwornicy zasilania odbiornika 8, a przetwornica zasilania odbiornika 8 połączona jest z blokiem sterowania 4. Wyjście przetwornicy zasilania odbiornika 8 stanowią zaciski wyjściowe do podłączenia odbiornika 9, będącego zewnętrznym zasilanym urządzeniem.
Do odzyskania resztkowej energii z wyeksploatowanego ogniwa pierwotnego 1 wybrano baterią alkaliczną oznaczoną symbolem LR6 (AA) o ładunku nominalnym, podanym przez producenta na jej obudowie, równym 2550 mAh i napięciu nominalnym równym 1,5 V. Była ona użyta do zasilania ap aratu fotograficznego i spełniała tę funkcję do momentu, gdy system nadzorujący tego aparatu zasygnalizował konieczność wymiany zasilających go baterii na nowe. Bateria wskazana przez automatykę aparatu fotograficznego jako zużyta miała napięcie między nieobciążonymi elektrodami równe 1,43 V. Wówczas została połączona, za pośrednictwem przetwornicy typu DC/DC podwyższającej napięcie 3, do zasobnika 6. Jako zasobnik energii zastosowano akumulator litowo-jonowy powodując jego ładowanie odzyskiwaną energią. Rozładowanie baterii prowadzono prądem przerywanym, którego początkowa wartość została ustalona na poziomie 100 mA przy czasie trwania impulsu tego prądu równym 1 sekundzie i czasie przerwy po nim następującej również równym 1 sekundzie. W miarę rozładow ywania baterii, wraz ze zmniejszającym się napięciem między jej elektrodami, zmniejszano czas trwania i wartość natężenia obciążającego ją prądu tak, że przy osiągnięciu napięcia 0,25 V, kończącego proces rozładowania, czas trwania impulsu prądu wynosił 100 ms, a jego wartość była równa 50 mA. W trakcie trwania procesu rozładowania baterii kontrolowano wartość energii z niej pobieraną, która w chwili jego zakończenia osiągnęła poziom 1,2 Wh.
Innym niż opisane zastosowanie sposobu i układu jest odzyskiwanie energii z ogniwa wtórnego, poddawanego procesowi rozładowania w celu uniknięcia „efektu pamięci”.

Claims (7)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego, zwłaszcza pierwotnego, znamienny tym, że ogniwo rozładowuje się a resztkową energią z tego ogniwa ładuje się, przy pomocy przetwornicy DC/DC, zasobnik energii, którym jest ogniwo wtórne lub super kondensator, przy czym ogniwo rozładowuje się prądem rozładowywania przerywanym o wypełnieniu równym lub mniejszym od 0,5, a natężenie prądu rozładowywania przyjmuje się w mA liczbowo równe lub mniejsze od 1/20 nominalnej pojemności ogniwa, wyrażonej w mAh.
PL 223 075 B1
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wypełnienie prądu rozładowywania zmniejsza się ze zmniejszającym się napięciem pomiędzy elektrodami ogniwa.
3. Sposób według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że ogniwo rozładowuje się do momentu, gdy napięcie między jego elektrodami jest większe lub równe 0,25 V.
4. Sposób według zastrz. 1 lub 2, lub 3, znamienny tym, że resztkową energią ogniwa pierwotnego ładuje się zasobnik energii elektrycznej ładowarki akumulatorów do urządzeń powszechnego użytku, posiadającej funkcję rozładowywania i magazynuje się tę energię resztkową ogniwa pierwotnego w zasobniku w ładowarce.
5. Sposób odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa wtórnego rozładowywanego w ładowarce, znamienny tym, że uzyskiwaną podczas tego procesu energią ładuje się, przy pomocy przetwornicy DC/DC, zasobnik energii w ładowarce, natomiast w procesie ładowania tego ogniwa wykorzystuje się w pierwszej kolejności energię zgromadzoną w tym zasobniku energii, a po jej wykorzystaniu ogniwo wtórne ładuje się energią z zewnętrznego źródła.
6. Układ do odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego, zwłaszcza pierwotnego, znamienny tym, że zaciski wejściowe układu połączone są z wejściem przetwornicy podwyższającej DC/DC (3), której wyjście połączone jest z wejściem zasobnika (6), ponadto na wejście przetwornicy podwyższającej DC/DC (3) włączony jest blok pomiaru napięcia i prądu rozładowania (2), na wejście zasobnika (6) włączony jest blok pomiaru napięcia i prądu ładowania zasobnika (5), a na wyjście zasobnika włączony jest blok pomiaru napięcia i prądu rozładowania zasobnika (7), natomiast wyjścia wszystkich bloków pomiaru włączone są na wejścia bloku sterowania (4), a blok ten połączony jest z przetwornicą podwyższającą DC/DC (3) przy czym wyjście zasobnika (6) jest wyjściem układu.
7. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że wyjście zasobnika (6) połączone jest z wejściem przetwornicy zasilania odbiornika (8), przetwornica zasilania odbiornika (8) połączona jest z blokiem sterowania (4), natomiast wyjściem przetwornicy zasilania odbiornika (8) jest zaciskiem wyjściowym do odbiornika (9).
PL403779A 2013-05-06 2013-05-06 Sposób i układ do odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego, zwłaszcza pierwotnego PL223075B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403779A PL223075B1 (pl) 2013-05-06 2013-05-06 Sposób i układ do odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego, zwłaszcza pierwotnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403779A PL223075B1 (pl) 2013-05-06 2013-05-06 Sposób i układ do odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego, zwłaszcza pierwotnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL403779A1 PL403779A1 (pl) 2014-11-10
PL223075B1 true PL223075B1 (pl) 2016-10-31

Family

ID=51866434

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL403779A PL223075B1 (pl) 2013-05-06 2013-05-06 Sposób i układ do odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego, zwłaszcza pierwotnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL223075B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL403779A1 (pl) 2014-11-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11735940B2 (en) Methods and systems for recharging a battery
EP2594006B1 (en) Method and apparatus for recharging a battery
ES2910011T3 (es) Dispositivo de almacenamiento de energía eléctrica
CN101689762B (zh) 用于为蓄电池充电的装置、尤其是充电设备装置
CN105308825B (zh) 用于dc-ac逆变器的预充电和电压供应系统
EP3513477B1 (en) Hybrid battery system
US9912185B2 (en) Battery life time management
JP6690414B2 (ja) トリクル充電電源システム
CN111164824B (zh) 电池组的管理装置和电池组系统
CN104979863B (zh) 用于适应性快速充电的系统和方法
CN104662730A (zh) 碱性电池操作方法
KR101566864B1 (ko) 전원장치
US20150001943A1 (en) System with dual battery back-up and related methods of operation
JP2008131710A (ja) 電源システム、電源システムの制御方法、電源システムの制御方法を実行するためのプログラムおよび電源システムの制御方法を実行するためのプログラムを記録した記録媒体
EP2946433B1 (en) Electrochemical cell or battery with reduced impedance and method for producing same
JP6055246B2 (ja) 電源装置
PL223075B1 (pl) Sposób i układ do odzyskiwania energii elektrycznej z ogniwa elektrochemicznego, zwłaszcza pierwotnego
CN115776152A (zh) 一种太阳能板与蓄电池的组合式电源的控制方法、系统
JP6265010B2 (ja) 蓄電システム
KR101599959B1 (ko) 에너지 저장 시스템
JP7081982B2 (ja) 金属空気電池モジュール、金属空気電池システムおよび金属空気電池の充電方法
RU2699051C1 (ru) Способ эксплуатации литий-ионной аккумуляторной батареи в автономной системе электропитания
JP5626756B2 (ja) リチウムイオン組電池の管理方法および管理装置
CN203351706U (zh) 一种充放电平衡蓄电池
JP2014054055A (ja) 電源装置