PL223069B1 - Sposob drukowania fototapety na podlozu z flizeliny technika druku cyfrowego - Google Patents
Sposob drukowania fototapety na podlozu z flizeliny technika druku cyfrowegoInfo
- Publication number
- PL223069B1 PL223069B1 PL403699A PL40369913A PL223069B1 PL 223069 B1 PL223069 B1 PL 223069B1 PL 403699 A PL403699 A PL 403699A PL 40369913 A PL40369913 A PL 40369913A PL 223069 B1 PL223069 B1 PL 223069B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- printing
- substrate
- weight
- woven
- woven substrate
- Prior art date
Links
Landscapes
- Paper (AREA)
- Printing Methods (AREA)
- Coloring (AREA)
- Ink Jet Recording Methods And Recording Media Thereof (AREA)
- Inks, Pencil-Leads, Or Crayons (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób drukowania fototapety na podłożu z flizeliny techniką druku cyfrowego, w którym podłoże z flizeliny przed drukiem pokrywa się powłoką.
Materiały dekoracyjne na ściany muszą spełniać wiele wymagań. Przede wszystkim powinny być odporne na blaknięcie pod wpływem światła, powinny być wodoodporne i zmywalne, zapewniać ochronę przed bakteriami i kurzem. Tekstura i powierzchnia podłoża powinny być gładkie i odpowie dnio białe w celu uzyskania wysokiej jakości wydruku. Stąd też poszukiwane są coraz to nowe metody pozwalające na uzyskiwanie powierzchni, które doskonale spełnią te wymagania. Bardzo dobre właściwości zapewnione są przez używanie do produkcji tapet lub fototapet podłoża z włókien syntetycznych zatopionych w masie celulozowej, tj. flizeliny. Flizelina jest materiałem zmywalnym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, np. ścieranie, dobrze kryje nierówności ścian, tłumi hałas. Jednakże z uwagi na to, że jej powierzchnia jest gruboziarnista i luźna, nie nadaje się często do wykonania d obrej jakości nadruku ze wzorem z powodu niedokładnego odwzorowania koloru i słabej ostrości wydruku. Dlatego też podłoża z flizeliny pokrywa się różnego rodzaju substancjami w celu uzyskania wysokiej jakości wydruku.
Z opisu zgłoszeniowego GB 2307447 znany jest sposób produkcji tapety na podłożu z flizeliny, które pokrywa się żywiczną substancją wiążącą, a następnie drukuje się na nim wzór techniką druku transferowego. Korzystnie powłoka nakładana jest techniką opryskiwania i zawiera roztwór wodny substancji akrylowych. Sposób ten ma na celu poprawienie fizycznych właściwości podłoża z flizeliny i uzyskanie lepszych parametrów druku na takim podłożu.
Z opisu zgłoszeniowego WO 2010070367 znany jest sposób wytwarzania dekoracyjnych powierzchni, którego jednym z etapów jest cyfrowe drukowanie wzoru na podłożu z flizeliny za pomocą głowicy atramentowej UV drukarki emitującej i wytwarzającej syntetyczną powłokę.
Z opisu zgłoszeniowego WO 2012114137 znany jest sposób drukowania dekoracji ściennych na podłożu z flizeliny, w którym wzór drukowany jest bezpośrednio na warstwie flizeliny za pomocą drukarki cyfrowej z użyciem tuszu lateksowego albo przed drukowaniem wzoru warstwę flizeliny pokrywa się specjalną powłoką, a drukowanie odbywa się następnie jakąkolwiek znaną techniką. Pokrycie warstwy flizeliny powłoką pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni i lepszych parametrów kolorystycznych w trakcie druku, nawet w tradycyjnych znanych drukarkach.
Celem wynalazku jest uzyskanie przed wykonaniem na podłożu z flizeliny nadruku, podłoża równomiernie gładkiego i równego, o wysokim stopniu białości i właściwościach zmywalnych, a w konsekwencji uzyskanie lepszej jakości druku na tak przygotowanym podłożu - co jest niezwykle istotne w produkcji fototapet. Na osiągnięcie powyższego celu pozwala sposób drukowania fototapety na podłożu z flizeliny techniką druku cyfrowego z użyciem tuszu lateksowego, w którym podłoże z flizeliny przed drukiem pokrywa się powłoką, charakteryzujący się według wynalazku tym, że stronę wstęgi podłoża przeznaczoną do druku pokrywa się za pomocą sita drukarskiego wodną mieszaniną zawierającą 30% wagowych dyspersji styrenowo-akrylowej, od 20% do 30% wagowych dwutlenku tytanu, oraz od 38% do 50% wagowych wody, w temperaturze nie wyższej niż 41°C i wstępnie os usza, następnie wstęgę podłoża suszy się w tunelu powietrznym w temperaturze nie wyższej niż 50°C, po czym zwija się ją i poddaje obróbce znaną techniką druku cyfrowego z użyciem tuszu lateksowego. W sposobie według wynalazku stosuje się dyspersję styrenowo-akrylową o pH 5,8 i lepkości mniejszej niż 350 mPa*s. Korzystnie do wodnej mieszaniny dodaje się 1% środka zmiękczającego wodę oraz 1% mieszaniny rozpuszczalników. Wskutek pokrycia podłoża z flizeliny wodną mieszaniną według wynalazku, tj. substancją wypełniającą podłoże i jednocześnie bielącą, podłoże nabiera właściwości zmywalnych, staje się gładkie oraz uzyskuje odpowiedni stopień białości, co w przypadku druku cyfrowego jest podstawą do osiągnięcia odpowiedniego efektu kolorystycznego. W konsekwencji uzyskuje się podłoże do druku, którego bazą jest flizelina pokryta substancją dającą zmywalność i idealną, jednakowo równą i białą powierzchnię do zadruku cyfrowego. Wartość uzyskanej białości dla klasy pomiaru według CIE D65/10° mieści się w zakresie pomiędzy 155-165. Dzięki jednakowemu odcieniowi białości uzyskuje się powtarzalny efekt kolorystyczny po zadruku cyfrowym. Suszenie w tunelu powietrznym metodą nadmuchową powleczonej flizeliny zapewnia odpowiednie utwardzenie i połączenie podłoża z substancją bielącą i zaklejającą.
Wynalazek został przedstawiony w przykładach wykonania, nie ograniczających jego zakresu, w tym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat drukowania fototapety.
PL 223 069 B1
P r z y k ł a d 1:
Z odwijaka 1, na który nawinięta jest wstęga podłoża 2 z flizeliny o szerokości 1010 mm i grubości 0,2 mm, przesuwa się ją do napinacza 3, a następnie do laminatora płynnego 4, gdzie pokrywa się ją w temperaturze 20°C na stronie przeznaczonej do druku za pomocą sita drukarskiego 5 wodną mieszaniną zawierającą 30% wagowych dyspersji styrenowo-akrylowej o pH 5,8 i lepkości 300 mPa*s, 20% wagowych dwutlenku tytanu oraz 50% wagowych wody. Po przeprowadzeniu wstęgi podłoża 2 przez laminator 4 i powleczeniu jej tym roztworem, wstęgę podłoża 2 wstępnie osusza się powietrzem o temp. 35°C. Następnie wstęgę podłoża 2 suszy się w powietrznym tunelu 6 przez nadmuchiwanie powietrzem o temperaturze 45°C, podgrzewanym za pomocą silnika 7. Wartość uzyskanej białości wstęgi podłoża 2 dla klasy pomiaru CIE D65/10° wynosi 156. Następnie wstęgę podłoża 2 zwija się i poddaje obróbce w drukarce cyfrowej 8 znaną techniką druku cyfrowego z użyciem tuszu lateksowego. Zadrukowywanie podłoża realizowane jest pasami przez zespół nieuwidocznionych na rysunku trzech głowic wyposażonych w dysze, z których każda podaje po dwa z sześciu tuszy, tzn. kolejno: C/K; M/Y; LC/LM. Dysze pracują z częstotliwością do 24 kHz, wyrzucając krople o objętości 12x10- l, co przy maksymalnej rozdzielczości 1200 dpi pozwala uzyskiwać czytelny tekst o stopniu pisma do pkt. typograficznych. Uzyskiwana przy tym wydajność drukowania jest jedną z najwyższych w świe2 cie w tej grupie urządzeń i wynosi do 177 m /h. Przesuwem zadrukowywanej wstęgi podłoża 2 steruje system automatycznego sterowania. Drukarka 8 wyposażona jest w dwa niezależne systemy suszące. Dlatego też wydruki bezpośrednio po wykonaniu nadają się do dalszej obróbki lub do wysyłki bezp ośrednio do klienta. Drukarka 8 zaopatrzona jest także w systemy pomiarów parametrów kolorym etrycznych i densytometrycznych pól pasków kontrolnych oraz systemy sterowania kalibracją urządzenia, w tym systemy sterowania barwą.
P r z y k ł a d 2:
Z odwijaka 1, na który nawinięta jest wstęga podłoża 2 z flizeliny o szerokości 1010 mm i grubości 0,2 mm, przesuwa się ją do napinacza 3, a następnie do laminatora płynnego 4, gdzie pokrywa się ją w temperaturze 32°C na stronie przeznaczonej do druku za pomocą sita drukarskiego 5 wodną mieszaniną zawierającą 30% wagowych dyspersji styrenowo-akrylowej o pH 5,8 i lepkości 280 mPa*s, 30% wagowych dwutlenku tytanu, 38% wagowych wody, 1% wagowych heksametafosforanu sodu oraz 1% wagowych mieszaniny eteru monometylowego i glikolu dipropylenowego. Po przeprowadzeniu wstęgi podłoża 2 przez laminator 4 i powleczeniu jej tym roztworem, wstęgę podłoża 2 wstępnie osusza się powietrzem o temperaturze 32°C. Następnie wstęgę podłoża 2 suszy się w powietrznym tunelu 6 przez nadmuchiwanie powietrzem o temperaturze 50°C, podgrzewanym za pomocą silnika 7. Wartość uzyskanej białości wstęgi podłoża dla klasy pomiaru CIE D65/10° wynosi 160. Następnie wstęgę podłoża 2 zwija się i poddaje obróbce w drukarce cyfrowej 8 znaną techniką druku cyfrowego z użyciem tuszu lateksowego. Zadrukowywanie podłoża realizowane jest pasami przez zespół nieuwidocznionych na rysunku trzech głowic wyposażonych w dysze, z których każda podaje po dwa z sześciu tuszy, tzn. kolejno: C/K; M/Y; LC/LM. Dysze pracują z częstotliwością do 24 kHz, wyrzucając krople o objętości 12x10- l, co przy maksymalnej rozdzielczości 1200 dpi pozwala uzyskiwać czytelny tekst o stopniu pisma do 4 pkt. typograficznych. Uzyskiwana przy tym wydajność drukowania jest 2 jedną z najwyższych w świecie w tej grupie urządzeń i wynosi do 177 m /h. Przesuwem zadrukowywanej wstęgi podłoża 2 steruje system automatycznego sterowania. Drukarka 8 wyposażona jest w dwa niezależne systemy suszące. Dlatego też wydruki bezpośrednio po wykonaniu nadają się do dalszej obróbki lub do wysyłki bezpośrednio do klienta. Drukarka 8 zaopatrzona jest także w systemy pomiarów parametrów kolorymetrycznych i densytometrycznych pól pasków kontrolnych oraz systemy sterowania kalibracją urządzenia, w tym systemy sterowania barwą.
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób drukowania fototapety na podłożu z flizeliny techniką cyfrową z użyciem tuszu lateksowego, w którym podłoże z flizeliny przed drukiem pokrywa się powłoką, znamienny tym, że stronę wstęgi podłoża (2) przeznaczoną do druku pokrywa się za pomocą sita drukarskiego (5) wodną mieszaniną zawierającą 30% wagowych dyspersji styrenowo-akrylowej, od 20% do 30% wagowych dwutlenku tytanu, oraz od 38% do 50% wagowych wody, w temperaturze nie wyższej niż 41°C i wstępnie osusza, następnie wstęgę podłoża suszy się w powietrznym tunelu (6) w temperaturze nie wyż4PL 223 069 B1 szej niż 50°C, po czym zwija się i poddaje obróbce znaną techniką druku cyfrowego z użyciem tuszu lateksowego.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się dyspersję styrenowo-akrylową o pH 5,8 i lepkości mniejszej niż 350 mPa*s.
- 3. Sposób według zastrz. 1 i 2, znamienny tym, że do wodnej mieszaniny dodaje się 1% środka zmiękczającego wodę oraz 1% mieszaniny rozpuszczalników.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL403699A PL223069B1 (pl) | 2013-04-29 | 2013-04-29 | Sposob drukowania fototapety na podlozu z flizeliny technika druku cyfrowego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL403699A PL223069B1 (pl) | 2013-04-29 | 2013-04-29 | Sposob drukowania fototapety na podlozu z flizeliny technika druku cyfrowego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL403699A1 PL403699A1 (pl) | 2014-11-10 |
PL223069B1 true PL223069B1 (pl) | 2016-10-31 |
Family
ID=51866369
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL403699A PL223069B1 (pl) | 2013-04-29 | 2013-04-29 | Sposob drukowania fototapety na podlozu z flizeliny technika druku cyfrowego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL223069B1 (pl) |
-
2013
- 2013-04-29 PL PL403699A patent/PL223069B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL403699A1 (pl) | 2014-11-10 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20190351685A1 (en) | Digital binder printing | |
CN104520018B (zh) | 数码结合剂印刷 | |
RU2675142C2 (ru) | Изготовление декоративного ламината струйной печатью | |
AU2014205716B2 (en) | Digital binder and powder print | |
RU2739345C1 (ru) | Способ формирования поверхностного покрытия, устройство для формирования поверхностного покрытия и поверхностное покрытие | |
CN106103123B (zh) | 可印刷记录介质、形成可印刷记录介质的方法和印刷方法 | |
CN106223120A (zh) | 一种热升华转移印花纸涂布工艺 | |
CN106626856B (zh) | 一种速干型数码热升华转印纸 | |
KR102180851B1 (ko) | 디지털 프린팅용 건조 잉크 | |
CN102066650A (zh) | 印刷物和水性涂层剂 | |
US11560008B2 (en) | Printed substrate and method for printing onto a substrate | |
CN102066651A (zh) | 印刷物和水性涂层剂 | |
CN107433789B (zh) | 用于制造印刷品的方法 | |
EP3691904B1 (en) | Method of manufacturing decorative surfaces | |
PL223069B1 (pl) | Sposob drukowania fototapety na podlozu z flizeliny technika druku cyfrowego | |
KR101120123B1 (ko) | 균열 벽지 및 그 제조방법 | |
AU2016383517B2 (en) | Process for obtaining a cloth with high performances for digital printing and relative cloth | |
DE60017872T2 (de) | Verfahren zum auftragen einer markierung auf ein trägermaterial | |
ES2787351T3 (es) | Impresión digital con aglutinante | |
RU2773867C1 (ru) | Печатная подложка и способ печатания на подложке | |
CN106592340A (zh) | 背胶经编数码打印布及其制备方法 | |
PL232548B1 (pl) | Wielowarstwowa okładzina podłogowa na podłożu ze spienionego PVC z zadrukiem cyfrowym oraz sposób wytwarzania wielowarstwowej okładziny podłogowej na podłożu ze spienionego PVC z zadrukiem cyfrowym | |
KR20110061075A (ko) | 전사용 코팅 조성물과, 전사지의 제조 방법 및 이 방법에 의하여 제조된 전사지 | |
JP2015214851A (ja) | 化粧建築板の製造方法 | |
JP2007175670A (ja) | 化粧建築板及びその補修方法 |