PL222877B1 - Pasza dla drobiu - Google Patents

Pasza dla drobiu

Info

Publication number
PL222877B1
PL222877B1 PL402945A PL40294513A PL222877B1 PL 222877 B1 PL222877 B1 PL 222877B1 PL 402945 A PL402945 A PL 402945A PL 40294513 A PL40294513 A PL 40294513A PL 222877 B1 PL222877 B1 PL 222877B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
eggs
egg
clna
feed
yolk
Prior art date
Application number
PL402945A
Other languages
English (en)
Other versions
PL402945A1 (pl
Inventor
Renata Kostogrys
Magdalena Franczyk-Żarów
Agnieszka Filipiak-Florkiewicz
Original Assignee
Univ Rolniczy Im Hugona Kołłątaja W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Rolniczy Im Hugona Kołłątaja W Krakowie filed Critical Univ Rolniczy Im Hugona Kołłątaja W Krakowie
Priority to PL402945A priority Critical patent/PL222877B1/pl
Publication of PL402945A1 publication Critical patent/PL402945A1/pl
Publication of PL222877B1 publication Critical patent/PL222877B1/pl

Links

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)
  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pasza dla drobiu, stosowana w technologii żywności drobiu, zwłaszcza dla kur niosek.
Powstanie oraz rozwój nauki o składnikach i właściwościach funkcjonalnych (prozdrowotnych) produktów spożywczych (Roberfroid, 2000), jest aktualnym wyzwaniem dla producentów żywności zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Żywność przestaje być bowiem postrzegana tradycyjnie jako źródło energii i składników odżywczych niezbędnych w prawidłowym rozwoju i funkcjonowaniu organizmu. Przedmiotem zainteresowania wspomnianej nauki jest natomiast zdolność produktów spożywczych do pozytywnego oddziaływania na stan jego zdrowia. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na współczesne metody modyfikowania składu surowców i produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego na drodze żywieniowej zgodnie ze współczesnymi zaleceniami żywieniowymi (Pisulewski, 2001; Franczyk-Żarów i in., 2008). Metody te są wyrazem nowego interdyscyplinarnego podejścia badawczego, łączącego w sobie zarówno wiedzę żywieniową, jak i technologiczną, szczególnie w odniesieniu do łańcucha podaży (ang. food supply chain) produktów pochodzenia zwierzęcego. Przedmiotowe metody pozwalają na uzyskanie produktów o pożądanej jakości, m.in. korzystnym składzie kwasów tłuszczowych, tj. obniżonym udziale kwasów tłuszczowych nasyconych i zwiększonym udziale kwasów jedno- i wielonienasyconych w tłuszczu mleka, mięsa i żółtku jaja kurzego. Metody te, pozwalają również na zwiększenie stabilności oksydacyjnej produktów zwierzęcych, m.in. tłuszczu mięsa wołowego i żółtka jaja kurzego, poprzez podawanie zwierzętom witaminy E. Omawiane metody pozwalają też na pożądane modyfikowanie składu mineralnego produktów zwierzęcych, m.in. zawartości jodu i selenu w mleku oraz jodu w jaju kurzym. Nie ulega zatem wątpliwości, że tak uzyskane produkty, zmodyfikowane na drodze żywieniowej, spełniają wszelkie kryteria żywności funkcjonalnej. Warto wreszcie wspomnieć, że prozdrowotne oddziaływanie zmodyfikowanych produktów zwierzęcych na organizm człowieka obserwowano w kilku współczesnych doświadczeniach podsumowanych przez wielu autorów m.in. Pisulewski 2001.
Najczęściej modyfikowanymi produktami są jaja, które należą do surowców powszechnie stosowanych w technologii kulinarnej. Sporządza się z nich wiele samodzielnych potraw o charakterze śniadaniowo-kolacyjnym i obiadowym. Jaja kurze charakteryzują się znaczną zawartością, pożądanymi proporcjami oraz wysoką strawnością i przyswajaInością składników odżywczych. Ponadto, nie należą one do produktów wysokoenergetycznych (wartość energetyczna jaja kurzego wynosi 139 kcal/100g części jadalnych, 100g białka to 49 kcal, a 100g żółtka 314 kcal). Na szczególną uwagę zasługuje wysoka wartość biologiczna białka, zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza 08:1 n-9 i 08:2 n-6). Jaja są również cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w wodzie (np. witamin z grupy B) i tłuszczach (np. A i D) oraz składników mineralnych (m.in. żelaza i fosforu). Jaja stanowią składnik przeważającej ilości spożywanych potraw (zup, sosów, deserów, napojów, w tym alkoholowych). Mogą być łączone ze wszystkimi grupami surowców: mięsnymi, mlecznymi, warzywnymi, owocowymi i mącznymi. Tak powszechne zastosowanie jaj wynika z wysokiej wartości odżywczej (białko, składniki mineralne, witaminy) oraz wszechstronnych ich właściwości tj. walory dekoracyjne i smakowe oraz właściwości strukturotwórcze. Rola strukturotwórcza polega na spulchnianiu potraw (omlety, biszkopty itp.), zestalaniu (mięsne i warzywne masy mielone), zagęszczaniu (sosy) i emulgowaniu (majonezy i inne sosy zimne) (Campbell i in., 2005; Guilmineau i Kulozik, 2007; Kassis i in., 2010; Mleko i in. 2009; Rocculi i in., 2009). Wiele badan epidemiologicznych wskazuje, że spożywanie jednego jaja dziennie nie jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia (Katz i in., 2005). Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie wskazuje na potrzebę ograniczenia spożycia jaj przez osoby zdrowe.
Interesujące wydają się więc możliwości wzbogacania jaj w izomery sprzężonego kwasu linolowego (CLA), będące naturalnymi składnikami tłuszczu mleka i mięsa przeżuwaczy (Pisulewski, 2001; Patent CN1751601 (A)-2006-03-29, W09952382 (A1)-1999-10-21). Związki te wykazują bowiem udokumentowane oddziaływanie prozdrowotne, obserwowane przede wszystkim w badaniach na zwierzętach doświadczalnych; w mniejszym zakresie na ludziach. Podawanie CLA przeciwdziała m.in. rozwojowi otyłości, chorobom układu krążenia (miażdżycy naczyń), chronicznym stanom zapalnym i zmianom nowotworowym (Cook i Pariza, 1998; O'Shea i in., 1998; Kritchevsky, 2000; Roche i in., 2001). W dostępnej literaturze potwierdzono korzystne oddziaływanie jaj wzbogaconych w CLA. W badaniach własnych wykazano, że jaja wzbogacone na drodze żywieniowej w CLA stabilizują blaszkę miażdżycową u myszy modyfikowanych genetycznie ApoE/LDLr-/- (Franczyk-Żarów i in.,
PL 222 877 B1
2008). Jednakże, w związku z tym, że wzbogacanie w CLA niekorzystnie wpływa na zmiany cech sensorycznych jaj, nie mogą one być rozpatrywane w kontekście żywności funkcjonalnej.
W ostatnich latach zwrócono uwagę na sprzężone trieny kwasu linolenowego (CLnA), związki, które są metabolizowane do CLA i tym samym oddziaływują prozdrowotnie na organizm żywy. W większości doświadczeń izomery CLnA podawano w formie olejów. W porównaniu z zakresem wiedzy nt. CLA, doniesienia wskazujące na aktywność biologiczną sprzężonych trienów kwasu linolenowego (CLnA) są nieliczne. W badaniach przeprowadzonych przez Lee i in., (2002) sprawdzano wpływ kwasu α-eleosterynowego (α-ESA; cis-9,trans-ll,trans-13, 18:3) na wzrost kur niosek rasy White Leghorn, produkcję jaj oraz profil kwasów tłuszczowych w tkankach i żółtkach jaj. Nioski żywiono dietami wzbogaconymi w olej tungowy w ilości 0,5 i 1,0% przez okres 6 tygodni. U kur niosek żywionych olejem tungowym masa ciała, spożycie paszy, produkcja jaj, masa jaj oraz żółtek pozostały bez zmian. Natomiast masa tkanki tłuszczowej uległa znacznemu obniżeniu, podczas gdy zawartość tłuszczu w żółtku nie uległa zmianie. Poziom trójglicerydów uległ obniżeniu w sercu i tkance tłuszczowej, również poziom kwasu linolenowego (08:3) obniżył się we wszystkich tkankach. Wykazano, że α-ESA nie został prawie wcale odłożony w tkankach i żółtkach jaj, natomiast sprzężone dieny kwasu linolowego (CLA) zostały wykryte we wszystkich tkankach oraz żółtkach jaj. Poziom CLA w tkankach istotnie wrastał wraz z ilością oleju tungowego w diecie. Wyniki przeprowadzonych doświadczeń sugerują, iż żywienie dietą z olejem tungowym wpływa na metabolizm lipidów u kur niosek poprzez modyfikację kompozycji kwasów tłuszczowych w tkankach i jajach (Lee i in., 2002).
Na tle przedstawionego stanu wiedzy, zasadniczym celem doświadczeń składających się na niniejszy wynalazek jest uzyskanie jaj wzbogaconych w CLnA oraz ich ocena pod kątem przydatności technologicznej (kulinarnej) (Biesiada-Drzazga i in 2009,, Kokoszyński D. i in 2007, Parpinello G.P. i in. 2006, Pikuła J. red. 1994, Szablewski T, i in 2009, Zin M., 2009).
Istotą rozwiązania według wynalazku jest pasza dla drobiu charakteryzująca się tym, że 1 kg paszy zawiera 0,01%-2,5% oleju z nasion granatu.
Wśród zalet zgłaszanego wynalazku należy wymienić fakt, iż uzyskane dzięki zgłaszanej paszy jaja posiadają istotnie statystycznie wyższy poziom sprzężonych trienów kwasu linolenowego (ClnA) i sprzężonych dienów kwasu linolowego (CLA). Twardość żółtek po ugotowaniu tych jaj nie zmienia się. Barwa żółtek jest ciemniejsza ze względu na większy udział barwy żółtej i czerwonej. Cechy sensoryczne jaj surowych i gotowanych nie ulegają zmianie.
Wynalazek ilustruje następujący przykład wykonania.
Doświadczenie żywieniowe przeprowadzone w Instytucie Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie - Stacja Doświadczalna w Aleksandrowiczach miało na celu uzyskanie jaj spożywczych o zwiększonej zawartości trienów kwasu linolenowego (CLnA). Źródłem CLnA (tj. kwasu punicynowego - cis-9, trans-11, cis-13-CLnA) był olej z nasion granatu.
Kury nioski zostały podzielone na grupy doświadczalne liczące po 12 kur, utrzymywanych po 2 szt. w klatce. Każda klatka traktowana była jako jedno powtórzenie. Kury, utrzymywane były w warunkach kontrolowanego mikroklimatu. Zastosowano żywienie w systemie ad libitum, przy kontrolowanym spożyciu paszy. Mieszanka bazowa była jednakowa we wszystkich grupach, różnice dotyczyły poziomu dodawanych olejów roślinnych. W skład mieszanki paszowej wchodziły śruta pszenna, śruta kukurydziana, śruta poekstrakcyjna sojowa, susz z traw, olej rzepakowy, olej z nasion granatu, olej słonecznikowy, kreda paszowa, fosforan dwuwapniowy, NaCI, premiks witaminowo-mineralny, DLmetionina, L-Lizyna, HCI. Olej z nasion granatu stanowił źródło sprzężonych trienów kwasu linolenowego (tj. kwasu punicynowego w ilości ok. 60%). Dodatek oleju z nasion granatu wynosił od 0 (w grupie kontrolnej - jaja standardowe) do 2,5% (jaja wzbogacone w CLnA). Taki poziom dodatku pozwolił na wzbogacenie paszy kur w sprzężone trieny kwasu linolenowego do 1,5%.
Korzystnym skutkiem wynalazku w odniesieniu do dotychczasowego stanu techniki jest wzbogacenie rynku jaj spożywczych w produkty funkcjonalne, tu: jaja wzbogacone w CLnA. Jaja te wykazują zwiększoną zawartość składników bioaktywnych (sprzężonych trienów kwasu linolenowego i sprzężonych dienów kwasu linolowego) o udowodnionym pozytywnym działaniu na organizm człowieka. Jednocześnie produkt ten, w przeciwieństwie do jaj wzbogaconych tylko w izomery CLA, charakteryzuje się niezmienionymi cechami sensorycznymi oraz przydatnością technologiczną (kulinarną).
Uzyskane w doświadczeniu żywieniowym jaja poddano ocenie właściwości fizykochemicznych (indeksu kształtu jaja; wyznaczenie jednostki Haugha; oznaczenie pH białka i żółtka jaja; wyznaczenie indeksu żółtka i białka; określenie procentowego udziału białka jaja, żółtka i skorupy; oznaczenie barwy żółtka z wykorzystaniem 15-stopniowej skali La Rocha, profil kwasów tłuszczowych żółtka) oraz ich
PL 222 877 B1 przydatności technologicznej (gotowanie jaj na twardo oraz ich ocena sensoryczna; wykonanie i ocena jakościowa pian; oznaczanie pojemności emulgującej treści jaj).
W opisie uzyskanych wyników przedstawiono wartości oznaczone w grupie kontrolnej (jaja) oraz otrzymującej najwyższy udział oleju z nasion granatu w paszy (jaja CLnA).
W wyniku przeprowadzonego doświadczenia wykazano, że dodatek oleju z nasion granatu jako źródła CLnA istotnie wpłynął na zwiększenie nieśności kur (tab. 1). Wraz ze wzrostem udziału oleju z nasion granatu w paszy istotnie zwiększała się średnia masa jaj oraz spożycie paszy przez nioski. Analizując wielkość spożycia paszy na 1 jajo stwierdzono, że 1,5% udział CLnA w diecie nie wpłynął istotnie na badany parametr w odniesieniu do grupy kontrolnej. Natomiast, zużycie paszy na 1 kg jaj było istotnie niższe w grupie żywionej mieszankę paszową z 1,5% udziałem trienów kwasu linolenowego.
T a b e l a 1. Wyniki produkcyjne kur nieśnych (27-39 tydzień życia)
Badany parametr Grupa doświadczalna
Jaja standardowe Jaja wzbogacone w CLnA
Nieśność (%) 86,5a 92,5b
Średnia masa jaja (g) 58,4a 62,3b
Spożycie paszy/szt./dzień (g) 107,4a 112,8b
Zużycie paszy na 1 jajo (g) 119,5 121,9
Zużycie paszy na 1 kg jaj (g) 2046a 1957b
Niezależnie od dodatku w mieszance paszowej oleju z nasion granatu otrzymane jaja charakteryzowały się zbliżonymi wartościami jednostek Haugha, pH białka oraz żółtka, a także procentowym udziałem skorupy i białka. Im wyższy był dodatek do paszy CLnA tym mniejszy był procentowy udział żółtka w jajach oraz ciemniejsze było jego zabarwienie.
Na podstawie wyników dotyczących profilu kwasów tłuszczowych w żółtku jaj z poszczególnych grup doświadczalnych wykazano, że dodatek do paszy dla kur niosek oleju z nasion granatu miał istotny wpływ na zwiększenie w żółtku nie tylko sprzężonych trienów kwasu linolenowego (CLnA), ale także sprzężonych dienów kwasu linolowego (CLA) (Tab. 2).
T a b e l a 2. Profil kwasów tłuszczowych żółtka jaj surowych
Kwasy tłuszczowe jaja jaja CLnA
1 2 3
10:0 0,00 0,01
12:0 0,01 0,01
14:0 0,34 0,39
14:1 0,04 0,05
15:0 0,05 0,06
16:0 21,70 24,77
16:1n-9 1,26 1,00
16:1n-7 1,92 2,23
17:0 0,20 0,19
17:1 0,11 0,11
18:0 6,27 7,12
18:1n-9 44,54 41,40
18:1n-7 2,31 2,34
18:2n-6 18,64 12,99
PL 222 877 B1
Ciąg dalszy tabeli 2
1 2 3
18:3n-6 0,12 0,09
18:3n-3 0,84 0,96
CLA* 0,06 3,61
20:0 0,02 0,03
20:1 0,20 0,31
20:2 0,11 0,07
20:3n-6 0,11 0,10
20:4n-6 0,70 0,55
CLnA* 0,01 1,06
20:5n-3 0,01 0,01
22:4n-6 0,07 0,06
22:5n-3 0,08 0,09
22:6n-3 0,25 0,36
ESFA 28,59 32,58
EMUFA 50,38 47,43
EPUFA 21,00 19,96
różnice istotne statystycznie
Analizując przydatność technologiczną jaj oceniono cechy fizyczne oraz sensoryczne (masa jaja, masa białka, masa żółtka, masa skorupy, pH białka, pH żółtka, barwa żółtka) jaj surowych oraz jaj gotowanych na twardo (tekstura żółtka), a także właściwości spulchniające (zdolności białka jaj do tworzenia piany i ocena jej jakości) oraz emulgujące (zdolność emulgująca) surowca. W wyniku przeprowadzonych analiz stwierdzono, że udział w paszy trienów kwasu linolenowego nie wpłynął istotnie na cechy sensoryczne jaj poddanych obróbce termicznej - gotowaniu. Także stabilność piany, procent gazu w pianie oraz jej gęstość nie różniły się istotnie statystycznie w zależności od sposobu żywienia kur. Pojemność emulgująca żółtek jaj pozyskanych od kur z grupy kontrolnej oraz grup żywionych paszą z 1,5% udziałem CLnA także nie różniła się istotnie.
Opisana metoda żywienia kur niosek może zostać wykorzystana do produkcji jaj o zwiększonym udziale trienów kwasu linolenowego (CLnA) oraz dienów kwasu linolowego (CLA) na skalę przemysłową, co pozwoli wzbogacić asortyment żywności funkcjonalnej o niezwykle cenny z żywieniowego punktu widzenia produkt.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Pasza dla drobiu składająca się ze śruty pszennej, śruty kukurydzianej, śruty poekstrakcyjnej sojowej, suszu z traw, olejów roślinnych, kredy paszowej, fosforanu dwu wapniowego, chlorku sodu, premiksu witaminowo-mineralnego, DL-metioniny, L- Lizyny, kwasu solnego, znamienna tym, że 1 kg paszy zawiera 0,01%-2,5% oleju z nasion granatu.
PL402945A 2013-02-28 2013-02-28 Pasza dla drobiu PL222877B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402945A PL222877B1 (pl) 2013-02-28 2013-02-28 Pasza dla drobiu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402945A PL222877B1 (pl) 2013-02-28 2013-02-28 Pasza dla drobiu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL402945A1 PL402945A1 (pl) 2014-09-01
PL222877B1 true PL222877B1 (pl) 2016-09-30

Family

ID=51417799

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL402945A PL222877B1 (pl) 2013-02-28 2013-02-28 Pasza dla drobiu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL222877B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110742914B (zh) * 2019-10-30 2021-11-09 浙江金大康动物保健品有限公司 一种中药组合物及其在治疗仔猪白痢上的应用

Also Published As

Publication number Publication date
PL402945A1 (pl) 2014-09-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Bourre Where to find omega-3 fatty acids and how feeding animals with diet enriched in omega-3 fatty acids to increase nutritional value of derived products for human: what is actually useful
JP4410969B2 (ja) バランスの取れた脂質組成の卵
Carrillo-Dominguez et al. Cholesterol and n-3 and n-6 fatty acid content in eggs from laying hens fed with red crab meal (Pleuroncodes planipes)
Świątkiewicz et al. Algal oil as source of polyunsaturated fatty acids in laying hens nutrition: Effect on egg performance, egg quality indices and fatty acid composition of egg yolk lipids
Yannakopoulos et al. Enhanced egg production in practice: the case of bio-omega-3 egg
US20090047378A1 (en) Non marine or non algal sourced omega 3 feed/food supplement and process for stabilizing, enhancing the conversion efficiency, and enrichment of omega 3 fatty acids in livestock/humans and products therefrom
EP2408316B1 (en) Poultry feed comprising beneficial fatty acids
Vranić et al. Rainbow trout (Oncorhynchus Mykiss) from aquaculture–meat quality and importance in the diet
Panda et al. Growth performance, carcass characteristics, fatty acid composition and sensory attributes of meat of broiler chickens fed diet incorporated with linseed oil
US20190223468A1 (en) An animal feed comprising an omega-3 polyunsaturated fatty acid composition
RU2497377C1 (ru) Корм для кур
Cherian Supplemental flax and impact on n3 and n6 polyunsaturated fatty acids in eggs
JP6673649B2 (ja) 産卵家禽用飼料
PL222877B1 (pl) Pasza dla drobiu
JP6035314B2 (ja) 有益な脂肪酸を含む家禽肉および家禽卵
Bubel et al. Enrichment of hen eggs with omega-3 polyunsaturated fatty acids-physiological and nutritional aspects.
JP2022081599A (ja) ヒトの血漿中におけるオメガ-3多価不飽和脂肪酸レベルを増加させる方法
Cherian Omega-3 fatty acids: Studies in avians
Ibrahim et al. Effect of Different Dietary Copper Forms and Levels on Carcass Characteristics and Meat Quality Traits of Broilers Chickens.
Kartikasari et al. Comparison of omega-3 levels in two strains of broilers and layers fed high alpha linolenic acid diets.
Mentang et al. Fatty acid composition and sensory evaluation of the meat of broilers fed silkworm (Bombyx mori L) pupa dietary supplementation
Prakash et al. Flaxseed oil for omega 3 fatty acids enrichment in eggs and performance in laying chickens
Lalev et al. Effect of polyunsaturated fatty acids dietary supplementation of broiler turkeys on growth performance and fatty acid content of meat.
Bhalerao et al. Studies in the production of Omega 3 enriched chicken meat: II
Semić et al. Halal production of omega 3 enriched eggs on the farm Pećigrad, B&H