PL222134B1 - Ekstraktor - Google Patents

Ekstraktor

Info

Publication number
PL222134B1
PL222134B1 PL399845A PL39984512A PL222134B1 PL 222134 B1 PL222134 B1 PL 222134B1 PL 399845 A PL399845 A PL 399845A PL 39984512 A PL39984512 A PL 39984512A PL 222134 B1 PL222134 B1 PL 222134B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
basket
vertical
extractor according
separation column
extractor
Prior art date
Application number
PL399845A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399845A1 (pl
Inventor
Marian Kordas
Stanisław Masiuk
Rafał Rakoczy
Original Assignee
Zachodniopomorski Univ Tech W Szczecinie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zachodniopomorski Univ Tech W Szczecinie filed Critical Zachodniopomorski Univ Tech W Szczecinie
Priority to PL399845A priority Critical patent/PL222134B1/pl
Publication of PL399845A1 publication Critical patent/PL399845A1/pl
Publication of PL222134B1 publication Critical patent/PL222134B1/pl

Links

Landscapes

  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Mixers Of The Rotary Stirring Type (AREA)

Description

(21) Numer zgłoszenia: 399845 (51) Int.Cl.
B01D 11/04 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 06.07.2012
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej
(54) Ekstraktor
(73) Uprawniony z patentu:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE, Szczecin, PL
07.01.2014 BUP 01/14 (72) Twórca(y) wynalazku:
MARIAN KORDAS, Góralice, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 29.07.2016 WUP 07/16 STANISŁAW MASIUK, Szczecin, PL RAFAŁ RAKOCZY, Szczecin, PL
(74) Pełnomocnik:
rzecz. pat. Renata Zawadzka
PL 222 134 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest ekstraktor przeznaczony do rozdzielenia mieszanin ciekłych za pomocą rozpuszczalnika, w którym składniki mieszaniny wykazują różną rozpuszczalność.
Proces ekstrakcji może być prowadzony w reżimie okresowym lub ciągłym.
W ekstrakcji ciągłej stosuje się zazwyczaj kolumny ekstrakcyjne półkowe lub wypełnione. Powszechnie stosuje się również aparaty wyposażone w mieszadła mechaniczne wykonujące ruchy obrotowe, posuwisto-zwrotne lub pulsacyjne.
Głównym celem tych urządzeń jest rozwinięcie powierzchni kontaktu między fazami ciekłymi i uzyskanie efektywniejszego procesu przenikania masy składnika ekstrahowanego do rozpuszczalnika. Znane z opisu patentowego CN101822911 urządzenie składa się z równolegle umieszczonych poziomych rurowych ekstraktorów połączonych ze sobą rurowymi łącznikami. W każdym rurowym ekstraktorze umieszczone jest ślimakowe mieszadło mieszające rozpuszczalnik z surówką ekstrakcyjną. Znany z opisu patentowego CN201375007 ekstraktor składa się z ukośnie ustawionej obudowy. W jej wnętrzu umieszczono dwa współdziałające wolnoobrotowe mieszadła ślimakowe. Krawędzie mieszadeł ślimakowych są ząbkowane, a skok ślimaka maleje w przeciwnym kierunku względem urządzenia zasilającego.
Celem opracowania nowej konstrukcji ekstraktora jest usunięcie dotychczasowych niedoskonałości znanych z opisów patentowych i opracowanie nowej konstrukcji nadającej się do pracy w systemach technologicznych.
Ekstraktor, według wynalazku, zawierający mieszalnik, łącznik oraz kolumnę rozdziału, króćce doprowadzające i odprowadzające, pokrywy, charakteryzuje się tym, że zawiera poziomy mieszalnik połączony poprzez łącznik z pionową kolumną rozdziału. Poziomy mieszalnik, zamknięty pionową pokrywą, wyposażony jest w dwa wały, górny i dolny. Na wałach umieszczone są mieszadła o zazębiających się wzajemnie łopatkach. Pierwszy łuskowy element każdej łopatki połączony jest z jednej strony poprzecznie z drugim łuskowym elementem, a z drugiej strony z piastą umieszczoną odpowiednio na wale górnym lub dolnym. Z jednej strony łożyskowania wałów znajdują się w pionowej pokrywie. Zaś z drugiej strony wały są łożyskowane w przegrodzie umieszczonej pomiędzy poziomym mieszalnikiem a łącznikiem.
Pionowa kolumna rozdziału w centralnej części zawiera stożkowy, perforowany kosz połączony podstawą z łącznikiem wbudowanym w kolumnę. Łącznik ten umożliwia połączenie kolumny z mieszalnikiem. Perforowany kosz pozwala na rozproszenie mieszaniny ekstrakcyjnej w pionowej kolumnie rozdziału.
Poniżej i powyżej kosza znajduje się górny i dolny zestaw przegród składający się z pierścieni stożkowych usztywnionych na krótkich prętach przymocowanych do tulei. Tuleje górnych i dolnych zestawów przegród są osadzone na odrębnych pionowych długich prętach umieszczonych w osi kolumny rozdziału.
Każde kolejne mieszadło na wale jest lustrzanym odbiciem mieszadła poprzedniego w płaszczyźnie prostopadłej względem osi wału.
Korzystnie pierwszy łuskowy element i/lub drugi łuskowy element ma perforowaną powierzchnię, co dodatkowo intensyfikuje mieszanie.
Korzystnie na wałach górnym i dolnym znajdują się dodatkowe mieszadła, rozmieszczone w pobliżu kosza z jednej strony i pionowej pokrywy z drugiej strony, warunkujące przepływ strumienia płynów w kierunku osiowym.
Korzystnie pionowa pokrywa połączona jest poprzecznie z poziomą przegrodą.
Poziomy mieszalnik ma króćce doprowadzające surówkę ekstrakcyjną i rozpuszczalnik usytuowane w pobliżu pionowej pokrywy.
Korzystnie poziomy mieszalnik ma płaszcz obróbki termicznej.
Korzystnie pionowa kolumna rozdziału w środkowej części ma króćce do recyrkulacji mieszaniny ekstrakcyjnej.
Pionowa kolumna rozdziału połączona jest kołnierzowo od góry z poziomą pokrywą i od dołu dennicą, zaopatrzonymi w króćce. Króćce te pozwalają na odbiór ekstraktu i rafinatu.
Korzystnie każdy pionowy długi pręt usztywniony jest z jednej strony w pierścieniu umieszczonym na skraju pionowej kolumny rozdziału, a z drugiej strony we wsporniku trójramiennym umieszczonym w pobliżu kosza.
PL 222 134 B1
Zestaw przegród składa się z trzech elementów, umieszczonych jeden nad drugim, przy czym w elemencie najbliższym do kosza stożkowe pierścienie tworzą stożek o podstawie zwróconej ku koszowi, a w najbardziej oddalonym od kosza elemencie stożkowe pierścienie tworzą tarczę ze szczelinami.
Korzystnie kosz ma na całej powierzchni pobocznicy otwory rozmieszczone na okręgach albo kosz ma na górnej i dolnej powierzchni pobocznicy perforację szczelinową.
Proponowane rozwiązanie konstrukcyjne ekstraktora zapewnia wytworzenie odpowiedniej powierzchni kontaktu międzyfazowego, zależnej od intensywności procesu mieszania. Proces grawitacyjnej separacji ekstraktu i rafinatu realizuje się w kolumnie rozdziału wyposażonej w nieruchome przegrody. W wyniku dostarczenia energii mechanicznej w mieszalniku wytwarza się stan równowagi dynamicznej. Stan ten jest utrzymywany przez czas wymagany do przebiegu określonego procesu. Zaletą wynalazku jest to, że nowa konstrukcja rozwija powierzchnię kontaktu między fazami, oraz minimalizuje zjawisko unoszenia jednej fazy przez drugą co zwiększa skuteczność odzysku pożądanego składnika.
Wynalazek pozwala na uzyskanie ekstraktu o odpowiednim stężeniu i rafinatu możliwie najbardziej pozbawionego składnika ekstrahowanego w lepszym stopniu niż w znanych ze stanu techniki urządzeniach.
Urządzenie według wynalazku przedstawione jest w przykładach wykonania oraz na rysunku, gdzie Fig. 1 przedstawia ekstraktor w widoku ogólnym; Fig. 2 przedstawia ekstraktor w przekroju poprzecznym, Fig. 3 przedstawia poziomy mieszalnik w przekroju osiowym; Fig. 4 przedstawia poziomy mieszalnik w przekroju poprzecznym; Fig. 5 przedstawia przegrodę w rzucie od lewej strony; Fig. 6 przedstawia mieszadło w widoku ogólnym, Fig. 7 przedstawia rozmieszczenie mieszadeł względem siebie na wałach dolnym i górnym w widoku ogólnym; Fig. 8 przedstawia pionową kolumnę rozdziału w przekroju osiowym; Fig. 9 przedstawia pierścień usztywniający w rzucie z góry; Fig. 10 przedstawia wspornik trójramienny w rzucie z góry, Fig. 11 przedstawia zestaw przegród w widoku ogólnym z góry; Fig. 12 przedstawia zestaw przegród w widoku ogólnym z dołu.
P r z y k ł a d I
Ekstraktor zawiera poziomy mieszalnik 1 połączony poprzez łącznik 2 z pionową kolumną rozdziału 3. Poziomy mieszalnik 1 zamknięty jest pionową pokrywą 4 oraz wyposażony w dwa wały, górny 5 i dolny 6. Na każdym z wałów górnym 5 i dolny 6 umieszczone są mieszadła 7 z sześcioma łopatkami. Mieszadła 7 na walach górnym 5 i dolny 6 rozmieszczone są tak, że zazębiają się, ale równocześnie współpracują bezkolizyjnie. Łopatki mieszadeł 7 zbudowane są z pierwszego łuskowego elementu 8 połączonego poprzecznie z drugim łuskowym elementem 9. Równocześnie pierwszy łuskowy element 8 z drugiej strony połączony jest z piastą 10. Piasty 10 umieszczone są odpowiednio na wale górnym 5 lub dolnym 6. Łożyskowania walów górnego 5 i dolnego 6 zamontowane są w pionowej pokrywie 4 i przegrodzie 11, znajdującej się pomiędzy poziomym mieszalnikiem 1 a łącznikiem 2. Pionowa kolumna rozdziału 3 w centralnej części zawiera połączony u podstawy z łącznikiem 2 stożkowy, perforowany kosz 12. Kosz 12 ma na całej powierzchni pobocznicy otwory rozmieszczone na okręgach. Poniżej i powyżej kosza 12 znajduje się górny 13 i dolny 13' zestaw przegród. Każdy z zestawów przegród 13 składa się z trzech elementów, umieszczonych jeden nad drugim. Każdy element składa się z trzech pierścieni stożkowych 14 o różnych bieżniach usztywnionych na krótkich prętach 15 przymocowanych do tulei 16 osadzonych na pionowym długim pręcie 17. W elemencie najbliższym do kosza 12 stożkowe pierścienie tworzą stożek o podstawie zwróconej ku koszowi 12, a w najbardziej oddalonym od kosza 12 elemencie stożkowe pierścienie tworzą tarczę ze szczelinami, a wraz ze zbliżaniem się do kosza 12 elementy zestawu przegród mają stożkowe pierścienie coraz mocniej rozsunięte wzdłuż osi pionowej kolumny rozdziału 3. Każde kolejne mieszadło na wale górnym 5 i dolnym 6 jest lustrzanym odbiciem mieszadła poprzedniego w płaszczyźnie prostopadłej względem osi wału górnego 5 i dolnego 6. Na wałach górnym 5 i dolnym 6 znajdują się dodatkowe mieszadła 18, rozmieszczone w pobliżu kosza 12 z jednej strony i pionowej pokrywy 4 z drugiej strony. Pionowa pokrywa 4 połączona jest poprzecznie z poziomą przegrodą 19. Poziomy mieszalnik 1 ma króćce 20 doprowadzające surówkę ekstrakcyjną usytuowane w pobliżu pionowej pokrywy 4. Poziomy mieszalnik 1 ma płaszcz obróbki termicznej. Pionowa kolumna rozdziału 3 w środkowej części na króćce 21 do recyrkulacji mieszaniny ekstrakcyjnej. Pionowa kolumna rozdziału 3 połączona jest kołnierzowo od góry z poziomą pokrywą 22 z króćcem, a od dołu z dennicą 23 z króćcem. Pionowe długie pręty 17 usztywnione są z jednej strony w pier4
PL 222 134 B1 ścieniu usztywniającym 24 umieszczonym na skraju pionowej kolumny rozdziału 3, a z drugiej strony we wsporniku trójramiennym 25 umieszczonym w pobliżu kosza 12.
Składniki procesu ekstrakcji doprowadzane są króćcami 20 do poziomego mieszalnika 1. W zależności od gęstości składników dostarczane są one do króćców 20 umieszczonych od góry lub od dołu. Przy czym lekkie składniki doprowadzane są do króćca 20 umieszczonego na dole mieszalnika, zaś ciężkie do króćca 20 górnego. W celu uniknięcia niekorzystnej wczesnej segregacji składników pomiędzy wylotami króćców 20 umieszczono poziomą przegrodę 19. W skutek różnicy gęstości składniki fazy ciężkiej przemieszcza się ku dołowi mieszalnika, zaś składnik lekki unosi się. Układ mieszadeł 7 przeciwdziała tej segregacji i wytwarza warunki odpowiedniego kontaktu składników. Na wałach 5 i 6 umieszczone są dodatkowe mieszadła 18 o przepływie osiowym. Składniki po przejściu przez strefę intensywnego mieszania kierowane są do perforowanego kosza 12, który uspakaja przepływ. Mieszanina po opuszczeniu perforowanego kosza 12 wpływa do pionowej kolumny rozdziału 3. W kolumnie faza lekka przemieszcza się ku górze, gdzie wpływa w obszar górnego zestawu przegród 13. Przegrody przyspieszają oddzielenie składników lekkich od unoszonych resztkowych składników ciężkich. Składniki lekkie gromadzą się w górnej części kolumny, gdzie są odprowadzane króćcem w pokrywie 22. Równocześnie faza ciężka w kolumnie 3 przemieszcza się ku dołowi, gdzie wpływa w obszar dolnego zestawu przegród 13'. Przegrody przyspieszają oddzielenie składników ciężkich od porywanych resztkowych składników lekkich. Składniki ciężkie gromadzą się w dolnej części kolumny, gdzie są odprowadzane króćcem w dennicy 23. Przy niepełnej ekstrakcji resztkowe składniki ciężkie znajdujące się w obszarze nad koszem oraz resztkowe składniki lekkie znajdujące w obszarze pod koszem pobierane są króćcami 21 i króćcami 20 wprowadzane są do mieszalnika. Proces ekstrakcji z recyklem odbywa się do momentu uzyskania żądanego stopnia rozdziału składników.
P r z y k ł a d II
Ekstraktor wykonany analogicznie jak w przykładzie I, przy czym drugi łuskowy element 9 ma perforowaną powierzchnię. Kosz 12 ma na górnej i dolnej powierzchni pobocznicy perforację szczelinową.
Wykaz oznaczeń
1. poziomy mieszalnik
2. łącznik
3. pionowa kolumna rozdziału
4. pionowa pokrywa
5. wał górny
6. wał dolny
7. mieszadła
8. pierwszy łuskowy element
9. drugi łuskowy element
10. piasta
11. przegroda
12. kosz
13. zestaw przegród
14. pierścień stożkowy
15. krótki pręt
16. tuleja
17. długi pręt
18. dodatkowe mieszadło
19. pozioma przegroda
20. króciec doprowadzający surówkę
21. króciec po recyrkulacji
22. pozioma pokrywa
23. dennica
24. pierścień usztywniający
25. wspornik trójramienny
PL 222 134 B1

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Ekstraktor zawierający mieszalnik, łącznik oraz kolumnę rozdziału, króćce doprowadzające i odprowadzające, pokrywy, znamienny tym, że zawiera poziomy mieszalnik (1) połączony poprzez łącznik (2) z pionową kolumną rozdziału (3), przy czym poziomy mieszalnik (1) zamknięty pionową pokrywą (4) wyposażony jest w dwa wały, górny (5) i dolny (6), z mieszadłami (7) z zazębiającymi się łopatkami, które stanowi pierwszy łuskowy element (8) połączony z jednej strony poprzecznie z drugim łuskowym elementem (9), a z drugiej strony z piastą (10) umieszczoną odpowiednio na wale górnym (5) lub dolnym (6), których łożyskowania znajdują się w pionowej pokrywie (4) i przegrodzie (11), znajdującej się pomiędzy poziomym mieszalnikiem (1) a łącznikiem (2), zaś pionowa kolumna rozdziału (3) w centralnej części zawiera połączony u podstawy z łącznikiem (2) stożkowy, perforowany kosz (12), poniżej i powyżej którego znajduje się górny i dolny zestaw przegród (13) składający się z pierścieni stożkowych (14) usztywnionych na krótkich prętach (15) przymocowanych do tulei (16) osadzonych na pionowym długim pręcie (17).
  2. 2. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że każde kolejne mieszadło na wale (5, 6) jest lustrzanym odbiciem mieszadła poprzedniego w płaszczyźnie prostopadłej względem osi wału (5, 6).
  3. 3. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwszy łuskowy element (8) i/lub drugi łuskowy element (9) ma perforowaną powierzchnię.
  4. 4. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że na wałach górnym (5) i dolnym (6) znajdują się dodatkowe mieszadła (18), rozmieszczone w pobliżu kosza (12) z jednej strony i pionowej pokrywy (4) z drugiej strony.
  5. 5. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że pionowa pokrywa (4) połączona jest poprzecznie z poziomą przegrodą (19).
  6. 6. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że poziomy mieszalnik (1) ma króćce (20) doprowadzające surówkę ekstrakcyjną usytuowane w pobliżu pionowej pokrywy (4).
  7. 7. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że poziomy mieszalnik (1) ma płaszcz obróbki termicznej.
  8. 8. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że pionowa kolumna rozdziału (3) w środkowej części na króćce (21) do recyrkulacji mieszaniny ekstrakcyjnej.
  9. 9. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że pionowa kolumna rozdziału (3) połączona jest kołnierzowo od góry z poziomą pokrywą (22) z króćcem, a od dołu z dennicą (23) z króćcem.
  10. 10. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że pionowy długi pręt (17) usztywniony jest z jednej strony w pierścieniu (24) usztywniającym umieszczonym na skraju pionowej kolumny rozdziału (3), a z drugiej strony we wsporniku trójramiennym (25) umieszczonym w pobliżu kosza (12).
  11. 11. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że zestaw przegród (13) składa się z trzech elementów, umieszczonych jeden nad drugim, przy czym w elemencie najbliższym do kosza (12) stożkowe pierścienie tworzą stożek o podstawie zwróconej ku koszowi (12), a w najbardziej oddalonym od kosza (12) elemencie stożkowe pierścienie tworzą tarczę ze szczelinami.
  12. 12. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że kosz (12) ma na całej powierzchni pobocznicy otwory rozmieszczone na okręgach.
  13. 13. Ekstraktor według zastrz. 1, znamienny tym, że kosz (12) ma na górnej i dolnej powierzchni pobocznicy perforację szczelinową.
PL399845A 2012-07-06 2012-07-06 Ekstraktor PL222134B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399845A PL222134B1 (pl) 2012-07-06 2012-07-06 Ekstraktor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399845A PL222134B1 (pl) 2012-07-06 2012-07-06 Ekstraktor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399845A1 PL399845A1 (pl) 2014-01-07
PL222134B1 true PL222134B1 (pl) 2016-07-29

Family

ID=49877282

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399845A PL222134B1 (pl) 2012-07-06 2012-07-06 Ekstraktor

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL222134B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL399845A1 (pl) 2014-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3389970A (en) Liquid-liquid extraction column having rotatable pumping impeller assemblies
TWI607794B (zh) 液相-液相萃取系統及使用彼之方法
JP6748196B2 (ja) 連続的な液体凝固のための滴丸剤の製造機
KR102245937B1 (ko) 정적 요소, 하나 이상의 정적 요소의 용도, 교반식 액체-액체 접촉기 및 교반식 액체-액체 접촉기의 용도
EP2103892A2 (en) Machine for heat exchange with a product
EP2512612A1 (en) Liquid-liquid extraction tower having center feed inlet and process
ES344386A1 (es) Aparato y metodo para la extraccion continua de grasas y a-ceites desde material organico.
WO2016116665A1 (en) Method and mixing device for mixing first liquid and second liquid into dispersion
US3032403A (en) Liquid-liquid contacting apparatus
GB2051602A (en) Liquid-liquid extraction column
CA1248326A (en) Continuous extraction apparatus and process
PL222134B1 (pl) Ekstraktor
CH667016A5 (de) Verfahren und vorrichtung zum trennen eines nicht azeotrop siedenden fluessigkeitsgemisches.
DE10246251A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur kontinuierlichen Herstellung von Polyestern
US4313826A (en) Liquid-liquid extraction apparatus
CN120136396A (zh) 一种高性能油泥三相分离系统
DE1255632B (de) Aufrecht stehende mehrstufige Fluessig-Fluessig-Extraktionskolonne
US4425962A (en) Heating apparatus
US3433599A (en) Liquid-liquid extractor
US3523760A (en) Multistage liquid-extractor having improved separating means
CN213994891U (zh) 一种高分子聚合物萃取装置
SU1009504A1 (ru) Аппарат дл обработки твердых веществ жидкостью
RU235208U1 (ru) Экстрактор для системы твердое тело-жидкость
HUE030377T2 (en) Solvent for extraction solvent removal tower with steam recirculation system
DE4202783C1 (en) Continual component sepn. simple appts. for solid mixt., preventing back mixing - comprises mixt. supply above peripheral regions of sepn. chamber contg. central outlet for solvent and dissolved components, and funnel shaped insol solids outlet