PL222031B1 - Kompozycja wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 i sposób wytwarzania kompozycji wodorozpuszczalnego koenzymem Q10 - Google Patents

Kompozycja wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 i sposób wytwarzania kompozycji wodorozpuszczalnego koenzymem Q10

Info

Publication number
PL222031B1
PL222031B1 PL399460A PL39946012A PL222031B1 PL 222031 B1 PL222031 B1 PL 222031B1 PL 399460 A PL399460 A PL 399460A PL 39946012 A PL39946012 A PL 39946012A PL 222031 B1 PL222031 B1 PL 222031B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
composition
coenzyme
water
mixer
Prior art date
Application number
PL399460A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399460A1 (pl
Inventor
Marko Dolžan
Cezary Wasilewski
Anna Graca
Henryk Grodzki
Anna Kotala
Original Assignee
Zakłady Farm Polfa Łódź Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zakłady Farm Polfa Łódź Spółka Akcyjna filed Critical Zakłady Farm Polfa Łódź Spółka Akcyjna
Priority to PL399460A priority Critical patent/PL222031B1/pl
Publication of PL399460A1 publication Critical patent/PL399460A1/pl
Publication of PL222031B1 publication Critical patent/PL222031B1/pl

Links

Landscapes

  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest kompozycja wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 i sposób jej wytwarzania, przeznaczona w zależności od dawkowania i udziału koenzymu jako suplement diety lub produkt farmaceutyczny, zwłaszcza do zapobiegania i/lub leczenia zaburzeń serca i układu krwionośnego oraz w stomatologii do wzmacniania dziąseł i zwiększenia ochrony przed paradontozą.
Ubichnion znany jako koenzym Q10 o charakterze witaminy, wytwarzany jest w niewielkich ilościach przez organizm ludzki. Występuje również w organizmach zwierzęcych i roślinach. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów. Koenzym Q10 jest to bardzo silny antyoksydant eliminujący wolne rodniki w komórkach, niezbędny do sprawnego przebiegu procesów metabolicznych służących do produkcji energii w każdej komórce. Koenzym Q10 jest liporozpuszczalnym chinonem, biorącym udział w transferze elektronów w mitochondrialnym łańcuchu oddechowym, mającym na celu produkcję energii w postaci adenozynotrifosforanu. Koenzym Q10 przejawia efekt cytoprotekcyjny (cytoochronny) w stosunku do komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego oraz fibroblastów. Takie działanie cytoochronne wynika z inhibitowania peroksydacji lipidów (stabilizacja błon komórkowych) oraz z zapobiegania wystąpieniu uszkodzeń komórkowego kwasu dezoksyrybonukleinowego.
Z wielu publikacji wynika, iż koenzym ten jest pomocny w leczeniu otyłości, wspomaga przemianę materii, reguluje ciśnienie tętnicze, regeneruje mięsień sercowy oraz zabliźnia pooperacyjne i pozawałowe rany serca, wzmacnia system immunologiczny, podnosi odporność organizmu na choroby, zapobiega miażdżycy i zwapnieniu żył, przeciwdziała skutkom ubocznym leków, normalizuje poziom cukru we krwi, hamuje spadek sprawności umysłowej i fizycznej, poprawia wydolność fizyczną organizmu i ogólnie opóźnia starzenie organizmu. Koenzym Q10 jest z natury nierozpuszczalny w wodzie co sprawia, że posiada złą dostępność biologiczną rzędu do 5%. Koenzym ten natomiast łatwo rozpuszcza się w tłuszczach, biorąc jednak pod uwagę ograniczenie ilości spożycia tłuszczów przez osoby starsze, biodostępność tego związku w tej grupie wiekowej znacznie się obniża co może prowadzić do szybkiego starzenia się organizmu.
Zapalenie dziąseł (łac. gingivitis) i zapalenie przyzębia (periodontitis) rozpoznawane są u pacjentów bez względu na wiek. Początkowymi objawami zapalenia dziąseł są zaczerwienienie niewielkie krwawienia, a dalej obrzęk dziąsła. W miarę rozwijania się choroby może dojść do zapalenia przyzębia, którego objawami jest obniżanie się dziąseł poniżej szyjek zębów, wzmożenie krwawienia, bolesność podczas żucia. Sukcesywna utrata kości wyrostka zębodołowego prowadzi do utraty aparatu wieszadłowego zęba, co objawia się rozchwianiem zęba, a w ostateczności jego utratą. Badania tkanek dotkniętych zapaleniem przyzębia wykazały w nich obniżoną zawartość koenzymu Q10 w porównaniu do tkanki zdrowej. W badaniach z udziałem dorosłych ochotników dotkniętych zapaleniem przyzębia wykazano, że miejscowe stosowanie koenzymu Q10 redukuje krwawienie dziąseł, rozchwianie zębów, kieszonki zębowe. Wykazano również zmniejszenie aktywności peptydazy bakterii płytki nazębnej. Wyniki sugerują, że miejscowe stosowanie koenzymu Q10 na tkankę dotknięta zapaleniem przyzębia może być stosowane jako metoda leczenia, także w połączeniu z tradycyjnymi niechirurgicznymi terapiami zapalenia przyzębia.
Znany jest na rynku jako suplement diety preparat musujący np. zawierający koenzym Q10 w połączeniu z niacyną, kwasem pantotenowym, kwasem foliowym, biotyną i witaminami C, E oraz z innymi witaminami z grupy witamin B. Preparat ten o zawartości 10 mg koenzymu stanowi formułę dla wspierania dobrego samopoczucia oraz zdrowia organizmu. Znany jest również na rynku produkt w postaci żelu, zawierający koenzym Q10 w kombinacji z cyklodekstryną, przeznaczony do wzmacniania dziąseł i zwiększenia ochrony przed paradontozą.
Znanych jest z literatury wiele preparatów, w których występuje koenzym Q10 w kombinacji z różnymi substancjami np. w kombinacji z propionylo-L-karnityną, kwasem pantotenowym, ryboflawiną i nikotynamidem. Preparat ten stanowi dodatek dietetyczny o efekcie wyszczuplającym. Koenzym w kombinacji z samą propionylo-L-karnityną i domieszką wielu witamin przeznaczony jest do zapobiegania i leczenia zaburzeń naczyniowych, sercowych i innych. Natomiast kompozycja fenofibratu z koenzymem Q10 ma zastosowanie w leczeniu lub zapobieganiu zaburzeniom charakteryzującym się dysfunkcją śródbłonka, zwłaszcza obejmującej chorobę serca i naczyń krwionośnych.
Znany jest z polskiego zgłoszenia P.386157 preparat immunostymulujący w postaci tabletki do ssania lub żucia, zawierający mieszaninę obejmującą koenzym Q10, substancję koloidową korzystnie gumę akacjową, laktozę i skrobię w kombinacji z substancjami pomocniczymi i ewentualnym dodatkiem witamin. Znana jest z opisu EP 1249230 mikroemulsja zawierająca mieszaninę koenzymu Q10
PL 222 031 B1 z kwasem Omega-9 i/lub omega-6, środka powierzchniowo czynnego, zwłaszcza polioksyetylenowego surfaktantu i wodę. Znane są również kompozycje z wodorozpuszczalnym koenzymem Q10 np.
z opisu EP 1582206. Kompozycja zawiera 5-40% wagowych koenzymu, 5-30% wagowych monoestru poliglicerolu o średnim stopniu polimeryzacji 10 kwasu tłuszczowego, 1-18% wagowych mono-, di-, tri- lub penta-estru poliglicerolu w stopniu polimeryzacji 3-6 kwasu tłuszczowego oraz wody i ewentualnie 10-80 wagowych substancji solubilizującej. Cząsteczki mają średni wymiar 110 nm lub są mniejsze. Z publikacji WO 2006134970 znana jest rozpuszczalna w wodzie kompozycja zawierająca koenzym Q10, hydrofilowy poliglicerynowy ester kwasu tłuszczowego, lipofilowy ester kwasu tłuszczowego i sacharozy oraz wodę. Ujawniona w innej publikacji WO 2008001999 kompozycja rozpuszczalna w wodzie zawiera 0,05 do 20% wagowych koenzymu Q10, 0,1 do 40% wagowych poliglicerolowego estru kwasu tłuszczowego o stopniu polimeryzacji 6 do 10 i wskaźnika HLB ponad 12, 0,01 do 25% wagowych lecytyny w formie rozproszonej cieczy oraz wodę. Kompozycja ponadto może zawierać inne dodatkowe środki pomocnicze. Znane z literatury patentowej kompozycje wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 mają postać mikroemulsji lub proszku, otrzymanych w procesie technologicznym z wykorzystaniem homogenizatora i ewentualnie suszarki. W zależności od rodzaju i ilości składników, kompozycje mogą różnić się właściwościami w tym stabilnością czy biodostępnością mającą wpływ na efekt terapeutyczny i możliwość wykorzystania w różnych formach produktów w tym w suplementach diety, farmaceutykach, kosmetykach i innych.
Celem wynalazku jest opracowanie kompozycji z wodorozpuszczalnym koenzymem Q10 jako substancją czynną o odpowiednim składzie i technologii wytwarzania, umożliwiającej uzyskanie postaci kompozycji zapewniającej łatwe jej wchłanianie przez organizm ludzki z możliwością zastosowania w różnego rodzaju produktach leczniczych w tym w rozpuszczalnych gumach do żucia dla uzyskania zarówno wspomagającego działania na tkanki przyzębia i dziąseł jak również ogólnie poprzez stymulujące działanie na system immunologiczny organizmu, odpowiednią regulację metabolizmu energetycznego, a także na właściwe funkcjonowanie narządów ludzkich, na które korzystnie wpływa obecność koenzymy Q10.
Kompozycja według wynalazku zawiera homogenną mieszaninę obejmującą koenzym Q10, dekstrynę, witaminę E, emulgator i korzystnie substancję przeciwzbrylającą tworzącą mikrokapsułkową strukturę cząsteczek. W przeliczeniu na całkowitą ilość mieszaniny zawiera 5 do 46% wagowych koenzymu Q10, 10 do 40% wagowych emulgatora korzystnie soli sodowej oktenylobursztynianiu skrobiowego, 27 do 60% wagowych dekstryny, 1 do 3% wagowych witaminy E i 0,3 do 2% wagowych substancji przeciwzbrylającej korzystnie dwutlenku krzemu i ewentualnie do 5% wody. Witaminę E stanowi olejowa jej postać, korzystnie octan DL-alfa-tokoferylu. Mikrokapsułkową strukturę mieszaniny stanowią cząstki o wielkości rzędu co najwyżej kilkunastu μm lub mniejsze.
Kompozycja według wynalazku z koenzymem Q10 jako substancją czynną i pozostałymi dobranymi w wyniku badań składnikami może w kombinacji z ewentualnie innym dodatkowymi składnikami aktywnymi np. witaminą A, B6, C i/lub E wspomagać w pewnym zakresie działanie terapeutyczne głównego składnika aktywnego. Dodanie witaminy C i/lub dodatkowo witaminy E, które mają właściwości antyutleniające, wspomagają również działanie koenzymu Q10 dla zapobiegania patologii powodowanych przez wolne rodniki, co objawia się przewlekłym niedotlenieniem tkanek, zaburzeniem typu zapalnego, deficytem energii w mięśniach, którym towarzyszy zmęczenie. Jako witaminę C zawiera korzystnie kwas L-askorbinowy, L-askorbinian sodu i/lub L-askorbinian magnezu.
Kompozycja zawiera korzystnie 5 do 46% wagowych koenzymu Q10. Zawartość poszczególnych składników kompozycji w % wagowych, przy założeniu braku wody, z 10, 20 i 40% zawartością koenzymu Q10 jest podana w tabeli.
T a b e l a
Lp. Nazwa składnika Ilość w % wagowych
I II III
1. Koenzym Q10 10 20 40
2. Dekstryna 55 50 37
3. Sól sodowa oktenylobursztynianiu skrobiowego 32 27 20
4. Octan DL-alfa-tokoferylu 2 2 2
5. Dwutlenek krzemu 1 1 1
PL 222 031 B1
W wyniku badań laboratoryjnych nieoczekiwanie okazało się, że przez łączne zastosowanie dekstryny, soli sodowej oktenylobursztynianiu skrobiowego, witaminy E, dwutlenku krzemu i koenzymu Q10 w zhomogenizowanej mieszaninie uzyskano kompozycję o trwałej stabilności postaci z łatwą rozpuszczalnością koenzymu jako składnika aktywnego w wodzie, polegającą na samorzutnym tworzeniem dyspersji w środowisku wodnym, co skutkuje właściwym efektem terapeutycznym.
Nośnikiem koenzymu Q10 jako substancji czynnej można przyjąć, że są to przede wszystkim dekstryna korzystnie w ilości 27 do 60% wagowych i olejowa postać witaminy E, korzystnie octanu DLalfa-tokoferylu w ilości 1 do 3% wagowych kompozycji. Substancjami ułatwiającymi tworzenie mikrokapsułkowej postaci cząstek koenzymu są dobrany emulgator korzystnie sól sodowa oktenylobursztynianiu skrobiowego w ilości 10 do 40% wagowych i substancja przeciwzbrylająca korzystnie dwutlenek krzemu w ilości 0,3 do 2% wagowych. Taki skład mieszaniny, w której koenzym jest zamknięty w mikrokapsułkach o wielkości rzędu co najwyżej kilkunastu mikrometrów i mniejszych, zapewnia prawie całkowitą jego rozpuszczalność w wodzie i łatwe wchłanianie przed przewodem pokarmowym, przez błony śluzowe ust, gardła i przełyku. W jednostkowej dawca leczniczej z udziałem kompozycji według wynalazku może występować korzystnie do 130 mg koenzymu Q10. Przez łatwą biodostępność opracowanej kompozycji następuje szybkie uwalnianie aktywnego składnika przed przewodem pokarmowym, a zwłaszcza w jamie ustnej, działającego wzmacniająco na tkanki przyzębia, dziąseł i ochronę przed paradontozą, jak również poprzez gardło, przełyk i żołądek ogólnie wspomagająco na metabolizm organizmu ludzkiego, skutkując poprawą jego wydolności fizycznej, a zwłaszcza poprawą funkcjonowania serca i układu krwionośnego.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania kompozycji z wodorozpuszczalnym koenzymem Q10. Sposób wytwarzania kompozycji, zawierającej koenzym Q10 i substancję przeciwzbrylającą korzystnie dwutlenek krzemu w ilości 0,3 do 2% wagowych według wynalazku polega na tym że do mieszalnika z płaszczem grzewczym wprowadza się wodę procesową ogrzewając ją 50 do
75°C korzystnie 60-65°C i dodaje się 10 do 40% wagowych emulgatora korzystnie soli sodowej oktenylobursztynianiu skrobiowego oraz 27 do 60% wagowych dekstryny stale mieszając, zaś do odrębnego mieszalnika wprowadza się wodę ogrzewając ją również do tej samej temperatury i dodaje się stale mieszając 1 do 3% wagowych olejowej postaci witaminy E, substancję przeciwzbrylającą oraz 5 do 46% wagowych koenzymu Q10, po czym w jednym mieszalniku łączy się roztwory i po wymieszaniu poddaje się powstałą emulsję procesowi homogenizacji w wysokociśnieniowym homogenizatorze a następnie suszy się w suszarce rozpyłowej do uzyskania stałej postaci mieszaniny. Homogenizację prowadzi się korzystnie w 2-3 następujących po sobie etapach przy dwustopniowym różnym ustaleniu ciśnienia w homogenizatorze, z pierwszym wyższym nastawieniu ciśnienia w zakresie 180600 MPa i drugim stopniem o obniżonej korzystnie w zakresie 0,05 do 0,25 wartości tego ciśnienia. Dla utworzenia emulsji stosuje się wodę procesową oczyszczoną w stosunku wagowym do bezwodnej postaci kompozycji w ilości 12 : 1 do 4 : 1. Po wysuszeniu kompozycja może zawierać ewentualnie do 5% wagowo wody, zależnie od stopnia wysuszenia, co nie wpływa ujemnie na jej właściwości terapeutyczne. Wysuszona emulsja stanowi kompozycję stalą w rodzaju proszku o strukturze cząsteczek w postaci mikrokapsułek korzystnie o wielkości co najwyżej kilkunastu μm i mniejszych.
Instalację z urządzeniami do wytwarzania kompozycji przedstawiono w przykładzie wykonania na załączonym rysunku. Jak przedstawiono na rysunku instalacja wyposażona jest w trzy mieszalniki 1, 2 i 5, filtr siatkowy 3-100 mesh, szczelinowy homogenizator 4 wysokociśnieniowy z regulacją ciśnienia do 600 MPa z pompą 4a, pompę 6 do podawania emulsji na dyszę suszarki i rozpyłową suszarkę 7.
Mieszalnik 1 wyposażony jest w mieszadło wolnoobrotowe kotwicowe, zgarniające z regulacją prędkości obrotów w zakresie do 50 obr./min., turbinę szybkoobrotową z regulowaną prędkością w zakresie do 2500 obr./min., płaszcz grzewczo-chłodzący z regulacją temperatur w zakresie 20 do 90°C, króciec spustowy z zaworem, czujnik temperatury produktu, pokrywę wyposażoną w szczelny właz zasypowy do produktów sypkich. Pokrywa wyposażona jest ponadto w króciec doprowadzający sprężone powietrze lub próżnię do transportu roztworu, króciec doprowadzający oczyszczoną wodę procesową i wodę do mycia, króciec odpowietrzający i króciec manometru.
Natomiast mieszalniki 2 i 5 wyposażone są w mieszadło propelerowe z regulacją prędkości w zakresie do 90 obr./min., płaszcz grzewczo-chłodzący z regulacją temperatur w zakresie 20 do 90°C, króciec spustowy z zaworem, czujnik temperatury produktu, pokrywę wyposażoną w szczelny właz, króciec doprowadzający sprężone powietrze lub próżnię do transportu roztworu, króciec doprowadzający wodę do mycia, króciec odpowietrzający i króciec manometru.
PL 222 031 B1
Sposób wytwarzania kompozycji według wynalazku ilustrują poniższe przykłady jego wykonania.
P r z y k ł a d I
Do mieszalnika 1 wlewa się 50 l wody procesowej oczyszczonej i ogrzewa się do temperatury 60 do 65°C przy prędkości mieszadła głównego 50 obr./min.. Po ogrzaniu wody do tej temperatury wsypuje się do mieszalnika 2,04 kg soli sodowej oktenylobursztynianiu skrobiowego i 3,77 kg dekstryny i włącza się turbinę z prędkością 2500 obr./min, po czym wyłącza się ją po całkowitym zwilżeniu wsadu nie dopuszczając do zbyt dużego jego spienienia. Ogrzewa się roztwór przez 30 minut, a następnie sprężonym powietrzem przepycha się go do mieszalnika 2 utrzymując tą samą temperaturę roztworu 60 do 65°C i obroty mieszadła 90 obr./min. Po umyciu wodą, do mieszalnika 1 wlewa się 50 l wody oczyszczonej ogrzewając ją również do temp. 60 do 65°C przy włączonym mieszadle 50 obr./min.. Następnie po włączeniu turbiny przy 2500 obr./min, przez właz załadowuje się mieszalnik, kolejno dodając 280 g octanu DL-alfa-tokoferylu, 102 g dwutlenku krzemu i 4,08 kg koenzymu Q10 i intensywnie miesza się przez 30 min, utrzymując w dalszym ciągu temperaturę emulsji 60 do 65°C. Po tym czasie z mieszalnika 2 do mieszalnika 1 przeciąga się próżnią roztwór utworzony z dekstryn i octanu, utrzymując po połączeniu intensywne mieszanie przez 60 min. Otrzymaną emulsję poddaje się następnie dwuetapowej homogenizacji. Pierwszy etap homogenizacji prowadzi się przy ustawieniu na pierwszym stopniu ciśnienia 200 do 220 MPa a na drugim stopniu 20 do 30 MPa. Emulsję z mieszalnika 1 podaje się do homogenizatora 4 z szybkością zapewniającą płynny odbiór emulsji do mieszalnika 5 i utrzymanie temperatury 60-65°C przy prędkości mieszadła do 90 obr./min. Po przeprowadzeniu pierwszej homogenizacji emulsję z mieszalnika 5 zawraca się do mieszalnika 1 przy kontynuowaniu mieszania i ogrzewania. Następnie emulsję z mieszalnika 1 poddaje się drugiemu etapowi homogenizacji ustawiając na pierwszym stopniu ciśnienie 540 do 550 MPa na drugim stopniu 50 do 60 MPa. Bezpośrednio po zakończeniu drugiego etapu homogenizacji, emulsję z mieszalnika 5 podaje się pompą 6 na dyszę rozpyłowej suszarki 7 przy temperaturze powietrza na wlocie 200°C i temperaturze na wylocie 100°C. W wyniku wysuszenia kompozycja przyjmuje postać stałą.
P r z y k ł a d II
Do etapów homogenizacji sposób wytwarzania kompozycji wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 jest identyczny jak w przykładzie I z tym, że składniki kompozycji mają dwukrotnie zwiększoną masę przy tej samej ilości wody procesowej. Przy zmniejszonej ilości dodawanej wody w stosunku do całkowitej masy koenzymu, korzystnie proces homogenizacji przeprowadza się trzyetapowo. Pierwszy etap homogenizacji prowadzi się przy ustawieniu na pierwszym stopniu ciśnienia 220 do 240 MPa a na drugim stopniu 30 do 40 MPa. Emulsję z mieszalnika 1 podaje się do homogenizatora 4 z szybkością zapewniającą płynny odbiór emulsji do mieszalnika 5 i utrzymanie temperatury 60-65°C przy prędkości mieszadła do 90 obr./min. Po przeprowadzeniu pierwszej homogenizacji emulsję z mieszalnika 5 zawraca się do mieszalnika i przy kontynuowaniu mieszania i ogrzewania. Następnie emulsję z mieszalnika i poddaje się drugiemu etapowi homogenizacji ustawiając na pierwszym stopniu ciśnienie 510 do 530 MPa na drugim stopniu 50 do 60 MPa. W trzecim etapie na pierwszym stopniu ustawia się ciśnienie 550 do 570 MPa a na drugim stopniu 50 do 60 MPa. Drugi i trzeci etap homogenizacji przeprowadza się identycznie jak pierwszy etap, bezpośrednio po sobie bez zwłoki czasowej. Po zakończeniu trzeciego etapu homogenizacji emulsję z mieszalnika 5 podaje się pompą 6 na dyszę rozpyłowej suszarki 7 przy temperaturze powietrza na wlocie 200°C i temperaturze na wylocie 100°C. W wyniku wysuszenia kompozycja przyjmuje postać stałą.
W przedstawionych przykładach otrzymuje się kompozycję z 40% zawartością wodorozpuszczalnego koenzymu o strukturze proszku z niewielką ewentualnie zawartością wody poprocesowej w zakresie nie większym niż 5% wagowo. W zależności od potrzeb, przez dodanie odpowiedniej ilości koenzymu Q10 w procesie wytwarzania, uzyskuje się kompozycję o zawartości wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 w zakresie 5 do 46%.

Claims (8)

1. Kompozycja wodorozpuszczalnego koenzymem Q10 zawierająca ewentualnie wodę w ilości do 5% wagowo, znamienna tym, że zawiera homogenną mieszaninę, obejmującą koenzym Q10, dekstrynę, witaminę E, emulgator i substancję przeciwzbrylającą, tworzącą mikrokapsułkową strukturę cząsteczek.
PL 222 031 B1
2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że w przeliczeniu na całkowitą ilość mieszaniny zawiera 5 do 46% wagowych koenzymu Q10, 10 do 40% wagowych emulgatora korzystnie soli sodowej oktenylobursztynianiu skrobiowego, 27 do 60% wagowych dekstryny, 1 do 3% wagowych witaminy E i 0,3 do 2% substancji przeciwzbrylającej korzystnie dwutlenku krzemu.
3. Kompozycja według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że witaminę E stanowi olejowa jej postać, korzystnie octan DL-alfa-tokoferylu.
4. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że mikrokapsułkową strukturę mieszaniny stanowią cząstki o wielkości rzędu kilkunastu μm i mniejsze.
5. Sposób wytwarzania kompozycji wodorozpuszczalnego koenzymu Q10, zawierającej substancję przeciwzbrylającą korzystnie w postaci dwutlenku krzemu w ilości 0,3 do 2% wagowych, znamienny tym, że do mieszalnika z płaszczem grzewczym wprowadza się wodę procesową ogrzewając ją od 50 do 75°C, korzystnie 60 do 65°C i dodaje się 10 do 40% wagowo emulgatora korzystnie soli sodowej oktenylobursztynianu skrobiowego i 27 do 60% wagowo dekstryny stałe mieszając, zaś do odrębnego mieszalnika wprowadza się wodę procesową ogrzewając ją również do tej samej temperatury i dodaje się stale mieszając 1 do 3% wagowo olejowej postaci witaminy E, substancję przeciwzbrylającą oraz 5 do 46% wagowo koenzymu Q10, po czym w jednym mieszalniku łączy się powstałe roztwory i po wymieszaniu poddaje się otrzymaną emulsję procesowi homogenizacji w wysokociśnieniowym homogenizatorze a następnie suszy się w suszarce rozpyłowej do uzyskania stałej postaci mieszaniny.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że homogenizację prowadzi się korzystnie w 2-3 następujących po sobie etapach przy dwustopniowym różnym ustaleniu ciśnienia w homogenizatorze.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że homogenizację prowadzi się dwustopniowo z pierwszym wyższym nastawieniu ciśnienia w zakresie 180 do 600 MPa i drugim stopniem o obniżonej w zakresie 0,05 do 0,2 wartości tego ciśnienia.
8. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że wodę procesową wprowadza się do mieszalników w stosunku wagowych do pozostałych składników kompozycji w zakresie 12: 1 do 4 : 1.
PL399460A 2012-06-08 2012-06-08 Kompozycja wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 i sposób wytwarzania kompozycji wodorozpuszczalnego koenzymem Q10 PL222031B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399460A PL222031B1 (pl) 2012-06-08 2012-06-08 Kompozycja wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 i sposób wytwarzania kompozycji wodorozpuszczalnego koenzymem Q10

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399460A PL222031B1 (pl) 2012-06-08 2012-06-08 Kompozycja wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 i sposób wytwarzania kompozycji wodorozpuszczalnego koenzymem Q10

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399460A1 PL399460A1 (pl) 2013-12-09
PL222031B1 true PL222031B1 (pl) 2016-06-30

Family

ID=49684230

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399460A PL222031B1 (pl) 2012-06-08 2012-06-08 Kompozycja wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 i sposób wytwarzania kompozycji wodorozpuszczalnego koenzymem Q10

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL222031B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL399460A1 (pl) 2013-12-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11925616B2 (en) Compositions comprising urolithin compounds
RU2375079C2 (ru) Поливитаминные и минеральные пищевые добавки
CA2385854C (en) Formulation for menopausal women
US20070292493A1 (en) Pharmaceutical composition and method for the transdermal delivery of calcium
US20110159104A1 (en) Microemulsion
EP2654463B1 (en) Antioxidants in fish oil powder and tablets
ES2340510T3 (es) Uso de alquil-furanos para la preparacion de un medicamento destinado al tratamiento de la obesidad y para el tratamiento cosmetico del exceeso de peso.
AU2011213557B2 (en) Carrier comprising non-neutralised tocopheryl phosphate
JP2023002724A (ja) 医薬組成物
JPH06506917A (ja) 哺乳動物の細胞を保護および蘇生するための治療用組成物およびその製造および使用方法
JP2008508305A (ja) 栄養補充のための組成物および方法
JP2008179619A (ja) アスタキサンチン含有組成物
ES2331847T3 (es) Uso de alquil-furanos para la preparacion de un medicamento destinado al tratamiento de la diabetes.
JP2023090869A (ja) 心血管器官の病態の予防及び処置における使用のための組成物
WO1996022102A1 (fr) Remede contre l'eczema
BRPI0610415A2 (pt) utilização de glicerìdeo(s) de cadeia média, composição para a absorção oral e destinada a prevenir e/ou tratar a matérias queratìnicas secas e/ou sensibilizadas e processo de tratamento não terapêutico para prevenir e/ou tratar as matérias queratìnicas secas e/ou fragilizadas
RU2535099C2 (ru) Антиоксидантная композиция
KR100489267B1 (ko) 나노입자화된 계피 추출물을 함유하는 구강위생 증진용조성물
CN103859395B (zh) 一种高吸收率的辅酶q10的自乳化释药体系及其制备方法及应用
PL222031B1 (pl) Kompozycja wodorozpuszczalnego koenzymu Q10 i sposób wytwarzania kompozycji wodorozpuszczalnego koenzymem Q10
JP4603269B2 (ja) 生理活性のない高分散型基質上で乾燥させた馬乳濃縮物の使用
JP5695310B2 (ja) γ−オリザノール含有外用剤組成物
CN101912388B (zh) 逆向蒸发-高压微射流制备中链脂肪酸-维生素c脂质体
EP2452577B1 (fr) Solution aqueuse de phytine et utilisation de ladite solution pour la préparation d'un complément alimentaire liquide ou d'une composition cosmétique
JP6116869B2 (ja) 経口紫外線抵抗性向上剤