PL221769B1 - Zbiorcze opakowanie pojemników jednostkowych, zwłaszcza z szybko psującymi się produktami spożywczymi - Google Patents

Zbiorcze opakowanie pojemników jednostkowych, zwłaszcza z szybko psującymi się produktami spożywczymi

Info

Publication number
PL221769B1
PL221769B1 PL398378A PL39837812A PL221769B1 PL 221769 B1 PL221769 B1 PL 221769B1 PL 398378 A PL398378 A PL 398378A PL 39837812 A PL39837812 A PL 39837812A PL 221769 B1 PL221769 B1 PL 221769B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
corner
sides
bending line
post
corners
Prior art date
Application number
PL398378A
Other languages
English (en)
Other versions
PL398378A1 (pl
Inventor
Andrzej Szczepanek
Original Assignee
Andrzej Szczepanek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Andrzej Szczepanek filed Critical Andrzej Szczepanek
Priority to PL398378A priority Critical patent/PL221769B1/pl
Publication of PL398378A1 publication Critical patent/PL398378A1/pl
Publication of PL221769B1 publication Critical patent/PL221769B1/pl

Links

Landscapes

  • Cartons (AREA)
  • Stackable Containers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zbiorcze opakowanie pojemników jednostkowych, zwłaszcza z szybko psującymi się produktami spożywczymi, przeznaczone do przechowywania i transportu niewielkich pojemników, przykładowo z jogurtem owocowym. Konstrukcja wypełnionego pojemnikami opakowania zapewnić musi przy ułożeniu w stosie przepływ powietrza chłodzącego przynajmniej z jednego poziomego kierunku, równoległego do dna.
Znanych jest bardzo wiele różnych rozwiązań opakowań zbiorczych, które wykonane są z wykroju arkusza kartonu lub tektury, i które po wykonaniu zagięć według wyznaczonych linii gięcia tworzą kształt prostokątnej tacy z dnem ograniczonym połączonymi w narożach bokami krótszymi i bokami dłuższymi. Linie gięcia wyznaczone są przez nagniecenia lub linie przerywanych nacięć, osłabiających materiał tektury. Przykładowo, opakowanie przedstawione w opisie międzynarodowego zgłoszenia WO2011000433 ma wszystkie boki o równych wysokościach a jego naroża są znacznie, około dwukrotnie, wyższe. Boki opakowania utworzone są z przylegających do siebie ścianek wewnętrznych i ścianek zewnętrznych, które wywinięte są przez krawędź górną w kierunku środka dna oraz ustalone w nim przez wsunięcie krawędziowych występów w szczeliny dna. Wystające powyżej boków naroża utworzone są na wykroju jako końcowe odcinki ścianek wewnętrznych boków krótszych, które posz erzone są jednostronnie do góry, do wysokości większej od wysokości pojemników. Naroża mają wewnętrzne słupki, które wykonane są przez przegięcie w kierunku do środka dna krawędzi wyznaczonej linią gięcia na szerokości między dwoma równoległymi liniami gięcia słupka, liniami które zagniecione są symetrycznie po obu stronach linii gięcia naroża. Wysokość słupków wyznacza poprzeczne przecięcie, wykonane poniżej górnej krawędzi naroża na wysokości od dna nie mniejszej od wysokości pojemnika. Rozwiązanie takie umożliwia przepływ powietrza chłodzącego między pojemnikami ułożonymi na tacach zestawionych w stosie, w którym pojemnik górny opiera się dnem o słupki pojemnika dolnego.
Rozwiązanie według niniejszego wynalazku jest podobne do opisanego powyżej opakowania i wyróżnia się tym, że naroża utworzone są z końcowych odcinków wywiniętych na zewnątrz ścianek zewnętrznych boków krótszych, poszerzonych obustronnie do wymiaru wymaganej wysokości oraz zagiętych według linii gięcia naroża przechodzącej przez punkt naroża przecięcia się dolnej krawędzi naroża z linią gięcia ścianki wewnętrznej boku dłuższego. Linia gięcia naroża jes t na wykroju pochylona pod kątem w kierunku na zewnątrz od dna.
Słupek stanowią dwie prostopadłe do dna ściany boczne ściętego ostrosłupa foremnego o podstawach kwadratu, skierowanego większą podstawą do góry.
W narożnikach dna wykonane są kwadratowe wycięcia o boku mającym wymiar powiększonego o grubość tektury boku kwadratu mniejszej podstawy ostrosłupa słupka.
Korzystnym jest, gdy usytuowana od strony środka boku krótszego linia gięcia słupka jest pr ostopadła do dolnej krawędzi naroża, którą przecina od punktu naroża w odległości boku kwadratu mniejszej podstawy ostrosłupa słupka.
Wyznaczona po drugiej stronie w takiej samej odległości druga linia gięcia słupka odchylona jest na zewnątrz od prostopadłej pod podwójnym kątem pochylenia linii gięcia naroża.
Również korzystnym jest wykonanie z zewnętrznymi ściankami boku dłuższego krótszymi od ścianek wewnętrznych tak, że ich końce oddalone są na wykroju od punktu narożnika o wymiar nie mniejszy od długości między punktem naroża i końcem narożnika.
Do wewnętrznych ścianek boku dłuższego przyklejone są zewnętrzne i przylegające fragmenty powierzchni końców naroży.
Przenoszenie opakowań jest ułatwione, gdy w bokach krótszych wykonane są podłużne otwory uchwytów, o osi wzdłużnej równoległej do dna i szerokości nie mniejszej od dłoni człowieka.
Korzystnym jest wykonanie wykroju opakowania z kątem pochylenia linii gięcia naroża w zakr esie 2-5°.
Na powierzchnię dna w miejscach przylegania pojemników mogą być naniesione porcje kleju o długim czasie wysychania i niskiej wytrzymałości spoiny. W wykonaniu takim pojemniki mocowane są do dna opakowania słabą łatwozrywalną spoiną.
Rozwiązanie opakowania według wynalazku cechuje prosty sposób montażu i czynności poz ycjonowania w stosie, oraz możliwość wykorzystania tektury o niskiej gramaturze i jakości. Wykonanie ze sklejonymi ściankami i narożami na bokach dłuższych istotnie zwiększa sztywność opakowania. Przy rozwartych na zewnątrz ściankach bocznych ścianki słupków są prostopadłe do dna, co w waPL 221 769 B1 runkach składowania w stosie zwiększa zdolność przenoszenia obciążeń pionowych, a jednocześnie nadaje układowi opakowań większą sztywność na występujące w transporcie oddziaływania boczne. Niskie dłuższe boki zwiększają przepływ powietrza przez stos opakowań i skuteczność chłodzenia zawartości pojemników, wraz z efektem w trwałości produktu i zmniejszeniu nakładów energetycznych. Dodatkową zaletą wynikającą z konstrukcji boków opakowania, jest możliwość wykonania nadruku reklamowego z jednej strony wykroju na wszystkich widocznych po montażu powierzchniach opakowania. W wykonaniu z pojemnikami przyklejonymi do dna występuje korzystna możliwość ekspozycji opakowania w pozycji pochylenia w kierunku klienta.
Pełne zrozumienie wynalazku umożliwi opis przykładowego wykonania opakowania zbiorczego, przeznaczonego dla pojemników z jogurtem owocowym, przedstawionego na rysunku widokami w ujęciach perspektywicznych i wykrojem. Kolejne figury rysunku przedstawiają: fig. 1 - widok perspektywiczny gotowego opakowania, fig. 2 - wykrój arkusza tektury, fig. 3 - powiększony szczegół naroża, fig. 4 - przekrój pionowy przez słupek naroża, prowadzony według płaszczyzny A-A oznaczonej na fig. 3, fig. 5 - widok perspektywiczny ułożonych w stos trzech opakowań z pojemnikami, zaś figury 6 i 7 - widoki perspektywiczne złożonych w stosy opakowań, ułożonych na palecie transportowej.
Gotowe opakowanie ma po montażu postać prostokątnej tacy z dnem 1 ograniczonym bokami krótszymi 2 oraz bokami dłuższymi 3. Boki opakowania tworzone są z przylegających do siebie ścianek wewnętrznych 2a i 3a, odgiętych do góry według linii gięcia g1 pod kątem 87°, oraz z zagiętych na zewnątrz o 180° w dół, według linii gięcia g2, ścianek zewnętrznych 2b i 3b. Na każdym boku wysokości h1, h3 ścianek wewnętrznych 2a, 3a są odpowiednio równe wysokościom h2, h4 ścianek zewnętrznych 2b, 3b tych boków, z tym, że wysokości h1, h2 ścianek boku krótszego 2 są około dwukrotnie większe od wysokości h3, h4 ścianek boku dłuższego 3. Boki 2 i 3 połączone są w narożach 4 o wysokości h5 większej od wysokości h4 boku krótszego 2. Naroża 4 utworzone są z końcowych odcinków wywiniętych na zewnątrz ścianek zewnętrznych 2b boków krótszych 2, poszerzonych ob ustronnie do wymiaru wysokości h5. Przez punkt naroża P, tj. przecięcia się dolnej krawędzi naroża 4 z linią gięcia g1 ścianki wewnętrznej 3a boku dłuższego 3, przechodzi linia gięcia naroża g3 pochylona na wykroju w kierunku na zewnątrz od dna 1 pod kątem α = 3°. Naroża 4 mają słupki 6, które wykonane są przez przegięcie w kierunku do środka dna 1 krawędzi wyznaczonej linią gięcia naroża g3 na szerokości między liniami gięcia słupka g4, które zagniecione są symetrycznie po obu stronach linii gięcia naroża g3. Tworzące słupek 6 wgniecenie naroża 4 ograniczone jest od góry przez przecięcie 6a, wykonane poniżej górnej krawędzi naroża 4 na wysokości h6 od dna 1 - nieco większej od wysokości pojemnika 7. Usytuowana od strony środka boku krótszego 2 linia gięcia słupka g4 jest prostopadła do dolnej krawędzi naroża 4 i przecina ją w odległości od punktu naroża P równej wymiarowi a boku kwadratu mniejszej podstawy ostrosłupa słupka 6. Wyznaczona po drugiej stronie w takiej samej odległości druga linia gięcia słupka g4 odchylona jest na zewnątrz od prostopadłej pod podwójnym kątem 2α = 6° pochylenia linii gięcia naroża g3. Słupek 6 stanowią dwie prostopadłe do dna 1 ściany boczne ściętego ostrosłupa foremnego o podstawach kwadratu, skierowanego większą podstawą do góry. W narożnikach dna P1 wykonane są kwadratowe wycięcia 1a o boku mającym wymiar powiększonego o grubość tektury boku a kwadratu mniejszej podstawy ostrosłupa słupka 6. Zewnętrzne ścianki boku dłuższego 3b są krótsze od ścianek wewnętrznych 3a, a ich końce oddalone są na w ykroju od punktu narożnika P1 o wymiar h6 nie mniejszy od długości między punktem naroża P i końcem narożnika 4. Podczas montażu opakowania do wewnętrznych ścianek boku dłuższego 3a przyklejone zostają ścianki zewnętrzne 3b oraz przylegające fragmenty powierzchni końców naroży 4. W bokach krótszych 2 wykonane są podłużne otwory uchwytów 5, o osi wzdłużnej równoległej do dna 1 i szerokości nie mniejszej od dłoni człowieka.
Na figurach 6 i 7 pokazane są przykładowe sytuacje występujące przy przygotowaniu do transportu napełnionych pojemnikami opakowań, zestawionych stosami na palecie. Prawidłowość układu geometrycznego stosów opakowań ułożonych na palecie kontrolowana jest przez papierowe arkusze przekładek centrujących 8, wkładanych między warstwy o wysokościach trzech opakowań, w których to przekładkach wykonane są wycięcia kontrolne wymaganego położenia naroży.

Claims (6)

Zastrzeżenia patentowe
1. Zbiorcze opakowanie pojemników jednostkowych, zwłaszcza z szybko psującymi się produktami spożywczymi, wykonane z wykroju arkusza kartonu lub tektury, mające kształt prostokątnej tacy z dnem (1) ograniczonym bokami dłuższymi (3) i połączonymi w narożach (4) z co najmniej dwukrotnie wyższymi bokami krótszymi (2), przy czym boki (2, 3) opakowania utworzone są z przylegających do siebie ścianek wewnętrznych (2a, 3a) i wywiniętych przez krawędź górną ścianek zewnętrznych (2b, 3b) o równych wysokościach (h1 = h2, h3 = h4), którego naroża (4) o wysokości (h5) większej od wysokości (h4) boku krótszego (2) mają słupki (6), które wykonane są przez przegięcie w kierunku do środka dna (1) krawędzi wyznaczonej linią gięcia naroża (g3) na szerokości między liniami gięcia słupka (g4), wykonanymi symetrycznie po obu stronach linii gięcia naroża (g3), oraz na odcinku krawędzi o wysokości (h6) od dna (1) nie mniejszej od wysokości pojemnika (7) a wyznaczonej p oprzecznym przecięciem (6a), znamienne tym, że naroża (4) utworzone są z końcowych odcinków wywiniętych na zewnątrz ścianek zewnętrznych (2b) boków krótszych (2), poszerzonych obustronnie do wymiaru wysokości (h5) oraz zagiętych według linii gięcia naroża (g3) przechodzącej przez punkt naroża (P) przecięcia się dolnej krawędzi naroża (4) z linią gięcia (g1) ścianki wewnętrznej (3a) boku dłuższego (3), oraz pochylonej na wykroju w kierunku na zewnątrz od dna (1) pod kątem (a), natomiast słupek (6) stanowią dwie prostopadłe do dna (1) ściany boczne ściętego ostrosłupa foremnego o podstawach kwadratu, skierowanego większą podstawą do góry, przy czym w narożnikach dna (P1) wykonane są kwadratowe wycięcia (1a) o boku mającym wymiar powiększonego o grubość tektury boku (a) kwadratu mniejszej podstawy ostrosłupa słupka (6).
2. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że usytuowana od strony środka boku krótszego (2) linia gięcia słupka (g4) jest prostopadła do dolnej krawędzi naroża (4), którą przecina od punktu naroża (P) w odległości boku (a) kwadratu mniejszej podstawy ostrosłupa słupka (6), a wyzn aczona po drugiej stronie w takiej samej odległości druga linia gięcia słupka (g4) odchylona jest na zewnątrz od prostopadłej pod podwójnym kątem (2a) pochylenia linii gięcia naroża (g3).
3. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że zewnętrzne ścianki boku dłuższego (3b) są krótsze od ścianek wewnętrznych (3a), ich końce oddalone są na wykroju od punktu narożnika (P1) o wymiar (h6) nie mniejszy od długości między punktem naroża (P) i końcem narożnika (4), przy czym do wewnętrznych ścianek boku dłuższego (3a) przyklejone są ścianki zewnętrzne (3b) oraz przylegające fragmenty powierzchni końców naroży (4).
4. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że w bokach krótszych (2) wykonane są podłużne otwory uchwytów (5), o osi wzdłużnej równoległej do dna (1) i szerokości nie mniejszej od dłoni człowieka.
5. Opakowanie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że kąt (a) pochylenia linii gięcia naroża (g3) ma wartość w zakresie 2-5°.
6. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że na powierzchnię dna (1) w miejscach przylegania pojemników (7) naniesione są porcje kleju o długim czasie wysychania i niskiej wytrzymałości spoiny.
PL398378A 2012-03-09 2012-03-09 Zbiorcze opakowanie pojemników jednostkowych, zwłaszcza z szybko psującymi się produktami spożywczymi PL221769B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398378A PL221769B1 (pl) 2012-03-09 2012-03-09 Zbiorcze opakowanie pojemników jednostkowych, zwłaszcza z szybko psującymi się produktami spożywczymi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398378A PL221769B1 (pl) 2012-03-09 2012-03-09 Zbiorcze opakowanie pojemników jednostkowych, zwłaszcza z szybko psującymi się produktami spożywczymi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL398378A1 PL398378A1 (pl) 2013-09-16
PL221769B1 true PL221769B1 (pl) 2016-05-31

Family

ID=49156150

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL398378A PL221769B1 (pl) 2012-03-09 2012-03-09 Zbiorcze opakowanie pojemników jednostkowych, zwłaszcza z szybko psującymi się produktami spożywczymi

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221769B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20190138974A1 (en) * 2017-09-18 2019-05-09 Sunago Systems, Inc. Systems and devices for parcel transportation management

Also Published As

Publication number Publication date
PL398378A1 (pl) 2013-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11267609B2 (en) Stackable pallet display
US9758273B2 (en) High strength partition box assembly
US9969522B2 (en) Foldable box template
US20080265010A1 (en) Multifunctional container with reinforcing structural columns
US7124890B2 (en) Case ready stackable tray designs
US8474685B2 (en) Hexagonal package, and efficient configuration of several hexagonal packages
CA2557298A1 (en) Stackable shipping and display box
JP5490681B2 (ja) ボトル包装箱及び対応する切り抜き材
ES2700515T3 (es) Envase de cartón reforzado
US9205947B1 (en) Multi-component container with air cell end panel reinforcements
PL221769B1 (pl) Zbiorcze opakowanie pojemników jednostkowych, zwłaszcza z szybko psującymi się produktami spożywczymi
EP2307284A1 (en) Transport cover for containers
JP6908535B2 (ja) 凸状センタリング装置を有したボール紙シート製の箱及びブランク
JP2013154929A (ja) 梱包体及び太陽電池モジュールの梱包方法
US10329045B2 (en) Tray made from cardboard sheet material, blank, device and method for producing such a tray
US9926126B2 (en) Package configuration for empty sheet-formed containers
JP7069695B2 (ja) 陳列収納箱
RU117898U1 (ru) Яшик для размещения упакованного продукта
RU2689221C1 (ru) Лоток (варианты)
RU117410U1 (ru) Ящик для размещения упакованного продукта (варианты) и поддон для этого ящика
RU186412U1 (ru) Упаковка
US20120305440A1 (en) Layered product stacking structure
JP5573807B2 (ja) 包装装置
JP5552921B2 (ja) 紙製容器およびその作製用の紙材
ES1274749U (es) Conjunto estructural paletizado para el transporte y manipulacion de productos hortofruticolas