PL221736B1 - Wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego - Google Patents

Wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego

Info

Publication number
PL221736B1
PL221736B1 PL399077A PL39907712A PL221736B1 PL 221736 B1 PL221736 B1 PL 221736B1 PL 399077 A PL399077 A PL 399077A PL 39907712 A PL39907712 A PL 39907712A PL 221736 B1 PL221736 B1 PL 221736B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bracket
support
grooves
hinges
scoliosis
Prior art date
Application number
PL399077A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399077A1 (pl
Inventor
Romuald Będziński
Marek Konieczny
Janusz Michalski
Magdalena Stasyszyn
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL399077A priority Critical patent/PL221736B1/pl
Publication of PL399077A1 publication Critical patent/PL399077A1/pl
Publication of PL221736B1 publication Critical patent/PL221736B1/pl

Links

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego, mocowany do kosza biodrowego, wspomagający leczenie zachowawcze skoliozy poprzez aktywną korekcję odchyleń w budowie ciała oraz zabezpieczenie efektów rehabilitacyjnych poprzez wymuszenie prawidłowego ustawienia kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej i poprzecznej z możliwością regulacji kąta nachylenia w płaszczyźnie czołowej i strzałkowej, stanowiący element dynamiczny.
Gorset ortopedyczny znany z polskiego wzoru użytkowego nr 58382, posiada tworzywowy korpus obejmujący biodra, brzuch i tylną część tułowia, składający się z dwóch części bocznych uform owanych do kształtu ciała, które połączone są z przodu co najmniej dwiema metalowymi płytkami z wkrętami, z tyłu zaś metalowym wspornikiem i co najmniej dwiema identycznymi płytkami. W górnej, tylnej strefie korpusu zamocowane są obustronnie zaczepy, o które zahaczone są metalowe dźwignie boczne, połączone w górnej części obrotowo z piersiową pelotą korekcyjną, w dolnej zaś połączone paskiem ściągającym.
Gorset ortopedyczny znany z polskiego wzoru użytkowego nr 62765, składa się z dwóch części połączonych ze sobą rozłącznie, z których jedna wsparta o grzebień kości biodrowej ma wyprofilowany kosz biodrowy połączony za pomocą dwóch wzdłużnych wsporników z wyprofilowaną do pachy opaską podpierającą, drugą zaś część stanowi odpowiednio wyprofilowany pas korygujący obejmujący górną część tułowia po stronie przeciwległej, przy czym pas mocowany jest rozłącznie do wzdłużnych wsporników łączących kosz biodrowy z opaską podpierającą.
Gorset do czynnościowego leczenia skoliozy zwłaszcza idiopatycznej znany z polskiego wzoru użytkowego nr 63674, posiada stelaż stanowiący jego tylną część, ma postać asymetryczną i jest otwarty z lewego boku, przy czym stelaż zbudowany jest z dwóch wzdłużnych elementów środkowych, dwóch elementów poprzecznych oraz jednego wzdłużnego elementu bocznego zamykającego go z prawego boku, ponadto gorset posiada szerokie pasy korygujące przedni działający swoją powierzchnią na część lędźwiową skrzywienia oraz tylny obejmujący zdeformowaną klatkę piersiową, które to pasy przechodzą w paski mocujące o regulowanej długości, wyposażone w zapięcia.
Piersiowo-lędźwiowo-krzyżowy aparat ortopedyczny znany z polskiego zgłoszenia patentowego nr 358714, wykonany jest z elastycznych materiałów i przystosowany do różnorodnych kształtów i wymiarów pacjentów. Aparat zawiera przednią podporę i tylną podporę, obie zbudowane z materiału złożonego z haczyków i pętelek i połączone dwoma zestawami pasków łączących. Paski łączące zawierają szereg elastycznych pasków przymocowanych do wspólnego paska i sztywny pasek. Każdy elastyczny pasek przechodzi przez pętelkę przymocowaną do tylnej podpory. Wspólny pasek utworzony jest z materiału złożonego z haczyków i pętelek. Wspólny pasek może być przymocowany do przedniej podpory pod dowolnym kątem w celu ściśnięcia aparatu ortopedycznego i dostosowania go do różnorodnych kształtów ciała. Sztywny pasek może podobnie przechodzić przez pętelkę i jest przymocowany do przedniej podpory na wspólnym pasku, przez co minimalizuje niepożądany ruch boczny. Przednia podpora może dalej zawierać wiele szyn o takich wymiarach, że pasują do wielu wnęk umieszczonych na przedniej stronie przedniej podpory. Te szyny zapewniają dodatkowe podparcie pacjenta. Panele boczne mogą być przymocowane między przednią podporą a tylną podporą w celu poszerzenia aparatu ortopedycznego. Do tylnej podpory może być przymocowana podpora piersiowo-lędźwiowa, zapewniając dodatkowe podparcie dla górnej części pleców pacjenta. Do przedniej podpory może być przymocowane przedłużenie mostkowe zapewniając dodatkowe usztywnienie klatki piersiowej pacjenta.
Gorset ortopedyczny dynamiczny do czynnościowego leczenia skoliozy znany z polskiego zgłoszenia patentowego nr 319227, charakteryzuje się tym, że jego tylną część stanowi stelaż, zbliżony kształtem do prostokąta, mający w środkowej części pionowe listwy. W górnej części zaś stelaż ma kształt dostosowany do zarysu pleców, a w dolnej części ma kształt dostosowany do zarysu lędźwi, przy czym stelaż jest umieszczony we właściwym tkaninowym gorsecie, mającym u góry szelki, zaś w środkowej części krzyżują się z boku dociskowe pasy. Ponadto gorset zawiera dwie pary pelot k orygujących - jedną parę pelot lędźwiowych: zewnętrzną pelotę i wewnętrzną pelotę oraz jedną parę pelot piersiowych: zewnętrzną pelotę i wewnętrzną pelotę, przy czym peloty lędźwiowe mają kształt kolisty, peloty piersiowe mają kształt zbliżony do półkolistego, a przekroje poprzeczne w/w pelot mają kształt soczewek dwu-wypukłych.
Istota wspornika korygującego, według wynalazku polega na tym, że ma obudowę zamocowaną na zawiasach bocznych obudowy i zawiasach bocznych kosza pomiędzy łuskami kosza biodrowego,
PL 221 736 B1 która zawiera dwie płyty: przednią z wyżłobieniami środkowym i bocznymi oraz tylną z wyżłobieniem płyty tylnej. W wyżłobieniach pomiędzy połączonymi zawiasami bocznymi obudowy płytami: przednią i tylną, umieszczony jest wspornik pomocniczy z zamocowanym na nim wspornikiem tylnym. Do wspornika tylnego zamocowana jest na zawiasie pelota.
Korzystnie, wspornik tylny jest wymienny i ukształtowany w formie trapezu.
Korzystnie, płyta przednia ma na bocznych ściankach wyżłobień wykonane nacięcia, w których zamocowane są wypusty wspornika pomocniczego i wypusty zawiasów bocznych obudowy.
Korzystnym jest, gdy zawiasy boczne obudowy posiadają blokadę do ograniczania kąta rozwarcia, w osi sworznia, która wykonana jest w postaci ścięcia w uchach zawiasów bocznych obudowy.
Wspornik korygujący boczny według wynalazku, obejmujący wspornik lędźwiowy z pelotą korygującą jest elementem dynamicznym, wspiera proces leczenia zachowawczego skoliozy poprzez aktywną korekcję odchyleń w budowie ciała oraz zabezpieczenie efektów rehabilitacyjnych poprzez w ymuszenie prawidłowego ustawienia kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej na odcinku lędźwiowym. Wspornik charakteryzuje się prostą konstrukcją, jest łatwy technologicznie do wykonania, a jego m odułowa konstrukcja umożliwia zmianę jego funkcji leczniczych, wymiarów, szybki montaż i demontaż. W odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań nie wymaga indywidualnego wykonania dla każdego pacjenta. Wytwarzany jest dla kliku grup wiekowych jako komplet ortopedyczny. Montaż może się odbywać na ciele pacjenta poprzez łączenie ze sobą członów z kompletu ortopedycznego. Zatem odchodzi konieczność okresowej wymiany gorsetu. Taka budowa w połączeniu z fragmentami łusek biodrowych umożliwia odblokowanie górnej części tułowia i wykonywanie ruchów. Zastosowanie sprężystych wsporników powoduje aktywną korekcję i stabilizację kręgosłupa.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego w widoku rozstrzelonym, fig. 2 zawias boczny, a fig. 3 - wspornik zamocowany do dzielonego kosza biodrowego w widoku z tyłu.
Wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego ma obudowę zamocowaną na zawiasach bocznych obudowy 5a i zawiasach bocznych kosza 5b pomiędzy łuskami kosza biodrowego 7. Obudowa zawiera dwie płyty: przednią 6a z wyżłobieniami środkowym 13 i bocznymi 14 oraz tylną 6b z wyżłobieniem płyty tylnej 12. W wyżłobieniach 12, 13, 14 pomiędzy płytami przednią 6a i tylną 6b, umieszczony jest wspornik pomocniczy 4 z zamocowanym na nim wspornikiem tylnym 3, do którego zamocowana jest na zawiasie 2 pelota 1. Wspornik tylny 3 jest wymienny i ukształtowany w formie trapezu. Płyty przednia 6a i tylna 6b połączone są zawiasami bocznymi obudowy 5a. Płyta przednia 6a ma na bocznych ściankach wyżłobień środkowego 13 i bocznych 14 wykonane nacięcia 9, w których zamocowane są wypusty 10 wspornika pomocniczego 4 i wypusty 11 zawiasów bocznych obudowy 5a. Ponadto zawiasy boczne obudowy 5a posiadają blokadę 8 do ograniczania kąta rozwarcia, w osi sworznia, która wykonana jest w postaci ścięcia w uchach zawiasów bocznych obudowy 5a.

Claims (5)

1. Wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego zawierający wspornik korekcyjny wyposażony u góry w peloty korekcyjne oraz regulowany zawias, znamienny tym, że ma obudowę zamocowaną na zawiasach bocznych obudowy (5a) i zawiasach bocznych kosza (5b) pomiędzy łuskami kosza biodrowego (7), która zawiera dwie płyty: przednią (6a) z wyżłobieniami środkowym (13) i bocznymi (14) oraz tylną (6b) z wyżłobieniem płyty tylnej (12), przy czym w wyżłobieniach (12, 13, 14) pomiędzy połączonymi zawiasami bocznymi obudowy (5a), płytami przednią (6a) i tylną (6b) umieszczony jest wspornik pomocniczy (4) z zamocowanym na nim wspornikiem tylnym (3), do którego zam ocowana jest na zawiasie (2) pelota (1).
2. Wspornik, według zastrz. 1, znamienny tym, że wspornik tylny (3) jest wymienny i ukształtowany w formie trapezu.
3. Wspornik, według zastrz. 1, znamienny tym, że płyta przednia (6a) ma na bocznych ściankach wyżłobień, środkowego (13) i bocznych (14) wykonane nacięcia (9), w których zamocowane są wypusty (10) wspornika pomocniczego (4) i wypusty (11) zawiasów bocznych obudowy (5a).
4. Wspornik, według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiasy boczne obudowy (5a) posiadają blokadę 8 do ograniczania kąta rozwarcia, w osi sworznia.
5. Wspornik, według zastrz. 1, znamienny tym, że blokada (8) wykonana jest w uchach zawia-
PL399077A 2012-05-02 2012-05-02 Wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego PL221736B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399077A PL221736B1 (pl) 2012-05-02 2012-05-02 Wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399077A PL221736B1 (pl) 2012-05-02 2012-05-02 Wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399077A1 PL399077A1 (pl) 2013-04-15
PL221736B1 true PL221736B1 (pl) 2016-05-31

Family

ID=48536477

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399077A PL221736B1 (pl) 2012-05-02 2012-05-02 Wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221736B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL399077A1 (pl) 2013-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2290154T3 (es) Dispositivo de soporte para el cuerpo.
US9849021B2 (en) Orthopedic back support or vertebral column brace
RU2701579C1 (ru) Реклинирующий ортез с натяжными ремнями
US4285336A (en) Scoliosis orthotic system
US5853378A (en) Lumbo-Sacral orthosis
JP2010194320A (ja) 脊柱整形装具
EP2457544B1 (en) Improved hyperextension orthopaedic corset
RU2670700C2 (ru) Ортез для туловища
WO2012098424A1 (en) Lumbar corset
US2760486A (en) Spinal flexion brace
Liu et al. An ergonomic flexible girdle design for preteen and teenage girls with early scoliosis
EP3052061B1 (en) Orthopaedic corset
RU2675741C2 (ru) Усовершенствованный поясничный корсет
PL221736B1 (pl) Wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego
PL220257B1 (pl) Gorset ortopedyczny wspierający leczenie zachowawcze skoliozy
PL220244B1 (pl) Wspornik korygujący boczny gorsetu ortopedycznego
CN202821748U (zh) 脊柱矫形器
RU189471U1 (ru) Корсет для вытяжения позвоночника
US20120289874A1 (en) Spinal Posture Brace
RU123319U1 (ru) Устройство для коррекции и формирования правильной осанки
RU2805805C1 (ru) Экзопозвоночник гибкий для реабилитации
CN217696995U (zh) 一种脊柱复位、稳定治疗用的外固定装置
RU30570U1 (ru) Ортопедический пояс-корсет
RU2488368C1 (ru) Устройство для вытяжения и разгрузки позвоночника
RU2498788C1 (ru) Комплект ортопедический