PL221711B1 - Kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem - Google Patents

Kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem

Info

Publication number
PL221711B1
PL221711B1 PL401064A PL40106412A PL221711B1 PL 221711 B1 PL221711 B1 PL 221711B1 PL 401064 A PL401064 A PL 401064A PL 40106412 A PL40106412 A PL 40106412A PL 221711 B1 PL221711 B1 PL 221711B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shell
guides
edges
groove
jacket
Prior art date
Application number
PL401064A
Other languages
English (en)
Other versions
PL401064A1 (pl
Inventor
Zenon Małkowski
Original Assignee
Zenon Małkowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zenon Małkowski filed Critical Zenon Małkowski
Priority to PL401064A priority Critical patent/PL221711B1/pl
Publication of PL401064A1 publication Critical patent/PL401064A1/pl
Publication of PL221711B1 publication Critical patent/PL221711B1/pl

Links

Landscapes

  • Operating, Guiding And Securing Of Roll- Type Closing Members (AREA)
  • Specific Sealing Or Ventilating Devices For Doors And Windows (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem, przeznaczona do zamykania otworów w budynkach, zwłaszcza otworów drzwiowych i okiennych, z ograniczeniem możliwości przepływu dymów. Kurtyna służy do zamykania otworu (2) w ścianie (3) budynku i jest wyposażona w płaszcz (1) z elastycznego materiału. Boczne obrzeża płaszcza (1) są osadzone przesuwnie w stałych prowadnicach (5), usytuowanych pionowo po bokach otworu (2). We wnętrzu prowadnicy (5) jest utworzony wzdłużny rowek (12) z dnem (13). Wlotową część rowka (12) tworzą dwa wewnętrzne, wzdłużnie rozpostarte żebra (14), które są zwrócone w kierunku dna (13) rowka (12) i rozdzielone szczeliną (15), przez którą do jego wnętrza przenika boczne obrzeże płaszcza (1). Rowek (12) każdej prowadnicy (5) ma dwie powierzchnie oporowe (16), utworzone przeciwległe na krawędziach jego żeber (14) po obu stronach płaszcza (1). Z kolei płaszcz (1) ma elementy oporowe w postaci widlastych nakładek (17) o zarysie zbliżonym do litery V, gdzie nakładkami (17) są listwy z elastycznego materiału, rozpostarte wzdłuż bocznych obrzeży płaszcza (1) oraz przytwierdzone do nich. Rozchylone ramiona (18) nakładek (17) przylegają ślizgowo do oporowych powierzchni (16) żeber (14), przy czym na zewnętrznych powierzchniach nakładek (17) płaszcza (1) są osadzone widlaste spinki (19) o zarysie zbliżonym do litery V. Rozchylone ramiona (20) spinek (19) przylegają do rozchylonych ramion (18) nakładek (17). Płaszcz (1) ma po bokach dodatkowe uszczelnienia (21), usytuowane poza obrębem jego prowadnic (5), gdzie każde z tych uszczelnień tworzy para pionowo rozpostartych listew uszczelniających (22), które są rozmieszczone po obu stronach płaszcza (1). Ich wychylne części są zwrócone w kierunku osi symetrii płaszcza (1) oraz przylegają sprężyście do jego powierzchni (24). Listwy uszczelniające (22) są przyłączone swoimi sztywnymi obrzeżami (25) do pionowych krawędzi prowadnic (5).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem, przeznaczona do zamykania otworów w budynkach, zwłaszcza otworów drzwiowych i okiennych, z ograniczeniem możliwości przepływu dymów.
Z polskiego opisu patentowego nr 201 204 znana jest zwijana przegroda przeciwpożarowa z elastycznym płaszczem, utworzonym z tkaniny. Płaszcz przegrody jest nawinięty na obrotowy wał, usytuowany nad zamykanym otworem, i przytwierdzony do niego swym górnym, poprzecznym obrzeżem. Boczne obrzeża płaszcza są osadzone przesuwnie w stałych prowadnicach rowkowych, rozmieszczonych równolegle po bokach zamykanego otworu. Rowek każdej prowadnicy ma parę wzdłużnych żeber, które są zwrócone w stronę dna rowka i oddzielone od siebie szczeliną, przez którą przenika do jego wnętrza boczne obrzeże płaszcza. Rowek prowadnicy ma również wzdłużną powierzchnię oporową, rozpostartą poprzecznie do płaszczyzny płaszcza. We wnętrzu rowka znajduje się podłużny element oporowy, który jest zamocowany wzdłużnie na bocznym obrzeżu płaszcza i przylega ślizgowo do oporowej powierzchni rowka. Element oporowy płaszcza ma postać elastyc znego wałka, utworzonego z pętli materiału płaszcza, w której jest umieszczone metalowe cięgno. W innym rozwiązaniu znanej przegrody boczne obrzeże płaszcza ma wypusty, które są rozmieszczone w pionowych odstępach oraz zwrócone w stronę dna rowka prowadnicy. Na każdym wypuście jest zamocowany odrębny element oporowy w postaci haka, który przylega ślizgowo do powierzchni oporowej, utworzonej na krawędzi pojedynczego żebra prowadnicy. Ponadto z opisu polskiego zgłoszenia wynalazku nr P-392246 znana jest zwijana brama segmentowa, stosowana głównie w budynkach przemysłowych i obiektach użyteczności publicznej, w których wymagana jest dymoszczelność zamykanych przejść. Płyta tej znanej bramy składa się z łańcuchowo połączonych segmentów płytowych i jest nawijana warstwowo na obrotowy wał. Boczne obrzeża tych segmentów są umieszczone przesuwnie w pionowych prowadnicach szynowych o zarysie ceowym, zamocowanych po bokach bramy. Wewnątrz każdej prowadnicy jest utworzone boczne uszczelnienie płyty segmentowej, które składa się z nieruchomego, ceowego kształtownika uszczelniającego oraz zagłębionych w nim listew uszczelniających, które wystają z bocznych obrzeży poszczególnych segmentów płyty. Oprócz uszczelnień bocznych, utworzonych we wnętrzu prowadnic, znana brama ma jeszcze dodatkowe uszczelnienia poza ich obrębem. Na zewnętrznych krawędziach każdej z prowadnic są osadzone pionowo sprężyste listwy uszczelniające, które przylegają z dwóch stron do powierzchni płyty segmentowej.
Kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem, który jest nawijany na obrotowy wał i przytwierdzony do niego swoim poprzecznym obrzeżem, a boczne obrzeża płaszcza są osadzone przesuwnie w st ałych, pionowych prowadnicach rowkowych, przy czym rowek każdej z prowadnic ma parę wzdłużnych żeber, zwróconych w stronę dna rowka i oddzielonych od siebie szczeliną, przez którą do jego wnętrza przenika boczne obrzeże płaszcza, oraz ma co najmniej jedną wzdłużną powierzchnię oporową, a na bocznych obrzeżach płaszcza są osadzone elementy oporowe, które przylegają ślizgowo do powierzchni oporowych w rowkach obu prowadnic, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że rowek każdej prowadnicy ma dwie powierzchnie oporowe, utworzone przeciwlegle na krawędziach jego żeber po obu stronach płaszcza, a elementami oporowymi płaszcza są przytwierdzone do jego bocznych obrzeży widlaste nakładki o zarysie zbliżonym do litery V, których rozchylone ramiona prz ylegają ślizgowo do oporowych powierzchni żeber. Na zewnętrznych powierzchniach nakładek płaszcza są zamocowane widlaste spinki o zarysie zbliżonym do litery V, których rozchylone ramiona przylegają do rozchylonych ramion nakładki. Ponadto płaszcz kurtyny ma po bokach uszczelnienia, usytuowane poza obrębem jego prowadnic. Każde z tych uszczelnień składa się z pary pionowo usytuowanych listew uszczelniających, które są rozmieszczone z dwóch stron płaszcza, a ich wychylne części są zwrócone w kierunku osi symetrii płaszcza i przylegają sprężyście do jego powierzchni. Aby podwyższyć szczelność kurtyny w obrębie prowadnic, w rowku każdej z nich, po zewnętrznych stronach żeber, są zamocowane dodatkowo dwie listwy ślizgowe. Listwy te są mniej więcej równoległe do obu żeber oraz oddzielone od nich zewnętrznymi szczelinami, przy czym ramiona nakładki są zagłębione w tych szczelinach i przylegają swoimi krawędziami do wewnętrznych powierzchni listew ślizgowych. Widlaste nakładki płaszcza mają korzystnie postać listew z elastycznego materiału, które są rozpostarte wzdłuż jego bocznych obrzeży. Listwy uszczelniające, umieszczone poza obrębem prowadnic, są przyłączone swymi sztywnymi obrzeżami do pionowych krawędzi bocznych ścian prowadnic. Sztywne
PL 221 711 B1 obrzeża listew uszczelniających mają zarysy walcowe i są osadzone wahliwie w gniazdach, utworzonych po zewnętrznej stronie prowadnic.
Dzięki utworzeniu podwójnych, bocznych uszczelnień płaszcza w obrębie jego prowadnic i poza ich obrębem, kurtyna według wynalazku odznacza się podwyższoną szczelnością w szerokim zakresie temperatur, co pozwala wykorzystywać ją w charakterze przegrody dymowej. Widlaste nakładki oporowe zapobiegają wypadaniu płaszcza z prowadnic pod wpływem jego ewentualnych wybrzuszeń, wywoływanych przez zróżnicowanie ciśnień powietrza po obu jego stronach.
Przedmiot wynalazku jest ukazany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku z przodu kurtynę zwijaną z elastycznym płaszczem, fig. 2 - poprzeczny przekrój pionowy kurtyny, fig. 3 - poprzeczny przekrój poziomy uszczelnień płaszcza z prowadnicami, zaopatrzonymi w parę żeber, zaś fig. 4 - poprzeczny przekrój poziomy uszczelnień płaszcza z prowadnicami, zaopatrzonymi w parę żeber i parę dodatkowych listew ślizgowych.
Kurtyna według wynalazku służy do zamykania otworu 2 w ścianie 3 budynku i jest wyposażona w płaszcz 1 z elastycznego materiału. Boczne obrzeża 4 płaszcza 1 są osadzone przesuwnie w stałych, rowkowych prowadnicach 5, rozmieszczonych równolegle po bokach otworu 2. Górne, poprzeczne obrzeże 6 płaszcza 1 jest przytwierdzone do obrotowego wału 7, który jest ułożyskowany w obudowie 8 zamocowanej do nadproża 9 ściany 3. Na dolnym, poprzecznym obrzeżu 10 płaszcza 1 jest umieszczony obciążnik 11 ułatwiający jego odwijanie z wału 7. Przy otwartym otworze 2 płaszcz 1 jest nawinięty na wał 7 i utrzymywany w tym stanie za pomocą niepokazanego na rysunku urządzenia napędowego lub chwytaków elektromagnetycznych, sterowanych niepokazanymi czujnikami. Każdą prowadnicę 5 stanowi blaszana kolumna o zarysie zbliżonym do litery C. We wnętrzu prowadnicy 5 jest utworzony wzdłużny rowek 12 z dnem 13. Wlotową część rowka 12 tworzą dwa wewnętrzne, wzdłużnie rozpostarte żebra 14. Są one zwrócone w kierunku dna 13 rowka 12 i rozdzielone szczeliną 15, przez którą przenika do jego wnętrza boczne obrzeże 4 płaszcza 1. Rowek 12 każdej prowadnicy 5 ma dwie powierzchnie oporowe 16, które są utworzone przeciwległe na krawędziach jego żeber 14 po obu stronach płaszcza 1. Z kolei płaszcz 1 posiada elementy oporowe w postaci widlastych nakładek 17 o zarysie zbliżonym do litery V. Nakładkami 17 są listwy z elastycznego materiału, rozpostarte wzdłuż bocznych obrzeży 4 płaszcza 1 oraz przytwierdzone do nich. Rozchylone ramiona 18 nakładek 17 przylegają ślizgowo do oporowych powierzchni 16 żeber 14. W celu wzmocnienia bocznych obrzeży 4 płaszcza 1, na zewnętrznych powierzchniach jego nakładek 17 są osadzone widlaste spinki 19 o zarysie zbliżonym do litery V, przy czym ich rozchylone ramiona 20 przylegają do rozchylonych ramion 18 nakładek 17. Płaszcz 1 kurtyny ma po bokach dodatkowe uszczelnienia 21, usytuowane poza obrębem jego prowadnic 5. Każde z tych uszczelnień tworzy para pionowo rozpostartych listew uszczelniających 22, które są rozmieszczone po obu stronach płaszcza 1, a ich wychylne części są zwrócone w kierunku osi 23 symetrii płaszcza 1 i przylegają sprężyście do jego powierzchni 24. Listwy uszczelniające 22 są przyłączone swoimi sztywnymi obrzeżami 25 do pionowych krawędzi prowadnic
5. Obrzeża 25 listew 22 mają zarysy walcowe i są osadzone wahliwie w profilowych gniazdach 26, utworzonych po zewnętrznej stronie prowadnic 5. Jak pokazano na fig. 4, w rowku 12 każdej prowadnicy 5, po zewnętrznych stronach żeber 14 są zamocowane dodatkowo dwie listwy ślizgowe 27. Listwy te są w przybliżeniu równoległe do obu żeber 14 oraz oddzielone od nich zewnętrznymi szczelinami 28. Ramiona 18 nakładki 17 są zagłębione w szczelinach 28 i przylegają swymi krawędziami 29 do wewnętrznych powierzchni listew ślizgowych 27.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem, który jest nawijany na obrotowy wał i przytwierdzony do niego swym poprzecznym obrzeżem, a boczne obrzeża płaszcza są osadzone przesuwnie w stałych, pionowych prowadnicach rowkowych, przy czym rowek każdej z prowadnic ma parę wzdłużnych żeber, zwróconych w stronę dna rowka i oddzielonych od siebie szczeliną, przez którą przenika do jego wnętrza boczne obrzeże płaszcza, oraz ma co najmniej jedną wzdłużną powierzchnię oporową, a na bocznych obrzeżach płaszcza są osadzone elementy oporowe, które przylegają ślizgowo do powierzchni oporowych w rowkach obu prowadnic, znamienna tym, że rowek (12) każdej prowadnicy (5) ma dwie oporowe powierzchnie (16), utworzone przeciwlegle na krawędziach jego żeber (14) po obu stronach płaszcza (1), a elementami oporowymi płaszcza (1) są przytwierdzone do jego bocznych obrzeży (4) widlaste nakładki (17) o zarysie zbliżonym do litery V, których rozchylone
    PL 221 711 B1 ramiona (18) przylegają ślizgowo do oporowych powierzchni (16) żeber (14), przy czym na zewnętrznych powierzchniach nakładek (17) płaszcza (1 są zamocowane widlaste spinki (19) o zarysie zbliżonym do litery V, których rozchylone ramiona (20) przylegają do rozchylonych ramion (18) nakładki (17) , a ponadto płaszcz (1 ma po bokach uszczelnienia (21) usytuowane poza obrębem jego prowadnic (5), przy czym każde uszczelnienie (21) składa się z pary pionowo usytuowanych, uszczelniających listew (22), które są rozmieszczone z dwóch stron płaszcza (1), a ich wychylne części są zwrócone w kierunku osi (23) symetrii płaszcza (1) i sprężyście przylegają do jego powierzchni (24).
  2. 2. Kurtyna według zastrz. 1, znamienna tym, że w rowku (12) każdej z prowadnic (5), po zewnętrznych stronach żeber (14) są zamocowane dwie ślizgowe listwy (27), które są mniej więcej równoległe do obu żeber (14) i oddzielone od nich zewnętrznymi szczelinami (28), przy czym ramiona (18) widlastej nakładki (17) są zagłębione w tych szczelinach i przylegają swymi krawędziami (29) do wewnętrznych powierzchni ślizgowych listew (27).
  3. 3. Kurtyna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że widlaste nakładki (17) płaszcza (1) mają postać listew z elastycznego materiału, które są rozpostarte wzdłuż jego bocznych obrzeży (4).
  4. 4. Kurtyna według zastrz. 1, znamienna tym, że uszczelniające listwy (22) są przyłączone swymi sztywnymi obrzeżami (25) do pionowych krawędzi prowadnic (5).
  5. 5. Kurtyna według zastrz. 4, znamienna tym, że obrzeża (25) uszczelniających listew (22) mają profil cylindryczny i są osadzone wahliwie w profilowych gniazdach (26), utworzonych po zewnętrznej stronie prowadnic (5).
PL401064A 2012-10-05 2012-10-05 Kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem PL221711B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401064A PL221711B1 (pl) 2012-10-05 2012-10-05 Kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401064A PL221711B1 (pl) 2012-10-05 2012-10-05 Kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL401064A1 PL401064A1 (pl) 2014-04-14
PL221711B1 true PL221711B1 (pl) 2016-05-31

Family

ID=50442122

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL401064A PL221711B1 (pl) 2012-10-05 2012-10-05 Kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221711B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3872293A1 (en) 2020-02-27 2021-09-01 FIMARC Zenon Malkowski Roll-up fireproof curtain

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP3872293A1 (en) 2020-02-27 2021-09-01 FIMARC Zenon Malkowski Roll-up fireproof curtain

Also Published As

Publication number Publication date
PL401064A1 (pl) 2014-04-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9512669B2 (en) Lifting door assembly and door lintel sealing device therefor
CA2880531C (en) Window/door system with flat track having "c"-shaped roller supports
KR101520149B1 (ko) 이중 개폐구조를 갖는 미서기 창호
KR20190046771A (ko) 커버 부재를 가지는 슬라이딩 벽 장치
PL221711B1 (pl) Kurtyna zwijana z elastycznym płaszczem
TWM496677U (zh) 防火捲門之捲幕箱布幕氣密結構改良
PL398438A1 (pl) Kurtyna zwijana
KR20110004534A (ko) 방화 스크린셔터의 비상문 개폐장치
KR200472327Y1 (ko) 슬라이딩 이중창
PL222492B1 (pl) Układ uszczelnień pionowych zwijanej bramy segmentowej
ES2540792T3 (es) Puerta enrollable seccional
JP4240491B2 (ja) 扉取付け用建具
HRP20201335T1 (hr) Kutija za zastor
KR101244871B1 (ko) 연동 미닫이문
PL216924B1 (pl) Brama zwijana segmentowa
PL231569B1 (pl) Połączenie konstrukcyjne skrzydła drzwi z ościeżnicą
KR20140022151A (ko) 슬라이딩 창호용 필링피스
JP2012030095A5 (pl)
PL217538B1 (pl) Zespół prowadzący materiał osłonowy w zwijanej rolecie
KR20100001878A (ko) 슬라이딩 창호가 구비된 커튼월의 개선구조
ES2620976T3 (es) Sistema de obturaciones horizontales de puerta seccional enrollable
RU182562U1 (ru) Противопожарные рулонные ворота
EP3362631A1 (en) Improvements in or relating to roller gates
PL217167B1 (pl) Brama rolowana segmentowa
PL68878Y1 (pl) Kurtyna zwijana