PL221670B1 - Urządzenie do usuwania pancerza z odgłowionego korpusu krewetek małych - Google Patents

Urządzenie do usuwania pancerza z odgłowionego korpusu krewetek małych

Info

Publication number
PL221670B1
PL221670B1 PL404456A PL40445613A PL221670B1 PL 221670 B1 PL221670 B1 PL 221670B1 PL 404456 A PL404456 A PL 404456A PL 40445613 A PL40445613 A PL 40445613A PL 221670 B1 PL221670 B1 PL 221670B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
slot
upper element
lower element
width
shrimp
Prior art date
Application number
PL404456A
Other languages
English (en)
Other versions
PL404456A1 (pl
Inventor
Marcin Królikowski
Jerzy Balejko
Original Assignee
Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ West Pomeranian Szczecin Tech filed Critical Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority to PL404456A priority Critical patent/PL221670B1/pl
Publication of PL404456A1 publication Critical patent/PL404456A1/pl
Publication of PL221670B1 publication Critical patent/PL221670B1/pl

Links

Landscapes

  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)
  • Processing Of Meat And Fish (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do usuwania pancerza z odgłowionego korpusu krewetek małych.
W dostępnej literaturze nie znaleziono opracowań dotyczących metod mechanicznego odsk orupiania małych krewetek. Ze względu na podobieństwo cech anatomicznych i sensorycznych między małą krewetką a krylem antarktycznym (Euphausia superba) w wielu ośrodkach badawczych podejmowano próby oddzielenia pancerza mineralno-chitynowego i otrzymywania mięsa metodami: ścierania pancerza, metoda udarową lub rolkowo - szczelinową. Pierwsza z wymienionych metod polega na odskorupianiu ugotowanych i indywidualnie zamrożonych krewetek, poprzez ścieranie pancerza na szorstkich powierzchniach wirujących tarcz umieszczonych wewnątrz nieruchomego, perforowanego bębna. Podawany z góry surowiec przemieszcza się kaskadowo przez tarcze do dołu urządzenia. Pyliste odpady usuwane są w sposób ciągły przez układ aspiracyjny. Przepustowość urządzenia w ynosi około 500 kg/godz. przy wydajności produktu 25% w stosunku do surowca. Zdecydowaną niedogodnością metody jest konieczność indywidualnego mrożenia krewetek po ugotowaniu, a następnie prowadzenie procesu w pomieszczeniach o temperaturze nie wyższej niż -18°C (odskorupianie, sortowanie i pakowanie). Odskorupiane metodą udarową krewetki pierwotnie gotowane w warniku parowym, po czym uwalniane są od pancerza w specjalnej wirówce z wirującą tarczą (1200-2000 min-) i nieruchomą prętową koroną. Podane do wirówki krewetki przechodzi na wirującą tarczę, gdzie uzyskuje duże przyspieszenie odśrodkowe. Jednocześnie ostre nacięcia na powierzchni tarczy nacinają pancerz, który w czasie uderzania o nieruchome pręty komory pęka, co powoduje uwalnianie z niego mięśni. Mieszanina fragmentów mięśni, pancerzy i fragmentów nie oskorupionych odwłoków jest trzykrotnie poddawana wodnej flotacji. Wydajność technologiczna procesu wynosi około 10-12%. Trzecia z wymienionych metod rolkowo - szczelinowa polega na wciągnięciu krewetki w szczelinę pomiędzy dwie gładkie równoległe rolki, obracające się parami przeciwbieżnie. Kierunek ruchu rolek może być stały lub zmienny. Siły tarcia działające na przesuwające się wzdłuż szczeliny krewetki powodują wciągnięcie wciągniecie w szczelinę pancerza wraz z głowotułowiem, przeciągnięcie ich przez szczelinę i zrzucenie w dół na skutek obrotowego ruchu rolek. Uwolniony od części niejadalnych mięsień pozostaje w szczelinie między wałkami przesuwając się wzdłuż niej i wypada na jej końcu do zasobnika produktu.
Jak wynika z analizy funkcjonalności wymienionych metod, są one niedoskonałe ze względu na niską wydajność procesu, konieczność ręcznego doczyszczania krewetek, otrzymane po obróbce krewetki są pokaleczone poszarpane i nie spełniają norm jakościowych i oczekiwań konsum enckich. Konieczność obróbki termicznej - eliminuje metody dla odskorupiania krewetek świeżych ewentualnie wstępnie sparzonych.
Z opisów patentowych znane są metody lub urządzenie do odskorupiania krewetek, ale dotyczy to tylko obróbki krewetek dużych i wstępnie pozbawionych głowotułowia. Żadna z analizowanych metod nie oferuje obróbki krewetek w zakresie wielkościowym poniżej 50 mm. Każda ze znanych metod wymaga również ręcznego podawania i pozycjonowania krewetek do obróbki mechanicznej. Rozwiązania opisane w tych dokumentach zakładają albo gotowanie produktu, żeby usztywnić tkankę krewetek - opis patentowy US6562390, albo znaczną ingerencje w tkankę krewetki - opis US4008508, albo polegają na innych zasadach omówionych powyżej jak na przykład w opisie US4121322, gdzie krewetki są wyciskane z pancerzy.
Specyficzne właściwości technologiczne krewetki północnej (pandalus borealis) i garneli pospolitej (crangon crangon) czy krewetki bałtyckiej (Palaemon adspersus), a zwłaszcza ich małe wymiary, niska wytrzymałość mechaniczna, zróżnicowany stopień zmian chemicznych post mortem stworzyły konieczność opracowania technologii całkowicie odmiennych od stosowanych w przetwórstwie morskich produktów żywnościowych na przykład dużych krewetek Black tiger.
Urządzenie do usuwania pancerza z odgłowionego korpusu krewetek małych, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że zbudowane jest z dwóch elementów w kształcie korytka, dolnego i umieszczonego w nim górnego. W dnie każdego elementu dolnego i górnego, znajdują się szc zeliny jednakowej długości, w kształcie wydłużonego trójkąta zakończonego u podstawy wycinkiem okręgu. Jeden koniec szczeliny jest zaokrąglony, a od połowy swojej długości szczelina zwęża się do zera na drugim końcu. Szerokość szczeliny w dolnym elemencie jest 3-4 krotnie szersza od szczeliny w górnym elemencie. Krawędź szczeliny w górnym elemencie tworzy walec o średnicy, która jest mniejsza od szerokości szczeliny, przy czym stosunek szerokości do długości szczeliny w górnym elemencie
PL 221 670 B1 wynosi 0,03-0,05. Środek dna górnego elementu jest na całej długości wygięty ku górze tak, że kąt nachylenia do płaszczyzny poziomej wynosi 10-15 stopni. Górny element wykonany jest z elastomeru o wydłużeniu względnym około 400% i wytrzymałości rzędu 4MPa, korzystnie z silikonu. Dolny element wykonany jest z tworzywa sztywnego termoplastycznego lub duroplastu, korzystnie termo lub chemoutwardzalnego, takiego jak ABS, PET lub PA. Dolny element może być także wykonany z metalu, korzystnie ze stali kwasoodpornej, na przykład 1H18N9T. Średnica walca stanowiącego krawędź szczeliny w górnym elemencie stanowi 2/3 szerokości tej szczeliny. Górny element jest trwale zespolony z dolnym elementem poprzez wklejenie lub osadzenie mechaniczne. Dolny element i górny element są otwarte z jednej krótszej strony lub są otwarte z obu krótszych stron. Korzystnie ścianki górnego elementu są wyższe od ścianek dolnego elementu o 20%. Element górny i dolny można wytwarzać metodą odformowanie w formie ciśnieniowej poprzez wtrysk lub wytłoczenie.
Urządzenie według wynalazku ma zastosowanie do usuwania pancerza chitynowego z odgłowionego korpusu krewetek małych, o rozmiarach mniejszych niż 50 mm. Urządzenie może stanowić element urządzenia do ręcznego pozbawiania krewetek pancerza i działać na zasadzie drylownicy do wiśni lub być fragmentem linii automatycznej pojedynczej lub zwielokrotnionej. Urządzenie umożliwia pozbawienie pancerza tak, że mięsień odwłoka nie jest uszkodzony mechanicznie i posiada cechy spełniające wymagania konsumenckie.
Urządzenie według wynalazku przedstawione jest w przykładach wykonania i na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z góry, fig. 2 przedstawia urządzenie w przekroju poprzecznym A-A, fig. 3 przedstawia urządzenie w przekroju poprzecznym B-B, fig. 4 przedstawia urządzenie w widoku perspektywicznym, przed zespoleniem górnego elementu z dolnym elementem, fig. 5 przedstawia urządzenie w widoku perspektywicznym z umieszczona w nim krewetką, fig. 6 przedst awia urządzenie, w którym dolny i górny element są otwarte z obu krótszych stron.
P r z y k ł a d 1
Urządzenie zbudowane jest z dwóch elementów w kształcie korytka otwartego z jednej krótszej strony, dolnego 1 i umieszczonego w nim górnego 2. Dolny element 1 wykonany jest polimeru PET, a górny element 2 wykonany jest z silikonu o wydłużeniu względnym około 400% i wytrzymałości rzędu 4MPa. W dnie każdego elementu dolnego 1 i górnego 2, znajdują się szczeliny jednakowej dług ości L, w kształcie wydłużonego trójkąta zakończonego u podstawy wycinkiem okręgu. Jeden koniec szczeliny jest zaokrąglony, a od połowy swojej długości szczelina zwęża się do zera na drugim końcu. Szerokość szczeliny 3 w dolnym elemencie 1 jest trzykrotnie szersza od szerokości szczeliny 3a w górnym elemencie 2. Krawędź szczeliny 3a w górnym elemencie tworzy walec o średnicy D, która jest mniejsza od szerokości szczeliny 3a. Stosunek długości L szczeliny 3a do szerokości szczeliny 3a w górnym elemencie 2 wynosi 0,03. Środek dna górnego elementu 2 jest na całej długości wygięty ku górze tak, że kąt nachylenia do płaszczyzny poziomej wynosi 10 stopni. Średnica D walca stanowiącego krawędź szczeliny 3a w górnym elemencie 2 stanowi 2/3 szerokości tej szczeliny. Górny element 2 jest wklejony do dolnego elementu 1. Ścianki górnego elementu są wyższe od ścianek dolnego elementu o 20%. 1. Krewetka zostaje pozbawiona głowotułowia i rozcięta na dolnej części odwłoka na całej długości. Tak przygotowana zostaje wsunięta na element górny 2, co powoduje wstępne rozch ylenie pancerza i oparcie go o dno górnego elementu.
Zostaje wywołany nacisk, z kontrolowaną siłą na korpus krewetki od góry, to jest na pancerz. Odwłok krewetki przeciska się przez szczelinę do momentu, kiedy pancerz w całości zostanie rozpostarty na powierzchni górnego elementu 2. Ciało krewetki zostaje przeciśnięte przez szczelinę 3a. Po przeciśnięciu odwłoka krewetki, sprężystość silikonu powoduje oderwanie mięśnia odwłoka krewetki od pancerza i powrót elementu sprężystego do pierwotnego położenia osiągając stan gotowości na przyjęcie następnej krewetki. Pancerz zostaje w górnym elemencie 2, skąd jest usuwany.
P r z y k ł a d 2
Urządzenie jak w przykładzie 1, z tym, że dolny element 1 wykonany jest polimeru ABS, a górny element 2 wykonany jest z elastomeru akrylowego. Obydwa elementy 1 i 2 są otwarte z obydwu krótszych stron. Stosunek długości L szczeliny 3a do szerokości szczeliny 3a w górnym elemencie 2 w ynosi 0,5. Środek dna górnego elementu 2 jest na całej długości wygięty ku górze tak, że kąt nachyl enia do płaszczyzny poziomej wynosi 15 stopni.

Claims (12)

1. Urządzenie do usuwania pancerza z odgłowionego korpusu krewetek małych, znamienne tym, że zbudowane jest z dwóch elementów w kształcie korytka, dolnego (1) i umieszczonego w nim górnego (2), przy czym w dnie każdego elementu (1,2) znajdują się szczeliny (3, 3a) jednakowej długości (L), w kształcie wydłużonego trójkąta zakończonego u podstawy wycinkiem okręgu, przy czym szerokość szczeliny (3) w dolnym elemencie (1) jest 3-4 krotnie szersza od szczeliny (3a) w górnym elemencie (2), przy czym krawędź szczeliny (3a) w górnym elemencie (2) tworzy walec o średnicy D, która jest mniejsza od szerokości szczeliny (3a), zaś stosunek długości (L) do szerokości (S) szczeliny (3a) w górnym elemencie (2) wynosi 0,03-0,05, przy czym środek dna górnego elementu (2) jest na całej długości wygięty ku górze tak, że kąt nachylenia (a) do płaszczyzny poziomej wynosi 10-15 stopni.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że górny element (2) wykonany jest z elastomeru o wydłużeniu względnym około 400% i wytrzymałości rzędu 4 MPa.
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że górny element (2) wykonany jest z silikonu.
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dolny element (1) wykonany jest z tworzywa sztywnego termoplastycznego lub duroplastu.
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że dolny element (1) wykonany jest z ABS, PET lub PA.
6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dolny element (1) wykonany jest z metalu.
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że dolny element (1) wykonany jest ze stali kwasoodpornej.
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że średnica D walca stanowiącego krawędź szczeliny (3a) stanowi 2/3 szerokości (S) szczeliny (3a).
9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że górny element (2) jest trwale zespolony z dolnym elementem (1) poprzez wklejenie lub osadzenie mechaniczne.
10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dolny element (1) i górny element (2) są otwarte z jednej krótszej strony.
11. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dolny element (1) i górny element (2) są otwarte z obu krótszych stron.
12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ścianki górnego elementu (2) są wyższe od ścianek dolnego elementu (1) o 20%.
PL404456A 2013-06-26 2013-06-26 Urządzenie do usuwania pancerza z odgłowionego korpusu krewetek małych PL221670B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404456A PL221670B1 (pl) 2013-06-26 2013-06-26 Urządzenie do usuwania pancerza z odgłowionego korpusu krewetek małych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL404456A PL221670B1 (pl) 2013-06-26 2013-06-26 Urządzenie do usuwania pancerza z odgłowionego korpusu krewetek małych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL404456A1 PL404456A1 (pl) 2015-01-05
PL221670B1 true PL221670B1 (pl) 2016-05-31

Family

ID=52126330

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL404456A PL221670B1 (pl) 2013-06-26 2013-06-26 Urządzenie do usuwania pancerza z odgłowionego korpusu krewetek małych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221670B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL404456A1 (pl) 2015-01-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8991617B2 (en) Feed trough for a processing apparatus
US4121322A (en) Crustacean meat extraction means
US6007417A (en) Expandable poultry deboner with improved stripper disk
US10112780B2 (en) Flexible and adjustable roller scrapers
ES2527781A1 (es) Procedimiento para la separación de la cáscara de las semillas o fruto, dispositivo de cribado y dispositivo seleccionador
JP6803016B2 (ja) 鶏ボンジリの除骨装置
US3396768A (en) Apparatus and method for separating meat from bone
US3662432A (en) Apparatus for eviscerating scallops
US4019224A (en) Removal of meat from crustaceans
CN107691615B (zh) 一种鱼肉泥去鱼刺装置
RU2630407C1 (ru) Устройство и способ удаления брюшного жира с кожи брюшной части забитой птицы, подвешенной за ноги
PL221670B1 (pl) Urządzenie do usuwania pancerza z odgłowionego korpusu krewetek małych
KR930010224B1 (ko) 어류 내장 제거용 방법 및 장치
BR202016020834U2 (pt) Mecanismo de limpeza aplicado em máquina com esteira de seleção e repasse automático moelas
US3466699A (en) Process and apparatus of deshelling cooked shrimp
US4198728A (en) Process for shucking a mollusk
US2879538A (en) Apparatus for removing the shells of crustaceans
CN104705767A (zh) 一种对辊式油用牡丹果实脱荚分选装置
RU2632962C2 (ru) Устройство для механической обработки органа или органов, изъятых из битой птицы
US3683458A (en) Apparatus for shucking shellfish
US3745609A (en) Apparatus for removing shells from crustacea
JPH06504184A (ja) 甲殻類の尾から身を取り出す装置
KR100367171B1 (ko) 오징어 할복 및 다리절단 장치
CN206251884U (zh) 一种果子剥皮分离处理装置
EP0043177B1 (en) Method and apparatus for stripping flesh from fish frames