PL221531B1 - Zestaw elementów betonowych do budowy muru oporowego i forma do wytwarzania takich elementów - Google Patents

Zestaw elementów betonowych do budowy muru oporowego i forma do wytwarzania takich elementów

Info

Publication number
PL221531B1
PL221531B1 PL392141A PL39214110A PL221531B1 PL 221531 B1 PL221531 B1 PL 221531B1 PL 392141 A PL392141 A PL 392141A PL 39214110 A PL39214110 A PL 39214110A PL 221531 B1 PL221531 B1 PL 221531B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
elements
projections
inclination
mold
shape
Prior art date
Application number
PL392141A
Other languages
English (en)
Other versions
PL392141A1 (pl
Inventor
Paweł Brózda
Original Assignee
Zibet Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zibet Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Zibet Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL392141A priority Critical patent/PL221531B1/pl
Publication of PL392141A1 publication Critical patent/PL392141A1/pl
Publication of PL221531B1 publication Critical patent/PL221531B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zestaw elementów betonowych do budowy muru oporowego i forma do wytwarzania takich elementów.
Znane są zestawy elementów przeznaczonych do bezspoinowego wznoszenia murów oporowych z elementów mających kształt graniastosłupów prostych o podstawach równoległych, układanych na zakładkę w sąsiadujących warstwach.
Przykładowo, w rozwiązaniu według polskiego opisu patentowego nr PL 173 638 element wykonany w postaci betonowego pustaka równoległościennego o ściankach pionowych ma na dolnych krawędziach wewnętrznych ścianek pionowych co najmniej dwa występy sprzęgające, które w murze opierają się o górne płaskie krawędzie ścianek pionowych pustaka warstwy dolnej. Powierzchnia elewacyjna pustaka ma fakturę dekoracyjną względnie ukształtowana jest podobnie do powierzchni z kamienia tłuczniowego. W celu zapewnienia zwiększonej wytrzymałości muru oporowego pustakowe elementy wypełnianie są betonem lub ziemią z okrywą roślinną, murowi nadawane jest pochylenie przez skokowe przesunięcie w głąb sąsiadujących warstw, a także przez zwiększenie grubości muru rozbudowując wymiarowo pustaki w kierunku prostopadłym do powierzchni elewacyjnej.
W innym rozwiązaniu, przedstawionym opisem zgłoszenia wynalazku nr P-355 836 (WO nr 0 100 932), mur oporowy wykonywany jest z elementów o kształcie graniastosłupa prostego, na którego górnej i dolnej podstawie wykonane są uzupełniające się kształtem występy i rowki równoległe do powierzchni elewacyjnej, zapewniające ustalenie położenia w płaszczyźnie przylegania elementów warstwy dolnej i górnej muru. Zastosowane połączenie typu na jaskółczy ogon wymaga bardzo szczególnego ukształtowania występów i rowków, jest wrażliwe na uszkodzenia przy montażu. Rozwiązanie wyróżnia w zestawie złożonym z elementów o kształcie graniastosłupów prostych: element oporowy dolny z płaską, bez występu powierzchnią dolną, element oporowy warstwowy, element górny i element wieńczący. Rozwiązanie może być stosowane tylko do murów prostych, kierunkowo sztywne, liniowe połączenie elementów uniemożliwia krzywoliniowe profilowanie muru oporowego.
Niniejszy wynalazek dotyczy dwóch rozwiązań konstrukcyjnych o wspólnej idei wynalazczej. Pierwsze rozwiązanie według wynalazku dotyczy zestawu elementów betonowych do budowy muru oporowego, natomiast drugie - konstrukcji formy do wytwarzania takich szczególnych elementów.
Zestaw elementów według wynalazku, podobnie jak w powyżej opisanych rozwiązaniach złożony jest z elementów wykonanych z mieszanki betonu elastycznego o kształtach graniastosłupów prostych z podstawami równoległymi, układanych warstwowo na zakładkę oraz posiadających na górnej i dolnej podstawie uzupełniające się kształtem występy i rowki ustalające położenie w płaszczyźnie przylegania elementów warstwy dolnej i górnej muru. Powierzchnie elewacyjne mają fakturę niereg ularną, chropowatą.
Istota wynalazku polega na tym, że zestaw stanowią elementy oporowe: dolny, warstwowy, o dsądzony z rynną i górny, mające podstawy o kształcie trapezu równoramiennego. Element oporowy dolny, warstwowy i odsądzony mają na powierzchni górnej po dwa, rozstawione symetrycznie w kierunkach powierzchni bocznych występy, w postaci stożków ściętych usytuowanych osiami w płas zczyźnie równoległej do powierzchni elewacyjnej. Na powierzchniach dolnych elementów oporowych warstwowego, odsadzonego i górnego wykonane są rowki o kształcie trapezu równoramiennego, którego powierzchnie boczne mają pochylenie równe pochyleniu tworzących stożkowych występów. Głębokość rowków jest większa od wysokości występów. Oś rowka w każdym elemencie jest przesunięta względem osi występów w kierunku powierzchni elewacyjnej. Ponadto, element oporowy górny ma na powierzchni górnej liniową kryzę przylegającą do krawędzi powierzchni elewacyjnej a element oporowy dolny ma płaską powierzchnię dolną.
W rozwiązaniu takim sąsiadujące ze sobą w poszczególnych warstwach elementy oporowe dzięki ukształtowaniu podstaw w trapez równoramienny mogą być sytuowane powierzchniami ele wacyjnymi pod kątem, co umożliwia oprócz murów prostych tworzenie również murów zakrzywionych. Przy zakładkowym połączeniu elementów w przylegających warstwach muru możliwym jest to z przegubowym połączeniem elementów na jednym występie stożkowym wprowadzonym w rowek, w wymaganym geometrią kątowego ustawienia położeniu. Element odsadzony z rynną zwiększa całkowity kąt pochylenia muru z korzystnym efektem w jego wytrzymałości a jednocześnie strefowo na wysok ości muru odprowadza wodę opadową lub po zasypaniu rynny ziemią stanowić może roślinny element dekoracyjny. Zestaw nadaje się zwłaszcza do wysokich murów oporowych, budowanych w miejscach o szczególnym zagrożeniu.
PL 221 531 B1
W zależności od usytuowania środka krzywizny powierzchnia elewacyjna elementów oporowych może być wykonana na powierzchni przyległej do dłuższego lub krótszego boku trapezu podstawy. Kąt pochylenia boku trapezu może być dobrany do promienia krzywizny muru tak, że w warstwach sąsiadujące elementy bezszczelinowo przylegają do siebie powierzchniami bocznymi. Takie rozwiązanie cechuje istotnie zwiększona wytrzymałość muru.
Dla sytuacji, gdy mur oporowy ma być zakończony u góry ponad poziomem gruntu ścianką balustradową - zestaw dodatkowo posiada elementy ogrodzeniowe: warstwowy, górny i wieńczący, o kształcie prostopadłościanów, których długość podstawy jest równa długości boku powierzchni elewacyjnej elementów oporowych i o szerokości mniejszej od szerokości tych elementów. Powierzchnie elewacyjne elementów ogrodzeniowych wykonane są co najmniej na powierzchni przedniej i tylnej. Element ogrodzeniowy warstwowy ma tak samo jak w elementach oporowych na powierzchni górnej dwa, rozstawione symetrycznie w kierunkach powierzchni bocznych występy w postaci stożków ściętych usytuowanych osiami w płaszczyźnie równoległej do powierzchni elewacyjnych. Na powierzchniach dolnych elementów ogrodzeniowych warstwowego i górnego wykonane są rowki o kształcie trapezu, którego powierzchnie boczne przylegają do stożkowych pobocznie występów oraz mają głębokość większą od wysokości występów. Oś rowka leży w płaszczyźnie osi występów. Element ogr odzeniowy górny ma płaską powierzchnię górną, a element wieńczący ma szerokość większą od pozostałych elementów ogrodzeniowych.
Korzystnym ze względów montażowo-transportowych jest, gdy współosiowo w stożkowych występach elementów oporowych i elementów ogrodzeniowych - oprócz elementu wieńczącego - osadzone są tuleje gwintowane dla wkręcania zaczepów transportowych.
Drugim rozwiązaniem według wynalazku jest forma do wykonywania opisanych powyżej elementów oporowych. Forma posiada znane rozwiązanie z poziomą płytą nośną, do której rozłącznie mocowane są ściany boczne, wyznaczające przestrzeń wewnętrzną wnęk zalewanych mieszanką betonową. Wnęki mają postać graniastosłupa prostego o równoległych podstawach w kształcie trapezu równoramiennego.
Istota wynalazku polega na tym, że forma zawiera dwie wnęki zalewowe na dwa elementy oporowe, usytuowane liniowo między dwoma wspólnymi, ścianami bocznymi pionowymi, połączonymi odchylnie wzdłuż dolnej krawędzi do poziomej płyty nośnej. Ściany boczne pionowe rozstawione są na wymiar równy wysokości elementu oporowego. Na jednej ścianie bocznej pionowej i w każdej wnęce zalewowej wykonane są skierowane na zewnątrz po dwa występy w postaci stożków ściętych, usytuowanych osiami w płaszczyźnie poziomej równoległej do powierzchni płyty nośnej. Na drugiej ścianie bocznej pionowej wykonany jest odsadzony do wnętrza wnęk zalewowych wzdłużny wpust w kształcie trapezu równoramiennego, którego powierzchnie boczne mają pochylenie równe pochyleniu stożkowych występów, a którego wysokość jest większa od głębokości występów. Oś wpustu formy jest przesunięta w pionie względem osi występów w kierunku płyty nośnej. W kierunku prostopadłym każda z wnęk ograniczona jest od zewnątrz przez ścianę boczną pochyłą, połączoną odchylnie wzdłuż dolnej krawędzi do poziomej płyty nośnej i w rozstawieniu nie mniejszym od dwóch długości powierzchni elewacyjnej elementu oporowego. Ściana boczna pochyła w położeniu roboczym nachylona jest pod kątem równym pochyleniu boku w trapezie podstawy elementu oporowego. Ponadto, posiada wycięcie wewnętrzne obejmujące powierzchnię wpustu i wsunięta jest między ściany boczne pionowe oraz do nich zamocowana połączeniem rozłącznym. W środku geometrycznym między ścianami bocznymi pochyłymi ustalona jest rozłącznie na kołkach centrujących w płycie nośnej i w ścianach bocznych pionowych przegroda klinowa. Przegroda klinowa ma w pionowym przekroju poprzecznym kształt trójkąta równoramiennego o kącie wierzchołkowym pochylenia ramion równym podwójnej wartości kąta pochylenia boku trapezu podstawy elementu oporowego, a w przekroju pionowym wzdłużnym kształt prostokąta mającego na jednym boku pionowym odsądzenie wewnętrzne obejmujące wpust.
W zależności od usytuowania powierzchni elewacyjnej przy dłuższym lub krótszym boku trapezu przegroda klinowa ma wierzchołek ramion usytuowany na dole, przy płycie nośnej - lub na górze, przy górnych krawędziach ścian bocznych pionowych.
Korzystnym jest, gdy na płycie nośnej, w każdej z wnęk zalewowych ułożony jest wymienny wkład kształtujący powierzchnie elewacyjne elementu oporowego.
Korzystnym jest również, że na płytę nośną w każdej z wnęk zalewowych przed zalewaniem mieszanką betonową nasypana jest warstwa kruszywa stanowiąca powierzchnie elewacyjną elementu oporowego.
PL 221 531 B1
Pełne zrozumienie wynalazku umożliwi poznanie opisów przykładowych wykonań zestawu oraz formy, pokazanych na rysunku. Poszczególne figury rysunku przedstawiają:
figura 1 - przekrój pionowy przez mur oporowy, który zakończony jest elementem górnym na poziomie gruntu, figura 2 - przekrój pionowy przez naziemny fragment muru oporowego, wykonany z elementów ogrodzeniowych zestawu, figura 3 - szczegół „S” z fig. 1, figury 4 i 5 - widoki z góry elementów oporowych, z powierzchnią elewacyjna wykonaną odpowiednio wzdłuż dłuższej i krótszej podstawy trapezu równoramiennego, figury od 6 do 12 - w rzucie z boku i z góry kolejno elementy oporowe: dolny, warstwowy, odsądzony, górny oraz elementy ogrodzeniowe: warstwowy, górny i wieńczący, figura 13 - widok z góry warstwy fragmentu krzywoliniowego muru oporowego, w którym wyk onane elementy przylegają bezszczelinowo do siebie powierzchniami bocznymi.
Następne figury rysunku dotyczą przykładowej konstrukcji formy do wykonywania elementów oporowych, i w ujęciu schematycznym kolejno przedstawiają:
figura 14 - przekrój poprzeczny przez formę prowadzony według linii oznaczonej X-X na fig. 15, figura 15 - wzdłużny półprzekrój formy przystosowanej do wykonywania elementów z powierzchnia elewacyjną wzdłuż dłuższej podstawy trapezu, a figura 16 - wzdłużny półprzekrój formy przystosowanej do wykonywania elementów z powierzchnia elewacyjną wzdłuż krótszej podstawy trapezu.
Elementy składowe zestawu do budowy muru oporowego przedstawia fig. 1. Elementy te wykonane z mieszanki betonu elastycznego stanowią bloki o kształcie graniastosłupów prostych z równoległymi podstawami, masie rzędu od 500 do 1000 kg i wymiarach gabarytowych podstawy około 100 x 100 cm i wysokości 50 cm. Mur posadowiony na poziomej płycie składa się z wielu warstw elementów oporowych ułożonych obok siebie oraz w sąsiadujących warstwach na zakładkę. Zestaw elementów oporowych stanowią elementy oporowe: dolny 1, warstwowy 2, odsadzony 3 z rynną 4 oraz górny 5, mające poziome podstawy w kształcie trapezu równoramiennego. W zależności od usytuowania środka krzywizny muru licowa powierzchnia elewacyjna Pe elementów oporowych mająca fakturę dekoracyjną, nieregularną, chropowatą, przykładowo podobną do kamienia tłuczniowego, może być wykonana na powierzchni przyległej do dłuższego (fig. 4) lub krótszego (fig. 5) boku trapezu. Elementy oporowe dolny warstwowy 2 i odsadzony 3 mają na powierzchni górnej Pg po dwa, rozstawione symetrycznie w kierunkach powierzchni bocznych Pb występy 6, w postaci stożków ściętych usytuowanych osiami w płaszczyźnie równoległej do powierzchni elewacyjnej Pe. Na powierzchniach dolnych Pd elementów oporowych warstwowego 2, odsadzonego 3 i górnego 4 wykonane są rowki 7 o kształcie trapezu równoramiennego, którego powierzchnie boczne mają pochylenie równe pochyleniu tworzących stożkowych występów 6. Głębokość g rowków 7 jest większa od wysokości h występów 6, a ponadto oś rowka 7 w każdym elemencie jest przesunięta o wym iar e względem osi występów 6 w kierunku powierzchni elewacyjnej Pe. Połączenie elementów oporowych obrazuje rysunek fig. 3. Wymiar e dobrany do wymaganego kata pochylenia muru oporowego wymusza przesunięcie sąsiad ujących warstw muru. Element oporowy górny 5 ma na powierzchni górnej Pg liniową kryzę 8, przylegającą do krawędzi powierzchni elewacyjnej Pe. Element oporowy dolny 1 ma płaską powierzchnię dolną Pd.
W warunkach wymagających, aby mur oporowy zakończony był ścianą balustradową powyżej poziomu gruntu - zestaw dodatkowo wyposażony jest w elementy ogrodzeniowe: warstwowy 9, górny 10 i wieńczący 11. Elementy te mają kształt prostopadłościanów o długości podstawy równej długości boku powierzchni elewacyjnej Pe elementów oporowych 1,2, 3 i 5 oraz szerokości mniejszej od szerokości tych elementów. Powierzchnie elewacyjne Pe wykonane są co najmniej na powierzchni przedniej i tylnej Pt. Element ogrodzeniowy warstwowy 9 ma na powierzchni górnej Pg - identycznie jak w elementach oporowych - dwa, rozstawione symetrycznie po bokach stożkowe występy 6, a na powierzchni dolnej Pd trapezowy rowek 7, przy czym oś rowka 7 leży w płaszczyźnie osi występów 6. Element ogrodzeniowy górny 10 ma rowek 7 na powierzchni dolnej Pd i płaską powierzchnię górną Pg. Element wieńczący 11 ma w stosunku do pozostałych elementów ogrodzeniowych większą szerokość i jest znacznie niższy.
Współosiowo w stożkowych występach 6 elementów oporowych 1, 2, 3, 5 i elementów ogrodzeniowych warstwowego 9 i górnego 10 osadzone są tuleje gwintowane 12, służące do wkręcania zaczepów transportowych.
PL 221 531 B1
Mur wykonany z elementów zestawu ma warstwy z elementami stykającymi się powierzchniami elewacyjnymi Pe w dwóch opcjach: z klinową szczeliną między powierzchniami bocznymi, względnie bezszczelinowego przylegania - opcji wykonania przykładowo pokazanej na fig. 13. Dla zachowania wymaganych architekturą budowy krzywizn muru koniecznym jest wtedy odpowiedni dobór kąta pochylenia ramion trapezu.
Drugim rozwiązaniem według wynalazku jest konstrukcja formy do wykonywania powyżej opisanych elementów oporowych muru, pokazana w ujęciu schematycznym na fig. 14, 15 i 16 rysunku. Forma posiada zakotwioną do fundamentu poziomą płytę nośna 22, do której rozłącznie i przegubowo zamocowane są w rozstawieniu na wymiar równy wysokości H elementu oporowego: pionowe ściany boczne lewa 20 i prawa 21 oraz dwie ściany boczne pochyłe 25 i środkowa przegroda klinowa 29. Wewnątrz wyznaczają one dwie, usytuowane liniowo obok siebie, przestrzenie wnęk zalewowych A i B, otwarte od góry. Każda z wnęk A i B ma postać graniastosłupa prostego o równoległych podstawach wyznaczonych bocznymi ścianami pionowymi 20 i 21 oraz o powierzchniach bocznych wyznaczonych przez ścianę pochyłą 25 i przegrodę klinową 29 w kształt trapezu równoramiennego. Na lewej ścianie bocznej pionowej 20, w każdej wnęce zalewowej A i B, wykonane są dwa występy 23 w postaci stożków ściętych skierowanych na zewnątrz oraz usytuowanych osiami w płaszczyźnie poziomej równoległej do powierzchni płyty nośnej 22. Na prawej ścianie bocznej pionowej 21 wykonany jest odsadzony do wnętrza wnęk zalewowych A i B wzdłużny wpust 24, w kształcie trapezu równoramiennego. Powierzchnie boczne wpustu 24 mają pochylenie równe pochyleniu stożkowych występów 23. Wysokość h wpustu 24 jest większa od głębokości g występów 23, przy czym oś wpustu 24 jest przesunięta w pionie względem osi występu 23 o wymiar e w kierunku płyty nośnej 22. Rozstawienie ścian bocznych pochyłych 25 jest nie mniejsze od dwóch długości L powierzchni elewacyjnej Pe elementu oporowego, wyznaczonej na płycie nośnej 22 między dolnymi krawędziami ściany bocznej pochyłej 25 i przegrody klinowej 29. W położeniu roboczym zamkniętej formy ściana boczna pochyła 25 nachylona jest pod kątem α równym pochyleniu ramienia trapezu podstawy elementu oporowego 1,2, ponadto posiada wycięcie wewnętrzne 26 obejmujące powierzchnię wpustu 24 i wsunięta jest między ściany boczne pionowe 20, 21 oraz do nich zamocowana połączeniem rozłącznym 27. W środku geometrycznym między ścianami bocznymi pochyłymi 25 ustalona jest rozłącznie przegroda klinowa 29, przy pomocy kołków centrujących 28 w płycie nośnej 22 i w ścianach bocznych pionowych 20, 21. Przegroda klinowa 29 ma w pionowym przekroju wzdłuż formy kształt trójkąta równoramiennego o kącie wierzchołkowym pochylenia ramion równym podwójnej wartości kąta α pochylenia ramion trapezu podstawy elementu oporowego. W przekroju pionowym poprzecznym ma kształt prostokąta na jednym boku pionowym z wycięciem wewnętrznym 26 obejmującym wpust 24. Górna powierzchnia płyty nośnej 22 wyznacza powierzchnię elewacyjną Pe elementu oporowego. Dekoracyjny charakter powierzchni elewacyjnej Pe może być uzyskany przez ułożenie na płycie nośnej 22 w każdej z wnęk zalewowych A i B wkładu kształtującego 30, względnie przez nasypanie na płytę nośną 22 przed zalewaniem mieszanką betonową warstwy kruszywa 31. W zależności od wymaganego usytuowania powierzchni elewacyjnej Pe wzdłuż dłuższej lub krótszej podstawy trapezu elementu oporowego przegroda klinowa 29 ma wierzchołek ramion usytuowany na dole, przy płycie nośnej 22 lub na górze, przy górnych krawędziach ścian bocznych pionowych 20, 21. Ostatnią czynnością ukształtowania formy jest osadzenie w otworach występów 23 tulei gwintowanych 12 i zamocowanie ich odchylnymi dociskami 32.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zestaw elementów betonowych do budowy muru oporowego, złożony z elementów wykonanych z mieszanki betonu elastycznego o kształtach graniastosłupów prostych z podstawami równoległymi, układanych warstwowo na zakładkę oraz posiadających na górnej i dolnej podstawie uzupełniające się kształtem występy i rowki ustalające położenie w płaszczyźnie przylegania elementów warstwy dolnej i górnej muru, ponad to mające powierzchnie elewacyjne o fakturze nieregularnej, chropowatej, znamienny tym, że stanowią go elementy oporowe: dolny (1), warstwowy (2), odsadzony (3) z rynną (4) i górny (5), mające podstawy o kształcie trapezu równoramiennego, oraz z których element oporowy dolny (1), warstwowy (2) i odsądzony (3) mają na powierzchni górnej (Pg) po dwa, rozstawione symetrycznie w kierunkach powierzchni bocznych (Pb) występy (6) w postaci stożków ściętych usytuowanych osiami w płaszczyźnie równoległej do powierzchni elewacyjnej (Pe), natomiast na po6
    PL 221 531 B1 wierzchniach dolnych (Pd) elementów oporowych warstwowego (2), odsądzonego (3) i górnego (4) wykonane są rowki (7) o kształcie trapezu równoramiennego, którego powierzchnie boczne mają pochylenie równe pochyleniu tworzących stożkowych występów (6) oraz mające głębokość (g) większą od wysokości (h) występów (6), przy czym oś rowka (7) w każdym elemencie jest przesunięta (e) względem osi występów (6) w kierunku powierzchni elewacyjnej (Pe), ponad to element oporowy górny (5) ma na powierzchni górnej (Pg) liniową kryzę (8) przylegającą do krawędzi powierzchni elewacyjnej (Pe), a element oporowy dolny (1) ma płaską powierzchnię dolną (Pd).
  2. 2. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia elewacyjna (Pe) elementów oporowych (1,2, 3, 5) wykonana jest na powierzchni przyległej do dłuższego boku trapezu.
  3. 3. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia elewacyjna (Pe) elementów oporowych (1,2, 3, 5) wykonana jest na powierzchni przyległej do krótszego boku trapezu.
  4. 4. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że posiada elementy ogrodzeniowe: warstwowy (9), górny (10) i wieńczący (11), mające kształt prostopadłościanów o długości podstawy równej długości boku powierzchni elewacyjnej (Pe) elementów oporowych (1, 2, 3, 5) i o szerokości mniejszej od szerokości tych elementów oraz powierzchnie elewacyjne (Pe) wykonane co najmniej na powierzchni przedniej i tylnej (Pt) oraz z których element ogrodzeniowy warstwowy (9) ma na powierzchni górnej (Pg) dwa, rozstawione symetrycznie w kierunkach powierzchni bocznych (Pb) występy (6) w postaci stożków ściętych usytuowanych osiami w płaszczyźnie równoległej do powierzchni elewacyjnych (Pe), natomiast na powierzchniach dolnych (Pd) elementów ogrodzeniowych warstwowego (9) i górnego (10) wykonane są rowki (7) o kształcie trapezu, którego powierzchnie boczne przylegają do stożkowych pobocznie występów (6) oraz mają głębokość (g) większą od wysokości (h) występów (6), przy czym oś rowka (7) leży w płaszczyźnie osi występów (6), ponadto element ogrodzeniowy górny (10) ma płaską powierzchnię górną (Pg), a element wieńczący (11) ma szerokość większą od pozostałych elementów ogrodzeniowych (9, 10).
  5. 5. Zestaw według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że współosiowo w stożkowych występach (6) elementów oporowych (1, 2, 3, 5) i elementów ogrodzeniowych (9, 10) oprócz elementu wieńczącego (11) osadzone są tuleje gwintowane (12) dla wkręcania zaczepów transportowych.
  6. 6. Forma do wykonywania elementów muru oporowego, posiadająca rozłącznie mocowane do poziomej płyty nośnej ściany boczne, wyznaczające przestrzeń wewnętrzną wnęk zalewanych mieszanką betonową, wnęk mających postać graniastosłupa prostego o równoległych podstawach w kształcie trapezu równoramiennego, znamienna tym, że zawiera dwie wnęki zalewowe (A, B) na dwa elementy oporowe, usytuowane liniowo między dwoma wspólnymi ścianami bocznymi pionowymi (20, 21), połączonymi odchylnie wzdłuż dolnej krawędzi do poziomej płyty nośnej (22) oraz rozstawionymi na wymiar równy wysokości (H) elementu oporowego oraz na jednej ścianie bocznej pionowej (20) posiadające w każdej wnęce zalewowej (A, B) skierowane na zewnątrz po dwa występy formy (23) w postaci stożków ściętych usytuowanych osiami w płaszczyźnie poziomej równoległej do powierzchni płyty nośnej (22), natomiast na drugiej ścianie bocznej pionowej (21) wykonany jest odsadzony do wnętrza wnęk zalewowych (A, B) wzdłużny wpust formy (24) w kształcie trapezu równoramiennego, którego powierzchnie boczne mają pochylenie równe pochyleniu stożkowych występów formy (23) oraz którego wysokość (h) jest większa od głębokości (g) występów formy (23), przy czym oś wpustu formy (24) jest przesunięta (e) w pionie względem osi występów (23) w kierunku płyty n ośnej (22), natomiast w kierunku prostopadłym każda z wnęk (A, B) ograniczona jest od zewnątrz przez ścianę boczną pochyłą (25), połączoną odchylnie wzdłuż dolnej krawędzi do poziomej płyty nośnej (22) i w rozstawieniu nie mniejszym od dwóch długości (L) powierzchni elewacyjnej (Pe) elementu oporowego oraz która w położeniu roboczym nachylona jest pod kątem (α) równym pochyleniu ramienia trapezu podstawy elementu oporowego (1, 2), a ponadto posiada wycięcie wewnętrzne (26) obejmujące powierzchnię wpustu formy (24) i wsunięta jest między ściany boczne pionowe (20, 21) oraz do nich zamocowana połączeniem rozłącznym (27), ponadto w środku geometrycznym między ścianami bocznymi pochyłymi (25) ustalona jest rozłącznie na kołkach centrujących (28) w płycie n ośnej (22) i w ścianach bocznych pionowych (20, 21) przegroda klinowa (29), mająca w pionowym przekroju wzdłużnym kształt trójkąta równoramiennego o kącie wierzchołkowym pochylenia ramion równym podwójnej wartości kąta (α) pochylenia ramion trapezu podstawy elementu oporowego, a w przekroju pionowym poprzecznym kształt prostokąta mającego na jednym boku pionowym ods adzenie wewnętrzne (26) obejmujące wpust (24).
  7. 7. Forma według zastrz. 6, znamienna tym, że przegroda klinowa (29) ma wierzchołek ramion usytuowany na dole, przy płycie nośnej (22).
    PL 221 531 B1
  8. 8. Forma według zastrz. 6, znamienna tym, że przegroda klinowa (29) ma wierzchołek ramion usytuowany na górze, przy górnych krawędziach ścian bocznych pionowych (20, 21).
  9. 9. Forma według zastrz. 6 albo 7, albo 8, znamienna tym, że na płycie nośnej (22) w każdej z wnęk zalewowych (A, B) ułożony jest wkład kształtujący (30) powierzchnie elewacyjne (Pe) elementu oporowego.
  10. 10. Forma według zastrz. 6 albo 7, albo 8, znamienna tym, że na płytę nośną (22) w każdej z wnęk zalewowych (A, B) przed zalewaniem mieszanką betonową nasypana jest warstwa kruszywa (31) stanowiąca powierzchnię elewacyjną (Pe) elementu oporowego.
PL392141A 2010-08-16 2010-08-16 Zestaw elementów betonowych do budowy muru oporowego i forma do wytwarzania takich elementów PL221531B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392141A PL221531B1 (pl) 2010-08-16 2010-08-16 Zestaw elementów betonowych do budowy muru oporowego i forma do wytwarzania takich elementów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392141A PL221531B1 (pl) 2010-08-16 2010-08-16 Zestaw elementów betonowych do budowy muru oporowego i forma do wytwarzania takich elementów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL392141A1 PL392141A1 (pl) 2012-02-27
PL221531B1 true PL221531B1 (pl) 2016-04-29

Family

ID=45699267

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392141A PL221531B1 (pl) 2010-08-16 2010-08-16 Zestaw elementów betonowych do budowy muru oporowego i forma do wytwarzania takich elementów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221531B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL392141A1 (pl) 2012-02-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10927547B2 (en) Wall blocks, veneer panels for wall blocks and method of constructing walls
US8171693B2 (en) Interlocking masonry blocks
US7503730B2 (en) Modular block wall system
US8739490B2 (en) Wall construction block combination for a wall construction system
US8887466B2 (en) System for constructing walls using blocks equipped with coupling means
US7168218B2 (en) Mortarless fence block system
US20090151281A1 (en) Method of constructing a wall or fence with panels
US1892605A (en) Wall construction
US20080229698A1 (en) Modular Building Elements For Constructing Retaining Wall and the Construction Method Thereof
WO2012136174A2 (en) Modular system of building blocks
PL221531B1 (pl) Zestaw elementów betonowych do budowy muru oporowego i forma do wytwarzania takich elementów
ES2246667B1 (es) Metodo de fabricacion de muro prefabricado tipo sandwich de hormigon armado aligerado con poliestireno expandido y muro obtenido por dicho metodo.
ES2228753T3 (es) Bloque de construccion prefabricado apto para la construccion de paredes de mamposteria, de alta eficacia funcional y de superposicion en seco.
AU2015258226A1 (en) Wall blocks, veneer panels for wall blocks and method of constructing walls
WO2008108765A1 (en) Concrete block for forming columns
WO2005098157A1 (en) Interlocking building brick
WO1997039199A1 (en) Improvements in and relating to building blocks
US1736494A (en) Reenforced-concrete and like building
PL226394B1 (pl) Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty wraz z łącznikiem zespalającym elementy żelbetonowe
FR2976006A1 (fr) Bloc ou agglomere de construction auto-alignant, auto-vertical, autoblocant, se montrant sans liant avec rejet integre des infiltrations
CA2645975A1 (en) Concrete panel
PL213478B1 (pl) Ściana oporowa
ITTO20090009U1 (it) Blocco-cassero, in particolare per la realizzazione di muri di costruzioni antisismiche