PL226394B1 - Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty wraz z łącznikiem zespalającym elementy żelbetonowe - Google Patents

Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty wraz z łącznikiem zespalającym elementy żelbetonowe

Info

Publication number
PL226394B1
PL226394B1 PL395960A PL39596011A PL226394B1 PL 226394 B1 PL226394 B1 PL 226394B1 PL 395960 A PL395960 A PL 395960A PL 39596011 A PL39596011 A PL 39596011A PL 226394 B1 PL226394 B1 PL 226394B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reinforced concrete
elements
reinforcement
led out
tanks
Prior art date
Application number
PL395960A
Other languages
English (en)
Other versions
PL395960A1 (pl
Inventor
Bohdan Aleksandrowicz
Original Assignee
Bohdan Aleksandrowicz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bohdan Aleksandrowicz filed Critical Bohdan Aleksandrowicz
Priority to PL395960A priority Critical patent/PL226394B1/pl
Publication of PL395960A1 publication Critical patent/PL395960A1/pl
Publication of PL226394B1 publication Critical patent/PL226394B1/pl

Links

Landscapes

  • Panels For Use In Building Construction (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty wraz z łącznikiem zespalającym elementy żelbetonowe.
Znana jest z opisu zgłoszenia wynalazku P 317 212 ściana oporowa, która charakteryzuje się tym, że składa się z segmentów usytuowanych od siebie w odległości mniejszej od szerokości strefy przesklepienia.
Znana jest z opisu zgłoszenia wynalazku w ramach PCT/NL92/00222, zgłoszonego w Rzeczypospolitej Polskiej za Nr P 304033 konstrukcja płytowa oraz płyta do tworzenia takiej konstrukcji. Konstrukcja płytowa zawiera płyty budowlane umieszczone we wzajemnym położeniu przylegania krawędziami do siebie, a każda z nich zawiera płytę z betonu polimerowego, posiadającą powtarzający się wzór reliefowy na swojej zewnętrznej powierzchni. Wzór reliefowy imituje wygląd muru z cegły i powtarza się bez zakłóceń przez złącza między płytami. Każda płyta zawiera ponadto ramę nośną z drewna, zamocowaną do tylnej powierzchni płyty z betonu polimerowego i materiał izolujący cieplnie w przestrzeniach utworzonych przez ramę.
Znany jest z opisu patentowego PL 164010 sposób budowy zbiorników żelbetowych, izolowanych termicznie oraz zbiornik żelbetowy izolowany termicznie, który charakteryzuje się tym, że najpierw wykonuje się cienką zbrojoną ścianę osłonową zalewając masą betonową przestrzeń między pierścieniami deskowania. Następnie pierścień wewnętrzny odsuwa się, a przy ścianie osłonowej, od jej wewnętrznej strony układa się kolejno warstwę izolacji termicznej oraz zbrojenie ściany konstrukcyjnej. Przestrzeń zawartą między izolacją termiczną wewnętrznym pierścieniem deskowania zalewa się masą betonową tworząc ścianę konstrukcyjną. Na pręty zbrojenia nakłada się kółka dystansowe, celem zachowania odstępów zbrojenia od warstwy izolacji i od powierzchni deskowania. Zbiornik ma ścianę osłonową w formie cienkiej, żelbetowej warstwy oddzielonej zupełnie warstwą izolacji termicznej od ściany konstrukcyjnej.
Znany jest z opisu zgłoszonego wynalazku P 291305 sposób wykonywania ścian betonowych, zwłaszcza zbiorników i fundamentów w postaci pustaków betonowych polega na tym, że na przygotowanym uprzednio podłożu układa się warstwę pustaków klejąc je do podłoża, następnie na tak przygotowaną warstwę, kładzie się klejąc następne warstwy, układając stosownie do potrzeb zbrojenia poziome na ściankach pionowych oraz pionowe w pionowych otworach, po czym wypełnia się otwory betonem, ewentualnie odpowiednio zagęszczając go, korzystnie wibratorem pogrążalnym. Zestaw elementów składa się z pustaka prostopadłościennego o przekroju prostokąta, którego dwie dłuższe, równoległe ścianki są przedłużone w jedną stronę poza kształt prostokąta, pustaka w kształcie wycinka wydrążonego walca, wydrążonej elipsoidy lub wydrążonej paraboloidy o przekroju wycinka pierścienia, którego dwie ścianki pierścieniowe przedłużone są z jednej strony poza kształt wycinka oraz pustaka w kształcie sześciościanu, którego dwie ściany poziome są równoległe do siebie, trzy pionowe są prostopadłe do nich a pozostała pełna ma przekrój trapezu jednoramiennego z kątem ostrym u podstawy i wraz ze ścianką równoległą do niej jest przedłużona poza kształt sześciościanu, przy czym dwie ścianki pionowe krótsze w pustaku prostopadłościennym, dwie ścianki pionowe ograniczające wycinek pierścienia w pustaku pierścieniowym i dwie ścianki pionowe równoległe do siebie w pustaku sześciościennym są niższe od pozostałych ścianek o wysokość umożliwiającą ułożenie zbrojenia poziomego oraz każdy z pustaków ma wewnątrz pustą przestrzeń, umożliwiającą ułożenie zbrojenia pionowego.
Znany jest z opisu patentowego P 283124 pustak szalunkowy i sposób wznoszenia ścian z tego pustaka. Pustak szalunkowy przeznaczony jest do wznoszenia ścian zbrojonych. Pustak szalunkowy ma dwie boczne ściany, które na końcach mają wypusty oraz wpusty. Łączą je poprzeczne ściany tak, że jedna z nich jest usytuowana w miejscu, gdzie boczne ściany mają wpusty. W ten sposób w pustaku utworzone zostały dwie komory: jedna zamknięta, a druga otwarta. Ściany poprzeczne w górnej części mają ukształtowane, co najmniej jedno wgłębienie jak najbliżej górnej krawędzi ścian bocznych do ułożenia zbrojenia poziomego. Sposób wznoszenia ścian, polega na układaniu pustaków w ten sposób, że w każdej warstwie wpusty bocznych ścian jednego pustaka wsuwane są wypusty drugiego pustaka. W co drugiej warstwie pierwszy z pustaków odwrócony jest o 180° w stosunku do tego, na którym jest układany. Zbrojenie poziome układane jest we wgłębieniu, a pionowe w komorach utworzonych w trakcie układania pustaków.
Istotą wynalazku jest element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty i ma z jednej strony powierzchnię licową zaś po przeciwnej stroPL 226 394 B1 nie ma wyprowadzone elementy zbrojenia, przy czym w narożach od strony wyprowadzonych elementów zbrojenia ma powiązane ze zbrojeniem prostopadłe względem lica występy z otworami, charakteryzujący się tym, że grubość prostopadłościennej płyty żelbetowej jednego szeregu oraz płyty żelbetowej drugiego szeregu do jej powierzchni, korzystnie wynosi 0,00044, zaś występy obniżone są od skrajnych powierzchni górnej i dolnej o wielkość równą co najmniej grubości elementu zespalającego, który ma kształt dużej litery „H” i ma co najmniej dwie zespolone łącznikiem ułożone względem siebie kątowo płyty, zaś w narożach ma wyprowadzone co najmniej z jednej strony pręty lub ma trzy zespolone łącznikami odpowiednio płyty oraz i ma w płycie wyprowadzone po obu stronach pręty, przy czym płyta ma wyprowadzone z jednej strony górnej pręty, zaś płyta ma wyprowadzone z jednej strony dolnej pręty.
Elementy żelbetonowe według wynalazku są tak ukształtowane, że wystające zbrojenie powiązane jest z narożnymi występami z otworami, w które montuje się tracone elementy zespalające łączące układane elementy żelbetowe, które po zalaniu stanowią monolityczną i wytrzymałą konstrukcję zbiornika lub muru oporowego. Elementy żelbetowe mają od strony zewnętrznej lica, które można dowolnie kształtować w zależności od potrzeb i stanowią elewację zbiornika lub ściany oporowej.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony został na rysunku gdzie Fig. 1 przedstawia widok w aksonometrii ułożone elementy żelbetonowe spięte elementem zespalającym, Fig. 2 - widok z boku elementu żelbetonowego od strony wewnętrznej, Fig. 3 - widok z góry elementu żelbetowego, Fig. 4 widok z boku elementu żelbetowego, Fig. 5 - widok z góry elementu zespalającego, Fig. 6 - widok z boku elementu zespalającego, Fig. 7 - widok z góry elementu zespalającego potrójnego, Fig. 8 widok z boku elementu zespalającego potrójnego, Fig. 9 - przedstawia widok z góry elementu zespalającego skośnego, Fig. 10 - widok z boku elementu zespalającego skośnego, Fig. 11 - widok w aksonometrii ściany prostej, Fig. 12 - widok w aksonometrii ściany prostej stopniowanej, Fig. 13 widok w aksonometrii ściany zbiornika.
P r z y k ł a d w y k o n a n i a I
Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbliżony do prostopadłościennej płyty ma z jednej strony powierzchnię licową 12, zaś po przeciwnej stronie ma wyprowadzone elementy zbrojenia 6, przy czym w narożach od strony wyprowadzonych elementów zbrojenia ma powiązane ze zbrojeniem prostopadłe względem lica 12 występy 4, 7, 8 i 10 z otworami 11. Grubość prostopadłościennej płyty żelbetowej 1 jednego szeregu oraz płyty żelbetowej 3 drugiego szeregu do jej powierzchni wynosi 0,00044, zaś występy 4, 7, 8 i 10 obniżone są od skrajnych powierzchni górnej 5 i dolnej 9 o wielkość równą co najmniej grubości elementu zespalającego 2. Element zespalający 2 ma kształt dużej litery „H” i ma dwie zespolone łącznikiem 14 ułożone względem siebie kątowo płyty 13 i 15, w narożach których ma wyprowadzone z jednej strony pręty 16 i 17.
P r z y k ł a d w y k o n a n i a II
Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbliżony do prostopadłościennej płyty ma z jednej strony powierzchnię licową 12, zaś po przeciwnej stronie ma wyprowadzone elementy zbrojenia 6, przy czym w narożach od strony wyprowadzonych elementów zbrojenia ma powiązane ze zbr ojeniem prostopadłe względem lica 12 występy 4, 7, 8 i 10 z otworami 11. Grubość prostopadłościennej płyty żelbetowej 1 jednego szeregu oraz płyty żelbetowej 3 drugiego szeregu do jej powierzchni wynosi 0,00044, zaś występy 4, 7, 8 i 10 obniżone są od skrajnych powierzchni górnej 5 i dolnej 9 o wielkość równą co najmniej grubości elementu zespalającego 2. Element zespalający 2 ma kształt dużej litery „H” i ma trzy zespolone łącznikami 14 i 18 odpowiednio płyty 13 i 15 oraz 15 i 19 i ma w płycie 19 wyprowadzone po obu stronach pręty 20, płyta 15 ma wyprowadzone z jednej strony górnej pręty 17, zaś płyta 13 ma wyprowadzone z jednej strony dolnej pręty 16.

Claims (2)

1. Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty wraz z łącznikiem zespalającym elementy żelbetonowe, stanowiący z jednej strony powierzchnię licową zaś po przeciwnej stronie ma wyprowadzone elementy zbrojenia, a w narożach od strony wyprowadzonych elementów zbrojenia ma powiązane ze zbrojeniem prostopadłe względem lica występy z otworami, w które ma wprowadzony element zespalający, znamienny tym, że grubość prostopadłościennej płyty żelbetowej (1) jednego szeregu oraz płyty żelbetowej (3) drugiego szeregu do jej powierzchni korzystnie
PL 226 394 B1 wynosi 0,00044, zaś występy (4), (1), (8) i (10) obniżone są od skrajnych powierzchni górnej (5) i dolnej (9) o wielkość równą co najmniej grubości elementu zespalającego (2), który ma kształt dużej litery „H” i ma co najmniej dwie zespolone łącznikiem (14) ułożone względem siebie kątowo płyty (13) i (15), zaś w narożach ma wyprowadzone co najmniej z jednej strony pręty (16) i (17).
2. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że element zespalający (2) ma trzy zespolone łącznikami (14) i (18) odpowiednio płyty (13) i (15) oraz (15) i (19) i ma w płycie (19) wyprowadzone po obu stronach pręty (28), przy czym płyta (15) ma wyprowadzone z jednej strony górnej pręty (17), zaś płyta (13) ma wyprowadzone z jednej strony dolnej pręty (16).
PL395960A 2011-08-16 2011-08-16 Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty wraz z łącznikiem zespalającym elementy żelbetonowe PL226394B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395960A PL226394B1 (pl) 2011-08-16 2011-08-16 Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty wraz z łącznikiem zespalającym elementy żelbetonowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395960A PL226394B1 (pl) 2011-08-16 2011-08-16 Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty wraz z łącznikiem zespalającym elementy żelbetonowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL395960A1 PL395960A1 (pl) 2013-02-18
PL226394B1 true PL226394B1 (pl) 2017-07-31

Family

ID=47682231

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL395960A PL226394B1 (pl) 2011-08-16 2011-08-16 Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty wraz z łącznikiem zespalającym elementy żelbetonowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226394B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL395960A1 (pl) 2013-02-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6588168B2 (en) Construction blocks and structures therefrom
RU2129640C1 (ru) Элемент опалубки для изготовления бетонных стен
JP5313922B2 (ja) 建築用ブロック、並びにこれを用いた建築構造物及び壁面組積方法
US1345156A (en) Cementitious structure
US8171693B2 (en) Interlocking masonry blocks
CN104583506B (zh) 用于建造钢筋混凝土地板的以烧结的膨胀聚苯乙烯方式的模块化元件
US1892605A (en) Wall construction
JP6502471B2 (ja) 壁またはヴォールト用の型枠堰板
US10132077B2 (en) Fast construction of energy-efficient buildings
KR100521647B1 (ko) 거푸집 겸용 건축용 패널 어셈블리 및 이를 이용한 벽체구조물
US20090217613A1 (en) Wall Element
RU2335604C2 (ru) Способ формирования многослойной стены
WO2011007025A1 (es) Forjado para plantas de construcción
RU2561135C2 (ru) Комплект несъемной опалубки, способ ее сборки и способ возведения монолитных стен здания и сооружения в несъемной опалубке из модульных элементов
KR101117675B1 (ko) 콘크리트 블록 및 이를 이용한 건축물 벽체의 시공 방법
KR100961795B1 (ko) 거푸집형 블럭
CZ2011646A3 (cs) Stavebnicový systém pro presnou výstavbu
PL226394B1 (pl) Element żelbetonowy do budowy ścian oporowych, zbiorników i silosów zbliżony do prostopadłościennej płyty wraz z łącznikiem zespalającym elementy żelbetonowe
US1887132A (en) Building construction
US20160281356A1 (en) Machine for making interlocking and interfitting masonry units and masonry system thereof
WO2012095885A1 (en) Reversible, thermo-acoustic panel for reversible, variable-geometry formwork
ITMI20101140A1 (it) Pignatta di solaio ed elemento modulare di solaio
RU173981U1 (ru) Строительный керамический блок
WO2015128786A1 (en) A cast structural element
RU59657U1 (ru) Стеновой блок