PL221275B1 - Sposób wytwarzania drutów ze stopów Cu-Ag - Google Patents

Sposób wytwarzania drutów ze stopów Cu-Ag

Info

Publication number
PL221275B1
PL221275B1 PL403444A PL40344413A PL221275B1 PL 221275 B1 PL221275 B1 PL 221275B1 PL 403444 A PL403444 A PL 403444A PL 40344413 A PL40344413 A PL 40344413A PL 221275 B1 PL221275 B1 PL 221275B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
casting
heat treatment
wires
cooling
hours
Prior art date
Application number
PL403444A
Other languages
English (en)
Other versions
PL403444A1 (pl
Inventor
Artur Kawecki
Tadeusz Knych
Andrzej Mamala
Paweł Kwaśniewski
Grzegorz Kiesiewicz
Beata Smyrak
Eliza Sieja-Smaga
Original Assignee
Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Górniczo Hutnicza Im Stanisława Staszica W Krakowie
Priority to PL403444A priority Critical patent/PL221275B1/pl
Publication of PL403444A1 publication Critical patent/PL403444A1/pl
Publication of PL221275B1 publication Critical patent/PL221275B1/pl

Links

Landscapes

  • Metal Extraction Processes (AREA)
  • Conductive Materials (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania drutów, w tym mikrodrutów, ze stopów
Cu-Ag, a zwłaszcza ze stopu Cu-(8-15)% wag. Ag, który poprzez zastosowanie odpowiednio dobranej, sekwencyjnej obróbki cieplno-mechanicznej umożliwia otrzymanie wyrobu finalnego o zespole bardzo wysokich własności wytrzymałościowych i wysokiej przewodności elektrycznej.
Wysokowytrzymałe i wysokoprzewodzące elementy ze stopów miedzi i srebra (w zakresie dodatku 8-15%wag. Ag) znajdują zastosowanie w produkcji m.in. drutów, wiązek, kształtowników wykorzystywanych np. jako elementy zasilające uzwojeń generatorów silnych pól magnetycznych, przy np. 60-80 Tesli dla magnesów pulsacyjnych, 35-45 Tesli dla magnesów hybrydowych, przy dopuszczalnych temperaturach eksploatacji do 150°C. Wyroby ze stopów Cu-Ag o zawartości srebra 8-15%wag. Ag posiadają korzystniejszy zespół własności mechanicznych i elektrycznych niż np. stopy Cu/SS (stainless steel) lub Cu/Ti, które dotychczas stosowane są w podzespołach pracujących pod działaniem silnych pól magnetycznych. Materiały o wysokiej przewodności elektrycznej odznaczające się równocześnie wysokimi własnościami wytrzymałościowymi, a do takich należą stopy Cu-Ag, minimalizują emitowane w skutek przepływu prądu przez przewodnik ciepło Joule'a, a także pulsacje magnetyczne (siła Lorenza), na które działanie narażony jest materiał podczas jego eksploatacji. Ponadto, stopy Cu-Ag znajdują również zastosowanie jako druty i przewody w elektroenergetyce i elektrotechnice, a także jako elementy składowe układów zasilających i sygnałowych infrastruktury kolei dużej prędkości oraz w systemach bezpieczeństwa w branży motoryzacyjnej.
Najnowsze światowe trendy w dziedzinie elektroenergetyki i elektroniki użytkowej zmierzają do redukcji masy stosowanych wyrobów jak również miniaturyzacji podzespołów i urządzeń przy jednoczesnym zachowaniu a nawet podwyższeniu ich własności eksploatacyjnych. Dotychczas stosowane materiały w analizowanych dziedzinach techniki to przewodowe stopy na bazie miedzi, zawierające oprócz miedzi np. Nb, Be, Zr, Cr, Mg. Jednak stopy te oprócz stosunkowo wysokich własności wytrzymałościowych charakteryzują się niską przewodnością elektryczną.
Wyroby ze stopów Cu-Ag oprócz wysokich własności wytrzymałościowych, charakteryzują się również ponadstandardowo wysokimi wartościami przewodności elektrycznej. Szereg światowych rozwiązań skupia się na kształtowaniu tych własności poprzez dobór odpowiedniej technologii otrzymywania i przetwarzania materiałów. Prace badawcze prowadzone w jednostkach naukowych i instytutach badawczych na całym świecie zmierzają do uzyskania drutów o bardzo wysokich własnościach mechanicznych i jednocześnie jak najwyższej przewodności elektrycznej. Wśród znanych rozwiązań technologicznych uzyskania stopów można wyróżnić wytwarzanie wlewków o różnym kształcie przekroju poprzecznego i skończonej długości oraz systemy ciągłego topienia i odlewania gwarantujące otrzymywanie materiału teoretycznie nieskończonej długości.
Analiza światowych rozwiązań wskazuje, że uzyskane w ten sposób stopy Cu-Ag są następnie przetwarzane wg różnych technologii, w szczególności technologii przeróbki plastycznej, np. walcowania, kucia, ciągnienia, wyciskania, przy czym stosowane są zabiegi obróbki cieplnej na różnym etapie obróbki mechanicznej w celu podwyższania własności wytrzymałościowych elektrycznych wyrobów.
Z japońskiego zgłoszenia patentowego nr JP 2001-40439, znany jest sposób otrzymywania materiałów ze stopów Cu-Ag na cele elektromagnetyczne. Według tego rozwiązania materiał uzyskany w procesie odlewania posiadał średnicę od 16 do 35 mm w zależności od zawartości składnika stopowego (od 0,6 do 15%wag. Ag). Właściwy proces obróbek cieplno-mechanicznych przewidywał na przemian występujące operacje wygrzewania odkształconego materiału (przy odkształceniu nie mniejszym niż 70%) w warunkach 300-500°C w czasie 0,5-5 godzin lub w warunkach 450-500°C w czasie 10-20 godzin. Kolejno zastosowane zostało ponowne odkształcenie nie mniejsze niż 80% lub 95%. Tak dobrany system operacji powtarzany był jedno, dwukrotnie lub w zależności od konieczności podwyższania własności proporcjonalnie zwiększany z zachowaniem jednakowych kolejności sekwencji. W wyniku przytoczonego opisu patentowego przewiduje się uzyskanie parametrów wytrzymałościowych i elektrycznych odpowiednio w zakresach 53-135 kG/mm (Rm= 519-1300 MPa) przy przewodności elektrycznej w granicach 58-95% IACS (100% IACS=58,0 MS/m). Główną cechą metodologii opracowanej według omawianego rozwiązania są sekwencje przeróbki plastycznej i obróbki cieplnej występujące względem siebie naprzemiennie.
PL 221 275 B1
Znane rozwiązanie posiadające w swej technologii możliwości kształtowania materiałów wysokich własności wytrzymałościowo-elektrycznych zostało opublikowane również w amerykańskim opisie patentowym nr US 6,800,151 B1. Zgodnie z założeniami patentowymi, badaniom poddany został materiał o szczególnych zastosowaniach jako elementy składowe generatorów silnych pól magnetycznych. Według tego rozwiązania materiałem wyjściowym były blachy ze stopu Cu-Ag o zawartości 4-32%wag. Ag. Podstawowym procesem przeróbki plastycznej, w wyniku którego następowało odkształcenie był proces walcowania. Operacje przeróbki plastycznej połączone zostały z zabiegami obróbki cieplnej realizowanej w warunkach próżni, w atmosferze gazu obojętnego w warunkach 150-400°C przez czas 0,5-5 godzin. Proces wygrzewania następował po kolejno zadanych operacjach odkształcenia na zimno. Przykładowy schemat obróbki przewidywał wstępne odkształcenie materiału o wymiarach poprzecznych: wysokość 50 mm, szerokość 200 mm. W ten sposób uzyskany wlewek został poddany procesowi odkształcenia na wysokość 21 mm oraz jednej operacji obróbki cieplnej w temperaturze 450°C w czasie 1 godziny w atmosferze gazu obojętnego. Następnie zastosowano ponowne odkształcenie z gniotem 70-cio procentowym, na wysokość 6,3 mm oraz wygrzewanie w temperaturze 400°C przez okres 1 godziny. Ostateczna grubość wyrobu wyniosła 0,4 mm. Przewodność elektryczna oraz wytrzymałość na rozciąganie osiągnęły wartość odpowiednio 80% IACS oraz Rm = 800 MPa.
Znane jest również z amerykańskiego zgłoszenia patentowego nr US 5,534,087 rozwiązanie przedstawiające metodę produkcji materiałów ze stopów Cu-Ag na cele elektryczne w szczególności jako materiały przewodzące wykorzystywane w projektowaniu generatorów silnych pól magnetycznych. Stop z opisu patentowego posiada od 10 do 20% at. Ag (15-25%wag. Ag). Sposób według tego rozwiązania zakłada przeprowadzenie wstępnego odkształcenia prętów otrzymanych w procesie ciągłego odlewania do poziomu nie mniejszego niż 80%. Po obróbce plastycznej następuje obróbka cieplna materiału w temperaturze w zakresie 250-350°C przez czas 1 godziny bądź więcej. To pozwala na uzyskanie drutów o wytrzymałości na rozciąganie równej Rm = 1000 MPa oraz przewodności elektrycznej 75% IACS.
Wspólną wadą przedstawionych rozwiązań jest niewykorzystanie w pełni możliwości korzystnego kształtowania mikrostruktury stopów Cu-Ag, a co z tym związane, możliwości wytwarzania drutów o jeszcze wyższym zespole własności wytrzymałościowych i elektrycznych.
Wielosekwencyjne procesy obróbki cieplno-mechanicznej, przy niekorzystnie dobranych zakresach temperatur w połączeniu z nadmiernie wydłużonym czasem obróbki cieplnej, nie wpływają efektywnie na maksymalizację własności wytrzymałościowych i elektrycznych. Ponadto, dodatkowe międzyoperacyjne zabiegi obróbki cieplnej (związane nieodzownie z generowaniem kosztów całkowitej produkcji), stosowane na niewłaściwym etapie wytwarzania drutów, nie przekładają się w pełni na wysoki zespół własności wytrzymałościowych i elektrycznych wyrobu finalnego.
Celem wynalazku jest osiągnięcie spójnej, zintegrowanej metody wytwarzania elementów w postaci drutów, w tym mikrodrutów, obejmującej proces ciągłego topienia i odlewania prętów z podeutektycznych stopów Cu-Ag zawartości srebra w stopie od 8 do 15% wag. oraz sekwencyjną obróbkę cieplną połączoną z ciągnieniem, umożliwiającą otrzymanie drutów i mikrodrutów o wytrzymałości na rozciąganie w przedziale Rm = 1100-1500 MPa i równocześnie przewodności elektrycznej w przedziale 64-82% IACS.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że materiały w postaci srebra i miedzi o wysokiej czystości chemicznej poddawane są procesowi topienia w temperaturze 1083-1300°C w tyglu grafitowym umieszczonym w piecu, a następnie poddawane są procesowi odlewania ciągłego w temperaturze 1083-1300°C w atmosferze gazu obojętnego przy zastosowaniu krystalizatora grafitowego w warunkach chłodzenia pierwotnego (chłodzenie krystalizatora) oraz wtórnego (zakrzepniętego stopu po wyjściu z krystalizatora), po czym tak otrzymany odlew poddawany jest obróbce cieplno-mechanicznej.
Korzystnie w trakcie obróbki cieplno-mechanicznej uzyskany odlew podlega przesycaniu w temperaturze 600-779,1°C przez okres 0,5-100 godzin, a następnie zostaje szybko schłodzony, po czym poddany zostaje wstępnemu odkształceniu w procesie ciągnienia, o mierze odkształcenia rzeczywistego 0,1-1, a następnie podlega procesom kolejnej dwuetapowej obróbki cieplnej, po czym jest odkształcany w procesie ciągnienia na druty o średnicy finalnej.
Korzystnie w trakcie obróbki cieplno-mechanicznej uzyskany odlew podlega przesycaniu w temperaturze 600-779,1°C przez okres 0,5-100 godzin, zostaje szybko schłodzony, a następnie
PL 221 275 B1 podlega procesom kolejnej dwuetapowej obróbki cieplnej, po czym jest odkształcany w procesie ciągnienia na druty o średnicy finalnej.
Korzystnie dwuetapowa obróbka cieplna polega na tym, że w pierwszym etapie następuje wygrzewanie w warunkach 150-300°C przez okres 0,1-100 godzin, po czym - w drugim etapie następuje wygrzewanie w temperaturze 300-500°C w czasie 0,1-20 godzin, a następnie powolne chłodzenie.
Korzystnie podczas odkształcania materiału na druty o średnicy finalnej nie następuje międzyoperacyjna obróbka cieplna lub następuje co najmniej jedna międzyoperacyjna obróbka cieplna w zakresie 200-600°C przez okres 0,1-20 godzin, a następnie powolne chłodzenie.
Korzystnie podczas odkształcania materiału na druty o średnicy finalnej nie następuje międzyoperacyjna obróbka cieplna lub następuje co najmniej jedna międzyoperacyjna obróbka cieplna w zakresie 600-900°C przez okres 0,1-1000 sekund, a następnie szybkie chłodzenie.
Korzystnie druty o średnicy finalnej poddane zostają końcowej obróbce cieplnej w temperaturze 50-250°C w czasie 0,1-1000 godzin zakończonej powolnym chłodzeniem.
Korzystnie po przesyceniu odlew zostaje szybko schłodzony w wodzie.
Korzystnie po przesyceniu odlew zostaje szybko schłodzony w oleju.
Korzystnie po przesyceniu odlew zostaje szybko schłodzony w ciekłym azocie.
Korzystnie po przesyceniu odlew zostaje szybko schłodzony w emulsji.
Korzystnie tygiel grafitowy wykonany jest z grafitu wysokiej czystości, w którym składniki stopowe umieszczane są pod warstwą węgla drzewnego lub grafitu.
Korzystnie tygiel grafitowy znajduje się w atmosferze ochronnej.
Korzystnie krystalizator grafitowy chłodzony jest za pomocą osadzonej na nim instalacji, przez którą przepływa medium chłodzące (system chłodzenia pierwotnego).
Korzystnie odlew opuszczający krystalizator jest dodatkowo chłodzony poprzez medium chłodzące podawane bezpośrednio na odlew (system chłodzenia wtórnego).
Szczególną zaletą rozwiązania według wynalazku jest zastosowanie wstępnej obróbki cieplnej odlewu (proces przesycania z homogenizacją), brak wstępnego odkształcenia lub zastosowanie wstępnego odkształcenia materiału, a następnie złożonej obróbki cieplnej, składającej się z dwóch etapów występujących jeden po drugim (starzenie pierwotne i starzenie wtórne), która korzystnie modyfikuje mikrostrukturę stopów przed ich odkształceniem na wyrób finalny, który poddany jest końcowej obróbce cieplnej, zapewniającej osiągnięcie wysokich własności wytrzymałościowych i wysokiej przewodności elektrycznej.
Rozwiązanie według wynalazku w przykładach wykonania przedstawiono w Tabeli 1, w której na przykładzie dwóch stopów Cu-Ag o różnej zawartości srebra, zaprezentowano sposób otrzymywania drutów (mikrodrutów) oraz zestawienie własności wytrzymałościowych i elektrycznych na poszczególnych etapach wytwarzania wyrobu.
T a b e l a 1
Zawartość Ag [%wag.] 8 15
Średnica [mm] 14
Własności odlewu Rm, MPa 260 290
% IACS 83 81
Obróbka cieplna [°C/h] (przesycanie) 750/15 - chłodzenie w oleju 750/20 - chłodzenie w wodzie
Odkształcenie rzeczywiste εΕ 0,4 brak
Własności Rm, MPa 380 nie dotyczy
% IACS 76 nie dotyczy
Obróbka cieplna [°C/h] (starzenie pierwotne) 250/10 200/20
chłodzenie w powietrzu
Obróbka cieplna [°C/h] (starzenie wtórne) 450/10 - chłodzenie w powietrzu
PL 221 275 B1
Własności Rm, MPa 350 370
% IACS 94 93
Odkształcenie rzeczywiste εΕ 3
Własności Rm, MPa 640 680
% IACS 82 84
Obróbka cieplna [°C/h] 350/2 - chłodzenie na powietrzu brak
Własności Rm, MPa 570 nie dotyczy
% IACS 86 nie dotyczy
Średnica finalna drutu o przekroju okrągłym [mm] 0,15
Odkształcenie rzeczywiste εΕ 9,1
Obróbka cieplna końcowa [°C/h] 150/100 200/2
chłodzenie w powietrzu
Własności Rm, MPa 1240 1380
% IACS 74 65
Sposób otrzymywania mikrodrutów ze stopów Cu-Ag opisują poniższe przykłady.
P r z y k ł a d 1
Materiały w postaci granulatu srebra o wysokiej czystości 99,99% oraz miedzi z gatunku OFE poddane zostały procesowi topienia w temperaturze 1230°C w tyglu grafitowym umieszczonym w piecu indukcyjnym. Proces odlewania ciągłego prowadzony był w temperaturze 1230°C w atmosferze gazu obojętnego. Proces odlewania ciągłego prętów o kompozycji chemicznej Cu-8%wag. Ag, przy zastosowaniu krystalizatora grafitowego odbywał się przy warunkach chłodzenia pierwotnego (chłodzenie krystalizatora) oraz wtórnego (zakrzepniętego stopu po wyjściu z krystalizatora). Otrzymane w wyniku procesu odlewania pręty o okrągłym przekroju poprzecznym posiadały średnicę 14 mm oraz typową strukturę odlewniczą. Pręty w stanie po odlaniu posiadały wytrzymałość na rozciąganie
Rm = 260 MPa oraz przewodność elektryczną odpowiadającą 83% IACS (100%IACS=58,0MS/m). Tak uzyskany materiał został poddany procesom obróbki cieplno-mechanicznej. Odlew podlegał przesycaniu w temperaturze 750°C przez okres 15 godzin, a następnie został szybko schłodzony w oleju w celu zatrzymania homogenicznej struktury materiału. Dalszy schemat postępowania obejmował zadanie niewielkiego odkształcenia w procesie ciągnienia, o mierze odkształcenia rzeczywistego 0,4. Po tym procesie pręty posiadały wytrzymałość na rozciąganie Rm = 380 MPa oraz przewodność elektryczną odpowiadającą 76% IACS. Następnie przeprowadzono proces dwuetapowego starzenia, które miało na celu wyprowadzenie maksymalnej ilości srebra z jednorodnego roztworu stałego Cu-Ag.
Starzenie pierwotne (pierwszy etap) przeprowadzono w warunkach 250°C przez okres 10 godzin. Starzenie wtórne (drugi etap) następowało w temperaturze 450°C w czasie 10 godzin. Po przeprowadzonych zabiegach wstępnej obróbki cieplnej, mikrostruktura stopu składała się obok istniejącej struktury eutektycznej również z bardzo licznych drobnych wydzieleń srebra w osnowie miedzi oraz wydzieleń miedzi w obszarach wzbogaconych w srebro. Po tym procesie pręty posiadały wytrzymałość na rozciąganie Rm = 350 MPa oraz przewodność elektryczną odpowiadającą 94% IACS. Następnie, materiał był odkształcony w procesie ciągnienia na druty z odkształceniem rzeczywistym 2,7 po czym poddany był międzyoperacyjnej obróbce cieplnej polegającej na wygrzewaniu w temperaturze 350°C przez okres 2 godzin. Po tym procesie pręty posiadały wytrzymałość na rozciąganie Rm = 570 MPa oraz przewodność elektryczną odpowiadającą 86% IACS. Następnie, materiał był odkształcony w procesie ciągnienia na druty o średnicy finalnej. W celu podwyższenia własności elektrycznych, druty o średnicy finalnej poddane zostały końcowej obróbce cieplnej w temperaturze 150°C w czasie 100 godzin. Ostatecznie, druty o średnicy 0,15 mm o odkształceniu rzeczywistym 9,1 posiadały wytrzymałość na rozciąganie Rm = 1240 MPa oraz przewodność elektryczną odpowiadającą 74% IACS . Finalna mikrostruktura drutu, obserwowana na jego przekroju wzdłużnym, przedstawiała bardzo licz6
PL 221 275 B1 ne, wydłużone, cienkie pasma srebra na tle osnowy miedzi, korzystne dla uzyskania zespołu wysokich własności wytrzymałościowych i wysokiej przewodności elektrycznej wyrobu.
P r z y k ł a d 2
Materiały w postaci granulatu srebra o wysokiej czystości 99,99% oraz miedzi z gatunku OFE poddane zostały procesowi topienia w temperaturze 1240°C w tyglu grafitowym umieszczonym w piecu indukcyjnym. Proces odlewania prowadzony był w temperaturze 1240°C w atmosferze gazu obojętnego. Proces odlewania prętów o kompozycji chemicznej Cu-15%wag. Ag, przy zastosowaniu krystalizatora grafitowego odbywał się przy warunkach chłodzenia pierwotnego (chłodzenie krystalizatora) oraz wtórnego (zakrzepniętego stopu po wyjściu z krystalizatora). Otrzymane w wyniku procesu odlewania pręty o okrągłym przekroju poprzecznym posiadały średnicę 14 mm, wytrzymałość na rozciąganie Rm = 290 MPa oraz przewodność elektryczną 81% IACS. Tak uzyskany materiał został poddany procesom obróbki cieplno-mechanicznej. Odlew podlegał przesycaniu w temperaturze 750°C przez okres 20 godzin, a następnie został szybko schłodzony w wodzie w celu zatrzymania homogenicznej struktury materiału. Następnie przeprowadzono proces dwuetapowego starzenia, które miało na celu wyprowadzenie maksymalnej ilości srebra z jednorodnego roztworu stałego Cu-Ag. Starzenie pierwotne (pierwszy etap) przeprowadzono w warunkach 200°C przez okres 20 godzin. Starzenie wtórne (drugi etap) następowało w temperaturze 450°C w czasie 10 godzin. Po przeprowadzonych zabiegach wstępnej obróbki cieplnej, mikrostruktura stopu składała się obok istniejącej struktury eutektycznej również z bardzo licznych drobnych wydzieleń srebra w osnowie miedzi oraz wydzieleń miedzi w obszarach wzbogaconych w srebro. Po tym procesie pręty posiadały wytrzymałość na rozciąganie Rm = 370 MPa oraz przewodność elektryczną odpowiadającą 93% w skali IACS. Następnie, materiał był odkształcony w procesie ciągnienia na druty o średnicy finalnej. W celu podwyższenia własności elektrycznych, druty o średnicy finalnej poddane zostały obróbce cieplnej w temperaturze 200°C w czasie 2 godzin. Ostatecznie, druty o średnicy 0,15 mm o odkształceniu rzeczywistym 9,1 posiadały wytrzymałość na rozciąganie Rm = 1380 MPa oraz przewodność elektryczną 65% IACS. Finalna mikrostruktura drutu obserwowana na jego przekroju wzdłużnym przedstawiała bardzo liczne, wydłużone, cienkie pasma srebra w osnowie miedzi, korzystne dla uzyskania zespołu wysokich własności wytrzymałościowych i wysokiej przewodności elektrycznej wyrobu.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania drutów, w tym mikrodrutów, ze stopów Cu-Ag, a zwłaszcza ze stopów
    Cu-(8-15)%wag. Ag, znamienny tym, że materiały w postaci srebra i miedzi o wysokiej czystości chemicznej poddawane są procesowi topienia w temperaturze 1083-1300°C w tyglu grafitowym umieszczonym w piecu, a następnie poddawane są procesowi odlewania ciągłego w temperaturze 1083-1300°C w atmosferze gazu obojętnego przy zastosowaniu krystalizatora grafitowego w warunkach chłodzenia pierwotnego (chłodzenie krystalizatora) oraz wtórnego (zakrzepniętego stopu po wyjściu z krystalizatora), po czym tak otrzymany odlew poddawany jest obróbce cieplno-mechanicznej.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w trakcie obróbki cieplno-mechanicznej uzyskany odlew podlega przesycaniu w temperaturze 60-779,1°C przez okres 0,5-100 godzin, a następnie zostaje szybko schłodzony, po czym poddany zostaje wstępnemu odkształceniu w procesie ciągnienia, o mierze odkształcenia rzeczywistego 0,1-1, a następnie podlega procesom kolejnej dwuetapowej obróbki cieplnej, po czy jest odkształcany w procesie ciągnienia na druty o średnicy finalnej.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w trakcie obróbki cieplno-mechanicznej uzyskany odlew podlega przesycaniu w temperaturze 600-779,1°C przez okres 0,5-100 godzin, a następnie zostaje schłodzony z szybkością większą niż proces wydzielania składników z roztworu stałego, a następnie podlega procesom kolejnej dwuetapowej obróbki cieplnej, po czym jest odkształcany w procesie ciągnienia na druty o średnicy finalnej.
  4. 4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że dwuetapowa obróbka cieplna polega na tym, że w pierwszym etapie następuje wygrzewanie w warunkach 150-300°C przez okres 0,1-100 godzin, po czym - w drugim etapie - następuje wygrzewanie w temperaturze 300-500°C w czasie 0,1-20 godzin, a następnie powolne chłodzenie.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podczas odkształcania materiału na druty o średnicy finalnej nie następuje międzyoperacyjna obróbka cieplna lub następuje co najmniej jedna
    PL 221 275 B1 międzyoperacyjna obróbka cieplna w zakresie 200-600°C przez okres 0,1-20 godzin, a następnie powolne lub szybkie chłodzenie.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podczas odkształcania materiału na druty o średnicy finalnej nie następuje międzyoperacyjna obróbka cieplna lub następuje co najmniej jedna międzyoperacyjna obróbka cieplna w zakresie 600-900°C przez okres 0,1-1000 sekund, a następnie powolne lub szybkie chłodzenie.
  7. 7. Sposób według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że druty o średnicy finalnej poddane zostają końcowej obróbce cieplnej w temperaturze 50-250°C w czasie 0,1-1000 godzin zakończonej powolnym chłodzeniem.
  8. 8. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że po przesyceniu odlew zostaje szybko schłodzony w wodzie.
  9. 9. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że po przesyceniu odlew zostaje szybko schłodzony w oleju, a zwłaszcza w oleju technicznym.
  10. 10. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że po przesyceniu odlew zostaje szybko schłodzony w ciekłym azocie.
  11. 11. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że po przesyceniu odlew zostaje szybko schłodzony w emulsji, o stężeniu oleju w wodzie od 3 do 25%.
  12. 12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że tygiel grafitowy wykonany jest z grafitu wysokiej czystości, w którym składniki stopowe umieszczane są pod warstwą węgla drzewnego lub grafitu.
  13. 13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że tygiel grafitowy znajduje się w atmosferze ochronnej.
  14. 14. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że tygiel krystalizator grafitowy chłodzony jest za pomocą osadzonej na nim instalacji, przez którą przepływa medium chłodzące (system chłodzenia pierwotnego).
  15. 15. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że odlew opuszczający krystalizator jest dodatkowo chłodzony poprzez medium chłodzące podawane bezpośrednio na odlew (system chłodzenia wtórnego).
PL403444A 2013-04-05 2013-04-05 Sposób wytwarzania drutów ze stopów Cu-Ag PL221275B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403444A PL221275B1 (pl) 2013-04-05 2013-04-05 Sposób wytwarzania drutów ze stopów Cu-Ag

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL403444A PL221275B1 (pl) 2013-04-05 2013-04-05 Sposób wytwarzania drutów ze stopów Cu-Ag

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL403444A1 PL403444A1 (pl) 2014-10-13
PL221275B1 true PL221275B1 (pl) 2016-03-31

Family

ID=51662811

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL403444A PL221275B1 (pl) 2013-04-05 2013-04-05 Sposób wytwarzania drutów ze stopów Cu-Ag

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL221275B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL403444A1 (pl) 2014-10-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5751268B2 (ja) 銅合金線、銅合金撚線、被覆電線、及び端子付き電線
CN106460104B (zh) 铝合金线材、铝合金绞线、包覆电线、线束以及铝合金线材的制造方法和铝合金线材的测定方法
US8278555B2 (en) Electric wire conductor and a method of producing the same
KR101910702B1 (ko) 알루미늄 합금 선재, 알루미늄 합금 연선, 피복 전선, 와이어 하네스 및 알루미늄 합금 선재의 제조방법
KR20160100922A (ko) 구리 합금 선, 구리 합금 연선, 전선, 단자 부착 전선, 및 구리 합금 선의 제조 방법
JP6155923B2 (ja) 銅−銀合金線の製造方法
JP2013044038A (ja) アルミニウム合金導体
CN102482732A (zh) 铜合金线材及其制造方法
JP6723215B2 (ja) アルミニウム−亜鉛−銅(Al−Zn−Cu)合金及びその製造方法
JP2014015640A (ja) 銅合金線の製造方法
CN104152761A (zh) 含钪的Al-Zn-Mg-Cu-Zr合金及制备方法
Matveeva et al. Development and research of new aluminium alloys with transition and rare-earth metals and equipment for production of wire for electrotechnical applications by methods of combined processing
PL221274B1 (pl) Sposób wytwarzania drutów ze stopów Cu-Ag
CN109790612B (zh) 由铝基合金生产变形的半成品的方法
PL221275B1 (pl) Sposób wytwarzania drutów ze stopów Cu-Ag
CN111279005A (zh) 铝合金线的制造方法、使用该铝合金线的电线的制造方法以及线束的制造方法
RU2015110053A (ru) Поддающиеся механической обработке медные сплавы для электрических соединителей
JP6635732B2 (ja) アルミニウム合金導電線の製造方法、アルミニウム合金導電線、これを用いた電線及びワイヤハーネス
KR101830338B1 (ko) Cu-Ag 합금 소재의 제조방법 및 이 제조방법에 의해 제조된 Cu-Ag 합금 소재를 도체로 이용한 케이블
RU2657678C1 (ru) Способ получения катанки из термостойкого сплава на основе алюминия
JP6135949B2 (ja) 銅合金線、銅合金撚線、被覆電線、及び端子付き電線
JP2019090097A (ja) 銅合金及びその製造方法
JP6853872B2 (ja) アルミニウム合金導電線の製造方法、アルミニウム合金導電線、これを用いた電線及びワイヤハーネス
CN108728686B (zh) 铜合金材料、铜合金材料的制造方法和笼型转子
RU2696794C1 (ru) Способ получения катанки из термостойкого алюминиевого сплава