PL220683B1 - Sposób przemieszczania bel biomasy. Adapter do przemieszczania bel biomasy - Google Patents

Sposób przemieszczania bel biomasy. Adapter do przemieszczania bel biomasy

Info

Publication number
PL220683B1
PL220683B1 PL400685A PL40068512A PL220683B1 PL 220683 B1 PL220683 B1 PL 220683B1 PL 400685 A PL400685 A PL 400685A PL 40068512 A PL40068512 A PL 40068512A PL 220683 B1 PL220683 B1 PL 220683B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
biomass
bale
bales
cylindrical
adapter
Prior art date
Application number
PL400685A
Other languages
English (en)
Other versions
PL400685A1 (pl
Inventor
Adam Dubowski
Krzysztof Zembrowski
Tadeusz Pawłowski
Radosław Karbowski
Aleksander Rakowicz
Original Assignee
Przemysłowy Inst Masz Rolniczych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemysłowy Inst Masz Rolniczych filed Critical Przemysłowy Inst Masz Rolniczych
Priority to PL400685A priority Critical patent/PL220683B1/pl
Priority to PCT/PL2012/000127 priority patent/WO2013119128A1/en
Publication of PL400685A1 publication Critical patent/PL400685A1/pl
Publication of PL220683B1 publication Critical patent/PL220683B1/pl

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)
  • Threshing Machine Elements (AREA)

Abstract

Sposób przemieszczania bel biomasy przy pomocy ciągnika z przyczepianym adapterem z ramą oraz zespoloną osią wokół której toczy się walcowa bryła biomasy w postaci bel polega na tym, że w bele (10) biomasy z jednej strony w środku promienia koła lub w jego pobliżu wprowadza się do wnętrza beli ruchem obrotowym i/lub ruchem posuwisto zwrotnym sprężysty kształtownik (11) albo sprężysty pręt (11), na wejściu zakończony ostrzowym elementem, po przejściu pręta lub kształtownika (11) na drugą stronę beli (10), następnie osadza się go tak, by jego końce wystawały równomiernie z każdej strony beli (10). Po czym na sprężysty kształtownik (11) albo sprężysty pręt (11) nasuwa się następnie cylindryczne tuleje (15) od strony wejściowej zakończone skośnym ścięciem w postaci ostrza, na których wcześniej osadza się przesuwnie boczne oporowe płyty (20). Przedmiotem zgłoszenia jest również adapter do transportu bel.

Description

Przedmiotem wynalazku są sposób przemieszczania bel biomasy oraz adapter do przemieszczania bel biomasy, znajdujące zastosowanie zwłaszcza na grząskich nie umocnionych gruntach, na terenach chronionych stref ekologicznych, parków narodowych i krajobrazowych.
W parkach narodowych prowadzi się między innymi prace związane z zahamowaniem sukcesji roślinności na terenach wodno-błotnych i przywróceniem terenów lęgowych ginących gatunków ptaków. W tym celu w sierpniu i wrześniu prowadzi się mechaniczne koszenie traw, trzcinowisk, a skoszoną biomasę transportuje się do buforowych magazynów przy użyciu przyczep przystosowanych do przewozu skoszonej i rozdrobnionej biomasy lub też przyczep do przewozu biomasy sprasowanej w formie bel. Obie metody wywozu biomasy mają istotne niedogodności, bowiem przewóz zebranej w przyczepie luźnej biomasy wymaga czasochłonnych wielokrotnych przejazdów, natomiast transport bel biomasy sprawia często duże trudności. W okresie suchym możliwe jest wywiezienie bel biomasy przy użyciu rolniczych ciągników kołowych i przyczep rolniczych jednak, gdy pogoda jest deszczowa i woda zalega na skoszonym terenie - koła przyczep, z pełnym ładunkiem bel biomasy, tworzą koleiny i często grzęzną w błocie. Próby wyciągania zestawów pojazdów powodują znaczną dewastację chronionego terenu. Niemożność kontynuowania prac porządkowych sprawia, że niezwiezione bele biomasy pozostają w terenie do następnego roku, a to w kolejnym roku utrudnia prace związane z corocznym koszeniem terenu.
Znany z opisu patentowego nr P.391764 adapter służy do sprzęgania bel biomasy i ich przetaczania po grząskim gruncie, co pozwala ograniczyć niekorzystne oddziaływanie ciągnika rolniczego i przetaczanych za nim bel biomasy na grząskie podłoże chronionego przyrodniczo obszaru. Jednak stosowanie adapterów bel biomasy, co prawda umożliwia ich bezpieczny transport, jednak z uwagi na dość duże przekroje osi stwarza spore problemy w ich przepchnięciu przez korpus beli biomasy. Zaproponowany sposób wbijania stalowej osi przy użyciu młotka wymaga dużego wysiłku pracownika, podobnie jednoosobowe nałożenie stosunkowo dużej ramy adaptera na obu końcach osi wymaga sporego wysiłku i pewnej wprawy. Dodatkowo, podczas przetaczania bel takim adapterem o belkach bocznych ramy odsuniętych o kilkanaście centymetrów od ścian beli - powstają w osi adaptera dość duże siły i momenty zginające, które prowadzą do zdeformowania mechanicznego osi, przesunięcia ramy adaptera względem bryły beli i w skrajnych przypadkach zablokowanie się ramy o powierzchnię przetaczanej beli co jest powodem uszkodzenia lub zniszczenia adaptera.
Wbicie i przepchnięcia stosunkowo dużej osi wykonanej z wałka lub rury o średnicy około 40 mm było wręcz niemożliwe z uwagi na dużą wilgotność świeżo ściętej i sprasowanej biomasy, dodatkowo podczas prób wwiercania osi tworzyły się warstwy skłębionej biomasy wokół ostrza. Wytwarzanie adapterów oraz ich demontaż dla ponownego użycia elementów składowych do wytworzenia następnych bel adapterów dla wywozu bel biomasy wymaga dużego nakładu robocizny oraz odpowiednich kwalifikacji pracowników.
Znany z opisu zgłoszenia patentowego nr PL P.398040 adapter dzięki zastosowaniu osłony ochronnej zapewnia bezpieczny transport bel nawet podczas kilkukilometrowego ich przetaczania po trudnym grząskim terenie, z pozostałościami ściętych zakrzaczeń i korzeni samosiejek drzew. Jednak w prowadzonych próbach terenowych stwierdzono, że przy stogowaniu bel w terenie i późniejszym, po kilku miesiącach, ich transporcie, a więc bardziej przesuszonych bel biomasy zamocowane półosie i płyty oporowe z prętami kotwiącymi - nie zapewniają dostatecznego ich umocowania w ścianach beli. Półosie często wysuwały się z boków beli biomasy a czynnikiem sprzyjającym temu wysuwaniu jest powstanie nadmiernych momentów zginających w obu półosiach adaptera.
Rozwiązania według opisu patentowego nr US.5030053 oraz inne opatentowane wynalazki umożliwiają transport bel po utwardzonych drogach przy użyciu niewielkich holowanych za samochodem dwukołowych przyczepek, jednak ich wąskie i małej średnicy koła nie nadają się do transportu po grząskim terenie bel o ciężarze do kilku ton oraz zwiększonych wymiarach gabarytowych.
Bele biomasy coraz częściej wywozi się przy użyciu pojazdów gąsienicowych. Masa przyczepy z załadowanymi na nią kilkunastoma belami biomasy jest jednak na tyle duża, że na grząskim podłożu, nie jest możliwe wykorzystanie tych znanych środków technicznych do transportu przy użyciu podwozia gąsienicowego.
W przypadku wywożenia bel przy użyciu ciągnika rolniczego wielokrotne przejazdy powodują całkowite zniszczenie podłoża, które wyglądem przypomina buchtowisko, czyli zryty teren, w którym żerowało stado dzików.
PL 220 683 B1
Adapter bel biomasy według wynalazku pozwala uniknąć opisanych trudności i niedogodności.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że w bele biomasy z jednej strony w środku promienia koła lub w jego pobliżu wprowadza się do wnętrza beli ruchem obrotowym i/lub ruchem posuwisto zwrotnym sprężysty kształtownik albo sprężysty pręt, na wejściu zakończony ostrzowym elementem, po przejściu pręta albo kształtownika na drugą stronę beli, osadza się go tak, by jego końce wystawały równomiernie z każdej strony beli, na które nasuwa się następnie cylindryczne tuleje od strony wejściowej zakończone skośnym ścięciem w postaci ostrza, na których wcześniej osadza się przesuwnie boczne oporowe płyty, po czym cylindryczne tuleje ostrymi zakończeniami wciska się w głąb bocznych stron beli ruchem obrotowym i/lub ruchem posuwisto zwrotnym, następnie cylindryczne tuleje zaopatrzone w elementy ślizgowe osadza się w gniazdach znajdujących się w środkowej części belek bocznych prostokątnej ramy otaczającej wokół belę biomasy, następnie osadzone współosiowo cylindryczne tuleje i sprężysty kształtownik lub sprężysty pręt wzdłuż linii osiowych na zewnętrznych końcach za pomocą kołkowej zawleczki sprzęga się ze sobą tak, że położenie zespolonej osi z belą biomasy ustala się względem ramy adaptera.
Istota rozwiązania technicznego adaptera polega na tym, że zespoloną oś, stanowi sprężysty kształtownik albo sprężysty pręt oraz suwliwie osadzone na jednym z nich cylindryczne tuleje usytuowane naprzeciwko siebie zagłębione w beli biomasy od strony zakończonej skośnym ścięciem w postaci ostrza, zaś na zewnętrznej powierzchni każdej cylindrycznej tulei osadzona jest przesuwnie boczna oporowa płyta, a za nią w części środkowej osadzony jest trwale element ślizgowy, natomiast zewnętrzne końce cylindrycznych tulei zakończone są uchwytem do połączenia z napędem o ruchu obrotowym i/lub o ruchu posuwisto zwrotnym, jednocześnie boczne ramiona ramy w części środkowej zaopatrzone są w rozłączne gniazda, w których osadzone są elementy ślizgowe cylindrycznych tulei, ponadto sprężysty kształtownik albo sprężysty pręt w części przedniej i części tylnej połączone są z każdą z cylindrycznych tulei od strony zakończonej uchwytem kołkową zawleczką osadzoną w prostopadłych do wzdłużnych osi symetrii przelotowych otworach w sprężystym kształtowniku albo w sprężystym pręcie oraz w cylindrycznych tulejach.
Korzystne jest gdy w zespolonej osi sprężysty kształtownik albo sprężysty pręt zakończony jest z jednej strony ostrzowym elementem, korzystnie w postaci stożka, a z drugiej strony zaopatrzony jest uchwytem do połączenia z napędem o ruchu obrotowym i/lub o ruchu posuwisto-zwrotnym.
Korzystne jest gdy boczne ramiona ramy podzielone są na ramiona przednie i ramiona tylne oraz połączone ze sobą mechanizmem zawiasowo-ryglującym, przy czym mechanizm ten składa się z korpusu przedniego z jednej strony połączonego na stałe z ramieniem przednim oraz z korpusu tylnego z jednej strony połączonego na stałe z ramieniem tylnym, a drugie strony korpusu przedniego i korpusu tylnego połączone są ze sobą zawiasem, oraz ze sworzniem ryglującym oba korpusy w położeniu zamknięcia tak, że składane korpusy stanowią rozłączne gniazda w których osadzone są elementy ślizgowe cylindrycznych tulei.
Korzystne jest gdy sprężysty kształtownik lub sprężysty pręt zakończony jest elementem w kształcie stożka ściętego z krótkim wiertłem, natomiast drugi koniec stanowi element kształtowy w formie pręta o przekroju wielokąta.
Korzystne jest gdy powierzchnia wewnętrzna dwu częściowego składanego gniazda odpowiada kształtem powierzchni zewnętrznej elementu ślizgowego.
W porównaniu do wcześniej opracowanej konstrukcji adaptera bel biomasy zgłoszenia patentowe nr PL P.391764 oraz nr PCT/PL2011/000065 i nr PL P.398040 konstrukcja hybrydowej zespolonej osi, która składa się z kształtownika lub pręta lub rury z nasuwanymi na jej końcach dwóch cylindrycznych tulejach, następnie ich ustalenie za pomocą kołkowych zawleczek, przy czym jej wszystkie te elementy są przystosowane do użycia napędów do wytwarzania adapterów wymagają dużo mniejszej pracochłonności oraz zużywa się znacznie mniej energii dla ich wytworzenia, rozmontowania i ponownego wytworzenia. Siły oporu wkręcania prętów, rur czy kształtowników o mniejszym przekroju poprzecznym są dużo mniejsze w porównaniu do oporów tarcia przy próbach wbijania osi adaptera (średnica zewnętrzna około 40 mm patent P.391764). Mniejsze wymiary ich średnic sprawiają, że siły potrzebne do jej wciśnięcia w belę biomasy lub mechanicznego wkręcenia cylindrycznych tulei wcześniej nasuniętych z niewielkim luzem na sprężystą rurę są niewielkie. Niewielkie luzy cylindrycznych tulei względem sprężystej rury oraz niewielkiej średnicy ostrze rurowe na końcu cylindrycznej tulei powodują duże łatwiejsze wciskanie tych tulei po powierzchni sprężystej rury w ścianę beli uformowanej ze świeżo ściętej biomasy, dodatkowo źdźbła trawy są rozpychane na boki przez ostrza półosi na zewnątrz wciskanych cylindrycznej tulei. Istotną korzyścią takiego mocowania hybrydowej konstrukcji
PL 220 683 B1 osi jest stosunkowa duża sztywność mocowania, siły działające na półosie są w znacznym stopniu przenoszone przez korpus głównej osi stanowiący sprężyście odkształcalny rdzeń, a więc funkcjonalnie odpowiadają zachowaniu pojedynczej osi o większym przekroju poprzecznym, ale są pozbawione istotnych wad wynikających z trudności przepychania osi przez ściany beli biomasy jak i wysiłku potrzebnego na ręczne przenoszenie takiej stosunkowo ciężkiej pojedynczej osi. Na zmniejszenie sił luzujących mocowanie sprężystej rury lub cylindrycznej tulei w ścianach beli biomasy ma też wpływ zmiana sposobu zakładania łamanej ramy adaptera.
W przedstawionym rozwiązaniu szerokość wewnętrzna ramy adaptera mierzona pomiędzy bocznymi belkami jest tylko o kilka centymetrów większa od szerokości beli biomasy, co zapewnia wystarczającą przestrzeń dla np. elementów mocujących opcjonalnie założoną osłonę ochronną na beli biomasy, które są złączone z elementami kotwiącymi płyty oporowej dystansowej tulei.
Łamana rama adaptera z dzieloną obejmą zamocowaną na ramionach belek bocznych stanowi mechanizm zawiasowo ryglujący, który zapewnia łatwiejsze nakładanie złożonej na pół ramy na ślizgi obu półosi. Po całkowitym rozłożeniu ramion, czyli po obróceniu ramienia tylnego, względem opartego dyszlem na ziemi ramienia przedniego, a więc obróceniu ramienia tylnego i korpusu tylnego wokół powierzchni ślizgu o kąt 180° i połączeniu obu korpusów: przedniego i tylnego, sworzniem ryglującym, przez co uzyskujemy trwałe połączenie ramy adaptera z hybrydową osią, natomiast zaryglowana obejma chroni adapter przed przypadkowym wyhaczeniem w trakcie przetaczania bel biomasy po nierównym grząskim terenie. Konstrukcja łamanej ramy adaptera oraz hybrydowa konstrukcja zespolonej osi umożliwia łatwiejszy przewóz w skrzyni ładunkowej ciągnika rolniczego np. zamontowanej na przednim układzie zawieszenia, natomiast po wwierceniu sprężystego kształtownika albo sprężystego pręta oraz cylindrycznej tulei, założeniu na nich ramy i zablokowaniu w pozycji roboczej - pozwala na w pełni bezpieczne przetaczania bel po grząskim terenie.
Adapter bel biomasy według wynalazku pozwala przemieszczać pociąg utworzony z ciągnika rolniczego i zestawu przetaczanych bel biomasy na grząskim gruncie z prędkościami rzędu 6-10 km/h. Zawężona, w stosunku do wcześniejszych opisów patentowych, szerokość ramy adaptera oraz zmniejszone wymiary dystansowej tulei zapewniają wystarczającą wolną przestrzeń do swobodnego przetaczania beli biomasy z zamontowaną na niej osłoną ochronną.
Zastosowanie hybrydowej budowy głównej osi i półosi o zmniejszonych wymiarach przekrojów poprzecznych, o zmienionych kształtach ostrzy, gładkich krótkich stożków lub stożków z krótkim wiertłem pilotowym oraz przystosowanie końców sprężystego kształtownika o mniejszej średnicy zewnętrznej i cylindrycznych tulei do napędu mechanicznego zdecydowanie ułatwia prace związane z zakładaniem ram adapterów, powinno przyspieszyć montaż hybrydowej osi oraz poprawia solidność jej mocowania w bryle biomasy i to zarówno w beli wykonanej ze świeżo ściętej biomasy jak i w belach stogowanych przez kilka miesięcy w terenie, a więc w belach, w których biomasa jest już bardziej przesuszona.
Znacznie krótsze ostrze o mniejszej średnicy zewnętrznej dużo łatwiej wkręca się w belę wykonaną ze świeżo ściętej biomasy, dodatkowa wersja ostrza z krótkim wiertłem przewidziana jest dla bel o większym stopniu sprasowania i skłębienia łodyg biomasy.
Wynalazek pozwala na:
- wytwarzanie adapterów do przemieszczania bel biomasy oraz ich wielokrotne użytkowanie podczas okresów zbiorów biomasy roślinnej przy pomocy zespołów i detali o prostej budowie i dużym poziomie niezawodności zastosowanych rozwiązań,
- stabilne kierowanie i zachowanie torów jazdy podczas pokonywania wzniesień i zakrętów na nie umocnionych gruntach i terenach podmokłych, zwłaszcza zestawów połączonych kilku adapterów ciągnionych jednym ciągnikiem, w trakcie przemieszczania bel biomasy z miejsca pozyskiwania do miejsc magazynowania,
- przemieszczanie bel biomasy o dużych gabarytach oraz bardzo ciężkich,
- przemieszczanie bel przy pomocy adapterów, których wytwarzanie jest ekonomiczne, a eksploatacja bardzo ekonomiczna.
Przedmiot wytworzony sposobem według wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania schematycznie na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia adapter bel biomasy w widoku z góry, fig. 2 przedstawia adapter bel biomasy z łamaną ramą adaptera bel biomasy w widoku z boku, fig. 3 przedstawia fragment części bocznej adaptera w widoku z góry w częściowych widokach i częściowych przekrojach, fig. 4 przedstawia ramię boczne z mechanizmem zawiasowo-ryglującym z zaryglowanym korpusem w którym osadzona jest cylindryczna tuleja z elementem ślizgowym w pozycji zaryPL 220 683 B1 glowanej w przekroju podłużnym, fig. 5 przedstawia rurę zakończoną ostrzem w widoku z boku w częściowym przekroju, fig. 6 przedstawia rurę zakończoną stożkiem ściętym przechodzącym w wiertło w widoku z boku w częściowym przekroju, fig. 7 przedstawia cylindryczną tuleję z elementem ślizgowym z uchwytem z gniazdem o przekroju kwadratowym, fig. 8 przedstawia cylindryczną tuleję z elementem ślizgowym z uchwytem z gniazdem o przekroju wielokąta.
Sposób przemieszczania bel biomasy przy pomocy ciągnika z przyczepianym adapterem z ramą oraz zespoloną osią wokół której toczy się walcowa bryła biomasy w postaci bel polega na tym, że w bele 10 biomasy z jednej strony w środku promienia koła lub w jego pobliżu wprowadza się do wnętrza beli ruchem obrotowym i/lub ruchem posuwisto zwrotnym sprężysty kształtownik 11 albo sprężysty pręt 11, na wejściu zakończony ostrzowym elementem 12, po przejściu pręta lub kształtownika 11 na drugą stronę beli 10, następnie osadza się go tak, by jego końce wystawały równomiernie z każdej strony beli 10. Po czym na sprężysty kształtownik 11 albo sprężysty pręt 11 nasuwa się następnie cylindryczne tuleje 15 od strony wejściowej zakończone skośnym ścięciem 16 w postaci ostrza, na których wcześniej osadza się przesuwnie boczne oporowe płyty 20. Cylindryczne tuleje 15 ostrymi zakończeniami wciska się w głąb bocznych ścian 19 beli 10 ruchem obrotowym i/lub ruchem posuwisto zwrotnym. Następnie cylindryczne tuleje 15 zaopatrzone w element ślizgowy 21 osadza się w gniazdach znajdujących się w środkowej części ramion bocznych prostokątnej ramy 1 otaczającej wokół belę 10 biomasy, po czym osadzone współosiowo cylindryczne tuleje 15 i sprężysty kształtownik albo sprężysty pręt 11 wzdłuż linii osiowych na zewnętrznych końcach za pomocą kołka z zawleczką 33 sprzęga się ze sobą tak, że położenie zespolonej osi z belą 10 biomasy ustalone jest względem ramy 1.
Adapter do transportu bel biomasy 10 stanowi rama 1, utworzona z przedniego ramienia 2 z dyszlem 3, tylnego ramienia 4 z zaczepem transportowym 5 zakończonego widełkami 6 oraz z ramion bocznych 7. Ponadto posiada zespoloną oś, cylindryczne tuleje 15 wraz bocznymi oporowymi płytami 20, kołkowe zawleczki 33. Zespoloną oś, stanowi sprężysty kształtownik 11 albo sprężysty pręt 11 oraz suwliwie osadzone na jednym z nich cylindryczne tuleje usytuowane 15 naprzeciwko siebie zagłębione w beli 10 biomasy od strony zakończonej skośnym ścięciem 16 w postaci ostrza.
Na zewnętrznej powierzchni każdej cylindrycznej tulei 15 osadzona jest przesuwnie boczna oporowa płyta 20, a za nią w części środkowej osadzony jest trwale element ślizgowy 21, natomiast zewnętrzne końce cylindrycznych tulei 15 zakończone są uchwytem 17 do połączenia z napędem o ruchu obrotowym i/lub o ruchu posuwisto zwrotnym. Boczne ramiona 7 ramy 1 w części środkowej zaopatrzone są w rozłączne gniazda, w których osadzone są elementy ślizgowe 21 cylindrycznych tulei 15, ponadto w części przedniej i części tylnej sprężysty kształtownik 11 albo sprężysty pręt 11 połączony jest z cylindryczną tuleją 15 od strony zakończonej uchwytem 17 z kołkową zawleczką 33 osadzoną w prostopadłych do wzdłużnych osi symetrii przelotowych otworach 34.
Zespolona oś ma sprężysty kształtownik 11 albo sprężysty pręt 11 zakończony jest z jednej strony ostrzowym elementem 12, korzystnie w postaci stożka, a z drugiej strony zaopatrzony jest uchwytem 13 do połączenia z napędem o ruchu obrotowym i/lub o ruchu posuwisto-zwrotnym. Boczne ramiona 7 ramy 1 podzielone są na ramiona przednie 8 i ramiona tylne 9 oraz połączone ze sobą mechanizmem zawiasowo-ryglującym 23, przy czym mechanizm 23 składa się z korpusu przedniego 24 z jednej strony połączonego na stałe z ramieniem przednim 8 oraz z korpusu tylnego 25 z jednej strony połączonego na stałe z ramieniem tylnym 9 a drugie strony korpusu przedniego i korpusu tylnego połączone są ze sobą zawiasem 35, oraz ze sworzniem ryglującym 30 oba korpusy w położeniu zamknięcia tak, że składane korpusy 24 i 24 stanowią rozłączne gniazda w których osadzone są elementy ślizgowe 21 cylindrycznych tulei 15. Sprężysty kształtownik 11 albo sprężysty pręt 11 zakończony jest elementem w kształcie stożka ściętego z krótkim wiertłem 27, natomiast drugi koniec stanowi uchwyt 28 z gniazdem 29 o przekroju wielokąta. Powierzchnia wewnętrzna dwuczęściowego składanego gniazda odpowiada kształtem powierzchni zewnętrznej elementu ślizgowego.
W jednym z wielu przykładów wykonania rama boczna 7 złożona jest z ramienia przedniego 8 i ramienia tylnego 9. Rama jest pośrednio zakładana na osadzoną w beli biomasy 10 zespoloną oś składającą się z rury 11 oraz cylindrycznej tulei 15. Rura 11 z jednego końca posiada ostrze, w postaci stożkowego ostrza 12, natomiast z drugiego końca zakończona jest uchwytem 13 w formie gniazda 14 o przekroju kwadratu. Na każdym z końców rury 11 wsunięta jest cylindryczna tuleja 15. Cylindryczna tuleja 15 o przekroju rurowym z jednego końca zakończona skośnym ścięciem 16 stanowiącym rurowe ostrze, natomiast z drugiego końca zakończona uchwytem 17 w formie gniazda 18 o przekroju kwadratu, korzystnie o tym samym wymiarze co element uchwyt 13 z gniazdem 14 rurze 11. Na cylin6
PL 220 683 B1 drycznej tulei 15 od strony ściany bocznej 19 beli biomasy 10 znajduje się luźno osadzona boczna oporowa płyta 20, z elementami kotwiącymi 22 dla opcjonalnego mocowania elementów wyposażenia osłony ochronnej (nie pokazana na rysunku), natomiast na zewnętrznej stronie cylindrycznej tulei 15 znajduje się element ślizgowy 21 dla rozłącznego gniazda, które stanowi mechanizm zawiasoworyglujący 23 dla ramienia przedniego 8 i ramienia tylnego 9, przy czym mechanizm 23 ten składa się z korpusu przedniego 24 połączonego z ramieniem przednim 8, z korpusu tylnego 25 połączonego z ramieniem tylnym 9 oraz sworznia ryglującego 30 oba korpusy 24 i 25 w położeniu zablokowania rozłącznego gniazda wokół elementu ślizgowego 21.
W innej wersji wykonawczej rura 11 na swym końcu posiada krótkie wiertło 27, które przechodzi stożkową powierzchnią w powierzchnię rury 11, natomiast drugi jej koniec stanowi element kształtowy 28 w formie gniazda 29 o przekroju wielokąta, który w tej wersji wykonawczej jest identyczny co do kształtu i rozmiaru z elementem kształtowym 31 w formie gniazda 32 o przekroju wielokąta.
Montaż adaptera na belach biomasy, dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy w trudnym grząskim i często bagnistym terenie powinien się odbywać się w zespołach dwuosobowych, bowiem zdejmowanie ram z ciągnika czy z ramy przekształconej w podwozie przyczepki jest dużo łatwiejsze. Niemniej sama konstrukcja adaptera według wynalazku umożliwia jednoosobowy montaż łamanej ramy na hybrydowej konstrukcji zespolonej osi z cylindrycznymi tulejami umieszczonymi wcześniej w beli biomasy.
Przykładowe sprzęganie beli przy użyciu adaptera bel biomasy przebiega następująco. Traktorzysta podjeżdża ciągnikiem na miejsce, w którym są do zwiezienia bele biomasy. Ze skrzyni transportowej na przykład przewożonej na przednim trzypunktowym układzie zawieszenia rolniczego ciągnika zdejmuje jedną ze złożonych na pół ram adaptera, dwie boczne oporowe płyty, dwie cylindryczne tuleje z elementami ślizgowymi, jedną sprężystą rurę oraz kołkowe zawleczki, podchodzi do pierwszej beli z główną osią wciska ją ręcznie w ścianę w pobliżu osi symetrii beli, a następnie używając napędu z ruchem obrotowym i/lub ruchem posuwisto-zwrotnym osadza do momentu wyjścia ostrza sprężystej rury z drugiej strony beli biomasy. Duża precyzja umieszczenia osi w osi symetrii beli nie ma większego znaczenia - istotnym jest by oś znajdowała się w promieniu kilku centymetrów od środka jej sym etrii. Następnie przesuwa się sprężystą rurę i umieszcza tak - by oba jej końce wystawały ze ścian beli na podobną długość i w tym położeniu nasuwa na sprężystą rurę boczne oporowe płyty skierowanymi do ściany bocznej beli, po czym obie cylindryczne tuleje wsuwa na sprężystą rurę i dalej w boczną oporową płytę. Po czym wciska się cylindryczną tuleje w ścianę beli przy pomocy napędu z ruchem obrotowym i/lub ruchem posuwisto-zwrotnym. W tym położeniu zakłada się na ramę elementy ślizgowe cylindrycznych tulei w ten sposób by gniazdo ramienia przedniego oparło się na elementach ślizgowych. Drugi koniec złożonej na pół ramy opiera się dyszlem o ziemię w tej pozycji rama adaptera znajduje się w położeniu skośnym i opiera się korpusem przednim ramienia przedniego o elementy ślizgowe. Kolejną czynnością jest podniesienie ramienia tylnego razem z ramionami tylnymi do góry i dalszy jej obrót o kąt 180° wokół elementu ślizgowego wykonanego korzystnie z tworzywa sztucznego do momentu całkowitego rozłożenia ramion to jest do momentu usytuowania obu części ramy w jednej płaszczyźnie. W tym położeniu łączy korpus przedni z korpusem tylnim za pomocą sworznia ryglującego mechanizmu zawiasowo-ryglującego. Tak zamocowana i zaryglowana rama na zespolonej osi i cylindrycznych tulei sprzęgniętych kołkowymi zawleczkami tworzy całość z belą biomasy i umożliwia przetoczenie beli biomasy w kierunku zaczepu transportowego ciągnika lub też w pobliże widełek zaczepu transportowego ramy adaptera wcześniej sprzęgniętego z ciągnikiem rolniczym. Po sprzęgnięciu wszystkich planowanych bel z ciągnikiem następuje ich przemieszczanie metodą przetaczania po grząskim gruncie do buforowego magazynu, z prędkościami do 10 km/godz. Jedynym ograniczeniem ilości sprzęgniętych w pociąg bel stanowi wytrzymałość materiału, z którego zbudowana jest rama adaptera. W punkcie docelowym demontuje się ramy adapterów, wyjmuje boczne oporowe płyty, cylindryczne tuleje i sprężyste rury oraz kołkowe zawleczki, odkłada do skrzyni transportowej zamontowanej na przednim trzypunktowym układzie zawieszenia ciągnika rolniczego. Po czym ciągnikiem wraca się po kolejne planowane do zwiezienia bele biomasy.
W przypadku potrzeby zamontowania na beli osłony ochronnej wg P.398040 - osłona jest montowana zgodnie z opisem przedstawionym w tym patencie, stąd też płyta oporowa połączona na trwale z dystansową tuleją posiada elementy kotwiące wykonane w formie otworów, do których mocuje się elementy zaczepowe sprężystych ściągaczy.
PL 220 683 B1
Wykaz oznaczeń
- rama
- ramię przednie
- dyszel
- ramię tylne
- zaczep transportowy
- widełki
- ramię boczne
- ramię przednie
- ramię tylne
- bela biomasy
- pręt lub kształtownik
- element ostrzowy
- uchwyt do połączenia z napędem
- gniazdo o przekroju kwadratowym
- cylindryczna tuleja
- skośne ścięcie cylindrycznej tulei
- uchwyt do połączenia z napędem
- gniazdo o przekroju kwadratowym
- ściana boczna ściana beli biomasy
- boczna oporowa płyta
- element ślizgowy
- elementy kotwiące płyty oporowej
- mechanizm zawiasowo-ryglujący
- korpus przedni
- korpus tylny
- sworzeń ryglujący
- krótkie wiertło
- uchwyt do połączenia z napędem
- gniazdo o przekroju wielokąta
- sworzeń ryglujący
- uchwyt do połączenia z napędem
- gniazdo o przekroju wielokąta
- kołek z zawleczką
- przelotowe otwory

Claims (6)

1. Sposób przemieszczania bel biomasy przy pomocy ciągnika z przyczepianym adapterem z ramą oraz osią wokół której toczy się walcowa bryła biomasy, znamienny tym, że w bele (10) biomasy z jednej strony w środku promienia koła lub w jego pobliżu wprowadza się do wnętrza beli ruchem obrotowym i/lub ruchem posuwisto zwrotnym sprężysty kształtownik (11) albo sprężysty pręt (11), na wejściu zakończony ostrzowym elementem (12), po przejściu pręta lub kształtownika (11) na drugą stronę beli (10), osadza się go tak, by jego końce wystawały równomiernie z każdej strony beli (10), na które nasuwa się następnie cylindryczne tuleje (15) od strony wejściowej zakończone skośnym ścięciem (16) w postaci ostrza, na których wcześniej osadza się przesuwnie boczne oporowe płyty (20), po czym cylindryczne tuleje (15) ostrymi zakończeniami wciska się w głąb bocznych ścian (19) beli (10) ruchem obrotowym i/lub ruchem posuwisto zwrotnym, następnie cylindryczne tuleje (15) zaopatrzone w element ślizgowy (21) osadza się w gniazdach znajdujących się w środkowej części belek bocznych prostokątnej ramy (1) otaczającej wokół belę (10) biomasy, następnie osadzone współosiowo cylindryczne tuleje (15) i sprężysty kształtownik lub sprężysty pręt (11) wzdłuż linii osiowych na zewnętrznych końcach za pomocą kołka z zawleczką (33) sprzęga się ze sobą tak, że położenie zespolonej osi z belą (10) biomasy ustala się względem ramy (1).
PL 220 683 B1
2. Adapter do przemieszczania bel biomasy zawiera ramę zaopatrzoną w dyszel i w zaczep, zespoloną oś, cylindryczne tuleje wraz bocznymi oporowymi płytami, kołkowe zawleczki, znamienny tym, że zespoloną oś, stanowi sprężysty kształtownik (11) albo sprężysty pręt (11) oraz suwliwie osadzone na jednym z nich cylindryczne tuleje usytuowane (15) naprzeciwko siebie zagłębione w beli (10) biomasy od strony zakończonej skośnym ścięciem (16) w postaci ostrza, zaś na zewnętrznej powierzchni każdej cylindrycznej tulei (15) osadzona jest przesuwnie boczna oporowa płyta (20), a za nią w części środkowej osadzony jest trwale element ślizgowy (21), natomiast zewnętrzne końce cylindrycznych tulei (15) zakończone są uchwytem (17) do połączenia z napędem o ruchu obrotowym i/lub o ruchu posuwisto zwrotnym, jednocześnie boczne ramiona (7) ramy (1) w części środkowej zaopatrzone są w rozłączne gniazda, w których osadzone są elementy ślizgowe (21) cylindrycznych tulei (15), ponadto w części przedniej i części tylnej sprężysty kształtownik (11) albo sprężysty pręt (11) połączony jest z cylindryczną tuleją (15) od strony zakończonej uchwytem (17) kołkiem z zawleczką (33) osadzoną w prostopadłych do wzdłużnych osi symetrii przelotowych otworach (34).
3. Adapter według zastrz. 2 ma zespoloną oś, znamienny tym, że sprężysty kształtownik (11) albo sprężysty pręt (11) zakończony jest z jednej strony ostrzowym elementem (12), korzystnie w postaci stożka, a z drugiej strony zaopatrzony jest uchwytem (13) do połączenia z napędem o ruchu obrotowym i/lub o ruchu posuwisto zwrotnym.
4. Adapter według zastrz. 2, znamienny tym, że boczne ramiona (7) ramy (1) podzielone są na ramiona przednie (8) i ramiona tylne (9) oraz połączone ze sobą mechanizmem zawiasoworyglującym (23), przy czym mechanizm (23) składa się z korpusu przedniego (24) z jednej strony połączonego na stałe z ramieniem przednim (8) oraz z korpusu tylnego (25) z jednej strony połączonego na stałe z ramieniem tylnym (9) a drugie strony korpusu przedniego i korpusu tylnego połączone są ze sobą zawiasem (35), oraz ze sworzniem ryglującym (30) oba korpusy w położeniu zamknięcia tak, że składane korpusy (24) i (24) stanowią rozłączne gniazda w których osadzone są elementy ślizgowe (21) cylindrycznych tulei (15).
5. Adapter według zastrz. 2, znamienny tym, że sprężysty kształtownik (11) albo sprężysty pręt (11) zakończony jest elementem w kształcie stożka ściętego z krótkim wiertłem (27), natomiast drugi koniec stanowi uchwyt (28) z gniazdem (29) o przekroju wielokąta.
6. Adapter według zastrz. 4, znamienny tym, że powierzchnia wewnętrzna dwu częściowego składanego gniazda odpowiada kształtem powierzchni zewnętrznej elementu ślizgowego.
PL400685A 2012-02-07 2012-09-07 Sposób przemieszczania bel biomasy. Adapter do przemieszczania bel biomasy PL220683B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400685A PL220683B1 (pl) 2012-09-07 2012-09-07 Sposób przemieszczania bel biomasy. Adapter do przemieszczania bel biomasy
PCT/PL2012/000127 WO2013119128A1 (en) 2012-02-07 2012-11-26 Method of and adapter for translocating biomass bales.

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400685A PL220683B1 (pl) 2012-09-07 2012-09-07 Sposób przemieszczania bel biomasy. Adapter do przemieszczania bel biomasy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL400685A1 PL400685A1 (pl) 2014-03-17
PL220683B1 true PL220683B1 (pl) 2015-11-30

Family

ID=50240909

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL400685A PL220683B1 (pl) 2012-02-07 2012-09-07 Sposób przemieszczania bel biomasy. Adapter do przemieszczania bel biomasy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220683B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL400685A1 (pl) 2014-03-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2723213C (en) Foldable farm implement
EP3175691A1 (en) Flexible wheel track system for in-field trailer
US8820429B2 (en) Fertilizer applicator with in-frame folding actuator for folding an outer frame member relative to an inner frame member
CA2652186C (en) Boom stabilization method for narrow transport implement
US20080129028A1 (en) Three point hitch ballast assembly for working machine
US7854272B2 (en) Agricultural implement having forward folding wing booms
CA2665456A1 (en) Agricultural implement having wheels that caster
US20100101811A1 (en) Agricultural implement having folding draft links
AU2006200430A1 (en) Tongue swing cylinder arrangement for rotary side-pull mower-conditioner
US9072212B2 (en) Land-clearing cultivator for brush and thickets
KR930000709B1 (ko) 추력 유닛
CH261893A (de) Fahrzeug für die Landwirtschaft.
PL220683B1 (pl) Sposób przemieszczania bel biomasy. Adapter do przemieszczania bel biomasy
Dubowski et al. New method for biomass bales coupling and rolling them on boggy terrain, especially in National Parks and Natura 2000 protected areas.
WO2013119128A1 (en) Method of and adapter for translocating biomass bales.
CN215500389U (zh) 一种用于秸秆圆捆草打捆机的拖车底盘
WO2012005613A1 (en) Adapter of biomass round bales for coupling and rolling them on boggy terrain, especially in national and natural landscape parks
CN111942258A (zh) 一种通过性良好的农业机械运输车
CN204296894U (zh) 农用拖拉架
CN220332822U (zh) 一种小型养殖场牧草运输拉车
EP3636059B1 (de) Anhänger sowie ein gespann mit einem zugfahrzeug und einem derartigen anhänger
RU2113372C1 (ru) Полусамоходное шасси
CN102476651A (zh) 一种多用途机动车平台
KR950003359Y1 (ko) 트랙터용 견인장치
Zembrowski et al. Rebuilding of the wheeled all-terrain vehicle into the tracked mini-tractor of the biomass train.