PL220647B1 - Preparat probiotyczny i zastosowanie preparatu probiotycznego - Google Patents

Preparat probiotyczny i zastosowanie preparatu probiotycznego

Info

Publication number
PL220647B1
PL220647B1 PL396803A PL39680311A PL220647B1 PL 220647 B1 PL220647 B1 PL 220647B1 PL 396803 A PL396803 A PL 396803A PL 39680311 A PL39680311 A PL 39680311A PL 220647 B1 PL220647 B1 PL 220647B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
probiotic
lactobacillus rhamnosus
saccharomyces boulardii
strain
preparation
Prior art date
Application number
PL396803A
Other languages
English (en)
Other versions
PL396803A1 (pl
Inventor
Beata Romanowska-Pietrasiak
Anna Kaptur
Anna Graca
Maciej Kotowski
Original Assignee
Zakłady Farmaceutyczne Polfa Łódź Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zakłady Farmaceutyczne Polfa Łódź Spółka Akcyjna filed Critical Zakłady Farmaceutyczne Polfa Łódź Spółka Akcyjna
Priority to PL396803A priority Critical patent/PL220647B1/pl
Publication of PL396803A1 publication Critical patent/PL396803A1/pl
Publication of PL220647B1 publication Critical patent/PL220647B1/pl

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Preparat stanowi połączenie probiotyku z grupy grzybów szczepu Saccharomyces boulardii z probiotykiem bakterii szczepu Lactobacillus rhamnosus. Zawiera ewentualnie polisacharyd i jedną lub więcej znanych substancji pomocniczych. Probiotyk Saccharomyces boulardii zawiera 108 do 2x1010 jtk, zaś probiotyk Lactobacillus rhamnosus zawiera 108 do 5x1010 jtk w jednostkowej dawce, przy czym stosunek ilościowy Saccharomyces boulardii do Lactobacillus rhamnosus wynosi korzystnie od 1:20 do 20 do 1. Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie preparatu probiotycznego do wytwarzania leku, suplementu diety lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, użytecznego korzystnie w zapobieganiu i leczeniu chorób przewodu pokarmowego, będących wynikiem nieprawidłowej flory jelitowej, a także leczeniu i zapobieganiu ostrej biegunki infekcyjnej.

Description

Przedmiotem wynalazku jest preparat probiotyczny i zastosowanie preparatu probiotycznego.
Znany jest z opisu patentowego EP 0199535 szczep z gatunku Lactobacillus rhamnosus zwany szczepem GG, stanowiący probiotyczną bakterię o potwierdzonym w badaniach klinicznych korzystnym wpływie na zdrowie człowieka. Bakteria ta jest stabilna genetycznie odporna na działanie kwasu solnego, żółci i enzymów trzustkowych, co warunkuje wyjątkową aktywność kolonizacji, przeżycia oraz zachowania swojej aktywności w jelicie grubym. Znane jest ze zgłoszenia międzynarodowego WO 2009008717 zastosowanie kompozycji zawierającej Lactobacillus rhamnosus, inulinę i polisacharydy soi do zapobiegania i leczenia biegunki u ludzi. Inna znana z publikacji WO 2011090926 kompozycja zawierająca Lactobacillus rhamnosus HN001 i prebiotyk wybrany z grupy fruktoolisacharydów, galaktoolisacharydów, polisacharydów z mleka ludzkiego lub ich kombinacja jest przeznaczona do zapobiegania i/lub leczenia chorób alergicznych. Z opisu patentowego PL 209 430 znana jest kompozycja probiotyczna zawierająca co najmniej dwa szczepy bakterii kwasu mlekowego wybrane z grupy składającej się z Lactobacillus rhamnosus KL 53 A PGM B/00011, Lactobacillus plantarum PL02 PCM B/00012 i Bifidobacterium PL03 PCM B/00013, przeznaczona do wytwarzania preparatu użytecznego w profilaktyce leczenia patologicznych stanów przewodu pokarmowego będącego wynikiem braku właściwej flory bakteryjnej. Znane są również nowe szczepy Lactobacillus rhamnosus np. z opisu patentowego PL 208 422 szczep ten oznaczony jako KL53A, pochodzący z przewodu pokarmowego zdrowych noworodków, przeznaczony jest jako dodatek żywnościowy do uzupełnienia składu fizjologicznej flory przewodu pokarmowego we wszystkich stanach wskazujących na zaburzenia z tego składu z różnych przyczyn.
Celem wynalazku jest opracowanie preparatu probiotycznego o dobrych właściwościach probiotycznych, zwłaszcza mających znaczący wpływ na układ naturalnej flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.
Preparat według wynalazku zawiera połączenie probiotyku z grupy grzybów szczepu Saccharomyces boulardii z probiotykiem bakterii szczepu Lactobacillus rhamnosus GG oraz ewentualnie polisacharyd i jedną lub więcej znanych substancji pomocniczych. W dawce jednostkowej probiotyk
Saccharomyces boulardii zawiera 108 do 2x1010 jtk, a probiotyk Lactobacillus rhamnosus GG 108 do 10
5x1010 jtk, przy czym stosunek ilościowy Saccharomyces boulardii do Lactobacillus rhamnosus GG wynosi korzystnie od 1 : 20 do 20 : 1.
Preparat zawiera dodatkowo polisacharyd korzystnie inulinę w ilości do 150 mg w jednostkowej dawce.
Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie preparatu probiotycznego do wytwarzania leku, suplementu diety lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, użytecznego korzystnie w zapobieganiu i leczeniu chorób przewodu pokarmowego będących wynikiem nieprawidłowej flory jelitowej, a także leczeniu i zapobieganiu, ostrej biegunki infekcyjnej.
W wyniku badań okazało się, że przez łączne zastosowanie w jednym produkcie probiotyku z grupy grzybów szczepu Saccharomyces boulardii i probiotyku bakterii szczepu Lactobacillus rhamnosus GG uzyskano znacznie szybsze i skuteczniejsze działanie zdrowotne, zwłaszcza w przebiegu ostrych biegunek infekcyjnych i biegunek towarzyszących antybiotykoterapii, niż gdyby wymienione probiotyki podano oddzielnie.
Preparat według wynalazku stanowi połączenie wyselekcjonowanych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG z grzybami drożdżopodobnymi Saccharomyces boulardii, z ewentualnym dodatkiem polisacharydu korzystnie inuliny i jednej lub więcej substancji pomocniczych. Lactobacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardii stanowią żywe, odwodnione korzystnie w procesie liofilizowania, mikroorganizmy należące do probiotyków. W zależności od postaci formowania jednostkowej dawki produktu, substancją pomocniczą może być np. glukoza krystaliczna jako wypełniacz, stearynian magnezu jako substancja przeciwzbrylająca, a także substancje aromatyzujące lub barwiące o przeznaczeniu do celów medycznych oraz spożywczych i inne znane substancje ułatwiające formowanie tabletek, kapsułek czy proszku.
Bakteria Lactobacillus rhamnosus oznaczona jako GG (ATCC 53103) jest bakterią probiotyczną o najlepiej udokumentowanym, potwierdzonym w badaniach klinicznych, wpływie na zdrowie człowieka. Jest stabilna genetycznie, odporna na działanie kwasu solnego, żółci i enzymów trzustkowych, co warunkuje wyjątkową łatwość kolonizacji i przeżycia w jelicie grubym nawet podczas antybiotykoterapii. Wykazuje zdolność szybkiego wzrostu i adhezji do ścian jelit, ubezpieczając tym samym kolonizaPL 220 647 B1 cję jelit drobnoustrojami chorobotwórczymi. Ogranicza kolonizację jelit przez bakterie patogenne w okresie antybiotykoterapii, ponieważ jest niewrażliwa na niszczące działanie większości antybiotyków.
Saccharomyces boulardii jest probiotycznym grzybem drożdżopodobnym, który zasiedlając przewód pokarmowy wywiera działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, neutralizuje niektóre toksyny bakteryjne, ułatwia trawienie laktozy. Ma dużą zdolność do wzrostu i przeżywania w całym przewodzie pokarmowym nawet podczas antybiotykoterapii. Został uznany za efektywny probiotyk w redukcji ryzyka wystąpienia biegunki po antybiotykowej, w tym wywołanej przez Clostridium difficile.
Zaliczana do grupy prebiotyków inulina jako polisacharyd o dużym znaczeniu żywieniowym dla człowieka i dobrze udokumentowanych właściwościach prozdrowotnych, pobudza do wzrostu i aktywności wybrane, korzystne dla człowieka szczepy bakterii jelitowych, a ogranicza wzrost bakterii gnilnych.
Jest polimerem wysokocząsteczkowym, mieszaniną oligomerów i polimerów fruktozy. Charakteryzuje się naturalnym smakiem, może nawet poprawiać właściwości organoleptyczne produktu, w którym została zastosowana. Podana z bakteriami kwasu mlekowego stymuluje ich wzrost i korzystnie wpływa na ich przeżywalność zarówno w preparacie jak i jelicie grubym. Jak stwierdzono w badaniach dodanie jej do probiotyków o synergicznym działaniu stanowiących substancje czynne preparatu korzystnie wpływa na przebieg leczenia, zwłaszcza ostrych biegunek infekcyjnych i biegunek towarzyszących antybiotykoterapii. Połączenie w jednym preparacie dwóch probiotyków, z których jeden to szczep bakterii, a drugi szczep grzybów drożdżopodobnych stanowi, iż skuteczność i właściwości prozdrowotne są większe, a przywrócenie właściwej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym jest szybsze, w porównaniu do probiotyków zawierających jeden gatunek mikroorganizmów.
Wynalazek bliżej objaśniają poniższe przykłady receptur przypadające na jedną dawkę terapeutyczną w postaci kapsułek w odniesieniu do przykładu I i II i saszetek w odniesieniu do przykładu III i IV. Saccharomyces boulardii i Lactobacillus rhamnosus oznaczone są w jednostkach tworzących kolonie (jtk).
P r z y k ł a d I
Składniki Ilość
Saccharomyces boulardii 5 mld jtk
Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103) 1,5 mld jtk
Glukoza krystaliczna 200 mg
Stearynian magnezu 10 mg
Masę do kapsułkowania w przykładzie pierwszym przygotowuje się w trzech etapach przy wykorzystaniu mieszalnika. W pierwszym etapie do mieszalnika załadowuje się połowę glukozy krystalicznej, całą ilość stearynianu magnezu, Lactobacillus rhamnosus GG i inulinę, po czym miesza się przez 6 minut przy prędkości 12 obr/min i zmianie kierunku obrotów co 3 minuty. W drugim etapie do uzyskanej mieszaniny z etapu pierwszego dodaje się pozostałą ilość glukozy i miesza się identycznie jak w etapie pierwszym w czasie 6 minut przy prędkości mieszania 12 obr/min i zmianie kierunku obrotów. W trzecim etapie do mieszaniny z drugiego etapu dodaje się Saccharomyces boulardii i miesza przez 15 minut przy tych samych pozostałych parametrach co w etapie pierwszym. Kapsułkowanie 3 przeprowadza się w znanym procesie przy gęstości nasypowej np. 0,62 g/cm3.
P r z y k ł a d II
Składniki Ilość
Saccharomyces boulardii 2,5 mld jtk
Lactobacillus rhamnosus GG 1,5 mld jtk
Inulina 50 mg
Glukoza mikrokrystaliczna 100 mg
Stearynian magnezu 5 mg
Przygotowanie masy do kapsułkowania w przykładzie II odbywa się w trzech etapach identycznie jak w odniesieniu do przykładu I z tą różnicą, iż w etapie pierwszym do mieszalnika dodaje się dodatkowo inulinę.
P r z y k ł a d III
Składniki Ilość
Saccharomyces boulardii 4 mld jtk
Lactobacillus rhamnosus GG 10 mld jtk
Glukoza mikrokrystaliczna 300 mg
Aromat 100 mg
Masę do saszetkowania w przykładzie trzecim przygotowuje się w trzech etapach przy wykorzystaniu mieszalnika. W pierwszym etapie do mieszalnika załadowuje się połowę ilości glukozy, całą
PL 220 647 B1 ilość Lactobacillus rhamnosus GG, po czym miesza się przez 6 minut przy prędkości 12 obr/min.
W drugim etapie do uzyskanej mieszaniny z etapu pierwszego dodaje się pozostałą ilość glukozy i miesza się identycznie jak w etapie pierwszym w czasie 6 min. W trzecim etapie do mieszaniny z drugiego etapu dodaje się Saccharomyces boulardii oraz aromat i również miesza przez 6 minut. 3
Saszetkowanie przeprowadza się w znanym procesie przy gęstości nasypowej masy np. 0,5 g/cm3.
P r z y k ł a d IV
Składniki Ilość
Saccharomyces boulardii 15 mld jtk
Lactobacillus rhamnosus GG 7 mld jtk
Inulina 100 mg
Glukoza mikrokrystaliczna 700 mg
Aromat 50 mg
Przygotowanie masy do saszetkowania w przykładzie IV odbywa się w trzech etapach iden-
tycznie jak w odniesieniu do przykładu III z tą różnicą, iż w etapie pierwszym do mieszalnika dodaje się dodatkowo inulinę.
Korzystny zakres ilościowy składników preparatu na jedną dawkę terapeutyczną przedstawia poniższe zestawienie.
Lp. Składniki preparatu Zakres w jtk lub mg
1. Lactobacillus rhamnosus GG 108-2x1010 jtk
2. Saccharomyces boulardii 108-5x1010 jtk
3. Inulina do 150 mg
4. Glukoza mikrokrystaliczna do 1000 mg
5. Stearynian magnezu do 20 mg
6. Aromat do 150 mg
Inulina i substancje pomocnicze są wybrane w celu zapewnienia dogodnych warunków przechowywania preparatu i uzyskania jak najdłuższego terminu przydatności do spożycia. Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie preparatu probiotycznego do wytwarzania leku, suplementu diety lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, użytecznego korzystnie w zapobieganiu i leczeniu chorób przewodu pokarmowego będących wynikiem nieprawidłowej flory jelitowej, a także leczeniu i zapobieganiu ostrej biegunki infekcyjnej.
Preparat przeznaczony jest w szczególności do zapobiegania lub leczenia w chorobach czynnościowych przewodu pokarmowego, infekcjach przewodu pokarmowego wywołanych bakterią Helicobacter pylori będącą najważniejszym czynnikiem wywołującym chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobach zapalnych jelit, cukrzycy, przewlekłych chorobach trzustki i wątroby, chorobach o podłożu alergicznym, nietolerancji laktozy, hospitalizacji po zabiegach w obrębie jamy brzusznej.

Claims (5)

1. Preparat probiotyczny, zawierający bakterie szczepu Lactobacillus rhamnosus, ewentualnie polisacharyd i jedną lub więcej substancji pomocniczych, znamienny tym, że zawiera probiotyk z grupy grzybów szczepu Saccharomyces boulardii połączony z probiotykiem bakterii szczepu Lactobacillus rhamnosus GG.
2. Preparat według zastrz. 1, znamienny tym, że probiotyk Saccharomyces boulardii zawiera 108 do 2x1010 jtk, zaś probiotyk Lactobacillus rhamnosus GG zawiera 108 do 5x101 jtk w jednostkowej dawce.
3. Preparat według zastrz. 2, znamienny tym, że stosunek ilościowy probiotyku Saccharomyces boulardii do probiotyku Lactobacillus rhamnosus GG wynosi korzystnie od 1 : 20 do 20 do 1.
4. Preparat według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera polisacharyd korzystnie inulinę w ilości do 150 mg w jednostkowej dawce.
5. Zastosowanie preparatu probiotycznego według zastrz. 1-5 do wytwarzania leku, suplementu diety lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, użytecznego korzystnie w zapobieganiu i leczeniu chorób przewodu pokarmowego będących wynikiem nieprawidłowej flory jelitowej, a także leczeniu i zapobieganiu ostrej biegunki infekcyjnej.
PL396803A 2011-10-28 2011-10-28 Preparat probiotyczny i zastosowanie preparatu probiotycznego PL220647B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396803A PL220647B1 (pl) 2011-10-28 2011-10-28 Preparat probiotyczny i zastosowanie preparatu probiotycznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL396803A PL220647B1 (pl) 2011-10-28 2011-10-28 Preparat probiotyczny i zastosowanie preparatu probiotycznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL396803A1 PL396803A1 (pl) 2013-04-29
PL220647B1 true PL220647B1 (pl) 2015-11-30

Family

ID=48536473

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL396803A PL220647B1 (pl) 2011-10-28 2011-10-28 Preparat probiotyczny i zastosowanie preparatu probiotycznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220647B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL396803A1 (pl) 2013-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11878040B2 (en) Compositions comprising probiotic and prebiotic components and mineral salts, with lactoferrin
US9549984B2 (en) Probiotic oral dosage forms and method of enhancing the stability, thereof
CA2748200C (en) Compositions comprising probiotic and prebiotic components and mineral salts, with lactoferrin
US20180207165A1 (en) Methods and compositions for stimulating beneficial bacteria in the gastrointestinal tract
US20100166721A1 (en) Probotic compositions and uses thereof
JP2017036335A (ja) ペディオコッカスを含有する医薬組成物および消化器症候群の症状を低減する方法
CZ300143B6 (cs) Kmen Lactobacillus, jeho použití a výrobek jej obsahující
Manigandan et al. Probiotics, prebiotics and synbiotics-a review
ES2411687T3 (es) Composición nutricional y complemento alimentario que contiene dicha composición nutricional
Kumari et al. Probiotics, prebiotics, and synbiotics: Current status and future uses for human health
WO2010114864A1 (en) Probiotic oral dosage forms
Onyenweaku et al. Research Article Health Benefits of Probiotics
US20180042972A1 (en) Probiotic formulations
CN114642262A (zh) 抗幽益生菌组合物及其制品和制造方法
WO2008138571A1 (en) Probiotic bacteria containing oral dosage form
AU2013205352A1 (en) Compositions comprising probiotic and prebiotic components and mineral salts, with lactoferrin
PL220647B1 (pl) Preparat probiotyczny i zastosowanie preparatu probiotycznego
AU2016203744A1 (en) Compositions comprising probiotic and prebiotic components and mineral salts, with lactoferrin
CN115737688A (zh) 一种可抑制杀灭幽门螺旋杆菌的益生菌产品
Biedrzycka Microecosystem of the large intestine as a target-place for probiotics and prebiotics used as functional compounds of diet-a review.
CN113142586A (zh) 一种可抑制杀灭幽门螺杆菌、修复胃黏膜的复合益生菌
CN117257845A (zh) 靶向投递活益生菌的方法
CN117256859A (zh) 包含活益生菌的饮料和使用的多层滴丸
BG4273U1 (bg) Синбиотичен състав
Nath Aparna H Nath