PL220611B1 - Hybrydowy warstwowy kompozyt (laminat) jednopolimerowo-drzewny i sposób wytwarzania kompozytu - Google Patents
Hybrydowy warstwowy kompozyt (laminat) jednopolimerowo-drzewny i sposób wytwarzania kompozytuInfo
- Publication number
- PL220611B1 PL220611B1 PL395635A PL39563511A PL220611B1 PL 220611 B1 PL220611 B1 PL 220611B1 PL 395635 A PL395635 A PL 395635A PL 39563511 A PL39563511 A PL 39563511A PL 220611 B1 PL220611 B1 PL 220611B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- composite
- monopolymer
- polymer
- wood
- matrix
- Prior art date
Links
Landscapes
- Laminated Bodies (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest hybrydowy warstwowy kompozyt (laminat) jednopolimerowo-drzewny i sposób wytwarzania kompozytu.
Wyroby oparte na kompozytach polimerowo-drzewnych (WPC) na osnowie poliolefinowej wytwarzane przy zastosowaniu różnych metod przetwórstwa, stanowią konkurencję dla konwencjonalnych materiałów konstrukcyjnych.
Wprowadzenie cząstek drewna o zdefiniowanych rozmiarach i zawartości do osnowy polimerowej skutkuje wzrostem sztywności materiału, ograniczeniem skurczu przetwórczego jak również obniżeniem kosztów materiałów produkowanych z kompozytów polimerowo-drzewnych.
Dużą zaletą tych materiałów jest możliwość wytwarzania ich z surowców odpadowych pochodzących z przemysłu drzewno-papierniczego oraz recyklingu tworzyw polimerowych. Ponadto istnieje możliwość ich wielokrotnego przetwórstwa, co jest ważne z punktu widzenia obowiązującego ustawodawstwa dotyczącego ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Stwierdzono jednak, że wraz ze wzrostem zawartości napełniacza drzewnego w kompozytach obniżają się ich właściwości mechaniczne takie jak udarność oraz wytrzymałość na zginanie i zerwanie w porównaniu do nienapełnionego polimeru, co ogranicza ich możliwości aplikacyjne.
Nową grupą materiałów konstrukcyjnych opartych na polimerach termoplastycznych są kompozyty jednopolimerowe charakteryzujące się tym, że zarówno wzmocnienie jak i osnowa wykonana jest z tego samego polimeru lub polimerów należących do tej samej grupy. Rolę wzmocnienia pełnią włókna lub taśmy polimerowe o wysokim stopniu orientacji, najczęściej w postaci tkanin o różnym ułożeniu i splocie. Rezultatem jednokierunkowej orientacji makrocząsteczek we włóknach i taśmach jest wielokrotny wzrost ich sztywności i wytrzymałości, jak również podwyższenie temperatury topnienia w porównaniu do polimeru w stanie izotropowym. Głównymi zaletami kompozytów jednopolimerowych są ich doskonałe właściwości mechaniczne oraz stosunkowo niski ciężar właściwy. Taka sama budowa chemiczna osnowy i wzmocnienia zapewnia bardzo dobrą adhezję na granicy faz. Ponadto możliwy jest ich pełny recykling termiczny oraz materiałowy po zakończonym okresie eksploatacji.
Wytwarzanie tzw. homokompozytów możliwe jest dzięki wykorzystaniu różnicy temperatury topnienia pomiędzy osnową a orientowanym wzmocnieniem. Znane metody produkcji kompozytów jednopolimerowych polegają na zespoleniu wzmocnienia z osnową na drodze prasowania. Niestopione włókna lub taśmy polimerowe łączone są ze stopioną osnową w odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu. Różnice pomiędzy poszczególnymi technikami wynikają z prób poszerzenia „okna” przetwórczego, czyli różnicy pomiędzy temperaturą topnienia osnowy i włókna, a tym samym zwiększenia wydajności procesu przetwórczego.
Istotą wynalazku jest kompozyt i sposób wytwarzania nowego, kompozytowego materiału polimerowego, w którym warstwy kompozytu WPG wzmocnione są jedną warstwą lub wieloma warstwami kompozytu jednopolimerowego.
Zgodnie z wynalazkiem kompozyt złożony jest z warstw kompozytu polimerowo-drzewnego o różnej grubości, którego osnowę stanowi polimer z grapy poliolefin: polipropylen izotaktyczny lub syndiotaktyczny, polietylen małej, średniej lub dużej gęstości, statystyczny lub blokowy kopolimer typu etylen-propylen, osnowa kompozytu napełniona jest rozdrobnionym drewnem w ilości do 70%, którego rozmiary mieszczą się w zakresie od 10 μm do 10 mm, zaś poszczególne warstwy kompozytu polimerowo-drzewnego oddzielone są między sobą warstwą lub warstwami kompozytu jednopolimerowego, którego osnowę i/lub wzmocnienie w postaci włókien lub taśm, stanowi polimer z grupy poliolefin: polipropylen izotaktyczny lub syndiotaktyczny, polietylen małej, średniej lub dużej gęstości, statystyczny lub blokowy kopolimer propylenu i etylenu.
Kompozyt wytwarzany jest poprzez zespolenie pod ciśnieniem poszczególnych warstw kompozytowych na drodze prasowania, obtryskiwania, walcowania lub kalandrowania. Sposób według wynalazku umożliwia oddzielne wytworzenie poszczególnych warstw: kompozytu jednopolimerowego i kompozytu polimerowo-drzewnego, a następnie połączenie obu komponentów na drodze obróbki cieplno-ciśnieniowej lub wcześniejsze otrzymanie jednego z komponentów podczas gdy wytwarzanie drugiego ściśle związane jest z etapem otrzymywania produktu końcowego jakim jest laminat. Przebieg procesu zależy od rodzaju i kombinacji metod przetwórczych wykorzystanych w procesie produkcyjnym.
Arkusze obu typów kompozytów zespalane są pod odpowiednim ciśnieniem oraz w określonej temperaturze przetwórstwa. Zespolenie poszczególnych warstw komponentów możliwe jest przy zastosowaniu metod: prasowania, obtryskiwania, walcowania lub kalandrowania. Produktem procesu
PL 220 611 B1 przetwórstwa jest wielowarstwowy, hybrydowy kompozyt jednopolimerowo-drzewny charakteryzujący się lepszymi właściwościami mechanicznymi zarówno w porównaniu do pierwotnego kompozytu polimerowo-drzewnego, jak i nienapełnionego, izotropowego polimeru stanowiącego jego osnowę. Polepszenie właściwości mechanicznych jest efektem, uzyskania odpowiedniej adhezji pomiędzy poszczególnymi warstwami laminatu i przeniesieniem obciążeń mechanicznych na włókna lub taśmy stanowiące wzmocnienie kompozytu jednopolimerowego.
Istotną cechą hybrydowego kompozytu jednopolimerowo-drzewnego jest to, że liczba warstw poszczególnych jego składników oraz ich grubość może być różna w zależności od oczekiwanych przez użytkownika właściwości i efektów ekonomicznych, przy czym:
- matrycę kompozytu jednopolimerowego może stanowić polietylen małej, średniej lub dużej gęstości, lub polipropylen izotaktyczny bądź synd iotaktyczny, lub kopolimer blokowy lub statystyczny typu etylen-propylen.
- wzmocnienie kompozytu jednopolimerowego mogą stanowić włókna lub taśmy polimerowe jak również wykonane z nich tkaniny o różnym ułożeniu i splocie wytwarzane z polietylenu małej, średniej lub dużej gęstości, lub z polipropylenu izotaktycznego bądź syndiotaktycznego, lub kopolimeru blokowy lub statystyczny tupu etylen-propylen.
- osnowę kompozytu polimerowo-drzewnego może stanowić polietylen małej, średniej lub dużej gęstości oraz polipropylen izotaktyczny bądź syndiotaktyczny lub kopolimer blokowy lub statystyczny typu etylen - propylen.
- wypełnienie kompozytu WPC mogą stanowić cząstki drewna o wymiarach od 10 μm do 10 mm otrzymane z różnych gatunków drzew i zawartości do 70% wag.
Zastosowanie kompozytu polimerowo-drzewnego w postaci zewnętrznych warstw laminatu oprócz korzyści ekonomicznych stanowi aspekt proekologiczny, ze względu na wykorzystanie surowców odnawialnych oraz aspekt dekoracyjny w związku z wyglądem zbliżonym do drewna naturalnego. Ponadto obecność cząstek drewna w zewnętrznych warstwach laminatu zabezpiecza materiał przed działaniem promieniowania UV powodującego procesy starzenia poliolefin.
Przykład wykonania
Do wytworzenia warstwowego kompozytu jednopolimerowo-drzewnego wykorzystano arkusz wzmocnionego dwukierunkowo polipropylenowego kompozytu jednopolimerowego oraz dwa arkusze kompozytu polimerowo-drzewnego WPC o polipropylenowej osnowie i 40% zawartości napełniacza drzewnego. Moduł sprężystości (E) i wytrzymałość na rozciąganie (Rm) kompozytu jednopolimerowego mierzone wzdłuż jednego z kierunków ułożenia taśm wzmacniających przy użyciu maszyny wytrzymałościowej INSTRON 5966 z szybkością rozciągania v = 20 mm/min wynosiły odpowiednio ~4 GPa i ~150 MPa. Właściwości mechaniczne kompozytu WPC zawarte były w granicach E~2 GPa i Rm~20 MPa, z kolei moduł sprężystości i wytrzymałość na rozciąganie polipropylenu stanowiącego osnowę kompozytów były zawarte w granicach; E~1,5 GPa i Rm~35 MPa.
Warstwę kompozytu jednopolimerowego zespolono z dwoma warstwami kompozytu WPC na drodze prasowania w temperaturze wyższej od temperatury topnienia polipropylenowych struktur krystalicznych osnowy dwóch rodzajów kompozytów. Po zespoleniu poszczególnych warstw uzyskano laminat o grubości 0,9 mm, którego ~80% objętościowych stanowiły warstwy polimerowo-drzewne. Otrzymany kompozyt warstwowy typu „sandwich” charakteryzował się modułem sprężystości i wytrzymałością na rozciąganie wynoszącymi odpowiednio 3,5 GPa i 55 MPa.
Claims (3)
1. Hybrydowy warstwowy kompozyt (laminat) jednopolimerowo-drzewny, znamienny tym, że złożony jest z warstw kompozytu polimerowo-drzewnego o różnej grubości, którego osnowę stanowi polimer z grupy poliolefin: polipropylen izotaktyczny lub syndiotaktyczny, polietylen małej, średniej lub dużej gęstości, statystyczny lub blokowy kopolimer typu etylen-propylen, osnowa kompozytu napełniona jest rozdrobnionym drewnem w ilości do 70%, którego rozmiary mieszczą się w zakresie od 10 μm do 10 mm, zaś poszczególne warstwy kompozytu polimerowo-drzewnego oddzielone są między sobą warstwą lub warstwami kompozytu jednopolimerowego, którego osnowę i/lub wzmocnienie w postaci włókien lub taśm, stanowi polimer z grupy poliolefin: polipropylen izotaktyczny lub syndiotaktyczny, polietylen małej, średniej lub dużej gęstości, statystyczny łub blokowy kopolimer propylenu i etylenu.
PL 220 611 B1
2. Hybrydowy warstwowy kompozyt według zastrz. 1, znamienny tym, że osnowa ma postać włókien i/lub taśm o różnym splocie, ułożonych jedno bądź wieloosiowe.
3. Sposób wytwarzania hybrydowego warstwowego kompozytu określonego zastrz. 1, znamienny tym, że wytwarzany jest poprzez zespolenie pod ciśnieniem poszczególnych warstw kompozytowych na drodze prasowania, obtryskiwania, walcowania lub kalandrowania.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL395635A PL220611B1 (pl) | 2011-07-12 | 2011-07-12 | Hybrydowy warstwowy kompozyt (laminat) jednopolimerowo-drzewny i sposób wytwarzania kompozytu |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL395635A PL220611B1 (pl) | 2011-07-12 | 2011-07-12 | Hybrydowy warstwowy kompozyt (laminat) jednopolimerowo-drzewny i sposób wytwarzania kompozytu |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL395635A1 PL395635A1 (pl) | 2013-01-21 |
PL220611B1 true PL220611B1 (pl) | 2015-11-30 |
Family
ID=47624807
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL395635A PL220611B1 (pl) | 2011-07-12 | 2011-07-12 | Hybrydowy warstwowy kompozyt (laminat) jednopolimerowo-drzewny i sposób wytwarzania kompozytu |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL220611B1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL423757A1 (pl) * | 2017-12-06 | 2019-06-17 | Politechnika Poznańska | Warstwowy hybrydowy kompozyt jednopolimerowy wzmacniany włóknem naturalnym i sposób jego wytwarzania |
-
2011
- 2011-07-12 PL PL395635A patent/PL220611B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL395635A1 (pl) | 2013-01-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Meredith et al. | On the static and dynamic properties of flax and Cordenka epoxy composites | |
EP4338919A3 (en) | Repulpable and recyclable composite packaging articles and related methods | |
Cabrera et al. | Processing of all-polypropylene composites for ultimate recyclability | |
EP2702092B1 (en) | Steel fiber reinforced composites | |
KR101771287B1 (ko) | 연속섬유 보강 수지 복합재 및 그 성형품 | |
CN103153609A (zh) | 包括聚合物复合材料层和加强层的板 | |
JP6719986B2 (ja) | 熱可塑性樹脂複合材およびその製造方法 | |
Niranjan et al. | Fabrication and testing of abaca fibre reinforced epoxy composites for automotive applications | |
TW201545866A (zh) | 預形體、片狀材料及一體成形片狀材料 | |
Hine et al. | The influence of the hybridisation configuration on the mechanical properties of hybrid self reinforced polyamide 12/carbon fibre composites | |
Pramudi et al. | Utilization of bamboo fiber in the development of environmentally friendly composite–a review | |
CN105644102A (zh) | 一种防护板及防护衣服 | |
JP2014047344A (ja) | 炭素繊維複合材、炭素繊維複合材の製造方法及び積層体 | |
PL220611B1 (pl) | Hybrydowy warstwowy kompozyt (laminat) jednopolimerowo-drzewny i sposób wytwarzania kompozytu | |
Hassani et al. | The effect of processing on the mechanical properties of self-reinforced composites | |
CN104228237B (zh) | 天然纤维增强热塑性复合材料预浸带滑板板面的制备方法 | |
JP6815634B2 (ja) | 炭素繊維強化プラスチックの製造方法 | |
JP6464062B2 (ja) | ポリオレフィン系繊維強化樹脂積層シート及びその製造方法 | |
CN105155839B (zh) | 一种高强度不脱层模板及其制备方法 | |
CN103407168A (zh) | 特殊增强纤维形态的复合材料 | |
Aadithya et al. | Investigation of the tensile and flexural behavior of polylactic acid based jute fiber bio composite | |
CN205705633U (zh) | 一种防护板及防护衣服 | |
EP4297961A2 (en) | Part of a luggage system comprising a natural fiber material and method for its manufacture and repair | |
Fong et al. | Effect of Matrix and Staking Sequence of Recycled Jute/Carbon Fiber Hybrid Laminated Composites. | |
KR102063602B1 (ko) | 섬유 강화 복합재 시트 및 이의 제조방법 |