PL220374B1 - Przegubowa rozpora regulowana, zwłaszcza do stabilizacji odrzwi obudowy wyrobisk korytarzowych górniczych - Google Patents

Przegubowa rozpora regulowana, zwłaszcza do stabilizacji odrzwi obudowy wyrobisk korytarzowych górniczych

Info

Publication number
PL220374B1
PL220374B1 PL398394A PL39839412A PL220374B1 PL 220374 B1 PL220374 B1 PL 220374B1 PL 398394 A PL398394 A PL 398394A PL 39839412 A PL39839412 A PL 39839412A PL 220374 B1 PL220374 B1 PL 220374B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
strut
pipes
clamping element
circular
clamping elements
Prior art date
Application number
PL398394A
Other languages
English (en)
Other versions
PL398394A1 (pl
Inventor
Marek Srokocz
Original Assignee
Heintzmann Silesia Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnościa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Heintzmann Silesia Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnościa filed Critical Heintzmann Silesia Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnościa
Priority to PL398394A priority Critical patent/PL220374B1/pl
Publication of PL398394A1 publication Critical patent/PL398394A1/pl
Publication of PL220374B1 publication Critical patent/PL220374B1/pl

Links

Landscapes

  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Hinges (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest przegubowa rozpora regulowana, zwłaszcza do stabilizacji odrzwi obudowy wyrobisk korytarzowych górnicach.
Znana jest z opisu ochronnego wzoru użytkowego PL 53285(Y1) rozpora przeguboworegulowana do stabilizacji odrzwi budowy górniczej w postaci dwudzielnego łącznika, którego obie części są połączone przesuwnie w łącznikowym pierścieniu na końcówce jednej części tego łącznika, natomiast śruba regulacyjna Jest drugostronnie umieszczona na stałe w przegubowej kuli, która tworzy kulisty przegub z końcówką drugiej części dwudzielnego łącznika.
Znane jest także z opisu ochronnego wzoru użytkowego PL 65505(Y1) złącze zaciskowe do łączenia kształtowników korytkowych w obudowach wyrobisk górniczych, którego element zaciskowy w widoku z boku ma kształt zbliżony do kształtu haka, którego wewnętrzna powierzchnia ma kształt owalny, zaś oś wytyczona przez punkty przylegania elementu zaciskowego tworzy z osią symetrii przekroju poprzecznego kształtowników korytkowych kąt zawierający się pomiędzy 8° a 20°.
Ponadto z opisu ochronnego wzoru użytkowego PL 65532 (Y1) rozpora posiadająca mechanizm regulacyjny, który składa się z ramienia rozpory w postaci dwóch rur, śruby regulacyjnej, nakrętek trwale przymocowanych do końców rur, w które wkręcana jest śruba regulacyjna.
Znany jest również z polskiego opisu zgłoszenia wynalazku P - 380343 system wzdłużnego utwierdzania uchwytów, zaczepów, zacisków na kształtownikach korytkowych stosowanych na obudowy górnicze, składający się z obejmy w kształcie litery C, nakładanej na pojedynce kołnierz kształtownika korytkowego lub na złączone kołnierze kształtowników, przy czym obejma nakładana jest na wypukłą część kołnierza kształtownika korytkowego.
Siłę sprężającą i zakleszczającą wytwarza się przez ustalające połączenie sworzniowe o szczególnej postaci, które wbijane jest w przestrzeń utworzoną przez wklęsłe obrzeże kołnierza kształtownika.
Przedmiotem wynalazku jest rozwiązanie konstrukcyjne przegubowej rozpory regulowanej, pozwalające na stosowanie jej w szczególnych warunkach, w tym przy zmianie rozstawu odrzwi lub ich przemieszczeniu poprzecznym, w stosunku do osi wyrobiska bądź też przy zwichrowaniu kształtownika obudowy, gdzie stosowanie zwykłych rozpór jest bardzo utrudnione, a czasem w ogóle niemożliwe.
Cechą istotną rozwiania przegubowej rozpory regulowanej według wynalazku, w stosunku do innych powszechnie stosowanych rozpór jest charakterystyczny stabilizujący przegubowy zacisk kleszczowy, który oprócz swojej zasadniczej funkcji, jaką jest wiązanie rozpory z kształtownikiem, odrzwi, pełni równocześnie rolę przegubu, pozwalającego na wychylanie ramienia rozpory względem zacisku, tym samym przegubowe połączenie konstrukcyjnych elementów rozpory umożliwia wychylenie rozpory w stosunku do osi wyrobiska o kąt wynikający z dopuszczonego normą przemieszczenia sąsiednich odrzwi.
Przegubowa rozpora regulowana, zwłaszcza do stabilizacji odrzwi obudowy wyrobisk korytarzowych górniczych, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że na obu spłaszczonych zewnętrznych końcach ramienia rozpory zaopatrzonych w otwory, wykonane w centralnej części spłaszczenia zamocowany jest zacisk kleszczowy, składający się z dwóch kolistych elementów zaciskowych, odpowiednio ukształtowanych w ten sposób, że kolisty górny element zaciskowy, na swojej roboczej, wewnętrznej powierzchni posiada ukształtowane pod rozwartym kątem nachylone powierzchnie blokujące, górną i dolną, a kolisty dolny element zaciskowy ma roboczą wewnętrzną powierzchnię w postaci dwóch ukośnych blokujących powierzchni, górnej i dolnej, których kąt nachylenia wynosi od 0,1° do 30°, przy czym zaciskowy górny element posiada otwór gwintowany, a dolny element zaciskowy posiada otwór przelotowy, natomiast oba zaciskowe elementy zacisku kleszczowego wraz z końcówką ramienia rozpory połączone są ze sobą za pomocą śruby, stanowiącej także sworzeń przegubu, umieszczonej w otworach.
Zaletą konstrukcji przegubowej rozpory regulowanej według wynalazku jest to, że skręcając ze sobą za pomocą śruby, elementy zaciskowe górny i dolny zacisku kleszczowego wraz z rurami i prętem gwintowanym, realizuje się w jednej operacji dwa zadania, to jest blokuje się trwale zacisk kleszczowy z kształtownikiem drzwi oraz jednocześnie stabilizuje położenie ramienia rozpory względem zacisku kleszczowego, co znacznie upraszcza i przyspiesza montaż rozpory.
Przegubową rozporę regulowaną według wynalazku, przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok rozpory, fig. 2 - rysunek poglądowy lewego zacisku kleszczowego, fig. 3 - rysunek poglądowy prawego zacisku kleszczowego, fig. 4 - widok górnego elementu zaciskowego kleszczowego od wewnątrz, fig. 5 - widok górnego elementu zaciskowego kleszczowego od zewnątrz, fig. 6 - widok dolnego elementu zaciskowego kleszczowego od wewnątrz, fig. 7 - widok dolnego elementu zaciskowego kleszczowego od zewnątrz.
PL 220 374 B1
Przegubowa rozpora regulowana składa się z ramienia rozpory, w postaci dwóch rur 1 oraz pręta gwintowanego 2, przy czym do jednego z wewnętrznych końców jednej z rur 1 jest trwale zamocowana nakrętka 3, w którą jest wkręcany pręt gwintowany 2, łączący obydwie rury 1 w jedną całość tworzącą ramię rozpory.
W przegubowej rozporze regulowanej według wynalazku, na obu spłaszczonych zewnętrznych końcach ramienia rozpory w postaci dwóch rur 1, zaopatrzonych w otwory 4 wykonane w centralnej części spłaszczenia, zamocowany jest zacisk kleszczowy 5, składający się z dwóch kolistych elementów zaciskowych 7 i 6 odpowiednio ukształtowanych w ten sposób, że kolisty górny element zaciskowy 7 na swojej roboczej, wewnętrznej powierzchni posiada ukształtowane pod rozwartym, kątem nachylone powierzchnie blokujące górną 8 i dolną 9.
Kolisty dolny element zaciskowy 6 ma roboczą wewnętrzną powierzchnię w postaci dwóch ukośnych blokujących powierzchni, górnej 10 i dolnej 11, których kąt nachylenia wynosi od 0,1° do 30°, przy czym zaciskowy górny element 7 posiada gwintowany otwór 12, a dolny element zaciskowy 6 posiada przelotowy otwór 13.
Oba zaciskowe elementy 6 i 7 zacisku kleszczowego 5 wraz z końcówką ramienia rozpory w postaci dwóch rur 1, połączone są ze sobą za pomocą śruby 14, stanowiącej także sworzeń przegubu, umieszczonej w otworach 4, 12, 13.
Przegubową rozporę regulowaną według wynalazku montuje się w ten sposób, że z obu zacisków kleszczowych 5, ich górny element zaciskowy 7 zakłada się na krawędzi profilu odrzwi, przekręca się dolny element zaciskowy 6, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak aby wyprofilowany element dolnego zacisku 6 znalazł się w wyżłobieniu profilu odrzwi, po czym wstępnie dokręca się śrubę 14, regulując wcześniej długość rozpory odpowiednio do rozstawu odrzwi, poprzez wykręcanie lub wkręcanie dwóch rur 1 i pręta gwintowanego 2 ramienia rozpory.
Gdy obydwa zaciskowe elementy górny 7 i dolny 6 zacisku kleszczowego 5 są osadzone na kształtowniku drzwi, a długość rozpory jest właściwie dobrana do rozstawu odrzwi oraz zaciskowy element górny i dolny 7 i 6 znajdują się w wyżłobieniach profilu, następuje właściwe osadzania rozpory i zablokowania jej położenia.
Ostatnim etapem jest dokręcenie śrub 14 oraz skontrowanie nakrętki 15.
Robocze powierzchnie wewnętrzne elementów zaciskowych górnego 7 i dolnego 6 zacisku kleszczowego 5 są tak ukształtowane, aby po skręceniu ich ze sobą tworzyły trwałe wyprofilowanie, odpowiadające kształtem zewnętrznemu obrysowi kształtownika drzwi, jak również, aby w momencie ich skręcenia skutecznie blokowały położenie; ramienia rozpory.
Ponadto specjalne ukształtowanie wewnętrznej powierzchni elementu zaciskowego 7 oraz wewnętrznej powierzchni elementu 6 odpowiadające obrysowi górnej części elementu drzwi podatnych pozwala na unieruchomienie tych elementów przy czynności osadzania rozpory na krawędziach odrzwi, co stwarza warunki dla prawidłowego skręcenia zacisku kleszczowego 5 tak, aby powierzchnie boczne jego elementów zaciskowych 6 i 7 były zlicowane.

Claims (1)

  1. Przegubowa rozpora regulowana zwłaszcza do stabilizacji drzwi obudowy wyrobisk korytarzowych górniczych, zawierająca ramię rozpory w postaci dwóch rur oraz pręta gwintowanego, przy czym do jednego z wewnętrznych końców jednej z rur jest trwale zamocowana nakrętka, w którą jest wkręcany pręt gwintowany, łączący obydwie rury oraz zawierająca elementy zaciskowe i śrubę łączącą, znamienna tym, że na obu spłaszczonych zewnętrznych końcach ramienia rozpory w postaci dwóch rur (1), zaopatrzonych w otwory (4) wykonane w centralnej części spłaszczenia, zamocowany jest zacisk kleszczowy (5), składający się z dwóch kolistych elementów zaciskowych (6) i (7) odpowiednio ukształtowanych w ten sposób, że kolisty górny element zaciskowy (7) na swojej roboczej, wewnętrznej powierzchni posiada ukształtowane pod rozwartym kątem nachylone powierzchnie blokujące górną (8) i dolną (9), a kolisty dolny element zaciskowy (6) ma roboczą wewnętrzną powierzchnię w postaci dwóch ukośnych blokujących powierzchni, górnej (10) i dolnej (11), których kąt nachylenia wynosi od 0,1° do 30°, przy czym zaciskowy górny element (7) posiada gwintowany otwór (12), a dolny element zaciskowy (6) posiada przelotowy otwór (13), natomiast oba zaciskowe elementy (7) i (6) zacisku kleszczowego (5) wraz z końcówką ramienia rozpory połączone są ze sobą za pomocą śruby (14), stanowiącej także sworzeń przegubu, umieszczonej w otworach (4), (12) i (13).
PL398394A 2012-03-12 2012-03-12 Przegubowa rozpora regulowana, zwłaszcza do stabilizacji odrzwi obudowy wyrobisk korytarzowych górniczych PL220374B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398394A PL220374B1 (pl) 2012-03-12 2012-03-12 Przegubowa rozpora regulowana, zwłaszcza do stabilizacji odrzwi obudowy wyrobisk korytarzowych górniczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398394A PL220374B1 (pl) 2012-03-12 2012-03-12 Przegubowa rozpora regulowana, zwłaszcza do stabilizacji odrzwi obudowy wyrobisk korytarzowych górniczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL398394A1 PL398394A1 (pl) 2013-09-16
PL220374B1 true PL220374B1 (pl) 2015-10-30

Family

ID=49156161

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL398394A PL220374B1 (pl) 2012-03-12 2012-03-12 Przegubowa rozpora regulowana, zwłaszcza do stabilizacji odrzwi obudowy wyrobisk korytarzowych górniczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220374B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL398394A1 (pl) 2013-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9139374B2 (en) System with a suspension device and a rail
AU2015314158B2 (en) Nut for a clamping mechanism of a vulcanizing press, clamping mechanism, vulcanizing press, and support device for components of a vulcanizing press
US20110315476A1 (en) Ladder Stabilising Device
WO2018018116A1 (pt) Disposição introduzida em equipamento com gancho para ancoragem de escada em cabos
US20080135691A1 (en) Securing system
PL220374B1 (pl) Przegubowa rozpora regulowana, zwłaszcza do stabilizacji odrzwi obudowy wyrobisk korytarzowych górniczych
KR101217333B1 (ko) 연결각도조절이 가능한 파이프 조인트
DE202013003602U1 (de) Beleuchtungssystem
KR200446452Y1 (ko) 배관 고정용 행거
CN106640887B (zh) 稳固立撑结构
PL233043B1 (pl) Rozpora górnicza
KR101803323B1 (ko) 등기구 암 멀티고정수단
KR200427037Y1 (ko) 능형망 울타리
CN211117068U (zh) 建筑外墙保温系统安装用锚栓
JP4878889B2 (ja) 補強金物
CN208294069U (zh) 一种模板架
JP7408173B2 (ja) 養生ネット取付補助具
DE202013001432U1 (de) Aufstellhilfe für Masten mit Bodenhülse
CN108265654A (zh) 一种安装角度可调的护栏单元
CN212866554U (zh) 一种轻薄型龙骨吊顶
KR102135138B1 (ko) 길이 조절 부재가 적용된 천막 고정 장치
CN208457560U (zh) 一种型材联接结构
PL234162B1 (pl) Złącze kątowe stropnicowe
KR200348595Y1 (ko) 옹벽구축 형틀의 간격유지용 연결구
JP3054495U (ja) 手摺連結部材