PL220306B1 - Przyrząd do higieny jamy ustnej - Google Patents

Przyrząd do higieny jamy ustnej

Info

Publication number
PL220306B1
PL220306B1 PL399139A PL39913912A PL220306B1 PL 220306 B1 PL220306 B1 PL 220306B1 PL 399139 A PL399139 A PL 399139A PL 39913912 A PL39913912 A PL 39913912A PL 220306 B1 PL220306 B1 PL 220306B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
base part
handle
oral hygiene
concave
cleaning elements
Prior art date
Application number
PL399139A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399139A1 (pl
Inventor
Arkadiusz Dziedzic
Dariusz Skaba
Original Assignee
Sacuteląski Univ Medyczny W Katowicach
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sacuteląski Univ Medyczny W Katowicach filed Critical Sacuteląski Univ Medyczny W Katowicach
Priority to PL399139A priority Critical patent/PL220306B1/pl
Publication of PL399139A1 publication Critical patent/PL399139A1/pl
Publication of PL220306B1 publication Critical patent/PL220306B1/pl

Links

Landscapes

  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)
  • Brushes (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do higieny jamy ustnej przeznaczony do indywidualnego stosowania w celu pielęgnacji jamy ustnej i zębów.
Powszechnie stosowana konwencjonalna ręczna szczotka do zębów posiada rękojeść oraz jedną, krótką część bazową - główkę wyposażoną w kilka, najczęściej pionowych rzędów włosia w celu oczyszczania określonej powierzchni segmentu uzębienia - łuku zębowego, poprzez wykonywanie wymuszonych ręcznie wielokrotnych, złożonych przesunięć, rotacji i drgań.
Standardowe szczotki do zębów mogą efektywnie oczyszczać wybraną powierzchnię wyłącznie 1 lub 2 sąsiednich zębów. Technika standardowa użycia konwencjonalnej szczotki typowa dla większości przypadków, może sprawiać trudności w przypadku populacji osób ze schorzeniami psycho-fizycznymi, takimi jak; stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroba Alzhemiera, upośledzenie psychiczne, niepełnosprawność fizyczna, u których występuje upośledzenie zdolności manualnych, w tym precyzji prawidłowego szczotkowania zębów. Profil starzejącego się społeczeństwa przyczynia się do utrudnień związanych z użyciem standardowych przyborów higienizacyjnych oraz procedur w zakresie jamy ustnej. Skutkiem tego faktu jest pogarszający się stan tkanek twardych uzębienia prowadzący do innych, ogólnoustrojowych efektów ubocznych związanych z higieną jamy ustnej. Ponadto konwencjonalna, jednopłaszczyznowa, krótka część bazowa szczotki do zębów używana w sposób nieprawidłowy może stanowić przyczynę ubytków tkanek twardych nie próchnicowego pochodzenia ubytków abrazyjnych oraz stanów chorobowych tkanek otaczających zęby.
Znana jest do tego celu, na przykład z amerykańskiego opisu patentowego nr 5 615 443 dwustronna, elastyczna szczotka do zębów z rękojeścią, obejmująca zasięgiem połowę łuku zębowego, z dwustronnym, trójpłaszczyznowym nośnikiem włosia.
Znana jest z amerykańskiego opisu patentowego US 4847936 sferyczno-owalna głowica w kształcie mandoliny, która posiada wklęsłą, półsferyczną powierzchnię nośną włosia.
Znana jest szczoteczka do zębów z japońskiego opisu patentowego JP 2206403, pozbawiona rączki z samodzielną główką, na której podstawie z obu stron ustawione są w rzędzie elastyczne włókna czyszczące, których końce zagięte są do środka podstawy główki.
W przypadku pełnołukowej, dwustronnej nakładki czyszczącej w kształcie litery U, należy przewidzieć wykonanie typoszeregu nakładek, w którym rozmiary będą odpowiednie do indywidualnych parametrów morfometrycznych jamy ustnej oraz będą uwzględniać szerokość łuku zębowego.
Z uwagi na fakt, że podstawa kostna i łuk zębowy żuchwy w relacji do podstawy kostnej i łuku zębowego szczęki nie jest położony ściśle naprzeciwległe, ale przesunięty nieznacznie w kierunku wnętrza jamy ustnej, stosowanie dwustronnych, symetrycznych szczotek w nośnikami włosia w postaci lustrzanego odbicia, o profilu litery H, powoduje niedokładne lub nadmierne przyleganie włosia do powierzchni zębów i w konsekwencji nieefektywne ich oczyszczanie lub może powodować uszkodzenia tkanek twardych w postaci przy szyjkowych ubytków abrazyjnych.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji przyrządu do higieny jamy ustnej, która umożliwia kierunkowe oczyszczanie koron zębów z płytki bakteryjnej i osadu nazębnego z wszystkich powierzchni zębów górnych i dolnych połowy łuku zębowego w tym samym czasie, wykorzystując głównie ruch poziomy przy minimalnym rozwarciu łuków zębowych.
Zostało to rozwiązane według wynalazku w ten sposób, że osie główne profilów wklęsłych obu powierzchni części bazowej przyrządu są przesunięte względem siebie w płaszczyźnie poziomej od 1 do 3 mm, natomiast wysokość elementów czyszczących w częściach centralnych powierzchni wynosi co najmniej 1 mm i stopniowo zwiększa się w kierunku obwodowym w proporcji 1:6.
Korzystnym jest, gdy rękojeść przyrządu jest połączona z jego częścią bazową za pomocą przegubu umieszczonego na dłuższym boku części bazowej, po stronie zewnętrznej policzkowej.
Korzystnym jest, gdy stosunek cięciwy do promienia łuku u każdego z profili wklęsłych wynosi od 1,25 do 3,75. Zwiększenie wklęsłości powierzchni na części bazowej przyrządu, to jest zmniejszenie stosunku wartości cięciwy do promienia łuku skutkuje zmianą kąta wzajemnego ułożenia elementów czyszczących pośrednich i obwodowych, zwiększeniem stopnia nacisku końców elementów czyszczących obwodowych na części przyszyjkowe zębów oraz zwiększeniem grubości ścianek części bazowej ze względu na wytrzymałość, co skutkuje zwiększeniem jej masy.
Również korzystnym jest, gdy zewnętrzny brzeg powierzchni górnej części bazowej od strony policzkowej oraz wewnętrzny brzeg powierzchni dolnej od strony językowej są wyprofilowane i wyniosłe do wysokości 3mm w stosunku do środka części bazowej.
PL 220 306 B1
Rozwiązanie według wynalazku zapewnia dokładne dopasowanie i kontakt włosia z powierzchniami bocznymi zębów z uwagi na przesunięcie osi głównych profilów wklęsłych względem siebie w płaszczyźnie poziomej.
Zastosowanie ciągłego, dwustronnego układu włosia na wklęsłych powierzchniach części bazowej umożliwia efektywne, jednoczesne szczotkowanie kilku zębów górnych i dolnych łuku zębowego żuchwy i szczęki po wybranej stronie.
Zaletą rozwiązania jest możliwość zredukowania całkowitego czasu przeznaczonego na higienę jamy ustnej, ograniczenie złożonych, wielopłaszczyznowych ruchów, trudnych do wykonania przez osoby niepełnosprawne oraz ułatwia stosowanie przyrządu przez osoby niepełnosprawne w przypadku ograniczonego rozwierania łuków zębowych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie przyrząd do higieny jamy ustnej w przekroju poprzecznym, fig. 2 - przyrząd w widoku z boku, fig. 3 - przyrząd w widoku z góry, fig. 4 - przyrząd w przekroju poprzecznym umieszczony w jamie ustnej.
Rękojeść 1 przyrządu jest połączona z jego częścią bazową 2 za pomocą przegubu 3, który znajduje się na dłuższym boku części bazowej 2, po stronie zewnętrznej, policzkowej łuku zębowego. Przegub 3 umożliwia obrót rękojeści w jednej płaszczyźnie do 180°, co ułatwia wykonywanie ruchów przyrządem podczas oczyszczania wszystkich trzech głównych powierzchni zębów górnych i dolnych jednej połowy łuku zębowego, a po obróceniu rękojeści drugiej połowy.
Część bazowa 2 przyrządu ma obie powierzchnie 4 i 5 to jest górną i dolną o profilu wklęsłym, przy czym osie główne profilów wklęsłych są przesunięte względem siebie w płaszczyźnie poziomej o wartość d = 2 mm, a stosunek cięciwy C do promienia łuku R u każdego z profili wklęsłych wynosi 1,5. Zewnętrzny brzeg 6 powierzchni górnej 4, od strony policzkowej Z i wewnętrzny brzeg 7 powierzchni dolnej 5 części bazowej 2 od strony językowej. W łuku zębowego są wyraźnie wyprofilowane i wyniosłe, co zapewnia stabilizację poziomą przyrządu na górnym i dolnym łuku zębowym. Na powierzchniach wklęsłych 4 i 5 części bazowej 2 są zamocowane elementy czyszczące 8 w postaci pęczków włosia, których wysokość stopniowo wzrasta od środka ich części centralnych w kierunku obwodowym. Elementy czyszczące 8 tworzą układ zbieżny, który umożliwia równoczesne oczyszczanie trzech głównych powierzchni zęba: żującej, policzkowej i językowo-podniebiennej.

Claims (4)

1. Przyrząd do higieny jamy ustnej posiadający rękojeść oraz dwustronną część bazową z powierzchniami o profilu wklęsłym zaopatrzoną w elementy czyszczące zęby, znamienny tym, że osie główne profilów wklęsłych obu powierzchni (4 i 5) są przesunięte względem siebie w płaszczyźnie poziomej od 1 do 3 mm, natomiast wysokość elementów czyszczących (8) w częściach centralnych powierzchni (4 i 5) wynosi co najmniej 1 mm i stopniowo zwiększa się w kierunku obwodowym w proporcji 1:6.
2. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że rękojeść (1) jest połączona z częścią bazową (2) za pomocą przegubu (3) umieszczonego na dłuższym boku części bazowej (2), po stronie zewnętrznej policzkowej.
3. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że stosunek cięciwy (C) do promienia łuku (R) u każdego z profili wklęsłych wynosi od 1,25 do 3,75.
4. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że zewnętrzny brzeg (6) powierzchni górnej (4) części bazowej (2) od strony policzkowej oraz wewnętrzny brzeg (7) powierzchni dolnej (5) części bazowej (2) od strony językowej są wyprofilowane i wyniosłe do wysokości 3 mm w stosunku do środka części bazowej (2).
PL399139A 2012-05-10 2012-05-10 Przyrząd do higieny jamy ustnej PL220306B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399139A PL220306B1 (pl) 2012-05-10 2012-05-10 Przyrząd do higieny jamy ustnej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399139A PL220306B1 (pl) 2012-05-10 2012-05-10 Przyrząd do higieny jamy ustnej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399139A1 PL399139A1 (pl) 2013-11-12
PL220306B1 true PL220306B1 (pl) 2015-10-30

Family

ID=49552084

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399139A PL220306B1 (pl) 2012-05-10 2012-05-10 Przyrząd do higieny jamy ustnej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL220306B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL399139A1 (pl) 2013-11-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2865154T3 (es) Cabezal para un utensilio de cuidado bucal y utensilio de cuidado bucal
ES2973071T3 (es) Cabezal para un utensilio de cuidado bucal
CA2556315C (en) Toothbrush with polishing member
KR101866180B1 (ko) 마우스피스형 칫솔
RU2009123801A (ru) Инструмент для ухода за полостью рта
KR20170062779A (ko) 칫솔
KR20150090208A (ko) 교정용 칫솔
EP3777607A1 (en) Toothbrush
CN106488723B (zh) 用于口腔护理工具的头部
PL220306B1 (pl) Przyrząd do higieny jamy ustnej
JP3143239U (ja) 歯ブラシ
US20110072604A1 (en) Three Dimensional Brush
JP6746770B1 (ja) ブラッシング方法
JP6366920B2 (ja) 改良型歯ブラシ
US12023212B2 (en) Dental cleaning device
US20220125563A1 (en) Dental cleaning device
US20140283321A1 (en) Toothbrush
ES2877690T3 (es) Envoltura de silicona para un dispositivo de limpieza dental por vibración y procedimiento de producción del mismo
RU197146U1 (ru) Устройство для чистки всех поверхностей зубов
US20240074571A1 (en) Oral care devices
CN202233752U (zh) 一种新型牙刷
JP2583610Y2 (ja) 上顎歯磨き鏡付き歯ブラシ及び歯ブラシ用上顎歯磨き鏡
CN2240907Y (zh) 口腔正畸牙刷
AU2014101647A4 (en) Tooth care device
JP5296331B2 (ja) 歯ブラシ