PL219916B1 - Siłownia wiatrowa z wirnikiem o pionowej osi obrotu - Google Patents

Siłownia wiatrowa z wirnikiem o pionowej osi obrotu

Info

Publication number
PL219916B1
PL219916B1 PL400512A PL40051212A PL219916B1 PL 219916 B1 PL219916 B1 PL 219916B1 PL 400512 A PL400512 A PL 400512A PL 40051212 A PL40051212 A PL 40051212A PL 219916 B1 PL219916 B1 PL 219916B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rotor
sleeve
rotation
relation
sleeves
Prior art date
Application number
PL400512A
Other languages
English (en)
Other versions
PL400512A1 (pl
Inventor
Piotr Kołtuniewicz
Original Assignee
Meprozet Stare Kurowo Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Meprozet Stare Kurowo Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Meprozet Stare Kurowo Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL400512A priority Critical patent/PL219916B1/pl
Priority to EP12460095.8A priority patent/EP2700813B1/en
Publication of PL400512A1 publication Critical patent/PL400512A1/pl
Publication of PL219916B1 publication Critical patent/PL219916B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F03MACHINES OR ENGINES FOR LIQUIDS; WIND, SPRING, OR WEIGHT MOTORS; PRODUCING MECHANICAL POWER OR A REACTIVE PROPULSIVE THRUST, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F03DWIND MOTORS
    • F03D3/00Wind motors with rotation axis substantially perpendicular to the air flow entering the rotor 
    • F03D3/06Rotors
    • F03D3/062Rotors characterised by their construction elements
    • F03D3/066Rotors characterised by their construction elements the wind engaging parts being movable relative to the rotor
    • F03D3/067Cyclic movements
    • F03D3/068Cyclic movements mechanically controlled by the rotor structure
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F05INDEXING SCHEMES RELATING TO ENGINES OR PUMPS IN VARIOUS SUBCLASSES OF CLASSES F01-F04
    • F05BINDEXING SCHEME RELATING TO WIND, SPRING, WEIGHT, INERTIA OR LIKE MOTORS, TO MACHINES OR ENGINES FOR LIQUIDS COVERED BY SUBCLASSES F03B, F03D AND F03G
    • F05B2260/00Function
    • F05B2260/50Kinematic linkage, i.e. transmission of position
    • F05B2260/506Kinematic linkage, i.e. transmission of position using cams or eccentrics
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/70Wind energy
    • Y02E10/74Wind turbines with rotation axis perpendicular to the wind direction

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Sustainable Energy (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wind Motors (AREA)
  • Connection Of Motors, Electrical Generators, Mechanical Devices, And The Like (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest siłownia wiatrowa z wirnikiem karuzelowym, to jest wirnikiem o pionowej osi obrotu i planetarnie obracanych łopatach, wyposażona w mechanizm zabezpieczający wirnik przed przekroczeniem obrotów dopuszczalnych i uszkodzeniem przez wiatr.
Od szeregu lat siłownie wiatrowe, mające konstrukcję wsporczą z osadzonym na niej wirnikiem o pionowej osi obrotu oraz prądnicę, połączoną kinematycznie z wirnikiem, są wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej.
Tego rodzaju siłownia wiatrowa z rurowym masztem i wirnikiem karuzelowym, ujawniona jest na przykład w polskim zgłoszeniu patentowym P. 388698.
Wirniki o pionowej osi obrotu i planetarnym (uchylnym) ruchu łopat, przedstawione są między innymi w opisach patentowych PL 150739, PL 172666, EP 0276904, US 4424002, US 7665966 i opisie zgłoszenia patentowego WO 2005/100785.
W tych znanych rozwiązaniach wirniki karuzelowe posiadają poziomą belkę napędową, ułożyskowaną w środku symetrii według pionowej osi obrotu i połączoną z wałem lub przekładnią napędową. W zależności od ilości zabudowanych łopat, belka napędowa jest dwu- lub wieloramienna albo tarczowa.
Łopaty znanych wirników łożyskowane są na pionowych czopach, na końcach ramion belki napędowej i sprzęgnięte bezpoślizgowymi przekładniami o przełożeniu 1:2, najczęściej przekładniami łańcuchowymi, z centralnym kołem lub zespołem nieruchomych względem siebie centralnych kół, ustalonym współosiowo z osią obrotu wirnika, przy czym położenie kątowe centralnego koła (lub zespołu kół) względem ramion belki napędowej wyznacza mechanizm naprowadzania wirnika na kierunek wiatru.
W niektórych ze znanych rozwiązań, łopaty wirników karuzelowych są ułożyskowane w ramionach belki napędowej na czopach dolnych. W innych rozwiązaniach ułożyskowane są one obustronnie (na czopach dolnych i górnych) - w belce napędowej i ramie lub belce stężającej, zabudowanych nad belką napędową.
Połączenie łopat z kołem lub kołami centralnymi przekładnią bezpoślizgową o przełożeniu 1:2 powoduje, że łopaty, obracając się z szybkością dwukrotnie mniejszą i w kierunku przeciwnym do obrotów belki napędowej, przyjmują wymagane położenia względem kierunku wiatru, które w punktach charakterystycznych na osi prostopadłej jest styczne po stronie przeciwbieżnej i prostopadłe po stronie współbieżnej.
Zasada pracy wirnika karuzelowego wymaga identyczności kształtu obu powierzchni łopat w pozycji przejmowania parcia wiatru. Powierzchnie te pracują przemiennie co drugi obrót wirnika. Dlatego znane łopaty ukształtowane są symetrycznie względem ich płaszczyzny głównej, to jest płaszczyzny przechodzącej przez oś obrotu łopat i wzdłużną oś przekroju poprzecznego łopaty. Najczęściej wykonane są one jako płaskie, o powierzchniach równoległych lub obustronnie zbieżne na obu połówkach od osi czopa ku krawędzi łopaty.
Wiadomo jest powszechnie, że używanie wirników wiatrowych w takich warunkach pogodowych, jak wichura czy niestabilny wiatr o huraganowych porywach, grozi ich uszkodzeniem przede wszystkim wskutek przekroczenia obrotów dopuszczalnych. Stąd też szereg wirników wiatrowych o poziomych osiach obrotu wyposażonych jest w mechanizmy zabezpieczające wirnik przed przekroczeniem obrotów dopuszczalnych. Natomiast praktycznie, poza nielicznymi wirnikami Savoniusa (to jest wirnikami o pionowej osi obrotu z nieruchomymi, kształtowymi łopatami), rozwiązań takich nie stosuje się w wirnikach o pionowych osiach obrotu.
Z monografii A. Flaga „Siłownie wiatrowe”, str. 164 - 165, wyd. Politechnika Krakowska im. T. Kościuszki, Kraków 2012 oraz z opisu zgłoszenia polskiego wzoru użytkowego PL 118785 (U1), znana jest turbina wiatrowa Savoniusa wyposażona w zespół kierownic usytuowanych uchylnie przy zewnętrznych krawędziach nieruchomych łopat i połączonych z siłownikami elektrycznymi. Przy małym wietrze kierownice są otwarte, zaś gdy wiatr się wzmoże, siłowniki przestawiają kierownice na obwodzie turbiny, tworząc zarys zbliżony do koła.
Innego rodzaju rozwiązanie służące do zabezpieczenia turbiny wiatrowej Savoniusa przed uszkodzeniem przez wiatr, znane jest z opisu polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego PL 102122 (U1). Według tego rozwiązania, na zewnętrznej powierzchni wirnika Savoniusa osadzony jest rozłącznie regulacyjny pierścień, przesuwny w osi pionowej, który służy do ograniczania powierzchni czynnej wirnika, wystawionej na działanie wiatru.
PL 219 916 B1
Nie znaleziono natomiast ani w literaturze fachowej, ani patentowej informacji o rozwiązaniach zabezpieczających wirniki karuzelowe przed uszkodzeniem przez zbyt mocny wiatr.
Zgodnie z wynalazkiem, siłownia wiatrowa z wirnikiem karuzelowym o pionowej osi obrotu, mająca konstrukcję wsporczą i prądnicę napędzaną przez wirnik wiatrowy osadzony na konstrukcji wsporczej, przy czym wirnik zawiera u dołu trójramienną napędową belkę, ułożyskowaną w środku symetrii według pionowej osi obrotu i połączoną kinematycznie z prądnicą oraz ma trzy jednakowe łopaty, ułożyskowane dolnymi czopami na końcach ramion napędowej belki w jednakowych kątowych odstępach, zaś górnymi czopami ułożyskowane na końcach ramion trójramiennej stężającej belki, usytuowanej ponad belką napędową i ułożyskowanej w środku symetrii według pionowej osi obrotu, przy czym łopaty są sprzęgnięte przez bezpoślizgowe przekładnie o przełożeniu 1:2 z zespołem centralnych kół, który jest ustalony współosiowo z osią obrotu wirnika i którego położenie kątowe względem ramion napędowej belki wyznacza mechanizm naprowadzania wirnika na wiatr, charakteryzuje się tym, że każde z kół zespołu centralnych kół jej wirnika jest wyposażone w jedną tuleję, zaś tuleje te są obrotowo ułożyskowane względem siebie oraz względem konstrukcji wsporczej, a każda ze wspomnianych tulei ma na swej pobocznicy dwa przeciwległe usytuowane krzywkowe rowki, przez które przechodzi wspólny dla wszystkich tulei trzpień, usytuowany promieniowo i ustalający położenie kątowe tulei względem siebie oraz położenie kątowe zespołu tulei względem konstrukcji wsporczej, przy czym rowek pierwszej tulei pierwszego centralnego koła jest poosiowy w stosunku do osi obrotu wirnika, rowek drugiej tulei drugiego centralnego koła jest skierowany w stosunku do osi obrotu wirnika ukośnie w lewo lub ukośnie prawo, a rowek trzeciej tulei trzeciego centralnego koła jest skierowany w stosunku do osi obrotu wirnika ukośnie, w stronę przeciwną niż rowek drugiej tulei, oraz że trzpień jest osadzony na popychaczu sprzęgniętym z przynajmniej jednym aktuatorem, który jest ustalony na konstrukcji wsporczej i poprzez popychacz przemieszcza poosiowo trzpień w krzywkowych rowkach zespołu tulei, wymuszając względny ruch obrotowy drugiej i trzeciej tulei względem pierwszej, z jednoczesnym zachowaniem kątowego położenia pierwszej tulei względem konstrukcji wsporczej.
Skosy krzywkowych rowków oraz ich długości są tak dobrane, że po przemieszczeniu trzpienia przez popychacz z jednego końca rowków w drugi, tuleje druga i trzecia wraz z przyporządkowanymi kołami centralnymi - drugim i trzecim, wymuszają poprzez bezpoślizgowe przekładnie zmianę wzajemnego położenia kątowego dwóch łopat wirnika względem łopaty pozostającej w dotychczasowym położeniu - z położenia roboczego łopat w położenie spoczynkowe (neutralne), w którym łopaty pod naporem wiatru zajmują pozycję statecznika (chorągiewki), zatrzymując wirnik.
Aktuator jest sterowany w funkcji obrotów wirnika, na przykład mechanicznie lub elektrycznie. Zrozumiałym jest jednak, że szczegółowe rozwiązanie zagadnienia sterowania aktuatorem w ramach niniejszego wynalazku wykracza już poza jego przedmiot.
W wynalazku, do zmiany wzajemnego położenia kątowego zespołu tulei kół centralnych może być stosowany aktuator bistabilny, na przykład siłownik elektromagnetyczny, co pozwoli w krótkim czasie zmieniać położenie łopat wirnika w skrajnych pozycjach - z pozycji roboczej w pozycję spoczynkową i odwrotnie.
W rozwinięciu wynalazku może być też zastosowany aktuator o liniowym działaniu, na przykład o napędzie liniowym śrubowym, co pozwoli w sposób płynny zmieniać obroty wirnika przez stopniowe ograniczanie lub stopniowe zwiększanie powierzchni czynnej łopat.
Rozwiązanie według wynalazku nadaje się do stosowania w siłowniach wiatrowych o turbinie karuzelowej (turbinie z pionową osią obrotu i planetarnym ruchu łopat), praktycznie w każdych warunkach pogodowych, nawet przy silnych wiatrach z huraganowymi porywami oraz wiatrach o zmiennych kierunkach. Zapewnia ono ustawienie łopat wirnika siłowni do kierunku wiatru z jednoczesnym zabezpieczeniem wirnika przed przekroczeniem obrotów dopuszczalnych przy wietrze, który mógłby doprowadzić do uszkodzenia siłowni.
Wynalazek jest przybliżony opisem przykładowego wykonania siłowni wiatrowej, uwidocznionego na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia izometryczny widok przykładowej siłowni wiatrowej o kratowej konstrukcji wsporczej i wirniku karuzelowym;
Fig. 2 - schemat kinematyczny siłowni wiatrowej;
Fig. 3 - widok izometryczny zespołu kół centralnych z przyporządkowanymi im tulejami oraz z popychaczem i trzpieniem osadzonym w rowkach krzywkowych;
Fig. 4 - poosiowy przekrój przez piastę belki stężającej gdy trzpień jest ustawiony w rowkach krzywkowych dla pozycji roboczej łopat wirnika;
PL 219 916 B1
Fig. 5 - poosiowy przekrój przez piastę belki stężającej gdy trzpień jest ustawiony w rowkach krzywkowych dla pozycji spoczynkowej łopat wirnika;
Fig. 6 - schematyczny widok z góry belki stężającej i łopat w pozycji roboczej wirnika;
Fig. 7 - schematyczny widok z góry belki stężającej i łopat w pozycji spoczynkowej wirnika.
Przykładowa siłownia wiatrowa ma kratową konstrukcję wsporczą, o podstawie 1, do której jest przytwierdzona prądnica 2 (uwidoczniona dla lepszej czytelności rysunków tylko na fig. 2) oraz rurowy maszt 3, stanowiący element, na którym obrotowo ułożyskowany jest karuzelowy wirnik siłowni.
Wirnik posiada u dołu trójramienną napędową belkę 4, której piasta 5 jest ułożyskowana obrotowo na maszcie 3. Od piasty 5 odchodzą trzy jednakowe napędowe ramiona 6, rozmieszczone w odstęppach kątowych 120°. Na końcach tych ramion są usytuowane oprawy, w których ułożyskowane są dolne czopy łopat 7 wirnika.
Ponadto u dołu piasta 5 posiada zębaty wieniec 8, do którego poprzez łańcuchową przekładnię 9 i sprzęgło 10 jest przyłączona prądnica 2.
Na górnej części masztu 3 ułożyskowana jest obrotowo druga piasta 11 trójramiennej stężającej belki 12. Stężająca belka 12 ma ramiona 13, rozmieszczone nad ramionami 6 napędowej belki 4 w takich samych odstępach kątowych.
Na końcach ramion 13 stężającej belki 12 usytuowane są drugie oprawy, w których ułożyskowane są górne czopy łopat 7. Górne czopy łopat 7 wystają z drugich opraw ponad ramiona 13 stężającej belki 12, a na końcach tych czopów są zamocowane obiegowe koła 14 zębatych przekładni pasowych o przełożeniu 1:2, realizujących planetarny ruch łopat 7 podczas obrotu wirnika, zaś wieńce trzech zębatych centralnych kół 15, 16 i 17 tych przekładni wystają ponad krawędź drugiej piasty 11, tak aby umożliwić połączenie z nimi odpowiednich kół obiegowych 14. Ponadto, dla zapewnienia poprawnego funkcjonowania wspomnianych pasowych przekładni zębatych, do ramion 13 stężającej belki 12 przymocowano znane rolkowe napinacze 18 pasów, a centralne koła zębate 15, 16, 17 zaopatrzono w tarcze przeciwdziałające zsuwaniu się pasów.
Łopaty 7 mają kształt prostokątów w formie silnie spłaszczonego rombu, przy czym czopy łopat 7 są tak umiejscowione, że osie obrotu łopat 7 przebiegają przez środek ciężkości ich poprzecznego przekroju.
Wystający ponad drugą piastę 11 zespół trzech centralnych kół 15, 16 i 17 jest obrotowo osadzony wewnątrz rury masztu 3 w osi obrotu wirnika za pomocą tulei 19, 20, 21, przy czym każdemu z centralnych kół 15, 16, 17 przyporządkowana jest w jedna z tulei 19, 20, 21.
Tuleje 19, 20 i 21 są usytuowane współosiowo oraz obrotowo ułożyskowane względem siebie i względem masztu 3 konstrukcji wsporczej.
Każda z tulei 19, 20, 21 ma na swej pobocznicy dwa przeciwlegle usytuowane krzywkowe rowki A, B, C, przez które przechodzi wspólny dla wszystkich tulei 19, 20, 21 trzpień 22, usytuowany promieniowo i ustalający położenie kątowe tulei 19, 20, 21 względem siebie oraz położenie kątowe zespołu tulei 19, 20, 21 względem masztu 3 konstrukcji wsporczej.
Dla zmniejszenia oporów przy przemieszczaniu trzpienia 22 przez krzywkowe rowki A, B, C, został on w prezentowanym przykładzie zaopatrzony w tulejki toczne.
Rowki A pierwszej tulei 19 pierwszego centralnego koła 15, usytuowanej najbliżej osi obrotu wirnika, są poosiowe w stosunku do tej osi, rowki B drugiej tulei 20 drugiego centralnego koła 16 są w prezentowanym przykładzie skierowane w stosunku do osi obrotu wirnika ukośnie w lewo, a rowki C trzeciej, zewnętrznej tulei 21 trzeciego centralnego koła 17 są skierowane w stosunku do osi obrotu wirnika ukośnie w prawo.
Trzpień 22 jest osadzony sztywno na popychaczu 23, ustalającym jego położenie kątowe względem masztu 3.
W efekcie takiego wzajemnego sprzęgnięcia wspomnianych elementów, trzpień 22 ustala zarówno położenie tulei 19, 20, 21 względem siebie, jak i położenie kątowe tulei 19, 20, 21 względem masztu 3, co daje skutek techniczny w postaci wzajemnego ustalenia trzech kół centralnych 15, 16, 17 oraz ustalenia pozycji kątowej zespołu tych kół 15, 16, 17 względem masztu 3 konstrukcji wsporczej.
W prezentowanym przekładzie wykonania, popychacz 23 jest sprzęgnięty z dwoma aktuatorami 24, które są utwierdzone na maszcie 3 konstrukcji wsporczej. Aktuatory 24 poprzez popychacz 23 przemieszczają poosiowo trzpień 22 w krzywkowych rowkach A, B, C zespołu tulei 19, 20, 21, wymuszając względny ruch obrotowy drugiej 20 i trzeciej 21 tulei względem pierwszej 19, z jednoczesnym zachowaniem kątowego położenia pierwszej tulei 19 względem masztu 3 konstrukcji wsporczej.
PL 219 916 B1
Aktuatory 24 są w prezentowanym przykładzie sterowane elektrycznie w funkcji obrotów wirnika (napięciem na zaciskach prądnicy) i przy wzroście lub spadku jego prędkości obrotowej (wzroście lub spadku napięcia na zaciskach prądnicy) wymuszają odpowiednio poosiowy ruch popychacza 23 i trzpienia 22 w górę lub w dół (co pokazano na fig. 4 i fig. 5).
Poosiowe przemieszczenie popychacza 23 powoduje, że trzpień 22 przesuwając się przez rowki krzywkowe A, B, C zespołu tulei 19, 20, 21 wymusza względny ruch obrotowy drugiej 20 i trzeciej 21 tulei wobec pierwszej 19.
Skosy krzywkowych rowków A, B, C oraz ich długości są tak dobrane, że po przemieszczeniu trzpienia 22 przez popychacz 23 z dolnego skrajnego położenia (z dolnego końca rowków) w górne skrajne położenie (w górny koniec rowków), tuleje 20 i 21 wraz z przyporządkowanymi centralnymi kołami drugim 16 i trzecim 17, wymuszają poprzez bezpoślizgowe przekładnie zmianę względnego położenia kątowego drugiej i trzeciej łopaty 7 wirnika względem pierwszej, której pozycja nie uległa zmianie - ustawiając łopaty 7 wirnika z położenia roboczego (fig. 6) do położenia spoczynkowego (neutralnego), w którym łopaty 7 pod naporem wiatru zajmują pozycję statecznika (chorągiewki), zatrzymując wirnik (fig. 7).
Zrozumiałe jest przy tym, że w pozycji roboczej łopaty 7 wirnika są tak wzajemnie usytuowane, że gdy płaszczyzna główna przykładowo pierwszej z nich ustawi się w osi obrotu wirnika, to płaszczyzny główne dwóch pozostałych łopat 7 są nachylone symetrycznie pod kątem 60° względem płaszczyzny głównej usytuowanej w osi obrotu. Natomiast w pozycji spoczynkowej (neutralnej), w której łopaty wirnika zachowują się jak statecznik, gdy płaszczyzna główna pierwszej łopaty 7 ustawi się w osi obrotu wirnika, to płaszczyzny główne dwóch pozostałych łopat nachylone będą symetrycznie pod kątem mniejszym niż 60° względem płaszczyzny głównej usytuowanej w osi obrotu, a ponadto ich krawędź przecięcia będzie usytuowana dalej od osi obrotu niż zewnętrzna krawędź pierwszej łopaty 7.
W prezentowanym przykładzie, do przemieszczania popychacza23 z trzpieniem 22 użyto aktuatorów 24 w postaci bistabilnych siłowników elektromagnetycznych.
Jednak oczywistym i zrozumiałym dla znawców jest, że w dalszym rozwinięciu wynalazku można w tym celu użyć aktuatorów 24 o ciągłym działaniu, na przykład aktuatorów liniowych o napędzie śrubowym, co pozwoli zmieniać położenie łopat 7 wirnika nie tylko między pozycją pracy a pozycją spoczynkową, ale także stopniowo zmniejszać obroty wirnika poprzez płynne ograniczanie powierzchni czynnej łopat 7 wirnika.
Zrozumiałe jest również to, że aby zabezpieczyć wirnik przed uszkodzeniem wskutek przekroczenia obrotów dopuszczalnych, aktuatory 24 winny być w dowolny sposób efektywnie sterowane w funkcji obrotów wirnika. Niemniej jednak oczywiste jest, iż rozwiązanie zagadnienia takiego sterowania wykracza poza przedmiotowy zakres niniejszego wynalazku.

Claims (5)

1. Siłownia wiatrowa z wirnikiem karuzelowym o pionowej osi obrotu, mająca konstrukcję wsporczą i prądnicę napędzaną przez wirnik wiatrowy osadzony na konstrukcji wsporczej, przy czym wirnik zawiera u dołu trójramienną napędową belkę, ułożyskowaną w środku symetrii według pionowej osi obrotu i połączoną kinematycznie z prądnicą oraz ma trzy jednakowe łopaty, ułożyskowane dolnymi czopami na końcach ramion napędowej belki w jednakowych kątowych odstępach, zaś górnymi czopami ułożyskowane na końcach ramion trójramiennej stężającej belki, usytuowanej ponad belką napędową i ułożyskowanej w środku symetrii według pionowej osi obrotu, przy czym łopaty są sprzęgnięte przez bezpoślizgowe przekładnie o przełożeniu 1:2 z zespołem centralnych kół, który jest ustalony współosiowo z osią obrotu wirnika i którego położenie kątowe względem ramion belki napędowej wyznacza mechanizm naprowadzania wirnika na wiatr, znamienna tym, że każde z kół zespołu centralnych kół (15), (16), (17) jej wirnika jest wyposażone w jedną tuleję (19), (20), (21), a tuleje te są obrotowo ułożyskowane względem siebie oraz względem konstrukcji wsporczej, zaś każda z tulei (19), (20), (21) ma na swej pobocznicy dwa przeciwlegle usytuowane krzywkowe rowki (A), (B), (C) przez które przechodzi wspólny dla wszystkich tulei (19), (20), (21) trzpień (22), usytuowany promieniowo i ustalający położenie kątowe tulei (19), (20), (21) względem siebie oraz położenie kątowe zespołu tulei (19), (20), (21) względem konstrukcji wsporczej, przy czym rowek (A) pierwszej tulei (19) pierwszego centralnego koła (15) jest poosiowy w stosunku do osi obrotu wirnika, rowek (B) drugiej tulei (20) drugiego centralnego koła (16) jest skierowany w stosunku do osi obrotu wirnika ukośnie w lewo
PL 219 916 B1 lub ukośnie prawo, a rowek (C) trzeciej tulei (21) trzeciego centralnego koła (17) jest skierowany w stosunku do osi obrotu wirnika ukośnie, w stronę przeciwną niż rowek (B) drugiej tulei (20), oraz że trzpień (22) jest osadzony na popychaczu (23) sprzęgniętym z przynajmniej jednym aktuatorem (24), który jest ustalony na konstrukcji wsporczej i poprzez popychacz (23) przemieszcza poosiowo trzpień (22) w krzywkowych rowkach (A), (B), (C) zespołu tulei (19), (20), (21), wymuszając względny ruch obrotowy drugiej (20) i trzeciej (21) tulei względem pierwszej (19), z jednoczesnym zachowaniem kątowego położenia pierwszej tulei (19) względem konstrukcji wsporczej.
2. Siłownia wiatrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że przemieszczenie trzpienia (22) z jednego końca krzywkowych rowków (A), (B), (C) w drugi, wymusza ruch obrotowy drugiej (20) tulei przyporządkowanej drugiemu (16) centralnemu kołu i trzeciej (21) tulei przyporządkowanej trzeciemu (17) centralnemu kołu tak, że bezpoślizgowe przekładnie zmieniają wzajemne położenie kątowe dwóch łopat (7) wirnika względem łopaty (7) pozostającej w dotychczasowym położeniu, z położenia roboczego łopat (7) wirnika w położenie spoczynkowe, w którym łopaty (7) pod naporem wiatru zajmują pozycję statecznika.
3. Siłownia wiatrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że aktuator (24) jest sterowany w funkcji obrotów wirnika.
4. Siłownia wiatrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że aktuator (24) jest siłownikiem elektromagnetycznym.
5. Siłownia wiatrowa według zastrz. 1, znamienna tym, że aktuator (24) jest aktuatorem liniowym o napędzie śrubowym.
PL400512A 2012-08-25 2012-08-25 Siłownia wiatrowa z wirnikiem o pionowej osi obrotu PL219916B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400512A PL219916B1 (pl) 2012-08-25 2012-08-25 Siłownia wiatrowa z wirnikiem o pionowej osi obrotu
EP12460095.8A EP2700813B1 (en) 2012-08-25 2012-12-27 Wind turbine with vertical rotation axis

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL400512A PL219916B1 (pl) 2012-08-25 2012-08-25 Siłownia wiatrowa z wirnikiem o pionowej osi obrotu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL400512A1 PL400512A1 (pl) 2014-03-03
PL219916B1 true PL219916B1 (pl) 2015-07-31

Family

ID=47520825

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL400512A PL219916B1 (pl) 2012-08-25 2012-08-25 Siłownia wiatrowa z wirnikiem o pionowej osi obrotu

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2700813B1 (pl)
PL (1) PL219916B1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104454338A (zh) * 2014-11-21 2015-03-25 西北工业大学 一种具有带轮机构的垂直轴风力发电叶轮
CN105464901A (zh) * 2015-08-10 2016-04-06 张继科 全旋程无阻流体能量转换装置和其泵应用
CN110107456B (zh) * 2019-06-10 2023-10-27 金陵科技学院 一种被动式可调偏角竖直风能转换装置
CN110661478B (zh) * 2019-10-21 2021-05-07 江苏国知中研知识产权发展有限公司 一种方便收纳携带的新能源发电装置
CN111316801A (zh) * 2020-04-29 2020-06-23 杭州朴端科技有限公司 一种自动穴施掩盖一体设备
IT202100004253A1 (it) * 2021-02-24 2022-08-24 Corrado Zaghini Turbina eolica ad asse verticale con pale dotate di pannelli girevoli

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1618549A (en) * 1926-02-20 1927-02-22 O'toole John Windmill
GB1486338A (en) * 1975-07-23 1977-09-21 Barnes P Wind or water powered machines
US4424002A (en) 1980-04-03 1984-01-03 Osamu Nishiyama Device for conversion between flow and rotation
GB8327663D0 (en) * 1983-10-15 1983-11-16 Dunn S Deriving energy from fluids in flows
PT84063A (pt) 1987-01-06 1987-09-18 Baptista Fernando Augusto Turbina eolica e dispositivo para a sua seguranca
PL150739B1 (pl) 1988-03-02 1990-06-30 Politechnika Krakowska Karuzelowy silnik wiatrowy
PL172666B1 (pl) 1994-03-09 1997-10-31 Politechnika Krakowska Wirnik karuzelowego silnika wiatrowego
PL56994Y1 (en) 1995-02-23 1999-04-30 Polikarp Gradzki Wind power plant
DE102004019620B4 (de) 2004-04-16 2006-02-16 Jaroslaw Warszewski Strömungsgesteuertes Windrad
PL388698A1 (pl) 2009-09-07 2011-03-14 Jan Sawosz Elektrownia wiatrowa "IRENA"
PL118785U1 (pl) 2010-02-22 2011-08-29 Bogusław Grądzki Turbina wiatrowa

Also Published As

Publication number Publication date
PL400512A1 (pl) 2014-03-03
EP2700813A2 (en) 2014-02-26
EP2700813B1 (en) 2015-12-23
EP2700813A3 (en) 2014-12-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL219916B1 (pl) Siłownia wiatrowa z wirnikiem o pionowej osi obrotu
AU2008256044B2 (en) Pitch actuator for wind turbine generator, and wind turbine generator
US20180023543A1 (en) A wind turbine comprising two or more rotors
US9810197B2 (en) Apparatus for moving blades of a wing turbine and wind turbine including the same
JP6057198B2 (ja) 垂直型風力発電用チルト式回転羽根装置
GB2457772A (en) Wind turbine wind deflector.
CA2798526A1 (en) Fluid apparatus with pitch adjustable vanes
JP6925422B2 (ja) 風力タービン用ロータ制動装置
KR101837944B1 (ko) 발전용 터빈 장치
US20090257874A1 (en) Vertical axis windmill with weather vane positioning
KR20120123799A (ko) 풍력터빈 및 이를 구비한 풍력발전기
KR20120124999A (ko) 풍력 및 파력을 이용한 복합형 발전기
KR101511898B1 (ko) 가변날개가 구비된 풍차
CN113328680B (zh) 一种自展开式具有微风发电功能的混合能源微电站
KR102221312B1 (ko) 소형풍력발전기의 피치제어장치
KR101409391B1 (ko) 회전익 가변형 풍력 발전장치
KR20100091740A (ko) 원심력이용 도어날개 개폐 방식의 수직축 풍력터빈
KR101645526B1 (ko) 불균형을 이용한 수차
KR101342010B1 (ko) 등속 운전성이 개선된 수직축 방식의 풍력발전장치
KR101266784B1 (ko) 낙하이동식 수직형 풍력발전장치
CN115603638B (zh) 一种易于展开折叠的混合能源微电站
TW200928093A (en) Mechanical device of vertical-type wind-power generator capable of controling the inclination angle of blade
CN103321834B (zh) 一种带有直板风轮叶片风力发电机的风轮
KR101594389B1 (ko) 풍력발전용 날개반전장치 및 이를 이용한 풍력발전장치
KR20210043503A (ko) 피치제어장치를 갖는 소형풍력발전기