PL219468B1 - Sposób i urządzenie do dozowania nasion i zaprawy, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion - Google Patents

Sposób i urządzenie do dozowania nasion i zaprawy, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion

Info

Publication number
PL219468B1
PL219468B1 PL399355A PL39935512A PL219468B1 PL 219468 B1 PL219468 B1 PL 219468B1 PL 399355 A PL399355 A PL 399355A PL 39935512 A PL39935512 A PL 39935512A PL 219468 B1 PL219468 B1 PL 219468B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seed
dressing
seeds
conveyor
belt
Prior art date
Application number
PL399355A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399355A1 (pl
Inventor
Aleksander Lubiński
Jacek Lubiński
Original Assignee
Agralex Aleksander I Jacek Lubińscy Spółka Jawna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Agralex Aleksander I Jacek Lubińscy Spółka Jawna filed Critical Agralex Aleksander I Jacek Lubińscy Spółka Jawna
Priority to PL399355A priority Critical patent/PL219468B1/pl
Publication of PL399355A1 publication Critical patent/PL399355A1/pl
Publication of PL219468B1 publication Critical patent/PL219468B1/pl

Links

Landscapes

  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do dozowania nasion i zaprawy, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion stosowanych w przedsiębiorstwach nasiennych lub dużych gospodarstwach rolnych.
Znany sposób dozowania ilości nasion i cieczy zaprawiającej podczas przedsiewnego zaprawiania nasion charakteryzuje się tym, że nasiona zasypuje się do komory zraszania poprzez szczelinę, której wielkość reguluje się ręcznie, zaś ciecz zaprawiającą podaje się pompą do dysz rozpylających pracujących w cyklu ciągłym lub, poprzez różnego rodzaju dozowniki, porcjami na rozpylacz tarczowy, który siłą odśrodkową odrzuca płyn na boki zraszając spadające w dół ziarno.
Znany jest również dozownik z opisu patentowego Nr 177174, który zawiera obrotowy zespół czerpakowy otrzymujący napęd z zaprawiarki, przy czym zespół czerpakowy zbudowany jest z dwóch równoległych względem siebie tarcz, między którymi zamocowane są kubełki czerpakowe, których ściana przednia zaopatrzona jest w otwór kierunkowy. Zespół czerpakowy, zanurzony dolną częścią w cieczy zaprawiającej znajdującej się w zasobniku zamocowanym poniżej, wyposażony jest dodatkowo w rynienkę dozującą połączoną przewodem z rozpylaczem zaprawiarki. Poziom cieczy w zasobniku, a w konsekwencji i wielkość jednorazowej porcji zaprawy podawanej na rozpylacz, reguluje się ręcznie, przez jednostronne uniesienie lub opuszczenie zasobnika na śrubie osadzonej w podłużnym otworze.
Znany jest z opisu patentowego Nr 202853 sposób dozowania cieczy i nasion, który polega na tym, że przed rozpoczęciem zaprawiania nasion, ustala się wielkość szczeliny zasypowej a następnie przeprowadza test na ilość ziarna, która w określonym czasie wysypie się z tej szczeliny na transporter. Równolegle wykonuje się test na ilość cieczy doprowadzanej, w tym samym czasie, przez pompę na zraszacz. Uzyskane wyniki pomiarów oraz wielkość określającą oczekiwaną wydajność zaprawiania i zalecaną dawkę zaprawy wprowadza się do odpowiednio zaprogramowanego urządzenia elektronicznego sterującego pracą, współdziałających ze sobą, transportera i pompy.
Urządzenie do dozowania cieczy i nasion znane z opisu patentowego Nr 202853, zbudowane jest z transportera nasion doprowadzającego nasiona do komory zraszania zaprawiarki, który sprzężony jest z pompą doprowadzającą ciecz do rozpylacza zaprawiarki, przy czym transporter i pompa sprzężone są ze sobą elektronicznie poprzez panel sterująco-kontrolny regulujący ich pracę. Nad transporterem umieszczony jest kosz zasypowy wyposażony w zasuwę połączoną z obrotową dźwignią której rękojeść umieszczona jest nad wskaźnikiem z zaznaczonymi położeniami właściwymi dla odpowiedniego gatunku nasion. Każdemu położeniu dźwigni odpowiada określona wielkość szczeliny zasypowej.
Wadą powyższych rozwiązań jest to, że precyzja dawkowania zależy od predyspozycji i doświadczenia osób obsługujących zaprawiarkę.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie przypadkowości w doborze dawki nasion i właściwej dla niej dawki zaprawy i zachowanie bardzo wysokiej precyzji doboru parametrów podczas całego procesu zaprawiania.
Cel ten osiągnięto przez zastąpienie objętościowego dozowania ziarna dozowaniem wagowym.
Sposób według wynalazku polega na tym, że przed rozpoczęciem właściwego zaprawiania ziarna wprowadza się do komputera dwa parametry: wydajność zaprawiania w t/h oraz dawkę zaprawy nasiennej w ml/100 kg nasion, po czym nasiona przeznaczone do zaprawiania podaje się na przenośnik taśmowy wyposażony w tensometr wagowy, który informację o podawanej ilości wagowej nasion przekazuje do komputera a ten z kolei, ustawia wydatek pompy dozującej zaprawę nasienną na poziomie odpowiednim dla danej ilości nasion. Obydwa parametry, wydatek wagowy ziarna i wydatek pompy, przez cały czas zaprawiania, są kontrolowane - wydajność zaprawiarki kontrolowana jest przez tensometr wagowy, a wydatek zaprawy nasiennej za pomocą przepływomierza sprzężonego z systemem sterowania. Obydwa media spotykają się w komorze zraszania gdzie są wstępnie wymieszane ze sobą i dalej przemieszczają się do komory mieszania i na zewnątrz zaprawiarki.
Sposób według wynalazku pozwala każdorazowo na bardzo precyzyjne dobranie i utrzymanie odpowiedniej dawki zaprawy w stosunku do ilości nasion podczas całego procesu zaprawiania nasion.
Urządzenie według wynalazku zbudowane jest z dwóch przenośników taśmowych doprowadzających nasiona do komory zraszania zaprawiarki i sprzężonych z pompą wyposażoną w przepływomierz lub inne urządzenie pozwalające określić ilości przepływającej cieczy, poprzez który doprowadzana jest ciecz do rozpylacza. Przenośniki taśmowe i pompa sprzężone są ze sobą elektronicznie poprzez elektroniczny panel sterująco-kontrolny regulujący ich pracę.
PL 219 468 B1
Przenośniki taśmowe usytuowane są jeden nad drugim, przy czym przenośnik taśmowy górny ma regulowaną prędkość liniową taśmy, natomiast przenośnik taśmowy dolny o stałej prędkości liniowej taśmy, zamocowany jest obrotowo na jednej osi, dzięki czemu może wykonywać ruch wahadłowy w pionie. Przenośnik ten, ponadto, wyposażony jest w tensometr wagowy sprzężony z elektronicznym panelem sterująco-kontrolnym. Tensometr wagowy zamocowany jest po stronie przeciwległej do osi obrotu przenośnika taśmowego dolnego.
Nasiona z przenośnika taśmowego górnego spadają na przenośnik taśmowy dolny zaopatrzony w tensometr wagowy, który informację o masie nasion, spadających na taśmę w określonym przedziale czasu, przekazuje do elektronicznego panelu sterująco-kontrolnego a ten z kolei ustawia wydatek pompy dozującej zaprawę nasienną, dopasowując go do ilości nasion. Obydwa parametry wydatek ziarna i wydatek pompy są przez cały czas zaprawiania kontrolowane. Wydajność zaprawiarki kontrolowana jest przez tensometr wagowy a wydatek zaprawy nasiennej przez przepływomierz lub inne urządzenie pozwalające określić ilość cieczy podawanej przez pompę, które zwrotną informacje o mierzonej wielkości podają do komputera, a ten z kolei analizuje te wszystkie dane i precyzyjnie ustala dawkę zaprawy właściwą do wagowej ilości nasion.
Konstrukcja urządzenia według wynalazku jest bezpieczna, zdjęcie którejkolwiek osłony lub pokrywy powoduje zatrzymanie pracy maszyny a na wyświetlaczu panelu sterująco-kontrolnego pojawia się informacja o przyczynie zatrzymania.
Sposób dozowania cieczy i nasion według wynalazku został przedstawiony poniżej w przykładzie wykonania.
P r z y k ł a d
Sposób według wynalazku polega na tym, że przed rozpoczęciem właściwego zaprawiania ziarna, do odpowiednio zaprogramowanego elektronicznego panelu sterująco-kontrolnego zaprawiarki wprowadza się dwa parametry, żądaną wydajność zaprawiania w t/h i zalecaną dawkę zaprawy w ml/100kg nasion, według zaleceń producenta, np. 20t/h i zalecaną dawkę zaprawy w ilości np. 600ml/100kg, po czym nasiona przeznaczone do zaprawiania podaje się na przenośnik taśmowy wyposażony w tensometr wagowy, który informację o podawanej ilości wagowej nasion przekazuje do komputera a ten z kolei, ustawia wydatek pompy dozującej zaprawę nasienną, na poziomie odpowiednim dla danej ilości nasion. Nasiona i odpowiednio dobraną dawkę cieczy zaprawiającej podaje się do komory zraszania gdzie są wstępnie wymieszane ze sobą po czym zroszone ziarno transportuje się dalej do komory mieszania a z niej na zewnątrz zaprawiarki. Wydatek wagowy ziarna i wydatek pompy, przez cały czas zaprawiania, są kontrolowane - wydajność zaprawiarki kontrolowana jest przez tensometr wagowy, a wydatek zaprawy nasiennej za pomocą przepływomierza sprzężonego z systemem sterowania.
Urządzenie według wynalazku przedstawione jest w przykładzie wykonania i zobrazowane na rysunku, na którym, w sposób schematyczny, przedstawiono zaprawiarkę wyposażoną w dozownik według wynalazku.
P r z y k ł a d
Urządzenie dozujące według wynalazku zawiera dwa przenośniki taśmowe - górny 1 i dolny 2 współdziałające z elektronicznym panelem sterująco-kontrolnym nie uwidocznionym na rysunku, przy czym prędkość taśmy przenośnika górnego 1 jest regulowana natomiast prędkość taśmy przenośnika dolnego 2 jest stała.
Przenośnik taśmowy 2 wyposażony jest w tensometr wagowy 3 sprzężonym z panelem sterująco-kontrolnym, przy czym przenośnik ten jednym końcem zamocowany jest obrotowo na osi 4, dzięki czemu tak jak waga, może wykonywać, ruchy wahadłowe w pionie. Spadające nasiona powodują wychylenie się przenośnika taśmowego 2 a wielkość tego wychylenia mierzona jest przez tensometr wagowy 3, który informację przetwarza i przekazuje dalej do elektronicznego urządzenia sterującokontrolnego.
Przenośnik taśmowy górny 1 wyposażony jest w gardziel 5, poprzez którą transportowane nasiona przesypują się na przenośnik dolny 2, który z kolei posiada gardziel 6 usytuowaną nad komorą zraszania 7 zaprawiarki, poprzez którą nasiona podawane są do komory zraszania 7.
Urządzenie dozujące zawiera ponadto pompę 8 zaopatrzoną w przepływomierz 9 sprzężony z elektronicznym panelem sterująco-kontrolnym, z którego przewodami 10 zaprawa doprowadzana jest do rozpylacza zaprawy 11. Rozpylona zaprawa nasienna w komorze zraszania 7 trafia na spadające luźno nasiona i wstępnie je zaprawia. Nasiona wstępnie zaprawione spadają do komory mieszania 12 i po wymieszaniu kierowane są ku wylotowi 13.

Claims (3)

1. Sposób do dozowania nasion i zaprawy, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion, w którym mierzona jest ilość nasion i stosownie do tego dobierana ilość zaprawy, znamienny tym, że przed przystąpieniem do zaprawiania do specjalnie zaprogramowanego elektronicznego panelu sterującokontrolnego wprowadza się oczekiwaną wydajność zaprawiania w t/h i zalecaną przez producenta ilość zaprawy w ml/100 kg, zaś pomiaru masy nasion i ilości zaprawy dokonuje się automatycznie podczas całego procesu zaprawiania.
2. Urządzenie do dozowania nasion i zaprawy, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion wyposażone w transporter nasion oraz pompę do podawania zaprawy, znamienne tym, że zawiera dwa przenośniki taśmowe - górny 1 i dolny 2 umieszczone jeden nad drugim oraz pompę 8 wyposażoną w przepływomierz 9 lub inne urządzenie pozwalające określić ilości przepływającej cieczy, współdziałające z elektronicznym panelem sterująco-kontrolnym, przy czym przenośnik taśmowy dolny 2 jednym końcem zamocowany jest obrotowo na osi 4 i jest wyposażony w tensometr wagowy 3 sprzężony z elektronicznym panelem sterująco - kontrolnym.
3. Urządzenie do dozowania nasion i zaprawy według zastrz. 2, znamienne tym, że prędkość taśmy przenośnika górnego 1 jest regulowana natomiast prędkość taśmy przenośnika dolnego 2 jest stała.
PL399355A 2012-05-29 2012-05-29 Sposób i urządzenie do dozowania nasion i zaprawy, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion PL219468B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399355A PL219468B1 (pl) 2012-05-29 2012-05-29 Sposób i urządzenie do dozowania nasion i zaprawy, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399355A PL219468B1 (pl) 2012-05-29 2012-05-29 Sposób i urządzenie do dozowania nasion i zaprawy, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399355A1 PL399355A1 (pl) 2013-12-09
PL219468B1 true PL219468B1 (pl) 2015-04-30

Family

ID=49684158

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399355A PL219468B1 (pl) 2012-05-29 2012-05-29 Sposób i urządzenie do dozowania nasion i zaprawy, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL219468B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL399355A1 (pl) 2013-12-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10165723B2 (en) Seed treatment apparatus
EP2869686B1 (en) Low profile seed treater with metering functionality
KR0143227B1 (ko) 유동물질의 정량측정 장치 및 그 측정방법과 그 방법의 응용
US20120181093A1 (en) Multi-flow bulk weighing system
DE102006027920A1 (de) Packmaschine und Verfahren zum Betreiben einer Packmaschine
CN206030240U (zh) 一种稳定土厂拌设备送料均匀的配料机组
JP4568909B2 (ja) 菓子製造システム
PL219468B1 (pl) Sposób i urządzenie do dozowania nasion i zaprawy, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion
JP6282177B2 (ja) 調味料供給装置及びそれを備えた味付け装置
DE10248940A1 (de) Fördersystem
US11968919B2 (en) Seed treater
JP5575210B2 (ja) 計量供給装置
CN110382364A (zh) 用于供给浸泡产品的计量装置
KR100327603B1 (ko) 중량계량식 분체 약품 정량 투입장치
FI58464B (fi) Doseringsanordning foer drageformigt material saosom soetsaker eller motsvarande
US11858186B2 (en) Apparatus for feeding single grains to a processing machine, in particular an injection molding machine
CN207460771U (zh) 一种农业用种子拌药装置
PL202853B1 (pl) Sposób i urządzenie do dozowania cieczy i nasion, zwłaszcza w zaprawiarkach do nasion
CN109571767A (zh) 一种混凝土上料、配料、搅拌装置
WO2019088823A1 (en) A dispensing apparatus
KR20160002135A (ko) 콘크리트관을 제조하기 위해 원심성형 중인 콘크리트에 보강섬유를 공급하기 위한 장치
KR101635843B1 (ko) 펠렛 계량장치
US2600641A (en) Seed treating machine
CN217995715U (zh) 一种稳定土拌合站计量输送设备
JP2014135912A (ja) 種子コーティング剤供給装置