PL219081B1 - Instrumentarium do leczenia złamań kości - Google Patents

Instrumentarium do leczenia złamań kości

Info

Publication number
PL219081B1
PL219081B1 PL391962A PL39196210A PL219081B1 PL 219081 B1 PL219081 B1 PL 219081B1 PL 391962 A PL391962 A PL 391962A PL 39196210 A PL39196210 A PL 39196210A PL 219081 B1 PL219081 B1 PL 219081B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bone
instrument set
treatment
guide
set according
Prior art date
Application number
PL391962A
Other languages
English (en)
Other versions
PL391962A1 (pl
Inventor
Józef Borowski
Urszula Borowska-Skarzyńska
Original Assignee
Borowski Józef Przedsiębiorstwo Prod Usługowo Handlowe Medgal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Borowski Józef Przedsiębiorstwo Prod Usługowo Handlowe Medgal filed Critical Borowski Józef Przedsiębiorstwo Prod Usługowo Handlowe Medgal
Priority to PL391962A priority Critical patent/PL219081B1/pl
Publication of PL391962A1 publication Critical patent/PL391962A1/pl
Publication of PL219081B1 publication Critical patent/PL219081B1/pl

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)

Description

Przedmiot wynalazku stanowi instrumentarium do leczenia złamań kości, zwłaszcza do leczenia złamań kości z implantem teleskopowym.
Z opisu patentowego PL nr 61835 znane jest instrumentarium do leczenia złamań trzonów kości udowych, w którym gwóźdź Kuntschera połączony jest z głowicą ustalającą.
W czasie zabiegu chirurgicznego gwóźdź wprowadza się śródszpikowo do trzonu kości, a po zabiegu chirurgicznym gwóźdź wyjmuje się w odpowiednim czasie z trzonu kości.
Koreańskie zgłoszenie patentowe nr KR 20040011624 A ujawnia wkręt do kości udowej zawierający tuleję i wkręt kostny. Tuleja rozciąga się do górnej części elementu wspierającego przymocowanego do kości udowej. Wewnątrz tulei znajduje się 25 otwór. Wkręt kompensacyjny zawiera część łączącą, która jest wprowadzona do otworu tulei, oraz rowek utworzony po stronie zewnętrznej wkrętu. Wkręt kompensacyjny wprowadza się do części przesuwnej wkręta do kości. Na wkręcie utworzone jest wiele prowadników cząstek do przesuwania cząstek kostnych.
Chińskie zgłoszenie wzoru użytkowego nr CN 2407722 Y dotyczy urządzenia do przestrzennego nastawiania i unieruchamiania, które stanowi nową zewnętrzną ramę, która wymaga ograniczonej liczby czynności i wykorzystuje zasady mechaniczne do leczenia złamania kości lub chorób kości itp. Urządzenie według wzoru użytkowego zawiera sześć nastawnych ramion unieruchamiających w kształcie litery L, sześć górnych i dolnych rowków ślizgowych, trzy nośne pręty śrubowe i cztery igły wnikające w kość, które są odpowiednio zaopatrzone w gwint wewnętrzny i gwint zewnętrzny. Zastosowanie urządzenia według wzoru pozwala na to, że odłam kostny może obracać się w przestrzeni trójwymiarowej z góry na dół, do przodu i do tyłu oraz w prawo i w lewo, i pozwala na nastawienie przemieszczeń kątowych.
Europejskie zgłoszenie patentowe nr EP 0940124 A ujawnia urządzenie do zewnętrznego unieruchamiania stosowanego w chirurgii ortopedycznej i traumatologii do stabilizacji (osteosyntezy) złamań, osteotomii, artrodezy itp. Wynalazek według ww. zgłoszenia europejskiego pozwala na umieszczenie bez otwartych zabiegów operacyjnych specjalnych gwoździ, 15 które wystają poza skórę i są łączone z zewnętrznym urządzeniem unieruchamiającym w taki sposób, że powodują ściskanie lub przesuwanie fragmentów kości w złamaniach krętarzowych w kierunku równoległym do gwoździa, oraz umożliwia nastawienie, jeśli to konieczne pooperacyjnie, szpotawości lub koślawości. Urządzenie zawiera długie gwoździe zewnętrzne, gwintowane na jednym końcu, które powodują ściskanie lub przesuwanie odłamów krętarzowych.
Europejskie zgłoszenie patentowe nr EP 0374093 A1 ujawnia korpus do unieruchamiania grupy gwoździ, który pozwala na 25 mocowanie gwoździ w imadle, umożliwiając ustalenie ich położenia względem zewnętrznego pręta unieruchamiającego, ponieważ z jednej strony może on być obrócony kątowo w kierunku A w płaszczyźnie pręta, a z drugiej strony w kierunku B. Gwoździe ustawia się i unieruchamia przez osiowe zaciśnięcie. Urządzenie pozycjonujące pozwala na utrzymywanie pary szczęk wzdłuż pręta i jest wyposażone w element zaciskający na ograniczniku odkręcenia. Ponadto urządzenie pozycjonujące pozwala na unieruchomienie korpusu wzdłuż pręta i zablokowanie ruchu w kierunku A.
Patent polski nr PL 61835 B1 ujawnia instrumentarium do bezgipsowego leczenia trzonów kości udowych mające profilowany gwóźdź wprowadzony śródszpikowo do kości i składające się z głowicy kompresyjnej dociskanej wzdłuż osi gwoździa przez nakładkę ustalającą do okolicy krętarza wielkiego kości udowej, gdzie głowica ustalająca jest rozdzielnie łączona z gwoździem.
Patent polski nr PL 194835 B1 ujawnia instrumentarium do bezgipsowego leczenia złamań kości, składające się z chwytu wyposażonego w wymienną tuleję do ustalania gwoździa Kuntschera, oraz łoża równoległego do wymiennej tulei, do osadzania wymiennych celowników. Jeden z wymiennych celowników, jest utworzony z nasadzonego na łoże łącznika połączonego za pomocą nakrętki rzymskiej z tuleją, która przez podporę jest połączona ze śrubą ściągającą, zaopatrzoną w nakrętki kuliste. Śruba ściągająca jest z kolei połączona przegubowo z ruchomym ramieniem, którego wysięgnik jest osadzony ograniczenie przesuwnie w tulei. Na ruchomym ramieniu jest osadzony zacisk wyposażony w prowadnik, osadzony obrotowo w tulei, która stanowi wziernik wskaźnika współosiowości zacisku (29) i wiertła stosowanego przy wierceniu w kości otworu. Prowadnik jest połączony za pomocą kołka ze śrubą i unieruchamiany w wybranym położeniu za pomocą nakrętek kulistych.
Celem wynalazku jest skonstruowanie instrumentarium do leczenia różnorodnych złamań i wad budowy kości, które zawierałoby komplet lekkich, przeziernych dla promieni RTG i prostych w budowie,
PL 219 081 B1 wzajemnie dopasowanych elementów, z których można optymalnie zestawić instrumentarium wymagane przez lekarza chirurga do aktualnego procesu leczenia.
Cel ten został osiągnięty przez zapewnienie instrumentarium według wynalazku do leczenia złamań kości z implantem teleskopowym.
Instrumentarium według wynalazku, do leczenia złamań kości, charakteryzuje się tym, że zawiera celownik przezierny dla promieni RTG zawierający otwory o przekroju poprzecznym w kształcie wielokąta oraz prowadnice o kształcie wielokąta po stronie zewnętrznej, które są umieszczone nieobrotowo w otworach celownika. Prowadnice zawierają ponadto co najmniej jeden otwór przelotowy do wprowadzania śrub lub pinów oraz co najmniej jeden kołek. Prowadnice zawierają element wprowadzający do wprowadzania śrub lub pinów implantu w kość pacjenta, umieszczony w otworze przelotowym prowadnic i zawierający co najmniej jeden kanałek na jego powierzchni zewnętrznej nacięty wzdłuż linii śrubowej. W kanałku elementu wprowadzającego znajduje się kołek prowadnicy do nadawania ruchu obrotowo-przesuwnego elementowi wprowadzającemu.
Korzystnie prowadnica jest zabezpieczona przed ruchem przesuwnym wzdłuż jej podłużnej osi przez element mimośrodowy.
Korzystnie prowadnica zawiera dwa otwory przelotowe.
Korzystnie prowadnica zawiera trzy otwory przelotowe.
Celownik przezierny dla promieni RTG wykonany jest korzystnie z kompozytu węglowego.
Zaletą instrumentarium do leczenia złamań kości z implantem teleskopowym według wynalazku jest stabilność, sztywność i precyzyjność wprowadzania śrub i/lub pinów. Inną zaletą jest możliwość mocowania różnych typów śrub kostnych na elemencie wprowadzającym. Inną zaletę stanowi to, że można wprowadzać różne typy śrub kostnych przez zastosowanie prowadnicy o kształcie wielokąta po stronie zewnętrznej mającej co najmniej jeden otwór przelotowy. Jeszcze inną zaletą jest brak możliwości przemieszczania/zmiany pozycji prowadnicy o kształcie wielokąta po stronie zewnętrznej względem celownika przeziernego dla promieni RTG po zablokowaniu przez element mimośrodowy. Kolejną zaletę stanowi szybki montaż/demontaż elementów składowych instrumentarium. Jeszcze inną zaletą jest znaczne ułatwienie i przyspieszenie procesu wszczepiania implantu przez przezierność dla promieni RTG instrumentarium. Jeszcze inną zaletę stanowi rozszerzenie zakresu implantacji o implantacje w kościach osteoporotycznych.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia instrumentarium w widoku z boku częściowo w przekroju, podczas implantacji implantu do kości udowej. fig. 2 przedstawia implant, wprowadzany w kość przy użyciu instrumentarium według wynalazku.
Instrumentarium według wynalazku zawiera prowadnice 2, 3 o kształcie wielokąta po stronie zewnętrznej, dla zabezpieczenia przed obrotem z co najmniej jednym otworem przelotowym 14 do wprowadzania śrub 1, 12 lub pinów, zawierające co najmniej jeden kołek 4, 7 nadający ruch obrotowy i przesuwny przekazywany przez element wprowadzający 5, 6 implant 15 przy czym element wprowadzający 5, 6 śrub 1, 12 lub pinów implantu 15 ma co najmniej jeden kanałek 13 nacięty wzdłuż linii śrubowej.
Na elemencie 5, 6 wprowadzającym mocuje się różne typy śrub 1, 12 lub pinów implantu 15. Prowadnica 2, 3 o kształcie wielokąta po stronie zewnętrznej jest zabezpieczona przed ruchem przesuwnym wzdłuż jej podłużnej osi przez element mimośrodowy 9.
Implant 15 zawiera śrubę 1.1 zamocowaną nieobrotowo-przesuwnie lub obrotowo-przesuwnie w tulei 1.2 z naciętym co najmniej jednym kanałkiem 13 wzdłuż linii śrubowej i w niej ustaloną za pomocą wkręta dociskowego 10, tworząc wstępnie zmontowany zespół. Skok linii śrubowej co najmniej jednego kanałka 13 naciętego na tulei 1.2 jest taki sam, jak skok linii śrubowej co najmniej jednego kanałka 13 naciętego na elemencie 5, 6.
Prowadzenie trzpienia śruby kompensacyjnej 11 w co najmniej jednym kanałku 13 naciętym na obwodzie tulei 1.2 nadaje śrubie kostnej 1.1 ruch obrotowo-przesuwny.

Claims (5)

1. Instrumentarium do leczenia złamań kości, znamienne tym, że zawiera celownik (8) przezierny dla promieni RTG zawierający otwory o 5 przekroju poprzecznym w kształcie wielokąta, oraz
PL 219 081 B1 prowadnice (2, 3) o kształcie wielokąta po stronie zewnętrznej umieszczone nieobrotowo w otworach celownika (8), zawierające co najmniej jeden otwór przelotowy (14) do wprowadzania śrub (1,12) lub pinów, i co najmniej jeden kołek (4, 7), przy czym prowadnice (2, 3) zawierają element wprowadzający (5, 6) do wprowadzania śrub (1, 12) lub pinów implantu (15) w kość pacjenta (16), umieszczony w otworze przelotowym (14) prowadnic (2, 3) zawierający co najmniej jeden kanałek (13) na jego powierzchni zewnętrznej nacięty wzdłuż linii śrubowej, gdzie w kanałku (13) elementu wprowadzającego (5, 6) znajduje się kołek (4, 7) prowadnicy (2, 3) do nadawania ruchu obrotowo-przesuwnego elementowi wprowadzającemu (5, 6).
2. Instrumentarium według zastrz. 1, znamienne tym, że prowadnica (2, 3) jest zabezpieczona przed ruchem przesuwnym wzdłuż jej podłużnej osi przez element mimośrodowy (9).
3. Instrumentarium według zastrz. 1, znamienne tym, że prowadnica (2, 3) zawiera dwa otwory przelotowe (14).
4. Instrumentarium według zastrz. 1, znamienne tym, że prowadnica (2, 3) zawiera trzy otwory przelotowe (14).
5. Instrumentarium według zastrz. 1, znamienne tym, że celownik przezierny (8) dla promieni RTG wykonany jest z kompozytu węglowego.
PL391962A 2010-07-26 2010-07-26 Instrumentarium do leczenia złamań kości PL219081B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391962A PL219081B1 (pl) 2010-07-26 2010-07-26 Instrumentarium do leczenia złamań kości

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391962A PL219081B1 (pl) 2010-07-26 2010-07-26 Instrumentarium do leczenia złamań kości

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL391962A1 PL391962A1 (pl) 2012-01-30
PL219081B1 true PL219081B1 (pl) 2015-03-31

Family

ID=45510291

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL391962A PL219081B1 (pl) 2010-07-26 2010-07-26 Instrumentarium do leczenia złamań kości

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL219081B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL391962A1 (pl) 2012-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US12089883B2 (en) Bone stabilization systems
CN101014291B (zh) 移植物组装装置
EP0216563B1 (en) External bone fixation apparatus
KR101313172B1 (ko) 정형외과용 임플란트 삽입 핸들 및 조준 가이드
US20180256222A1 (en) Bone stabilization systems
WO2012107913A2 (en) Flexible transparent bone implant
RU2327431C1 (ru) Аппарат для репозиции и фиксации переломов костей голени
CN111281510A (zh) 一种组配式解剖型股骨近端骨折髓内固定装置
EP1887952B1 (en) Device for covered screwing of broken and shortened bones
EP2380514A1 (en) Multiple canulated and self guided intramedullary nail
CN208481439U (zh) 交锁髓内钉远端锁钉的体外透视定位器
RU128482U1 (ru) Фиксатор для остеосинтеза переломов проксимальной части бедренной кости
CN203468727U (zh) 单钉式经皮关节突椎弓根螺钉内固定系统
PL219081B1 (pl) Instrumentarium do leczenia złamań kości
CN212140562U (zh) 组配式解剖型股骨近端骨折髓内固定装置
CN111281512A (zh) 一种组配式股骨近端加压螺钉组
JP4417585B2 (ja) 創外固定器
CN103431904B (zh) 单钉式经皮关节突椎弓根螺钉内固定系统
RU155662U1 (ru) Компрессирующий винт
CN218075184U (zh) 一种用于辅助空心螺钉植入股骨颈的瞄准器
RU2796873C1 (ru) Комплект для установки пластины для остеосинтеза при лечении вальгусной деформации первого пальца стопы и способ его использования
CN103989513B (zh) 股骨骨折撑开复位装置
RU2393797C1 (ru) Способ удлинения длинных трубчатых костей дистракционным остеосинтезом по направляющему блокируемому стержню
RU81427U1 (ru) Винт канюлированный для остеосинтеза
RU2716506C1 (ru) Съёмная насадка к отвертке