PL219023B1 - Układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy - Google Patents

Układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy

Info

Publication number
PL219023B1
PL219023B1 PL399177A PL39917712A PL219023B1 PL 219023 B1 PL219023 B1 PL 219023B1 PL 399177 A PL399177 A PL 399177A PL 39917712 A PL39917712 A PL 39917712A PL 219023 B1 PL219023 B1 PL 219023B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
heat
drying
gas
dryer
biomass
Prior art date
Application number
PL399177A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399177A1 (pl
Inventor
Stanisław Roszkowski
Bartosz Roszkowski
Grzegorz Roszkowski
Original Assignee
Inv Mind Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inv Mind Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Inv Mind Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL399177A priority Critical patent/PL219023B1/pl
Publication of PL399177A1 publication Critical patent/PL399177A1/pl
Publication of PL219023B1 publication Critical patent/PL219023B1/pl

Links

Landscapes

  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Housing For Livestock And Birds (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy z kogeneracją ciepła użytkowego.
Znany jest z opisu patentowego Nr 162097 układ suszarni komorowo-ślimakowych do suszenia ziarna, który składa się z suszarni oraz chłodnicy połączonych przenośnikiem, zbudowanych z cylindrycznych zbiorników zakończonych podłogą sitową pod którą znajduje się kolektor doprowadzający powietrze oraz ślimak transportowy. Na podłogę sitową są umieszczone dwa ślimaki zgarniające oraz daszki wylotowe. Średnica zbiornika suszarni jest znacznie większa niż średnica zbiornika chłodnicy, natomiast odległość pomiędzy podłogą sitową a daszkami wylotowymi suszarni jest znacznie mniejsza niż odległość pomiędzy podłogą sitową a daszkami wylotowymi chłodnicy. Kolektor doprowadzający zimne powietrze do chłodnicy jest połączony z wentylatorem o wydajności znacznie mniejszej, korzystnie 10 do 15 razy mniejszej niż wentylator gorącego powietrza doprowadzającego do suszarni. Mechanizm napędowy ślimaków zgarniających składa się z dwu identycznych przekładni kątowych zaopatrzonych w rurowe wały pionowe, przy czym wały są połączone ze sobą za pomocą sztywnego sprzęgła.
Znany jest z opisu patentowego Nr 190044 sposób suszenia drewna, układ do suszenia drewna i sposób ekstrakcji składników chemicznych. Sposób suszenia drewna charakteryzuje się tym, że obejmuje etap podwyższania ciśnienia w celu doprowadzenia szczelnej komory do określonego ciśnienia poprzez wtryśnięcie albo wytworzenie nasyconej pary wodnej i utrzymanie tego ciśnienia przez określony czas, z równoczesnym zapewnieniem wymuszonego obiegu powietrza i nasyconej pary wodnej w obrębie komory, etap nagrzewania w celu nagrzania rdzenia drewna i strefy środkowej kawałków drewna poprzez emisję mikrofal o częstotliwości w zakresie 400-2450 MHz i etap odprowadzania w celu usunięcia ciekłych produktów wypacania drewna, które spływają na dno komory, gdzie są zbierane.
Znany jest z opisu patentowego Nr 193830 sposób i układ do suszenia i transportu węgla brunatnego do kotła pyłowego. Sposób polega na tym, że węgiel podsuszony uprzednio gorącymi spalinami pobieranymi z kotła pyłowego, doprowadza się we współprądzie z czynnikiem suszącym do młyna, a po zmieleniu do średnicy poniżej 0,5 mm, odseparowuje od spalin i transportuje do paleniska kotła pyłowego przy pomocy wysuszonych recyrkulowanych spalin, stosowanych w ilości identycznej do pobieranej do suszenia. Odseparowaną mieszaninę wilgoci i spalin dostarcza się do suszarki w regulowanej od zadanej temperatury i końcowej wilgoci węgla ilości, a jej nadmiar wykorzystuje się do podgrzewu czynnika roboczego. Układ do suszenia i transportu węgla brunatnego do kotła pyłowego jest wyposażony w separator oparów, umieszczony za suszarką i młynem, którego wyprowadzenie suchego pyłu węglowego włączone jest pomiędzy wylot suchych spalin z wymiennika ciepła i wlot pyłu do komory kotła pyłowego, zaś wylot mieszaniny oparów z separatora włączony jest pomiędzy suszarkę i wlot oparów do wymiennika ciepła. Układ zawiera zespół wymienników ciepła, I i II stopnia podgrzewu, połączonych w sposób umożliwiający cyrkulację spalin i czynnika pobierającego ciepło.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 387950 układ urządzeń do suszenia odpadów produkcji tartacznej, jak trociny, kora i inne rozdrobnione, który charakteryzuje się tym, że składa się z pieca do wytwarzania gorącego powietrza, zaopatrzonego w regulatory przepływu spalin, komory, zasypowo dozująco mieszającej gorące powietrze z rozdrobnionymi odpadami produkcji tartacznej, zasypu, rozprężacza lub zespołu rozprężaczy powietrza, wentylatora, ciągnącego mieszaninę powietrza i rozdrobnione odpady produkcji tartacznej, cyklonu, rozdzielającego wysuszone rozdrobnione odpady produkcji tartacznej od pary wodnej i powietrza, a całość połączona jest zespołem kształtowych rur przy pomocy kolanek.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 389708 synergiczny sposób suszenia produktów roślinnych oraz synergiczny układ suszarniczy dla produktów roślinnych. W synergicznym sposobie suszenia produktów roślinnych, jako źródło ciepła, w zamkniętym obiegu powietrza, stosuje się układ solarny, złożony z paneli słonecznych i nagrzewnicy, połączonych w odpowiedni zespół oraz układ pompy cieplnej, pracującej w systemie rekuperacyjnym, odzyskującym ciepło odpadowe z wilgotnego powietrza, powstającego podczas suszenia produktów roślinnych, i oddającego ciepło, w celu ponownego użycia, do powietrza obiegowego. Synergiczny układ suszarniczy dla produktów roślinnych ma hermetyczną suszarniczą komorę, połączoną z jednej strony rurowym przewodem z układem zawierającym płaskie kolektory systemu solarnego, połączone z grupą pompową solarną ze zbiorczym naczyniem, które jest połączone z solarną nagrzewnicą powietrza, połączoną bezpośrednio z suszarniczą komorą. Suszarnicza komora jest połączona z drugiej strony rurowymi przewodami, poprzez zespół wentylatora powietrza obiegowego, z zespołem systemu pompy cieplnej, zawierającym parownik, z któPL 219 023 B1 rym jest połączony bezpośrednio zespół wentylatora powierza obiegowego, a parownik jest połączony ze sprężarką, która jest połączona ze skraplaczem. Skraplacz jest połączony z jednej strony z termostatycznym rozprężnym zaworem, który jest połączony z parownikiem, w celu usunięcia wody z instalacji obiegowej powietrza, a z drugiej strony skraplacz jest połączony z solarną nagrzewnicą powietrza.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 392071 sposób i układ suszenia węgla brunatnego przeznaczony zwłaszcza do uzyskiwania paliwa suchego dla celów energetycznych z surowca o dużej zawartości wilgoci. Sposób polega na tym, że rozdrobniony w rozdrabniaczu z dozownikiem węgla, wilgotny węgiel brunatny dozuje się do suszarki węgla w przeciwprądzie do gazowego czynnika suszącego podgrzanego do temperatury co najmniej 70°C, w której węgiel brunatny suszy się do wilgotności od 60% do 20%, przy czym gazowy czynnik suszący wymiennikiem rekuperacyjnym wejściowym podgrzewa się wstępnie ciepłem wylotowego gazowego czynnika suszącego odebranego wymiennikiem rekuperacyjnym wyjściowym. Po czym gazowy czynnik suszący spręża się wentylatorem i dogrzewa niskotemperaturowym ciepłem odpadowym w skraplaczu połączonym poprzez zespół pomp ciepła z parownikiem, przy czym wilgotny gazowy czynnik suszący odpyla się z drobin węgla brunatnego, filtrem cząstek stałych i ochładza w wymienniku rekuperacyjnym wyjściowym, natomiast wysuszony węgiel brunatny z suszarki węgla i filtra cząstek stałych kieruje się na wylot węgla suchego. Układ na wejściu ma rozdrabniacz z dozownikiem węgla połączony przewodami rurowymi doprowadzającymi rozdrobniony wilgotny węgiel z suszarką węgla, która połączona jest przewodami rurowymi doprowadzającymi gazowy czynnik suszący z wymiennika rekuperacyjnego wejściowego poprzez wentylator i skraplacz, jednocześnie suszarka węgla połączona jest przewodami rurowymi odprowadzającymi gazowy czynnik suszący poprzez filtr cząstek stałych do wymiennika rekuperacyjnego wyjściowego, przy czym filtr cząstek stałych i suszarka węgla połączone są przewodami rurowymi odprowadzającymi rozdrobniony suchy węgiel z wylotem węgla suchego, ponadto wymiennik rekuperacyjny wejściowy i wymiennik rekuperacyjny wyjściowy wyposażone są w układ wymienników ciepła transportującego czynnikiem pośrednim ciepło w układzie zamkniętym.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 365401 sposób suszenia materiałów organicznych, zwłaszcza biomasy i urządzenie do suszenia materiałów organicznych, zwłaszcza biomasy, który polega na tym, że materiały organiczne, zwłaszcza biomasę suszy się w urządzeniu do suszenia materiałów organicznych, zwłaszcza biomasy, które stanowi suszarkę ciekłometaliczną, do której poprzez wlot zasypowy wprowadza się wilgotny materiał organiczny, zwłaszcza biomasę i przemieszcza za pomocą środka mieszającego w ośrodku ciekłego metalu suszarki w kierunku otworu wylotowego suszarki, ogrzewając go, ale nie nawilżając, przy czym temperaturę topnienia ciekłego metalu dobiera się tak, że jest ona wyższa od temperatury parowania wody, a niższa od temperatury odgazowania materiału organicznego, zwłaszcza biomasy, natomiast osuszony materiał organiczny, zwłaszcza biomasę, przesypuje się poprzez otwór wylotowy suszarki grawitacyjnie na rynnę spustową suszarki. Urządzenie wyróżnia się tym, że stanowi suszarkę ciekłometaliczną, wyposażoną w kuwetę wypełnioną niskotopliwym stopem i/lub metalem, przy czym na poziomie lustra ciekłego stopu i/lub metalu umocowany jest środek mieszający, a kuweta przykryta pokrywą (CT) z otworami tworzy z kuwetą otwór wylotowy, dla osuszonego materiału organicznego, zwłaszcza biomasy, uformowany dodatkowo przez rynnę spustową kierującą osuszony materiał organiczny, zwłaszcza biomasę w kierunku dna kuwety, gdzie umieszczony jest palnik gazowy i/lub olejowy, ponadto suszarka wyposażona jest w pojemnik z uformowanym lejem zasypowym, do wprowadzania wilgotnego materiału organicznego, zwłaszcza biomasy, a kuweta osadzona jest w dnie pojemnika.
Znany jest z opisu zgłoszenia wynalazku P. 388508 sposób suszenia biomasy włóknistej uformowanej w baloty oraz urządzenie do realizacji tego sposobu. Sposób suszenia biomasy włóknistej uformowanej w baloty, przez które przetłaczany jest czynnik suszący w postaci odpylonych spalin, charakteryzuje się tym, że balot nadziewa się na co najmniej jeden drążony trzpień ze stożkiem i z otworami lub szczelinami, do którego doprowadza się oczyszczone gorące spaliny o temperaturze 50 - 160°C, po czym przepuszcza się spaliny przez balot, zaś po wysuszeniu balot ściąga się z trzpienia. Urządzenie do suszenia biomasy włóknistej uformowanej w baloty, charakteryzuje się tym, że ma co najmniej jeden drążony trzpień ze stożkiem i z otworami lub szczelinami, umocowany trwale w korpusie i połączony przewodem ze źródłem gorących spalin, a ponadto w korpusie zamocowany jest siłownik, którego przesuwne tłoczysko jest połączone z przemieszczalnym popychaczem wyposażonym w prowadnice osadzone w korpusie.
Istotą wynalazku jest układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy składający się z kotła grzewczego z wymiennikiem ciepła ze spalin, połączonych w układzie
PL 219 023 B1 blokowym suszarni wraz z włączonymi wymiennikami ciepła oraz wyprowadzonymi gałęziami odbiorczymi, wentylatorów, charakteryzujący się tym, że ma zblokowane w układzie pionowym, co najmniej dwie tunelowe suszarnie ciepła z umieszczonymi wewnątrz jeden nad drugim obiegowo połączonymi poziomymi rusztami transportowymi, pomiędzy którymi ma ruszty grzewcze, korzystnie z gorącą wodą lub parą wodną z wyprowadzonym kolektorem zasilającym i kolektorem powrotnym z kotła grzewczego, zaś w części dolnej tunelowe suszarnie ciepła mają kolektory natryskowe ciepłego powietrza, które połączone są jedną gałęzią z kominowym wymiennikiem ciepła, zaś drugą gałęzią z wymiennikami ciepła gazowo-parowymi połączonymi odpowiednio z suszarniami ciepła, przy czym wymienniki ciepła gazowo-parowe mają wyprowadzony kolektor skroplin połączony ze zbiornikiem skroplin oraz kolektor biogazu wyprowadzony z wymienników ciepła gazowo-parowych, który połączony jest z paleniskiem kotła grzewczego. Tunelowe suszarnie ciepła mają wentylator ssąco tłoczący biogazu. Wymienniki ciepła gazowo-parowe mają wentylator tłoczący świeże powietrze.
Układ według wynalazku pozwala na optymalne wykorzystanie ciepła do suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy z przeznaczeniem do procesów grzewczych.
Układ w przykładzie wykonania uwidoczniony został na rysunku schematycznym.
P r z y k ł a d w y k o n a n i a
W przykładzie wykonania układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy składa się z kotła grzewczego 2 wraz z wyprowadzonym kominem 4 z wentylatorem wyciągowym 5 i ma wymiennik ciepła 3 ze spalin połączony z wentylatorem 6 tłoczącym świeże powietrze. Układ ma zblokowane w pionie dwie tunelowe suszarnie ciepła 19 i 20 z umieszczonymi wewnątrz jeden nad drugim obiegowo połączonymi poziomymi rusztami transportowymi 12 pomiędzy którymi ma ruszty grzewcze 21, z gorącą wodą lub parą wodną z wyprowadzonym kolektorem zasilającym 7 i kolektorem powrotnym 8 z kotła grzewczego 2. W części dolnej tunelowe suszarnie ciepła 19 i 20 mają kolektory natryskowe 11 ciepłego powietrza, które połączone są jedną gałęzią 10 z kominowym wymiennikiem ciepła 3, zaś drugą gałęzią 16 z wymiennikami ciepła gazowo-parowymi 22 połączonymi odpowiednio z suszarnią ciepła 19 oraz 20. Wymienniki ciepła gazowo-parowe 22 mają wyprowadzony kolektor skroplin 18 połączony ze zbiornikiem skroplin 17 oraz kolektor biogazu 9 wyprowadzony z wymienników ciepła gazowo-parowych 22, który połączony jest z paleniskiem 1 kotła grzewczego 2. Tunelowe suszarnie ciepła 19 i 20 mają wentylator 15 ssąco tłoczący biogazu. Wymienniki ciepła gazowo-parowe 22 mają wentylator 14 tłoczący świeże powietrze.

Claims (3)

1. Układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy składający się z kotła grzewczego z wymiennikiem ciepła ze spalin, połączonych w układzie blokowym suszarni wraz z włączonymi wymiennikami ciepła oraz wyprowadzonymi gałęziami odbiorczymi, wentylatorów, znamienny tym, że ma zblokowane w układzie pionowym, co najmniej dwie tunelowe suszarnie ciepła (19) i (20) z umieszczonymi wewnątrz jeden nad drugim obiegowo połączonymi poziomymi rusztami transportowymi (12) pomiędzy którymi ma ruszty grzewcze (21), korzystnie z gorącą wodą lub parą wodną z wyprowadzonym kolektorem zasilającym (7) i kolektorem powrotnym (8) z kotła grzewczego (2), zaś w części dolnej tunelowe suszarnie ciepła (19) i (20) mają kolektory natryskowe (11) ciepłego powietrza, które połączone są jedną gałęzią (10) z kominowym wymiennikiem ciepła (3), zaś drugą gałęzią (16) z wymiennikami ciepła gazowo-parowymi (22) połączonymi odpowiednio z suszarnią ciepła (19) oraz (20), przy czym wymienniki ciepła gazowo-parowe (22) mają wyprowadzony kolektor skroplin (18) połączony ze zbiornikiem skroplin (17) oraz kolektor biogazu (9) wyprowadzony z wymienników ciepła gazowo-parowych (22), który połączony jest z paleniskiem (1) kotła grzewczego (2).
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że tunelowe suszarnie ciepła (19) i (20) mają wentylator (15) ssąco tłoczący biogazu.
3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że wymienniki ciepła gazowo-parowe (22) mają wentylator (14) tłoczący świeże powietrze.
PL399177A 2012-05-14 2012-05-14 Układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy PL219023B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399177A PL219023B1 (pl) 2012-05-14 2012-05-14 Układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399177A PL219023B1 (pl) 2012-05-14 2012-05-14 Układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399177A1 PL399177A1 (pl) 2013-11-25
PL219023B1 true PL219023B1 (pl) 2015-03-31

Family

ID=49626426

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399177A PL219023B1 (pl) 2012-05-14 2012-05-14 Układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL219023B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL399177A1 (pl) 2013-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101379167B (zh) 处理生物质的方法和装置
EP1770152A1 (en) Method and device for pelletizing unprocessed sugar-cane bagasse
KR101309023B1 (ko) 반탄화 펠렛 제조장치 및 방법, 그리고 이를 이용하여 제조된 반탄화 펠렛
CN103822454B (zh) 基于机械式蒸汽再压缩的湿粕干燥系统及干燥工艺
US9562204B2 (en) Method and apparatus for pelletizing blends of biomass materials for use as fuel
CN105745175A (zh) 气流循环型低温热风污泥干燥处理设备及处理方法
KR101661282B1 (ko) 축분 건조 장치
CN104819470B (zh) 一种生物质类固废及危废处理系统
JP3199755U (ja) 植物性燃料を使用した効率的燃焼装置
CN103123205B (zh) 一种流化移动串置式蒸汽干燥系统及工艺
CZ2007475A3 (cs) Zarízení k sušení sypkých a kašovitých materiálu a kalu
US10450523B2 (en) Method and apparatus for torrefaction of biomass with a cyclonic bed reactor
AU2008364235B2 (en) Method for generating process steam
BE1015743A3 (nl) Inrichting voor het verwerken van biomassa en werkwijze daarbij toegepast.
JP3197705U (ja) キノコ廃菌床体燃料を使用した水蒸気発生装置
RU104672U1 (ru) Установка для переработки твердых отходов
PL219023B1 (pl) Układ suszenia zużytej wyściółki z hodowli pochodzenia zwierzęcego oraz biomasy
WO2019002605A1 (en) VERTICAL DRYER
EP3491312B1 (de) Kontakttrockner
CN204824732U (zh) 农林废弃生物质热解制取工业燃料油生产装置
RU2038344C1 (ru) Устройство для переработки помета
EP2912150B1 (en) Method and apparatus for pelletizing blends of biomass materials for use as fuel
KR102118253B1 (ko) 커피추출잔사를 이용한 바이오 고형연료 성형장치
EP2524182A1 (en) Process and system for treating bulk material utilizing flash and leakage steam in a bulk handling system
CN204404745U (zh) 高原夏菜尾菜菜渣干燥装置