PL218634B1 - Podwozie pojazdu bezsilnikowego - Google Patents

Podwozie pojazdu bezsilnikowego

Info

Publication number
PL218634B1
PL218634B1 PL393796A PL39379611A PL218634B1 PL 218634 B1 PL218634 B1 PL 218634B1 PL 393796 A PL393796 A PL 393796A PL 39379611 A PL39379611 A PL 39379611A PL 218634 B1 PL218634 B1 PL 218634B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chassis
vehicle
drawbar
switches
vehicle chassis
Prior art date
Application number
PL393796A
Other languages
English (en)
Other versions
PL393796A1 (pl
Inventor
Wiesław Królik
Original Assignee
Wiesław Królik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wiesław Królik filed Critical Wiesław Królik
Priority to PL393796A priority Critical patent/PL218634B1/pl
Publication of PL393796A1 publication Critical patent/PL393796A1/pl
Publication of PL218634B1 publication Critical patent/PL218634B1/pl

Links

Landscapes

  • Steering-Linkage Mechanisms And Four-Wheel Steering (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest podwozie pojazdu bezsilnikowego.
Podwozie pojazdu bezsilnikowego przeznaczone jest do różnego rodzaju pojazdów służących do pracy na przykład w rolnictwie, leśnictwie i innych dziedzinach działalności człowieka. Pojazdami, w których wykorzystać można podwozie pojazdu bezsilnikowego są, na przykład, przyczepy rolnicze, wózki sadownicze, opryskiwacze oraz platformy do celów specjalnych.
Przy pracach rolnych albo podczas zbioru owoców w dużych sadach owocowych poważny problem stanowi spiętrzenie prac w krótkim czasie. Problemem tym jest szczególnie transport owoców zebranych z drzewek do chłodni, miejsca przechowywania. Dotyczy to zwłaszcza transportu jabłek wewnątrz sadu jak i poza nim w znormalizowanych paletach skrzyniowych. Palety przyczyniają się do sprawnego zebrania owoców z drzew, lecz wymagają szybkiego ich wywiezienia z sadu. Szybkie wywiezienie owoców z sadu, czy plonów z pola, wymaga odpowiedniego sprzętu. Kłopot, zwłaszcza w sadach, może stanowić zdolność manewrowa sprzętu. Im przyczepa czy wózek sadowniczy dłuższe, tym więcej można jednorazowo wywieźć, ale jednocześnie trudniej nim manewrować. Typowe podwozia takich pojazdów bezsilnikowych posiadają sztywną oś przednią i tylną, przy czym oś przednia jest osią skrętną.
Problem stanowi nie tylko utrudnienie w wykonaniu skrętu na niewielkiej przestrzeni, zwłaszcza w sadzie między rzędami, ale również nierówność terenu, która przy pracach rolnych na polu oraz zabiegach sadowniczych jest nie unikniona. Duża długość ciągnionego za ciągnikiem rolniczym pojazdu bezsilnikowego może być przyczyną uszkodzenia pojazdu, kiedy jedno z kół wjedzie na zbyt wysoką przeszkodę.
Z tego powodu w tego typu transporcie szeroko stosowane są przyczepy jednoosiowe, które w zasadzie mają pojedynczą oś z kołami nie skrętnymi. Okazuje się jednak, że takie przyczepy przy dużej długości, niezbędnej do przetransportowania na przykład pięciu palet skrzyniowych i osi umieszczonej w przybliżeniu pośrodku przyczepy nie może ona skręcić w międzyrzędziach sadu ponieważ tylna część przyczepy przemieszcza się zbytnio na zewnątrz zakrętu i zawadza o drzewka w międzyrzędziu.
Spotykane są też rozwiązania, w których podwozie pojazdu bezsilnikowego wyposażone jest w trzy koła, jednak takie rozwiązanie, aczkolwiek zmniejsza ryzyko uszkodzenie sprzętu w opisanej powyżej sytuacji, powoduje jednak zmniejszenie użytecznej nośności sprzętu jak również wpływa na pogorszenie stabilności podczas jazdy.
Znane są również przyczepy samochodowe jednoosiowe posiadające oś skrętną.
Z amerykańskiego opis patentowego US2533553 znana jest przyczepa samochodowa złożona z ramy, do której zamocowany jest dyszel. Do ramy zamocowana jest belka, w której umieszczone są zwrotnice kół. W zwrotnicach kół umieszczone są piasty kół. Zwrotnice połączone są za osią drążkami mocowanymi do kątowej dźwigni sterującej. Dźwignia sterująca połączona jest za pośrednictwem dodatkowego mechanizmu regulującego do zderzaka samochodu ciągnącego, do którego mocowana jest przyczepka na przegubie kulowym.
Z innego amerykańskiego dokumentu patentowego nr US4720119 znana jest przyczepka samochodowa, której dyszel połączony jest z pojazdem ciągnącym za pomocą przegubu kulistego. Przyczepka ta posiada ramę, do której mocowana jest na belce oś jezdna ze zwrotnicami połączonymi drążkami i z dźwignią kątową. Dźwignia kątowa jest symetryczna i ma dwa ramiona po przeciwnej stronie jej osi pionowej. Każde z ramion dźwigni kątowej połączone jest z odpowiednim ramieniem dźwigni dwustronnej umieszczonej na przegubie kulowym łączącym przyczepkę z samochodem ciągnącym. Taka konstrukcja osi skrętnej powoduje, że koła skręcają się w tą samą stronę, w którą podczas skrętu pojazdu ciągnącego. Chociaż załączone rysunki ukazują jedną tylko oś przyczepki rozwiązania tam opisane dotyczy przyczepki czterokołowej a więc dwuosiowej.
Z opisów patentowych EP 0653343 i EP 20723775 znane są przyczepy z pojedynczą lub bliźniaczą osią skrętną, zawierające ramę z profili metalowych oraz osie kół jezdnych osadzone w zwrotnicach i połączone poprzeczną belką. Zwrotnice połączone są elementami pełniącymi rolę drążka poprzecznego, jednak w tych rozwiązaniach skręt kół realizowany jest na drodze hydraulicznej.
Celem wynalazku jest skonstruowanie takiego podwozia pojazdu bezsilnikowego, które pozwalałoby na bezawaryjną eksploatację w trudnym terenie z zachowaniem możliwości skrętu kół pojazdu. Podwozie pojazdu bezsilnikowego, według wynalazku, zbudowane jest z ramy z profili metalowych wyposażonej w dyszel przedni. Podwozie pojazdu zaopatrzone jest w oś skrętną. Oś skrętna zaopaPL 218 634 B1 trzona jest w mocowaną do ramy belkę z tulejami, w których umieszczone są zwrotnice. W zwrotnicach osadzone są piasty kół jezdnych, przy czym zwrotnice obu kół jezdnych osi połączone są drążkiem poprzecznym, pośrodku którego umieszczona jest dźwignia kątowa z osią obrotu na belce z tulejami. Podwozie pojazdu bezsilnikowego charakteryzuje się tym, że dźwignia kątowa, umieszczona jedną stroną na drążku poprzecznym łączącym zwrotnice obu kół jezdnych, połączona jest z drugiej strony z przegubem osadzonym na dyszlu podwozia pojazdu bezsilnikowego za pośrednictwem drążka sterującego.
Korzystnie jest, kiedy przegub osadzony na dyszlu podwozia pojazdu bezsilnikowego stanowi widelec podwozia pojazdu bezsilnikowego połączony obrotowo z dyszlem podwozia pojazdu bezsilnikowego za pomocą sworznia oraz połączony obrotowo z belką ciągnikową podwozia pojazdu bezsilnikowego za pomocą trzpienia podwozia pojazdu, przy czym osie sworznia i trzpienia są wzajemnie prostopadłe a oś belki ciągnikowej trzpienia, wokół której belka ciągnikowa zamocowana jest obrotowo, jest prostopadła do osi trzpienia.
Korzystnie jest również, kiedy widelec wyposażony jest w wysięgnik, do którego mocowany jest drążek sterujący połączony z drugiej strony z dźwignią kątową umieszczoną na drążku poprzecznym łączącym zwrotnice obu kół jezdnych.
Jest także korzystnie, kiedy drążek sterujący łączący dźwignię kątową z wysięgnikiem przebiega ukośnie w stosunku do osi podłużnej podwozia pojazdu bezsilnikowego.
Korzystnie jest również, kiedy dyszel wyposażony jest w ograniczniki skrętu.
Również korzystnie jest, gdy drążek sterujący łączący dźwignię kątową z wysięgnikiem stanowi rura, przy czym drążek sterowniczy podparty jest pomiędzy osią podwozia pojazdu bezsilnikowego a przegubem w podporze, stanowiącej obejmę umożliwiającą ruch wzdłużny drążka sterującego.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia podwozie pojazdu bezsilnikowego w widoku od tyłu, fig. 2 przedstawia podwozie pojazdu bezsilnikowego w widoku od przodu a fig. 3 przedstawia szczegóły przegubu z belka ciągnikową.
Podwozie pojazdu bezsilnikowego 1, według wynalazku w przykładzie wykonania, posiada ramę 2 oraz oś skrętną 3. Do ramy 2 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1 w przedniej części zamocowany jest dyszel przedni 4. Do ramy 2 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1 zamocowana jest belka 5 z tulejami 6, w których osadzone są zwrotnice 7. W zwrotnicach 7 na osi 3 umieszczone są na osiach koła jezdne 8. Końce zwrotnic 7 połączone są drążkiem poprzecznym 9 połączonym w swoim środku obrotowo z jednym końcem dźwigni kątowej 10 mającą oś obrotu na belce 5.
Dźwignia kątową 10, umieszczona jednym końcem na drążku poprzecznym 9 łączącym zwrotnice 7 obu kół jezdnych 8, połączona jest drugim końcem z przegubem 11 osadzonym na dyszlu 4 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1 za pośrednictwem drążka sterującego 12.
Przegub 11 osadzony na dyszlu 4 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1 zawiera widelec 13 połączony obrotowo z dyszlem 4 za pośrednictwem sworznia 14. Widelec 13 przegubu 11 jest również połączony obrotowo z belką ciągnikową 15 za pomocą trzpienia 16. Belka ciągnikowa 15, w której osadzony jest widelec 13 przegubu 11, jest mocowana do typowego podnośnika hydraulicznego ciągnika rolniczego i może w tym podnośniku hydraulicznym ciągnika rolniczego obracać się wokół swojej osi podłużnej.
Widelec 13 przegubu 11 zaopatrzony jest w wysięgnik 17, do którego mocowany jest drążek sterujący 12, którego drugi koniec mocowany jest do dźwigni kątowej 10 drążka poprzecznego 9, łączącego zwrotnice 7 osadzone w tulejach 6 kół jezdnych 8 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1.
Drążek sterujący 12 łączący wysięgnik 17 widelca 13 przegubu 11 z dźwignią kątową 10 drążka poprzecznego 9 łączącego zwrotnice 7 kół jezdnych 8 przebiega ukośnie w stosunku do osi podłużnej podwozia pojazdu bezsilnikowego 1 tak, że wysięgnik 17 i dźwignia kątowa 10 leżą po przeciwnych stronach osi wzdłużnej podwozia pojazdu bezsilnikowego 1. Powoduje to, że koła jezdne 6 wychylają się w przeciwną stronę niż przegub 11. Drążek sterujący 12 łączący wysięgnik 17 widelca 13 przegubu 11 z dźwignią kątową 10 drążka poprzecznego 9 łączącego zwrotnice 7 kół jezdnych 8 jest ponadto podparty w przybliżeniu w środku swojej długości w podporze (nie pokazanej) umożliwiającej jedynie wzdłużny ruch drążka sterującego 12.
Dyszel 4 zaopatrzony jest w swoim końcu od strony przegubu 11 w ograniczniki skrętu 18 zapobiegające nadmiernemu, większemu niż to jest dopuszczalne skrętowi kół jezdnych 8. Po osiągnięciu maksymalnego dopuszczalnego wychylenia przegubu 11 widelec 13 przegubu 11 opiera się o jeden z ograniczników skrętu, co nie dopuszcza do dalszego skręcania kół jezdnych 8. Ograniczniki skrętu 18 są dwa - jeden ogranicza skręt kół jezdnych 8 w prawo, a drugi w lewo.
PL 218 634 B1
Wynalazek nie ogranicza się do podanego przykładu wykonania. Można łatwo sobie wyobrazić, że podwozie pojazdu bezobsługowego wyposażone jest w osie bliźniacze, z których jedna może być skrętna, tak jak tu przedstawiono. Jest możliwe również zbudowanie podwozia pojazdu bezsilnikowego dwu i więcej osiowego, w którym jedna z osi będzie osią skrętną według wynalazku.

Claims (6)

1. Podwozie pojazdu bezsilnikowego, posiadające ramę z profili metalowych zaopatrzoną w przedni dyszel, oś skrętną zaopatrzoną w mocowaną do ramy belkę z tulejami, w których umieszczone są zwrotnice a w nich osadzone są piasty kół jezdnych, przy czym zwrotnice obu kół jezdnych osi połączone są drążkiem poprzecznym, pośrodku którego umieszczona jest dźwignia kątowa z osią obrotu na belce, znamienne tym, że dźwignia kątowa (10) umieszczona jedną stroną na drążku poprzecznym (9) łączącym zwrotnice (7) obu kół jezdnych (8) połączona jest z drugiej strony z przegubem (11) osadzonym na dyszlu (4) podwozia pojazdu bezsilnikowego (1) za pośrednictwem drążka sterującego (12).
2. Podwozie pojazdu według zastrz. 1, znamienne tym, że przegub (11) osadzony na dyszlu (4) podwozia pojazdu bezsilnikowego (1) stanowi widelec (13) połączony obrotowo z dyszlem (4) za pomocą sworznia (14) oraz połączony obrotowo z belką ciągnikową (15) podwozia pojazdu bezsilnikowego (1 za pomocą trzpienia (16), przy czym osie sworznia (14) i trzpienia (16) są wzajemnie prostopadłe a oś belki ciągnikowej (15), względem której belka ciągnikowa (15) zamocowana jest obrotowo, jest prostopadła do osi trzpienia (16).
3. Podwozie pojazdu według zastrz. 1, znamienne tym, że widelec (13) wyposażony jest w wysięgnik (17), do którego mocowany jest drążek sterujący (12) połączony z drugiej strony z dźwignią kątową (10) umieszczoną na drążku poprzecznym (9) łączącym zwrotnice (7) obu kół jezdnych (8).
4. Podwozie pojazdu według zastrz. 1, znamienne tym, że drążek sterujący (12) łączący dźwignię kątową (10) z wysięgnikiem (17) przebiega ukośnie w stosunku do osi podłużnej podwozia pojazdu bezsilnikowego (1).
5. Podwozie pojazdu według zastrz. 1, znamienne tym, że dyszel (4) wyposażony jest w ograniczniki skrętu (18).
6. Podwozie pojazdu według zastrz. 1, znamienne tym, że drążek sterujący (12) łączący dźwignię kątową (10) z wysięgnikiem (17) stanowi rura, przy czym drążek sterowniczy (12) podparty jest pomiędzy osią skrętną podwozia pojazdu bezsilnikowego (1 a przegubem (11) w podporze, stanowiącej obejmę umożliwiającą ruch wzdłużny drążka sterującego (12).
PL393796A 2011-01-31 2011-01-31 Podwozie pojazdu bezsilnikowego PL218634B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393796A PL218634B1 (pl) 2011-01-31 2011-01-31 Podwozie pojazdu bezsilnikowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393796A PL218634B1 (pl) 2011-01-31 2011-01-31 Podwozie pojazdu bezsilnikowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL393796A1 PL393796A1 (pl) 2012-08-13
PL218634B1 true PL218634B1 (pl) 2015-01-30

Family

ID=46642164

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393796A PL218634B1 (pl) 2011-01-31 2011-01-31 Podwozie pojazdu bezsilnikowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL218634B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL393796A1 (pl) 2012-08-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2665257C (en) Agricultural implement having forward folding wing booms
CA2550740A1 (en) Third axle assembly for log hauling trailers
US20210253165A1 (en) Tow Behind Steerable Caddy Trailer
US20100101811A1 (en) Agricultural implement having folding draft links
US6488114B1 (en) Grain cart
EP2660127B1 (de) Fahrwerkeinheit und Moduleinheit für einen Routenzug
WO2014072042A2 (de) Schwerlast-transportfahrzeug zum transport eines länglichen objekts
US7540522B2 (en) Steering connection assembly between multiple towed implements
EP2689984B1 (de) Transportzug mit einem Schleppfahrzeug und einem oder mehreren Anhängern
CA2778757C (en) Farm implement steering system with independent suspension
PL218634B1 (pl) Podwozie pojazdu bezsilnikowego
US3860252A (en) Low center of gravity trailer
CA2834543C (en) Transport trailer with four wheel steering
NL1022539C2 (nl) Getrokken landbouwwagen en werkwijze voor het voortbewegen daarvan.
NL1022564C2 (nl) Hooibouwmachine.
PL214623B1 (pl) Podwozie pojazdu bezsilnikowego
CA2548169C (en) Steering connection assembly
CZ13260U1 (cs) Řiditelná náprava tažených přívěsů s přídavnými pracovními mechanismy
PL62109Y1 (pl) Wózek, zwlaszcza do transportu palet skrzyniowych w sadach PL PL PL
CA2823595A1 (en) Wheel assembly for header trailer
CZ13409U1 (cs) Mechanicky řiditelná náprava tažených přívěsů
PL61793Y1 (en) Truck, in particular that for handling box-type pallets
PL208022B1 (pl) Wózek samowyładowczy, zwłaszcza do transportu palet skrzyniowych