PL214623B1 - Podwozie pojazdu bezsilnikowego - Google Patents

Podwozie pojazdu bezsilnikowego

Info

Publication number
PL214623B1
PL214623B1 PL388333A PL38833309A PL214623B1 PL 214623 B1 PL214623 B1 PL 214623B1 PL 388333 A PL388333 A PL 388333A PL 38833309 A PL38833309 A PL 38833309A PL 214623 B1 PL214623 B1 PL 214623B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chassis
vehicle chassis
vehicle
switches
axle
Prior art date
Application number
PL388333A
Other languages
English (en)
Inventor
Wieslaw Królik
Original Assignee
Krolik Wieslaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krolik Wieslaw filed Critical Krolik Wieslaw
Priority to PL388333A priority Critical patent/PL214623B1/pl
Publication of PL214623B1 publication Critical patent/PL214623B1/pl

Links

Landscapes

  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest podwozie pojazdu bezsilnikowego.
Podwozie pojazdu bezsilnikowego przeznaczone do różnego rodzaju pojazdów służących do pracy na przykład w rolnictwie, leśnictwie i innych dziedzinach działalności człowieka. Pojazdami, w których wykorzystać można podwozie pojazdu bezsilnikowego są na przykład przyczepy rolnicze, wózki sadownicze, opryskiwacze oraz platformy do celów specjalnych.
Przy pracach rolnych albo podczas zbioru owoców w dużych sadach owocowych poważny problem stanowi spiętrzenie prac w krótkim czasie. Problemem tym jest szczególnie transport owoców zebranych z drzewek do chłodni, miejsca przechowywania. Dotyczy to zwłaszcza transportu jabłek wewnątrz sadu jak i poza nim w znormalizowanych paletach skrzyniowych. Palety przyczyniają się do sprawnego zebrania owoców z drzew, lecz wymagają szybkiego ich wywiezienia z sadu. Szybkie wywiezienie owoców z sadu, czy plonów z pola, wymaga odpowiedniego sprzętu. Kłopot, zwłaszcza w sadach, może stanowić zdolność manewrowa sprzętu. Im przyczepa czy wózek sadowniczy dłuższy tym więcej można jednorazowo wywieźć, ale jednocześnie trudniej nim manewrować. Typowe podwozia takich pojazdów bezsilnikowych posiadają sztywne osie przednią i tylną, przy czym oś przednia jest osią skrętną.
Problem stanowi nie tylko utrudnienie w wykonaniu skrętu na niewielkiej przestrzeni, zwłaszcza w sadzie między rzędami, ale również nierówność terenu, która przy pracach rolnych na polu oraz zabiegach sadowniczych jest nie unikniona. Duża długość ciągnionego za ciągnikiem rolniczym pojazdu bezsilnikowego może być przyczyną uszkodzenia pojazdu, kiedy jedno z kół wjedzie na zbyt wysoką przeszkodę.
W celu uniknięcia takiej sytuacji podwozie pojazdu bezsilnikowego oprócz skrętnej przedniej osi wyposaża się również w wahliwą oś tylną.
Spotykane są też rozwiązania, w których podwozie pojazdu bezsilnikowego wyposażone jest w trzy koła, jednak takie rozwiązanie, aczkolwiek zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętu w opisanej powyżej sytuacji, powoduje jednak zmniejszenie użytecznej nośności sprzętu jak również wpływa na pogorszenie stabilności podczas jazdy.
Znane jest, na przykład z polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego 114 144, podwozie pojazdu bezsilnikowego, na którym zbudowano wózek transportowy do transportu palet skrzyniowych z owocami. Wózek według tego wzoru użytkowego zawiera prostokątną ramę z profili stalowych oraz przednią oś skrętną zaopatrzoną w tuleje osadzone w przedniej belce poprzecznej. W tulejach umieszczone są zwrotnice a w nich osadzone są piasty kół jezdnych. Zwrotnice obu kół jezdnych osi połączone są drążkiem poprzecznym stanowiącym płaskownik. Środkowa część drążka poprzecznego połączona jest obrotowo z dyszlem, który od swojej wewnętrznej strony połączony jest obrotowo z przednią belką poprzeczną. W rozwiązaniu tym skręt kół przednich wymusza wychylenie dyszla zamocowanego do ciągnika rolniczego lub do poprzedzającego wózka. Rozwiązanie przedstawione powyżej ma jednak obie osie sztywne.
W znanych rozwiązaniach w celu poprawy zwrotności pojazdów bezsilnikowych ich podwozia są zaopatrzone w obie osie skrętne. Jest to realizowane w ten sposób, że oś tylna w podwoziu pojazdu bezsilnikowego jest zbudowana podobnie jak przednia w przedstawionym powyżej rozwiązaniu według polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego 114 144. Jest to realizowane w ten sposób, że drążki poprzeczne obu osi zakończone są dźwigniami, które połączone są drążkiem podłużnym biegnącym wzdłuż podwozia pojazdu bezsilnikowego. Wychylenie przedniej osi powoduje jednoczesne wychylenie osi tylnej w przeciwnym kierunku, co zapewnia znaczne zmniejszenie promienia skrętu pojazdu. Podwozie takiego pojazdu bezsilnikowego ma jednak obie osie sztywne.
Są produkowane przez firmę PPHU Sar wózki sadownicze zbudowane na przedstawionej powyżej zasadzie. Wózki te mają jednak przednią oś wahliwą. Wychylenie osi przednie jest realizowane w ten sposób, że na przedłużeniu ramy osadzona jest obrotowo w poziomej wzdłużnej osi wózka na trzpieniu belka przedniego zawieszenia. W belce przedniego zawieszenia, na jej końcach umieszczone są zwrotnice z osiami kół. Od spodu do belki zamocowany jest obrotowo dyszel, od którego do zwrotnic odchodzą drążki poprzeczne. W rozwiązaniu tym wychylenie osi przedniej powoduje stałe napinanie układu sterującego ze względu na umieszczenie osi obrotu drążków sterowniczych poniżej osi obrotu belki osi przedniej. Drążek sterowniczy łączący oś przednią z osią tylną jest ustalany w środku swojej długości jedynie poprzez dwa pionowe pręty ponieważ osadzenie go w tulei powodowałoby jej wyłamanie na pierwszym wyboju.
PL 214 623 B1
Celem wynalazku jest skonstruowanie takiego podwozia pojazdu bezsilnikowego, które pozwalałoby na bezawaryjną eksploatację w trudnym terenie z zachowaniem możliwości skrętu wszystkich kół pojazdu, a także z możliwością wychylania co najmniej jednej osi.
Podwozie pojazdu bezsilnikowego, według wynalazku, zbudowane jest z ramy z profili metalowych a także posiada co najmniej jedną oś wahliwą. Przednia oś skrętna zaopatrzona jest w mocowaną do ramy belkę przednią z tulejami, w których umieszczone są zwrotnice. W zwrotnicach osadzone są piasty kół jezdnych, przy czym zwrotnice obu kół jezdnych osi połączone są drążkiem poprzecznym. Podwozie pojazdu bezsilnikowego charakteryzuje się tym, że co najmniej jedna oś podwozia pojazdu osadzona jest na belce w kształcie litery V wychylonej centralną częścią w kierunku środka podwozia pojazdu bezsilnikowego. Belka zaopatrzona jest we wspornik belki, umieszczony obrotowo względem wzdłużnej osi podwozia pojazdu, pomiędzy osiami podwozia pojazdu bezsilnikowego w podporach zamocowanych do ramy podwozia pojazdu bezsilnikowego.
Korzystnie jest, kiedy oś obrotu belki w podporach jest prostopadła do osi kół, do której jest przypisana, przy czym oś obrotu belki oraz oś kół leżą w jednej płaszczyźnie.
Korzystnie jest również, kiedy piasty kół jezdnych umieszczone w obu końcach belki osadzone są w zwrotnicach.
Jest także korzystnie, kiedy belka zaopatrzona jest w tuleje, w których umieszczone są zwrotnice a w zwrotnicach osadzone są piasty kół jezdnych, oraz zwrotnice obu kół jezdnych osi połączone są drążkiem poprzecznym. Drążek poprzeczny podzielony jest na dwie części połączone w środku z dźwignią pośrednią osadzoną obrotowo na ramie podwozia pojazdu. Drugi koniec dźwigni pośredniej połączony jest drążkiem sterowniczym z dźwignią pośrednią przeciwnej osi jezdnej podwozia pojazdu.
Korzystnie jest, kiedy drążek sterowniczy stanowi rura biegnąca ukośnie wzdłuż podwozia pojazdu, przy czym drążek sterowniczy podparty jest pomiędzy osiami podwozia pojazdu w podporze stanowiącej obejmę umożliwiającą jedynie ruch wzdłużny drążka sterowniczego.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia podwozie pojazdu bezsilnikowego w widoku od przodu, fig. 2 oś przednią podwozia pojazdu bezsilnikowego w widoku z boku z podniesionym przednim zestawem kołowym, fig. 3 oś tylną podwozia pojazdu bezsilnikowego w widoku od tyłu, fig. 4 oś tylną podwozia pojazdu bezsilnikowego w widoku od przodu, a fig. 5 szczegóły belki wraz z jej połączeniem z ramą.
Podwozie pojazdu bezsilnikowego 1, według wynalazku w przykładzie wykonania, posiada ramę 2 oraz przednią oś 3 skrętną. Do ramy 2 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1 w przedniej części zamocowana jest belka przednia 4 z tulejami 5, w których osadzone są zwrotnice 6. W zwrotnicach 6 na osi 3 umieszczone są koła jezdne 7. Końce zwrotnic 6 połączone są przednim drążkiem poprzecznym 8 połączonym w swoim środku obrotowo z dyszlem 9. Dyszel 9 stanowi dźwignię kątową ułożyskowaną w osi pionowej do ramy 2 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1 poprzez belkę przednią 4. Dźwignia dyszla 9 zakończona jest po przeciwnej stronie w stosunku do przedniego drążka poprzecznego 8 ramieniem 10. Do ramienia 10 przedniego drążka poprzecznego 8 zamocowany jest obrotowo drążek sterowniczy 11.
Tylna oś 12 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1 osadzona jest na belce tylnej 13 w kształcie litery V. Centralna część belki tylnej 13 w kształcie litery V wychylona jest w kierunku środka podwozia pojazdu bezsilnikowego 1. Belka tylna 13 w swojej środkowej części wyposażona jest we wspornik belki 14 umieszczony obrotowo względem osi wzdłużnej podwozia pojazdu bezsilnikowego 1 pomiędzy osiami kół jezdnych 7 przednich i tylnych. Belka tylna 13 swoim wspornikiem belki 14 osadzona jest w podporach 15 zamocowanych do ramy 2 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1.
Oś obrotu belki tylnej 13 we wsporniku belki 14 jest prostopadła do osi kół jednych 7 tylnych. Oś obrotu belki tylnej we wsporniku osi 14 oraz oś kół jezdnych 7 tylnych leżą w jednej płaszczyźnie.
W obu końcach belki tylnej 13 znajdują się tuleje 5, w których na zwrotnicach 6 osadzone są piasty kół jezdnych 7. Zwrotnice 6 obu kół jezdnych 7 tylnych połączone są drążkiem poprzecznym 16. Drążek poprzeczny 16 stanowi metalowy płaskownik podzielony na dwie części. Obie części drążka poprzecznego 16 połączone są w środku z dźwignią pośrednią 17 osadzoną obrotowo na ramie 1 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1.
Drugi koniec dźwigni pośredniej 17 połączony jest z drążkiem sterowniczym 11 łączącym oś przednią 3 z osią tylną 12 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1.
Drążek sterowniczy 11 stanowi rura stalowa biegnąca ukośnie wzdłuż podwozia pojazdu bezsilnikowego 1. Drążek sterowniczy 11 podparty jest pomiędzy osiami kół jezdnych 7 obu osi 3 i 12
PL 214 623 B1 podwozia pojazdu bezsilnikowego 1 w podporze 18 stanowiącej obejmę umożliwiającą jedynie ruch wzdłużny drążka sterowniczego 11.
Wynalazek nie ogranicza się do podanego przykładu wykonania. Można łatwo sobie wyobrazić, że podwozie pojazdu bezsilnikowego wyposażone jest w obie osie wychylne zbudowane tak jak tu przedstawiono. Jest możliwe również zbudowanie podwozia pojazdu bezsilnikowego, w którym oś wahliwa według wynalazku nie będzie osią skrętną.

Claims (5)

1. Podwozie pojazdu bezsilnikowego, posiadające ramę z profili metalowych, z co najmniej jedną osią wahliwą, oraz przednią osią skrętną zaopatrzoną w mocowaną do ramy belkę przednią z tulejami, w których umieszczone są zwrotnice a w nich osadzone są piasty kół jezdnych, przy czym zwrotnice obu kół jezdnych osi połączone są drążkiem poprzecznym, znamienne tym, że co najmniej jedna oś (3), (12) podwozia pojazdu (1) osadzona jest na belce (13) w kształcie litery V wychylonej centralną częścią w kierunku środka podwozia pojazdu (1) przy czym belka (13) zaopatrzona jest we wspornik belki (14) umieszczony obrotowo względem wzdłużnej osi podwozia pojazdu bezsilnikowego (1) pomiędzy osiami podwozia pojazdu bezsilnikowego (1) w podporach (15) zamocowanych do ramy (2) podwozia pojazdu bezsilnikowego (1) a w obu końcach belki (13) umieszczone są piasty kół jezdnych (7).
2. Podwozie pojazdu według zastrz. 1, znamienne tym, że oś obrotu belki (13) w podporach (15) jest prostopadła do osi kół (7), do której jest przypisana, przy czym oś obrotu belki (13) oraz oś kół (7) leżą w jednej płaszczyźnie.
3. Podwozie pojazdu według zastrz. 1, znamienne tym, że umieszczone w obu końcach belki (13) piasty kół jezdnych (7) osadzone są w zwrotnicach (6).
4. Podwozie pojazdu według zastrz. 3, znamienne tym, że belka (13) zaopatrzona jest w tuleje (5), w których umieszczone są zwrotnice (6), jednocześnie w zwrotnicach (6) osadzone są piasty kół jezdnych (7), a zwrotnice (6) obu kół jezdnych (7) osi połączone są drążkiem poprzecznym (16), który podzielony jest na dwie części połączone w środku z dźwignią pośrednią (17) osadzoną obrotowo na ramie (2) podwozia pojazdu bezsilnikowego (1), przy czym drugi koniec dźwigni pośredniej (17) połączony jest drążkiem sterowniczym (11) z dźwignią pośrednią przeciwnej osi jezdnej podwozia pojazdu (1).
5. Podwozie pojazdu według zastrz. 4, znamienne tym, że drążek sterowniczy (11) stanowi rura biegnąca ukośnie wzdłuż podwozia pojazdu bezsilnikowego (1), przy czym drążek sterowniczy (11) podparty jest pomiędzy osiami podwozia pojazdu bezsilnikowego (1) w podporze (18), stanowiącej obejmę umożliwiającą ruch wzdłużny drążka sterowniczego (1).
PL388333A 2009-06-20 2009-06-20 Podwozie pojazdu bezsilnikowego PL214623B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388333A PL214623B1 (pl) 2009-06-20 2009-06-20 Podwozie pojazdu bezsilnikowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388333A PL214623B1 (pl) 2009-06-20 2009-06-20 Podwozie pojazdu bezsilnikowego

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL214623B1 true PL214623B1 (pl) 2013-08-30

Family

ID=49034395

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL388333A PL214623B1 (pl) 2009-06-20 2009-06-20 Podwozie pojazdu bezsilnikowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214623B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5477937A (en) Steerable trailer
US7934743B1 (en) Convertor dolly with self steering
US20110175322A1 (en) Self-Steering Agriculture Grain Carts and Manure Tanks
US6488114B1 (en) Grain cart
US20130181431A1 (en) Self-steering agriculture grain carts and manure tanks
CA2283548C (en) Short steer wagon
US20160251029A1 (en) Tow behind steerable caddy trailer
FI127979B (fi) Metsäkone
PL214623B1 (pl) Podwozie pojazdu bezsilnikowego
US5322327A (en) Frame for agricultural trailer vehicle
CA2778757C (en) Farm implement steering system with independent suspension
US3860252A (en) Low center of gravity trailer
CA2834543C (en) Transport trailer with four wheel steering
US3856354A (en) Sugar cane wagon and the like
PL218634B1 (pl) Podwozie pojazdu bezsilnikowego
NL1022539C2 (nl) Getrokken landbouwwagen en werkwijze voor het voortbewegen daarvan.
US20070052203A1 (en) Slow response steering connection assembly
RU2323847C1 (ru) Прицепная тележка для перевозки сельскохозяйственных жаток-адаптеров (варианты)
PL62109Y1 (pl) Wózek, zwlaszcza do transportu palet skrzyniowych w sadach PL PL PL
US2676814A (en) Tobacco leaf transorting vehicle
RU2050296C1 (ru) Конная повозка
US7461854B2 (en) Steering connection assembly
PL70766Y1 (pl) Wózek sadowniczy do transportu skrzynio-palet z wahliwą osią tylną
NL1018455C2 (nl) Portaalwagen voor het verplaatsen van vrachtcontainers.
CZ100894A3 (cs) Jednonápravový návěs pohonné jednotky