PL218395B1 - Komora spektrometru ruchliwości jonowej - Google Patents

Komora spektrometru ruchliwości jonowej

Info

Publication number
PL218395B1
PL218395B1 PL394898A PL39489811A PL218395B1 PL 218395 B1 PL218395 B1 PL 218395B1 PL 394898 A PL394898 A PL 394898A PL 39489811 A PL39489811 A PL 39489811A PL 218395 B1 PL218395 B1 PL 218395B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
electrodes
ceramic plates
layers
faims
heating resistor
Prior art date
Application number
PL394898A
Other languages
English (en)
Other versions
PL394898A1 (pl
Inventor
Małgorzata Jakubowska
Wiesław Gallewicz
Michał Ceremuga
Mirosław Maziejuk
Original Assignee
Wojskowy Inst Chemii I Radiometrii
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowy Inst Chemii I Radiometrii filed Critical Wojskowy Inst Chemii I Radiometrii
Priority to PL394898A priority Critical patent/PL218395B1/pl
Priority to GB1319844.5A priority patent/GB2504884A/en
Priority to DE112012002128.2T priority patent/DE112012002128T5/de
Priority to US14/117,627 priority patent/US9354201B2/en
Priority to EP12741397.9A priority patent/EP2710362B1/en
Priority to PCT/PL2012/000033 priority patent/WO2012158052A1/en
Priority to CN201280023269.0A priority patent/CN103534589A/zh
Publication of PL394898A1 publication Critical patent/PL394898A1/pl
Priority to FI20135985A priority patent/FI20135985L/fi
Publication of PL218395B1 publication Critical patent/PL218395B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N27/00Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means
    • G01N27/62Investigating or analysing materials by the use of electric, electrochemical, or magnetic means by investigating the ionisation of gases, e.g. aerosols; by investigating electric discharges, e.g. emission of cathode
    • G01N27/622Ion mobility spectrometry
    • G01N27/624Differential mobility spectrometry [DMS]; Field asymmetric-waveform ion mobility spectrometry [FAIMS]

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Spectroscopy & Molecular Physics (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Other Investigation Or Analysis Of Materials By Electrical Means (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest komora spektrometru ruchliwości jonowej, typu FAIMS (ang. Field Asymmetric Ion Mobility Spectometry), urządzenia przeznaczonego do wykrywania skażeń chemicznych.
Za pomocą współczesnych spektrometrów możliwe jest wykrywanie i identyfikacja większości substancji organicznych uznawanych za wysokotoksyczne. Do wykrywania wysokotoksycznych substancji chemicznych (bojowe środki trujące, toksyczne substancje przemysłowe) w chwili obecnej w większości wykorzystuje się detektory oparte o technologię IMS (ang. ion mobility spectrometry spektrometria ruchliwości jonów). Są to najczęściej klasyczne spektrometry pracujące w temperaturze ok. +50°C, charakteryzujące się dobrą czułością, ale niezbyt dużą rozdzielczością, co w rozwiązaniach praktycznych prowadzi do powstawania tzw. „fałszywych” alarmów. Sygnalizator, po wykryciu skażenia chemicznego, generuje sygnał ostrzegawczy tzn. załącza sygnał dźwiękowy oraz świetlny lub wysyła sygnał do włączenia urządzeń zdefiniowanych przez użytkownika, np. urządzeń filtrowentylacyjnych lub instalacji alarmowych. Ilość „fałszywych alarmów powinna być jak najmniejsza, gdyż podważa to zaufanie do systemu wykrywania skażeń oraz może powodować niepotrzebne wprowadzenie procedur alarmowych.
Komora detektora IMS podzielona jest na dwa obszary. Pierwszy to obszar od membrany półprzepuszczalnej do siatki dozującej, w którym jonizacja dokonywana jest za pomocą źródła β- lub α-promieniotwórczego, drugi to obszar dryftowy - od siatki dozującej do elektrody zbiorczej. Do siatki przed źródłem promieniotwórczym podawane jest wysokie napięcie (na ogół od 1.5 kV do 3 kV), natomiast pierścienie metalowe kolejno od źródła do elektrody zbiorczej posiadają coraz niższe potencjały. Wobec tego pole jest tak ukształtowane, żeby jony od obszaru jonizacji przemieszczały się po torach liniowych do elektrody zbiorczej. Większość substancji gazowych ma różne ruchliwości, a zatem czas przelotu jonów przez obszar dryftowy jest różny co daje możliwość ich identyfikacji.
Obecnie prowadzonych jest szereg prac nad poprawą własności urządzeń służących do detekcji skażeń. Jednym z rozwiązań jest sprzężenie klasycznego spektrometru ruchliwości jonów ze spektrometrem o polu poprzecznym o wysokim natężeniu i wysokiej częstotliwości - FAIMS w układzie kaskadowym. Technologia FAIMS opiera się na zjawisku segregacji jonów przepływających przez objętość detektora. Detektor FAIMS zbudowany jest z przeciwległych płytek ceramicznych do których przyłożone jest wysokie napięcie o wysokiej częstotliwości. Pod wpływem wytworzonego w objętości detektora pola elektrycznego następuje segregacja na elektrodzie zbiorczej. Obserwowana segregacja jonów obecnych w przepływającym gazie wynika z ich różnej ruchliwości w polach o mniejszym i większym natężeniu. Ruchliwość jonów jest wielkością zależną od masy, ładunku przepływającego jonu oraz prędkości przepływającego gazu. Pod wpływem zmiennego pola elektrycznego przyłożonego do elektrod następuje wychwycenie jonów, których ruchliwość nie spełnia warunków stabilnego przepływu przez detektor. Uwzględniając występowanie zależności ruchliwości jonów cząstek migrujących przez objętość czynną spektrometru od wartości skompensowanego pola, mamy do czynienia ze swoistego rodzaju filtrem jonowym.
Konstrukcja hybrydowego układu FAIMS-IMS polega na zastosowaniu spektrometru typu FAIMS jako pierwszego stopnia, lecz bez elektrody zbiorczej. Ich zasada pracy podobna jest do pułapki jonowej. Jony analizowanego gazu po przejściu przez źródło jonizacji przechodzą do pułapki jonowej, wykonanej w postaci dwóch prostokątnych równoległych do siebie płytek. Pomiędzy okładki przyłożone jest pole o wysokim natężeniu ponad 10000 [V/m]. Dzięki efektowi zależności ruchliwości jonów od pola elektrycznego, można uzyskać efekt separacji jonów, ponieważ pole elektryczne w pułapce jonowej można tak ukształtować, by tylko wybrane jony dochodziły do elektrody zbiorczej. Spektrometry typu FAIMS są ok. 10-cio krotnie czulsze, a ponadto umożliwiają rozdzielenie substancji gazowych, takich jak aceton, benzen i toluen, które dotychczas nie były rozróżniane przez klasyczne spektrometry IMS, nawet te o wysokiej rozdzielczości. Istotnym czynnikiem działania spektrometrów FAIMS, pomijanym w opracowaniach naukowych czy opisach patentowych jest stabilność temperaturowa przepływającego gazu. Temperatura gazu ma istotny wpływ na ruchliwość jonów, a zatem ma wpływ na położenie pojawiających się pików elektrycznych pochodzących od różnych substancji gazowych.
Znane jest wykonanie takich komór zamkniętych w układach szklanych, co umożliwia wysoką czystość komory lecz niestety nie zapewnia odpowiedniej stabilności temperaturowej przepływającego gazu.
Celem wynalazku było opracowanie komory, w której wyeliminowano wady urządzeń znanych.
PL 218 395 B1
Istota komory spektrometru ruchliwości jonowej, według wynalazku, typu FAIMS, zawierającej wlot i wylot analizowanego gazu, oporniki grzewcze, jonizator przepływającego gazu, detektor FAIMS, i elektrody zbierające prąd jonowy, gdzie detektor FAIMS stanowią dwie elektrody oddzielone szczeliną, do których podłączone jest wysokie napięcie prądu o wysokiej częstotliwości, polega na tym, że oporniki grzewcze, elektrody jonizatora, elektrody detektora i elektrody zbierające, a także kontakty przewodzące, naniesione są w postaci warstw metali szlachetnych na płytki ceramiczne. Oporniki grzewcze usytuowane są na zewnętrznej powierzchni płytek ceramicznych, w postaci warstwy rezystywnej z dwutlenku rutenu. Na wewnętrznych powierzchniach płytek ceramicznych górnej i dolnej naniesione są kolejno, licząc od wlotu gazu do komory, elektrody jonizatora gazu w postaci warstw niklu promieniotwórczego, elektrody HV i elektrody zbierające w postaci warstw złota. Kontakty przewodzące wykonane są z warstwy palladowo-srebrowej. Na bocznych krawędziach płytek ceramicznych znajdują się kontakty krawędziowe które są wykonane z warstw srebra.
Komora taka charakteryzuje się dużą powtarzalnością wymiarów, umożliwiającą stabilny przepływ gazu, sztywnością mechaniczną, znakomitą przewodnością cieplną i wysoką stabilnością temperaturową przepływającego gazu, w wyniku których analizowany gaz ma tą samą temperaturę w całej objętości komory oraz możliwością wytworzenia wewnątrz bardzo silnego pola elektrycznego. Zastosowanie na elektrody i powierzchnie detekcyjne warstw metali szlachetnych, całkowicie zabezpiecza przyrząd przed korozją i umożliwia długą, stabilną pracę, bez zmiany parametrów.
Komorę według wynalazku pokazano w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok komory w rzucie perspektywicznym, fig. 2 - widok zewnętrznej powierzchni płytki górnej, fig. 3 - widok wewnętrznej powierzchni płytki górnej, identyczny jak widok wewnętrznej powierzchni płytki dolnej.
Komora spektrometru z wlotem 1 analizowanego gazu i wylotem 2, wykonana jest z czterech płytek ceramicznych, płytki górnej 3, płytki dolnej 4 i dwóch płytek przekładkowych 5 i 6, zapewniających szczelność komory i stałą odległość pomiędzy płytką górną i dolną. Płytki ceramiczne wykonane są z ceramiki alundowej 96% AI2O3. Płytki, górna i dolna mają grubość 1/40, zaś płytki przekładkowe - 1/100. Na płytce ceramicznej górnej 3 i dolnej 4, na jej zewnętrznej powierzchni znajduje się opornik grzewczy 7 i czujnik temperatury 8. Opornik grzewczy 7 stanowi warstwa rezystywna z pasty dwutlenku rutenu, nałożona na płytkę ceramiczną. Nad opornikiem znajduje się płytka elektroniczna ze wzmacniaczem 9. Na płytce ceramicznej górnej 3 i płytce dolnej 4, na ich wewnętrznych powierzchniach znajdują się kolejno od wlotu gazu: elektrody jonizatora 10, elektrody HV 11 i elektrody zbierające 12. Elektroda jonizatora, w postaci warstwy niklu promieniotwórczego Ni 63, jest naniesiona na podłoże z pasty złotej naniesionej na płytkę ceramiczną. Elektrody HV jak i elektrody zbierające wyk onane są z pasty złotej. Z pasty palladowo srebrowej wykonane są także kontakty przewodzące 13, 14 i 15, zaś z pasty srebrowej wykonane są kontakty krawędziowe 16. Po naniesieniu powyższych elementów na płytkę górną 3 i płytkę dolną 4, obie płytki zespaja się razem z płytkami przekładkowymi 5 i 6 za pośrednictwem szkliwa niskotopliwego 17 w temperaturze od 560° do 620° przy nacisku od 8N do 12N, uzyskując monolityczną, szczelną komorę o kształcie zgodnym z założeniami.

Claims (1)

  1. Komora spektrometru ruchliwości jonowej, typu FAIMS, zawierająca wlot i wylot analizowanego gazu, opornik grzewczy, jonizator przepływającego gazu, detektor FAIMS, i elektrody zbierające prąd jonowy, gdzie detektor FAIMS stanowią dwie elektrody oddzielone szczeliną, do których podłączone jest wysokie napięcie prądu o wysokiej częstotliwości, znamienna tym, że opornik grzewczy (7), elektrody jonizatora (10), elektrody detektora HV (11) i elektrody zbierające (12), a także kontakty przewodzące (13, 14, 15), naniesione są w postaci warstw metali szlachetnych na płytki ceramiczne (3, 4), przy czym opornik grzewczy (7) usytuowany jest na zewnętrznej powierzchni płytki ceramicznej górnej (3) i dolnej (4), w postaci warstwy rezystywnej z dwutlenku rutenu, na wewnętrznych powierzchniach płytek ceramicznych górnej (3) i dolnej (4) naniesione są kolejno, licząc od wlotu gazu (1) do komory, elektrody jonizatora (10) gazu w postaci warstw niklu promieniotwórczego, elektrody HV (11) i elektrody zbierające (12) w postaci warstw złota, zaś kontakty przewodzące (13, 14, 15) wykonane są z warstwy palladowo-srebrowej, natomiast na bocznych krawędziach płytek ceramicznych znajdują się kontakty krawędziowe (16), które są wykonane z warstw srebra.
PL394898A 2011-05-17 2011-05-17 Komora spektrometru ruchliwości jonowej PL218395B1 (pl)

Priority Applications (8)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394898A PL218395B1 (pl) 2011-05-17 2011-05-17 Komora spektrometru ruchliwości jonowej
GB1319844.5A GB2504884A (en) 2011-05-17 2012-05-16 Ion mobility spectrometer chamber
DE112012002128.2T DE112012002128T5 (de) 2011-05-17 2012-05-16 Ionenmobilitätsspektrometer-Kammer
US14/117,627 US9354201B2 (en) 2011-05-17 2012-05-16 Ion mobility spectrometer chamber
EP12741397.9A EP2710362B1 (en) 2011-05-17 2012-05-16 Ion mobility spectrometer chamber
PCT/PL2012/000033 WO2012158052A1 (en) 2011-05-17 2012-05-16 Ion mobility spectrometer chamber
CN201280023269.0A CN103534589A (zh) 2011-05-17 2012-05-16 一种离子迁移波谱仪腔
FI20135985A FI20135985L (fi) 2011-05-17 2013-10-02 Ioninliikkuvuusspektrometrin kammio

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394898A PL218395B1 (pl) 2011-05-17 2011-05-17 Komora spektrometru ruchliwości jonowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL394898A1 PL394898A1 (pl) 2012-11-19
PL218395B1 true PL218395B1 (pl) 2014-11-28

Family

ID=46601875

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL394898A PL218395B1 (pl) 2011-05-17 2011-05-17 Komora spektrometru ruchliwości jonowej

Country Status (8)

Country Link
US (1) US9354201B2 (pl)
EP (1) EP2710362B1 (pl)
CN (1) CN103534589A (pl)
DE (1) DE112012002128T5 (pl)
FI (1) FI20135985L (pl)
GB (1) GB2504884A (pl)
PL (1) PL218395B1 (pl)
WO (1) WO2012158052A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL402111A1 (pl) 2012-12-18 2014-06-23 Wojskowy Instytut Chemii I Radiometrii Przyrząd do rozpoznania skażeń w oparciu o ceramiczną komorę dla spektrometru typu FAIMS lub DMS
CN111398097A (zh) * 2020-04-02 2020-07-10 西安宏星电子浆料科技股份有限公司 一种片式电阻用银导体浆料的银迁移测试方法
US20220397552A1 (en) * 2021-06-10 2022-12-15 GP Ionics LLC Molecular identification using field induced fragmentation spectra by reactive stage tandem differential mobility spectrometry

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2329411C (en) * 1998-05-13 2004-01-27 Cygnus, Inc. Collection assemblies for transdermal sampling system
US7129482B2 (en) * 1999-07-21 2006-10-31 Sionex Corporation Explosives detection using differential ion mobility spectrometry
US7098449B1 (en) * 1999-07-21 2006-08-29 The Charles Stark Draper Laboratory, Inc. Spectrometer chip assembly
US6815668B2 (en) * 1999-07-21 2004-11-09 The Charles Stark Draper Laboratory, Inc. Method and apparatus for chromatography-high field asymmetric waveform ion mobility spectrometry
US6495823B1 (en) * 1999-07-21 2002-12-17 The Charles Stark Draper Laboratory, Inc. Micromachined field asymmetric ion mobility filter and detection system
US7576320B2 (en) * 2002-02-15 2009-08-18 Implant Sciences Corporation Photoelectric ion source photocathode regeneration system

Also Published As

Publication number Publication date
EP2710362A1 (en) 2014-03-26
US9354201B2 (en) 2016-05-31
US20160069836A1 (en) 2016-03-10
PL394898A1 (pl) 2012-11-19
DE112012002128T5 (de) 2014-03-06
GB2504884A (en) 2014-02-12
FI20135985L (fi) 2013-10-02
EP2710362B1 (en) 2016-07-06
WO2012158052A1 (en) 2012-11-22
GB201319844D0 (en) 2013-12-25
CN103534589A (zh) 2014-01-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8502138B2 (en) Integrated ion mobility spectrometer
US7244931B2 (en) Ion mobility spectrometer with parallel running drift gas and ion carrier gas flows
KR102078116B1 (ko) 통합된 커패시터 트랜스임피던스 증폭기
KR20070052774A (ko) 이온 이동도 분광분석기
US20040168913A1 (en) Ionisation devices
JP5450897B2 (ja) 空気前処理デバイス
JP7139224B2 (ja) 分析装置
PL218395B1 (pl) Komora spektrometru ruchliwości jonowej
RU2491677C2 (ru) Способ измерения газов и соответствующая спектрометрия мобильности ионов
JP4445996B2 (ja) イオン移動度分光計
Jakubowska et al. Ceramic DMS—type detector
RU2503083C1 (ru) Дифференциальный спектрометр ионной подвижности
CN111220678A (zh) 一种离子迁移谱仪
JP6093861B2 (ja) 質量分析装置
KR20180100805A (ko) 이온 선별 센서
RU2523765C1 (ru) Фотоионизационный детектор для газоаналитической аппаратуры
WO2014098630A1 (en) Device for recognition of contaminations on the basis of a ceramic chamber for a faims or dms spectrometer
KR20220014327A (ko) 센서 시스템
RU2577781C1 (ru) Дифференциальный спектрометр ионной подвижности с ионной ловушкой
KR20240135211A (ko) 전기식 공기 중 입자 농축기 및 공기 중 입자의 농축 및 검출 방법
WO2013122485A1 (en) Ion mobility spectrometer
PL224328B1 (pl) Przyrząd do rozpoznania skażeń