PL218355B1 - Podłogowa płyta panelowa - Google Patents

Podłogowa płyta panelowa

Info

Publication number
PL218355B1
PL218355B1 PL389479A PL38947909A PL218355B1 PL 218355 B1 PL218355 B1 PL 218355B1 PL 389479 A PL389479 A PL 389479A PL 38947909 A PL38947909 A PL 38947909A PL 218355 B1 PL218355 B1 PL 218355B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
panel
panel board
locking head
arm
board according
Prior art date
Application number
PL389479A
Other languages
English (en)
Other versions
PL389479A1 (pl
Inventor
Marek Konstańczak
Original Assignee
BARLINEK Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by BARLINEK Spółka Akcyjna filed Critical BARLINEK Spółka Akcyjna
Priority to PL389479A priority Critical patent/PL218355B1/pl
Publication of PL389479A1 publication Critical patent/PL389479A1/pl
Publication of PL218355B1 publication Critical patent/PL218355B1/pl

Links

Landscapes

  • Floor Finish (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest podłogowa płyta panelowa, wykorzystywana w wykładzinie podłogowej, w parkiecie lub podłodze laminowanej albo w okładzinach stropowych i ściennych. Poszczególne płyty można scalić w jedną płaszczyznę poprzez mechaniczne połączenie, tj. zaryglowanie, co umożliwia ułożenie płyt panelowych bez użycia kleju lub dodatkowych mechanicznych elementów mocujących w postaci śrub i gwoździ. Znane jest mechaniczne połączenie płyt podłogowych z polskiego opisu patentowego PL 195 383, gdzie pierwsza wpustowa powierzchnia pasowana we wpuście i pierwsza wpustowa powierzchnia pasowana na wypuście, w kierunku równoległym do powierzchni wierzchniej, przekrywają całkowicie wpustową powierzchnię ryglującą wgłębienia we wpuście i wypustową powierzchnię ryglującą elementu ryglującego na wypuście, przy czym we wpuście odstęp pomiędzy wpustową powierzchnią ryglującą i pierwszą powierzchnią pasowaną jest większy niż odstęp pomiędzy drugą powierzchnią pasowaną i trzecia powierzchnią pasowaną.
Z opisu patentowego WO 2008/068245 znany jest panel z pracującą powierzchnią oraz czterema krawędziami, gdzie przeciwstawne pary krawędzi posiadają odpowiednie profile trzymające w taki sposób, że panele tego samego typu mogą być połączone wszystkimi czterema krawędziami, gdzie profile trzymające pierwszej pary krawędzi mogą być złączone poprzez ryglowanie. Profile trzymające drugiej pary krawędzi są skonstruowane jako dodatkowe elementy spinające w taki sposób, że do każdego elementu spinającego może być przyłączony sąsiedni panel tego samego typu przy użyciu ruchu łączenia, który następuje na płaszczyźnie ruchu prostopadłego do płaszczyzny panela, z zastrzeżeniem, że na co najmniej jednym z elementów spinających drugiej pary krawędzi znajduje się odrębny pionowy element blokujący, który wystaje do ścieżki łączenia elementów dwóch paneli. Pionowy element może być automatycznie usunięty ze ścieżki łączenia w celu zwolnienia i stanie złączenia elementów spinających, również pionowy element blokujący może być automatycznie przemieszczony ruchem sprężystym z powrotem na ścieżkę łączenia.
Z opisu patentowego WO 2008/004960 znany jest panel wyposażony w zamek składający się z oddzielnego elastycznego pióra zintegrowanego z krawędzią panela w celu pionowego połączenia krawędzi z przylegającą krawędzią sąsiedniego panela charakteryzuje się tym, że co najmniej część elastycznego pióra jest skonfigurowana w celu przesunięcia zasadniczo poziomo i zasadniczo w jednym kierunku jedynie z pozycji wyjściowej do zewnętrznej zamkniętej pozycji tak, że pióro jest skonfigurowane by było skręcone wzdłuż łączenia podczas zamykania.
Znane rozwiązania z zastosowaniem dodatkowych obcych elementów do blokowania łączonych paneli, w celu zabezpieczania ich przed wzajemnym przesuwaniem się w płaszczyźnie pionowej nie rozwiązują problemów z jakością licowania powierzchni wierzchnich sąsiadujących paneli.
Celem wynalazku jest opracowanie rozwiązania płyty panelowej podłogowej, wykorzystywanej w wykładzinie podłogowej, w parkiecie lub podłodze laminowanej której panele są montowane za pośrednictwem elementów blokujących.
Podłogowa płyta panelowa, w formie prostokąta która ma, na co najmniej dwóch przeciwległych bokach, usytuowane elementy spinające do mechanicznego ryglowania, w formie wpustu na jednej krawędzi i wypustu na przeciwległej krawędzi według wynalazku charakteryzuje się tym, że profilowany wpust, usytuowany na jednej krawędzi i zawiera od dołu wargę z usytuowanym w niej wybraniem zakończonym powierzchnią graniczną i boczną powierzchnią oporową oraz gniazdo osadcze usytuowane wewnątrz wpustu, w którym umieszczony jest sprężysty łącznik, z główką ryglującą, która podczas procesu łączenia podłogowej płyty panelowej z sąsiednią płytą, przemieszcza się po łuku o promieniu R. Natomiast profilowany wypust, usytuowany na przeciwległej krawędzi, w górnej części płyty panelowej, zawiera gniazdo w którym osadzona jest główka ryglująca sprężystego łącznika, a poniżej gniazda usytuowana jest warga z boczną powierzchnią oporową i wybraniem zakończonym powierzchnią graniczną , przy czym sprężysty łącznik, w przekroju poprzecznym, ma kształt zbliżony do litery „Z lub „S i zawiera w górnej części główkę ryglującą połączoną ramieniem z korpusem, a w korpusie wzdłuż ramienia usytuowany jest pionowy rowek. Główka ryglująca sprężystego łącznika ma w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do wycinka koła.
Boczne powierzchnie oporowe, usytuowane na krawędziach wewnętrznych warg, z pionową osią symetrii płyty panelowej tworzy kąt δ.
Łuk o promieniu R, po którym przemieszcza się górna krawędź główki ryglującej jest równy wysokości sprężystego ramienia.
PL 218 355 B1
Wartość promienia r1 górnej płaszczyzny główki ryglującej, w przybliżeniu odpowiada 1/3 grubości płyty panelowej.
Ramię z poziomą płaszczyzną korpusu tworzy kąt α. Prostoliniowa dolna płaszczyzna główki ryglującej i gniazda sprężystego łącznika z płaszczyzną pionową ramienia tworzą kąt β.
W korpusie łącznika sprężystego prostopadle do rowka, usytuowana jest szczelina rozprężna.
Szerokość szczeliny odpowiada połowię grubości ramienia.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia w widoku aksonometrycznym dwa łączone panele krótszymi bokami za pośrednictwem łącznika, fig. 2 - przedstawia panel w przekroju poprzecznym z łącznikiem, fig. 3 - przedstawia panel w przekroju poprzecznym, fig. 4 - przedstawia łącznik w przekroju poprzecznym, fig. 5 - przedstawia łącznik w przekroju poprzecznym ze szczeliną.
Podłogowa płyta panelowa warstwowa zawiera profilowany wpust 1, usytuowany na prawej krótszej krawędzi i zawiera od dołu wargę 3 z usytuowanym w niej wybraniem zakończonym powierzchnią graniczną 4 i boczną powierzchnią oporową 9, oraz gniazdo osadcze 5 usytuowane wewnątrz wpustu 1. W gnieździe 5 umieszczony jest sprężysty łącznik 6, w kształcie zbliżonym do litery „Z, z główką ryglującą 8, która podczas procesu łączenia podłogowej płyty panelowej z sąsiednią płytą, przemieszcza się po łuku o promieniu R, równym wysokości sprężystego ramienia 14. Natomiast profilowany wypust 2, usytuowany na przeciwległej krótszej krawędzi podłogowej płyty panelowej, w górnej jej części, zawiera gniazdo 7 w którym osadzona jest główka ryglującą 8 sprężystego łącznika 6, a poniżej gniazda 7 usytuowana jest warga 10 z boczną powierzchnią oporową 11 i wybraniem zakończonym powierzchnią graniczną 12. Przy czym sprężysty łącznik 6, w przekroju poprzecznym, ma kształt zbliżony do litery „Z i zawiera w górnej części główkę ryglującą 8, w przekroju poprzecznym o kształcie wycinka koła połączoną ramieniem 14 z korpusem 15, a w korpusie 15 wzdłuż ramienia 14 usytuowany jest pionowy rowek 16, przy czym w jego dolnej części usytuowana jest szczelina rozprężna 18. Boczne powierzchnie oporowe 9 i 11 usytuowane na krawędziach wewnętrznych warg 3 i 10 z pionowa osią symetrii podłogowej płyty panelowej tworzą kąt δ. Wartość promienia η górnej płaszczyzny 13 główki ryglującej 8, ma wartość równą 1/3 grubości podłogowej płyty panelowej. Ramię 14 sprężystego łącznika 6 z poziomą płaszczyzną 19 korpusu 15 tworzy kąt α = 89°. Dolna płaszczyzna 17 główki ryglującej 8 sprężystego łącznika 6 i dolna płaszczyzna gniazda 7 z płaszczyzną ramienia 14 tworzą kąt β = 91°. Szerokość szczeliny 18 jest równa połowie grubości

Claims (9)

1. Podłogowa płyta panelowa, w formie prostokąta która ma, na co najmniej dwóch przeciwległych bokach, usytuowane elementy spinające do mechanicznego ryglowania, w formie wpustu na jednej krawędzi i wypustu na przeciwległej krawędzi, znamienna tym, że profilowany wpust (1), usytuowany na jednej krótszej krawędzi i zawiera od dołu wargę (3) z usytuowanym w niej wybraniem zakończonym powierzchnią graniczną (4) i boczną powierzchnią oporową (9), oraz gniazdo osadcze (5) usytuowane wewnątrz wpustu (1), w którym umieszczony jest sprężysty łącznik (6), z główką ryglującą (8), która podczas procesu łączenia podłogowej płyty panelowej z sąsiednią płytą, przemieszcza się po łuku o promieniu R, natomiast profilowany wypust (2), usytuowany na przeciwległej krawędzi, w górnej części płyty panelowej, zawiera gniazdo (7) w którym osadzona jest główka ryglującą (8) sprężystego łącznika (6), a poniżej gniazda (7) usytuowana jest warga (10) z boczną powierzchnią oporową (11) i wybraniem zakończonym powierzchnią graniczną (12), przy czym sprężysty łącznik (6), w przekroju poprzecznym, ma kształt zbliżony do litery „Z lub „S i zawiera w górnej części główkę ryglującą (8) połączoną ramieniem (14) z korpusem (15) a w korpusie (15) wzdłuż ramienia (14) usytuowany jest pionowy rowek (16).
2. Płyta panelowa według zastrz. 1, znamienna tym, że główka ryglująca (8) sprężystego łącznika (6) ma w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do wycinka koła.
3. Płyta panelowa według zastrz. 1, znamienna tym, że boczne powierzchnie oporowe (9) i (11), usytuowane na krawędziach wewnętrznych warg (3) i (10) z pionową osią symetrii płyty panelowej tworzy kąt δ.
4. Płyta panelowa według zastrz. 1, znamienna tym, że łuk o promieniu R, po którym przemieszcza się górna krawędź główki ryglującej (8) jest równy wysokości sprężystego ramienia (14).
PL 218 355 B1
5. Płyta panelowa według zastrz. 1 i 2, znamienna tym, że wartość promienia r1 górnej płaszczyzny (13) główki ryglującej (8), w przybliżeniu odpowiada 1/3 grubości płyty panelowej.
6. Płyta panelowa według zastrz. 1, znamienna tym, że ramię (14) z poziomą płaszczyzną (19) korpusu (15) tworzy kąt α.
7. Płyta panelowa według zastrz. 1, znamienna tym, że prostoliniowa dolna płaszczyzna (17) główki ryglującej (8) i gniazda (7) sprężystego łącznika (6) z płaszczyzną pionową ramienia (14) tworzą kąt β.
8. Płyta panelowa według zastrz. 1, znamienna tym, że w korpusie (15), łącznika sprężystego (6) prostopadle do rowka (16), usytuowana jest szczelina rozprężna (18).
9. Płyta panelowa według zastrz. 1, znamienna tym, że szerokość szczeliny (18) odpowiada co najmniej 1/3 grubości ramienia (14).
PL389479A 2009-11-05 2009-11-05 Podłogowa płyta panelowa PL218355B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389479A PL218355B1 (pl) 2009-11-05 2009-11-05 Podłogowa płyta panelowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389479A PL218355B1 (pl) 2009-11-05 2009-11-05 Podłogowa płyta panelowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL389479A1 PL389479A1 (pl) 2011-05-09
PL218355B1 true PL218355B1 (pl) 2014-11-28

Family

ID=44070174

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL389479A PL218355B1 (pl) 2009-11-05 2009-11-05 Podłogowa płyta panelowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL218355B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL389479A1 (pl) 2011-05-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10214918B2 (en) Floor panel forming a floor covering, floor covering formed from such floor panels and methods for manufacturing such floor panels
RU2457306C2 (ru) Панель, прежде всего половая панель
US11939777B2 (en) Wall or ceiling panel and wall or ceiling assembly
CA2895312C (en) Floor panel for forming a floor covering, floor covering formed of such floor panels, and method for manufacturing such floor panels
MY144838A (en) Panel and floor covering
US9725912B2 (en) Mechanical locking system for floor panels
ES2626781T3 (es) Panel de suelo
KR100830780B1 (ko) 프로파일 레일 시스템
US8938929B2 (en) Set of panels with clip
PT1936068E (pt) Método para fornecer painéis para soalho com um sistema de encaixe mecânico
PT1863984E (pt) Sistema de fecho mecânico para painéis de pavimento e um método para desligar painéis de pavimento
CN104854286A (zh) 用于地板镶板的机械锁定系统
WO2015174914A1 (en) Building panel with a mechanical locking system
CA2665031A1 (en) Panel, in particular a floor panel
RU2014102588A (ru) Система механического замкового соединения для панелей напольных покрытий
BRPI0516017B1 (pt) painel de piso e cobertura de piso composta de tais painéis de piso
PT2063047E (pt) Sistema de calhas perfiladas
RU2019133128A (ru) Панель пола для образования напольного покрытия
EA017561B1 (ru) Рейка плинтуса для закрепления края напольного покрытия
PL218355B1 (pl) Podłogowa płyta panelowa
WO2008088239A1 (fr) Unité de raccordement de panneaux de construction
RU2758323C1 (ru) Система напольного покрытия с повышенной приспособляемостью
WO2006073321A1 (en) A fixing system for finishing profile and decorative profile joints
US20160312476A1 (en) Wall Covering Systems And Wall Covering System Components
RU71353U1 (ru) Узел соединения строительных панелей