PL217875B1 - Sposób wykonywania drzwi wewnątrzlokalowych - Google Patents

Sposób wykonywania drzwi wewnątrzlokalowych

Info

Publication number
PL217875B1
PL217875B1 PL395220A PL39522011A PL217875B1 PL 217875 B1 PL217875 B1 PL 217875B1 PL 395220 A PL395220 A PL 395220A PL 39522011 A PL39522011 A PL 39522011A PL 217875 B1 PL217875 B1 PL 217875B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
elements
varnished
door
stiles
varnish
Prior art date
Application number
PL395220A
Other languages
English (en)
Other versions
PL395220A1 (pl
Inventor
Tadeusz Wizła
Ireneusz Idzikowski
Original Assignee
Wizła Tadeusz Kornik Stolarska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=47392309&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL217875(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Wizła Tadeusz Kornik Stolarska filed Critical Wizła Tadeusz Kornik Stolarska
Priority to PL395220A priority Critical patent/PL217875B1/pl
Publication of PL395220A1 publication Critical patent/PL395220A1/pl
Publication of PL217875B1 publication Critical patent/PL217875B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wykonywania drzwi wewnątrzlokalowych z drewna klejonego warstwowo na maszynach ze sterowaniem numerycznym, przy wykonywaniu operacji technologicznych odbywających się w jednym mocowaniu elementu obrabianego.
Znany sposób wykonywania obróbki kształtowej odbywa się na konwencjonalnych obrabiarkach i urządzeniach, które nie gwarantują powtarzalności kształtów i wymiarów. Obróbka wielostronna ramiaków pionowych i poziomych stanowiących elementy ramy skrzydła drzwiowego odbywa się bez nadania ostatecznego kształtu jednej wąskiej, zewnętrznej powierzchni skrzydła. Ramiaki montowane są w ramę, która następnie obrabiana jest po swojej obwiedni na czopiarkach jedno lub dwustronnych. Taki sposób pozwala wyeliminować część krzywizn ramiaków, która nie przekracza przewidzianego naddatku obróbkowego oraz usunąć wyrwania na czołach elementów powstałe podczas wykonywania czopów i widlic na czołach elementów. Ramiaki po takiej obróbce nie mają jednakowej szerokości. Następnie odbywa się wykańczanie wyrobami malarsko-lakierniczymi. Wadą tego sposobu wykonywania ram skrzydeł drzwiowych jest konieczność przemieszczania elementów o znacznych wymiarach, to jest przeciętnie 850 x 2050 mm. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia i wymaga stosowania maszyn i urządzeń o znacznych gabarytach. Ponadto nie występuje tutaj możliwość wymiany pojedynczego uszkodzonego elementu ramy skrzydła, przez co wybrakowaniu podlega cały zespół elementów. Całościowe lakierowanie zmontowanego skrzydła powoduje zalewanie lakierem miejsc styku ramiaków poziomych i pionowych, co w efekcie ma wpływ na znaczne przekroczenie zalecanej grubości lakierowania. Ponadto w wyniku kurczenia i pęcznienia drewna spowodowanego zmianami wilgotności powietrza dochodzi do pęknięć powłoki w miejscach styku ramiaków i łuszczenia powłoki lakierowej, co może stać się ogniskiem rozwoju pleśni i grzybów niszczących drewno.
Znany jest także sposób wykonywania obróbki kształtowej ramiaków na maszynach sterowanych numerycznie, które gwarantują powtarzalność kształtów i wymiarów. Obróbka wielostronna ramiaków odbywa się z nadaniem ostatecznego kształtu wszystkim powierzchniom. Ramiaki montowane są tutaj w ramę skrzydła, a następnie odbywa się wykańczanie powierzchni wyrobami malarsko-lakierniczymi. Podobnie i w tym sposobie nie ma możliwości wymiany pojedynczego uszkodzonego elementu ramy skrzydła, która trafia do lakierowania, przez co wybrakowaniu podlega cały zespół elementów. Całościowe lakierowanie zmontowanego skrzydła powoduje zalewanie lakierem miejsc styku ramiaków poziomych i pionowych, co w efekcie ma wpływ na znaczne przekroczenie zalecanej grubości lakierowania. Ponadto w wyniku kurczenia i pęcznienia drewna spowodowanego zmianami wilgotności powietrza dochodzi do pęknięć powłok w miejscach styku ramiaków i łuszczenia powłoki lakierowej, co może stać się ogniskiem rozwoju pleśni i grzybów niszczących drewno.
Sposób według wynalazku polega na tym, że przed kompletowaniem i montażem skrzydeł drzwiowych, a po obróbce zasadniczej, to jest po profilowaniu, formatyzowaniu, czopowaniu, wykonywaniu gniazd pod okucia i kołki, a także po szlifowaniu, elementy składowe skrzydeł drzwiowych, to jest ramiaki pionowe i poziome, płyciny drzwiowe, listwy mocujące szybę i płycinę, poddawane są lakierowaniu na linii przelotowej o maksymalnej wydajności 80 mb/min, przy zastosowaniu przed kabiną lakierniczą natryskową promiennika podczerwieni, gdzie drewniane elementy drzwiowe poddawane są wstępnie lakierowaniu powierzchniowemu w temperaturze średnio 40 - 60 stopni C. Następnie elementy te są lakierowane natryskowo i przenoszone są na przenośniku taśmowym do komory utwardzania, gdzie następuje utwardzanie powłoki lakierowanej w promiennikach UV. Podczas tej operacji 100% masy płynnej lakieru zamienia się w twardą powłokę. Czas poddawania utwardzeniu powłoki lakierniczej w odniesieniu do jednego metra długości elementu wynosi około 1 sekundy. Polakierowane w ten sposób elementy skrzydeł drzwiowych są odwracane i lakierowane są płaszczyzny tych elementów, które podczas pierwszego przejścia przez linię lakierniczą miały kontakt z przenośnikiem taśmowym. Po poddaniu lakierowaniu elementów skrzydeł drzwiowych, elementy te są kompletowane, montowane i pakowane. Montaż ramy skrzydła po polakierowaniu poszczególnych jego elementów rozpoczyna się od wklejenia kołków w otwory ramiaków poziomych, po czym w otwory ramiaków pionowych nanoszony jest klej. Następnie elementy układane są w prasie pneumatycznej, gdzie są zaciskane. Po wyjęciu z prasy poddawane są okuwaniu i montażowi listew mocujących szybę lub płycinę, a także samych szyb lub płycin, a ponadto montażowi zamka i zawiasów.
Sposób według wynalazku odbywa się na maszynach ze sterowaniem numerycznym, co gwarantuje powtarzalność kształtów i wymiarów. Wszystkie operacje związane z wykonaniem gniazd pod kołki, zamek, klamkę, czopowaniem czół odbywają się w jednym mocowaniu. Dzięki zastosowaniu
PL 217 875 B1 niezależnych zespołów obróbkowych możliwe jest jednoczesne wykonywanie kilku operacji co znacznie skraca czas wykonania. Obróbka wielostronna ramiaków odbywa się z nadaniem ostatecznego kształtu wszystkim powierzchniom.
Nieoczekiwanie okazało się, że wykańczanie powierzchni elementów drzwi wyrobami malarsko-lakierniczymi przed kompletowaniem tych elementów i montażem pozwoliło na zastosowanie wielopłaszczyznowego natrysku lakieru, co dało możliwość dokładnego wykończenia wszystkich powierzchni elementów drzwi. Zabezpiecza to drewno przed działaniem wilgoci z powietrza również w miejscach styku ramiaków poziomych i pionowych, które są szczególnie narażone na porażenie przez pleśń i grzyby niszczące drewno. Ponadto bardzo istotnym walorem techniczno-użytkowym sposobu według wynalazku jest to, że przed montażem poszczególnych elementów drzwi jest możliwość wprowadzenia kontroli jakości tych elementów, eliminującej te wadliwe z dalszego procesu. Rozwiązanie to pozwala eliminować z procesu pojedyncze elementy, a nie całe zespoły tych elementów po zmontowaniu.
Pierwszym etapem procesu produkcji drzwi wewnątrzlokalowych z drewna klejonego warstwowo jest wytworzenie tak zwanej klejonki, z której wytworzone zostają ramiaki, płyciny i listwy. Deski rozcinane są na fryzy oraz oflisy o różnej szerokości odkrycia. Fryzy z wadami poddawane są wycinaniu wad przy użyciu automatycznej wycinarki wad i łączone są na długości przy użyciu złącz wieloklinowych. Następnie fryzy prasowane są w prasie hydraulicznej i strugane czterostronnie, po czym nakładany jest na nie klej. Układane w prasie pneumatycznej trapezowej klejone są w ramiaki, które poddawane są struganiu czterostronnemu na strugarce czterogłowicowej. Fryzy bezsęczne przecierane są na obłogę, na którą nakłada się klej i łączy się z wystruganym czterostronnie ramiakiem. Zaobłogowane ramiaki pionowe profilowane są czterostronnie, a następnie poddawane są formatyzowaniu, czopowaniu czół, wykonywaniu gniazd pod okucia oraz kołki na pilarko-frezarko-wiertarce przelotowej. Następnie ramiaki są szlifowane na szlifierkach taśmowych wielogłowicowych. Podobnie zaobłogowane ramiaki poziome profilowane są czterostronnie, a następnie poddawane są formatyzowaniu, czopowaniu i wierceniu. Następnie ramiaki są szlifowane na szlifierkach taśmowych wielogłowicowych.
Sklejane z listew płyciny drzwiowe poddawane są obróbce płaszczyzn, a następnie podlegają formatyzowaniu. Listwy profilowane są czterostronnie i docinane na dokładną długość z zaokrąglenia jednej krawędzi czołowej.
Tak wyszlifowane elementy drzwi poddawane są lakierowaniu. Lakierowanie pojedynczych elementów odbywa się na linii przelotowej o maksymalnej wydajności 80 mb/min, z możliwością odzysku i ponownego użycia wyrobu lakierowego. W celu uzyskania lepszej rozlewności nanoszonego lakieru na powierzchni elementu, przed kabiną natryskową zastosowano promiennik podczerwieni, który nagrzewa wstępnie lakierowaną powierzchnię drewna. Element z naniesionym lakierem przenoszony jest na przenośniku do komory utwardzania powłoki lakierowej wyposażonej w promienniki UV. W wyniku reakcji 100% masy płynnej lakieru zamieniane jest w powłokę lakierową. Czas utwardzania powłoki w odniesieniu do metra długości elementu wynosi około jednej sekundy i zależy od grubości nałożonej warstwy. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania konwencjonalnych, wielkogabarytowych suszarń powłok, w których czas suszenia wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut. Polakierowane elementy są odwracane i lakierowana jest płaszczyzna, która podczas pierwszego przejścia przez linię lakierniczą miała kontakt z przenośnikiem taśmowym. Polakierowany element poddawany jest szlifowaniu międzyoperacyjnemu na szlifierce-szczotkarce. Następnie nakładana jest druga warstwa lakieru w sposób analogiczny jak podczas nakładania pierwszej warstwy. Gotowe polakierowane elementy układane są na podkładkach w stosy i magazynowane.
Montaż ramy skrzydła po polakierowaniu poszczególnych jego elementów rozpoczyna się od wklejenia kołków w otwory ramiaków poziomych. Następnie w otwory ramiaków pionowych nanoszony jest klej. Elementy układane są w prasie pneumatycznej i zaciskane. Po związaniu kleju rama skrzydła drzwiowego jest wyjmowana z prasy i poddawana okuwaniu. Montowane są listwy mocujące szybę lub płycinę przy użyciu sztyfciarki pneumatycznej na sztyfty stalowe z jednej strony skrzydła. Następnie montowane są szyby lub płyciny. Kolejnym etapem jest montaż listew po przeciwległej stronie skrzydła, a także montaż zamka i zawiasów.
Kolejnym etapem wytwarzania skrzydeł drzwi wewnątrzlokalowych jest etap pakowania. Pakowane drzwi przesuwane są po zabezpieczeniu krawędzi styropianem na przenośniku pomiędzy dolnym a górnym wałkiem z folią, która po wstępnym zgrzaniu tworzy półrękaw. Kolejny zgrzew folii wykonywany jest na końcu skrzydła drzwiowego. Skrzydło w rękawie bez zgrzewów podłużnych wprowadzane jest do komory tunelu grzewczego, gdzie w temperaturze około 240 stopni C folia jest obkurczana.

Claims (3)

1. Sposób wykonywania drzwi wewnątrzlokalowych, w którym po wytworzeniu w tradycyjny sposób klejonki w postaci drewna klejonego warstwowo, następuje wielostronna obróbka wiórowa ramiaków pionowych i poziomych skrzydła drzwiowego poprzez nadanie ostatecznego kształtu powierzchniom tych elementów, znamienny tym, że przed kompletowaniem i montażem skrzydeł drzwiowych, a po obróbce zasadniczej, to jest po profilowaniu, formatyzowaniu, czopowaniu, wykonaniu gniazd pod okucia i kołki, a także po szlifowaniu, elementy składowe skrzydeł drzwiowych, to jest ramiaki pionowe i poziome, płyciny drzwiowe, listwy mocujące szybę i płycinę, poddawane są lakierowaniu na linii przelotowej o wydajności 80 mb/min, przy zastosowaniu przed kabiną lakierniczą natryskową promiennika podczerwieni, gdzie elementy drzwiowe poddawane są wstępnie lakierowaniu powierzchniowemu w temperaturze średnio 40 - 60 stopni C, a następnie elementy są lakierowane natryskowo i przenoszone są na przenośniku taśmowym do komory utwardzania, gdzie następuje utwardzenie powłoki lakierowanej w promiennikach UV, gdzie podczas tej operacji 100% masy płynnej lakieru zamienia się w twardą powłokę lakierową, przy czym czas poddawania utwardzeniu powłoki lakierniczej w odniesieniu do jednego metra długości elementu wynosi około 1 sekundy, a ponadto polakierowane elementy skrzydeł drzwiowych są odwracane i lakierowane są płaszczyzny tych elementów, które podczas pierwszego przejścia przez linię lakierniczą miały kontakt z przenośnikiem taśmowym, a następnie element poddawany jest szlifowaniu i ponownemu lakierowaniu na gotowo.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po poddaniu lakierowaniu elementów skrzydeł drzwiowych, elementy te są kompletowane, montowane i pakowane.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że montaż ramy skrzydła po polakierowaniu poszczególnych jego elementów rozpoczyna się od wklejenia kołków w otwory ramiaków poziomych, po czym w otwory ramiaków pionowych nanoszony jest klej, a elementy układane są w prasie pneumatycznej, gdzie są zaciskane, a po wyjęciu z prasy poddawane są okuwaniu i montażowi listew mocujących szybę lub płycinę, a także samych szyb lub płycin, a ponadto montażowi zamka i zawiasów.
Departament Wydawnictw UPRP
PL395220A 2011-06-10 2011-06-10 Sposób wykonywania drzwi wewnątrzlokalowych PL217875B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395220A PL217875B1 (pl) 2011-06-10 2011-06-10 Sposób wykonywania drzwi wewnątrzlokalowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395220A PL217875B1 (pl) 2011-06-10 2011-06-10 Sposób wykonywania drzwi wewnątrzlokalowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL395220A1 PL395220A1 (pl) 2012-12-17
PL217875B1 true PL217875B1 (pl) 2014-08-29

Family

ID=47392309

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL395220A PL217875B1 (pl) 2011-06-10 2011-06-10 Sposób wykonywania drzwi wewnątrzlokalowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL217875B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL395220A1 (pl) 2012-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1991743B1 (en) Method for producing fire rated doors
KR20070107720A (ko) 합판 제조 방법
CN103909554B (zh) 利用次小径材生产实木家具弯曲构件的方法
US20070221311A1 (en) System and method for forming wood products
US5771656A (en) Fiberboard doors
ES2951781T3 (es) Método para la producción de componentes curvos para muebles
US6214148B1 (en) System for applying a wood veneer across a corner of an elongate core
PL217875B1 (pl) Sposób wykonywania drzwi wewnątrzlokalowych
US5817202A (en) Composite moulding and method of making
US2622999A (en) Method for making honeycomb core doors
EP2516120A1 (de) Gefügte furnierbahn
EP3163000B1 (en) A method for manufacturing a door panel with door frame elements
RU2297332C2 (ru) Криволинейный композитный элемент и способ его изготовления
US20180051504A1 (en) Method for machining a workpiece
EP1469156A2 (en) Frame for casings, doors or windows and the like, and method for producing frames for casings, doors or windows and the like
CN104552486A (zh) 绿色环保高强度抗变形铝芯复合门的制作方法
CN111231043A (zh) 一种实木门框加工工艺
CN212602397U (zh) 一种防开裂变形实木门板生产用夹紧型拼板机涂胶装置
BG3797U1 (bg) Линия за производство на крила за интериорни врати
PL229979B1 (pl) Sposób produkcji okna pasywnego i ciąg technologiczny do produkcji okna pasywnego
PL244453B1 (pl) Sposób wytwarzania formatek z płyt drewnianych i drewnopochodnych o przestrzennej strukturze frontu i zwiększonych właściwościach użytkowych
PL230700B1 (pl) Sposob wytwarzania skrzydla drzwiowego wewnetrznego o zwiekszonych parametrach uzytkowych
RU2171614C1 (ru) Способ изготовления мебельных деталей
Madsen Modern Door Construction—Manufacture and Use
PL244604B1 (pl) Sposób wytwarzania mebli z płyt meblowych