PL217372B1 - Układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego - Google Patents

Układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego

Info

Publication number
PL217372B1
PL217372B1 PL391677A PL39167710A PL217372B1 PL 217372 B1 PL217372 B1 PL 217372B1 PL 391677 A PL391677 A PL 391677A PL 39167710 A PL39167710 A PL 39167710A PL 217372 B1 PL217372 B1 PL 217372B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
output
input
intrinsically safe
electric circuit
circuit
Prior art date
Application number
PL391677A
Other languages
English (en)
Other versions
PL391677A1 (pl
Inventor
Witalij Skoropacki
Henryk Passia
Wojciech Pacuła
Michał Karpierz
Original Assignee
Główny Inst Górnictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Główny Inst Górnictwa filed Critical Główny Inst Górnictwa
Priority to PL391677A priority Critical patent/PL217372B1/pl
Publication of PL391677A1 publication Critical patent/PL391677A1/pl
Publication of PL217372B1 publication Critical patent/PL217372B1/pl

Links

Landscapes

  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego, zapewniający przeciwwybuchowość obwodów elektrycznych funkcjonujących w przestrzeniach zagrożonych wybuchem, na przykład w obecności gazów lub aerozoli cieczy palnych, zwłaszcza w obiektach przemysłu węglowego i petrochemicznego.
Znana jest, na przykład z opisu patentowego PL 106542, bariera ochronna w postaci czwórnika zaopatrzonego w zaciski wejściowe dla przyłączania nie- iskrobezpiecznej części obwodu elektrycznego i zaciski wyjściowe dla przyłączania iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego. Pomiędzy zaciski wejściowe i wyjściowe są włączone rezystory ograniczające prąd zwarcia i diody Zenera ograniczające wzrost napięcia na wejściu chronionego obwodu elektrycznego.
Rozwiązanie to cechuje się niską sprawnością elektryczną i niską wartością użytecznej mocy iskrobezpiecznej, która może być przekazana do obciążenia.
Znana jest również, na przykład z opisu patentowego PL 180574, bariera ochronna w postaci czwórnika zaopatrzonego w zaciski wejściowe dla przyłączania nieiskrobezpiecznej części obwodu elektrycznego i zaciski wyjściowe dla przyłączania iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego, pomiędzy które jest włączona dioda Zenera. Pomiędzy pierwszy zacisk wejściowy i pierwszy zacisk wyjściowy jest włączony rezystor pomiarowy, którego jeden koniec jest połączony z emiterem pierwszego p-n-p tranzystora, którego baza jest dołączona do kolektora drugiego n-p-n tranzystora. Kolektor pierwszego tranzystora związany jest z bazą drugiego tranzystora, którego emiter jest połączony z bramką tyrystora o anodzie dołączonej do dodatniego zacisku wejściowego oraz do katody diody prostowniczej. Katoda tyrystora związana jest z anodą diody prostowniczej, z ujemnym zaciskiem wejściowym i drugim końcem rezystora pomiarowego.
Wadą tego rozwiązania jest niska niezawodność układu i niespełnienie wymagań normy PN-EN-60079-11 - Urządzenia elektryczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Wykonanie iskrobezpieczne „i”. Obecność dwóch niezabezpieczonych tranzystorów jest sprzeczna z wymaganiami tej normy, ponieważ te tranzystory nie mogą być zakwalifikowane jako elementy nieuszkadzalne. Ponadto według wymienionej normy wymagane jest potrajanie bariery ochronnej, co w tym przypadku związane jest z obniżeniem wartości iskrobezpiecznej mocy przekazywanej do obciążenia oraz ze zmniejszeniem stabilności wyjściowego napięcia. Istotną wadą takiego rozwiązania jest również przegrzewanie tyrystora w stanie zwarcia.
Znana jest także, na przykład z opisu patentowego nr PL 203051, bariera ochronna z nieliniową charakterystyką wyjściową, wykonana w postaci czwórnika z zaciskami wejściowymi dla przyłączania nieiskrobezpiecznej części obwodu elektrycznego i zaciskami wyjściowymi dla przyłączania iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego. Pomiędzy pierwszy zacisk wejściowy i pierwszy zacisk wyjściowy włączony jest rezystor pomiarowy. Drugi zacisk wejściowy poprzez bimetalowy bezpiecznik termiczny jest związany z anodami trzech tyrystorów, katodami trzech diod Zenera i z drugim zaciskiem wyjściowym. Katody wymienionych tyrystorów są wspólnie połączone z pierwszym zaciskiem wejściowym, a bramka pierwszego tyrystora jest związana z anodą pierwszej diody Zenera i poprzez pierwszy rezystor z pierwszym zaciskiem wyjściowym, bramka drugiego tyrystora jest związana z anodą drugiej diody Zenera i poprzez drugi rezystor z pierwszym zaciskiem wyjściowym, natomiast bramka trzeciego tyrystora jest związana z anodą trzeciej diody Zenera i poprzez trzeci rezystor z pierwszym zaciskiem wyjściowym.
Wadą takiego rozwiązania jest niska skuteczność przy zapewnianiu iskrobezpieczeństwa w trybie komutacji awaryjnej typu „rozwarcia” w chronionym obwodzie elektrycznym.
Ponadto znany jest, na przykład z opisu patentowego PL 203549, elektroniczny układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego, w którym dla zwiększenia skuteczności zabezpieczenia przeciwiskrzeniowego w trybie awaryjnego rozwarcia powstałego w obwodzie chronionym, wprowadzono zamiast rezystora pomiarowego element pomiarowy w postaci zintegrowanej indukcyjności i rezystancji.
W obwodach indukcyjnych takie rozwiązanie również nie zapewnia dostatecznej skuteczności pod względem minimalizacji energii wyładowania elektrycznego w punkcie komutacji awaryjnej typu „rozwarcie”, wskutek wzrostu szybkości zmiany pola magnetycznego w obwodzie RLC spowodowanego zadziałaniem jednego z kluczy tyrystorowych.
Z kolei znany jest, na przykład z opisu zgłoszonego w Polsce wynalazku P 380349, tyrystorowy układ ochronny obwodu iskrobezpiecznego, wykonany w postaci czwórnika z zaciskami wejściowymi
PL 217 372 B1 dla przyłączania nieiskrobezpiecznej części obwodu elektrycznego i zaciskami wyjściowymi dla przyłączenia iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego, w którym pomiędzy pierwszym zaciskiem wejściowym i drugim zaciskiem wyjściowym jest włączony element pomiarowy, a drugi zacisk wejściowy poprzez bezpiecznik termiczny związany jest z anodami trzech tyrystorów. Katody tyrystorów są połączone z pierwszym zaciskiem wejściowym, a bramki sterujące są związane odrębnie poprzez rezystory z połączonymi ze sobą katodami trzech diod Zenera.
Wadą takiego rozwiązania jest niska czułość układu na awaryjne zmiany prądu w obciążeniu wskutek obecności rezystora w obwodzie bramki każdego z tyrystorów oraz podwyższona czułość układu na krótkotrwałe skoki napięcia na zaciskach wejściowych powstałe wskutek różnorakich zakłóceń.
Wymienione wady powyżej przytoczonych rozwiązań częściowo są wyeliminowany w barierze iskrobezpieczeństwa z nieliniową charakterystyką prądowo-napięciową, według opisu zgłoszonego w Polsce wynalazku P 388049, w której pierwszy zacisk wejściowy jest odrębnie związany przez równolegle połączone pierwszy kondensator i czwarty rezystor z anodą pierwszej diody Zenera, przez równolegle połączone drugi kondensator i piąty rezystor z anodą drugiej diody Zenera oraz poprzez równolegle połączone trzeci kondensator i szósty rezystor z anodą trzeciej diody Zenera, a pierwszy zacisk wyjściowy związany jest poprzez pierwszą diodę prostowniczą z bramką pierwszego tyrystora, poprzez drugą diodę prostowniczą z bramką drugiego tyrystora oraz poprzez trzecią diodę prostowniczą z bramką trzeciego tyrystora.
Wspólną wadą wyżej wymienionych rozwiązań zostaje zależność napięcia wyjściowego od prądu obciążenia. Ponieważ kryterium zadziałania dowolnego klucza dokonującego odcięcia dopływu prądu do obciążenia, w chwili powstania przeciążenia układu ochronnego, drogą zwarcia zacisków wyjściowych, jest wartość spadku napięcia na rezystorze pomiarowym ( zwykle to około 0,7 V), to przy zmianie natężenia prądu obciążenia od zera do wartości dopuszczalnej wartość napięcia wyjściowego zmniejsza się od wartości napięcia biegu jałowego U do wartości napięcia U. - 0,7. Taka zmiana wartości napięcia na wejściu obwodu iskrobezpiecznego, zwłaszcza przy niskonapięciowym zasilaniu tego obwodu, wymaga stosowania specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych w odbiornikach zasilania celem zapewnienia inwariantności do zmian napięcia zasilania.
W układzie ochronnym iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego, wykonanym w postaci czwórnika z zaciskami wejściowymi dla przyłączania nieiskrobezpiecznej części obwodu elektryczn ego i zaciskami wyjściowymi dla przyłączenia iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego, w którym pierwszy zacisk wejściowy o dodatniej polaryzacji poprzez bezpiecznik topikowy i element indukcyjny związany jest z pierwszym zaciskiem wyjściowym, drugi zacisk wejściowy o ujemnej polaryzacji poprzez rezystor pomiarowy związany jest z drugim zaciskiem wyjściowym, a pierwszy zacisk wyjściowy i drugi zacisk wejściowy są zbocznikowane przez trzy identyczne równolegle połączone zwierające klucze elektroniczne, stanowiące wspólny element wykonawczy dla nadprądowego i nadnapięciowego zabezpieczenia, według wynalazku, wyjście elementu indukcyjnego związane jest z pierwszym wejściem regulatora napięcia, drugi zacisk wejściowy układu ochronnego związany jest z drugim wejściem wymienionego regulatora napięcia, którego pierwsze wyjście jest związane z pierwszym zaciskiem wyjściowym układu ochronnego, a drugie wyjście poprzez szeregowo połączone pierwszy rezystor pomiarowy i drugi rezystor pomiarowy jest związane z drugim zaciskiem wyjściowym układu ochronnego, przy czym wspólny punkt łączenia wymienionych rezystorów pomiarowych jest związany z wejściem sterującym regulatora napięcia.
Układ ochronny według wynalazku zapewnia stabilizację napięcia na wejściu iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym wykonaniu na rysunku, przedstawiającym schemat funkcjonalny układu ochronnego.
Układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego, wykonany w postaci czwórnika, zawiera zaciski wejściowe 1, 2 dla przyłączania nieiskrobezpiecznej części obwodu elektrycznego i zaciski wyjściowe 3, 4 dla przyłączania iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego. Pierwszy zacisk wejściowy 1 o dodatniej polaryzacji, poprzez bezpiecznik topikowy 5 i element indukcyjny 6 związany jest z pierwszym wejściem regulatora napięcia 7, którego drugie wejście jest związane z drugim zaciskiem wejściowym 2, a pierwsze wyjście związane jest z pierwszym wejściem 3 układu ochronnego. Drugie wyjście regulatora napięcia 7 poprzez szeregowo połączone pierwszy rezystor pomiarowy 11 i drugi rezystor pomiarowy 12 związane jest z drugim wyjściem 4 układu ochronnego, które jest związane z wejściami sterującymi trzech identycznych równoległe połączonych kluczy elektronicznych 8, 9 i 10,
PL 217 372 B1 bocznikujących zacisk wyjściowy 3 układu ochronnego i wspólny punkt łączenia wymienionych rezystorów pomiarowych 11 i 12, który z kolei jest związany z wejściem sterującym regulatora napięcia 7.
Układ ochronny obwodu iskrobezpiecznego zasilania działa w sposób następujący. W stanie normalnej pracy klucze 8, 9 i 10 znajdują się w stanie rozwarcia. W przypadku, kiedy chroniony iskrobezpieczny obwód elektryczny posiada parametry znamionowe, na zaciskach wyjściowych 3 i 4 układu ochronnego występuje napięcie równe wartości ustalonej. Przy powstaniu przeciążenia lub zwarcia w chronionym obwodzie wyjściowym, wskutek wzrostu spadku napięcia na drugim rezystorze pomiarowym 12 powyżej 0,7 V, zostaje wysterowany jeden z wymienionych kluczy, 8, 9 lub 10, wskutek czego następuje natychmiastowe zwarcie dodatniego i ujemnego biegunów zasilania i tym samym odcięcie dopływu energii elektrycznej do obwodu chronionego. Drugi rezystor pomiarowy 12 kompensuje zmiany wartości napięcia na zaciskach wyjściowych 3, 4 układu ochronnego w zakresie zmian prądu obciążenia od zera do wartości dopuszczalnej, bez pogorszenia właściwości ochronnych. Najkorzystniej aby wartości obu rezystorów pomiarowych 11 i 12 były identyczne. Tak więc, przy zmianie wartości prądu obciążenia od zera do wartości dopuszczalnej spadki napięcia na pierwszym i drugim rezystorze pomiarowym 11 i 12 będą równe w zakresie 0 * 0,7 V. Na przykład, jeżeli spadek napięcia na obu rezystorach pomiarowych 11 i 12 będzie wynosił Δ V, to na wyjściu regulatora napięcia 7 napięcie wzrośnie o 2·Δ V, stabilizując tym samym jego wartość na wyjściu układu ochronnego.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego, wykonany w postaci czwórnika z zaciskami wejściowymi dla przyłączania nieiskrobezpiecznej części obwodu elektrycznego i zaciskami wyjściowymi dla przyłączenia iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego, w którym pierwszy zacisk wejściowy o dodatniej polaryzacji poprzez bezpiecznik topikowy i element indukcyjny związany jest z pierwszym zaciskiem wyjściowym, drugi zacisk wejściowy o ujemnej polaryzacji poprzez rezystor pomiarowy związany jest z drugim zaciskiem wyjściowym, a pierwszy zacisk wyjściowy i drugi zacisk wejściowy są zbocznikowane przez trzy identyczne równolegle połączone zwierające klucze elektroniczne, stanowiące wspólny element wykonawczy dla nadprądowego i nadnapięciowego zabezpieczenia, znamienny tym, że wyjście elementu indukcyjnego (6) związane jest z pierwszym wejściem regulatora napięcia (7), drugi zacisk wejściowy (2) związany jest z drugim wejściem regulatora napięcia (7), którego pierwsze wyjście jest związane z pierwszym zaciskiem wyjściowym (3), a drugie wyjście poprzez szeregowo połączone pierwszy rezystor pomiarowy (11) i drugi rezystor pomiarowy (12) jest związane z drugim zaciskiem wyjściowym (4), przy czym wspólny punkt łączenia wymienionych rezystorów pomiarowych (11 i 12) jest związany z wejściem sterującym regulatora napięcia (7).
PL391677A 2010-06-30 2010-06-30 Układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego PL217372B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391677A PL217372B1 (pl) 2010-06-30 2010-06-30 Układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391677A PL217372B1 (pl) 2010-06-30 2010-06-30 Układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL391677A1 PL391677A1 (pl) 2012-01-02
PL217372B1 true PL217372B1 (pl) 2014-07-31

Family

ID=45510070

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL391677A PL217372B1 (pl) 2010-06-30 2010-06-30 Układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL217372B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL391677A1 (pl) 2012-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8848332B2 (en) Intrinsically safe energy limiting circuit
US5144517A (en) Intrinsically safe barrier device
US10714923B2 (en) Protection device
US7075765B2 (en) Power limiting circuit
CN106058797A (zh) 一种抗短路电子开关
JP5768741B2 (ja) 漏電遮断器
CN112602244B (zh) 用于过电流和过电压保护式电能传输的多级保护装置
US20200169163A1 (en) Power electronic device
EP2510598B1 (en) Electronic protection circuit and protection device
JP5126241B2 (ja) 過電圧保護回路、及び過電圧保護方法
CN112602243B (zh) 用于过电流和过电压保护式电能传输的多级保护装置
PL217372B1 (pl) Układ ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego
RU2502169C1 (ru) Устройство защиты электронных приборов от высоких пиковых напряжений в бортовой сети транспортного средства
US10236874B2 (en) Overvoltage protection circuit for a power semiconductor and method for protecting a power semiconductor from over-voltages
JP2019509710A (ja) 電圧クローバ
PL215557B1 (pl) Bariera iskrobezpieczeństwa z nieliniową charakterystyką prądowo-napięciową
JP2010220415A (ja) 直流電源装置
PL205594B1 (pl) Elektroniczny zespół ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego
US20130329328A1 (en) Integrated protector having two pins for controlling a breakover voltage to prevent surge from a lighting strike and static electricity
PL221108B1 (pl) Zespół ochronny iskrobezpiecznego obwodu elektrycznego
PL207451B1 (pl) Tyrystorowy układ ochronny obwodu iskrobezpiecznego
RU2812966C1 (ru) Источник питания искробезопасный с аккумуляторной поддержкой и комбинированной защитой
US8416550B1 (en) Solid state breaker circuit for direct current applications
PL207673B1 (pl) Bariera iskrobezpieczeństwa źródła zasilania
EP3944499A1 (en) Pre-heater relay

Legal Events

Date Code Title Description
LICE Declarations of willingness to grant licence

Effective date: 20140224

LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140630