PL216538B1 - Zespół do perforowania elementów prętopodobnych, zwłaszcza papierosów - Google Patents
Zespół do perforowania elementów prętopodobnych, zwłaszcza papierosówInfo
- Publication number
- PL216538B1 PL216538B1 PL384242A PL38424208A PL216538B1 PL 216538 B1 PL216538 B1 PL 216538B1 PL 384242 A PL384242 A PL 384242A PL 38424208 A PL38424208 A PL 38424208A PL 216538 B1 PL216538 B1 PL 216538B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- cigarettes
- conveyor
- perforating
- elements
- assembly according
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A24—TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
- A24C—MACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
- A24C5/00—Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
- A24C5/36—Removing papers or other parts from defective cigarettes
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T83/00—Cutting
- Y10T83/02—Other than completely through work thickness
- Y10T83/0304—Grooving
- Y10T83/0311—By use of plural independent rotary blades
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T83/00—Cutting
- Y10T83/929—Tool or tool with support
- Y10T83/9372—Rotatable type
- Y10T83/9374—With spacer interposed between shaft-mounted tools
Landscapes
- Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół do perforowania elementów prętopodobnych, zwłaszcza papierosów, stosowany szczególnie w maszynie do odzyskiwania tytoniu z uszkodzonych lub odrzuconych z produkcji niepełnowartościowych papierosów.
W procesie wytwarzania papierosów wiele z nich zostaje uszkodzonych lub ich jakość bibuły czy owijki ustnika jest niewystarczająca, aby mogły być one kierowane do sprzedaży. W takich przypadkach należy odzyskać tytoń zawarty w tych papierosach, który stanowi cenny surowiec produkcyjny.
W opisie DE nr 4 119 873 przedstawiono konstrukcję urządzenia do rozpruwania papierowej bibułki wybrakowanych papierosów z filtrem. Urządzenie to posiada przenośnik taśmowy transportujący równolegle usytuowane papierosy i przynajmniej jeden walec służący do „otwierania” papierowych bibułek za pomocą noży krążkowych, wyposażonych w drobne ząbki na obwodzie, które nie uszkadzają owijki filtra papierosa. Napęd walca zsynchronizowany jest z napędem przenośnika taśmowego.
Opis DE nr 4 446 323 ujawnia utylizator do odzyskiwania tytoniu z uszkodzonych papierosów, w którym za przenośnikiem kolejno ustawianych papierosów zastosowano urządzenie rozcinające i sito odsiewające odzyskany tytoń od fragmentów rozciętej bibułki papierosowej.
Urządzenie według opisu GB nr 1 262 664, które służy do „otwierania” wybrakowanych papierosów wyposażone jest w przenośnik i współpracującą z nim rolkę z obwodowymi rowkami, posiadającymi w przekroju zasadniczo kształt litery V. Rowki te są tak zwymiarowane, że wzdłużnie podawane papierosy są zaciskane między przeciwległymi powierzchniami rowków rolki i przenośnikiem. W ten sposób bibułka papierosowa jest rozrywana i „otwarte” papierosy przesyłane są do holendra, w którym rozdziela się papier, tytoń i ustniki.
W jednej z konstrukcji maszyny do odzyskiwania tytoniu z niepełnowartościowych papierosów, znanej ze stanu techniki, papierosy są dostarczane przez podajnik na liniowy przenośnik wibracyjny i są transportowane w kierunku wielorowkowego przenośnika bębnowego, przekazującego papierosy do kolejnych zespołów maszyny. Na liniowym przenośniku wibracyjnym, papierosy kierowane są osiowo wzdłuż kierunku transportowania i nasuwane są na rowkowy przenośnik bębnowy, stycznie do jego obwodu. Nad każdym rowkiem przenośnika bębnowego ustawiony jest nóż krążkowy, z wieloma krótkimi ostrzami, rozmieszczonymi na obwodzie. Noże krążkowe i przenośnik bębnowy obracają się, dzięki czemu, bibuła papierosów znajdujących się w rowkach przenośnika bębnowego jest perforowana, lecz w wyniku odpowiedniego dobrania odległości noża od powierzchni rowka przenośnika rowkowego, owijka ustnika papierosa nie jest perforowana. W takim stanie papierosy przemieszczane są dalej na przenośniku bębnowym i opadają następnie na przenośnik wibracyjny, skąd skierowane są do dalszej obróbki, w wyniku której tytoń z papierosa odseparowany jest od bibuły.
W znanym rozwiązaniu konstrukcyjnym zespołu do perforowania papierosów, krążkowe noże perforujące nakłuwają papieros, tworząc perforację bibuły. Część papierosów zaczepia się jednak o ostrza noży krążkowych, jest podrywana z powierzchni przenośnika bębnowego lub liniowego i unoszona pod wałek odgarniający, gdzie może być postrzępiona. Czasami niektóre papierosy, oderwane od powierzchni przenośnika są unoszone ponad nożami i ponownie dostają się do przestrzeni między ostrzami noży i powierzchnią rowków przenośnika bębnowego. W takiej sytuacji papierosy mogą być powtórnie perforowane, na przykład, gdy papieros ustawi się inaczej w czasie pierwszego perforowania lub gdy pod jeden nóż dostaną się dwa papierosy jednocześnie.
W związku z opisanymi wyżej sytuacjami, w znanym rozwiązaniu, do masy tytoniowej odzyskanej z papierosów przedostają się drobne fragmenty bibułki papierosowej, co stanowi poważną wadę konstrukcji maszyny do odzyskiwania tytoniu z papierosów.
Przedmiotem wynalazku jest zespół do perforowania elementów prętopodobnych, zwłaszcza papierosów, zawierający wałek napędowy, wzdłuż którego osadzonych jest szereg krążkowych noży perforujących, rozdzielonych pierścieniami dystansowymi.
Istota wynalazku polega na tym, że każdy nóż krążkowy znajduje się między dwoma elementami spychającymi, wystając spomiędzy elementów spychających.
Korzystnie, elementy spychające stanowią elementy stałe lub obrotowe, a zwłaszcza pierścienie czyszczące osadzone luźno, z przesunięciem mimośrodowym na pierścieniach dystansowych, zamocowanych na wałku napędowym, przy czym przesunięcie mimośrodowe pierścieni czyszczących jest skierowane prostopadle do kierunku przemieszczania papierosów lub zgodnie z tym kierunkiem.
PL 216 538 B1
Prędkości obwodowe obwiedni obrotowych elementów spychających, czyli powierzchni przyporowych są zsynchronizowane lub zbliżone do prędkości obwodowej przenośnika bębnowego lub prędkości przenośnika liniowego i noża perforującego.
Zaleta rozwiązania według wynalazku polega na tym, że zastosowanie elementów spychających o prostej konstrukcji pozwala na zepchniecie z powierzchni obwodu noży krążkowych papierosów zaczepionych o ich ostrza, a zatem skuteczne oczyszczenie noży.
W przypadku zastosowania obrotowych elementów spychających, zsynchronizowanie prędkości obwodowej ich obwiedni, czyli powierzchni przyporowej z prędkością przenośnika bębnowego i noża krążkowego ułatwia spychanie papierosów zabranych przez nóż perforujący.
Gdy element spychający jest zamocowany na stałe, przemieszczanie perforowanego papierosa jest hamowane, dzięki czemu czas perforowania papierosa jest wydłużony i bibułka papierosowa jest rozcięta w większym stopniu.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1A przedstawia wycinek zespołu według wynalazku, w przekroju, w płaszczyźnie prostopadłej do osi wałka napędowego, przy czym pierścień czyszczący jest przesunięty mimośrodowo w kierunku zgodnym z kierunkiem przemieszczania papierosów, fig. 1B - wycinek zespołu według fig. 1A, w przekroju, w płaszczyźnie równoległej do osi wałka napędowego i fig. 2 - wycinek zespołu według wynalazku, w przekroju w płaszczyźnie prostopadłej do osi wałka napędowego, przy czym pierścień czyszczący jest przesunięty mimośrodowo w kierunku prostopadłym do kierunku przemieszczania papierosów.
Jak to przedstawiono na fig. 1A i 1B, zespół do perforowania papierosów obejmuje wałek napędowy 2 i usytuowany pod nim rowkowy przenośnik bębnowy 5. Na wałku napędowym 2, wzdłuż jego długości osadzonych jest szereg noży krążkowych 3, wyposażonych na obwodzie w wiele krótkich ostrzy i rozdzielonych osadzonymi na stałe na wałku 2 pierścieniami dystansowymi 4. Ostrza noży krążkowych 3 są zagłębione w rowkach przenośnika rowkowego 5, przy czym w rowkach tych przemieszczane są papierosy 6 podlegające perforacji. Między nożami krążkowymi 3, na pierścieniach dystansowych 4, osadzone są luźno, z przemieszczeniem mimośrodowym, pierścienie czyszczące 1, posiadające obwodową powierzchnię przyporową 1'. Przemieszczenie mimośrodowe pierścienia 1 może być skierowane zasadniczo w kierunku przemieszczania papierosów, co jest przedstawione na fig. 1A lub prostopadle do tego kierunku, co przedstawiono na fig. 2. W górnej części zespołu usytuowany jest wałek kierunkowy 7.
Luźny pierścień czyszczący 1 opiera się o przenośnik bębnowy 5 oraz pierścień 4 i jest ciernie napędzany przez te elementy, przy czym mogą występować poślizgi pierścienia czyszczącego 1 względem przenośnika bębnowego 5 i pierścienia dystansowego 4. Wymiary pierścienia czyszczącego 1 pozwalają na wykonywanie swobodnych przemieszczeń w płaszczyźnie pionowej. Ograniczenie tych przemieszczeń pierścienia czyszczącego 1 stanowi od zewnątrz powierzchnia przenośnika bębnowego 5 i wałek kierunkowy 7, a od wewnątrz pierścień dystansowy 4. Położenie tych wszystkich elementów zapewnia, że pierścień czyszczący 1 zawsze zajmuje położenie mimośrodowe względem wałka napędowego 2 i pierścienia dystansowego 4. Ukierunkowanie przemieszczenia mimośrodowego pierścienia czyszczącego 1, przedstawione na figurach rysunku sprawia, że w sytuacji, gdy papieros zostanie zabrany przez nóż perforujący 3, powierzchnie przyporowe 1' pierścieni czyszczących 1 spowodują zepchnięcie papierosa 6 z noża 3.
Claims (6)
- Zastrzeżenia patentowe1. Zespół do perforowania elementów prętopodobnych, zwłaszcza papierosów, zawierający wałek napędowy, wzdłuż którego osadzonych jest szereg krążkowych noży perforujących, rozdzielonych pierścieniami dystansowymi, znamienny tym, że każdy nóż krążkowy (3) znajduje się między dwoma elementami spychającymi, wystając spomiędzy elementów spychających.
- 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy spychające są osadzone na stałe.
- 3. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy spychające są połączone z urządzeniem napędowym ruchu obrotowego.
- 4. Zespół według zastrz. 1 albo 3, znamienny tym, że elementy spychające stanowią pierścienie czyszczące (1) osadzone luźno z przesunięciem mimośrodowym na pierścieniach dystansowych (4), zamocowanych na wałku napędowym (2).PL 216 538 B1
- 5. Zespół według zastrz. 4, znamienny tym, że przesunięcie mimośrodowe pierścieni czyszczących (1) jest skierowane prostopadle do kierunku przemieszczania papierosów (6).
- 6. Zespół według zastrz. 4, znamienny tym, że przesunięcie mimośrodowe pierścieni czyszczących (1) jest skierowane w kierunku zgodnym z kierunkiem przemieszczania papierosów (6).
Priority Applications (6)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL384242A PL216538B1 (pl) | 2008-01-11 | 2008-01-11 | Zespół do perforowania elementów prętopodobnych, zwłaszcza papierosów |
EP09150133.8A EP2078464B1 (en) | 2008-01-11 | 2009-01-07 | Assembly for perforating rod-shaped elements, particurarly cigarettes |
HUE09150133A HUE028511T2 (en) | 2008-01-11 | 2009-01-07 | Structure for perforating rod-shaped elements, especially cigarettes |
CN2009100072742A CN101502972B (zh) | 2008-01-11 | 2009-01-09 | 用于对杆状元件打孔的组件 |
US12/351,029 US8056567B2 (en) | 2008-01-11 | 2009-01-09 | Assembly for perforating rod-shaped elements, particularly cigarettes |
US13/385,885 USRE44505E1 (en) | 2008-01-11 | 2012-03-12 | Assembly for perforating rod-shaped elements, particularly cigarettes |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL384242A PL216538B1 (pl) | 2008-01-11 | 2008-01-11 | Zespół do perforowania elementów prętopodobnych, zwłaszcza papierosów |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL384242A1 PL384242A1 (pl) | 2009-07-20 |
PL216538B1 true PL216538B1 (pl) | 2014-04-30 |
Family
ID=40473419
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL384242A PL216538B1 (pl) | 2008-01-11 | 2008-01-11 | Zespół do perforowania elementów prętopodobnych, zwłaszcza papierosów |
Country Status (5)
Country | Link |
---|---|
US (2) | US8056567B2 (pl) |
EP (1) | EP2078464B1 (pl) |
CN (1) | CN101502972B (pl) |
HU (1) | HUE028511T2 (pl) |
PL (1) | PL216538B1 (pl) |
Families Citing this family (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
PL222076B1 (pl) * | 2010-03-11 | 2016-06-30 | Int Tobacco Machinery Poland Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością | Sposób otwierania opakowania papierosa i zespół do otwierania opakowań papierosów maszyny do odzyskiwania tytoniu z papierosów uszkodzonych lub niepełnowartościowych |
CN101940362A (zh) * | 2010-10-25 | 2011-01-12 | 山东中烟工业有限责任公司 | 再造烟叶及其打孔工艺 |
DE102012209536A1 (de) * | 2012-06-06 | 2013-12-12 | Hauni Maschinenbau Ag | Perforation von Filterzigaretten |
PL230292B1 (pl) * | 2013-07-05 | 2018-10-31 | Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia | Mechanizm prowadnicy cięcia maszyny wytwarzającej sztabki |
WO2023148484A2 (en) | 2022-02-03 | 2023-08-10 | Nicoventures Trading Limited | Method and apparatus for shredding a sheet of material |
Family Cites Families (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB325705A (en) * | 1929-02-28 | 1930-02-27 | Louis Bernhard Baron | Improvements in and relating to machines for stripping waste cigarettes |
US2002142A (en) * | 1933-10-06 | 1935-05-21 | American Tobacco Co | Cigarette wrapper cutting machine |
US3382874A (en) * | 1965-06-04 | 1968-05-14 | Reynolds Tobacco Co R | Means for disassembling cigarette and filter assemblies |
DE1623127C3 (de) | 1967-10-20 | 1974-05-16 | Alich, Guenther, Adliswil, Zuerich (Schweiz) | Anordnung zur berührungslosen elektrischen Bestimmung des Walzspaltes von Walzwerken |
US4140137A (en) * | 1977-06-07 | 1979-02-20 | Philip Morris Incorporated | Adjustable aperture cigarette perforating apparatus |
US4370942A (en) * | 1979-08-02 | 1983-02-01 | Molins Limited | Perforation of web material, especially uniting paper for making ventilated filter cigarettes |
IT1119222B (it) * | 1979-10-16 | 1986-03-03 | Sant Andrea Novara Officine | Macchina trituratrice |
IT1147880B (it) * | 1982-05-03 | 1986-11-26 | Gd Spa | Metodo e dispositivo per praticare perforazioni in articolo a forma di barretta |
GB8326255D0 (en) * | 1983-09-30 | 1983-11-02 | Molins Plc | Ventilated cigarettes |
DE3839431A1 (de) | 1988-11-23 | 1990-05-31 | Fr Niepmann Gmbh U Co Maschf | Verfahren und vorrichtung zur rueckgewinnung von tabak aus fehlerhaften zigaretten |
DE4119873A1 (de) | 1991-06-17 | 1992-12-24 | Fr Niepmann Gmbh U Co Maschf | Vorrichtung zum auftrennen der papierhuelle von fehlerhaften filterzigaretten |
DE4319958C1 (de) | 1993-06-16 | 1994-07-21 | Rhodia Ag Rhone Poulenc | Verfahren zum Aufbereiten von Abfallmaterial in Form von Filterstäben, Filterzigaretten und dergleichen |
DE4446323A1 (de) | 1994-12-23 | 1996-06-27 | Koehl Maschbau Gmbh | Tabakrecycling |
US7533839B2 (en) * | 2006-11-20 | 2009-05-19 | Michilin Prosperity Co., Ltd | Cutting blade and rotary cutting assembly for shredders |
-
2008
- 2008-01-11 PL PL384242A patent/PL216538B1/pl unknown
-
2009
- 2009-01-07 HU HUE09150133A patent/HUE028511T2/en unknown
- 2009-01-07 EP EP09150133.8A patent/EP2078464B1/en active Active
- 2009-01-09 CN CN2009100072742A patent/CN101502972B/zh active Active
- 2009-01-09 US US12/351,029 patent/US8056567B2/en not_active Ceased
-
2012
- 2012-03-12 US US13/385,885 patent/USRE44505E1/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CN101502972B (zh) | 2013-05-29 |
USRE44505E1 (en) | 2013-09-24 |
HUE028511T2 (en) | 2016-12-28 |
CN101502972A (zh) | 2009-08-12 |
US8056567B2 (en) | 2011-11-15 |
EP2078464A2 (en) | 2009-07-15 |
US20090178688A1 (en) | 2009-07-16 |
EP2078464B1 (en) | 2016-06-01 |
PL384242A1 (pl) | 2009-07-20 |
EP2078464A3 (en) | 2014-04-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP2364605B1 (en) | Method and assembly for recovering tobacco from defective cigarettes | |
EP2206585B1 (en) | Rotating disc knife, a method of mounting a rotating disc knife and a method of dismounting a rotating disc knife | |
PL216538B1 (pl) | Zespół do perforowania elementów prętopodobnych, zwłaszcza papierosów | |
CN205072061U (zh) | 一种废烟支处理设备 | |
US3224451A (en) | Apparatus for removal of tips from scrap cigarettes | |
EP2813153B1 (en) | Filter mounting device | |
EP2819533A1 (en) | Method and system for arranging rod-like elements and system for recovering tobacco from waste cigarettes | |
GB2494159A (en) | Cigarette processing assembly for reclaiming tobacco | |
CN103385541B (zh) | 过滤嘴香烟的制造 | |
EP2675304B1 (en) | Method and device for opening cigarettes constituting cigarette waste | |
KR102028740B1 (ko) | 흡연 물품 조립 기계 및 흡연 물품의 제조 방법 | |
JP2017518746A (ja) | チッピング紙吸引ドラムを含む装置 | |
CN101991188B (zh) | 用于处理条状烟草制品废料的装置 | |
EP1785200A1 (en) | Device for separating paper and cardboard | |
EP3197302B1 (en) | Machine for making smokers' articles | |
JP3686600B2 (ja) | 紐状物分離装置 | |
CN1317987C (zh) | 分离烟草制品形成材料的至少一个连续的烟支杆的装置和方法 | |
EP3313210B1 (en) | An apparatus for cutting cigarettes and a method of cutting cigarettes | |
WO2013031015A1 (ja) | シート帯巻取り装置 | |
CN111280476A (zh) | 用于烟草业机器的支撑元件 | |
PL204696B1 (pl) | Urządzenie do odzyskiwania tytoniu z prętopodobnych wyrobów tytoniowych |