PL216334B1 - Sposób i urządzenie do zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów - Google Patents

Sposób i urządzenie do zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów

Info

Publication number
PL216334B1
PL216334B1 PL388595A PL38859509A PL216334B1 PL 216334 B1 PL216334 B1 PL 216334B1 PL 388595 A PL388595 A PL 388595A PL 38859509 A PL38859509 A PL 38859509A PL 216334 B1 PL216334 B1 PL 216334B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
dust
air
mixture
ducts
diluted
Prior art date
Application number
PL388595A
Other languages
English (en)
Inventor
Ginter Grucza
Zbigniew Letner
Original Assignee
Innowacyjne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Polin Społka Z Ograniczoną Odpowi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Innowacyjne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Polin Społka Z Ograniczoną Odpowi filed Critical Innowacyjne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Polin Społka Z Ograniczoną Odpowi
Priority to PL388595A priority Critical patent/PL216334B1/pl
Publication of PL216334B1 publication Critical patent/PL216334B1/pl

Links

Landscapes

  • Cyclones (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów, zwłaszcza dla niskoemisyjnego spalania różnych rodzajów paliw.
Technologia niskoemisyjnego spalania paliw wymaga ograniczenia ilości wprowadzanego powietrza wtórnego, natomiast do komory spalania w kotłach zarówno z narożnymi palnikami jak i w kotłach z frontowym układem palników wprowadzanie dodatkowo niektórych rodzajów paliw jak biomasy, wymaga wprowadzania większych ilości powietrza pierwotnego, co z kolei uniemożliwia obniżanie emisji NOx w komorze paleniskowej do niskich wartości.
Ze zgłoszenia wynalazku nr P-358847 znany jest układ zasilania energetycznego kotła opalanego węglowym pyłem z frontowym układem palników niskoemisyjnych, który w końcowych przewodach połączonych ze skrajnymi palnikami zawiera zabudowane zwężki.
Z opisu patentowego polskiego nr 178050 znany jest układ podawania mieszanki pyłowogazowej do palników kotłów energetycznych, zwłaszcza na węgiel kamienny, który posiada urządzenie rozdzielająco-mieszające umieszczone korzystnie przed wlotem do palnika, które z jednej strony jest połączone z co najmniej jednym młynem węglowym za pomocą doprowadzanych stycznie do urządzenia przewodów mieszanki pyłowo-gazowej, a z drugiej strony przewodami zainstalowanymi w jednej ścianie czołowej tego urządzenia, połączony jest z co najmniej dwoma dyszami pyłowymi umieszczonymi w dolnej części palnika, z wyłączeniem dyszy pyłowej umieszczonej w górnej części palnika. Zwolniona górna część palnika połączona jest z doprowadzeniem powietrza dodatkowego ponad strefę właściwego pasa palnikowego.
Ze zgłoszenia do Europejskiego Urzędu Patentowego nr 0225157 znane jest urządzenie do obniżania emisji tlenków azotu z energetycznych kotłów na pył węglowy doprowadzany do komory kotła strumieniem mieszanki bogatej w paliwo i strumieniem mieszanki ubogiej w paliwo. Urządzenie to zawiera młyn i klasyfikator zabudowany nad młynem, między młynem i kotłem, do rozdziału strugi mieszanki pyło-powietrznej na dwie strugi, pierwszą bogatą w paliwo i drugą ubogą w paliwo wprowadzaną do kotła do dysz powyżej dysz, do których doprowadzana jest przewodem mieszanka bogata w paliwo. Klasyfikator działa poprzez wykorzystanie siły odśrodkowej. Posiada wirnik zabudowany centralnie na przewodzie zsypowym węgla do młyna, z zestawem łopatek o zmiennej średnicy, nadający strumieniowi mieszanki pyło-powietrznej wychodzącej z młyna ruch obrotowy. W pobliżu wylotu z klasyfikatora wirowego zabudowana jest szczelina przewałowa a nad nią umieszczone otwory separujące. Szczelina przewałowa i otwory separujące połączone są z cylindryczną komorą wyrównawczą z zabudowaną w niej określoną ilością kierujących łopatek. Od komory wyrównawczej w dół zabudowane są zwrotne przenośniki palcowe. Szczeliną przewałową przedostają się ponadwymiarowe cząstki paliwa w wyniku działania siły odśrodkowej do komory wyrównawczej, skąd opadają w dół do młyna do ponownego przemiału. Klasyfikator posiada zabudowane o różnym kształcie i nachyleniu nawrotnice do zawracania większych cząstek paliwa wirującego i odchylania ich na zewnątrz do komory wyrównawczej a następnie kierownic tych cząstek w dół do zwrotnych przenośników palcowych. Powyżej klasyfikatora, z przewodu wyjściowego odprowadzany jest wylot śrubowy do wprowadzania zagęszczonej mieszanki pyło-powietrznej. Powyżej wyprowadzana jest rozrzedzona mieszanka pyłopowietrzna.
Z polskiego opisu patentowego nr 186138 znany jest separator powietrzny odśrodkowy wyposażony w wirnik o osi pionowej, z łopatkami rozmieszczonymi regularnie na jego obwodzie, w kierownice strumienia powietrza, w obudowę, w której umieszczony jest wirnik i kierownice, oraz w otwór wlotowy dla powietrza i separowanego ziarna, w otwór wylotowy dla powietrza zawierającego frakcję drobną ziarna i w otwór wylotowy dla frakcji grubej ziarna. Powietrze wpływa do wnętrza wirnika na jego obwodzie przez kanały utworzone między łopatkami i przepływa wewnątrz wirnika w kierunku jego kanału wylotowego. Dla umożliwienia regulacji podziału doprowadzanego do separatora ziarna na frakcję grubą i drobną powietrze wpływające do wnętrza wirnika jest podzielone na przynajmniej dwa oddzielne od siebie strumienie, a wirnik jest wyposażony w elementy regulujące prędkość oraz ewentualnie ilość powietrza przynajmniej jednego strumienia.
Z polskiego opisu patentowego nr 168318 znany jest cyklon zawierający cylindryczną komorę z wlotem gazów połączoną z komorą stożkową rozszerzającą się w kierunku przepływu i połączoną z drugą komorą cylindryczną mającą w swej ściance okno zaopatrzone w ruchomą przesłonę. Całość zainstalowana jest w obudowie zaopatrzonej w koncentrycznie usytuowany w górze wylot gazów odpylonych. Między obudową a oknem drugiej komory cylindrycznej usytuowana jest kierownica strumienia.
PL 216 334 B1
Z polskiego opisu patentowego nr 164556 znany jest sposób i urządzenie do rozdziału mieszanki paliwowej o niskiej koncentracji na dwa strumienie, zabudowane w palniku wirowym przed wylotem z palnika wirowego do komory kotła, na jeden strumień mieszanki o wysokiej koncentracji pyłu i niedomiarze powietrza wprowadzanym centralnie do strefy recyrkulacji spalin występującej w przepływie silnie zawirowanym, drugi strumień mieszanki o niskiej koncentracji pyłu węglowego, odrzucany z palnika przy użyciu stożka kierującego i kanalików od strefy aktywnego spalania w kierunku strumienia powietrza wtórnego. W przewodzie mieszaniny pyłowo-powietrznej palnika wirowego, za separatorem są zainstalowane łopatki tworzące kanały, które łączą kanał o niskiej koncentracji pyłu z pierścieniem wylotowym usytuowanym na zewnątrz kanału, przy czym na zewnętrznej ściance dyszy paliwowej umieszczony jest stożek kierujący mieszaninę o niskiej koncentracji do strefy aktywnego spalania.
Pogarszająca się jakość paliwa np. w wyniku udziału biomasy, wymaga dla jego wysuszenia zwiększonych ilości powietrza kosztem powietrza wtórnego. Zwiększona ilość powietrza pierwotnego w mieszance pyło-powietrznej zagęszczonej i rozrzedzonej uniemożliwia obniżenie emisji NOx w komorze paleniskowej do niskich wartości. Ponadto wzrost ilości powietrza pierwotnego powoduje zmniejszenie ilości powietrza wtórnego potrzebnego do wymieszania i dopalenia produktów spalania.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu i urządzenia do zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów, dla uzyskania niskich wartości NOx i dalszego wymieszania i dopalenia produktów spalania w strefie dopalania, z równoczesną możliwością wysuszenia wprowadzanego paliwa w zwiększonej ilości powietrza pierwotnego.
Sposób zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów, w których wychodzącą z zespołów młynowych mieszankę pyło-powietrzną poddaje się koncentracji i pyłoprzewodami wprowadza się do komory kotła mieszankę pyło-powietrzną zagęszczoną i mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną gdzie mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną poddaje się przed wprowadzeniem do kotła separacji i koncentracji według wynalazku charakteryzuje się tym, że mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną przed wprowadzeniem do górnej części komory kotła poddaje się w przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej dodatkowej separacji i koncentracji w urządzeniach do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu i do komory kotła wprowadza się odrębnymi przewodami do jednych dysz zagęszczoną mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną ze zmniejszoną ilością powietrza pierwotnego oraz do drugich dysz w rejon dysz OFA wprowadza się innymi przewodami odzyskane powietrze jako powietrze wtórne z minimalną ilością części palnych.
Korzystnie mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną poddaje się dodatkowej separacji i koncentracji w cyklonach odśrodkowych jako urządzeniach do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu, w których mieszankę poddaje się zagęszczeniu w rurze koncentrującej przez zawirowanie osiowym zawirowywaczem i zagęszczoną mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną wyprowadza się do jednych pyło-przewodów z obwodu rury koncentrującej spiralą, a odzyskane powietrze jako powietrze wtórne z minimalną ilością części palnych wyprowadza się do drugich przewodów osiowo.
Alternatywnie mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną poddaje się dodatkowej separacji i koncentracji w separatorach żaluzjowych jako urządzeniach do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu przy zmniejszeniu prędkości mieszanki korzystnie do 12 - 15 m/sek., skąd zagęszczoną mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną odbiera się przed żaluzją i wprowadza do jednych pyło-przewodów, a odzyskane powietrze jako powietrze wtórne z minimalną ilością części palnych odbiera się za żaluzją i wyprowadza do drugich przewodów.
Alternatywnie mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną poddaje się separacji i koncentracji w separatorach kolanowych jako urządzeniach do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu, z których wyprowadza się zagęszczoną mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną do jednych pyło-przewodów, a odzyskane powietrze jako powietrze wtórne z minimalną ilością części palnych wyprowadza się do drugich przewodów.
Urządzenie do zamiany powierza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów, zawierających urządzenia do koncentracji mieszanki pyło-powietrznej wychodzącej z zespołów młynowych na mieszankę pyło-powietrzną zagęszczoną i mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną oraz urządzenia do separacji i koncentracji pyłu mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej według wynalazku charakteryzuje się tym, że w przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej przed wprowadzeniem jej do komory kotła zabudowane są urządzenia do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu, z których wyprowadzone są jedne pyło-przewody zagęszczonej mieszanki pyło-powietrznej rozrze4
PL 216 334 B1 dzonej do jednych dysz do komory kotła oraz drugie przewody odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego ze śladową ilością części palnych do innych dysz w rejon dysz OFA.
Jako urządzenie do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu zabudowany jest osiowo w przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej cyklon odśrodkowy zawierający od strony napływu mieszanki osiowy zawirowywacz, następnie odcinek rury koncentrującej mieszankę, prostopadle do niej zabudowaną spiralę zagęszczonej mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej z wyprowadzeniem tej mieszanki z częścią powietrza transportującego do jednych pyło-przewodów a następnie do dysz do komory kotła, oraz w osi rury koncentrującej za spiralą zabudowane wyprowadzenie do przewodu odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego, a następnie do dysz w rejon dysz OFA.
Alternatywnie, jako urządzenie do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu jest zabudowany w przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej o zwiększonym przekroju, pochyło do kierunku przepływu mieszanki separator żaluzjowy tak, aby znajdował się korzystnie w ½ przekroju kanału, z którego wyprowadzenie zagęszczonej mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej do jednych pyłoprzewodów zabudowane jest przed żaluzją a wyprowadzenie odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego do drugich przewodów zabudowane jest za żaluzją.
Alternatywnie, jako urządzenie do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu jest zabudowany separator kolanowy zawierający wyprowadzenie zagęszczonej mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej do jednych pyło-przewodów a następnie do dysz do komory kotła oraz wyprowadzenie odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego ze śladową ilością części palnych do drugich przewodów a następnie do dysz do komory kotła w rejon dysz OFA.
Sposób i urządzenie według wynalazku umożliwiają uzyskanie niskich wartości NOx, poprzez odzyskanie części powietrza pierwotnego i użycie go jako powietrza wtórnego do dalszego wymieszania i dopalenia produktów spalania, w strefie dopalania, zwłaszcza gdy zachodzi konieczność wysuszenia paliwa w zwiększonej ilości powietrza pierwotnego. Zgodnie z wynalazkiem, ulega zmniejszeniu ilość powietrza pierwotnego wprowadzanego w mieszance pyło-powietrznej rozrzedzonej oraz zwiększeniu ilości powietrza wtórnego wprowadzanego do komory kotła w strefie mieszania i dopalania produktów spalania.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie widok na kocioł z frontowym układem palników z przykładowym wyprowadzeniem mieszanki pyło-powietrznej zagęszczonej i rozrzedzonej z jednego z młynów, z zabudowanym w pyło-przewodzie mieszanki rozrzedzonej urządzeniem do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu, fig. 2 - urządzenie do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu - cyklon odśrodkowy według wynalazku w przekroju pionowym, fig. 3 - cyklon odśrodkowy według fig. 2, w przekroju poprzecznym przez spiralę, fig. 4 - urządzenie do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu - separator żaluzjowy w przekroju wzdłużnym według wynalazku, fig. 5 - urządzenie do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu - separator kolanowy.
Zgodnie z fig. 1 w pyło-przewodzie 1 wychodzącym z młyna 2 zabudowane jest urządzenie do koncentracji mieszanki 3, po czym do dolnych dysz 4 kotła energetycznego 5 wprowadza się pyłoprzewody mieszanki zagęszczonej 6 o zawartości ok. 60 - 80% pyłu, a w kierunku dysz zabudowanych powyżej dysz 4 kierowane są pyło-przewody mieszanki rozrzedzonej 8 o zawartości ok. 40 - 20% pyłu. W pyło-przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej 8 wyprowadzonych z poszczególnych młynów kotła zabudowane są urządzenia do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu (9) z których wyprowadzone są pyło-przewody 14 wzbogaconej zagęszczonej mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej do dysz 15 oraz przewody 16 odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego ze śladową ilością części palnych do dysz 17 w rejon dysz OFA. Zgodnie z fig. 2, fig. 3 urządzeniem tym, jest cyklon odśrodkowy 10 o budowie według wynalazku. Cyklon odśrodkowy 10 zabudowany jest osiowo w przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej 8. Zawiera on od strony napływu mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej osiowy zawirowywacz 11, za nim odcinek rury koncentrującej 12 mieszankę, a następnie prostopadle do odcinka rury koncentrującej 12 zabudowaną spiralę 13 zagęszczonej wzbogaconej mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej, z wyprowadzeniem tej mieszanki z częścią powietrza transportującego do pyło-przewodów 14 a następnie do dysz 15 do komory kotła energetycznego 5. W osi rury koncentrującej 12 za spiralą 13 zabudowane jest wyprowadzenie do przewodu 16 odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego ze śladową ilością części palnych, a następnie do dysz zrzutowych 17 w rejonie dysz OFA 18. Mieszanka pyło-powietrzna rozrzedzona wprowadzona przewodem pyło-powietrznym mieszanki rozrzedzonej 8 zostaje w osiowym zawirowywaczu 11 pod wpływem siły odśrodkowej zawirowana. Mieszanka ta wirując w rurze koncentrującej 12
PL 216 334 B1 pod wpływem siły odśrodkowej ulega zagęszczeniu blisko ścianek rury koncentrującej 12, z której przedostaje się również pod wpływem siły odśrodkowej do spirali 13.
Tu ruchem spiralnym zostaje wyprowadzona wzbogacona zagęszczona mieszanka pyłopowietrzna rozrzedzona do dysz 15 do komory kotła energetycznego 5. Wyprowadzeniem do przewodów 16 znajdującym się w osi rury koncentrującej 11 wyprowadzone jest do dysz zrzutowych 17 w rejon dysz OFA 18 odzyskane powietrze jako powietrze wtórne zawierające jedynie śladowe ilości części palnych.
Alternatywnie, zgodnie z fig. 4, w przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej 8 o zwiększonym prostokątnym przekroju zabudowany jest separator żaluzjowy 19. Separator żaluzjowy 19 zabudowany jest pochyło do kierunku przepływu mieszanki, tak że znajduje się on w 1/? prostokątnego przekroju kanału. Z kanału tego wylot 20 zagęszczonej mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej do pyło-przewodów 14 zabudowany jest przed żaluzją 21, a wyprowadzenie 22 odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego do przewodów 16 zabudowane jest w osi kanału za żaluzją 21. W separatorze żaluzjowym 19 prędkość mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej zostaje zmniejszoną z prędkości 20 - 30 m/sek. do 12 - 15 m/sek., co umożliwia skuteczną separację i zagęszczenie wprowadzanej mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej oraz wydzielenie odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego z niewielką ilością części palnych.
Alternatywnie, zgodnie z fig. 5, w przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej 8 zabudowany jest przed wprowadzeniem jej do komory kotła separator kolanowy 23, z którego niżej wyprowadzana jest pyło-przewodami 14 do dysz 15 zagęszczona wzbogacona mieszanka pyło-powietrzna rozrzedzona, wyżej wyprowadzone jest przewodami 16 odzyskane powietrze jako powietrze wtórne z niewielką ilością części palnych, wprowadzone do dysz zrzutowych 17 w rejonie dysz OFA 18.

Claims (8)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów, w których wychodzącą z zespołów młynowych mieszankę pyło-powietrzną poddaje się koncentracji i pyłoprzewodami wprowadza się do komory kotła mieszankę pyło-powietrzną zagęszczoną i mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną, gdzie mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną poddaje się przed wprowadzeniem do komory kotła separacji i koncentracji, znamienny tym, że mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną przed wprowadzeniem do górnej części komory kotła (5) poddaje się w przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej (8) dodatkowej separacji i koncentracji w urządzeniu do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu (9) i do komory kotła (5) wprowadza się pyło-przewodami (14) do dysz (15) zagęszczoną mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną ze zmniejszoną ilością powietrza pierwotnego oraz do dysz (17) w rejon dysz OFA (18) wprowadza się przewodami (16) odzyskane powietrze jako powietrze wtórne z minimalną ilością części palnych.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną poddaje się dodatkowej separacji i koncentracji w cyklonach odśrodkowych (10) jako urządzeniach do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu (9), w których mieszankę poddaje się zagęszczeniu w rurze koncentrującej (12) przez zawirowanie osiowym zawirowywaczem (11) i zagęszczoną mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną wyprowadza się do pyło-przewodów (14) z obwodu rury koncentrującej (12) spiralą (13), a odzyskane powietrze jako powietrze wtórne z minimalną ilością części palnych wyprowadza się do przewodów (16) osiowo.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną poddaje się dodatkowej separacji i koncentracji w separatorach żaluzjowych (19) jako urządzeniach do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu (9) przy zmniejszeniu prędkości mieszanki do 12 - 15 m/sek., skąd zagęszczoną mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną odbiera się przed żaluzją (21) i wprowadza do pyło-przewodów (14) a odzyskane powietrze jako powietrze wtórne z minimalną ilością części palnych odbiera się za żaluzją (21) i wyprowadza do przewodów (16).
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną poddaje się separacji i koncentracji w separatorach kolanowych (23) jako urządzeniach do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu (9), z których wyprowadza się zagęszczoną mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną do pyło-przewodów (14) a odzyskane powietrze jako powietrze wtórne z minimalną ilością części palnych wyprowadza się do przewodów (16).
PL 216 334 B1
5. Urządzenie do zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów, zawierających urządzenia do koncentracji mieszanki pyło-powietrznej wychodzącej z zespołów młynowych na mieszankę pyło-powietrzną zagęszczoną i mieszankę pyło-powietrzną rozrzedzoną oraz urządzenie do separacji i koncentracji pyłu mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej, znamienne tym, że w przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej (8), przed wprowadzeniem do komory kotła (5) zabudowane są urządzenia do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu (9), z których wyprowadzone są pyło-przewody (14) wzbogaconej zagęszczonej mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej do dysz (15) oraz przewody (16) odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego ze śladową ilością części palnych do dysz (17) w rejon dysz OFA (18).
6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że jako urządzenie do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu (9) zabudowany jest osiowo na przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej (8) cyklon odśrodkowy (10) zawierający od strony napływu mieszanki osiowy zawirowywacz (11), następnie odcinek rury koncentrującej (12) mieszankę, prostopadle do niej zabudowaną spiralę (13) zagęszczonej mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej z wyprowadzeniem tej mieszanki z częścią powietrza transportującego do pyło-przewodów (14) a następnie do dysz (15) do komory kotła (5), oraz w osi rury koncentrującej (12), za spiralą (13) zabudowane wyprowadzenie do przewodu (16) odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego ze śladową ilością części palnych a następnie do dysz (17) w rejon dysz OFA (18).
7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że jako urządzenie do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu (9) w przewodach mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej (8) o zwiększonym przekroju jest zabudowany pochyło do kierunku przepływu mieszanki separator żaluzjowy (19) tak, aby znajdował się korzystnie w 1/? przekroju kanału, z którego wylot (20) zagęszczonej mieszanki pyłopowietrznej rozrzedzonej do pyło-przewodów (14) zabudowany jest przed żaluzją (21) a wyprowadzenie (22) odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego do przewodów (16) zabudowane jest w osi kanału za żaluzją (21).
8. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że jako urządzenie do dodatkowej separacji i koncentracji pyłu (9) jest zabudowany separator kolanowy (23) zawierający wyprowadzenie zagęszczonej mieszanki pyło-powietrznej rozrzedzonej do pyło-przewodów (14) a następnie do dysz (15) oraz wyprowadzenie odzyskanego powietrza jako powietrza wtórnego ze śladową ilością części palnych do przewodów (16), a następnie do dysz (17) w rejon dysz OFA (18).
PL388595A 2009-07-22 2009-07-22 Sposób i urządzenie do zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów PL216334B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388595A PL216334B1 (pl) 2009-07-22 2009-07-22 Sposób i urządzenie do zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388595A PL216334B1 (pl) 2009-07-22 2009-07-22 Sposób i urządzenie do zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL216334B1 true PL216334B1 (pl) 2014-03-31

Family

ID=50350366

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL388595A PL216334B1 (pl) 2009-07-22 2009-07-22 Sposób i urządzenie do zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL216334B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100512942C (zh) 调整循环式流化床反应系统固体循环量的方法和设备
EP2799770B1 (en) Biomass fuel combustion method
US20120138718A1 (en) Vertical roller mill
KR950027250A (ko) 미분탄 연소버너
JP2004037072A (ja) 濃縮石炭流のNOx減少燃焼方法
KR20110014143A (ko) 반응기 공급물을 혼합하기 위한 방법 및 시스템
RU2647356C1 (ru) Противоточное вихревое горелочное устройство для сжигания твёрдого пылевидного топлива
CN109595548B (zh) 浓淡返混式旋流煤粉燃烧器
US5765488A (en) Cyclone furnace combustion system and method utilizing a coal burner
JP2698464B2 (ja) 微粉炭バーナ
PL216334B1 (pl) Sposób i urządzenie do zamiany powietrza pierwotnego w powietrze wtórne dla kotłów różnych typów
JPH0225083B2 (pl)
RU2446350C1 (ru) Низкоэмиссионный циклонный реактор
US11346546B2 (en) Solid fuel burner and combustion device
US4589353A (en) Wood burning furnace
RU2428632C2 (ru) Способ факельного сжигания пылевидного топлива и устройство для реализации способа
WO2020152867A1 (ja) 固体燃料バーナおよび燃焼装置
EP0225157A2 (en) Method and apparatus for reduced NOx emissions from coal furnaces
SU956027A1 (ru) Вихревой пылеуловитель
JP2001082705A (ja) 微粉燃料燃焼バーナ、ボイラ、及び微粉燃料燃焼方法
SK150794A3 (en) Torch for combustion of lignitic dust
RU2379586C1 (ru) Способ и устройство для сжигания топлива в кипящем слое
PL232941B1 (pl) Separator paliwa
RU2406928C1 (ru) Газоперепускное окно вихревой топки
AU592388B2 (en) Concentrator-classifier apparatus for reduced nox emissions from coal furnaces