PL216220B1 - Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu - Google Patents

Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu

Info

Publication number
PL216220B1
PL216220B1 PL381927A PL38192707A PL216220B1 PL 216220 B1 PL216220 B1 PL 216220B1 PL 381927 A PL381927 A PL 381927A PL 38192707 A PL38192707 A PL 38192707A PL 216220 B1 PL216220 B1 PL 216220B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
insert
crease
polygraphic
edge
insert according
Prior art date
Application number
PL381927A
Other languages
English (en)
Other versions
PL381927A1 (pl
Inventor
Krzysztof Kwiatkowski
Stanisław Miądzel
Original Assignee
Takt Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Takt Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Takt Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL381927A priority Critical patent/PL216220B1/pl
Priority to EP20070114245 priority patent/EP1967383A2/en
Publication of PL381927A1 publication Critical patent/PL381927A1/pl
Publication of PL216220B1 publication Critical patent/PL216220B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B42BOOKBINDING; ALBUMS; FILES; SPECIAL PRINTED MATTER
    • B42DBOOKS; BOOK COVERS; LOOSE LEAVES; PRINTED MATTER CHARACTERISED BY IDENTIFICATION OR SECURITY FEATURES; PRINTED MATTER OF SPECIAL FORMAT OR STYLE NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; DEVICES FOR USE THEREWITH AND NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; MOVABLE-STRIP WRITING OR READING APPARATUS
    • B42D13/00Loose leaves modified for binding; Inserts
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B42BOOKBINDING; ALBUMS; FILES; SPECIAL PRINTED MATTER
    • B42DBOOKS; BOOK COVERS; LOOSE LEAVES; PRINTED MATTER CHARACTERISED BY IDENTIFICATION OR SECURITY FEATURES; PRINTED MATTER OF SPECIAL FORMAT OR STYLE NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; DEVICES FOR USE THEREWITH AND NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; MOVABLE-STRIP WRITING OR READING APPARATUS
    • B42D3/00Book covers
    • B42D3/12Book covers combined with other articles
    • B42D3/123Book covers combined with other articles incorporating sound producing or light emitting means or carrying sound records
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B42BOOKBINDING; ALBUMS; FILES; SPECIAL PRINTED MATTER
    • B42DBOOKS; BOOK COVERS; LOOSE LEAVES; PRINTED MATTER CHARACTERISED BY IDENTIFICATION OR SECURITY FEATURES; PRINTED MATTER OF SPECIAL FORMAT OR STYLE NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; DEVICES FOR USE THEREWITH AND NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; MOVABLE-STRIP WRITING OR READING APPARATUS
    • B42D5/00Sheets united without binding to form pads or blocks
    • B42D5/001Sheets united without binding to form pads or blocks perforated or punched sheets
    • B42D5/002Sheets united without binding to form pads or blocks perforated or punched sheets having plural perforation lines, e.g. for detaching parts of the sheets

Landscapes

  • Packaging For Recording Disks (AREA)
  • Credit Cards Or The Like (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest papierowa wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu, przeznaczona do łączenia z grzbietem czasopism, broszur i książek przez wklejenie lub wszycie.
Znane jest również z polskiego opisu zgłoszeniowego nr P-331 642 opakowanie na CD-ROM w postaci okładki lub wkładki do czasopisma. Wynalazek dotyczy okładki i wkładki do czasopisma, która ma część tylną i część przednią dołączone do siebie wzdłuż zagięcia. Część przednia ma przegródkę na CD-ROM. Przegródka na CD-ROM tworzy całość z częścią przednią okładki i wkładki. W obszarze CD-ROM części przedniej jest wycięty otwór.
Z niemieckiego opisu wzoru użytkowego nr DE 20 010 914 znane jest opakowanie będące zespołem dwóch kopert przeznaczonych do włączania CD do czasopism. Zespół posiada zagięcia uformowane w kształt koperty, w których umieszczone są obok siebie dwie płyty. Klapka zamykająca jest uformowana w górnej krawędzi przedniej ścianki koperty. Tylna ścianka ma uformowaną zakładkę, która jest wklejana w czasopismo, przy czym przedłużenie przedniej ścianki koperty przykrywa zawiniętą tylną ściankę koperty. Równolegle do krawędzi wklejanej w grzbiet czasopisma przebiega perforacja, która przechodzi przez przynajmniej jedno wycięcie na przedniej ściance koperty. Taka sama perforacja jest na tylnej ściance i po złożeniu koperty znajdują sie jedna nad drugą, co umożliwia wyrwanie koperty z czasopisma. Formowanie kieszeni na płytę CD odbywa sie poprzez umieszczone na tylnej ściance dwa nacięcia przebiegające równolegle do siebie. Dwie koperty rozdziela się przez zastosowanie perforacji między nimi.
Znane ze stanu techniki koperty stosowane jako wrzutki wykonywane są zazwyczaj z tektury, co utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia automatyczne wprowadzanie wrzutek do czasopisma.
Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu składająca się z prostokątnego wykroju, z którego po złożeniu wzdłuż linii zagięcia formuje się wkładkę, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że na przedłużeniu ścianki tylnej, za paskiem wklejania uformowana jest bigą klapka zamykająca, a na pasku wklejania ścianki przedniej wycięty jest co najmniej jeden otworek.
Korzystnie, równolegle do paska wklejania ścianki przedniej oraz paska wklejania ścianki tylnej wykonana jest biga tworząca po złożeniu wkładki krawędź górną oderwania wkładki z czasopisma.
Korzystnie, na pasku wklejania ścianki przedniej wyciętych jest pięć otworków.
Korzystnie, bigi są perforacją.
Korzystnie, równolegle do krawędzi zagięcia wkładki, na ściance przedniej i ściance tylnej wykonana jest biga, która po złożeniu wkładki stanowi krawędź dolną otwarcia.
Korzystnie, bigi są perforacją.
Korzystnie, na ściance przedniej lub ściance tylnej wkładki, w dowolnym położeniu wycięte jest okienko.
2
Korzystnie, wkładka poligraficzna wykonana jest z papieru o gramaturze 80-300 g/m2.
W odmianie wykonania wynalazku wkładka poligraficzna jest zespołem dwóch wkładek, w którym umieszczone są obok siebie dwa optyczne nośniki zapisu, rozdzielone bigą.
Korzystnie, biga jest perforacją.
Korzystnie jest, że powyżej krawędzi zagięcia wkładki, na ściance przedniej i/lub na ściance tylnej wykonana jest perforacja, w kształcie wycinka koła, która po złożeniu wkładki stanowi krawędź otwarcia wkładki.
Korzystnie, na krawędziach bocznych są uformowane sklejeniem marginesy trymowania.
Korzystnie, marginesy trymowania na krawędziach bocznych są uformowane bigą.
Wskazane jest zadrukowanie powierzchni wkładki.
Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu, według wynalazku, przeznaczona jest przede wszystkim, jako wklejka wykorzystywana do automatycznego włączania wkładki lub zespołu wkładek z płytą CD lub DVD do czasopisma lub książki w trakcie obróbki introligatorskiej.
Celem wynalazku było wykonanie wkładki poligraficznej o grubości porównywalnej z kartką czasopisma, której automatyczne wprowadzanie nie wprowadza zaburzenia obróbki czasopisma, nie uszkadza maszyny poligraficznej, ani zawartości „wrzutki”.
Nieoczekiwanie okazało się, że odpowiednia konstrukcja wkładki poligraficznej, polegająca na uformowaniu klapki zamykającej na tylnej ściance i sklejeniu trzech warstw; paska wklejania ścianki przedniej z paskiem wklejania ścianki tylnej oraz z klapką zamykającą, umożliwia łatwe, bezpieczne, automatyczne wprowadzenie wkładki do czasopisma. Wprowadzanie grzbietu papierowej wkładki w automatycznym procesie konfekcjonowania czasopism, nie powoduje uszkodzenia jej zawartości,
PL 216 220 B1 ani tym bardziej urządzenia. Wykonanie marginesów trymowania na krawędziach wkładki umożliwia obcinanie czasopisma lub książki na trójnożu, bez obawy uszkodzenia zawartości wkładki.
Wykonana perforacja na krawędzi wklejania umożliwia łatwe i estetyczne wyrywanie wkładki z czasopisma, bądź książki, bez uszkodzenia zawartości wkładki, jak i również grzbietu wydawnictwa, do którego była wklejana. Dodatkowo, wykonana perforacja przy krawędzi zagięcia wkładki umożliwia otwarcie wkładki bez wyrywania jej z czasopisma. Jest to istotne, zwłaszcza przy wykorzystaniu powierzchni wkładki do nadruku.
Wykonanie wkładki jako zespołu, na dwa dyski optyczne, stanowi dodatkową zaletę rozwiązania.
Wycięte we wkładce okienko może być elementem dekoracyjnym, a jednocześnie umożliwia wizualizację nadruku płyty. Wykonanie opakowania z surowca celulozowego, tzn. papieru, ułatwia jego utylizację i jest korzystne ze względów ekologicznych.
Przedmiot wynalazku w nieograniczających go przykładach realizacji jest odtworzony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok wkładki poligraficznej w rozkroju, fig. 2 przedstawia widok wkładki poligraficznej z przodu po złożeniu, a fig. 3 przedstawia widok zespołu dwóch wkładek.
P r z y k ł a d I
Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu składa się z prostokątnego wykroju, z którego po złożeniu wzdłuż linii zagięcia (8) formuje się wkładkę stanowiącą opakowanie nośnika. Na przedłużeniu ścianki tylnej (2), za paskiem wklejania (3), bigą (4') uformowana jest klapka zamykająca (4). Na pasku wklejania (5) ścianki przedniej (1) wyciętych jest pięć otworków (6). Na klapkę naniesiona jest warstwa kleju. Po złożeniu wkładki wzdłuż krawędzi zagięcia (8) i włożeniu do wkładki płyty, skleja się trzy warstwy wkładki tzn. pasek sklejania ścianki przedniej (1) ze ścianką tylną (5) oraz z klapką (4). Szerokość paska po sklejeniu trzech warstw wynosi minimum 20 mm. Poniżej, równolegle do paska wklejania (5) ścianki przedniej (1) oraz paska wklejania (3) ścianki tylnej (2) wykonana jest perforacja (7) i (7'), tworząca po złożeniu wkładki krawędź górną (10) oderwania wkładki z czasopisma. Równolegle do krawędzi zagięcia (8) wkładki, wykonana jest biga (9) i (9'), która po złożeniu wkładki pokrywa się i stanowi krawędź dolną (11) otwarcia wkładki. Wkładka poligraficzna wykonana jest z pa2 pieru o gramaturze 150 g/m2. Na krawędzi bocznej (14) i na krawędzi bocznej (15) są uformowane poprzez sklejenie marginesy trymowania (16) i (16'). Na ściance przedniej (1), w dowolnym położeniu wycięte jest okienko (12). Powierzchnia wkładki jest zadrukowana dowolnym tekstem.
P r z y k ł a d II
Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu składa się z prostokątnego wykroju, z którego po złożeniu wzdłuż linii zagięcia formuje się zespół dwóch wkładek do umieszczenia w nim dwóch płyt. 2
Wkładka wykonana jest papieru o gramaturze 200 g/m2. Na przedłużeniu ścianki tylnej (2), za paskiem wklejania (3) uformowana jest bigą (4') klapka zamykająca (4). Na pasku wklejania (5) ścianki przedniej (1) wykonany jest otworek (6), zaś na klapkę naniesiona jest warstwa kleju, która po złożeniu wkładki wzdłuż krawędzi zagięcia (8) pozwala na sklejenie trzech warstw: paska wklejania (3) z paskiem wklejania (5) z klapką (4). Równolegle do paska wklejania (5) ścianki przedniej (1) oraz paska wklejania (3) ścianki tylnej (2) wykonana jest biga (7) i (7'), tworząca po złożeniu wkładki górną krawędź (10) wyrwania wkładki z czasopisma. Dodatkowo, równolegle do krawędzi zagięcia (8) wkładki, wykonana jest perforacja (9) i (9'), która po złożeniu wkładki pokrywa się i stanowi dolną krawędź (11) otwarcia wkładki. Krawędź oddzielająca dwie płyty jest wykonana perforacja (13) wzdłuż całej ścianki (1) i ścianki (2). Na krawędzi bocznej (14) i na krawędzi bocznej (15) są uformowane bigą marginesy trymowania (16) i (16').
P r z y k ł a d III
Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu składa się z prostokątnego wykroju, z którego po złożeniu wzdłuż linii zagięcia formuje się wkładkę. Wkładka wykonana jest papieru o grama2 turze 80 g/m2. Na przedłużeniu ścianki tylnej (2), za paskiem wklejania (3), bigą (4') uformowana jest klapka zamykająca (4). Na pasku wklejania (5) ścianki przedniej (1) wykonano pięć otworków (6), zaś na klapkę naniesiona jest warstwa kleju, która po złożeniu wkładki wzdłuż krawędzi zagięcia (8) pozwala na sklejenie trzech warstw: paska wklejania (3) z paskiem wklejania (5) z klapką (4). Szerokość paska po sklejeniu trzech warstw wynosi minimum 20 mm. Równolegle do paska wklejania (5) ścianki przedniej (1) oraz paska wklejania (3) ścianki tylnej (2) wykonana jest perforacja (7) i (7'), tworząca po złożeniu wkładki górną krawędź (10) oderwania wkładki z czasopisma, zaś w dolnej części wkładki, powyżej krawędzi zagięcia (8) wkładki, na ściance przedniej (1) wykonana jest perforacja, w kształcie wycinka koła. Na krawędzi bocznej (14) i na krawędzi bocznej (15) są uformowane sklejeniem marginesy trymowania (16) i (16'). Powierzchnia wkładki jest obustronnie zadrukowana dowolnym tekstem.

Claims (14)

1. Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu składająca się z prostokątnego wykroju, z którego po złożeniu wzdłuż linii zagięcia formuje się wkładkę, znamienna tym, że na przedłużeniu ścianki tylnej (2), za paskiem wklejania (3), bigą (4) uformowana jest klapka zamykająca (4), a na pasku wklejania (5) ścianki przedniej (1) wycięty jest co najmniej jeden otworek (6).
2. Wkładka poligraficzna według zastrz. 1, znamienna tym, że równolegle do paska wklejania (5) ścianki przedniej (1) oraz paska wklejania (3) ścianki tylnej (2) wykonana jest biga (7) i (7), tworząca po złożeniu wkładki krawędź górną (10) oderwania wkładki.
3. Wkładka poligraficzna według zastrz. 2, znamienna tym, że na pasku wklejania (5) ścianki przedniej (1) wyciętych jest pięć otworków (6).
4. Wkładka poligraficzna według zastrz. 3, znamienna tym, że biga (7) oraz biga (7) są perforacją.
5. Wkładka poligraficzna według zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że równolegle do krawędzi zagięcia (8) wkładki, wykonana jest biga (9) i (93, które po złożeniu wkładki stanowią krawędź dolną (11) otwarcia.
6. Wkładka poligraficzna według zastrz. 5, znamienna tym, że biga (9) oraz biga (9) są perforacją.
7. Wkładka poligraficzna według zastrz. 1 lub 6, znamienna tym, że na ściance przedniej (1) lub ściance tylnej (2), w dowolnym położeniu wycięte jest okienko (12).
8. Wkładka poligraficzna według zastrz. 1, znamienna tym, że wykonana jest z papieru 2 o gramaturze 80-300 g/m2.
9. Wkładka poligraficzna według zastrz. 1, znamienna tym, że jest zespołem dwóch wkładek, w którym umieszczone są obok siebie dwa optyczne nośniki zapisu rozdzielone bigą (13).
10. Wkładka poligraficzna według zastrz. 9, znamienna tym, że biga (13) jest perforacją.
11. Wkładka poligraficzna według zastrz. 1 lub 9, znamienna tym, że powyżej krawędzi zagięcia (8) wkładki, na ściance przedniej (1) i/lub na ściance tylnej (2) wykonana jest perforacja, w kształcie wycinka koła.
12. Wkładka poligraficzna według zastrz. 1 lub 9, znamienna tym, że przy krawędzi bocznej (14) i/lub przy krawędzi bocznej (15) są uformowane sklejeniem marginesy trymowania (16) i (16').
13. Wkładka poligraficzna według zastrz. 1 lub 9, znamienna tym, że na krawędzi bocznej (14) i na krawędzi bocznej (15) są uformowane bigą marginesy trymowania (16) i (16').
14. Wkładka poligraficzna według zastrz. 1 lub 9, znamienna tym, że powierzchnia wkładki jest zadrukowana.
PL381927A 2007-03-07 2007-03-07 Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu PL216220B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381927A PL216220B1 (pl) 2007-03-07 2007-03-07 Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu
EP20070114245 EP1967383A2 (en) 2007-03-07 2007-08-13 Printing inserts for optical drives

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381927A PL216220B1 (pl) 2007-03-07 2007-03-07 Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL381927A1 PL381927A1 (pl) 2007-11-12
PL216220B1 true PL216220B1 (pl) 2014-03-31

Family

ID=39580278

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL381927A PL216220B1 (pl) 2007-03-07 2007-03-07 Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP1967383A2 (pl)
PL (1) PL216220B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1394717B1 (it) * 2009-06-10 2012-07-13 Arti Grafiche Johnson S P A Metodo per realizzare un libro, quaderno, agenda o simile con tasca

Also Published As

Publication number Publication date
PL381927A1 (pl) 2007-11-12
EP1967383A2 (en) 2008-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4011985A (en) Combined advertising insert and mailing envelope
US6913188B2 (en) Sleeve with corner tabs
CA2816491C (en) Reinforced pocket device
MXPA01002681A (es) Carpeta con refuerzo de tres partes y bolsillos visualizadores.
US20130036637A1 (en) Built-in indicator flags
US4537544A (en) Method of forming a folder for reports or statements of account and cover to effect the method
US5997207A (en) Sheet assembly with an optional pocket
PL202709B1 (pl) Sposób wytwarzania broszury i broszura
US6981587B2 (en) Compact disk mailer and file folder
US2351805A (en) Sheet to make blank, printed, or written envelopes and the like
US4084696A (en) Bind-in insert
PL216220B1 (pl) Wkładka poligraficzna na optyczne nośniki zapisu
JP4899813B2 (ja) 開封確認可能な収納箱
RU2004106626A (ru) Мультиинформативная этикетка и способ ее изготовления
PL208466B1 (pl) Koperta na optyczne nośniki zapisu
WO2008022400A1 (en) Book cover blanks and covers made therefrom
US20100187802A1 (en) Loose leaf pages suitable for binding
JP3846162B2 (ja) Cd付き冊子体の製造方法
US5799979A (en) Perforated cover
US3061171A (en) Gramophone record sleeve
JP2541563Y2 (ja) 楽譜貼付用台紙帳セット
PL218384B1 (pl) Broszura z kieszenią na płyty CD
JP4668142B2 (ja) ブック型透明ホルダー
RU87146U1 (ru) Конверт для размещения компакт-дисков и заготовка для его изготовления
JP3102643U (ja) 手作り絵本制作用台紙セット