PL215964B1 - Sposób otrzymywania N-alkilomorfoliny - Google Patents

Sposób otrzymywania N-alkilomorfoliny

Info

Publication number
PL215964B1
PL215964B1 PL384842A PL38484208A PL215964B1 PL 215964 B1 PL215964 B1 PL 215964B1 PL 384842 A PL384842 A PL 384842A PL 38484208 A PL38484208 A PL 38484208A PL 215964 B1 PL215964 B1 PL 215964B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
liquid
morpholine
diethyl ether
solvent
room temperature
Prior art date
Application number
PL384842A
Other languages
English (en)
Inventor
Daria Wieczorek
Ryszard Zieliński
Original Assignee
Akad Ekonom
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akad Ekonom filed Critical Akad Ekonom
Priority to PL384842A priority Critical patent/PL215964B1/pl
Publication of PL215964B1 publication Critical patent/PL215964B1/pl

Links

Landscapes

  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania N-alkilomorfoliny zawierającej w łańcuchu alkilowym 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14 lub 16 atomów węgla, na drodze reakcji trzeciorzędowania.
Znane jest otrzymywanie N-alkilomorfolin na drodze reakcji morfoliny z bromkami n-alkilowymi w rozpuszczalniku, którym jest alkohol etylowy Reakcję prowadzi się na drodze destylacji zwrotnej w temperaturze wrzenia alkoholu etylowego, w obecności bezwodnego węglanu potasu (K2CO3) [Niederl J. B., Salzberg H. W., Shatynski J. J.: „Symmetrical Morpholinium alkyl sulfates”, J. Am. Chem. Soc, 1948, vol.70, str.618]. Tak otrzymane N-alkilomorofoliny oczyszczane są na drodze przemywania wodą, a następnie destylacji pod zmniejszonym ciśnieniem. Takie oczyszczanie powoduje jednak powstanie trudnej do rozdzielenia emulsji, a w przypadku związków długołańcuchowych prowadzi do rozkładu próby. Sposób ten pozwala uzyskać produkty o czystości rzędu 70% i z wydajnością rzędu 70%.
Sposób otrzymywania N-alkilomorfoliny zawierającej w łańcuchu alkilowym 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14 lub 16 atomów węgla, na drodze reakcji trzeciorzędowania morfoliny bromkiem alkilowym zawierającym w łańcuchu alkilowym 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14 lub 16 atomów węgla, zgodnie z wynalazkiem polega na tym, że jako rozpuszczalnik w reakcji stosuje się rozpuszczalnik aprotonowy i niepolarny, eter dietylowy lub heksan, przy czym proces prowadzi się w zakresie temperatur od temperatury pokojowej do temperatury wrzenia rozpuszczalnika, ewentualnie bez dostępu światła. Otrzymany produkt wydziela się z mieszaniny poreakcyjnej znanymi sposobami stosując odsączanie, a następnie odparowanie rozpuszczalnika i odwirowanie ewentualnych produktów ubocznych.
Użycie w wynalazku rozpuszczalników niepolarnych, aprotonowych, w przeciwieństwie do rozwiązania znanego ze stanu techniki, dało nieoczekiwany efekt techniczny. Mianowicie proces można prowadzić w układzie otwartym bez jego wpływu na wydajność reakcji i czystość otrzymanych produktów.
Wynalazek, w przeciwieństwie do dotychczas znanych sposobów, pozwala uzyskać N-alkilomorofliny charakteryzujące się dużą czystością >95%. Wydajność reakcji również przekracza 95%.
Związki otrzymane sposobem według wynalazku charakteryzują się zdolnością obniżania napięcia powierzchniowego na granicy faz roztwór wodny - powietrze.
Wynalazek ilustrują poniższe przykłady.
P r z y k ł a d I
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości eteru dietylowego i zmieszano z 1 molem 1-bromodekanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i pozostawiono na kilkanaście dni (do czasu przereagowania składników) w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym. A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy. Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny. Z wydajnością 97% otrzymano N-decylomorfolinę o czystości 97%.
P r z y k ł a d II
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości eteru dietylowego i zmieszano z 1 molem 1-bromobutanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i chłodzono przez kilka godzin. Następnie pozostawiono na kilkanaście dni w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy. Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny. Z wydajnością 98% otrzymano N-butylomorfolinę o czystości 96%.
P r z y k ł a d IlI
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości eteru dietylowego i zmieszano z 1 molem bromoetanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i chłodzono przez kilka godzin. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i pozostawiono na kilkanaście dni w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy. Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny. Z wydajnością 95% otrzymano N-etylomorfolinę o czystości 95%.
P r z y k ł a d IV
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości eteru dietyIowego i zmieszano z 1 molem bromopentanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i chłodzono przez kilka godzin. Następnie pozostawnono na kilkanaście dni w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym. A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy.
PL 215 964 B1
Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny. Z wydajnością 98% otrzymano N-pentylomorfolinę o czystości 96%.
P r z y k ł a d V
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości eteru dietylowego i zmieszano z 1 molem 1-bromopropanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i chłodzono przez kilka godzin. Następnie pozostawiono na kilkanaście dni w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy. Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny. Z wydajnością 98% otrzymano N-heksylomorfolinę o czystości 97%.
P r z y k ł a d Vl
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości eteru dietylowego i zmieszano z 1 molem bromoheksanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i pozostawiono na kilkanaście dni w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym. A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy. Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny. Z wydajnością 95% otrzymano N-etylomorfolinę o czystości 95%.
P r z y k ł a d VII
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości eteru dietylowego i zmieszano z 1 molem bromoheptanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i pozostawiono na kilkanaście dni w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym. A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy. Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny. Z wydajnością 98% otrzymano N-heptylomorfolinę o czystości 97%.
P r z y k ł a d VlII
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości eteru dietylowego i zmieszano z 1 molem bromooktanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i podgrzewano w temperaturze wrzenia eteru dietylowego do momentu przereagowania substratów reakcji. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym. A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy. Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny. Z wydajnością 98% otrzymano N-oktylomorfolinę o czystości 97%.
P r z y k ł a d IX
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości eteru dietylowego i zmieszano z 1 molem bromododekanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i pozostawiono na kilkanaście dni w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym. A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy. Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny. Z wydajnością 97% otrzymano N-dodecylomorfolinę o czystości 97%.
P r z y k ł a d X
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości eteru dietylowego i zmieszano z 1 molem bromotetradekanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i pozostawiono na kilkanaście dni w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym. A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy. Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny Z wydajnością 97% otrzymano N-tetradecylomorfolinę o czystości 97%.
P r z y k ł a d XI
2,1 mola morfoliny rozpuszczono w niewielkiej ilości heksanu i zmieszano z 1 molem bromoheksadekanu. Całość umieszczono w zamkniętej kolbie i pozostawiono na kilkanaście dni w temperaturze pokojowej bez dostępu światła. Osad bromowodorku morfoliny odsączono na sączku piankowym. A z otrzymanej cieczy odparowano eter dietylowy. Następnie ciecz odwirowano i zdekantowano znad żółtej lepkiej cieczy, która stanowi produkt uboczny. Z wydajnością 97% otrzymano N-heksadecylomorfolinę o czystości 96%.

Claims (1)

  1. Sposób otrzymywania N-alkilomorfoliny o wzorze
    CH-CH , / ch~ch2
    N—R zawierającej w oznaczonym jako R łańcuchu alkilowym 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14 lub 16 atomów węgla, na drodze reakcji trzeciorzędowania morfoliny bromkiem alkilowym o wzorze R-Br, w którym R ma wyżej podane znaczenie, znamienny tym, że jako rozpuszczalnik w reakcji stosuje się rozpuszczalnik aprotonowy i niepolarny, eter dietylowy lub heksan, przy czym proces prowadzi się w zakresie temperatur od pokojowej do temperatury wrzenia rozpuszczalnika, po czym otrzymany produkt wydziela się z mieszaniny poreakcyjnej znanymi sposobami stosując odsączanie, a następnie odparowanie rozpuszczalnika i odwirowanie ewentualnych produktów ubocznych.
PL384842A 2008-04-02 2008-04-02 Sposób otrzymywania N-alkilomorfoliny PL215964B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384842A PL215964B1 (pl) 2008-04-02 2008-04-02 Sposób otrzymywania N-alkilomorfoliny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384842A PL215964B1 (pl) 2008-04-02 2008-04-02 Sposób otrzymywania N-alkilomorfoliny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL215964B1 true PL215964B1 (pl) 2014-02-28

Family

ID=50157010

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL384842A PL215964B1 (pl) 2008-04-02 2008-04-02 Sposób otrzymywania N-alkilomorfoliny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL215964B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK2855466T3 (en) Process for preparing certain 2- (pyridin-3-yl) thiazoles
KR101233037B1 (ko) (4,5-디히드로이소옥사졸로-3-일)티오카르복사미딘염화합물의 제조 방법
KR101099995B1 (ko) 스트론튬 라넬레이트 및 이의 수화물의 합성 방법
CN109153654A (zh) 具有1个烃基的异氰脲酸衍生物的制造方法
DK149623B (da) Fremgangsmaade til fremstilling af alfa-hydroxycarboxylsyreamider
CN103601645A (zh) 1-(苯乙基氨基)丙烷-2-醇类化合物或其盐的制备方法
KR101728443B1 (ko) 2-아미노니코틴산벤질에스테르 유도체의 제조 방법
CN107428648B (zh) 用于制备可用于合成美托咪定的诸如3-芳基丁醛的化合物的方法
EP2241552B1 (en) Production method and beckmann rearrangement catalyst for producing a cyclic lactam compound
SU1072800A3 (ru) Способ получени гидрогалогенидов 2-меркаптоэтиламина и его вариант
PL215964B1 (pl) Sposób otrzymywania N-alkilomorfoliny
WO2007066164A1 (en) Process for the preparation of 2-chloroethoxy-acetic acid-n,n-dimethylamide
KR100229179B1 (ko) 알킬 n-(히드록시알킬)-카바메이트의 제조방법
HU220971B1 (hu) Eljárás 0-(3-amino-2-hidroxi-propil)-hidroximsav-halogenidek előállítására
NO156610B (no) Silaner.
JP5448572B2 (ja) アセチル化合物、該アセチル化合物の製造方法、および該アセチル化合物を使用したナフトール化合物の製造方法
Carney et al. Investigations in Heterocycles. XVIII. The Synthesis of 1, 2-Disubstituted 5, 6, 7, 8-Tetrahydro-4-quinazolinethiones1
US20220089554A1 (en) Process for manufacturing 4-(2,2,3,3-tetrafluoropropyl)morpholine
JP5204438B2 (ja) 含フッ素アミン化合物の製造方法
ES2393478T3 (es) Procedimiento de producción de derivado de acetato
US5861085A (en) Method of purifying 1,3-bis(3-aminopropyl)-1,1,3,3-tetraorganodisiloxane
CN115806531B (zh) 一种4,5-二氢-5,5-二苯基异噁唑-3-甲酸及其衍生物的制备方法
CA1097357A (en) Preparation of isotopically labelled aminopyrine
DK3245190T3 (en) METHOD FOR PREPARING 4-CYANOPIPERIDE HYDROCHLORIDE
JP4608888B2 (ja) 2−シアノ−2−(4−テトラヒドロピラニル)酢酸エステルの製法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140402