PL215832B1 - Diestry arylowe kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowe pochodne oraz sposób ich wytwarzania i zastosowanie - Google Patents

Diestry arylowe kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowe pochodne oraz sposób ich wytwarzania i zastosowanie

Info

Publication number
PL215832B1
PL215832B1 PL385481A PL38548108A PL215832B1 PL 215832 B1 PL215832 B1 PL 215832B1 PL 385481 A PL385481 A PL 385481A PL 38548108 A PL38548108 A PL 38548108A PL 215832 B1 PL215832 B1 PL 215832B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
acid
methyl
ester
brine
boc
Prior art date
Application number
PL385481A
Other languages
English (en)
Other versions
PL385481A1 (pl
Inventor
Marcin Sienczyk
Józef Oleksyszyn
Ewa Pietrusewicz
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL385481A priority Critical patent/PL215832B1/pl
Publication of PL385481A1 publication Critical patent/PL385481A1/pl
Publication of PL215832B1 publication Critical patent/PL215832B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku są nowe diestry arylowe kwasów 1-aminoalkano-fosfonowe i ich peptydowe pochodne, które są analogami leucyny i fenyloalaniny, sposób wytwarzania diestrów arylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych oraz ich zastosowanie do wytwarzania preparatów inhibitujących chymotrypsyny.
W literaturze patentowej i naukowej nie są opisane podstawione diestry kwasów 1-aminoalkanofosfonowych, poza kilkoma przykładami pochodnych fenyloalaniny podstawionych chlorowcem w estrowych pierścieniach fenylowych znanych z publikacji Boduszek B, Brown A.D, Powers J.C, J. Enz. Inhib. Med. Chem., 1994, 8, 147-158. Nie są też znane właściwości biologiczne i sposoby wytwarzania związków z innymi niż halogenowe podstawnikami w pierścieniu fenylowym diestrów. Znany jest z publikacji Oleksyszyn J, Powers JC, Biochemistry, 1991, 30, 485-493 oraz ze zgłoszenia w trybie PCT nr PCT/JP2004/006384 inhibitor chymotrypsyny z grupy pochodnych kwasów 1-aminoalkanofosonowych, Suc-Val-Pro-PheP(OPh)2, w którym symbol Phep oznacza fosfonowy analog fenyloalaniny, czyli kwas 1-amino-2-benzylo-etanofosfonowy, a Phep(OPh)2 oznacza ester difenylowy kwasu 1-amino-2-benzylo-etanofosfonowego.
Diestry arylowe kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowe pochodne, o wzorze ogólnym 1, w którym W oznacza grupę benzyloksykarbonylową (Cbz), albo resztę peptydową składającą się z jednego, dwóch lub trzech aminokwasów, R1 oznacza podstawnik analogiczny do łańcucha bocznego naturalnych aminokwasów, w szczególności leucyny lub fenyloalaniny, zaś X1, X2, X3, X4 i X5 są takie same lub rożne i oznaczają metyl, etyl, benzyl, O-metyl i S-metyl.
Istotą wynalazku jest również zastosowanie diestrów arylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowych pochodnych, o wzorze ogólnym 1, do wytwarzania preparatów do hamowania aktywności chymotrypsyny i subtylizyny.
Inhibitory subtylizyny mogą stanowić nową generację skutecznych leków przeciw gruźlicy. Subtylizyna jest bakteryjną serynową proteazą o specyficzności chymotrypsyny. Niektóre bakterie jak np. gram dodatnie Bacillus subtilis produkują subtilizynę i jej inhibitory posiadają silne właściwości bakteriostatyczne. Mutanty Bacillus subtilis wydzielające duże ilości proteaz mają zwiększoną tolerancję do antybiotyków β-laktamowych. Inhibitory tych proteaz, należących do rodziny subtilizyny zwiększają wrażliwość tych szczepów na β-laktamy. Bakterie z rodzaju Mycobacterium tuberculosis odpowiedzialne za gruźlicę produkują aż pięć subtylizyno-podobnych serynowych proteaz, mycosyny 1-5.
Sposób wytwarzania podstawionych diestrów arylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowych pochodnych o wzorze ogólnym 1, polega na tym, że w pierwszym etapie na drodze syntezy z fenolu zawierającego jeden z podstawników: 4-S-metylowy, 3,4,5-trietylowy, 4-metylowy, 3-metoksylowy, 4-etylowy, 4-metoksylowy, 2,3-dimetylowy bądź 2-naftol w acetonitrylu bądź benzenie i w obecności chlorku fosforu (III) w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika otrzymuje się fosforyn trifenylowy zawierający jeden z podstawników w każdym pierścieniu aromatycznym: 4-S-metylowy, 3,4,5-trietylowy, 4-metylowy, 3-metoksylowy, 4-etylowy, 4-metoksylowy, 2,3-dimetylowy bądź fosforyn tri(2-naftylowy). Następnie otrzymany fosforyn triarylowy poddaje się reakcji amidoalkilowania z karbaminianem benzylu, aldehydem izowalerianowym bądź aldehydem fenylooctowym w lodowatym kwasie octowym w temperaturze 90°C i w otrzymanym w wyniku przeprowadzonej reakcji diarylowym estrze N-benzyloksykarbonylowym kwasu 1-aminofosfonowego odblokowuje się grupę aminową przy użyciu roztworu kwasu bromowodorowego (33%) w kwasie octowym, a następnie sprzęga go z proliną zawierającą zablokowaną N-końcową grupą aminową przez grupę tert-butoksykarbonylową (t-Boc), przy użyciu heksafluorofosforanu O-benzotriazoI-1-ylo-N,N,N,N-tetra-metylo-uroniowego (HBTU), trójetyloaminy i acetonitrylu jako rozpuszczalnika, a po reakcji sprzęgania w temperaturze pokojowej, mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką, ekstrahuje octanem etylu i przemywa się kolejno siarczanem potasu (5%), solanką, wodorowęglanem sodu (5%) i solanką. Przy czym w celu syntezy pochodnych tripeptydowych w otrzymanych fosfonowych dipeptydach, zawierających N-końcową resztę N-Boc-proliny oraz jeden z podstawników w każdym estrowym pierścieniu aromatycznym pochodnej kwasu 1-aminoalkanofosfonowego, z grupy: 4-S-metylowy, 3,4,5-trietylowy, 4-metylowy, 3-metoksylowy, 4-etylowy, 4-metoksylowy, 2,3-dimetylowy bądź estry naftyIowe, usuwa się grupę N-Boc, przy użyciu roztworu kwasu trófluorooctowego (TFA) i dichlorometanu po prowadzonej w temperaturze pokojowej reakcji sprzęgania, mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką, ekstrahuje dwukrotnie octanem etylu i przemywa kolejno siarczanem potasu (5%), solanką, wodorowęglanem sodu (5%) i solanką.
PL 215 832 B1
Zgodnie wynalazkiem w przypadku wytwarzania estrów difenylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych z nowymi podstawnikami przy aromatycznych pierścieniach fenylowych, prowadzi się reakcję syntezy fosforynu triarylowego z karbaminianem benzylu, aldehydem fenylooctowym bądź izowalerianowym w kwasie octowym. Reakcje prowadzi się w temperaturze 90°C.
W przypadku wytwarzania dipeptydowych pochodnych diestrów arylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych stosuje się bromowodorki estrów difenylowych pochodnych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych jako substraty reakcji, które uzyskuje się uprzednio w reakcji syntezy estrów difenylowych pochodnych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych z roztworem kwasu bromowodorowego (33%) w kwasie octowym w temperaturze pokojowej. Następnie przeprowadza się reakcję sprzęgania bromowodorków estrów difenylowych pochodnych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych z proliną z zablokowaną N-końcową grupą aminową przez grupę tert-butoksykarbonylową (t-Boc), przy użyciu heksafluorofosforanu O-benzotriazol-1-ylo-W,W,W',W-tetrametylouroniowego (HBTU), trójetyloaminy i acetonitrylu jako rozpuszczalnika. Reakcje sprzęgania przeprowadza się w temperaturze pokojowej. Następnie mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką, ekstrahuje dwukrotnie octanem etylu i przemywa się kolejno dwukrotnie siarczanem potasu (5%), solanką, dwukrotnie wodorowęglanem sodu (5%) i solanką. Do warstwy octanowej dodaje się siarczanu magnezu i powstały produkt oczyszcza się metodą chromatografii kolumnowej. W efekcie otrzymuje się odpowiednie dipeptydy, zawierające w swej strukturze resztę estru difenylowego fosfonowego analogu leucyny lub fenyloalaniny, z zablokowaną grupą a-aminową.
W przypadku wytwarzania pochodnych tripeptydowych estrów difenylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych stosuje się dipeptydowe pochodne diestrów arylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych jako substraty reakcji. Następnie usuwa się z pochodnych dipeptydowych grupę blokującą tert-butoksykarbonylową (t-Boc), przy użyciu roztworu kwasu trójfluorooctowego (TFA) i dichlorometanu (CH2CI2) w stosunku objętościowym 1:1 i prowadzi się reakcję addycji kolejnego aminokwasu -waliny z zablokowaną grupą α-aminową przy użyciu odczynnika sprzęgającego heksafluorofosforanu O-benzotriazol-1-ylo-N,N,N',N'-tetrametylo-uroniowego (HBTU), trójetyloaminy i acetonitrylu jako rozpuszczalnika. Reakcje sprzęgania przeprowadza się w temperaturze pokojowej. Następnie mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką, ekstrahuje dwukrotnie octanem etylu i przemywa kolejno dwukrotnie siarczanem potasu (5%), solanką, dwukrotnie wodorowęglanem sodu (5%) i solanką. Do warstwy octanowej dodaje się siarczanu magnezu i powstały produkt oczyszcza się metodą chromatografii kolumnowej.
Nowe związki są mieszaninami racemicznymi w przypadku prostych analogów fosfonowych fenyloalaniny i leucyny oraz mieszaninami diastereoizomerów w przypadku pochodnych di- i tri-peptydowych.
Zasadnicze korzyści wynikające z wynalazku polegają na otrzymaniu związków, które wykazują silną aktywność biologiczną hamującą aktywność chymotrypsyny takich jak ludzka sercowa chymaza, katepsyna G i subtylizyna. Niekontrolowana aktywność tych enzymów jest związana z stanami patologicznymi prowadzącymi do chorób. Dla przykładu aktywność chymotrypsyny w przewodzie trawiennym ludzi prowadzi do szybkiej inaktywacji guanyliny. Guanylina jest jelitowym peptydem produkowanym jako 115 aminokwasów proproteina. Wiąże się ona z transmembranowym receptorem aktywującym cyklazę guanylową. Receptor ten obecny jest w membranie enterocytów jelitowych. Aktywacja receptora prowadzi do wzrostu stężenia c-GMP. Wzrost stężenia c-GMP powoduje zmniejszenie absorpcji wody i wzrost wydzielania jonów chlorkowych i potasowych prowadząc do zmian w transporcie płynów i elektrolitów jelitowych oraz skutkuje normalizacją pracy jelit.
Aktywna forma guanyliny składająca się tylko z 15 aminokwasów, stymuluje uwalnianie jonów chlorkowych i jest szybko hydrolizowana w przewodzie pokarmowym przez znajdującą się tam chymotrypsynę. Inhibitory chymotrypsyny zapobiegając hydrolizie aktywnej guanyliny wydłużają i poprawiają jej działanie, prowadząc do efektów terapeutycznych w szeregu schorzeń jelitowych.
Inhibitory chymazy z ludzkiego serca mają własności protekcyjne dla ludzkiego serca i mogą być używane jako leki przy całym szeregu komplikacji kardiologicznych np. przy arteriosklerozie, po ataku serca lub operacjach serca. Nowe związki będące przedmiotem wynalazku charakteryzują się znacznie lepszą efektywnością w inhibitowaniu chymotrypsyny, dlatego mogą znaleźć zastosowanie terapeutyczne w chorobach sercowych, komplikacjach układu trawiennego i jako nowe substancje antybakteryjne. Stwierdzono, że z enzymami reaguje tylko jedna forma optyczna - ta, która opowiada izomerowi L-fenyloalaniny czy L-leucyny. Nowe związki można z łatwością rozdzielić na enancjomery lub diastereoizomery jedną z dobrze znanych metod: na przykład przy zastosowaniu HPLC,
PL 215 832 B1 wysokociśnieniowej chromatografii cieczowej i korzystnie stosować tylko jeden, reaktywny izomer optyczny.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach otrzymywania wybranych estrów difenylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych z nowymi podstawnikami przy aromatycznych pierścieniach fenolowych, bez ograniczania jego zakresu.
P r z y k ł a d I
Wytwarzanie estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)izobutylometanofosfonowego, przedstawionego wzorem 2, prowadzi się w dwóch etapach.
Etap 1. Otrzymywanie fosforynu trój-4-metylomerkaptofenylowego.
W tym celu do kolby okrągłodennej dodaje się 4,20 g (30 mmola) 4-metylomerkaptofenolu i rozpuszcza w 100 ml benzenu. Do powstałego, lekko różowego roztworu dodaje się 4,15 ml (30 mmola) trójetyloaminy (Et3N) i mieszając wkrapla 0,87 ml (10 mmola) chlorku fosforu (III). Początkowo reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej. Jednakże, gdy roztwór zaczyna się samoistnie ogrzewać chłodzi się go wodą z lodem. Powstałą galaretowatą zawiesinę miesza się przez 12 godzin w temperaturze pokojowej. Następnie całość ekstrahuje się czterokrotnie wodą i suszy z 3 g siarczanu sodu (Na2SO4). Lotne rozpuszczalniki odparowuje się na wyparce rotacyjnej i otrzymuje mleczny olej, który wykorzystuje się bezpośrednio (bez oczyszczania) do reakcji syntezy estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(benzyloksy-karbonylamino)-izobutylo-metano-fosfonowego.
Etap 2. Otrzymywanie estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(henzyloksy-karbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej - wyposażonej w mieszadło magnetyczne, wprowadza się fosforyn trój-4-metylomerkapto-fenylowy powstały bezpośrednio w etapie 1 i dodaje 1,34 g (8,8 mmola) karbaminianu benzylu i 1 ml (9,2 mmola) aldehydu izowalerianowego. Po rozpuszczeniu wszystkich składników w 20 ml lodowatego kwasu octowego całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 90°C przez 4,5 godziny. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem z lekko zielonego roztworu usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce rotacyjnej a pozostałość rozpuszcza się w 200 ml metanolu i umieszcza w temperaturze -20°C na 12 godzin w celu krystalizacji produktu. Uzyskany produkt przesącza się pod zmniejszonym ciśnieniem, przemywa metanolem i suszy na powietrzu do stałej wagi. Uzyskuje się 1,6 g (38% wagowo) śnieżnobiałego produktu w postaci estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(benzyloksy-karbonylamino)-izobutylo-metano-fosfonowego, przedstawionego 31 wzorem 2. Wzór sumaryczny: C27H32O5S2NP. Masa cząsteczkowa: 545,645g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 20.37(s). Widmo 1HNMR (roztwór W CDCl3, δ [ppm]): 0,98 (d, J=5,79 Hz,
6H, 2xCH3), 1,61-2,16 (m, 3H, CH2, CH), 2,47 (s, 6H, 2xCH3), 4,61 (m, 1H, CHP), 5,18 (s, 1H, NH), 5,06 (m, 2H, ArCH2O), 6,9-7,3 (m, 13H, aromat.). Temperatura topnienia: 126°C.
P r z y k ł a d II
Sposób wytwarzania estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego przedstawionego wzorem 3.
Etap 1. Otrzymywanie fosforynu trój-3,4,5-trimetylofenylowego.
W tym celu do kolby okrągłodennej wyposażonej w mieszadło magnetyczne dodaje się 11,3 g (76 mmol) 3,4,5-trimetylofenolu i 20 ml acetonitrylu. Po rozpuszczeniu całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 90°C przez 10 minut. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodaje się
2,36 ml (25 mmol) chlorku fosforu (III). Całość ogrzewa się przez dwie godziny w temperaturze wrzenia. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce obrotowej. Powstały surowy produkt w postaci oleju wykorzystuje się bezpośrednio, bez oczyszczania do reakcji syntezy estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylometano-fosfonowego.
Etap 2. Otrzymywanie estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)izobutylo-metanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej - zawierającej fosforyn trój-3,4,5-trimetylofenylowy powstały bezpośrednio w etapie 1 - wyposażonej w mieszadło magnetyczne wprowadza się 3,88 g (25 mmol) karbaminianu benzylu i 2,64 ml (25 mmol) aldehydu izowalerianowego. Po rozpuszczeniu wszystkich składników w 30 ml lodowatego kwasu octowego całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 90°C przez 2 godziny. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce rotacyjnej a pozostałość rozpuszcza w 250 ml metanolu i umieszcza w temperaturze -20°C na 15 godzin w celu krystalizacji produktu.
PL 215 832 B1
Uzyskany produkt odsącza się pod zmniejszonym ciśnieniem i suszy na wolnym powietrzu. Uzyskuje się 5,72g (51% wagowo) surowego estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(benzyloksy-karbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego, przedstawionego wzorem 3 w postaci białego osadu.
Od
Wzór sumaryczny: C31H38O5NP. Masa cząsteczkowa: 537,633 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCI3, 5[ppm]): 18,75 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 0,99 (d, J=5,52 Hz, 6H, 2xCH3), 1,83 (m, 3H, CH2, CH), 2,41 (d, J=13,92 Hz, 18H, 6xCH3), 4,58 (m, 1H, CHP), 5,11 (s, 1H, NH), 5,03 (m, 2H, ArCH2O), 6,50-7,37 (m, 9H, aromat.). Temperatura topnienia: 111°C.
P r z y k ł a d III
Sposób wytwarzania estru di-4-metylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego przedstawionego wzorem 4.
Etap 1. Otrzymywanie fosforynu trój-4-metylofenylowego.
W tym celu do kolby okrągłodennej wyposażonej w mieszadło magnetyczne dodaje się 8,97 g (83 mmol) 4-metylofenolu i 20 ml acetonitrylu. Po rozpuszczeniu całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 80°C przez 10 minut. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodaje się 2,55 ml (28 mmol) chlorku fosforu (III). Całość ogrzewa się przez dwie godziny w temperaturze wrzenia. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce obrotowej. Powstały surowy produkt w postaci oleju wykorzystuje się bezpośrednio, bez oczyszczania do reakcji syntezy estru di-4-metylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego.
Etap 2. Otrzymywanie estru di-4-metylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej - zawierającej fosforyn trój-4-metylofenylowy powstały bezpośrednio w etapie 1 - wyposażonej w mieszadło magnetyczne wprowadza się 4,23 g (28 mmol) karbaminianu benzylu i 2,92 ml (28 mmol) aldehydu izowalerianowego. Po rozpuszczeniu wszystkich składników w 30 ml lodowatego kwasu octowego całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 90°C przez 2,5 godziny. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce rotacyjnej a pozostałość rozpuszcza w 200 ml metanolu i całość umieszcza w temperaturze 20°C na 12 godzin w celu krystalizacji produktu. Uzyskany produkt przesącza się i suszy na powietrzu do stałej wagi. Uzyskuje się 3,43 g (38% wagowo) surowego estru di-4-metylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego przedstawionego wzorem 4 w postaci białego proszku. Wzór sumaryczny: C27H32O5NP. Masa cząsteczkowa: 467,50 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 18,82 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): (d, J=5,86 Hz, 6H, 2xCH3), 1,77 (m, 3H, CH2, CH), 2,31 (t, J=19,79 Hz, 6H, 2xCH3), 4,61 (m, 1H, CHP), 5,11 (s, 1H, NH), 5,14 (m, 1H, 2H, ArCH2O), 6,96-7,35 (m, 13H, aromat.). Temperatura topnienia: 118°C.
P r z y k ł a d IV
Sposób wytwarzania estru di-3-metoksyfenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego przedstawionego wzorem 5.
Etap 1. Otrzymywanie fosforynu trój-3-metoksyfenylowego.
W tym celu do kolby okrągłodennej wyposażonej w mieszadło magnetyczne dodaje się 7,5 g (60 mmola) 3-metoksyfenolu i 20 ml acetonitrylu. Po rozpuszczeniu całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 90°C przez 10 minut. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodaje się 1,8 ml (20 mmola) chlorku fosforu (III). Całość ogrzewa się przez dwie godziny w temperaturze wrzenia. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce obrotowej. Powstały surowy produkt w postaci oleju wykorzystuje się bezpośrednio, bez oczyszczania do reakcji syntezy estru di-3-metoksyfenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metano-fosfonowego.
Etap 2. Otrzymywanie estru di-3-metoksyfenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej - zawierającej fosforyn trój-3-metoksyfenylowy powstały bezpośrednio w etapie 1 - wyposażonej w mieszadło magnetyczne wprowadza się 3,05 g (20 mmola) karbaminianu benzylu i 2,3 ml (21 mmola) aldehydu izowalerianowego. Po rozpuszczeniu wszystkich składników w 30 ml lodowatego kwasu octowego całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 90°C przez 3 godziny. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce rotacyjnej a pozostałość rozpuszcza w 200 ml metanolu i umieszcza w temperaturze -20°C na 24 godziny w celu krystalizacji produktu. Uzyskany produkt odsącza się pod zmniejszonym ciśnieniem i suszy na powietrzu. Uzyskuje się 2,31 g (31% wagowo) surowego estru di-3-metoksyfenylowego kwasu N-(benzyloksy-karbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego przed6
PL 215 832 B1 stawionego wzorem 5, w postaci białego osadu. Wzór sumaryczny: C27H32O7NP. Masa cząsteczkowa: 513,525 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 18,76 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 0,98 (d, 1=5,68 Hz, 6H, 2xCH), 1,69-2,3 (m, 3H, CH2, CH), 3,80 (dd, 1=16,06/11,17 Hz, 6H, 2xCH3), 4,65 (m, 1H, CHP), 5,19 (s, 1H, NH), 5,13 (m, 2H, ArCH2O), 6,4-7,33 (m, 13H, aromat.). Temp. topnienia: 59°C.
P r z y k ł a d V
Sposób wytwarzania estru di-4-etylofenylowego kwasu N-(benzyloksy-karbonylamino)-benzyloetanofosfonowego przedstawionego wzorem 6.
Etap 1. Otrzymywanie fosforynu trój-4-etylofenylowego.
W tym celu do kolby okrągłodennej wyposażonej w mieszadło magnetyczne dodaje się 10,2 g (83 mmola) 4-etylofenolu i 20 ml acetonitrylu. Po rozpuszczeniu całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 90°C przez 10 minut. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodaje się 2,55 ml (28 mmola) chlorku fosforu (III). Całość ogrzewa się przez dwie godziny w temperaturze wrzenia. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce obrotowej. Powstały surowy produkt w postaci oleju wykorzystuje się bezpośrednio, bez oczyszczania do reakcji syntezy estru di-4-etylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzylo-etanofosfonowego.
Etap 2. Otrzymywanie estru di-4-etylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzyloetanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej - zawierającej fosforyn trój-4-etylofenylowy powstały bezpośrednio w etapie 1 - wyposażonej w mieszadło magnetyczne odważa się 4,23 g (28 mmola) karbaminianu benzylu i 3,12 ml (28 mmola) aldehydu fenylooctowego. Po rozpuszczeniu wszystkich składników w 20-30 ml lodowatego kwasu octowego całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 90°C przez 4 godziny. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce rotacyjnej a pozostałość rozpuszcza w około 200 ml metanolu i umieszcza się w temperaturze -20°C na 12 godzin w celu krystalizacji produktu. Uzyskany produkt odsącza się pod zmniejszonym ciśnieniem i suszy na powietrzu do stałej wagi. Uzyskuje się 4,79 g (47% wagowo) surowego estru di-4-etylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzylo-etanofosfonowego, przedstawionego wzorem 6 w postaci białego osadu. Wzór sumaryczny: C24H29O5NP. Masa cząsteczkowa: 543,596. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 17,58 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 1,18 (m, 6H, 2 x CH3), 1,32 (m, 4H, 2 xCH2,), 2,8-3,3 (m, 2H, CH2), 4,7 (dd, 1=4,44 Hz, 1=4,53 Hz, 1H, CHP), 5,14 (d, 1=10,2 Hz, 1H, NH), 4,92 (s, 2H, ArCH2O), 6,91-7,23 (m, 18H, aromat.). Temperatura topnienia: 112°C.
P r z y k ł a d VI
Sposób wytwarzania estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzylo-etanofosfonowego przedstawionego wzorem 7.
Etap 1. Otrzymywanie fosforynu trój-4-metoksyfenylowego.
W tym celu do kolby okrągłodennej wyposażonej w mieszadło magnetyczne dodaje się 10,3 g (83 mmola) 4-metoksyfenolu i 30 ml acetonitrylu. Po rozpuszczeniu całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 80-90°C przez 2 minuty. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodaje się
2,55 ml (28 mmola) chlorku fosforu (III). Całość ogrzewa się przez dwie godziny w temperaturze wrzenia. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne rozpuszczalniki mieszaniny na wyparce obrotowej. Powstały surowy produkt w postaci oleju wykorzystuje się bezpośrednio, bez oczyszczania do reakcji syntezy estru di-4-etylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)benzylo-etanofosfonowego.
Etap 2. Otrzymywanie estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)benzylo-etanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej - zawierającej fosforyn trój-4-metoksyfenylowy powstały bezpośrednio w etapie 1 - wyposażonej w mieszadło magnetyczne wprowadza się 4,23 g (28 mmola) karbaminianu benzylu i 3,12 ml (28 mmola) aldehydu fenylooctowego. Po rozpuszczeniu wszystkich składników w 30 ml lodowatego kwasu octowego całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 80-90°C przez 5 godzin. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce rotacyjnej a pozostałość rozpuszcza się w 150 ml metanolu i całość umieszcza w temperaturze -20°C na 24 godziny w celu krystalizacji produktu. Uzyskany produkt odsącza się pod zmniejszonym ciśnieniem i suszy na powietrzu. Uzyskuje się 0,91 g (8,8% wagowo) surowego estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-(benzyloksy-karbonylamino)-benzylo-etanofosfonowego przedstaPL 215 832 B1 wionego wzorem 7 w postaci białego osadu. Wzór sumaryczny: C23H27O6NP. Masa cząsteczkowa:
547,541. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 18,11 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 2,09 (s, 3H, CH3), 3,30 (m, 2H, CH2), 3,69 (d, J=8,24 Hz, 6H, 2xCH3), 4,70 (m, 1H, CHP), 5,12 (d, J=10,57 Hz, 1H, NH), 4,92 (s, 2H, ArCH2O), 6,65-7,23 (m, 18H, aromat.). Temperatura topnienia: 99-102°C.
P r z y k ł a d VII
Sposób wytwarzania estru di-2,3-dimetylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzylo-etanofosfonowego przedstawionego wzorem 8.
Etap 1. Otrzymywanie fosforynu trój-2,3-dimetylofenylowego.
W tym celu do kolby okrągłodennej wyposażonej w mieszadło magnetyczne dodaje się 10,26 g (83 mmola) 2,3-dimetylofenolu i 20 ml acetonitrylu. Po rozpuszczeniu całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 80-90°C przez 2 minuty. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodaje się
2,55 ml (28 mmola) chlorku fosforu (III). Całość ogrzewa się przez dwie godziny w temperaturze wrzenia. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce obrotowej. Powstały surowy produkt w postaci oleju wykorzystuje się bezpośrednio, bez oczyszczania do reakcji syntezy estru di-2,3-dimetylofenylowego kwasu N-(benzyloksy-karbonylamino)-benzylo-etanofosfonowego.
Etap 2. Otrzymywanie estru di-2,3-dimetylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)benzylo-etanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej - zawierającej fosforyn trój-2,3-metylofenylowy powstały bezpośrednio w etapie 1 - wyposażonej w mieszadło magnetyczne wprowadza się 4,23 g (28 mmola) karbaminianu benzylu i 3,12 ml (28 mmola) aldehydu fenylooctowego. Po rozpuszczeniu wszystkich składników w 30 ml lodowatego kwasu octowego całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 80-90°C przez 5 godzin. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce rotacyjnej a pozostałość rozpuszcza się w 200 ml metanolu i całość umieszcza się w temperaturze -20°C na 24 godziny w celu krystalizacji produktu. Uzyskany produkt odsącza się pod zmniejszonym ciśnieniem i suszy na powietrzu. Uzyskuje się 3,64 g produktu. Z uzyskanego przesączu odparowuje się metanol na wyparce rotacyjnej. Powstały olej ponownie rozpuszcza się w metanolu i pozostawia do rekrystalizacji. Wówczas otrzymuje się osad o masie 0,44 g. Po połączeniu produktów otrzymuje się 4,08 g (40% wagowo) estru di-2,3-dimetylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzylo-etanofosfonowego, przedstawionego wzorem 8, w postaci białego osadu. Wzór sumaryczny: C24H29O5NP. Masa cząsteczkowa: 549,982 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 17,08 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 2,17 (m, 12H, 4xCH3), 2,9-3,4 (m, 2H, CH2), 4,8 (m, 1H, CHP), 5,15 (d, J=20,42 Hz, 1H, NH), 4,90 (m, 2H, ArCH2O), 6,86-7,28 (m, 16H, aromat.). Temperatura topnienia: 103°C.
P r z y k ł a d VIlI
Sposób wytwarzania estru di-2-naftalenowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzyloetanofosfonowego przedstawionego wzorem 9.
Etap 1. Otrzymywanie fosforynu trój-2-naftalenowego.
W tym celu do kolby okrągłodennej wyposażonej w mieszadło magnetyczne dodaje się 12 g (83 mmola) 2-naftolu i 20 ml acetonitrylu. Po rozpuszczeniu całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 80-90°C przez 3 minuty. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodaje się
2,55 ml (28 mmola) chlorku fosforu (III). Całość ogrzewa się przez dwie godziny w temperaturze wrzenia. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce obrotowej. Powstały surowy produkt w postaci oleju wykorzystuje się bezpośrednio, bez oczyszczania do reakcji syntezy estru di-2-naftalenowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)benzylo-etanofosfonowego.
Etap 2. Otrzymywanie estru di-2-naftalenowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzyloetanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej - zawierającej fosforyn trój-2-naftalenowy powstały bezpośrednio w etapie 1 - wyposażonej w mieszadło magnetyczne wprowadza się 4,23 g (28 mmola) karbaminianu benzylu i 3,12 ml (28 mmola) aldehydu fenylooctowego. Po rozpuszczeniu wszystkich składników w 20-30 ml lodowatego kwasu octowego całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 80-90°C przez 4,5 godziny. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce rotacyjnej a pozostałość rozpuszcza się w 200-250 ml metanolu i prowadzi krystalizację produktu w temperaturze -20°C przez 24 godziny. Uzyskany produkt odsącza się pod
PL 215 832 B1 zmniejszonym ciśnieniem i suszy na powietrzu. W celu rekrystalizacji produkt rozpuszcza się w minimalnej ilości chloroformu na gorąco, po czym zalewa metanolem (około 200 ml) i ponownie krystalizuje w temperaturze - 20°C. Produkt sączy się i suszy na powietrzu do stałej wagi. Uzyskuje się 0,63 g (5,2% wagowo) surowego estru di-2-naftalenowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)benzyloetanofosfonowego przedstawionego wzorem 9, w postaci białego osadu. Wzór sumaryczny: C36H30O5NP. Masa cząsteczkowa: 587,608 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 17.77 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 2,98-3,82 (m, 2H, CH2), 4,79 (m, 1H, CHP), 5,18 (d, J=10,16 Hz, 1H, NH), 4,94 (m, 2H, ArCH2O), 6,91-7,73 (m, 24H, aromat). Temperatura topnienia: 122°C.
P r z y k ł a d IX
Sposób wytwarzania estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)benzylo-etanofosfonowego przedstawionego wzorem 10.
Etap 1. Otrzymywanie fosforynu trój-4-metylomerkaptofenylowego.
W tym celu do kolby okrągłodennej wprowadza się 1,8 g (13 mmola) 4-metylo-merkaptofenolu i rozpuszcza w 100 ml benzenu. Do powstałego roztworu dodaje się 1,8 ml (13 mmola) trójetyloaminy (Et3N) i mieszając wkrapla 0,38 ml (4,5 mmola) chlorku fosforu (III). Początkowo reakcje prowadzi się w temperaturze pokojowej. Jednakże, gdy roztwór zaczyna się samoistnie ogrzewać chłodzi się go wodą z lodem. Powstałą galaretowatą zawiesinę miesza się przez 12 godzin w temperaturze pokojowej. Następnie całość ekstrahuje się czterokrotnie wodą i suszy z 3 g siarczanu sodu (Na2SO4). Lotne rozpuszczalniki odparowuje się na wyparce rotacyjnej i otrzymuje się olej, który wykorzystuje się bezpośrednio (bez oczyszczania) do reakcji syntezy estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(benzyloksy-karbonyl-amino)-benzylo-etanofosfonowego.
Etap 2. Otrzymywanie estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(benzyloksy-karbonylamino)-benzylo-etanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej - zawierającej fosforyn trój-4-metylomerkaptofenyIowy powstały bezpośrednio w etapie 1 - wyposażonej w mieszadło magnetyczne odważa się 0,67 g (4,5 mmola) karbaminianu benzylu i 0,58 ml (4,5 mmola) aldehydu fenylooctowego. Po rozpuszczeniu wszystkich składników w 30 ml lodowatego kwasu octowego całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 80-90°C przez 4 godziny. Po przeprowadzeniu reakcji z jasnożółtego roztworu powstaje ciemnopomarańczowy olej. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce rotacyjnej a pozostałość rozpuszcza w około 200 ml metanolu i umieszcza w temperaturze -20°C na 24 godziny w celu krystalizacji produktu. Produkt przesącza się i suszy na powietrzu do stałej wagi. Uzyskuje się 0,72 g (40% wagowo) surowego estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzylo-etanofosfonowego, przedstawionego wzorem 10, w postaci białego osadu. Wzór sumaryczny: C30H30O5S2NP. Masa cząsteczkowa: 564,623. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 18,98 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 2,40 ( d, J=6,52 Hz, 6H, 2xCH3), 2,9-3,36 (m, 2H, CH2), 4,7 (m, 1H, CHP), 4,93 (s, 2H, CH2O), 5,07 (s, 1H, NH), 6,69-7,28 (m, 18H, aromat). Temperatura topnienia: 97-99°C.
P r z y k ł a d X
Sposób wytwarzania dipeptydowej pochodnej estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-(Bocproliloamino)-izobutylo-metanofosfonowego: Boc-Pro-Leup(-O-C6H4-4-O-CH3)2) przedstawionego wzorem 11.
Etap 1. Otrzymywanie fosforynu trój-4-metoksyfenylowego.
W tym celu do kolby okrągłodennej wyposażonej w mieszadło magnetyczne dodaje się 10,3 g (83 mmola) 4-metoksyfenolu i 30 ml acetonitrylu. Po rozpuszczeniu całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 90°C przez 2 minuty. Następnie do mieszaniny reakcyjnej dodaje się 2,55 ml (28 mmola) chlorku fosforu (III). Całość ogrzewa się przez trzy godziny w temperaturze wrzenia. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce obrotowej. Powstały surowy produkt w postaci zielonego oleju wykorzystuje się bezpośrednio, bez oczyszczania do reakcji syntezy estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylometanofosfonowego.
Etap 2. Otrzymywanie estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej - zawierającej fosforyn trój-4-metoksyfenylowy powstały bezpośrednio w etapie 1 - wyposażonej w mieszadło magnetyczne wprowadza się 4,3 g (28 mmola) karbaminianu benzylu i 2,9 ml (28 mmola) aldehydu izowalerianowego. Po rozpuszczeniu wszystkich
PL 215 832 B1 składników w 30 ml lodowatego kwasu octowego całość ogrzewa się pod chłodnicą zwrotną w temperaturze 90°C przez 4 godziny. Następnie pod zmniejszonym ciśnieniem usuwa się lotne składniki mieszaniny na wyparce rotacyjnej a pozostałość rozpuszcza się w 200-250 ml metanolu i umieszcza w temperaturze -20°C na 24 godziny w celu krystalizacji produktu. Uzyskany produkt odsącza się pod zmniejszonym ciśnieniem i suszy na powietrzu. Uzyskuje się 7,9 g surowego produktu (77% wagowo) w postaci białego osadu. Wzór sumaryczny: C27H32O7NP. Masa cząsteczkowa: 513,525 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 19,52 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 0,88 (m, 6H, 2xCH3), 1,37 (s, 9H, 3xCH3), 1,65-1,90 (m, 6H, 3xCH2), 3,70 (m, 3H, CH2, CH), 4,40 (m, 1H, CHP), 4,9 (s, 1H, NH), 6,72-7,19 (m, 8H, aromat.). Temperatura topnienia: 116-118°C.
Etap 3. Otrzymywanie bromowodorku estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-amino-izobutylometanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej odważa się 2,04 g estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego (4 mmola) i dodaje się 5,08 ml roztworu kwasu bromowodorowego (33%) w kwasie octowym. Reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 2 godziny. Następnie lotne składniki mieszaniny poreakcyjnej usuwa się na wyparce obrotowej a uzyskany olej rozpuszcza w minimalnej ilości metanolu i dodaje eteru dietylowego do pierwszego zmętnienia. Kolbę umieszcza się w temperaturze -20°C na 24 godziny w celu krystalizacji produktu, który odsącza się pod zmniejszonym ciśnieniem i suszy na wolnym powietrzu do stałej wagi. Otrzymuje się 2,02 g (99% wagowo) bromowodorku estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-amino-izobutylo-metanofosfo31 nowego. Wzór sumaryczny: C19H27O5NPBr. Masa cząsteczkowa: 460,302 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 13,70 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 0,93 (m, 6H, 2xCH3), 1,9-2,2 (m, 3H, CH2, CH), 3,66 (d, J=3,47 Hz, 6H, 2xCH3), 4,01 (m, 1H, CHP), 6,62-7,37 (m, 8H, aromat), 8,97 (s, 3H, NH3+Br). Temperatura topnienia: 159°C.
Etap 4. Reakcja syntezy pochodnej dipeptydowej estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-(Bocproliloamino)-izobutylo-metanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej odważa się 1 g (2,2 mmola) bromowodorku estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-amino-izobutylo-metanofosfonowego i dodaje się 0,51 g Boc-Pro-OH (2,4 mmola). Całość zalewa się acetonitrylem (5-10 ml), i po 2 minutach dodaje się 0,75 ml trójetyloaminy (5,4 mmola). Po 10 minutach dodaje się 0,86 g (2,3 mmola) heksafluorofosforanu O-benzotriazol-1-yloN,N,N',N'-tetrametylouroniowego. Reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 24 godziny. Następnie mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką, przenosi do rozdzielacza i ekstrahuje się dwukrotnie octanem etylu. Warstwę octanową przemywa się kolejno: dwukrotnie siarczanem potasu (5%), solanką, dwukrotnie wodo rowęglanem sodu (5%) i solanką. Frakcje octanowe suszy się w 3 g bezwodnego siarczanu magnezu. Odparowuje się lotne rozpuszczalniki, a następnie produkt oczyszcza się metodą chromatografii kolumnowej stosując jako eluent chloroform/octan etylu w stosunku objętościowym 4:1. Po zebraniu frakcji zawierających oczekiwany produkt lotne rozpuszczalniki odparowuje się na wyparce rotacyjnej. Następnie powstały produkt rozpuszcza się w dichlorometanie i odparowuje się do spienienia na wyparce rotacyjnej. Otrzymuje się dipeptydową pochodną estru di-4-metoksyfenylowego kwasu N-(Boc-proliloamino)-izobutylometanofosfonowego: BocPro-Leup(-O-C6H4-4-O-CH3)2) przedstawioną wzorem 11, o masie 0,9 g (90% wagowo). Wzór sumaryczny: C29H41O8N2P. Masa cząsteczkowa: 562,598 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 19,57 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 0,88 (m, 6H, 2xCH3), 1,37 (s, 9H, 3xCH3), 1,65-1,90 (m, 6H, 3xCH2), 3,70 (m, 3H, CH2, CH), 4,40 (m, 1H, CHP), 4,9 (s, 1H, NH), 6,727,19 (m, 8H, aromat.). Temperatura topnienia: 96°C.
P r z y k ł a d XI
Sposób wytwarzania dipeptydowej pochodnej estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(Boc-proliloamino)-benzylo-etanofosfonowego: Boc-Pro-Phep(OC6H4-4-SCH3)2 przedstawionego wzorem 12. Sposób wykonania syntezy fosforynu 4-metylomerkaptofenylowego i estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzyloetanofosfonowego jest analogiczny do przykładu X (Etap I i etap II). Kolejnym etapem jest synteza bromowodorku estru 4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-amino-benzylo-etanofosfonowego.
Etap 3. Otrzymywanie bromowodorku estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-aminobenzylo-etanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej wprowadza się 1,57 g (2,7 mmola) estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-benzylo-etano-fosfonowego i dodaje się 8 ml roztworu
PL 215 832 B1 kwasu bromowodorowego (33%) w kwasie octowym. Reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 3 godziny. Następnie lotne składniki mieszaniny poreakcyjnej usuwa się na wyparce obrotowej a uzyskany olej rozpuszcza się w eterze dietylowym do pierwszego zmętnienia. Kolbę umieszcza się w temperaturze -20°C na 24 godziny w celu krystalizacji produktu, który odsącza się pod zmniejszonym ciśnieniem i suszy na wolnym powietrzu do stałej wagi. Otrzymuje się 1,15 g białego proszku (73% wagowo) - bromowodorku estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-amino-benzyloetano31 fosfonowego. Wzór sumaryczny: C22H25O3S2NPBr. Masa cząsteczkowa: 526,441. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 15,55 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCI3, δ [ppm]): 2,35 (d, J=7,36 Hz, 6H, 2xCH3), 3,23 (m, 2H, CH2), 4,44 (m, 1H, CHP), 6,90-7,36 (m, 13H, aromat), 8,76 (s, 3H, NH3+Br).
Etap 4. Reakcja syntezy pochodnej dipeptydowej estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(Boc-proliloamino)-benzylo-etanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej odważa się 0,8 g (1,5 mmola) bromowodorku estru di-4-metylosulfidofenylowego kwasu N-amino-benzylo-etanofosfonowego i dodaje się 0,36 g (1,65 mmola) Boc-Pro-OH. Całość zalewa się acetonitrylem (5-10 ml) i po 2 minutach dodaje się 0,53 ml trójetyloaminy (3,75 mmola). Po 10 minutach dodaje się 0,61 g (1,57 mmola) heksafluorofosforanu O-benzotriazol-1-ylo-N,N,N',N'-tetrametylouroniowego. Reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 24 godziny. Następnie mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką i po przeniesieniu do rozdzielacza, ekstrahuje się dwukrotnie octanem etylu. Warstwę octanową przemywa się kolejno: dwukrotnie siarczanem potasu (5%), solanką, dwukrotnie wodorowęglanem sodu (5%), solanką. Frakcje octanowe suszy się w 3 g bezwodnego siarczanu magnezu. Odparowuje się lotne rozpuszczalniki, a następnie produkt oczyszcza się metodą chromatografii kolumnowej stosując jako eluent chloroform. Po zebraniu frakcji zawierających oczekiwany produkt lotne rozpuszczalniki odparowuje się na wyparce rotacyjnej otrzymując dipeptydową pochodną estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(Boc-proliloamino)-benzyloetanofosfonowego: Boc-Pro-Phep(OC6H4-4-SCH3)2, przedstawioną wzorem 12 w postaci spienionego oleju o masie 0,75 g (90% wagowo). Wzór sumaryczny: C32H39O6S2N2P. Masa cząsteczkowa: 645,582 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 18,24 (s), 18,16 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 1,4 (s, 9H, 3 x CH3), 1,65-1,90 (m, 6H, 3xCH2), 2,35 (s, 6H, 2xCH3), 412 (m, 3H, CH2, CH), 5,00 (m, 1H, CHP), 5,19 (s, 1H, NH), 6,94-7,18 (m, 13H, aromat.). Temperatura topnienia: 49-52°C.
P r z y k ł a d XII
Sposób wytwarzania trójpeptydowej pochodnej estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(Boc-walino-proliloamino-izobutylo-metanofosfonowego: Boc-Val-Pro-Leup(-O-C6H3-3,4,5-(CH3)3)2 przedstawionego wzorem 13. Sposób wykonania syntezy fosforynu trój-3,4,5-trimetylofenylowego i estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(benzyloksykarbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego jest analogiczny do przykładu III (Etap I i etap II). Kolejnym etapem jest synteza bromowodorku estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-amino-izobutylo-metanofosfonowego.
Etap 3. Otrzymywanie bromowodorku estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-amino-izobutylo-metanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej zaopatrzonej w mieszadło magnetyczne odważa się 2,01 g (3,7 mmola) esteru di-3,4,5-trimetylofenylowy kwasu N-(benzyloksy-karbonylamino)-izobutylo-metanofosfonowego i dodaje się 5 ml (5,02 mmola) roztworu kwasu bromowodorowego (33%) w kwasie octowym. Reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 3 godziny. Następnie lotne składniki mieszaniny poreakcyjnej usuwa się na wyparce obrotowej a uzyskany olej rozpuszcza się w minimalnej ilości metanolu i dodaje się eteru dietylowego do pierwszego zmętnienia.
Kolbę umieszcza się w temperaturze -20°C na 24 godziny w celu krystalizacji produktu, który odsącza się pod zmniejszonym ciśnieniem i suszy na wolnym powietrzu do stałej wagi. Uznaje się, że substrat w 100% został odblokowany, dlatego powstały produkt w postaci bromowodorku estru di3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-amino-izobutylo-metanofosfonowego używa się bezpośrednio do rekcji syntezy dipeptydowej pochodnej estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(Boc-proliloamino)izobutylo-metanofosfonowego.
Etap 4. Reakcja syntezy pochodnej dipeptydowej estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(Boc-proliloamino)-izobutylo-metanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej zawierającej 1,7 g (3,76 mmola) bromowodorku estru di-3,4,5-trimetylo-fenylowego kwasu N-amino-izobutylo-metanofosfonowego (powstałego w etapie 3) dodaje się 0,81 g (3,76 mmola) Boc-Pro-OH. Całość zalewa się acetonitrylem (5-10 ml), a po 2 minutach dodaje się 1,56 ml (11,3 mmola) trójetyloaminy. Po 10 minutach dodaje się 1,49 g (3,95 mmola) heksafluorofosforanu O-benzotriazol-1-ylo-N,N,N',N'-tetrametylouroniowego. Reakcję prowadzi się
PL 215 832 B1 w temperaturze pokojowej przez 48 godzin. Następnie mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką, przenosi do rozdzielacza i ekstrahuje się dwukrotnie octanem etylu. Warstwę octanową przemywa się kolejno: dwukrotnie siarczanem potasu (5%), solanką, dwukrotnie wodorowęglanem sodu (5%), solanką. Frakcje octanowe suszy się w 3 g bezwodnego siarczanu magnezu. Odparowuje się lotne rozpuszczalniki, a następnie produkt oczyszcza się metodą chromatografii kolumnowej stosując jako eluent chloroform. Po zebraniu frakcji zawierających oczekiwany produkt lotne rozpuszczalniki odparowuje się na wyparce rotacyjnej. Następnie produkt rozpuszcza się w dichlorometanie i ponownie odparowuje się lotny rozpuszczalnik, aż do spienienia produktu.
Otrzymuje się spieniony olej o masie 1,18 g (65% wagowo). Wzór sumaryczny: C33H49O6N2P.
Masa cząsteczkowa: 600,73 g/mol .Widmo 31P NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 18,76 (s), 18,58 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCL, δ [ppm]): 0,85 (dd, J=8,56/3,29 Hz, 6H, 2xCH3), 1,33 (s, 9H, 3xCH3), 1,6-1,8 (m, 6H, 2xCH2), 2,21 (s,18H, 6xCH3), 3,3 (m, 3H, CH2, CH), 4,18 (s, 1H, NH), 4,8 (m, 1H, CHP), 5,2 (t, J=5,47 Hz, 1H, CHO), 6,67-7,3 (m, 4H, aromat.). Temperatura topnienia:
48-52°C.
Etap V. Usunięcie grupy t-Boc z pochodnej dipeptydowej estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(Boc-proliloamino)-izobutylo-metanofosfonowego.
Do kolby okrągłodennej odważa się pochodną dipeptydową estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(Boc-proliloamino)-izobutylo-metano-fosfonowego i rozpuszcza się ją w dichlorometanie (10 ml), a następnie dodaje się powoli 50% roztwór kwasu trójfluoroctowego w dichlorometanie (5 ml). Reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 2 godziny, a jej przebieg monitoruje się metodą chromatografii cienkowarstwowej. Następnie lotne składniki mieszaniny poreakcyjnej usuwa się na wyparce obrotowej, uzyskany olej rozpuszcza się w toluenie i ponownie odparowuje rozpuszczalnik, a czynność tą powtarza się dwukrotnie. Powstały olej o kolorze żółtym - o masie 1,02 g - wykorzystuje się jako substrat wyjściowy do otrzymania pochodnej tripeptydowej estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(Boc-walino-proliloamino)izobutylo-metanofosfonowego.
Etap VI. Reakcja syntezy pochodnej trójpeptydowej estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(Boc-walino-proliloamino)-izobutylo-metanofosfonowego.
Do powstałego w etapie V produktu TFA*Pro-Leup(OC6H3-3,4,5-(CH3)3)2 (m=1,02 g, n=1,66 mmola) dodaje się 0,38g (1,82 mmola) Boc-Val-OH. Całość zalewa się acetonitrylem (5-10 ml), a po 2 minutach dodaje się 0,51 ml (4,14 mmola) trójetyloaminy. Po 10 minutach dodaje się 0,66 g (1,74 mmola) heksafluorofosforanu O-benzotriazol-1 -ylo-N,N,N',N''-tetrametylouroniowego. Reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 24 godziny. Następnie mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką, przenosi się do rozdzielacza i ekstrahuje się dwukrotnie octanem etylu. Warstwę octanową przemywa się kolejno: dwukrotnie siarczanem potasu (5%), solanką, dwukrotnie wodorowęglanem sodu (5%) i solanką. Warstwę octanową zlewa się do kolby stożkowej i dodaje 3 g siarczanu magnezu. Następnie produkt oczyszcza się metodą chromatografii kolumnowej stosując eluent octan etylu/chloroform w stosunku objętościowym 1:4. Po zebraniu frakcji zawierających oczekiwany produkt lotne rozpuszczalniki odparowuje się na wyparce rotacyjnej. Powstały olej rozpuszcza się w dichlorometanie i odparowuje się na wyparce rotacyjnej, aż do spienienia produktu, otrzymuje się trójpeptydową pochodną estru di-3,4,5-trimetylofenylowego kwasu N-(Boc-walino-proliloamino)-izobutylo-metanofosfonowego: Boc-Val-Pro-Leup(-O-C6H3-3,4,5-(CH3)3)2 przedstawionego wzorem 13 o masie 0,44 g (43% wagowo). Wzór sumaryczny: C38H59O7N3P. Masa cząsteczkowa : 699,863 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 18,51 (s). Widmo 1HNMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 0,84 (m, 12H, 4xCH3), 1,34 (s, 9H, 3xCH3), 1,65-1,80 (m, 6H, 3xCH2), 2,13 (m, 18H, 6xCH3), 3,50 (m, 3H, CH2, CH), 4,20 (m, 1H, CHCO), 4,36 (m, 1H, NH), 4,7 (m, 1H, CHP), 5,2 (t, J=5,48 Hz, 1H, CHCO[Pro]), 6,70-7,0 (m, 4H, aromat.), 7,1 (d, J=10,05 Hz, 1H, NH). Temperatura topnienia: 59°C.
P r z y k ł a d XIII
Sposób wytwarzania tripeptydowej pochodnej estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu
N-(Boc-walino-proliloamino)-benzylo-etanofosfonowego: Boc-Pro-Phep(OC6H4-4-SCH3)2 przedstawionego wzorem 14. Etap I, II, III, IV syntezy prowadzi się analogicznie do przykładu X. Kolejny etap polega na usunięciu grupy blokującej, tert-butoksykarbonylowej z aminowego końca dipeptydu.
Etap V. Usunięcie grupy t-Boc z pochodnej dipeptydowej estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(Boc-proliloamino)-benzylo-etanofosfonowego.
PL 215 832 B1
Do kolby okrągłodennej odważa się pochodną dipeptydową estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(Boc-proliloamino)-benzylo-etanofosfonowego i rozpuszcza się ją w dichlo rometanie (10 ml), a następnie dodaje się powoli 50% roztwór kwasu trójfluoroctowego w dichlo rometanie (5 ml). Reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 2 godziny, a jej przebieg monitoruje się metodą chromatografii cienkowarstwowej. Następnie lotne składniki mieszaniny poreakcyjnej usuwa się na wyparce obrotowej, uzyskany olej rozpuszcza się w toluenie i ponownie odparowuje, a czynność tą powtarza się dwukrotnie. Powstały olej (masa=0,80 g) o kolorze szarym wykorzystuje się jako substrat wyjściowy do otrzymania pochodnej tripeptydowej estru di-4metylomerkaptofenylowego kwasu N-(Boc-walino-proliloamino)-benzylo-etanofosfonowego.
Etap VI. Reakcja syntezy pochodnej trójpeptydowej estru di-4-metylomerkaptofenylowego kwasu N-(Boc-walino-proliloamino)-benzylo-etanofosfonowego
Do 0,80 g (1,3 mmola) powstałego w etapie V produktu TFA*Pro-Phep(OC6H4-4-S-CH3)2 dodaje się 0,27 g (1,43 mmoal) Boc-Val-OH. Całość zalewa się acetonitrylem (5-10 ml) po 2 minutach dodaje się 0,43 ml (3,25 mmola) trójetyloaminy. Po 10 minutach dodaje się 0,49 g (1,36 mmola) heksafluorofosforanu O-benzotriazol-1-ylo-N,N,N',N'-tetrametyIouroniowego. Reakcję prowadzi się w temperaturze pokojowej przez 12 godzin. Następnie mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką, przenosi się do rozdzielacza i ekstrahuje się dwukrotnie octanem etylu. Warstwę octanową przemywano kolejno: dwukrotnie siarczanem potasu (5%), solanką, dwukrotnie wodorowęglanem sodu (5%) i solanką. Warstwę octanową zlewa się do kolby stożkowej i dodaje się 3 g siarczanu magnezu. Następnie produkt oczyszcza się metodą chromatografii kolumnowej stosując jako eluent chloroform. Po zebraniu frakcji zawierających oczekiwany produkt lotne rozpuszczalniki odparowuje się na wyparce rotacyjnej. Powstały olej rozpuszcza się w dichlorometanie i odparowuje się na wyparce rotacyjnej, aż do spienienia produktu. Otrzymuje się 0,64 g (80% wagowo) tripeptydowej pochodnej estru di-4-metylomerkapto-fenylowego kwasu N-(Boc-walino-proliloamino)-benzylo-etanofosfonowego: Boc-Pro-Phep(OC6H4-4-SCH3)2 przedstawionego wzorem 14 Wzór sumaryczny: C37H48O7N3S2P. Masa cząsteczkowa: 741,91 1 g/mol. Widmo 31P NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 18,30 (s), 18,26 (s). Widmo 1H NMR (roztwór w CDCl3, δ [ppm]): 0,88 (m, 12H, 4xCH3), 1,37 (s, 9H, 3xCH3), 1,65-1,80 (m, 6H, 3xCH2), 2,35 (s, 6h, 2xCH3), 3,5-3,6 (m, 3H, CH2, CH), 4,20 (m, 1H, CHCO), 4,36 (m, 1H, NH), 4,73 (m, 1H, CHP), 5,2 (t, 1=5,48 Hz, 1H, CHCO[Pro]), 6,79-7,01 (m, 8H, aromat.), 7,2 (d, J=0,7 Hz, 1H, NH). Temperatura topnienia: 72-76°C.
Aktywność biologiczną estrów difenylowych fosfonowych analogów fenyloalaniny oraz leucyny, a także ich peptydowych pochodnych otrzymanych w przykładach II-XIV przebadano pod kątem zdolności do hamowania proteolitycznej aktywności chymotrypsyny z trzustki wołowej i subtylizyny pochodzącej z bakterii B. subtillis. Wszystkie badania sporządzono na czytniku mikropłytek Molecular Devices Spectramax Gemini XP. Badania rozpoczęto od wyznaczania Km dla substratu w warunkach prowadzonych testów (temperatura 37°C, długość fali ekstynkcji 350 nm i emisji 460 nm). Pomiaru dokonano przy różnych stężen iach substratu w zakresie od 10 μΜ do 500 μΜ przy stałym stężeniu enzymu 25 nM. Odpowiednio, wartości Km dla chymotrypsyny i subtylizyny wynosiły 70 μΜ i 60 μΜ w podanych warunkach. Pomiary aktywności inhibitorowej wykonano przy różnych stężeniach inhibi-torów w zakresie od 50 nM do 2000 nM. W badaniach wykorzystano handlowo dostępny substrat N-Suc-Ala-Ala-Pro-Phe-AMC, którego używano zarówno przy pomiarach względem chymotrypsyny jak i subtylizyny. Końcowe stężenie substratu wynosiło zarówno dla chymotrypsyny jak i subtylizyny 20 μΜ. Do każdej studzienki odmierzono 100 μΙ enzymu, 50 μl substratu i 50 μl inhibitora. Przy obliczaniu wartości K-ι i k2 wykorzystano dwa modele inhibicji: model regresji hiperbolicznej Salvessena i model klasycznej regresji liniowej według Dorita. Uzyskane wartości K1 i k2 wyliczone dwiema metodami różniły się nieznacznie, dlatego podano ich uśrednioną wartość. Uzyskane wyniki przedstawiono w tabelach, z których tabela 1 przedstawia wyniki badania aktywności inhibitorowej otrzymanych estrów difenylowych analogów fenyloalaniny i leucyny wobec chymotrypsyny i subtylizyny, tabela 2 - wy-niki badania aktywności inhibitorowej otrzymanych dipeptydowych pochodnych estrów difenylowych analogów fenyloalaniny i leucyny wobec chymotrypsyny i subtylizyny, a tabela 3 - wyniki badania aktywności inhibitorowej otrzymanych tripeptydowych pochodnych estrów difenylowych analogów fenyloalaniny i leucyny wobec chymotrypsyny i subtylizyny.
PL 215 832 B1
Tabela 1
Tabela 2
subtylizyna chymotrypsyna
Ki [μΜ] k2/K, [M^s'1] Ki [μΜ] k2/K, [M s ]
Boc-Pro-Lcup °~G~° 7.7 1700 0.09 250 000
Boc-Pro-Phe1 θ-Ο-® 2 5.4 1700 0.14 120 000
PL 215 832 B1
Tabela 3
subtylizyna chymotrypsyna
Ki [μΜ] k2/K, [M^s'1] Ki [μΜ] k2/Ki [MA1]
Boc-y.l-Pio-Leu1’- >20 <50 0.3 9 000
Boc-VaJ-Pro-Phep 0.098 110 000 0.05 94 600
Zastrzeżenia patentowe

Claims (4)

1. Diestry arylowe kwasów 1-aminoalkano-fosfonowych i ich peptydowe pochodne, o wzorze ogólnym 1, w którym W oznacza grupę benzyloksykarbonylową (Cbz), albo resztę peptydową składającą się z jednego, dwóch lub trzech aminokwasów, R1 oznacza podstawnik analogiczny do łańcucha bocznego naturalnych aminokwasów, w szczególności leucyny lub fenyloalaniny, zaś X1, X2, X3, X4 oraz X5 są takie same lub różne i oznaczają metyl, etyl, benzyl, O-metyl i S-metyl.
2. Zastosowanie diestrów arylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowych pochodnych, o wzorze ogólnym 1 do wytwarzania preparatów do hamowania aktywności chymotrypsyny i subtylizyny.
3. Sposób wytwarzania diestrów arylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowch pochodnych, o wzorze ogólnym 1, znamienny tym, że w pierwszym etapie na drodze syntezy z fenolu zawierającego jeden z podstawników, takich jak: 4-5-metylowy, 3,4,5-trietylowy, 4-metylowy, 3-metoksylowy, 4-etylowy, 4-metoksylowy, 2,3-dimetylowy bądź 2-naftol w acetonitrylu bądź benzenie i w obecności chlorku fosforu(III) w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika otrzymuje się fosforyn trifenylowy, zawierający w każdym pierścieniu aromatycznym jeden podstawnik wybrany z grupy obejmującej:
4-S-metylowy, 3,4,5-trietylowy, 4-metylowy, 3-metoksylowy, 4-etylowy, 4-metoksylowy, 2,3-dimetylowy bądź fosforyn tri(2-naftylowy), a następnie otrzymany fosforyn triarylowy poddaje się reakcji amidoalkilowania z karbaminianem benzylu, aldehydem izowalerianowym bądź aldehydem fenylooctowym, w lodowatym kwasie octowym w temperaturze 90°C i w otrzymanym w wyniku przeprowadzonej reakcji diarylowym estrze N-benzyloksykarbonylowym kwasu 1-aminofosfonowego odblokowuje się grupę aminową przy użyciu roztworu kwasu bromowodorowego (33%) w kwasie octowym, a następnie sprzęga go z proliną zawierającą zablokowaną N-końcową grupą aminową przez grupę tert-butoksykarbonylową (t-Boc), przy użyciu heksafluorofosforanu O-benzotriazol-1-ylo-N,N,N',N'tetrametylouroniowego (HBTU), trójetyloaminy i acetonitrylu jako rozpuszczalnika, a po reakcji sprzęgania w temperaturze pokojowej, mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką, ekstrahuje octanem etylu i przemywa się kolejno siarczanem potasu (5%), solanką, wodorowęglanem sodu (5%) i solanką albo w otrzymanych fosfonowych dipeptydach zawierających N-końcową resztę N-Boc-proliny oraz jeden z podstawników w każdym estrowym pierścieniu aromatycznym pochodnej kwasu 1-aminoalkanofosfonowego: 4-S'-metylowy, 3,4,5-trietylowy, 4-metylowy, 3-metoksylowy, 4-etylowy, 4-metoksylowy, 2,3-dimetylowy bądź estry 2-naftylowe usuwa się grupę N-Boc przy użyciu roztworu kwasu trójfluorooctowego (TFA) i dichlorometanu (CH2Cl2) w stosunku objętościowym 1:1 i prowadzi się reakcję addycji kolejnego aminokwasu - waliny z N-Boc zablokowaną grupą a-aminową przy użyciu odczynnika sprzęgającego heksafluorofosforanu O-benzotriazol-1-yIo-N,N,N',N'-tetrametylouroniowego (HBTU), trójetyloaminy i acetonitrylu jako rozpuszczalnika, po prowadzonej w temperaturze pokojowej reakcji sprzęgania, mieszaninę poreakcyjną zalewa się solanką, ekstrahuje dwukrotnie octanem etylu i przemywa kolejno siarczanem potasu (5%), solanką, wodorowęglanem sodu (5%) i solanką.
PL385481A 2008-06-20 2008-06-20 Diestry arylowe kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowe pochodne oraz sposób ich wytwarzania i zastosowanie PL215832B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385481A PL215832B1 (pl) 2008-06-20 2008-06-20 Diestry arylowe kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowe pochodne oraz sposób ich wytwarzania i zastosowanie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385481A PL215832B1 (pl) 2008-06-20 2008-06-20 Diestry arylowe kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowe pochodne oraz sposób ich wytwarzania i zastosowanie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL385481A1 PL385481A1 (pl) 2009-12-21
PL215832B1 true PL215832B1 (pl) 2014-02-28

Family

ID=42988683

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL385481A PL215832B1 (pl) 2008-06-20 2008-06-20 Diestry arylowe kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowe pochodne oraz sposób ich wytwarzania i zastosowanie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL215832B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL385481A1 (pl) 2009-12-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
De Lombaert et al. N-Phosphonomethyl dipeptides and their phosphonate prodrugs, a new generation of neutral endopeptidase (NEP, EC 3.4. 24.11) inhibitors
US4918105A (en) Novel compounds with collagenase-inhibiting activity, a process for their preparation and pharmaceutical compositions in which these compounds are present
US5543396A (en) Proline phosphonate derivatives
Oleksyszyn et al. [30] Amino acid and peptide phosphonate derivatives as specific inhibitors of serine peptidases
ES2210377T3 (es) Inhibidores de cisteina y serina proteasa que contienen fosforo.
PL209670B1 (pl) Nowy związek, będący acyloaminopiperydyno-1-karboksyamidyną, środek farmaceutyczny zawierający ten związek i zastosowanie tego związku do wytwarzania leku
HUT61032A (en) Process for producing phosphono-/biaryl-substituted dipeptide derivatives and pharmaceutical compositions comprising same as active ingredient
JPH04330094A (ja) 有機化学における改良
AU733420B2 (en) Peptidyl-2-amino-1-hydroxyalkanesulfonic acid cysteine protease inhibitors
MXPA06013373A (es) Fosforodiamidatos de sulfoniletilo para usarse en el tratamiento del cancer.
NO311573B1 (no) Reversible proteasehemmere
Nakajima et al. Glutathione-analogous peptidyl phosphorus esters as mechanism-based inhibitors of γ-glutamyl transpeptidase for probing cysteinyl-glycine binding site
NZ233288A (en) Phosphono- di- and tri- peptide derivatives, medicaments, and intermediates
AU771518B2 (en) Hydroxamate-containing cysteine and serine protease inhibitors
US5686419A (en) Basic α-aminoalkylphosphonate derivatives
EP1019434B1 (en) Inhibitors of metalloproteinases, their therapeutic use, and process for the production of the starting compound in their synthesis
PL215832B1 (pl) Diestry arylowe kwasów 1-aminoalkanofosfonowych i ich peptydowe pochodne oraz sposób ich wytwarzania i zastosowanie
ES2208260T3 (es) Pseudopeptidos fosfinicos inhibidores de las metaloproteasas matriciales.
PL227742B1 (pl) Pochodne estrów diarylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych, sposób wytwarzania pochodnych estrów diarylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych oraz ich zastosowanie
Jiménez-Andreu et al. Synthesis and biological activity of dehydrophos derivatives
US5639732A (en) Phosphorous-containing cysteine and serine protease inhibitors
WO1991015506A1 (en) Phosphonopeptides with collagenase inhibiting activity
US5446187A (en) Aminoacyl derivatives of gem-diphosphonic acids, a process for the preparation thereof and pharmaceutical compositions containing them
PL215209B1 (pl) Nowe pochodne diestrów arylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych, sposób wytwarzania pochodnych diestrów arylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych oraz zastosowanie pochodnych diestrów arylowych kwasów 1-aminoalkanofosfonowych
EP1389624A1 (en) Phosphorous-containing cysteine and serine protease inhibitors