PL215378B1 - Sposób i układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych - Google Patents

Sposób i układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych

Info

Publication number
PL215378B1
PL215378B1 PL386596A PL38659608A PL215378B1 PL 215378 B1 PL215378 B1 PL 215378B1 PL 386596 A PL386596 A PL 386596A PL 38659608 A PL38659608 A PL 38659608A PL 215378 B1 PL215378 B1 PL 215378B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
warning
signals
rail vehicle
rails
intersection
Prior art date
Application number
PL386596A
Other languages
English (en)
Other versions
PL386596A1 (pl
Inventor
Andrzej Czyzewski
Gustaw Budzyński
Original Assignee
Politechnika Gdanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Gdanska filed Critical Politechnika Gdanska
Priority to PL386596A priority Critical patent/PL215378B1/pl
Publication of PL386596A1 publication Critical patent/PL386596A1/pl
Publication of PL215378B1 publication Critical patent/PL215378B1/pl

Links

Landscapes

  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych. Znajduje on zastosowanie jako samoczynnie działający system sygnalizacji przejazdowej, ostrzegający pojazdy kołowe i pieszych korzystających z przejazdu przed kolizjami z pojazdami szynowymi.
Powszechnie znane są sposoby i układy samoczynnej sygnalizacji ostrzegawczej dla przejazdów kolejowych realizowane według koncepcji uruchamiania urządzeń sygnalizacyjnych za pomocą przekaźników elektrycznych sterowanych czujnikami, z którymi połączone są przewodami roboczymi rozciągniętymi daleko wzdłuż torów.
Znany jest z międzynarodowego zgłoszenia patentowego opublikowanego pod nr WO97/25235 sposób ostrzegania przed zbliżającym się pociągiem polegający na stwierdzaniu obecności pociągu w określonej odległości od skrzyżowania za pomocą magnetometrów, które wykrywają zmiany pola magnetycznego spowodowane obecnością pociągu. W publikacji tej ujawniony jest także układ systemu ostrzegawczego, który zawiera jeden lub więcej czujników umieszczonych w określonej odległości od skrzyżowania, blok kontrolno-sterujący, który odbiera i przetwarza sygnały z czujników oraz urządzenia sygnalizacyjne połączone z tym blokiem. W systemie proponowane są różnego rodzaju środki ostrzegawcze, takie jak środki świetlne ciągłe, realizujące kształt X, światło stroboskopowe, reflektory, środki głosowe, np. dzwony, syreny itp. System ten przewiduje także możliwość umieszczenia pierwszego czujnika obecności pociągu w pierwszej, wcześniej zdefiniowanej odległości od skrzyżowania i drugiego czujnika - w drugiej odległości, w celu określania odległości czasowej między wykryciem pociągu przez pierwszy i drugi czujnik.
Znane są systemy ostrzegawcze dla skrzyżowań dróg z torami, w których wykorzystuje się komunikację satelitarną. W rozwiązaniu przedstawionym w opisie patentowym US5890682 urządzenie sygnalizacyjne działające w połączeniu z odbiornikiem GPS umieszczonym w pociągu emituje sygnał do odbiornika usytuowanego przy skrzyżowaniu, wskazujący położenie pojazdu szynowego w stosunku do skrzyżowania. Sygnał jest emitowany w sposób ciągły we wcześniej zdefiniowanych odstępach tak, aby dostarczał danych wystarczających do określenia prędkości i czasu przybycia pojazdu na skrzyżowanie. Informacja jest przetwarzana w urządzeniu na skrzyżowaniu i wysyłany jest z niego sygnał alarmowy do innych zbliżających się do skrzyżowania pojazdów.
System przedstawiony w opisie patentowym US5729213 zawiera czujnikowy układ przełączający z czujnikami nacisku zamontowany przy torach w określonej odległości od skrzyżowania, zależnej od przewidywanej prędkości pociągów, który włącza i wyłącza wyposażony w antenę nadajnik radiowy sygnałów alarmowych umieszczony nad skrzyżowaniem. System może zawierać także zbiór sprzężonych odbiorników sygnałów radiowych w pojazdach i w pociągu, a także centralną jednostkę rejestrującą. Po aktywacji nadajnika sygnałów alarmowych przy skrzyżowaniu, wysyła on radiowy sygnał do ruchomych odbiorników w pojazdach, gdzie może być wykorzystany w indywidualnych urządzeniach alarmowych. Sygnał radiowy jest także wysyłany do centralnej jednostki rejestrującej w celu wykorzystania w różnego rodzaju systemach alarmowych, ratowniczych itp..
Znane sposoby i układy ostrzegawcze dla skrzyżowań dróg szynowych z drogami kołowymi wykorzystują różne sygnały i urządzenia ostrzegawcze i zapewniają różny poziom bezpieczeństwa, przy czym wszystkie charakteryzują się dużym stopniem złożoności i wysokimi kosztami realizacji.
Sposób ostrzegania dla przejazdów kolejowych polegający na generowaniu sygnałów wyjściowych uruchamiających urządzenia sygnalizacyjne przy skrzyżowaniu na podstawie sygnałów ostrzegawczych otrzymywanych z czujników wykrywających pojazd szynowy według wynalazku charakteryzuje się tym, że jako sygnały ostrzegawcze wykorzystuje się drgania wzbudzane w szynach przez poruszający się pojazd szynowy i przetwarzane na sygnał elektryczny w umocowanych w szynie przetwornikach wibracji.
Jako źródło sygnałów ostrzegawczych wykorzystuje się drgania akustyczne, hałas pojazdu szynowego przekazywany do szyn przez toczące się koła pojazdu szynowego.
Układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych zawierający zespół czujników połączonych z blokiem przetwarzania, blok zasilania i urządzenia sygnalizacyjne według wynalazku charakteryzuje się tym, że zespół czujników stanowią przetworniki wibracji zamocowane do szyn przy skrzyżowaniu, a blok przetwarzania zawiera analizator sygnału wejściowego, ekstraktor efektu Dopplera, zespół kształtowania sygnału wyjściowego i zespół układów pomocniczych.
Analizator sygnału wejściowego zawiera wzmacniacz wejściowy i analizator widma sygnału wejściowego.
PL 215 378 B1
Ekstraktor efektu Dopplera zawiera podukład do określania prędkości zbliżania się pojazdu i podukład tłumienia sygnałów pochodzących od pojazdów oddalających się.
Zespól układów pomocniczych zawiera bloki sterowania, kontroli i rejestracji sygnałów ostrzegawczych.
Dzięki wykorzystaniu energii wibracji wywoływanych w szynach pod naciskiem toczących się po nich kół, rozwiązanie według wynalazku cechuje się prostotą i niskim kosztem, a jednocześnie umożliwia realizację skutecznych systemów zapobiegania przed kolizjami na przejazdach kolejowych bez konieczności izolowania sekcji toru, nie wymaga też układania kabli elektrycznych wzdłuż toru na dużych odległościach. Wynalazek umożliwia także wykorzystanie dodatkowej informacji o kierunku i szybkości zbliżania się pojazdu szynowego, dzięki czemu możliwe są selektywne działania ostrzegawcze.
Przykład realizacji pokazany jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie rozmieszczenie elementów przy skrzyżowaniu, a fig. 2 przedstawia schemat blokowy układu.
Sposób ostrzegania przeznaczony dla skrzyżowań torów pojazdów szynowych z drogami ruchu kołowego i pieszego polega na tym, że jako sygnały ostrzegawcze służące do uruchamiania urządzeń sygnalizacyjnych wykorzystuje się drgania akustyczne, hałas, którego źródłem jest poruszający się pojazd szynowy. Drgania akustyczne przenoszone są przez szyny S. Sygnały te, odbierane przez czujniki wibracji 1 umieszczone w pobliżu skrzyżowania, przetwarzane zostają na sygnały elektryczne sterujące urządzeniami sygnalizacyjnymi 3.
W przykładzie realizacji układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych składa się z zespołu dwóch przetworników wibracji 1 zamocowanych trwale do każdej z szyn toru kolejowego TK w bezpośrednim sąsiedztwie jego skrzyżowania z drogą D i połączonych przewodami z blokiem przetwarzania 2, do którego podłączone są urządzenia sygnalizacyjne 3 w postaci głośników usytuowanych przy drodze D krzyżującej się z torem kolejowym TK. Układ zasilany jest przez zespół zasilający 4 - z sieci energetycznej lub z sieci trakcyjnej, zależnie od dostępności w miejscu skrzyżowania. W bloku przetwarzania 2 znajduje się analizator sygnału wejściowego 5, ekstraktor efektu Dopplera 6, zespół kształtowania sygnału wyjściowego 7 oraz wzmacniacz mocy 8 i zespół układów pomocniczych 9. Analizator sygnału wejściowego 5 składa się ze wzmacniacza wejściowego 10, analizatora widma sygnału wejściowego 11 i układu wstępnego kształtowania 12.
Sygnał pierwotny pochodzący z jednego lub obu przetworników wibracji 1 stanowi sygnał wejściowy dla bloku przetwarzania 2, w którym poddawany jest wzmocnieniu, konwersji analogowo-cyfrowej, filtracji, detekcji i analizie, przy czym ekstraktor efektu Dopplera 6 umożliwia określenie prędkości zbliżania się pojazdu szynowego, pozwalające odzwierciedlać ją odpowiednią barwą ostrzegawczego sygnału świetlnego, a także całkowicie wytłumiać sygnały pochodzące od pociągów oddalających się po przejechaniu przez dany przejazd. Na podstawie tych operacji w bloku przetwarzania 2 kształtowane są sygnały wyjściowe, ostrzegający lub kasujący, wzmacniane i podawane na wyjście bloku przetwarzania 2, skąd przesyłane są za pomocą kabla lub bezprzewodowo, jako sygnały sterujące do urządzeń sygnalizacyjnych 3. Sygnały te odpowiednio uruchamiają lub wyłączają dowolne, zainstalowane na skrzyżowaniu ostrzegawcze urządzenia sygnalizacyjne, np. świetlne lub dźwiękowe. Detekcja i kształtowanie sygnałów dokonywane jest z nastawialnym progowaniem, w zależności od wymaganego czasu i odległości ostrzegania oraz czasu i poziomu kasowania. Widmo wyjściowe dźwiękowego sygnału ostrzegawczego może być kształtowane w sposób dostosowujący go do charakterystyk czułości słuchu ludzkiego i wybranych gatunków zwierząt.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia uruchamianie dowolnego rodzaju sygnalizacji ostrzegawczej, optycznej i akustycznej lub np. zapór mechanicznych na skrzyżowaniach dróg samochodowych lub przejść dla pieszych z drogami pojazdów szynowych, w szczególności torami kolejowymi lub tramwajowymi. Dzięki dużej prędkości propagacji drgań mechanicznych w szynach, rzędu kilku tysięcy m/s, zależnie od gatunku stali, czyli około 17 razy większej niż w powietrzu, docierają one do urządzenia zainstalowanego przy skrzyżowaniu z wyprzedzeniem co najmniej 1 minuty przed momentem dojechania tam pojazdu szynowego. Przy dobraniu odpowiedniego progu detekcji elektrycznego sygnału pierwotnego pochodzącego od tych drgań (w zależności od przewidywanej prędkości pociągu na danym odcinku), zapewnia to możliwość wygenerowania odpowiednich sygnałów wtórnych, ostrzegawczego i gaszącego, odpowiednio włączających i wyłączających sygnalizację na skrzyżowaniu.

Claims (6)

1. Sposób ostrzegania dla przejazdów kolejowych polegający na generowaniu sygnałów wyjściowych uruchamiających urządzenia sygnalizacyjne przy skrzyżowaniu na podstawie sygnałów ostrzegawczych otrzymywanych z czujników wykrywających pojazd szynowy, znamienny tym, że jako sygnały ostrzegawcze wykorzystuje się drgania wzbudzane w szynach (S) przez poruszający się pojazd szynowy i przetwarzane na sygnał elektryczny w umocowanych w szynie przetwornikach wibracji (1).
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako źródło sygnałów ostrzegawczych wykorzystuje się drgania akustyczne, hałas pojazdu szynowego przekazywany do szyn (S) przez toczące się koła pojazdu szynowego.
3. Układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych zawierający zespół czujników połączonych z blokiem przetwarzania, blok zasilania i urządzenia sygnalizacyjne, znamienny tym, że zespół czujników stanowią przetworniki wibracji (1) zamocowane do szyn (S) przy skrzyżowaniu, a blok przetwarzania (2) zawiera analizator sygnału wejściowego (5), ekstraktor efektu Dopplera (6), zespół kształtowania sygnału wyjściowego (7) i zespół układów pomocniczych (9).
4. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że analizator sygnału wejściowego (5) zawiera wzmacniacz wejściowy (10) i analizator widma sygnału wejściowego (11).
5. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że ekstraktor efektu Dopplera (6) zawiera podukład do określania prędkości zbliżania się pojazdu i podukład tłumienia sygnałów pochodzących od pojazdów oddalających się.
6. Układ według zastrz. 2 albo 3 albo 4, znamienny tym, że zespół układów pomocniczych (9) zawiera bloki sterowania, kontroli i rejestracji sygnałów ostrzegawczych.
PL386596A 2008-11-25 2008-11-25 Sposób i układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych PL215378B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386596A PL215378B1 (pl) 2008-11-25 2008-11-25 Sposób i układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386596A PL215378B1 (pl) 2008-11-25 2008-11-25 Sposób i układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL386596A1 PL386596A1 (pl) 2010-06-07
PL215378B1 true PL215378B1 (pl) 2013-11-29

Family

ID=42990392

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL386596A PL215378B1 (pl) 2008-11-25 2008-11-25 Sposób i układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL215378B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL386596A1 (pl) 2010-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102465760B1 (ko) 철로 트랙의 레일의 부분적 또는 완전한 파괴를 검출하기 위한 철로 트랙 상태 모니터링 시스템
CA2862362C (en) Detecting train separation
ES2561877T3 (es) Sistema y procedimiento para la detección precoz de trenes
ES2662877T5 (es) Sistemas ferroviarios que utilizan monitorización acústica
RU2008110175A (ru) Система и способ обнаружения изменения рельсового пути или препятствия на нем
EA200201278A1 (ru) Система безопасности на железнодорожном транспорте
ES2384186T3 (es) Vehículo ferroviario de detección de impactos de balasto
US20110037616A1 (en) Method for monitoring a traffic route for a means of transport of a predetermined kind
RU2583011C1 (ru) Система оповещения работающих на железнодорожных путях о приближении железнодорожного подвижного состава
CN102227346A (zh) 在轨道上检测驶近的铁路机车和向人员报警的方法和设备
AU2013101775A4 (en) Vehicle Detection System
JP2009132244A (ja) 列車接近検知装置
Mahmud et al. Automated railway gate controlling system
RU2313465C2 (ru) Система дистанционного контроля состояния железнодорожного пути
KR20080085912A (ko) 열차 순서 보호를 위한 방법 및 장치
RU2424145C1 (ru) Способ предупреждения столкновения локомотива с препятствием на железнодорожном пути
Burdzik et al. Analysis of the detection and crossing signaling system in safety terms
PL215378B1 (pl) Sposób i układ ostrzegania dla przejazdów kolejowych
RU89055U1 (ru) Система дистанционного контроля состояния железнодорожного пути
RU2547909C1 (ru) Способ управления переездной сигнализацией
Gakkhar et al. A review on accident prevention methods at railway line crossings
RU2544285C1 (ru) Устройство управления переездной сигнализацией
RU2777670C1 (ru) Способ интервального регулирования движения поездов с использованием канала индуктивной связи с мультиплексированием с разделением по частоте и предупреждением о наличии персонала на путях
EP3113608B1 (en) Animal protection system and arrangement
JPH06183346A (ja) 列車接近検知方式及び列車接近検知装置