PL214725B1 - Urządzenie zabezpieczająco-odpalające zwłaszcza dla morskich urządzeń pirotechnicznych - Google Patents
Urządzenie zabezpieczająco-odpalające zwłaszcza dla morskich urządzeń pirotechnicznychInfo
- Publication number
- PL214725B1 PL214725B1 PL387600A PL38760009A PL214725B1 PL 214725 B1 PL214725 B1 PL 214725B1 PL 387600 A PL387600 A PL 387600A PL 38760009 A PL38760009 A PL 38760009A PL 214725 B1 PL214725 B1 PL 214725B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- electric
- contacts
- axis
- primer
- firing
- Prior art date
Links
Landscapes
- Mechanical Light Control Or Optical Switches (AREA)
Abstract
Urządzenie zabezpieczająco-odpalające, zwłaszcza dla morskich urządzeń pirotechnicznych, składające się ze spłonki elektrycznej, układu odpalającego, ładunku wybuchowego, spłonki zapalnikowej, materiału wybuchowego pośredniego oraz obudowy zewnętrznej powierzchni tego urządzenia, charakteryzuje się tym, że ma przesłonę ruchomą (6), zawieszoną na osi napędu elektromechanicznego (8), połączonego z urządzeniem sterowniczym (18) poprzez włącznik elektryczny, którego styki są od siebie odsunięte, gdy urządzenie znajduje się na głębokości mniejszej niż ustalona wkrętem dociskowym, połączonym z membraną. Styki są ze sobą połączone, gdy urządzenie znajduje się na głębokości większej niż ustalona przez położenie wkręta dociskowego, połączonego z membraną i sprężyną sterującą. W stanie nieuzbrojonym urządzenia, otwór (9) znajduje się poza osią (11) spłonki elektrycznej (1) i materiału wybuchowego pośredniego (5), a styki włącznika elektrycznego są ze sobą połączone w obwodzie elektrycznym, zawierającym źródło światła i ogniwo elektrochemiczne. W stanie uzbrojonym urządzenia, otwór (9) znajduje się w jednej osi (11) ze spłonką elektryczną (1) i materiałem wybuchowym pośrednim (5), a styki włącznika elektrycznego są od siebie odsunięte, zaś obwód elektryczny, zawierający źródło światła i ogniwo elektromechaniczne jest otwarty.
Description
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie zabezpieczająco-odpalające, zwłaszcza dla morskich urządzeń pirotechnicznych, mające zastosowanie w pracach podwodnych.
Znane dotychczas urządzenie zabezpieczająco-odpalające składa się ze spłonki elektrycznej usytuowanej w obwodzie elektrycznym, w którym znajduje się źródło zasilania oraz włącznik elektryczny, przy czym styki tego włącznika są rozwarte, zaś zawleczka jest usytuowana między stykami.
Niedogodnością tego rozwiązania jest zagrożenie przypadkowym wybuchem, w tym zagrożenie od wyładowań elektrostatycznych.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji urządzenia zabezpieczająco-odpalającego, pozbawionego powyższych niedogodności.
Cel ten został osiągnięty za pomocą przesłony ruchomej zawieszonej na osi napędu elektromechanicznego połączonego z urządzeniem sterowniczym poprzez włącznik elektryczny, którego styki są od siebie odsunięte, gdy urządzenie znajduje się na głębokości mniejszej niż ustalona wkrętem dociskowym połączonym z membraną, zaś styki są ze sobą połączone, gdy urządzenie znajduje się na głębokości większej niż ustalona przez położenie wkręta dociskowego połączonego z membranę i sprężyną sterującą. W stanie nieuzbrojonym urządzenia, otwór znajduje się poza osią spłonki elektrycznej i materiału wybuchowego pośredniego, a styki włącznika elektrycznego są ze sobą połączone w obwodzie elektrycznym zawierającym źródło światła i ogniwo elektrochemiczne. W stanie uzbrojonym urządzenia, otwór znajduje się w jednej osi ze spłonką elektryczną i materiałem wybuchowym pośrednim, a styki tego włącznika są od siebie odsunięte, zaś obwód elektryczny zawierający źródło światła i ogniwo elektrochemiczne jest otwarty. Rygiel hydrostatyczny jest usytuowany, korzystnie na obudowie zewnętrznej powierzchni urządzenia i jest połączony z membraną, sprężyną, zapadką i wkrętem regulacyjnym. Rygiel unieruchamiający jest usytuowany korzystnie na obudowie zewnętrznej powierzchni urządzenia i jest połączony ze sprężyną odpychającą i zawleczką.
Zaleta urządzenia według wynalazku jest zabezpieczenie przed przypadkowym odpaleniem ładunku pirotechnicznego w wyniku błędu człowieka, uszkodzenia elementu logicznego lub działanie czynników zewnętrznych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie zabezpieczająco-odpalające, fig. 2 - urządzenie zabezpieczająco-odpalające w położeniu bezpiecznym, fig. 3 - urządzenie zabezpieczająco-odpalające w położeniu uzbrojonym, fig. 4 - urządzenie zabezpieczająco-odpalające w położeniu uzbrojonym po odebraniu kodowanego sygnału uzbrojenia przez urządzenie sterownicze, fig. 5 - element urządzenia zabezpieczająco-odpalającego blokujący ruch przesłony ruchomej.
Urządzenie według wynalazku składa się z spłonki elektrycznej 1, układu odpalającego 2, ładunku wybuchowego 3, spłonki zapalnikowej 4, materiału wybuchowego pośredniego 5, przesłony ruchomej 6 oraz obudowy zewnętrznej powierzchni 7 tego urządzenia. Spłonka elektryczna 1, ładunek wybuchowy 3 spłonka zapalnikowa 4, materiał wybuchowy pośredni 5, są umieszczone w jednej osi 11, tworząc oś łańcucha ogniowego. Pomiędzy spłonką elektryczną 1, a spłonką zapalnikową 4, na osi napędu elektromechanicznego 8, jest zawieszona przesłona ruchoma 6, w której jest usytuowany otwór 9. W stanie bezpiecznym urządzenia otwór 9 znajduje się poza osią 11 spłonki elektrycznej 1 i materiału wybuchowego pośredniego 5, a styki włącznika elektrycznego 10 są ze sobą połączone. Włącznik elektryczny 10 jest usytuowany w obwodzie elektrycznym zawierającym źródło światła 12, ogniwo elektrochemiczne 13 i jest połączony z urządzeniem sterowniczym 18 oraz sprężyną powrotną 14. W stanie uzbrojonym urządzenia otwór 9 znajduje się w jednej osi 11 ze spłonką elektryczną 1 i materiałem wybuchowym pośrednim 5, a styki włącznika elektrycznego 10 są od siebie odsunięte. Na obudowie zewnętrznej powierzchni 7 jest usytuowany korzystnie rygiel unieruchamiający 15 i jest połączony ze sprężyną odpychającą 17 i zawleczką 16. W ryglu unieruchamiającym 15 znajduje się wycięcie kształtowe 19 i przewężenie 20. W stanie uzbrojenia urządzenia przesłona ruchoma 6 opiera się o włącznik 21. Przed uzbrojeniem urządzenia zabezpieczająco-odpalającego zabezpiecza włącznik elektryczny 23 wyposażony w styki 24. Styki 24 są od siebie odsunięte, gdy urządzenie znajduje się na głębokości mniejszej niż ustalona wkrętem dociskowym 27, połączonym z membraną 26, zaś styki 24 są ze sobą połączone, gdy urządzenie znajduje się na głębokości większej niż ustalona przez położenie wkręta dociskowego 27 połączonego z membraną 26 i sprężyną sterującą 25. Na obudowie zewnętrznej powierzchni 7 urządzenia jest usytuowany korzystnie rygiel hydrostatyczny 22 i jest połąPL 214 725 B1 czony z membraną 28, sprężyną 29, zapadką 30 i wkrętem regulacyjnym 31. Urządzenie zabezpieczająco-odpalające wyposażone jest w urządzenie sterownicze zewnętrzne 32.
W wyniku obrotu przesłony ruchomej 6 do położenia uzbrojonego urządzenia, otwór 9 znajduje się pomiędzy spłonką elektryczną 1, a spłonką zapalnikową 4. W pozycji zabezpieczonej urządzenia przesłona ruchoma 6 opiera się o włącznik elektryczny 10, nadając elektryczny sygnał informujący urządzenie sterownicze 18 o stanie bezpiecznym urządzenia. W stanie bezpiecznym, styki włącznika elektrycznego 10 są zwarte i zamykają obwód elektryczny zawierający źródło światła 12, którego świecenie, korzystnie w formie impulsów świetlnych, sygnalizuje stan bezpieczny. Źródło światła 12 jest zasilane z indywidualnego ogniwa elektrochemicznego 13. Stan bezpieczny urządzenia zabezpieczająco-odpalającego jest sygnalizowany od chwili montażu końcowego urządzenia pirotechnicznego przez cały czas przed uzbrojeniem urządzenia zabezpieczająco-odpalającego oraz po jego uzbrojeniu, gdy przesłona ruchoma 6 obrócona zostanie sprężyną powrotną 14 do położenia bezpiecznego. Sprężyna powrotna 14 utrzymuje przesłonę ruchomą 6 w położeniu bezpiecznym. W celu uzbrojenia urządzenia zabezpieczająco-odpalającego konieczne jest przezwyciężenie siły sprężyny powrotnej 14 przez działanie napędu elektromechanicznego 8. Aby uniemożliwić ruch przesłony ruchomej 6 w czasie transportu lub w przypadku narażeń mechanicznych, zastosowano rygiel unieruchamiający 15, który jest utrzymywany w pozycji zabezpieczającej poprzez zawleczkę 16, umieszczoną na obudowie zewnętrznej powierzchni 7 urządzenia zabezpieczająco-odpalającego oraz sprężynę powrotną 14.
Obrót przesłony ruchomej 6 jest możliwy po wyjęciu zawleczki 16 i przesunięciu rygla unieruchamiającego 15 przez sprężynę odpychającą 17. Urządzenie zabezpieczająco-odpalające uzbraja się po odebraniu przez urządzenie sterownicze 18 kodowanego sygnału uzbrojenia nadanego przez urządzenie sterownicze zewnętrzne 32. Urządzenie sterownicze 18 identyfikuje kodowany sygnał uzbrojenia i zadaje nastawę do napędu elektromechanicznego 8, obraca przesłonę ruchomą 6 do położenia uzbrojonego. Na ruch przesłony ruchomej 6 względem rygla unieruchamiającego 15 pozwala wycięcie kształtowe 19 w przesłonie ruchomej 6 i przewężenie 20 w ryglu unieruchamiającym 15. Gdy przesłona ruchoma 6 znajduje się w położeniu uzbrojonym, to znaczy, gdy otwór 9 w przesłonie ruchomej 6 znajduje się pomiędzy spłonką elektryczną 1, a spłonką zapalnikową 4, przesłona ruchoma 6 opiera się o włącznik 21, nadając elektryczny sygnał informujący urządzenie sterownicze 18 o stanie uzbrojenia urządzenia zabezpieczająco-odpalającego. Przy takim położeniu przesłony ruchomej 6 urządzenie zabezpieczająco-odpalające znajduje się w stanie uzbrojonym i możliwe jest jego pobudzenie przy udziale układu odpalającego 2 przez odpalenie spłonki elektrycznej 1, spłonki zapalnikowej 4, materiału wybuchowego pośredniego 5 oraz ładunku wybuchowego 3. Przed uzbrojeniem urządzenia zabezpieczająco-odpalającego, w przypadku gdy nie jest ono zanurzone na wymaganą głębokość, zabezpiecza włącznik elektryczny 23 sterowany ciśnieniem panującym w otoczeniu urządzenia zabezpieczająco-odpalającego, włączony w obwód zasilania napędu elektromechanicznego 7 oraz rygiel hydrostatyczny 22, którego położenie zależy od wielkości ciśnienia zewnętrznego. Zwarcie styków 24 włącznika elektrycznego 23, zamykającego obwód zasilania napędu elektromechanicznego 8, następuje gdy parcie wody działające na membranę 26 przewyższa siłę sprężyny sterującej 25. Siłę nacisku sprężyny sterującej 25 na membranę 26 ustala się wkrętem dociskowym 27 obracanym w gwintowanym otworze obudowy włącznika elektrycznego 23. Rygiel hydrostatyczny 22 blokuje mechanicznie obrót przesłony ruchomej 6. Elementem napędowym rygla hydrostatycznego 22 jest membrana 28 umieszczona w gnieździe obudowy zewnętrznej powierzchni 7 urządzenia zabezpieczającoodpalającego. W pozycji zabezpieczonej rygiel hydrostatyczny 22 jest utrzymywany przez sprężynę 29. Po przesunięciu rygla hydrostatycznego 22 w wyniku działania ciśnienia hydrostatycznego do pozycji pozwalającej na obrót przesłony ruchomej 6, rygiel hydrostatyczny 22 jest blokowany na stale przy pomocy zapadki 30, co umożliwia ruch powrotny przesłony ruchomej 6 do pozycji bezpiecznej, mimo wynurzenia urządzenia pirotechnicznego powyżej głębokości granicznej ustalonej napięciem sprężyny 29 przy pomocy wkręta regulacyjnego 31. Przesunięcie rygla hydrostatycznego 22 następuje, gdy parcie wody działające na membranę 28 przewyższa siłę sprężyny 29. W przypadku wyłączenia zasilania napędu elektromechanicznego 8 przez urządzenie sterownicze 18, uszkodzenie źródła zasilania urządzenia sterowniczego 18 w wyniku wynurzenia pojazdu nad głębokość ustaloną przez naciąg sprężyny sterującej 25 włącznika elektrycznego 23 lub w wyniku uszkodzenia innego elementu urządzenia zabezpieczająco-odpalającego, sprężyna powrotna 14 przesuwa przesłonę ruchomą 6 do położenia bezpiecznego. Jeżeli jest możliwy powrót do stanu bezpiecznego i przesłona ruchoma 6 powróci do położenia początkowego bezpiecznego, jest to sygnalizowane świeceniem źródła światła 12.
PL 214 725 B1
Rozwiązanie takie umożliwia ponowne zabezpieczenie urządzenia zabezpieczająco-odpalającego i sygnalizację tego stanu oraz odzyskanie i ponowne przygotowanie do użycia urządzenia pirotechnicznego, które nie zostało odpalone.
Claims (3)
1. Urządzenie zabezpieczająco-odpalające, zwłaszcza dla morskich urządzeń pirotechnicznych, składające się ze spłonki elektrycznej, znamienne tym, że ma przesłonę ruchomą (6) zawieszoną na osi napędu elektromechanicznego (8) połączonego z urządzeniem sterowniczym (18) poprzez włącznik elektryczny (23), którego styki (24) są od siebie odsunięte, gdy urządzenie znajduje się na głębokości mniejszej niż ustalona wkrętem dociskowym (27) połączonym z membraną (26), zaś styki (24) są ze sobą połączone, gdy urządzenie znajduje się na głębokości większej niż ustalona przez położ enie wkręta dociskowego (27) połączonego z membraną (26) i sprężyną sterującą (25), natomiast w stanie nieuzbrojonym urządzenia otwór (9) znajduje się poza osią (11) spłonki elektrycznej (1) i materiału wybuchowego pośredniego (5), a styki włącznika elektrycznego (10) są ze sobą połączone w obwodzie elektrycznym zawierającym źródło światła (12) i ogniwo elektrochemiczne (13), zaś w stanie uzbrojonym urządzenia otwór (9) znajduje się w jednej osi (11) ze spłonką elektryczną (1) i materiałem wybuchowym pośrednim (5), a styki włącznika elektrycznego (10) są od siebie odsunięte, zaś obwód elektryczny zawierający źródło światła (12) i ogniwo elektrochemiczne (13) jest otwarty.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że rygiel unieruchamiający (15) jest usytuowany korzystnie na obudowie zewnętrznej powierzchni (7) urządzenia i jest połączony ze sprężyną odpychającą (17) i zawleczką (16).
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że rygiel hydrostatyczny (22) jest usytuowany korzystnie na obudowie zewnętrznej powierzchni (7) urządzenia i jest połączony z membraną (28), sprężyną (29), zapadką (30) i wkrętem regulacyjnym (31).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL387600A PL214725B1 (pl) | 2009-02-10 | 2009-02-10 | Urządzenie zabezpieczająco-odpalające zwłaszcza dla morskich urządzeń pirotechnicznych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL387600A PL214725B1 (pl) | 2009-02-10 | 2009-02-10 | Urządzenie zabezpieczająco-odpalające zwłaszcza dla morskich urządzeń pirotechnicznych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL387600A1 PL387600A1 (pl) | 2010-08-16 |
PL214725B1 true PL214725B1 (pl) | 2013-09-30 |
Family
ID=42679658
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL387600A PL214725B1 (pl) | 2009-02-10 | 2009-02-10 | Urządzenie zabezpieczająco-odpalające zwłaszcza dla morskich urządzeń pirotechnicznych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL214725B1 (pl) |
-
2009
- 2009-02-10 PL PL387600A patent/PL214725B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL387600A1 (pl) | 2010-08-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US9903695B1 (en) | Method and device for initiating an explosive train | |
RU2400701C2 (ru) | Предохранительно-исполнительный механизм взрывателя | |
US5485788A (en) | Combination explosive primer and electro-explosive device | |
US20090038496A1 (en) | Explosive neutralizer and method | |
US5131328A (en) | Safety and arming system for tube launched projectile | |
CN110709580B (zh) | 电子延时装置和方法 | |
RU2457430C1 (ru) | Устройство предохранения и коммутации взрывателя | |
US3511183A (en) | Safety and arming mechanism for fuze | |
JP6919837B2 (ja) | 水中爆弾用安全装置 | |
KR101234548B1 (ko) | 포탄용 열전지 활성화 장치 | |
US2900908A (en) | Centrifugal safety device for a projectile fuze | |
PL214725B1 (pl) | Urządzenie zabezpieczająco-odpalające zwłaszcza dla morskich urządzeń pirotechnicznych | |
US3908553A (en) | Anti-recovery device disarming mechanism | |
ES2965407T3 (es) | Espoleta electromecánica de percusión para munición aérea multipropósito | |
ES2680909T3 (es) | Dispositivo de bloqueo | |
US3791296A (en) | Ice demolition charge | |
KR101408072B1 (ko) | 기어모터를 이용한 폭탄용 신관 안전장전장치 및 이를 구비한 기폭시스템 | |
US11692800B2 (en) | Safety and arming unit | |
US3858515A (en) | Projectile fuse | |
RU2007134852A (ru) | Предохранительно-исполнительный механизм для боевых частей ракетных боеприпасов | |
USH124H (en) | Initiator assembly | |
RU2256147C1 (ru) | Запальное устройство для морских мин | |
KR20190052935A (ko) | 수중 무기용 시한 신관 및 그 구동 방법 | |
PL243240B1 (pl) | Sposób generowania i generator podwodnej fali udarowej | |
US3167013A (en) | Device for arming an underwater weapon at shallow depths |