PL213923B1 - Parasol tarasowo-ogrodowyotwierany automatycznie - Google Patents
Parasol tarasowo-ogrodowyotwierany automatycznieInfo
- Publication number
- PL213923B1 PL213923B1 PL387378A PL38737809A PL213923B1 PL 213923 B1 PL213923 B1 PL 213923B1 PL 387378 A PL387378 A PL 387378A PL 38737809 A PL38737809 A PL 38737809A PL 213923 B1 PL213923 B1 PL 213923B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- umbrella
- crown
- linear drive
- articulated
- support tube
- Prior art date
Links
Landscapes
- Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest parasol tarasowo-ogrodowy otwierany automatycznie, zwłaszcza pilotem.
Parasol, zwłaszcza parasol stojący znany jest z polskiego opisu patentowego nr 166648. Parasol ma trzon, konstrukcję dachową i dach, w którym pręty dachowe są przyłączone przegubowo do części drąga, przesuwnej teleskopowo względem rury stojakowej i noszącej koronę. Wzdłuż rury stojakowej jest przesuwny suwak, do którego są przyłączone przegubowo podpory ukośne, doczepione przegubowo do prętów dachowych. Korona i suwak poruszają się przeciwbieżnie podczas otwierania i zamykania parasola, w celu łatwiejszego otwierania parasola i naprężania dachu parasola jest przewidziana pomocnicza podpora ukośna, która jest umieszczona przegubowo powyżej suwaka między drągiem parasola a co najmniej jednym prętem dachowym, a suwak jest zaopatrzony w urządzenie blokujące, za pomocą którego jest on zatrzymywany w swoim górnym położeniu, jak również dach parasola jest naprężany.
Parasol, zwłaszcza duży parasol znany jest z polskiego opisu patentowego 166720. Parasol ma drążek parasola, z częścią drążka przesuwaną teleskopowo w drążku parasola, do której za pomocą koronki umocowane są przegubowo pręty czaszy oraz z wspornikami ukośnymi pomiędzy suwakiem przesuwanym wzdłuż drążka parasola i prętami czaszy, a także z pokryciem. Ruchy przesuwnej części drążka i suwaka przebiegają w wymuszonej zależności względem siebie, a przesuwna część połączona jest z gwintowanym trzpieniem ułożyskowanym w drążku parasola, natomiast suwak połączony jest z częścią drążka za pomocą giętkiego cięgła przechodzącego przez krążek zwrotny, w celu utworzenia kształtu w rodzaju pagody, znajduje się dodatkowa przesuwna koronka jako nadkoronka, do której przymocowane jest pokrycie umocowane do końców prętów czaszy. Nadkoronka posiada pręty naciskowe lub tym podobne, których dolny koniec prowadzony jest wzdłuż części drążka przez wspólną prowadzącą.
Konstrukcja szkieletowa parasola ogrodowo-kawiarnianego znana z polskiego opisu patentowego 189335 ma maszt, zakończony grzybkiem, na którym opiera się poszycie parasola. Na maszcie jest trwale osadzona tarcza, w której są przegubowo osadzone końce wieszakowych ramion każdego z podporowych zespołów. Każdy z podporowych zespołów ma wieszakowe ramię, którego drugi koniec jest połączony przegubowo, poprzez płaski przegub, z rozpierającym ramieniem na odcinku leżącym między końcami tego rozpierającego ramienia. Jeden koniec rozpierającego ramienia jest przegubowo połączony z ruchomą tarczą, zaś jego drugi koniec jest połączony, poprzez drugi, analogiczny, płaski przegub, z napinającym poszycie ramieniem, trwale łączonym z poszyciem parasola. Górny koniec ramienia, napinającego poszycie parasola, jest poprzez trzeci, analogiczny, płaski przegub połączony z jednym końcem sprzęgającego ramienia, zaś drugi koniec tego sprzęgającego ramienia jest połączony przegubowo poprzez czwarty, analogiczny, płaski przegub z wieszakowym ramieniem na odcinku między końcami tego ramienia.
Parasol ogrodowo-kawiarniany znany z polskiego wzoru użytkowego nr 62725 posiada zespół oświetleniowy umieszczony na maszcie w obrębie czaszy, między ramionami i wspornikami. Zespół oświetleniowy stanowią lampy halogenowe w oprawach, osadzone w obudowach z których każda ma kształt zamkniętego u dołu i u góry prostopadłościanu z dwoma otworami na sąsiednich ścianach do osadzenia opraw, a na ścianach przeciwległych do osadzania opraw posiada promieniowe wycięcie o kształcie i promieniu odpowiadającym średnicy masztu na wysokości obudowy.
Parasol kawiarniany, wysięgnikowy znany z polskiego wzoru użytkowego nr 63065 posiada czaszę połączoną z masztem poprzez ramię mocowane w suwaku. Ramię połączone jest z jednej strony z belką, a z drugiej strony z masztem u dołu. Wewnątrz masztu umieszczona jest przekładnia kątowa do napędu śruby współpracującej z nakrętką, która w górnej płaszczyźnie ma wybranie. W wybraniu osadzone jest koło z obwodowym rowkiem na osi. W połączeniach ramienia ze słupkiem i suwakiem, belki z ramieniem i masztem umieszczone są sworznie z kółkami z obwodowymi rowkami. Przez koło oraz kółka poprowadzona jest linka o stałej długości mocowana na stałe w wierzchołku.
Urządzenie do otwierania i zamykania parasola znane jest z opisu polskiego wzoru użytkowego nr 113036. Urządzenie, wewnątrz masztu, w jego dolnej części w korpusie umieszczoną ma przekładnię kątowo - stożkową, gdzie jedno z kół zakończone jest piastą, która posiada wpust do umieszczania wypustu korby, a drugie koło zębate zakończone jest wałkiem, przechodzącym w sześciokąt do mocowania przez łącznik ze śrubą, która współpracuje z elementem prowadzącym z jego wewnętrznym, gwintowanym otworem. Element prowadzący ma kształt tulei o dwóch różnych średnicach zePL 213 923 B1 wnętrznych, z których tuleja o większej średnicy współpracuje z wewnętrzną częścią masztu, natomiast część elementu prowadzącego o mniejszej średnicy jest połączona z dolną częścią rury osadzonej wewnątrz masztu, ponadto śruba zakończona jest u góry prowadnikiem, znajdującym się wewnątrz rury i zabezpieczona jest nakrętką.
Ręczno-automatycznie otwierany i zamykany parasol ogrodowy znany z chińskiego wzoru użytkowego nr CN2800865, zawiera pionowy słup, do którego zamocowany jest silnik elektryczny napędzający linę przełożoną przez koło pasowe, przy czym lina połączona jest z mechanizm otwierającym czaszę parasola. Silnik elektryczny połączony jest przewodem elektrycznym z urządzeniem sterującym prądem silnika otwierającego i zamykającego czaszę parasola. Silnik może być również wyposażony w układ zdalnego sterowania z bezprzewodowym pilotem, wyposażony w nadajnik i odbiornik.
Stojak zawierający komorę na parasol wysuwany i chowany napędem elektrycznym lub napędem ręcznym znany jest z niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE3725421. Czasza parasola jest otwierana i zamykana ręcznie lub elektrycznie urządzeniem elektrycznym umieszczonym w stojaku parasola, które można włączać wybiórczo lewo lub w prawo i obracać parasolem bez ograniczeń, w zakresie 360°, ponadto parasol może być pochylany z położenia poziomego do wychylenia około 80° od pozycji pionowej. Alternatywnie urządzenie elektryczne zasilane jest z baterii umieszczonych wewnątrz urządzenia i może być sterowane za pomocą pilota za pomocą sygnału ultradźwiękowego z nadajnika, a w przypadku wielu parasoli mogą one być sterowane równocześnie.
Istota parasola tarasowo-ogrodowego według wynalazku polega na tym, że wewnątrz rury nośnej umieszczony jest przesuwnie napęd liniowy połączony z koroną górną i koroną dolną. Napęd liniowy umocowany jest w koronie górnej wahliwie, a w koronie dolnej obrotowo.
Korzystnie, napęd liniowy stanowi siłownik elektryczny w postaci śruby napędowej napędzanej silnikiem elektrycznym, umieszczonych w cylindrycznej obudowie, przy czym na obudowie osadzone są prowadniki górny i dolny przemieszczające się w wycięciu prowadzącym wykonanym w rurze nośnej.
Korzystnie, w rurze nośnej wykonane są dwa jednakowe wycięcia prowadzące usytuowane przeciwlegle i symetrycznie wzdłuż rury, ustalające położenie górne i dolne prowadników górnego i dolnego.
Korzystnym jest, gdy napęd liniowy zasilany jest ze źródła napięcia stałego, korzystnie akumulatorem o napięciu 12/24 V.
Korzystnie, napęd liniowy podłączony jest do układu zdalnego sterowania i uruchamiany pilotem.
Zaleta parasola według wynalazku polega na tym, że ma napęd w postaci napędu liniowego elektrycznego, który jest elementem przemieszczającym się wewnątrz rury nośnej. Napęd liniowy zmienia odległość pomiędzy koroną górną z umocowanymi w niej przegubowo dźwigniami napędowymi a koroną dolną z umocowanymi w niej przegubowo dźwigniami rozpierającymi. Wzajemne przemieszczanie się korony górnej i dolnej wywołane siłą z napędu liniowego powoduje otwieranie i zamykanie czaszy parasola, w zależności od potrzeb. Dodatkową zaletą parasola jest łatwy montaż i obsługa, a zastosowanie jako napędu liniowego aktuatora o bardzo małym skoku, pozwala zminimalizować gabaryty rury nośnej, w której jest on zainstalowany. Ponadto otwieraniem i zamykaniem czaszy parasola w nowym parasolu można sterować zdalnie, jeżeli wyposaży się go w układ zdalnego sterowania.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest odtworzony na rysunku, na którym fig. 1a przedstawia parasol tarasowo-ogrodowy otwierany automatycznie z napędem liniowym pływającym w stanie złożonym, fig. 1b - parasol tarasowo-ogrodowy otwierany automatycznie z napędem liniowym pływającym w stanie rozłożonym, fig. 2 - rurę nośną z wycięciem prowadzącym, fig. 3a - przekrój przez koronę górną z napędem liniowym na tle rury nośnej, a fig. 3b - przekrój przez koronę dolną z napędem liniowym i prowadnikiem na tle rury nośnej.
P r z y k ł a d 1
Parasol tarasowo-ogrodowy otwierany automatycznie jest parasolem zainstalowanym na stałe, który w podstawie 1 ma osadzoną na sztywno rurę nośną 2 zakończoną koroną stałą 3 z umocowanymi w niej przegubowo ramionami czaszy 4, do których przyłączone są przegubowo dźwignie rozporowe 5 umocowane przegubowo pomiędzy ramionami czaszy 4 i koroną górną 6. W dźwigniach rozporowych 5 zamocowane są przegubowo pierwsze końce dźwigien napędowych 7, a drugie ich końce umocowane są przegubowo w koronie dolnej 8 osadzono przesuwnie na rurze nośnej 2. Wewnątrz rury nośnej 2 umieszczony jest przesuwnie napęd liniowy 9 połączony z koroną górną 6 i koroną dolną 8 oraz podłączony do zasilacza. Napęd liniowy 9 umocowany jest w koronie górnej 6 wahliwie,
PL 213 923 B1 a w koronie dolnej 8 obrotowo. Napęd liniowy 9 stanowi siłownik elektryczny w postaci śruby napędowej napędzanej silnikiem elektrycznym, umieszczonych w cylindrycznej obudowie, przy czym na obudowie sadzone są prowadniki górny 10 i dolny 11 przemieszczające się w wycięciu prowadzącym 12 wykonanym w rurze nośnej 2, przy czym w rurze nośnej 2 wykonane są dwa jednakowe wycięcia prowadzące 12 usytuowane przeciwlegle i symetrycznie wzdłuż rury 2, ustalające położenie górne i dolne prowadników górnego 10 i dolnego 11. Ramiona czaszy 4 pokryte są poszyciem z owiewką 13.
P r z y k ł a d 2
Parasol tarasowo-ogrodowy otwierany automatycznie wykonany jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że parasol jest parasolem przenośnym, a napęd liniowy 9 zasilany jest ze źródła napięcia stałego w postaci akumulatora, jak również napęd liniowy 9 podłączony jest do układu zdalnego sterowania i uruchamiany pilotem.
W nowym parasolu można wyodrębnić urządzenie automatyczne, utworzone przez następujące elementy: napęd liniowy 9, korona dolna 8, dźwignia napędowa 7, korona górna 6, ramiona czaszy 4, dźwignie rozporowe 5. Urządzenie automatyczne, nadaje się do zdalnego uruchamiania pilotem zwłaszcza do parasoli tarasowo-ogrodowych umiejscowiono na jednej rurze 2 osadzonej na stałe w postawie 1. Jako napęd liniowy zastosowany jest znany aktuator liniowy 9 zasilany z akumulatora 12 lub 24 V. Napęd liniowy 9 poprzez zmianę swojej długości współpracuje z jednej strony poprzez prowadnik 11 i dolną koroną ruchomą 8 z dźwigniami napędowymi 7, a z drugiej strony poprzez prowadnik 10, koronę górną 6 z dźwigniami rozpierającymi 5, co powoduje oddalanie się korony górnej 10 od korony dolnej 8 o odległość równą podnoszącemu skokowi śruby napędowej S. Pod działaniem sił korona górna 10 wędruje do góry i rozchyla ramiona czaszy 4, i w efekcie otwiera parasol. Po maksymalnym wydłużeniu się napędu liniowego 9 korona górna 6 zajmie położenie górne skrajne, o odległość będącą oczekiwanym wymiarem L+S, która jest sumą długości początkowej napędu liniowego złożonego L i podnoszącego skoku śruby napędowej S. Gdy odległość pomiędzy koroną górną 6 i dolną koroną ruchomą 8 osiągnie oczekiwany wymiar L+S, prowadnik górny 10 zostaje zablokowany w górnym położeniu wycięcia prowadzącego 12. Zastosowanie wycięcia prowadzącego 12 eliminuje niekorzystne zjawisko obracania i rozkręcania się tłoka śrubowego napędu liniowego 9. Napęd liniowy 9 poprzez zmniejszanie swojej długości do długości początkowej, spowoduje zamknięcie się parasola i jednoczesne zajęcie położenia prowadnika 11 w dolnym skrajnym położeniu wycięcia prowadzącego 12 uniemożliwiające dalsze jego przesuwanie się w dół. Przed niekontrolowanym przesuwem prowadników 10 i 11 poza zakres wycięcia 12 zastosowano zabezpieczenia stosując wyłączniki skrajne-skrajniki.
Claims (5)
1. Parasol tarasowo-ogrodowy otwierany automatycznie ma rurę nośną zakończoną koroną stałą z umocowanymi w niej przegubowo ramionami czaszy, do których przyłączone są przegubowo podpory z drugimi końcami umocowanymi w koronie górnej, przy czym podpory stanowią dźwignie rozporowe umocowane przegubowo pomiędzy ramionami czaszy i koroną górną, w których zamocowane są przegubowo pierwsze końce dźwigien napędowych, zaś drugie ich końce umocowane są przegubowo w koronie dolnej umocowanej w rurze nośnej, znamienny tym, że wewnątrz rury nośnej (2) umieszczony jest przesuwnie napęd liniowy (9) połączony z koroną górną (6) i koroną dolną (8), przy czym napęd liniowy (9) umocowany jest w koronie górnej (6) wahliwie, a w koronie dolnej (8) obrotowo.
2. Parasol według zastrz. 1, znamienny tym, że napęd liniowy (9) stanowi siłownik elektryczny w postaci śruby napędowej napędzanej silnikiem elektrycznym, umieszczonych w cylindrycznej obudowie, przy czym na obudowie osadzone są prowadniki górny (10) i dolny (11) przemieszczające się w wycięciu prowadzącym (12) wykonanym w rurze nośnej (2).
3. Parasol według zastrz. 1, znamienny tym, że w rurze nośnej (2) wykonane są dwa jednakowe wycięcia prowadzące (12) usytuowane przeciwlegle i symetrycznie wzdłuż rury (2), ustalające położenie górne i dolne prowadników górnego (10) i dolnego (11).
4. Parasol według zastrz. 1, znamienny tym, że napęd liniowy (9) zasilany jest ze źródła napięcia stałego, korzystnie akumulatorem o napięciu 12/24 V.
5. Parasol według zastrz. 1, znamienny tym, że napęd liniowy (9) podłączony jest do układu zdalnego sterowania i uruchamiany pilotem.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL387378A PL213923B1 (pl) | 2009-03-02 | 2009-03-02 | Parasol tarasowo-ogrodowyotwierany automatycznie |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL387378A PL213923B1 (pl) | 2009-03-02 | 2009-03-02 | Parasol tarasowo-ogrodowyotwierany automatycznie |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL387378A1 PL387378A1 (pl) | 2010-09-13 |
PL213923B1 true PL213923B1 (pl) | 2013-05-31 |
Family
ID=42940863
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL387378A PL213923B1 (pl) | 2009-03-02 | 2009-03-02 | Parasol tarasowo-ogrodowyotwierany automatycznie |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL213923B1 (pl) |
-
2009
- 2009-03-02 PL PL387378A patent/PL213923B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL387378A1 (pl) | 2010-09-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP2845509B1 (en) | Cantilever umbrella | |
EP1637052B1 (en) | Umbrella | |
US10653218B1 (en) | Umbrella with projector lighting device | |
US9433268B2 (en) | Umbrella having a pivot joint to provide additional degrees of freedom of orientation of its canopy | |
US3486514A (en) | Canopy support | |
US20150245692A1 (en) | Umbrella having a pivot joint to provide additional degrees of freedom of orientation of its canopy | |
US20040035452A1 (en) | Umbrella having worm-gear based driving system | |
KR20070116782A (ko) | 전기적으로 작동되는 개폐기구를 가진 접는 우산 | |
CN110916307A (zh) | 一种组合式手推开合吊伞 | |
US9655416B1 (en) | Crank handle positioning assembly for an umbrella | |
PL213923B1 (pl) | Parasol tarasowo-ogrodowyotwierany automatycznie | |
CN209788753U (zh) | 一种罗马伞 | |
PL213924B1 (pl) | Parasol tarasowo-ogrodowyotwierany automatycznie | |
CN217728646U (zh) | 一种升降电锤支架 | |
CN2611412Y (zh) | 旋转式升降晾衣架 | |
PL227084B1 (pl) | Układ napedowy dootwierania izamykania parasola wielkogabarytowego otwieranego automatycznie | |
PL238089B1 (pl) | Parasol tarasowo-ogrodowy | |
CN211747454U (zh) | 一种组合式手推开合吊伞 | |
PL213922B1 (pl) | Parasol plażowo-ogrodowyotwierany automatycznie | |
CN209638880U (zh) | 一种多功能户外灯 | |
PL219294B1 (pl) | Układ do otwierania i zamykania parasola wielkogabarytowego | |
CN111109788A (zh) | 可拆卸式太阳伞 | |
JP3538604B2 (ja) | オーニング | |
CN201451754U (zh) | 螺杆开伞结构 | |
US20200069010A1 (en) | Automatic umbrella |