PL213759B1 - Sposób łączenia wstęg i urządzenie do łączenia wstęg - Google Patents

Sposób łączenia wstęg i urządzenie do łączenia wstęg

Info

Publication number
PL213759B1
PL213759B1 PL386754A PL38675408A PL213759B1 PL 213759 B1 PL213759 B1 PL 213759B1 PL 386754 A PL386754 A PL 386754A PL 38675408 A PL38675408 A PL 38675408A PL 213759 B1 PL213759 B1 PL 213759B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutting
roller
web
rollers
led
Prior art date
Application number
PL386754A
Other languages
English (en)
Other versions
PL386754A1 (pl
Inventor
Maniarski Piotr
Janczewski Adam
Original Assignee
Nikelman Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nikelman Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Nikelman Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL386754A priority Critical patent/PL213759B1/pl
Publication of PL386754A1 publication Critical patent/PL386754A1/pl
Publication of PL213759B1 publication Critical patent/PL213759B1/pl

Links

Landscapes

  • Replacement Of Web Rolls (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób łączenia wstęg osłonki stosowanej do produkcji wyrobów wędliniarskich oraz urządzenie do automatycznego łączenia końców osłonki w maszynie drukarskiej w trakcie jej ciągłej pracy.
Osłonka do wędlin wykonana jest z materiałów typu celuloza, kolagen, poliamid i posiada formę spłaszczonego rękawa, który w trakcie wykonywania nadruku wymaga stosowania specjalnych rozwiązań technicznych związanych z jej cięciem, prowadzeniem i sklejaniem. Dotychczas w celu zmiany kończącej się rolki z osłonką należało zatrzymać maszynę i dokonać sklejenia końcówek osłonki na obu rolkach po czym ponownie uruchomić maszynę. Znane są w przemyśle drukarskim maszyny, w których stosowane są stoliki, tzw. rewolwerowe, a systemy te działają na zasadzie obracania się wrzecion z rolkami osłonki i sklejania końcówek w momencie tego obrotu.
Z opisu patentowego nr P. 175 079 znany jest sposób nawijania zwoju materiału na rolkę i urządzenie do nawijania zwoju materiału na rolkę. Przedstawiono tam urządzenie i sposób do przygotowywania rolki ze zwojem materiału poprzez wykorzystanie urządzenia do nawijania powierzchniowego dla automatycznego wprowadzania rdzenia na pierwszy wałek podtrzymujący oraz automatyczne odcinanie zwoju i nawijanie na nowy rdzeń. Pierwszy wałek podtrzymujący podaje zwój materiału na rdzeń obrotowy, nawijający zwój na rdzeń dla utworzenia rolki przez napędzanie rdzenia z drugim wałkiem podtrzymującym, a różnica prędkości między pierwszym i drugim wałkiem podtrzymującym steruje napięciem zwoju podczas jego nawijania. Wynalazek zawiera także chowany zespół wałka tnącego i noża, który jest przesuwany do położenia, w którym odcina materiał, towarzyszy w przesyłaniu zwoju materiału na nowy rdzeń, a następnie wycofuje się do położenia, w którym nie przeszkadza w nawijaniu nowej rolki ze zwojem materiału. Nawijarka jest wyposażona w urządzenie wysuwające nawiniętą rolkę z zacisków utrzymujących po automatycznym uruchomieniu nowej rolki.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 732 207 znane jest urządzenie do chwytania końca wstęgi, wyposażone w co najmniej dwie płaskie i równoległe powierzchnie tworzące pomiędzy sobą szczelinę. Szczelina pomiędzy nimi jest regulowana. Płyty te służą do nadania kierunku transportu wstęgi. Urządzenie do chwytania wyposażone jest w wahliwie zamocowane rolki, których prędkość obrotu jest regulowana. Szczelina pomiędzy rolką prowadzącą a końcem zagiętej płyty jest mniejsza niż grubość wstęgi. Wiele ze znanych rozwiązań drukarskich, płaskich materiałów, niestety nie odpowiada potrzebom łączenia wstęgi osłonki wędliniarskiej i dla realizacji połączenia tego typu materiałów wymagane są inne metody i urządzenia.
Sposób łączenia wstęg osłonki wyrobów wędliniarskich polega na tym, że do końcówki wstęgi dołączanej dokleja się dwustronną taśmę klejącą i przeciwną powierzchnię tej wstęgi przytrzymuje się korzystnie podciśnieniem ssącego powietrza na powierzchni stolika. Wstęgi, dołączaną i bieżącą, prowadzi się przed zespół tnący urządzenia, gdzie opasuje się nimi maksymalnie rolki tnące. Wstęgę bieżącą odcina się w momencie kończenia się jej na jednym z odwijaków, a jej odcięty koniec prowadzi się przez rolki prowadzące i stoliki, gdzie w tej samej chwili dociska się oba stoliki do siebie i skleja obie wstęgi w sposób zsynchronizowany i z odpowiednim naciągiem wstęg, a następnie prowadzi się je przez rolki dociskowe dla lepszego sklejenia.
W czasie całego procesu odcinania i sklejania wstęgi w czasie pracy maszyny muszą być zachowane takie czynniki jak czas reakcji noża tnącego, nóż ten musi zareagować w tym samym momencie co stoliki, czyli stoliki doskakują do siebie i następuje sklejenie wstęgi, a noże odcinają wstęgę, która nie będzie brała udziału w procesie druku. W tym czasie muszą być zachowane odpowiednie naciągi na odwijakach, które są regulowane automatycznie, jeśli naciągi nie były by stabilne w momencie sklejenia mogło by dochodzić do zerwania wstęgi lub do braku pasowania kolorów podczas nadruku.
Urządzenie do łączenia wstęg posiada co najmniej dwa zespoły tnące i co najmniej jeden stolik do sklejania. Zespół tnący zawiera rolkę prowadzącą i rolkę z nożami tnącymi zaopatrzonymi w siłowniki noży tnących. Rolka tnąca posiada podłużną szczelinę, z której wyprowadzany jest zębaty nóż tnący. Stolik do sklejania zamocowany jest wahliwie i na swej powierzchni posiada otwór podciśnienia. Stolik z jednej strony zaopatrzony jest w rolkę prowadzącą, a z drugiej strony w rolkę dociskową. Rolka tnąca posiada ruchomy trzpień z zamocowanym co najmniej jednym elementem wodzikowym, a na trzpieniu ma zamocowaną sprężynę zwrotną. Na końcach wałka tnącego zamocowane są poprzecznie do jego osi sprężyny powrotu noża tnącego, którego ostrza wyprofilowane są w kształcie linii zygPL 213 759 B1 zakowatej. Po przeciwnej stronie ostrza nóż posiada co najmniej jedną ukośną krawędź styczną do wodzika.
Urządzenie w sposób niezawodny i półautomatyczny pozwala przeklejać wstęgi osłonki wędlin z jednej rolki na drugą na zespole odwijaka przy dużych prędkościach druku, bez konieczności zatrzymania maszyny.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku aksonometrycznym rozmieszczenie elementów urządzenia oraz fig. 2 - z przekrojem wałka tnącego.
Urządzenie do łączenia wstęgi posiada dwa zespoły tnące i dwa stoliki do sklejania. Zespół tnący zawiera rolkę prowadzącą 1 i rolkę 2 z nożami tnącymi zaopatrzonymi w siłowniki 3 noży tnących. Rolka tnąca posiada podłużną szczelinę 4, z której wyprowadzany jest nóż tnący 5 o ostrzu w kształcie linii zygzakowatej. Zespół stolików do sklejania zawiera stolik górny 6 i stolik dolny 7 zamocowane wahliwie i ruchomymi końcami połączone z siłownikami 8, 9. Oba stoliki na swej powierzchni posiadają otwór podciśnienia 10. Stoliki z jednej strony zaopatrzone są w rolkę prowadzącą 11, a z drugiej strony w rolkę dociskową 12. Rolka tnąca 2 wewnątrz posiada ruchomy trzpień 13, który ma możliwość przesuwu w osi rolki i ma zamocowane co najmniej jeden stożkowy element wodzikowy 14. Na trzpieniu 13 umieszczona jest sprężyna zwrotna 15 trzpienia. Na końcach obudowy wałka tnącego zamocowane są również poprzecznie do jego osi sprężyny 16 powrotu noża tnącego 5.
Sposób przeklejania osłonki polega na tym że w czasie pracy maszyny przygotowuje się końcówkę wstęgi doklejanej, mocując do niej taśmę klejącą dwustronną. Następnie, taśmę klejącą z osłonką wprowadza się w pobliże górnego 6 lub dolnego 7 stolika w zależności od tego, na którym rozwijaku pracuje wstęga na maszynie i mocuje się ją za pomocą podciśnienia przy otworze 10. Otwory podciśnienia są na obu stolikach wykonane w podobnych miejscach. Zarówno wstęga bieżąca, jak i dołączana opasują odpowiednie rolki prowadzące 1 i rolki 2 z nożami zespołu tnącego. Prowadzenie wstęgi jest tak dobrane, by maksymalnie duża powierzchnia rolki tnącej była opasana wstęgą. Wstęga bieżąca przemieszcza się pomiędzy stolikami 6, 7. W momencie przełączenia wstęg następuje wysunięcie noża tnącego ze szczeliny 4 ucinanej wstęgi i jednocześnie szybkie zetknięcie się obu stolików poruszanych siłownikami 8, 9. Stoliki sklejają obie wstęgi, a poprawienia połączenia dokonują przez rolki dociskowe 12, pomiędzy którymi przemieszczają się obie wstęgi. Proces ten przebiega przy dokładnie zrównoważonej synchronizacji systemu naciągów, hamulców i ustalonym czasie reakcji noży tnących. Brak odpowiednich sił naciągów w momencie klejenia i cięcia prowadzi bowiem do zerwania wstęgi lub do braku pasowania kolorów podczas nadruku. Wałek tnący 1 wyposażony jest w siłownik noży tnących 3, który na zadany sygnał elektryczny wypycha trzpień 13 ze stożkowymi wodzikami 14. Z kolei wodziki dopasowane kształtem do ukośnie wyprofilowanych krawędzi noża tnącego, usytuowanych po przeciwnej stronie ostrzy, wypychają ostrze poprzez szczelinę 4 na zewnątrz wałka. Powrót noża i trzpienia do pozycji spoczynkowej wspomagają sprężyny 15 i 16.

Claims (5)

1. Sposób łączenia wstęg osłonki wyrobów wędliniarskich, znamienny tym, że do końcówki wstęgi dołączanej dokleja się dwustronną taśmę klejącą i przeciwną powierzchnię tej wstęgi przytrzymuje się korzystnie podciśnieniem ssącego powietrza na powierzchni stolika, a obie wstęgi, dołączaną i bieżącą, prowadzi się przed zespół tnący urządzenia, gdzie opasuje się nimi maksymalnie rolki tnące (2), przy czym wstęgę bieżącą odcina się w momencie kończenia się jej na jednym z odwijaków, a jej odcięty koniec prowadzi się przez rolki prowadzące (11) i stoliki (6, 7), gdzie w tej samej chwili dociska się oba stoliki do siebie i skleja obie wstęgi w sposób zsynchronizowany i z odpowiednim naciągiem wstęg, a następnie prowadzi się je przez rolki dociskowe (12) dla lepszego sklejenia.
2. Urządzenie do łączenia wstęg zawierające rolki i element tnący, znamienne tym, że posiada co najmniej dwa zespoły tnące i co najmniej jeden stolik do sklejania, przy czym zespół tnący zawiera rolkę prowadzącą (1) i rolkę (2) z nożami tnącymi zaopatrzonymi w siłowniki (3) noży tnących, a rolka tnąca posiada podłużną szczelinę (4), z której wyprowadzany jest zębaty nóż tnący, natomiast stolik do sklejania zamocowany jest wahliwie i na swej powierzchni posiada otwór podciśnienia (10), przy czym stolik z jednej strony zaopatrzony jest w rolkę prowadzącą (11), a z drugiej strony w rolkę dociskową (12).
PL 213 759 B1
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że rolka tnąca (2) posiada ruchomy trzpień (13) z zamocowanym co najmniej jednym elementem wodzikowym (14), a na trzpieniu ma zamocowaną sprężynę zwrotną (15), natomiast na końcach wałka tnącego zamocowane są poprzecznie do jego osi sprężyny (16) powrotu noża tnącego (5).
4. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że element wodzikowy (14) ma budowę stożkową i styczną do co najmniej jednej ukośnej krawędzi noża tnącego (5) znajdującej się po przeciwnej stronie ostrza.
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że ostrza noża tnącego (5) są wyprofilowane w kształcie łamanej linii zygzakowatej.
PL386754A 2008-12-09 2008-12-09 Sposób łączenia wstęg i urządzenie do łączenia wstęg PL213759B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386754A PL213759B1 (pl) 2008-12-09 2008-12-09 Sposób łączenia wstęg i urządzenie do łączenia wstęg

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386754A PL213759B1 (pl) 2008-12-09 2008-12-09 Sposób łączenia wstęg i urządzenie do łączenia wstęg

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL386754A1 PL386754A1 (pl) 2010-06-21
PL213759B1 true PL213759B1 (pl) 2013-04-30

Family

ID=42990512

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL386754A PL213759B1 (pl) 2008-12-09 2008-12-09 Sposób łączenia wstęg i urządzenie do łączenia wstęg

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL213759B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL386754A1 (pl) 2010-06-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4802632A (en) Method and apparatus for treating end portion of roll paper
CN1833863B (zh) 以薄片材质组成卷筒的多道处理机及制造方法
KR101760544B1 (ko) 웨브재의 롤을 제조하기 위한 권취기 및 방법
US5152471A (en) Web threading apparatus for web slitting machines
EP1742860B1 (en) Multifunction unwinding device
JP3406426B2 (ja) 粘着テープ供給装置
EP2998253B1 (en) Platen web splicer apparatus and method
GB2106873A (en) Splicing web
US4033521A (en) Winding machines
US7726598B2 (en) Unwiding device for reels of web material and relative method
JP3863198B2 (ja) 巻取り装置及び巻取り方法
CS234036B2 (en) Method of replacement of first empty coil with belt material by second new coil and equipment for its application
EP0291767B1 (en) Slitting and rewinding machine
JP4136864B2 (ja) ウェブ巻替え装置及び方法
ITBO930112A1 (it) Metodo e dispositivo per la giunzione automatica di nastri svolti da bobine.
JPS6343291B2 (pl)
JP3030575U (ja) ウエブ印刷機のためのウエブ・アップ機
WO2003042083A1 (en) System and method for simultaneously unwinding multiple rolls of material
CA2736452C (en) Method and apparatus for threading a fibrous material web in a winder
BR0207367B1 (pt) processo de transposição de uma folha de material em movimento para um núcleo de bobina e dispositivo para execução deste processo.
PL213759B1 (pl) Sposób łączenia wstęg i urządzenie do łączenia wstęg
EP1648805B1 (en) Method and apparatus for splicing webs
US4749139A (en) Apparatus for severing a web
FI3665112T3 (fi) Aukirullausasema
EP2100735A1 (en) Device for supplying foil to be used in a printing process to a printing press