PL213389B1 - Sposób zasilania chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych - Google Patents

Sposób zasilania chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych

Info

Publication number
PL213389B1
PL213389B1 PL387032A PL38703209A PL213389B1 PL 213389 B1 PL213389 B1 PL 213389B1 PL 387032 A PL387032 A PL 387032A PL 38703209 A PL38703209 A PL 38703209A PL 213389 B1 PL213389 B1 PL 213389B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ice
small
rink
facilities
cooling
Prior art date
Application number
PL387032A
Other languages
English (en)
Other versions
PL387032A1 (pl
Inventor
Krzysztof Kulewski
Zbigniew Bukowiecki
Original Assignee
Zbigniew Bukowiecki
Krzysztof Kulewski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zbigniew Bukowiecki, Krzysztof Kulewski filed Critical Zbigniew Bukowiecki
Priority to PL387032A priority Critical patent/PL213389B1/pl
Publication of PL387032A1 publication Critical patent/PL387032A1/pl
Publication of PL213389B1 publication Critical patent/PL213389B1/pl

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób zasilania chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych, zwłaszcza saneczkowych zjeżdżalni lodowych, torów lodowych i ślizgawek.
Znane są łyżwiarskie lodowiska sportowe i rekreacyjne, zasilane chłodem z maszynowni chłodniczych, których moc jest dobierana do zapotrzebowania lodowiska w procesie zmiany fazy wody w lód w okresie tworzenia tafli lodowej lodowiska. Jednak proces tworzenia tafli lodowej w porównaniu z okresem jej eksploatacji trwa stosunkowo krótko i po wytworzeniu tafli lodowej zapotrzebowanie lodowiska na moc chłodniczą, dostarczaną z maszynowni chłodniczej dla podtrzymywania stanu zamrożenia tafli lodowej znacznie spada a jej moc znamionowa jest wykorzystywana tylko w ułamkowym procencie, proporcjonalnie do temperatury otoczenia, stopnia nasłonecznienia, siły wiatru i wilgotności powietrza.
Znane są również małe w porównaniu z lodowiskami, obiekty lodowe, takie jak saneczkowe, sportowe zjeżdżalnie lodowe, będące odpowiednikiem początkowego fragmentu startowego sportowych torów saneczkowo-bobslejowych, krótkie tory łyżwiarskie, tory do curlingu i ślizgawki. Takie małe obiekty lodowe mają lodową powierzchnię ślizgu znacznie mniejszą od powierzchni przeciętnego lodowiska. Są one budowane jako obiekty, wyposażone w maszynownie, wytwarzające chłód na potrzeby tych małych obiektów lodowych. Jednak zainstalowana moc chłodnicza maszynowni, podobnie jak w przypadku lodowisk, jest wykorzystywana w pełni tylko w okresie zmiany fazy wody, niezbędnej do zamrożenia warstwy ślizgu. Poza tym okresem, zapotrzebowanie na moc maszynowni znacznie się obniża. Taki sposób zasilania chłodem lodowisk i małych obiektów lodowych jest nieekonomiczny na etapie inwestycji i eksploatacji.
Celem wynalazku jest opracowanie taniego sposobu zasilania chłodem z maszynowni chłodniczej lodowiska, małych, przylodowiskowych obiektów lodowych, takich jak saneczkowe, sportowe i rekreacyjne zjeżdżalnie lodowe, ślizgawki dla dzieci, tory łyżwiarskie i tory curlingowe, których pojedyncze lub sumaryczne zapotrzebowanie na chłód w okresie zmiany fazy wody w ich struktury lodowe nie przewyższa wydajności maszynowni chłodniczej lodowiska przed lub po jego zamrożeniu.
Istota wynalazku polega na tym, że małe, przylodowiskowe obiekty lodowe buduje się w pobliżu lodowiska w taki sposób, aby ich instalacje chłodnicze można było zasilać chłodem, wytwarzanym w maszynowni chłodniczej lodowiska w sposób, rozdzielający w czasie okresy zmiany fazy wody w lód lodowiska i małych, przylodowiskowych obiektów lodowych. Moc chłodnicza, niezbędna do zasilania małego lub sumy małych, przylodowiskowych obiektów lodowych w okresie zmiany fazy wody w lód ich tafli lodowej nie powinna być większa niż moc chłodnicza maszynowni chłodniczej przed rozpoczęciem zamrażania lodowiska ani moc chłodnicza maszynowni chłodniczej, będąca do dyspozycji po zakończeniu procesu zmiany fazy wody w lód tafli lodowej lodowiska. Proces zamrażania i podtrzymywania stanu zamrożenia małych, przylodowiskowych obiektów lodowych wspomaga się dodatkowo chłodem skumulowanym w tafli lodowej lodowiska, jako obiektu o dużej masie i niskiej temperaturze, obniżającym temperaturę otoczenia lodowiska, w którym zlokalizowane są małe, przylodowiskowe obiekty lodowe a przez to oddziałującym na małe, przylodowiskowe obiekty lodowe oraz chłodem zawartym w miale lodowym, usuwanym z tafli lodowej lodowiska w trakcie jego eksploatacji i przemieszczanym na obszar małych obiektów lodowych. Chłód ten obniża temperaturę otoczenia małych, przylodowiskowych obiektów lodowych a w rezultacie zmniejsza zapotrzebowanie małych, przylodowiskowych obiektów lodowych na chłód maszynowni ziębniczej i zwiększa stabilność utrzymywania stanu zamrożenia przy niekorzystnych zmianach warunków klimatycznych.
Wynalazek, dzięki zlokalizowaniu w pobliżu znacznie większego obiektu chłodzonego (zamrożona masa lodu tafli lodowiska) oraz rozdzieleniu w czasie procesu zmiany fazy wody przeznaczonej na taflę lodowiska i wody przeznaczonej na struktury lodowe małych obiektów lodowych a także dzięki wykorzystaniu produktów i skutków eksploatacyjnych lodowiska, umożliwia uzyskanie dużych korzyści, wynikających na etapie inwestycji z eliminacji konieczności budowy osobnych maszynowni chłodniczych małych, przylodowiskowych obiektów lodowych, a na etapie eksploatacji z wykorzystania niewykorzystywanej części mocy chłodniczej maszynowni lodowiska, spożytkowania chłodu, wytwarzanego przez pobliskie lodowisko oraz zagospodarowaniu miału lodowego lodowiska, zawierającego w swej masie dużą porcję energii chłodniczej na potrzeby małych, przylodowiskowych obiektów lodowych.
Sposób zasilania chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych według wynalazku może znaleźć zastosowanie w procesie budowy i eksploatacji nowych lodowisk, umożliwiając dobuPL 213 389 B1 dowanie wokół nich małych obiektów lodowych bez potrzeby budowania osobnych maszynowni chłodniczych, może również umożliwić dobudowanie wokół już istniejących lodowisk małych obiektów lodowych, korzystających z mocy chłodniczej dotychczasowych maszynowni.
Sposób według wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 schematycznie przedstawia zasilanie chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych, zlokalizowanych w pobliżu lodowiska.
Sposób według wynalazku polega na rozdzieleniu w czasie okresów zmiany fazy wody w lód tafli lodowej lodowiska 1 oraz małych, przylodowiskowych obiektów lodowych 3 i skierowaniu części mocy chłodniczej maszynowni chłodniczej lodowiska 2, aktualnie nie wykorzystywanej do zmiany fazy wody w lód tafli lodowej lodowiska 1, ale wystarczającej w danych warunkach, do zmiany fazy wody w lód struktur lodowych małych, przylodowiskowych obiektów lodowych 3 w założonym czasie i uzyskania cech użytkowych tych struktur. Sposób według wynalazku, polegający na usytuowaniu małych, przylodowiskowych obiektów lodowych 3 w pobliżu lodowiska 1 o znacznie większej masie lodu i niskiej jego temperaturze, powoduje obniżenie temperatury otoczenia lodowiska 1, w którym zlokalizowane są małe, przylodowiskowe obiekty lodowe 3 a przez to oddziałuje chłodem skumulowanym w tafli lodowej lodowiska 4 na proces zamrażania i podtrzymywania stanu zamrażania małych, przylodowiskowych obiektów lodowych 3 i zapewnia obniżenie zapotrzebowania na moc chłodniczą maszynowni chłodniczej lodowiska 2 przez małe, przylodowiskowe obiekty lodowe 3. Sposób według wynalazku, umożliwia szybkie, łatwe i tanie przemieszczanie zwałów miału lodowego 5, powstającego przy eksploatacji lodowiska i zawierającego w swojej masie zmagazynowane znaczne ilości energii chłodniczej na obszar małych, przylodowiskowych obiektów lodowych 3.

Claims (5)

1. Sposób zasilania chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych, zwłaszcza zjeżdżalni lodowych, krótkich torów lodowych, torów curlingowych i ślizgawek dla dzieci, znamienny tym, że rozdziela się w czasie okresy zmiany fazy wody, przeznaczonej na taflę lodową lodowiska (1) i wody, przeznaczonej na warstwę ślizgu małych, przylodowiskowych obiektów lodowych (3).
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie zmiany fazy wody, przeznaczonej na utworzenie warstwy ślizgu małych, przylodowiskowych obiektów lodowych (3) używa się energii chłodniczej maszynowni chłodniczej lodowiska (2).
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pojedyncze lub sumaryczne zapotrzebowanie na chłód małych obiektów lodowych (3) w okresie zmiany fazy wody nie przewyższa wydajności maszynowni chłodniczej lodowiska (2), pozostającej do dyspozycji przed lub po zamrożeniu lodowiska (1).
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że małe, przylodowiskowe obiekty lodowe (3) umiejscawia się w bliskości lodowiska (1), w strefie oddziaływania chłodem, skumulowanym w tafli lodowej (4) lodowiska (1), na proces zamrażania i podtrzymywania stanu zamrożenia małych, przylodowiskowych obiektów lodowych (3).
5. Sposób według zastrz. 1 i 3, znamienny tym, że z obszaru lodowiska (1) na obszar małych obiektów lodowych (3) przemieszcza się zwały miału lodowego (5), powstającego w trakcie eksploatacji lodowiska (1).
PL387032A 2009-01-13 2009-01-13 Sposób zasilania chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych PL213389B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387032A PL213389B1 (pl) 2009-01-13 2009-01-13 Sposób zasilania chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387032A PL213389B1 (pl) 2009-01-13 2009-01-13 Sposób zasilania chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL387032A1 PL387032A1 (pl) 2010-07-19
PL213389B1 true PL213389B1 (pl) 2013-02-28

Family

ID=42370710

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL387032A PL213389B1 (pl) 2009-01-13 2009-01-13 Sposób zasilania chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL213389B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL387032A1 (pl) 2010-07-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU625226B2 (en) Snow making equipment
US20130264032A1 (en) Snow/ ice making & preserving methods
US7703300B2 (en) Pulse systems and methods for detaching ice
EP0658732B1 (en) Method of forming and maintaining an artificial snow layer
PL213389B1 (pl) Sposób zasilania chłodem małych, przylodowiskowych obiektów lodowych
BR0002747A (pt) Aparelho para resfriamento de um ambiente
JP6875825B2 (ja) 製氷機
EP1444469A1 (en) Snow making
RU81985U1 (ru) Спортивно-развлекательный комплекс с искусственными зимними условиями и системой для рекуперации и накопления тепловой энергии (варианты)
WO2005100880A1 (ja) 雪氷を熱源とする複合熱利用方法及びヒートポンプシステム
RU81984U1 (ru) Спортивно-развлекательный комплекс с искусственными зимними условиями и установкой для получения снега, снабженной защитой от пониженных температур окружающей среды (варианты)
Lintzén Snowmaking and snowstorage
NL2018805B1 (en) Climate Strategy for Indoor Recreation Facility
CN214665414U (zh) 一种造雪装置
JPH1122218A (ja) 多目的室内人工スキー場施設
EP2274060A1 (en) Procedure for manufacturing a winter sports arena and a winter sports arena
Clulow Indoor snowmaking
PL202378B1 (pl) Parownik do urządzenia chłodniczego
JPH03166410A (ja) 屋内人工スキー場におけるゲレンデ雪質維持方法
Casanova Concrete cooling on dam construction for world's largest hydroelectric power station
Brahic Accept snow substitutes
JP2540799Y2 (ja) スキー場
JP2005253519A (ja) 屋内型スキー場
JP3004212U (ja) 人工スキー場ゲレンデ及び人工スキー場ゲレンデ用基盤
JPH09250116A (ja) 人工スキー場の雪床更新方法およびその装置