PL212388B1 - Roleta zewnętrzna - Google Patents

Roleta zewnętrzna

Info

Publication number
PL212388B1
PL212388B1 PL386158A PL38615808A PL212388B1 PL 212388 B1 PL212388 B1 PL 212388B1 PL 386158 A PL386158 A PL 386158A PL 38615808 A PL38615808 A PL 38615808A PL 212388 B1 PL212388 B1 PL 212388B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
box
slats
shutter
roller
edge
Prior art date
Application number
PL386158A
Other languages
English (en)
Other versions
PL386158A1 (pl
Inventor
Antoni Wisniewski
Original Assignee
Anwis A G Wisniewscy Spolka Jawna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Anwis A G Wisniewscy Spolka Jawna filed Critical Anwis A G Wisniewscy Spolka Jawna
Priority to PL386158A priority Critical patent/PL212388B1/pl
Publication of PL386158A1 publication Critical patent/PL386158A1/pl
Publication of PL212388B1 publication Critical patent/PL212388B1/pl

Links

Landscapes

  • Operating, Guiding And Securing Of Roll- Type Closing Members (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest konstrukcja rolety zewnętrznej, w której elementem przesłaniającym jest zespół połączonych wzajemnie i usytuowanych poziomo listew wykonanych z metalu lub tworzywa sztucznego. W szczególności przedmiotem wynalazku jest mechanizm blokujący rolety uniemożliwiający jej otwarcie poprzez działanie skierowaną do góry siłą przyłożoną bezpośrednio do listew przesłaniających.
Z niemieckiego opisu patentowego nr 3019566 znana jest konstrukcja rolety zewnętrznej w której pancerz przesłaniający składa się z wzajemnie połączonych listew przesłaniających. Wzajemne połączenie listew wykazuje kilkumilimetrowy luz, który jest kasowany samoczynnie po zamknięciu rolety, a uwidacznia się w trakcie jej otwierania lub w pozycji częściowo otwartej. Roleta jest wyposażona w mechanizm blokujący. Mechanizm blokujący ma postać sworznia, w który jest wyposażona najniższa listwa przesłaniająca. Połączony stalową linką z mechanizmem nawojowym rolety sworzeń po zamknięciu rolety czyli w dolnym krańcowym położeniu najniższej listwy przesłaniającej wsuwa się w boczny otwór, blokują c w ten sposób przesł onę przed przesunię ciem do góry. W celu otwarcia rolety należy wycofać sworzeń z bocznego otworu. W tym celu wykorzystuje się występujący między poszczególnymi listwami luz i początkowej fazie otwierania rolety to jest na etapie początkowego ruchu najwyższych listew następuje naciągnięcie linki stalowej i wyciągnięcie sworznia z otworu bocznego, a tym samym odblokowanie najniż szej listwy wcześ niej niż rozpocznie ona ruch do góry.
Natomiast z polskiego opisu patentowego nr 192251 znane jest inne rozwiązanie konstrukcyjne rolety zewnętrznej wyposażonej w mechanizm zabezpieczający przed jej otwarciem. W pokrywach, bocznych skrzyni rolety osadzona jest obrotowo rura nawojowa. Moment obrotowy na rurę nawojową jest przekazywany za pomoc, mechanizmu korbowego lub rurowego silnika elektrycznego. Rura nawojowa jest połączona za pomocą przynajmniej dwóch sprężyn taśmowych ze skrajną górną listwą przesłonową wyposażoną w sworzeń blokujący. Listwy przesłonowe mają postać wzdłużnego profilu aluminiowego wypełnionego porowatym poliuretanem. Poszczególne listwy przesłonowe są wzajemnie połączone połączeniem kształtowym wykazującym kilkumilimetrowy luz poprzeczny i są prowadzone zewnętrznymi krawędziami w prowadnicach szynowych umocowanych do konstrukcji rolety, okna lub ściany budynku. Pokrywy boczne skrzynki rolety mają postać skrzynek złożonych z połączonych śrubowo metalowych kształtowników. Ścianka pokrywy od strony wałka nawojowego stanowi powierzchnię prowadzącą końce taśm przesłonowych i jest wyposażona w współosiowy w przybliżeniu z wałkiem nawojowym otwór, którego krawędź jest uformowana w postaci kolejnych owalnych zagłębień. W trakcie podciągania rolety w wyniku obrotu walka nawojowego następuje napięcie sprężyn taśmowych, które podciągają listwy przesłonowe w ten sposób, że przylegają one do wałka nawojowego i na nawijają się na ten wałek. Wystający z boku górnej listwy przesłonowej sworzeń blokujący w czasie ruchu listwy mija kolejno poszczególne zagłębienia owalne nie blokują c tego mchu. Natomiast podczas podniesienia listew przesłonowych od zewnątrz, listwy przesłonowe nie są przyciągane do walka sprężynami taśmowymi, lecz poruszają się w płaszczyźnie wyznaczonej przez prowadnice szynowe. W tej sytuacji wystający z boku górnej listwy przesłonowej sworzeń blokujący trafi w jedno z wgłębień uformowanych w ściance pokrywy bocznej skrzynki rolety powodując tym samym zablokowanie dalszego ruchu tej przesłony, a tym samym i całej rolety.
Celem wynalazku jest konstrukcja rolety zewnętrznej wyposażonej w prosty i niezawodny mechanizm uniemożliwiający jej otwarcie poprzez działanie skierowaną do góry siłą przyłożoną bezpośrednio do listew przesłaniających.
Roleta według wynalazku jest zbudowana z skrzynki w kształcie prostopadłościanu. Podstawy tego prostopadłościanu stanowią boki skrzynki w których jest osadzony obrotowo wał nawojowy sprzęgnięty z mechanizmem napędowym. Wał nawojowy połączony jest przynajmniej dwoma sprężynami taśmowymi z zespołem listew przesłonowych. Zespół ten składa się z pojedynczych listew wzajemnie połączonych kształtowo, przy czym połączenie to wykazuje luz promieniowy. Końce listew przesłonowych są prowadzone w szynowych prowadnicach umocowanych do konstrukcji okna lub konstrukcji budynku. Skrzynka rolety jest wyposażona w przynajmniej dwa elementy oporowe zlokalizowane w górnej części skrzynki - nad wałem nawojowym. Każdy z elementów oporowych ma kształt zbliżony do odcinka kątownika, którego ramię przyległe do górnej ścianki skrzynki ma krawędź skierowaną do wnętrza skrzynki. Korzystnie jest jeśli element oporowy ma postać odcinka kątownika wyposażonego z każdego końca w krzywoliniowe kierownice, których końce są wsparte na ramionach kątownika, przy czym krzywoliniowe kierownice mają postać odcinka powierzchni bocznej walca kołoPL 212 388 B1 wego o średnicy nie mniejszej niż 45,0 mm. Krawędź jednego ramienia kątownika jest uformowana jako wygięcie pod kątem 90° końca ramienia kątownika przylegającego do górnej ścianki skrzynki.
Rozwiązanie według wynalazku jest przedstawione w przykładzie wykonania na rysunku na którym fig. 1 jest widokiem rolety, fig. 2 jest widokiem fragmentu skrzynki rolety, a fig. 3 jest widokiem elementu oporowego.
Roleta według wynalazku jest zbudowana z skrzynki 1 w kształcie prostopadłościanu. Podstawy tego prostopadłościanu stanowią boki 2 skrzynki w których jest osadzony obrotowo wał 3 nawojowy sprzęgnięty z mechanizmem napędowym 4. Wał 3 nawojowy połączony jest przynajmniej dwoma sprężynami 5 taśmowymi z zespołem listew przesłonowych. Zespół ten składa się z pojedynczych, listew 6 przesłonowych wzajemnie połączonych kształtowo, przy czym połączenie to wykazuje luz promieniowy. Końce listew 6 przesłonowych są prowadzone w szynowych prowadnicach 7 umocowanych do konstrukcji okna lub konstrukcji budynku. Skrzynka i rolety jest wyposażona w przynajmniej dwa elementy oporowe 8 zlokalizowane w górnej części skrzynki 1. Elementy te są umieszczone nad wałem 3 nawojowym. Każdy z elementów oporowych 8 ma kształt zbliżony do odcinka kątownika, którego ramię 9 przyległe do górnej ścianki skrzynki 1 ma krawędź 10 skierowaną do wnętrza skrzynki. Korzystnie jest jeśli element oporowy ma postać odcinka kątownika wyposażonego na każdym końcu w krzywoliniowe kierownice 11, których końce są wsparte na ramionach kątownika, przy czym krzywoliniowe kierownice mają postać odcinka powierzchni bocznej walca kołowego o średnicy nie mniejszej niż 45,0 mm. Krawędź 10 górnego ramienia kątownika jest uformowana jako wygięcie pod kątem 90° końca ramienia tego kątownika w kierunku wału nawojowego.
Podczas podciągania listew 6 przesłonowych w wyniku obrotu wałka 3 nawojowego następuje napięcie sprężyn 5 taśmowych, które podciągają listwy przesłonowe w ten sposób, że przylegają one do wałka 3 nawojowego i nawijają się na ten wałek. Natomiast podczas podniesienia listew 6 przesłonowych od zewnątrz, listwy te nie są przyciągane do wałka nawojowego sprężynami 5 taśmowymi, lecz poruszają się w płaszczyźnie wyznaczonej przez prowadnice 7 szynowe. W tej sytuacji najbliższa względem wałka 3 nawojowego listwa 6 przesłonowa trafia górną krawędzią na element 8 zaporowy i opierając się o krawędź 10 blokuje dalszy ruch listew 6 przesłonowych do góry. Kierownice 11 ułatwiają naprowadzenie listwy 6 przesłonowej na krawędź 10 zapewniając bardziej niezawodną pracę układu blokującego. Ze względu na wymiary stosowanych powszechnie listew 6 przesłonowych, krzywizna kierownicy 10 powinna mieć postać wycinka powierzchni bocznej walca o średnicy nie mniejszej

Claims (4)

1. Roleta zewnętrzna zbudowana z skrzynki w kształcie prostopadłościanu, którego podstawy stanowią boki skrzynki w których jest osadzony obrotowo, sprzęgnięty z mechanizmem napędowym wał nawojowy połączony sprężynami taśmowymi z zespołem listew przesłonowych składającym się z pojedynczych listew wzajemnie połączonych kształtowo, przy czym połączenie to wykazuje luz w kierunku prostopadłym do osi wzdłużnej listew, a końce listew przesłonowych są prowadzone w szynowych prowadnicach, znamienna tym, że wyposażona jest w przynajmniej dwa elementy oporowe (8) zlokalizowane w górnej części skrzynki (1) nad wałkiem (3) nawojowym, przy czym każdy z elementów oporowych (8) ma kształt zbliżony do odcinka kątownika, którego ramię (9) przyległe do górnej ścianki skrzynki (1) ma krawędź (10) skierowaną do wnętrza skrzynki.
2. Roleta według zastrz. 1, znamienna tym, że element oporowy (10) ma postać odcinka kątownika wyposażonego z każdego końca w krzywoliniowe kierownice (11), których końce są wsparte na ramionach tego kątownika.
3. Roleta według zastrz. 2, znamienna tym, że krzywoliniowe kierownice (11) mają postać odcinka powierzchni bocznej walca kołowego o średnicy nie mniejszej niż 45,0 mm.
4. Roleta według zastrz. 1, znamienna tym, że krawędź (10) jest uformowana jako wygięcie pod kątem 90° końca ramienia (9) kątownika przylegającego do górnej ścianki skrzynki (1).
PL386158A 2008-09-26 2008-09-26 Roleta zewnętrzna PL212388B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386158A PL212388B1 (pl) 2008-09-26 2008-09-26 Roleta zewnętrzna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386158A PL212388B1 (pl) 2008-09-26 2008-09-26 Roleta zewnętrzna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL386158A1 PL386158A1 (pl) 2010-03-29
PL212388B1 true PL212388B1 (pl) 2012-09-28

Family

ID=43012986

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL386158A PL212388B1 (pl) 2008-09-26 2008-09-26 Roleta zewnętrzna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212388B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL399025A1 (pl) 2012-04-27 2013-10-28 Aluprof Spólka Akcyjna Roleta zewnetrzna

Also Published As

Publication number Publication date
PL386158A1 (pl) 2010-03-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9670721B2 (en) Guide arrangement for hangings
EP3000958B1 (en) Fabric roller blind
EP3161240B1 (en) Sealing device for sealing a gap between a lintel and a roller shutter and a roller shutter with such a sealing device
US8011414B2 (en) Roll-up shutter with tiltable slots
CN107835882B (zh) 用于游泳池或漩涡浴池的盖和设置有该盖的游泳池或漩涡浴池
EP2307654B1 (en) Roller shutter with tiltable slats
PL190689B1 (pl) Urządzenie przewietrzające do montowania na ścianie budynków
EP2540929B1 (en) Folding shutter
EP2294275A1 (en) Roller shutter having a driving means and a driving element in form of a toothed belt
PL212388B1 (pl) Roleta zewnętrzna
WO2016195746A1 (en) Venetian blinds with single spring loaded lift
AU2007209443A1 (en) Device for obscuring apertures in buildings
EP3312376B1 (en) Roller blind
ITUB20156296A1 (it) Tenda ad avvolgimento
KR100577616B1 (ko) 셔터조립체
JP7202196B2 (ja) 引戸装置
JP7108693B2 (ja) 衝撃力を軽減するためのローラーシャッター
RU64252U1 (ru) Светозащитное устройство
KR200340806Y1 (ko) 셔터조립체
EP3670817A1 (en) Roller blind with support device for the winding roller
PL225558B1 (pl) Napęd łańcuchowy bramy rolowanej
KR20110002385U (ko) 프로젝션타입 롤러 셔터
EP3608499A1 (en) Rolling shutter for windows with adjustable fixable slats
KR20130091519A (ko) 롤형 스크린 장치
AU2021212140A1 (en) Blind or awning guide system