PL211251B1 - Zespół ustalania położenia baby - Google Patents

Zespół ustalania położenia baby

Info

Publication number
PL211251B1
PL211251B1 PL335197A PL33519799A PL211251B1 PL 211251 B1 PL211251 B1 PL 211251B1 PL 335197 A PL335197 A PL 335197A PL 33519799 A PL33519799 A PL 33519799A PL 211251 B1 PL211251 B1 PL 211251B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pile
motor
assembly according
rotation
drive unit
Prior art date
Application number
PL335197A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335197A1 (en
Inventor
Finn Rasmussen
Original Assignee
Aarsleff As
Per Aarsleff A/S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aarsleff As, Per Aarsleff A/S filed Critical Aarsleff As
Publication of PL335197A1 publication Critical patent/PL335197A1/xx
Publication of PL211251B1 publication Critical patent/PL211251B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D13/00Accessories for placing or removing piles or bulkheads, e.g. noise attenuating chambers
    • E02D13/10Follow-blocks of pile-drivers or like devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Placing Or Removing Of Piles Or Sheet Piles, Or Accessories Thereof (AREA)
  • Supporting Of Heads In Record-Carrier Devices (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Body Structure For Vehicles (AREA)

Description

(21) Numer zgłoszenia: 335197 (51) Int.Cl.
E02D 13/10 (2006.01) E02D 7/06 (2006.01)
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 31.08.1999 (54)
Zespół ustalania położenia baby
(30) Pierwszeństwo: 31.08.1998, EP, 98610031 (73) Uprawniony z patentu: PER AARSLEFF A/S, Aabyhoej, DK
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 13.03.2000 BUP 06/00 (72) Twórca(y) wynalazku: FINN RASMUSSEN, Mundelstrup, DK
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 30.04.2012 WUP 04/12 (74) Pełnomocnik: rzecz. pat. Alicja Piotrowicz
PL 211 251 B1
Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy zespołu ustalania położenia baby.
Baba odbiera impulsy uderzeniowe wytwarzane przez mechanizm uderzeniowy i przenosi te impulsy uderzeniowe przez element uderzeniowy na górną powierzchnię pala w celu wbijania tego pala w ziemię z możliwością zmiennej orientacji wokół osi wzdłużnej pala.
Wbijanie pali jest znaną techniką umieszczania w ziemi wielu różnych postaci fundamentów. Pale są obecnie często wytwarzane z betonu i często są wytwarzane w warunkach przemysłowych w fabryce, przy czym aktualnie istniej ą bardzo skuteczne maszyny do wbijania pali, tak ż e wbijanie można przeprowadzić szybko i skutecznie na miejscu. Nowoczesne kafary są wyposażone w zespół młota lub babę i w prowadnicę ślizgową, zwaną strzałą, która jest umieszczona w kierunku wbijania pala, np. pionowo lub prawie pionowo. Nowoczesny i bardzo skuteczny zespół młota zawiera podłużny zespół umieszczony na wierzchołku pala na przedłużeniu jego osi, który to zespół za pomocą energii dostarczanej hydraulicznie podrzuca wewnętrzny ciężar do góry i pozwala mu spadać, aby osiągnąć działanie uderzeniowe. Zespół młota podąża do dołu za palem podczas wbijania, tak że wysokość spadania i częstość spadania ciężaru nie muszą być zależne od aktualnej głębokości wbicia pala. Wierzchołek pala musi być oczywiście prowadzony względem zespołu młota, tak że pal jest uderzany bezpośrednio na wierzchołku, co jest odpowiednio uzyskiwane za pomocą pewnego rodzaju mechanizmu trzymającego skonstruowanego w postaci tak zwanej baby. Normalnie pomiędzy mechanizmem młota a wierzchołkiem pala umieszczona jest płyta pośrednia lub element uderzeniowy, przy czym ta płyta pośrednia lub element uderzeniowy są z takiego materiału, jak przykładowo drewno lub tworzywo sztuczne, które może do pewnego stopnia amortyzować uderzenia.
Baba o uniwersalnej konstrukcji, posiadająca wiele zalet, jest opisana w europejskim patencie nr EP 0 392 311 A1. Baba ta zawiera elementy do ustawiania baby względem pala, a ponadto elementy do obracania jej wokół osi równoległej do wzdłużnej osi pala w 14 różnych ustawieniach w odstępach co 7,5° w zakresie kątowym obejmującym w całości 105°. Ustawienie obrotowe jest ustalane za pomocą dwóch tulei wprowadzanych w dwa otwory wtykowe.
W EP 0 392 310 A2 i EP 0 392 309 A2 opisano maszyny do wbijania pali i sposoby transportowania i ustawiania maszyny do wbijania pali, a ponadto opisano konwencjonalne techniki wbijania pali.
W EP 0 392 309 ujawniono babę z wózkiem jezdnym do przemieszczania się po szynach, posiadającą górną część i maszt. Górna część jest ułożyskowana obrotowo wokół pierwszej osi, która jest pionowa i stanowi oś obrotu tak, że górna część może być wychylona w stosunku do wózka jezdnego. Ponadto baba posiada napędzane urządzenie obrotowe, a maszt jest połączony z górną częścią za pomocą wysięgnika, który na pierwszym końcu jest połączony zawiasowo z górną częścią, tak że jest wychylny w stosunku do drugiej osi, która jest pozioma. Wysięgnik jest połączony na drugim końcu przez drugi zawias z masztem, tak że jest wychylny względem trzeciej osi, która jest równoległa do drugiej osi. Maszt posiada prowadnicę ślizgową dla mechanizmu baby, urządzenie do podnoszenia mechanizmu baby, i urządzenia do podnoszenia pala, przy czym w pozycji pracy, do wbijania pala, może on być w położeniu pionowym, a do transportu w położeniu poziomym. Ponadto maszt posiada napęd mechanizmu baby, urządzeń podnoszących i urządzeń obrotowych.
Górna część baby obraca się wokół pierwszej osi po ustawieniu wysięgnika i masztu w ustalonym położeniu kątowym. Wysięgnik składa się z dwóch części, teleskopowo rozsuwanych i zsuwanych, które obejmują część bazową połączoną z górną częścią przez pierwszy zawias i część teleskopową połączoną z drugim zawiasem.
Doświadczenie ze stosowania techniki konwencjonalnej pokazuje, że używanie tulei do unieruchamiania obrotowego ustawienia baby jest procesem powolnym i skomplikowanym. Ręczne wprowadzanie i wyciąganie tulei jest czasochłonną i ciężką pracą fizyczną. Istnieje zatem zapotrzebowanie na ulepszony sposób wbijania pali, by przyspieszyć i uprościć proces ustawiania położenia pali przed wbijaniem pali.
Celem przedmiotowego wynalazku jest opracowanie zespołu ustalania położenia baby, umożliwiającego dowolny i ciągły obrót pala uniesionego nad powierzchnię ziemi itp., aby zapewnić dokładne ustalenie położenia kątowego wokół osi równoległej do wzdłużnej osi pala.
Zespół ustalania położenia baby posiadającej górną powierzchnię do przyjmowania impulsów uderzeniowych wytwarzanych przez mechanizm uderzeniowy i dolną powierzchnię do przekazywania tych impulsów uderzeniowych na pal, w szczególności poprzez element uderzeniowy do wbijania pala w ziemię lub w podobną powierzchnię , posiada pierwszą część i drugą część, przy czym pierwsza
PL 211 251 B1 część ma elementy blokujące przeciwdziałające oddzieleniu się baby od pierwszej części i jest mocowana do mechanizmu uderzeniowego, a druga część jest ułożyskowana obrotowo względem pierwszej części wokół osi obrotu, która jest zgodna z osiami wzdłużnymi baby i pala. Ponadto druga część ma elementy ustalające do mocowania pala w określonym i ustalonym położeniu obrotowym względem drugiej części.
Zespół ustalania położenia baby według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera silnikowy zespół napędowy z silnikiem posiadającym główne koło zębate, a silnik poprzez dolną płytę połączony jest z pierwszą częścią zespołu ustalania położenia baby. Główne koło zębate, napędzające pomocnicze koło zębate, przymocowane jest do drugiej części, stanowiącej sekcję obrotową zespołu ustalania położenia baby, a połączenie pomiędzy pierwszą częścią oraz drugą częścią zawiera obwodowy ślizgowy drążek i obwodowy uchwyt ślizgowy. Ślizgowy drążek stanowi część pomocniczego koła zębatego sekcji obrotowej, a obwodowy uchwyt ślizgowy przymocowany jest do dolnej płyty pierwszej części, przy czym główne koło zębate i pomocnicze koło zębate stanowią przekładnię, a silnikowy zespół napędowy ma dwa tryby dzia ł ania, obrót i ustalenie. W pierwszym trybie dzia ł ania ma ruch obrotowy drugiej części względem pierwszej części wokół osi obrotu, a w drugim trybie działania ustalane jest położenie drugiej części względem pierwszej części udaremniające obrót drugiej części względem pierwszej części wokół osi obrotu.
Korzystnie, silnik silnikowego zespołu napędowego, jest wybrany spośród: spalinowego, hydraulicznego, pneumatycznego lub korzystnie elektrycznego, a przekładnię silnikowego zespołu napędowego stanowi przekładnia łańcuchowa, pasowa, przegubowa, zębata lub ich połączenie, określająca przełożenie pomiędzy silnikiem a drugą częścią.
Korzystnie, przełożenie przekładni jest w zakresie 0,01-0,5, korzystnie w zakresie 0,05-0,25.
Korzystnie, silnikowy zespół napędowy w pierwszym trybie działania ma ciągły ruch obrotowy w dowolnym kierunku.
Korzystnie, silnikowy zespół napędowy posiada ponadto elementy hamujące, które są wyłączone w pierwszym trybie działania, a działają w drugim trybie działania tak, aby unieruchamiać drugą część względem pierwszej części, uniemożliwiając obrót drugiej części względem pierwszej części wokół osi obrotu.
Korzystnie, silnikowy zespół napędowy w drugim trybie działania ma początkowy obrotowy moment hamujący silnika zapewniający hamowanie.
Korzystnie, silnik silnikowego zespołu napędowego jest zamontowany alternatywnie na pierwszej części lub na drugiej części.
Korzystnie, pierwsza część zawiera ponadto rowek na element z materiału odpornego na korozję i zużycie, takiego jak PE, PP, PCW lub dowolnego innego typu tworzywa sztucznego jako prowadnicy baby.
Korzystnie, druga część posiada ponadto elementy ustalające obejmujące obudowę, wyznaczającą wewnętrzną powierzchnię lub powierzchnie przeznaczone do współpłaszczyznowego umieszczenia z zewnętrzną powierzchnią lub powierzchniami pala.
Korzystnie, obudowa zawiera wewnętrzną powierzchnię lub powierzchnie, które są współpłaszczyznowe z zewnętrzną powierzchnią lub powierzchniami pala, przy czym wewnętrzna powierzchnia lub powierzchnie zwężają się do wewnątrz względem osi obrotu.
Korzystnie, obudowa zawiera na swej wewnętrznej powierzchni lub powierzchniach warstwę z materiału odpornego na korozję i zuż ycie, takiego jak PE, PP, PCW lub dowolny inny rodzaj tworzywa sztucznego.
Korzystnie, elementy ustalające są przyklejone, przyspawane lub korzystnie przykręcone do drugiej części.
Korzystnie, pierwsza część jest usytuowana ponad drugą częścią.
Korzystnie, pierwsza część posiada elementy blokujące zawierające obwodowy pierścień rozpościerający się od pierwszej części ku jej wewnętrznej przestrzeni.
Korzystnie, pierwsza część jest mocowana do mechanizmu uderzeniowego.
Korzystnie, zespół ustalania położenia baby ponadto posiada babę posiadającą górną powierzchnię do przyjmowania impulsów uderzeniowych wytwarzanych przez mechanizm uderzeniowy i dolną powierzchnię do przenoszenia tych impulsów uderzeniowych na pal, korzystnie poprzez element uderzeniowy do wbicia pala w ziemię lub w podobną powierzchnię.
Korzystnie, baba tworzy całość z pierwszą częścią.
PL 211 251 B1
Wynalazek polega więc na tym, że przy dowolnym obrocie, realizowanym przez elementy ustalania położenia według przedmiotowego wynalazku, zapewnione jest prawidłowe położenie kątowe pala względem osi równoległej do osi wzdłużnej pala.
Szczególna zaleta przedmiotowego wynalazku polega na tym, że technika ustalania położenia według niniejszego wynalazku umożliwia działanie z prędkościami większymi w porównaniu z konwencjonalnym systemem ustalania położenia obrotowego. Ciężka praca ręczna wymagana przy konwencjonalnej technice jest zbędna, a więc polepszone są ogólne warunki pracy.
Powyższe cele, powyższe zalety i powyższe właściwości wraz z licznymi innymi celami, zaletami i właściwościami, które wynikną z poniższego szczegółowego opisu przykładów wykonania zespołu ustalania położenia według przedmiotowego wynalazku, są uzyskiwane przez zespół ustalania położenia baby według przedmiotowego wynalazku, zawierający pierwszą część i drugą część. Pierwsza część tworzy pierwszą przestrzeń do umieszczenia baby i odsłania jej górną i dolną powierzchnię oraz umożliwia przenoszenie przez babę impulsów uderzeniowych z mechanizmu uderzeniowego do pala. Zespół napędu silnikowego współpracujący z pierwszą i drugą częścią posiada pierwszy tryb działania i drugi tryb dział ania, przy czym silnikowy zespół napę dowy obraca w swym pierwszym trybie pracy drugą część względem pierwszej części wokół wymienionej osi obrotu, a w drugim trybie działania ustala drugą część względem pierwszej uniemożliwiając obrót drugiej części względem pierwszej części wokół wymienionej osi obrotu.
Zastosowanie napędzanego silnikiem zespołu ustalania położenia stanowi cechę przedmiotowego wynalazku związaną z faktem, że obrót i ustalenie położenia kątowego pala wokół osi równoległej do osi wzdłużnej pala są znacznie uproszczone. Ponadto zaleta wiąże się z faktem, że silnikowy zespół napędowy może powodować dowolny i ciągły obrót kątowy pala ze zwiększoną kątową rozdzielczością obrotu. To z kolei zwiększa dokładność ustalania położenia pala przez urządzenie do wbijania pali.
Silnikowy zespół napędowy może zawierać silnik spalinowy, hydrauliczny, pneumatyczny lub, korzystnie, elektryczny oraz przekładnię zapewniającą przełożenie pomiędzy silnikiem a drugą częścią. Silnik spalinowy może być zasilany węglem, olejem napędowym, benzyną, metanem, wodorem lub innymi rodzajami paliw kopalnych. Silnik hydrauliczny może być napędzany ciśnieniem wody lub oleju. Silnik pneumatyczny może być napędzany ciśnieniem powietrza lub gazu. Silnik elektryczny może być napędzany prądem stałym lub przemiennym, posiadającym impulsy lub ciągły przebieg prostokątny, trójkątny lub sinusoidalny.
Przekładnia pomiędzy silnikiem a drugą częścią może zawierać zespół kół zębatych z głównym kołem zębatym i pomocniczym kołem zębatym. Pomocnicze koło zębate może mieć zęby wystające w kierunku do wewnątrz względem osi obrotu lub też może mieć zęby wystające w ogólnym kierunku na zewnątrz względem osi obrotu. Główne koło zębate może mieć zęby wystające w kierunku na zewnątrz względem osi wału napędowego. Albo kształt zębów, albo napęd będzie nadawać liczne zalety zespołowi ustalającemu położenie. Przykładowo posiadanie zębów wystających do wewnątrz na drugiej części chroni zespół kół zębatych przed gromadzeniem się brudu w przestrzeni pomiędzy zębami. Przy zębach wystających w kierunku na zewnątrz na drugiej części przekładnia pomiędzy pierwszą a drugą częścią jest nieco uproszczona, ponieważ zęby są zwrócone do silnika.
Pierwszy tryb działania silnikowego zespołu napędowego powoduje, że ruch obrotowy następuje w dowolnym kierunku i jest ciągły, ponieważ stopniowy obrót wału napędowego silnika powoduje poprzez przekładnię obrót części pomocniczej. Jednakże silnikowy zespół napędowy może ponadto zawierać elementy hamujące, które nie działają w pierwszym trybie działania, a są aktywne w drugim trybie działania w celu unieruchamiania drugiej części względem pierwszej części, by uniemożliwiać obrót drugiej części względem pierwszej części wokół osi obrotu. Silnikowy zespół napędowy może wykorzystywać w drugim trybie działania propagowane hamowanie powodowane przez początkowy moment hamujący silnika. Elementy hamujące mogą ponadto zawierać hamulce działające na wał napędowy silnika, przez co zwiększa się początkowy moment obrotowy silnika, oraz mogą być realizowane przez mechaniczne, elektryczne i/lub magnetyczne elementy hamujące albo ich dowolną kombinację.
Silnik silnikowego zespołu napędowego może być zamontowany na pierwszej części, albo alternatywnie na drugiej części, przez co możliwe jest wiele różnych postaci dostosowania zespołu ustalającego położenie.
W tym kontekś cie okreś lenia „górny i „dolny odnoszą się do sytuacji, kiedy urzą dzenie do wbijania pali jest w trakcie wbijania pali.
PL 211 251 B1
Pierwsza część może ponadto zawierać rowek do wprowadzenia materiału odpornego na korozję i ścieranie, takiego jak PE, PP, PCW lub dowolne inne rodzaje tworzyw sztucznych, w charakterze prowadnicy baby, przez do przedłuża się znacznie żywotność zespołu ustalającego położenie. Alternatywnie pierwsza część może być wykonana z jednego z powyższych materiałów.
Elementy ustalające mogą zawierać obudowę tworzącą wewnętrzną powierzchnię lub powierzchnie, przeznaczone do umieszczenia we wspólnej płaszczyźnie z zewnętrzną powierzchnią lub powierzchniami pala. Alternatywnie obudowa może zawierać wewnętrzną powierzchnię lub powierzchnie zasadniczo współpłaszczyznowe z zewnętrzną powierzchnią lub powierzchniami pala, przy czym wewnętrzna powierzchnia lub powierzchnie zwężają się do wewnątrz względem osi obrotu. Uzyskuje się przez to prosty i łatwy sposób wprowadzania pala w obudowę.
Obudowa może zawierać na wewnętrznej powierzchni lub powierzchniach arkusze z materiału odpornego na korozję i ścieranie, takiego jak PE, PP, PCW lub dowolny inny rodzaj tworzywa sztucznego. Dzięki temu znacznie zwiększa się ochrona elementów mocujących na drugiej części, a więc przedłuża się żywotność obudowy.
Elementy ustalające mogą być klejone, spawane lub korzystnie przykręcone do drugiej części. Nawet, jeśli elementy mocujące, takie, jak wspomniane w EP 0 392 311 A1, zapewniają łatwe i szybkie mocowanie wielu różnych rodzajów pali, elementy ustalające zespołu ustalania położenia według przedmiotowego wynalazku umożliwiają lepsze mocowanie wielu różnych rodzajów pali o dowolnym kształcie przez przykręcenie na drugiej części dowolnej obudowy mocującej pal.
Pierwsza część może być umieszczona nad drugą częścią, przy czym pierwsza część jest przymocowana do mechanizmu uderzeniowego. Alternatywnie pierwsza część może być umieszczona poniżej drugiej części. Druga część, zawierająca elementy mocujące pal, może obracać się wokół osi obrotu z palcem przymocowanym do obudowy zamontowanej na drugiej części.
Elementy blokujące mogą zawierać obwodowy pierścień odstający do wewnątrz od pierwszej części w jej wewnętrzną przestrzeń. Elementy blokujące zabezpieczają babę przed oddzieleniem się od pierwszej części, przez co zapewniają, że baba pozostaje w wewnętrznej przestrzeni zespołu ustalającego położenie nawet, kiedy na drugiej części nie jest zamontowany żaden pal.
Wynalazek zostanie dokładniej opisany na podstawie rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do wbijania pali według wynalazku, transportowane po torze kolejowym, schematycznie w widoku z boku, fig. 2 - urządzenie do wbijania pali według wynalazku w widoku z góry, transportowane po torze kolejowym, fig. 3 - zespół ustalający położenie, zawierający wewnątrz babę, zapewniający obracanie urządzenia do wbijania pali, w przekroju i w widoku z boku, fig. 4 - zespół ustalania położenia, zapewniający obracanie urządzenia do wbijania pali, bez baby w widoku z góry i w przekroju.
Jak pokazano na fig. 1, urządzenie 100 do wbijania pali zawiera trzy zasadnicze sekcje. Wózek 124 umożliwia ruch we wspólnej płaszczyźnie z powierzchnią wsporczą, np. powierzchnią ziemi. Ten współpłaszczyznowy ruch uzyskuje się przez napędzanie normalnych ogumionych kół 114 lub szynowych kół 116 po powierzchni wsporczej. Kiedy urządzenie do wbijania pali przeprowadza wbijanie pali, normalne koła jezdne 114 lub szynowe koła 116 są zawieszone nad powierzchnią wsporczą przez podnośniki hydrauliczne 118, co zabezpiecza urządzenie 100 do wbijania pali przed przesuwaniem się z pierwotnego położenia, tak że utrzymywane jest zasadniczo stałe ustawienie pala 102 i unika się znacznego przechylenia pala 102 względem powierzchni wsporczej 112. Obrotowa część górna 122 umożliwia ruch wokół pionowej osi, nazywanej główną osią obrotu, tak że może ona obracać się względem wózka 124. Zespół młota 126 realizuje działanie wbijające urządzenia 100 do wbijania pali.
Zespół młota 126 jest wyposażony w suwakową prowadnicę 128 mechanizmu wbijania 110, pierwszy podnośnik, niepokazany na rysunku, do podnoszenia mechanizmu wbijania 110 i drugi podnośnik, niepokazany na rysunku, do podnoszenia pala 102. W korzystnym przykładzie wykonania wynalazku pierwsze podnoszenie realizowane jest przez zastosowanie liny 120, a drugie podnoszenie przez zastosowanie liny 130, przy czym liny te są nawinięte na koła niepokazane na rysunku. Ponadto zespół młota 126 jest przeznaczony do ustawienia w zasadniczo pionowym położeniu roboczym do wbijania pali oraz do opuszczenia do zasadniczo poziomego położenia transportu w celu przemieszczania urządzenia 100 do wbijania pali za pomocą elementów hydraulicznych 136.
W korzystnym przykładzie wykonania przedmiotowego wynalazku mechanizm wbijania 110 zawiera ciężar 112 i zespół 106 ustalania położenia baby. Ciężar 112 jest podnoszony i zwalniany z maksymalnego położenia pionowego z przesuwaniem się wzdłuż prowadnicy ślizgowej 128, zapewniając uzyskanie dokładnego, a zatem bezpiecznego uderzenia w babę usytuowaną w zespole 106 ustalania położenia. Zespół 106 ustalania położenia zapewnia ustalenie pala 102 i umożliwia obrót
PL 211 251 B1 wokół osi pionowej, przez co otrzymuje się pomocniczą oś obrotu umożliwiającą ewentualne równoległe przemieszczenie pala 102.
Na fig. 2 przedstawiono urządzenie 100 do wbijania pali na kolejowym torze 200, przy czym urządzenie to ma obrotową część górną 122 obracaną pod pewnym kątem względem toru 200. Przedstawiono tu normalne działanie przykładu wykonania przedmiotowego wynalazku. Górna część 122 jest obrócona do położenia po jednej stronie toru 200 w celu wbijania jednego pala 102 w ziemię lub powierzchnię wsporczą. Pomocniczy ruch obrotowy umożliwia usytuowanie pala 102 w dowolnej odległości od toru 200 oraz końcowe dokładne wyregulowanie przed rozpoczęciem wbijania. Fig. 3 i 4 przedstawiają zespół 106 ustalania położenia według pierwszego i aktualnie korzystnego przykładu wykonania przedmiotowego wynalazku, posiadający babę 336, przy czym ten zespół 106 ustalający położenie jest tu przedstawiony w dwóch widokach. Fig. 3 przedstawia widok z boku górnej części utworzonej jako pierwsza część i dolnej części utworzonej jako druga część. Silnik 300 elektryczny jest przykręcony do dolnej płyty 340 na pierwszej części zespołu 106 ustalania położenia z głównym kołem zębatym 302 przymocowanym śrubą 332 do wału napędowego silnika 300 elektrycznego. Główne koło zębate 302 napędza pomocnicze koło zębate 326 przymocowane za pomocą sworznia 324 do obrotowej sekcji 330 lub drugiej części zespołu 106 ustalania położenia. Konstrukcja ta umożliwia dowolny i ciągły, napędzany silnikiem obrót w zakresie 360° wokół pionowej osi 316 w celu prawidłowego ustawienia pala 102 z rozdzielczością kątową 0,1-5° obejmującą zakres 0,5-1°. Realizowanie napędzanego silnikiem obrotu według wynalazku wprowadza olbrzymie zalety w porównaniu z konwencjonalnymi środkami obrotowymi. Po pierwsze, rozdzielczość kątowa jest polepszona 10-krotnie, a po drugie regulacje ustalania położenia mogą być przeprowadzane i sprawdzane oraz korygowane w konsekwencji przez zatrzymywanie i uruchamianie silnika 300 elektrycznego. Właściwość ta znacznie zmniejsza robociznę. Alternatywne przykłady wykonania napędzania obrotowej sekcji 330 zespołu 106 ustalania położenia mogą zawierać napęd pasowy, napęd poprzez wał przegubowy lub napęd łańcuchowy, ale przy stosowaniu bezpośrednio kół zębatych, jak to jest aktualnie korzystne w pierwszym przykładzie wykonania przedmiotowego wynalazku, do minimum zmniejsza się luzy podczas obrotu.
Obrotowa sekcja 330 jest ułożyskowana na dolnej płycie 340 na pierwszej części zespołu 106 ustalania położenia przez zastosowanie obwodowego ślizgowego drążka 320 na pomocniczym kole zębatym 326 na sekcji obrotowej 330. Zamocowanie obwodowego uchwytu ślizgowego 328 jest przymocowane do obwodowego drążka ślizgowego 320 i jest przykręcone śrubą 322 do dolnej powierzchni 340 na pierwszej części zespołu 106 ustalania położenia.
Obrotowa sekcja 330 obejmuje pal 102, który w przypadku pokazanym na fig. 3 i 4 ma kształt prostokątny z zakrzywionym wierzchołkiem 318 pala. Wnętrze obrotowej sekcji 330 pierwszego i aktualnie korzystnego przykładu wykonania przedmiotowego wynalazku ma dodatkowo odporne na ścieranie i korozję łaty 320 z materiałów takich jak PE, PP, PCW lub z innego rodzaju tworzywa sztucznego, zapewniające dobry kontakt pomiędzy palem 102 a obrotową sekcją 330 i ochronę przed palem 102. Nad wierzchołkiem 318 pala wewnątrz zespołu 106 ustalania położenia mechanizmu 110 wbijania umieszczona jest pionowo ruchoma baba 336, która zawiera dolną płytę 314 zwróconą do pośredniej płyty lub elementu uderzeniowego 312 umieszczonego pomiędzy wierzchołkiem 318 pala a powierzchnią 338 dolnej płyty, przy czym ten element uderzeniowy 312 jest wykonany z drewna, korzystnie dębowego, albo z materiału syntetycznego PE, PP, PCW lub z dowolnego innego rodzaju tworzywa sztucznego. Dolna płyta 314 ma przebiegający do dołu kołnierz 316 otaczający element uderzeniowy 312. Ten kołnierz 316 służy nie tylko do utrzymywania uderzeniowej płyty 312 w nieodkształconym stanie, ale również do utrzymywania elementu uderzeniowego 312 w j ego granicach nawet w przypadku silnego odkształcenia. Dzięki temu uzyskano to, że impulsy udarowe działają tylko na środkowy obszar wierzchołka pala, a nie przy górnych krawędziach pala 102. Doświadczenia wykazały, że dzięki temu pal 102 może być wbijany bez uszkodzenia górnych krawędzi, jeżeli tylko element uderzeniowy 312 ma odpowiednią grubość, a długość kołnierza 316 jest dostosowana do niego, np. ma połowę grubości elementu uderzeniowego 312. Kołnierz 316 może mieć kształt zamkniętego lub zasadniczo zamkniętego obwodu, ale korzystnie jest prostokątny lub okrągły. Ciężar 112 działa na górną płytę uderzeniową 306, która jest pewnie zamontowana na górze poziomej górnej sekcji 304 baby 336, która przenosi impuls udarowy na dolną płytę 314 poprzez korpus 308 w kształcie korzystnie cylindrycznej rury posiadającej trzy zewnętrzne średnice schodkowo od największej średnicy przy poziomej górnej sekcji 304 do najmniejszej średnicy przy dolnej płycie 314, przy czym wszystkie średnice korpusu 308 są mniejsze niż pozioma górna sekcja 304. Górna płyta uderzeniowa 306 może być
PL 211 251 B1 drewniana, korzystnie dębowa, z materiału syntetycznego, takiego jak PE, PP, PCW lub z dowolnego innego tworzywa sztucznego, albo w pierwszym i aktualnie korzystnym przykładzie wykonania przedmiotowego wynalazku z metalu, korzystnie ołowiu. Gładki, pionowy i kątowy ruch baby 336 uzyskuje się poprzez zespół 106 ustalający położenie przez wprowadzenie obwodowe odpornych na zużycie i korozję pierścieni 334 z materiału takiego jak PE, PP, PCW lub z dowolnego innego tworzywa sztucznego w obwodowe rowki na górnej płycie 304 baby 336 i na dolnej płycie 340 na pierwszej części zespołu 106 ustalania położenia. Zespół 106 ustalania położenia zawiera elementy blokujące, które zabezpieczają przed oddzieleniem się baby 336 od pierwszej części zespołu 106 ustalania położenia. Jest to realizowane przez wewnętrzną średnicę dolnej płyty 340 większą niż dwie najmniejsze zewnętrzne średnice korpusu 308, ale mniejszą niż największa zewnętrzna średnica korpusu 308 usytuowana najbliżej górnej poziomej sekcji 304 baby 336, przy czym dodatkowo mocujący obwodowy pierścień 342 jest umieszczony tak, aby uniemożliwiać bezpośredni kontakt pomiędzy górną poziomą sekcją 304 a dolną płytą 340.
Na fig. 4 przedstawiono w widoku z góry korzystny przykład wykonania zespołu 106 ustalania położenia według niniejszego wynalazku. Prostokątny kształt obrotowej sekcji 360 otacza prostokątny pal 102. Ruch obrotowy może być skierowany zgodnie z ruchem zegara lub przeciwnie do ruchu zegara i może być ciągły z uzyskiwaniem przez to dokładnej rozdzielczości w regulacji i powtórnej regulacji ustawienia pala 102 oraz w dokładnym ustalaniu położenia kątowego.

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zespół ustalania położenia baby posiadającej górną powierzchnię do przyjmowania impulsów uderzeniowych i dolną powierzchnię do przekazywania tych impulsów uderzeniowych na pal w szczególności poprzez element uderzeniowy do wbijania pala w ziemię lub w podobną powierzchnię, posiadający pierwszą część i drugą część, gdzie pierwsza część ma elementy blokujące przeciwdziałające oddzieleniu się baby od pierwszej części, oraz pierwsza część jest mocowana do mechanizmu uderzeniowego, druga część jest ułożyskowana obrotowo względem pierwszej części wokół osi obrotu, która jest zgodna z osiami wzdłużnymi baby i pala, a także druga część ma elementy ustalające do mocowania pala w określonym i ustalonym położeniu obrotowym względem drugiej części, znamienny tym, że zespół zawiera silnikowy zespół napędowy z silnikiem (300) posiadającym główne koło zębate (302), a silnik (300) poprzez dolną płytę (340) połączony jest z pierwszą częścią (111) zespołu (106) ustalania położenia baby, ponadto główne koło zębate (302) napędzające pomocnicze koło zębate (326) przymocowane do drugiej części (112) stanowiącej sekcję obrotową (330) zespołu (106) ustalania położenia baby, ponadto połączenie pomiędzy pierwszą częścią (111) oraz drugą częścią (112) zawiera obwodowy ślizgowy drążek (320) i obwodowy uchwyt ślizgowy (328), przy czym ślizgowy drążek stanowi część pomocniczego koła zębatego (326) sekcji obrotowej (330), a obwodowy uchwyt ślizgowy (328) jest przymocowany do dolnej płyty (340) pierwszej części (111), przy czym główne koło zębate (302) i pomocnicze koło zębate (326) stanowią przekładnię, a silnikowy zespół napędowy ma dwa tryby działania, obrót i ustalenie, w pierwszym trybie działania ma ruch obrotowy drugiej części (112) względem pierwszej części (111) wokół osi obrotu (316), a w drugim trybie działania ustalane jest położenie drugiej części (112) względem pierwszej części (111) udaremniające obrót drugiej części (112) względem pierwszej części (111) wokół osi obrotu (316).
  2. 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że silnik (300) silnikowego zespołu napędowego, jest wybrany spośród: spalinowego, hydraulicznego, pneumatycznego lub korzystnie elektrycznego, a przekładnię silnikowego zespołu napędowego stanowi przekładnia łańcuchowa, pasowa, przegubowa, zębata lub ich połączenie, określająca przełożenie pomiędzy silnikiem (300) a drugą częścią (112).
  3. 3. Zespół według zastrz. 2, znamienny tym, że przełożenie przekładni jest w zakresie 0,01-0,5, korzystnie w zakresie 0,05-0,25.
  4. 4. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że silnikowy zespół napędowy w pierwszym trybie działania ma ciągły ruch obrotowy w dowolnym kierunku.
  5. 5. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że silnikowy zespół napędowy posiada ponadto elementy hamujące, które są wyłączone w pierwszym trybie działania, a działają w drugim trybie działania tak, aby unieruchamiać drugą część (112) względem pierwszej części (111), uniemożliwiając obrót drugiej części (112) względem pierwszej części (111) wokół osi obrotu (316).
    PL 211 251 B1
  6. 6. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że silnikowy zespół napędowy w drugim trybie działania ma początkowy obrotowy moment hamujący silnika zapewniający hamowanie.
  7. 7. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, ż e silnik silnikowego zespołu napędowego jest zamontowany alternatywnie na pierwszej części (111) lub na drugiej części (112).
  8. 8. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsza część (111) zawiera ponadto rowek na element z materiału odpornego na korozję i zużycie, takiego jak PE, PP, PCW lub dowolnego innego typu tworzywa sztucznego jako prowadnicy baby.
  9. 9. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że druga część (112) posiada ponadto elementy ustalające (344) obejmujące obudowę, wyznaczającą wewnętrzną powierzchnię lub powierzchnie przeznaczone do współpłaszczyznowego umieszczenia z zewnętrzną powierzchnią lub powierzchniami pala.
  10. 10. Zespół według zastrz. 9, znamienny tym, że obudowa zawiera wewnętrzną powierzchnię lub powierzchnie, które są współpłaszczyznowe z zewnętrzną powierzchnią lub powierzchniami pala (102), przy czym wewnętrzna powierzchnia lub powierzchnie zwężają się do wewnątrz względem osi obrotu (316).
  11. 11. Zespół według zastrz. 9, znamienny tym, że obudowa zawiera na swej wewnętrznej powierzchni lub powierzchniach warstwę z materiału odpornego na korozję i zużycie, takiego jak PE, PP, PCW lub dowolny inny rodzaj tworzywa sztucznego.
  12. 12. Zespół według zastrz. 9, znamienny tym, że elementy ustalające (344) są przyklejone, przyspawane lub korzystnie przykręcone do drugiej części (112).
  13. 13. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsza część (111) jest usytuowana ponad drugą częścią (112).
  14. 14. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsza część (111) posiada elementy blokujące (308) zawierające obwodowy pierścień (340) rozpościerający się od pierwszej części (111) ku jej wewnętrznej przestrzeni.
  15. 15. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że pierwsza część (111) jest mocowana do mechanizmu uderzeniowego (110).
  16. 16. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół (106) ustalania położenia baby ponadto posiada babę (336) posiadającą górną powierzchnię (306) do przyjmowania impulsów uderzeniowych wytwarzanych przez mechanizm uderzeniowy (110) i dolną powierzchnię (338) do przenoszenia tych impulsów uderzeniowych na pal (102), korzystnie poprzez element uderzeniowy (312) do wbicia pala (102) w ziemię lub w podobną powierzchnię.
  17. 17. Zespół według zastrz. 16, znamienny tym, że baba (336) tworzy całość z pierwszą częścią (111).
PL335197A 1998-08-31 1999-08-31 Zespół ustalania położenia baby PL211251B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP98610031A EP0984105B1 (en) 1998-08-31 1998-08-31 Positioning assembly for a ram head

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335197A1 PL335197A1 (en) 2000-03-13
PL211251B1 true PL211251B1 (pl) 2012-04-30

Family

ID=8235853

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL335197A PL211251B1 (pl) 1998-08-31 1999-08-31 Zespół ustalania położenia baby

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0984105B1 (pl)
AT (1) ATE238460T1 (pl)
DE (1) DE69813796T2 (pl)
DK (1) DK0984105T3 (pl)
PL (1) PL211251B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10255753A1 (de) 2002-11-28 2004-06-09 Menck Gmbh Teilbare Pfahlführung
EP2204498A1 (en) 2008-12-23 2010-07-07 Centrum Pæle A/S Pile extension
DE102015214927B4 (de) * 2015-08-05 2021-11-11 Rwe Renewables Gmbh Rammgut zum Eintreiben in einen Baugrund und Eintreibeinrichtung zum Eintreiben von Rammgut in einen Baugrund
CN109113061B (zh) * 2018-09-25 2020-12-15 安徽南大星新材料科技有限公司 一种用于建筑工程的液压打桩机

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2931186A (en) * 1958-02-05 1960-04-05 Mckiernan Terry Corp Pile drive cap
US4479552A (en) * 1983-03-08 1984-10-30 Conmaco, Inc. Pile driving cap block cushion
DK167577B1 (da) 1989-04-11 1993-11-22 Aarsleff Per As Maskine til paeleramning, fremgangsmaade til transport og opstilling af maskine til paeleramning og fremgangsmaade til etablering af fundament
DK167067B1 (da) 1989-04-11 1993-08-23 Aarsleff Per As Maskine til paeleramning, fremgangsmaade til transport og opstilling af maskine til paeleramning og fremgangsmaade til etablering af fundament ved spor
DK165797C (da) 1989-04-11 1993-06-21 Aarsleff As Fremgangsmaade til nedramning af pael og rammehoved til fiksering af hammermekanisme i forhold til en pael

Also Published As

Publication number Publication date
ATE238460T1 (de) 2003-05-15
DK0984105T3 (da) 2003-08-04
DE69813796D1 (de) 2003-05-28
EP0984105A1 (en) 2000-03-08
DE69813796T2 (de) 2004-01-29
PL335197A1 (en) 2000-03-13
EP0984105B1 (en) 2003-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101305867B1 (ko) 캡 라이저를 구비한 파이프 부설기
US7685749B2 (en) Soil stripping device
RU2663838C2 (ru) Откидное днище ковша и узел командоаппарата откидного днища ковша
EP2557232B1 (en) A pile driving assembly
CA2875511C (en) Rock bolting machine and apparatus
JP2002543018A (ja) ピットのないエレベータ
US20050235442A1 (en) Mechanism for removing concrete accretions from mixing drum
US20180362305A1 (en) Barge lid lifter system and method
PL211251B1 (pl) Zespół ustalania położenia baby
AU607289B2 (en) Lifting device
US5503503A (en) Method and apparatus for inserting sheet piles within an earth formation
CA2477123C (en) Apparatus and method for lifting aerial cables
KR20160000554U (ko) 앵커 수납 장치
DK167577B1 (da) Maskine til paeleramning, fremgangsmaade til transport og opstilling af maskine til paeleramning og fremgangsmaade til etablering af fundament
US6485001B1 (en) Electric lifts for automotive service
US6988714B2 (en) Cover lift mechanism
US20060180323A1 (en) Construction apparatus
CN214356557U (zh) 一种海底铺管装置
EP0114146B1 (fr) Machine de forage polyvalente dotée de moyens de remontée rapide du train de tiges
CN111980599B (zh) 用于钢丝作业的升降式地滑轮装置
CA2997320A1 (en) Articulating system for driving helical piers and anchors
US5820186A (en) Apparatus for lifting pipes and other objects
KR102309532B1 (ko) 기상관측타워의 관측장비용 승강장치
KR102061198B1 (ko) 항타기 해머용 중간활차
US3467262A (en) Pipe stabber