PL210033B1 - Sposób oczyszczania surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w procesie Waelza - Google Patents

Sposób oczyszczania surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w procesie Waelza

Info

Publication number
PL210033B1
PL210033B1 PL384432A PL38443208A PL210033B1 PL 210033 B1 PL210033 B1 PL 210033B1 PL 384432 A PL384432 A PL 384432A PL 38443208 A PL38443208 A PL 38443208A PL 210033 B1 PL210033 B1 PL 210033B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solution
sludge
na2co3
naoh
purification
Prior art date
Application number
PL384432A
Other languages
English (en)
Other versions
PL384432A1 (pl
Inventor
Zbigniew Szołomicki
Mirosław Fatyga
Leszek Stencel
Jerzy Nowak
Bogdan Pieczonka
Bogusław Ochab
Mirosław Indyka
Andrzej Trepka
Zbigniew Myczkowski
Ksawery Becker
Zbigniew Śmieszek
Andrzej Chmielarz
Leszek Gotfryd
Henryka Matusiak
Original Assignee
Inst Metali Nieżelaznych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Metali Nieżelaznych filed Critical Inst Metali Nieżelaznych
Priority to PL384432A priority Critical patent/PL210033B1/pl
Publication of PL384432A1 publication Critical patent/PL384432A1/pl
Publication of PL210033B1 publication Critical patent/PL210033B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest hydrometalurgiczny sposób oczyszczania surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w procesie Waelza, zwłaszcza pyłów stalowniczych, do uzyskania tlenków o niskiej zawartości chloru (<0,02% Cl) i fluoru (<0,03% F), umożliwiających bezpośrednie zastosowanie w hydrometalurgicznym procesie produkcji cynku elektrolitycznego.
Przy produkcji stali wykorzystuje się masowo złom w tym złom ocynkowany, którego przetop powoduje powstanie pyłów cynkonośnych.
Przy produkcji 1 tony stali w piecu elektrycznym, z wykorzystaniem złomu jako surowca, powstaje około 10 - 20 kg pyłów zwanych pyłami ze stalowni lub pyłami z elektrycznego pieca łukowego(EAFD), pochodzących z procesu oczyszczania gazów piecowych.
Pyły te są mieszanką tlenków metali o różnym składzie, zawierają Zn i Pb oraz inne metale z których niektóre uważane są za szkodliwe, takie jak Cd lub Cr, dlatego pyły w tej postaci traktowane są jako odpad niebezpieczny dla środowiska.
Ilość cynku zawartego w pyle ze stalowni wynosi od 10 do 25% i występuje zwykle w postaci tlenku lub żelazianu.
Odzysk cynku z pyłów zazwyczaj odbywa się przez rozkład żelazianów, uwalniając zawarty w nich cynk, głównie za pomocą procesów pirometalurgicznych.
W praktyce przemysłowej, pyły cynkonośne ze stalowni przerabia się za pomocą kilku procesów pirometalurgicznych, z których najszerzej stosowanym jest proces Waelza zwany procesem przewałowym.
Produkt procesu przewałowego, nazywany często surowym tlenkiem cynku (STC), zawiera - oprócz około 55% Zn i około 7% Pb także zanieczyszczenia, takie jak Cl - około 7%, F - około 0,2%,
Na - około 3%, K - około 4%, które to zanieczyszczenia muszą być w znacznej części usunięte, aby tlenek cynku mógł być wykorzystany do produkcji cynku metodą hydrometalurgiczną.
Proces oczyszczania (odhalogenkowania w tym zwłaszcza -eliminacji Cl i F) pyłów prowadzony bywa w praktyce przemysłowej dwiema metodami, to jest w układzie bezciśnieniowym a wtedy temperatura procesu jest różna i waha się od poziomu 60°C do 90°C, jak również w układzie ciśnieniowym i wówczas temperatura przekracza 100°C.
Różne parametry stosowane w procesach odhalogenowania powodują, że w praktyce otrzymuje się różne poziomy odchlorowania i odfluorowania pyłów, najczęściej jest to końcowy poziom 0,1 - 0,3% Cl i 0,05 - 0,1% F. Jedynie wysokotemperaturowy i ciś nieniowy proces pozwala obni ż y ć wyraź nie końcowy poziom zawartości Cl i F do wartości <0,02% każdego z nich.
Przyjmuje się, że jeżeli zawartość halogenków (łączna zawartość chloru i fluoru) utrzymywać się będzie na poziomie 0,03% - 0,05%, to takie oczyszczone (uszlachetnione) pyły mogą być wykorzystane w hydrometalurgicznym procesie wytwarzania cynku elektrolitycznego.
I tak w kanadyjskim opisie patentowym CA 1200701 przedstawiono proces odhalogenowania materiałów tlenkowych zawierających cynk przy zastosowaniu wodnego roztworu węglanu sodu Na2CO3, w temperaturze otoczenia, w czasie od około 10 minut do 8 godzin, przy zachowaniu pH około 7, z kolejnym etapem separacji składników zawiesiny na frakcję ciekłą, którą wyprowadza się z procesu, i frakcję stałą którą moż na przemyć aby usunąć z niej resztkowe rozpuszczalne halogenki.
W opisie tego wynalazku podano takż e, ż e przy ługowaniu w temperaturach wyż szych od temperatury pokojowej stopień usunięcia halogenków, metali alkalicznych oraz siarki, znacznie zwiększa się.
W polskim opisie patentowym PL 181871 przedstawiono sposób hydrometalurgicznego oczyszczania tlenków pochodzących z procesu Waelza lub dowolnych zanieczyszczonych tlenków cynku, przez ich ługowanie wodnym roztworem węglanu sodu lub stałym węglanem sodu, przy stosunku ciało stałe - ciecz wynoszącym 100 - 500 g materiału wyjściowego na litr roztworu, w temperaturze pomiędzy 50 - 90°C, w czasie od 20 minut do 4 godzin. Następnie otrzymany roztwór filtruje się a otrzymaną fazę stałą przemywa się wodą. Otrzymany z przemywania roztwór rozdziela się na fazę ciekłą, którą korzystnie ogrzewa się i wykorzystuje w etapie ługowania, oraz na fazę stałą stanowiącą tak zwany tlenek ASER, nadający się do wykorzystania w piecach do wytapiania, a także w procesach elektrochemicznych, w którym zawartość chloru i fluoru jest jednak na dość wysokim poziomie dochodzącym do 0,15%.
Wyższy stopień oczyszczenia (odhalogenowania) tlenków pochodzących z procesu Waelza, a wię c zawartość chloru i fluoru poniż ej 0,02% każ dego z nich, uzyskuje się wedł ug metody znanej z opisu patentowego nr EP 0 834 583 (WO 9815666 ).
PL 210 033 B1
Jest to sposób, w którym roztwór będący mieszaniną tlenków podgrzewa się do temperatury powyżej 100°C, przy czym przed podgrzaniem dodaje się do roztworu węglan sodu, natomiast graniczna temperatura, do której podgrzewa się roztwór to przedział 120 - 130°C z tym, że w pierwszej fazie roztwór podgrzewa się do temperatury około 90°C przy ciśnieniu atmosferycznym, a w drugiej fazie do wybranej temperatury końcowej przy podwyższonym ciśnieniu w autoklawie. Uzyskaną zawiesinę filtruje się a otrzymany placek filtracyjny przemywa się.
Tak oczyszczony tlenek o bardzo niskiej zawartości chloru i fluoru otrzymanej drogą ługowania ciśnieniowego w autoklawach, kierowany może być bezpośrednio do procesu elektrochemicznego.
W sposobie wedł ug wynalazku otrzymuje się również niskie zawartoś ci chloru 0,02% i fluoru 0,03%, jednakże w reaktorze bezciśnieniowym.
Zgodnie z wynalazkiem, sposób oczyszczania z halogenków surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w procesie Waeltza, zwłaszcza pyłów stalowniczych, prowadzony jest w dwóch etapach: etap pierwszy to oczyszczanie wstępne a etap drugi to oczyszczanie głębokie. Obydwa etapy powiązane są ze sobą na zasadzie dwustopniowego przeciwprądowego procesu tak, że końcowy roztwór po oczyszczaniu głębokim używany jest do etapu oczyszczania wstępnego.
Najistotniejszym dla skuteczności procesu jest etap oczyszczania głębokiego, prowadzony przy użyciu Na2CO3 i/lub roztworu Na2CO3 i/lub NaOH i/lub roztworu NaOH, przy czym końcowy roztwór po drugim etapie oczyszczania głębokiego, będący mieszaniną odpadowych roztworów: podekantacyjnego, pofiltracyjnego i popłuczyn, zawierający Na2CO3 i/lub NaOH, zawraca się do etapu oczyszczania wstępnego.
W pierwszym etapie, surowe tlenki pochodz ące z przerobu pył ów w procesie Waeltza, zazwyczaj pochodzące z przerobu pyłów stalowniczych w procesie Waeltza, korzystnie zmieszane z wodą, miesza się z zawrotowym końcowym roztworem otrzymanym po drugim etapie oczyszczania i ewentualnie z dodatkiem czystego Na2CO3 i/lub NaOH.
Uzyskaną zawiesinę poddaje się separacji grawitacyjnej, korzystnie dekantacji, a następnie zagęszczoną zawiesinę rozdziela się na szlam i odpadowe roztwory poprzez filtrację, korzystnie filtrację ciśnieniową z płukaniem szlamu na filtrze, lub poprzez odwirowanie lub poprzez filtrację próżniową, tak otrzymany szlam kieruje się do drugiego etapu oczyszczania zwanego oczyszczaniem głębokim.
Pozostałe z pierwszego etapu roztwory: roztwór podekantacyjny oraz roztwór pofiltracyjny i popłuczyny czy też roztwór po odwirowaniu, wyprowadza się z procesu.
W drugim etapie oczyszczania, szlam otrzymany z pierwszego etapu miesza się z Na2CO3 i/lub z wodnym roztworem Na2CO3 i/lub z NaOH i/lub z wodnym roztworem NaOH, dodawanych w ilości od 4% do 20% wagowych w stosunku do masy szlamu, mieszanie prowadzi się przez 1 - 6 godzin, przy ciśnieniu atmosferycznym i przy proporcji faz ciało stałe - ciecz wynoszącej od 100 do 400 g ciała stałego na dm3 roztworu, utrzymując temperaturę procesu nie mniejszą niż 95°C.DIa zagwarantowania wysokiej temperatury procesu, korzystnie wprowadza się gorącą parę, zwaną „parą żywą”, wprost do reaktora, w którym przebiega proces oczyszczania.
Otrzymaną zawiesinę zagęszcza się korzystnie w procesie dekantacji, po czym zagęszczoną zawiesinę filtruje się, korzystnie sposobem ciśnieniowym, przykładowo na filtrze ciśnieniowym, i korzystnie płucze, najlepiej gorącą wodą, otrzymując oczyszczony z chloru i fluoru produkt końcowy kierowany do zastosowania bezpośredniego w procesie wytwarzania cynku elektrolitycznego.
Po drugim etapie oczyszczania głębokiego otrzymuje się roztwór podekantacyjny, filtrat z filtracji oraz popłuczyny, które, zazwyczaj łącznie, stanowią zawrotowy roztwór zawierający Na2CO3 i/lub NaOH, kierowany do pierwszego etapu oczyszczania.
Wynalazek ilustruje następujący przykład wykonania.
Oczyszczanie głębokie.
3
Do reaktora oczyszczania głębokiego, wyposażonego w izolację termiczną, o objętości 25 m3, wyposażonego także w specjalną konstrukcję umożliwiającą wprowadzanie gorącej pary, wprowadzono szlam z oczyszczania wstępnego w ilości: 4,57 Mg masa wilgotna (to jest 3,747 Mg masa sucha), wodę w ilości 9,72 m3 o temperaturze 90°C, wodny roztwór sody w ilości 2 m3 o temperaturze 40°C i stężeniu 300 kg/m3 (to jest 0,6 Mg Na2CO3), oraz „żywą parę” w ilości 0,57 m3. Ta ilość pary gwarantowała zarówno podgrzanie zawiesiny do temperatury 95°C jak i utrzymanie tej temperatury w czasie całego procesu.
Po 3 godzinnym procesie oczyszczania otrzymano zawiesinę o zagęszczeniu 256 g ciała stałego na dm3 roztworu. Zawiesinę tę poddano procesowi sedymentacji, gdzie po 1 godzinie zagęszczania otrzymano, po zdekantowaniu, 8,9 m3 roztworu podekantacyjnego oraz 5,77 m3 zawiesiny zagęszczonej
PL 210 033 B1 o zagęszczeniu 650 kg/m3. Zagęszczoną zawiesinę (praktycznie w temperaturze procesu) filtrowano na filtrze ciśnieniowym. Po filtracji szlam na filtrze płukano gorącą wodą o temperaturze 90°C, w ilości 5,62 m3, to jest 1,5 m3/Mg.
Otrzymano oczyszczony z halogenków (odhalegenowany) szlam o wilgotności 18%, w ilości 4,57 Mg masy wilgotnej, zawierający wagowo: Zn= 64,4%, Pb= 9,08% oraz Cl= 0,005% i F= 0,013%, nadający się do bezpośredniego odzysku cynku metodą hydrometalurgiczną.
Roztwór z dekantacji, filtrat z filtracji oraz popłuczyny połączono w zbiorniku buforowym wód drugiego stopnia (stężenie Cl = 0,256 g/dm3), które następnie jako zawrotowy roztwór skierowano do procesu oczyszczania wstępnego.
Oczyszczanie wstępne 3
Do reaktora wyposażonego w izolację termiczną o objętości 25 m3, wyposażonego w mieszadło, wprowadzono zawrotowy roztwór z oczyszczania głębokiego (ze zbiornika buforowego drugiego stopnia) w ilości 12,29 m3 oraz 4,329 Mg surowych pyłów zawierających wagowo: Zn = 56%, Pb = 8%, Cl = 6,8%, F = 0,19%. Surowe pyły (pyły tlenkowe) do reaktora wprowadzano w postaci zawiesiny z wodą , gdzie ilość wody wynosił a 4,5 m3 (hydrotransport). Temperatura procesu by ł a temperaturą wynikową i wynosiła 61°C, zaś stężenie sody było również wynikowe (26,78 g/dm3).
Po 2 godzinnym procesie oczyszczania, w wyniku, którego następuje około 13% ubytek masy stałej, otrzymano zawiesinę o zagęszczeniu 204 g ciała stałego na dm3 roztworu. Zawiesinę tę poddano procesowi sedymentacji, gdzie po czasie 0,5 godziny otrzymano po zdekantowaniu 12,58 m3 roztworu oraz 5,77 m3 zawiesiny zagęszczonej o zagęszczeniu 650 kg/m3. Zagęszczoną zawiesinę (praktycznie w temperaturze procesu) filtrowano na filtrze ciśnieniowym. Po filtracji szlam na filtrze płukano gorącą wodą o temperaturze 90°C, w ilości 5,62 m3 tj. 1,5 m3/t. Otrzymano szlam o wilgotności 18%, w iloś ci 4,57 t masy wilgotnej, zawieraj ą cy wagowo: Zn = 64,4%, Pb = 9,08% oraz Cl = 0,15% i F = 0,09%, który skierowano do reaktora głębokiego oczyszczania.
Roztwór odpadowy z dekantacji, filtrat z filtracji oraz popłuczyny połączono w zbiorniku buforowym wód pierwszego stopnia (stężenie Cl= 13,56 g/dm3). Roztwór ten po schłodzeniu do temperatury 30°C skierowano do procesu oczyszczania od metali ciężkich w oczyszczalni ścieków przemysłowych.

Claims (1)

  1. Sposób oczyszczania surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w procesie Waelza, z zastosowaniem ługowania tlenków roztworem węglanu sodu przez 1 - 6 godzin, przy ciśnieniu atmosferycznym, znamienny tym, że oczyszczanie surowych tlenków prowadzi się w dwóch etapach, z których etap pierwszy to oczyszczanie wstę pne przy uż yciu zawrotowego końcowego roztworu z etapu drugiego, natomiast etap drugi to oczyszczanie głębokie przy uż yciu Na2CO3 i/lub roztworu Na2CO3 i/lub NaOH i/lub roztworu NaOH, przy temperaturze procesu nie mniejszej niż 95°C korzystnie przez wprowadzenie „żywej pary” wprost do reaktora, a końcowy roztwór po drugim etapie odchlorowania głębokiego, zawraca się do pierwszego etapu odchlorowania wstępnego, przy czym w etapie pierwszym oczyszczania surowe tlenki, korzystnie zmieszane z wodą, miesza się z zawrotowym roztworem i ewentualnie z dodatkiem czystego Na2CO3 i/lub NaOH, a uzyskaną zawiesinę poddaje się separacji grawitacyjnej, korzystnie dekantacji, po czym zagęszczoną zawiesinę rozdziela się na szlam i odpadowe roztwory poprzez filtrację, korzystnie filtrację ciśnieniową z płukaniem szlamu na filtrze, lub poprzez odwirowanie lub poprzez filtrację próżniową, a tak otrzymane w tym etapie odpadowe roztwory usuwa się z procesu, natomiast oddzielony od roztworów szlam kieruje się do drugiego etapu oczyszczania, w którym szlam miesza się z Na2CO3 i/lub roztworem Na2CO3 i/lub NaOH i/lub roztworem NaOH, dodawanych w ilości od 4% do 20% wagowych w stosunku do masy szlamu, mieszanie prowadzi się przez 1 - 6 godzin, przy ciśnieniu atmosferycznym i przy proporcji faz ciało stałe - ciecz wynoszącej od 100 do 400 g ciała stałego na dm3 roztworu, utrzymując temperaturę procesu nie mniejszą niż 95°C, a otrzymaną zawiesinę poddaje się korzystnie dekantacji, po czym zagęszczoną zawiesinę filtruje się, korzystnie ciśnieniowe, a osad korzystnie płucze się wodą, uzyskując oczyszczony produkt tlenkowy o niskiej zawartości chloru i fluoru, natomiast roztwór podekantacyjny, pofiltracyjny i popłuczyny, stanowią zawrotowy końcowy roztwór, który kieruje się do pierwszego etapu oczyszczania.
PL384432A 2008-02-11 2008-02-11 Sposób oczyszczania surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w procesie Waelza PL210033B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384432A PL210033B1 (pl) 2008-02-11 2008-02-11 Sposób oczyszczania surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w procesie Waelza

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384432A PL210033B1 (pl) 2008-02-11 2008-02-11 Sposób oczyszczania surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w procesie Waelza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL384432A1 PL384432A1 (pl) 2009-08-17
PL210033B1 true PL210033B1 (pl) 2011-11-30

Family

ID=42986892

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL384432A PL210033B1 (pl) 2008-02-11 2008-02-11 Sposób oczyszczania surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w procesie Waelza

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL210033B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL384432A1 (pl) 2009-08-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2709915C1 (ru) Способ обработки остатков после хлорирования и расплава солей с целью повторного применения этих остатков
RU2233898C2 (ru) Способ приготовления раствора хлорида магния
EP3395969B1 (en) Method for immobilizing arsenic, and arsenic-containing vitrified waste
KR20080016607A (ko) 산화 아연 및 아철산염을 함유한 전기로 및 기타 가열로의분제 및 잔재물 처리 방법
RU2591903C2 (ru) Способ выделения оксида цинка
CN108372185A (zh) 一种氯化钛渣资源化利用方法及其装置
JP2014205133A (ja) シリカ及びマグネシア抽出のためのスラグの処理方法
CN108328808A (zh) 一种氯化钛渣滤液膜集成处理方法及装置
CN102560132A (zh) 一种锑火法精炼中硒碱渣的处理方法
CA2825228C (en) Precipitation of zinc from solution
JP2012082458A (ja) 亜鉛めっき廃液からの亜鉛の分離回収方法
KR101470123B1 (ko) 주석오니의 정련방법
JPS627254B2 (pl)
KR20170060676A (ko) 폐주석으로부터 주석을 회수하는 방법
US20110045962A1 (en) Process for recycling spent pot linings (spl) from primary aluminium production
KR100227519B1 (ko) 탄산나트륨에 의한 침출에 의해 웰즈 산화물을 정제하기 위한 습식 야금 처리 방법
PL210033B1 (pl) Sposób oczyszczania surowych tlenków pochodzących z przerobu pyłów w procesie Waelza
US20070041883A1 (en) Process for hydrometallurgical treatment of electric arc furnace dust
JP3796929B2 (ja) アルミドロス残灰の処理方法
JP5084272B2 (ja) 亜鉛を含む重金属類及び塩素を含有する物質の処理方法
CN104805292B (zh) 稀土镨钕熔盐电解废料中有价成分的分离及回收方法
KR101690173B1 (ko) 실리카 및 마그네시아 추출을 위한 슬래그의 처리방법
CN102978418A (zh) 一种铸型锌浮渣的处理方法
RU2194782C1 (ru) Способ комплексной переработки и обезвреживания полиметаллических отходов производства
RU2351665C2 (ru) Способ извлечения фосфора